Chłodny dach, czyli skuteczna renowacja pokryć dachowych

Przeciekający dach to poważny problem, jednak nie zawsze musi oznaczać konieczności wymiany całego pokrycia. Dostępne na rynku nowoczesne produkty do hydroizolacji, np. system płynnych membran poliuretanowych Hyperdesmo firmy Alchimica, zabezpieczą powierzchnię przed szkodliwym działaniem wody, tworząc szczelną, a jednocześnie oddychającą powłokę ochronną nawet w trudno dostępnych miejscach.
Hyperdesmo to jednoskładnikowa, płynna i uniwersalna membrana poliuretanowa, która sprawdzi się zarówno na dachach skośnych, jak i płaskich. Jej forma pozwala na łatwą aplikację na zimno wałkiem, pacą zębatą lub natryskiem hydrodynamicznym.
Z czego wynika popularność płynnych hydroizolacji poliuretanowych?
Na dachu poddawanym renowacji system Hyperdesmo tworzy nową, całkowicie bezszwową i szczelnie przylegającą do podłoża warstwę hydroizolacyjną bezpośrednio na wyeksploatowanym pokryciu. Pozwala to uniknąć kosztów jego zrywania i utylizacji. Dociążenie stropu wynosi zaledwie 2,3 kg/m2. Oprócz wydłużenia czasu eksploatacji (najwyższa klasa trwałości W3 gwarantuje minimum 25-letni okres użytkowania), membrana nadaje powierzchni dachu nowe właściwości w zakresie odbicia promieni słonecznych.
Współczynnik odbicia promieni słonecznych
Do określenia współczynnika SRI (ang. solar reflectance index) potrzebne są dwa badania wstępne:
- określenie odbicia promieniowania słonecznego według ASTM E903-96,
- określenie emisyjności według ASTM C1371-04a.
Membranę Hyperdesmo przebadano zgodnie z normą ASTM E1980-01 (Standard Practice for Calculating Solar Reflectance Index of Horizontal and Low-Sloped Opaque Surfaces). Określenie reflektancji między 280 a 2500 nm przeprowadzono spektrofotometrem Spectrometer Lambda 900 UV/VIS/NIR f. Perkin Elmer ze sferą integrującą 150 mm. W wyniku 6 pomiarów uzyskano średnie odbicie promieni słonecznych na poziomie 82,2 ± 0,1%. Przy pomocy urządzenia pomiarowego Emissometer Model AE marki Device&Services Company wyznaczono emisję wysoką i niską. Z 8 wykonanych pomiarów obliczono średnią. Wartość średnia emisyjności membrany Hyperdesmo wynosi 0,87 ± 0,2. W tabeli przedstawiono wartości współczynnika SRI wynikające z uzyskanych wartości odbicia promieni słonecznych i emisyjności. Są one obliczone zgodnie z normą ASTM E1980-01 dla poszczególnych współczynników konwekcji.
Zalety systemu Hyperdesmo
Także wysłużony dach z papy można zmodernizować łatwo i stosunkowo niewielkim kosztem.
Korzystne właściwości systemu membran dachowych Hyperdesmo w zakresie refleksyjności i emisyjności pozwalają ograniczyć występowanie szkodliwego zjawiska miejskiej wyspy ciepła. „Chłodne dachy” odbijają bowiem znaczną część padających na nie promieni słonecznych i w ten sposób oddają energię z powrotem do atmosfery. Dzięki temu obniża się amplituda temperatur dachu (dobowa i sezonowa), konstrukcja jest zatem mniej wyeksploatowana, co wydłuża jej trwałość.
System odgrywa szczególnie ważną rolę, jeśli na dachu zamontowane są kolektory słonecznych lub panele fotowoltaiczne – system Hyperdesmo obniża bowiem temperaturę na powierzchni dachu i pozwala sprawnie działać instalacjom w okresie letnim (wydajność pracy kolektorów i fotowoltaiki spada wraz ze wzrostem temperatury urządzenia).
Rozwiązanie obniża koszty eksploatacji obiektu i podnosi jego trwałość, a także poprawia komfort użytkowania. Dodatkowo w okresie letnim Hyperdesmo pozwala zmniejszyć zapotrzebowanie systemu klimatyzacji na energię elektryczną.
Ważne parametry
Po aplikacji, po zakończonym procesie sieciowania (w wyniku reakcji z wilgocią zawartą w powietrzu) tworzy silnie hydrofobową, bardzo elastyczną (> 600% w temp. 23°C i > 450% w temp. –25°C) powłokę hydroizolacyjną o współczynniku oporu dyfuzyjnego μ = 1105. System Hyperdesmo uzyskał klasę Broof(t1), co oznacza, że nie rozprzestrzenia ognia. Przy użytkowaniu zgodnym z zaleceniami producent gwarantuje minimum 25 lat bezawaryjnej eksploatacji.
System jest objęty europejską aprobatą techniczną (ETA 04/0082) zgodnie z ETAG-005.
System płynnych membran poliuretanowych Hyperdesmo już od ponad 35 lat jest z powodzeniem wykorzystywany zarówno do hydroizolacji nowych dachów, jak i renowacji istniejących pokryć m.in. z papy bitumicznej, PVC, TPO/FPO, EPDM. Można go stosować we wszystkich strefach klimatycznych. Rozwiązanie to zastosowano m.in. na dachu największego na świecie radioteleskopu – Wielkiego Teleskopu Milimetrowego, położonego na wysokości 4600 m n.p.m. w Meksyku.
System płynnych membran Hyperdesmo jest popularny zarówno wśród profesjonalistów z branży dekarskiej, jak i pracowników działów ds. utrzymania nieruchomości w przedsiębiorstwach (m.in. w branży automotive, IT, retail).
Zobacz realizacje wykonane przy użyciu systemu Hyperdesmo
https://www.alchimica.com.pl/katalog-realizacji-hyperdesmo.html