Izolacje.com.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Metody osuszania budynków

Drying methods for buildings

Wśród metod inwazyjnych najczęściej stosuje się metodę iniekcji, fot. Webac

Wśród metod inwazyjnych najczęściej stosuje się metodę iniekcji, fot. Webac

Zagadnienia związane z osuszaniem są skomplikowane i należy podchodzić do nich kompleksowo. Istotna jest nie tylko reakcja danych materiałów budowlanych na oddziaływanie wilgoci czy wody, lecz także sama przyczyna i źródło powstania zawilgocenia.

Zobacz także

PRINZ Polska sp. z o.o. Zakładanie nowej izolacji poziomej w istniejącym budynku metodą cięcia – osuszanie murów w technologii PRINZ

Zakładanie nowej izolacji poziomej w istniejącym budynku metodą cięcia – osuszanie murów w technologii PRINZ Zakładanie nowej izolacji poziomej w istniejącym budynku metodą cięcia – osuszanie murów w technologii PRINZ

Źle ułożona, zniszczona izolacja pozioma murów fundamentowych lub jej całkowity brak umożliwia kapilarne podciąganie wody gruntowej. Za pomocą mikrokanalików cząsteczki wody migrują do obszarów o mniejszej...

Źle ułożona, zniszczona izolacja pozioma murów fundamentowych lub jej całkowity brak umożliwia kapilarne podciąganie wody gruntowej. Za pomocą mikrokanalików cząsteczki wody migrują do obszarów o mniejszej wilgotności. Podciągająca wilgoć jest przyczyną technicznych degradacji, w wyniku których na murach przyziemia oraz ścianach wyższych kondygnacji mamy do czynienia z wykwitami soli, odpadaniem tynku czy rozsypywaniem się muru. Jak zatrzymać ten proces?

dr inż. Bartłomiej Monczyński Diagnostyka zawilgoconych konstrukcji murowych

Diagnostyka zawilgoconych konstrukcji murowych Diagnostyka zawilgoconych konstrukcji murowych

Woda (występująca w różnych postaciach) oraz związki, jakie transportuje (np. szkodliwe sole budowlane), to główne czynniki powodujące procesy destrukcyjne w obiektach budowlanych. Nadmierne zawilgocenie...

Woda (występująca w różnych postaciach) oraz związki, jakie transportuje (np. szkodliwe sole budowlane), to główne czynniki powodujące procesy destrukcyjne w obiektach budowlanych. Nadmierne zawilgocenie powoduje różnego rodzaju zniszczenia materiału konstrukcji, objawiające się deformacjami, zmniejszeniem nośności, uszkodzeniami mrozowymi, pęcznieniem i wypłukiwaniem spoiw, przesunięciami czy też spękaniami [1].

dr inż. Bartłomiej Monczyński Charakterystyka zawilgocenia w diagnostyce budynków

Charakterystyka zawilgocenia w diagnostyce budynków Charakterystyka zawilgocenia w diagnostyce budynków

Powodzenie lub niepowodzenie budowlanych prac renowacyjnych zależy przede wszystkim od prawidłowo przemyślanego i profesjonalnego planowania. Aby zapewnić właścicielom i zarządcom budynków odpowiednią...

Powodzenie lub niepowodzenie budowlanych prac renowacyjnych zależy przede wszystkim od prawidłowo przemyślanego i profesjonalnego planowania. Aby zapewnić właścicielom i zarządcom budynków odpowiednią pomoc w podejmowaniu decyzji, a wykonawcom prac budowlanych kompletne specyfikacje techniczne, niezbędna jest odpowiedniej jakości inwentaryzacja oraz diagnostyka budowlana [1, 2].

Osuszanie budynków to kluczowy proces w budownictwie, mający na celu zapewnienie trwałości i bezpieczeństwa konstrukcji. Głównym celem tej metody jest pozbycie się wilgoci, która może gromadzić się wewnątrz budynku z różnych przyczyn, takich jak nieszczelności, kondensacja czy wnikanie wody z gruntu. Niekontrolowana wilgoć może prowadzić do poważnych problemów, takich jak pleśń, korozja czy osłabienie strukturalne. Osuszanie ścian oraz innych elementów budynku jest więc niezbędne, by zapewnić komfort mieszkańców i długowieczność samej konstrukcji. Współczesne technologie oferują różnorodne metody i rozwiązania, które pozwalają skutecznie radzić sobie z tym problemem.

Woda dla obiektów budowlanych jest czynnikiem powodującym najwięcej zagrożeń. Jest wszechobecna w sąsiedztwie każdej budowli. Występuje w postaci opadów deszczu, śniegu, mgły, wody gruntowej itp., a także przez oddziaływanie wód opadowych, wód gruntowych czy wód pochodzenia kompensacyjnego. Jest też doskonałym rozpuszczalnikiem dla substancji spolaryzowanych i dlatego rzadko można ją spotkać krystalicznie czystą (np. woda morska zawiera niemal wszystkie pierwiastki, które występują w przyrodzie).

Jak zatem radzić sobie z niszczącym oddziaływaniem wody, a przede wszystkim jak mu zapobiegać? Jak zabezpieczyć nasiąknięte powierzchnie i jak je osuszyć? Nie jest to takie proste, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka.

Pod pojęciem "osuszanie" należy rozumieć zespół czynności/działań, których podjęcie skutkuje usunięciem nadmiaru wilgoci. Można sklasyfikować je w różny sposób, dzielić je np. na inwazyjne i nieinwazyjne czy naturalne lub wymuszone. Opinie w tym zakresie są podzielone, jednak szerzej obejmuje zagadnienie drugie podejście.

Najważniejsze jest zawsze określenie przyczyn zawilgocenia. Dopiero na tej podstawie projektuje się zabiegi osuszające. W przeciwnym razie ich efektywność może być znikoma, a w skrajnych przypadkach mogą wręcz wywołać (lub przyspieszyć) procesy destrukcyjne.

Najstarszą metodą stosowaną w celu osuszenia obiektu jest metoda polegająca na odtworzeniu izolacji poziomej, czego rezultatem jest wysychanie muru. Wymienić tu należy:

  • podcinanie murów (ręczne, mechaniczne),
  • podmurowywanie ław fundamentowych,
  • wbijanie w ścianę blach ze stali nierdzewnej.

Podcinanie murów

Metoda podcinania występowała w kilku wariantach, np. rdzeni wiertniczych, podcinania dwuskośnego (w literę V), odcinkowego podcinania muru czy też tzw. rozdzielenia muru. W praktyce metody te stosowane są niezwykle rzadko.

Wbijanie blach

Próby odtworzenia izolacji poziomej przez wbijanie w ścianę blach ze stali nierdzewnej (np. chromowo-niklowych) mają ponad 30 lat tradycji.

Metoda ta jest obecnie z powodzeniem stosowana w wielu krajach, także w Polsce. Polega na mechanicznym wbijaniu w poziomą spoinę muru specjalnych blach, łączonych na zamek, przechodzących przez całą grubość muru. Wbija się je w odsłoniętą uprzednio spoinę na całej długości ścian, pneumatycznie lub hydraulicznie z częstotliwością rzędu 1000-1500 uderzeń na minutę, aby uniknąć lub przynajmniej zminimalizować ryzyko spękania i osiadania murów.

Warunkiem koniecznym, umożliwiającym stosowanie tej metody, jest obecność wsporczej spoiny o gr. przynajmniej 6 mm, przechodzącej przez całą grubość muru, z drugiej natomiast strony jest to założenie pozwalające na dość uniwersalne stosowanie tej metody.

Standardowo stosuje się profilowane (lub rzadziej gładkie) płyty ze stali szlachetnych (chromowych, chromowo-niklowych oraz chromowo-niklowo-molibdenowych). Stosowane w tej metodzie blachy są odporne na sole znajdujące się w murze, jednak zalecane jest oznaczenie zawartości chlorków. W ekstremalnych sytuacjach stosuje się blachy z dodatkiem molibdenu.

Przy grubszych murach blachę wbija się z dwóch stron przegrody. Wyprofilowane brzegi blachy służą jako prowadnice oraz zamki umożliwiające łączenie blach na zakład. Chociaż sama czynność wbijania blach nie wymaga specjalnych przygotowań, konieczne jest zapewnienie odpowiedniej przestrzeni umożliwiającej ustawienie maszyn wbijających.

Iniekcje

metodach inwazyjnych wymienić należy stosowaną chyba najczęściej metodę iniekcji. Polega ona na wytworzeniu w przegrodzie przepony przerywającej podciąganie kapilarne (jednoznacznie wskazuje to na przyczynę zawilgocenia) i uzyskanie w dalszym czasie w strefie muru nad przeponą obszaru o normalnej wilgotności.

Wyróżnić tu można iniekcję grawitacyjną, ciśnieniową, elektroiniekcję i termoiniekcję. Wariantami iniekcji ciśnieniowej są także iniekcja wielostopniowa oraz iniekcja impulsowa.

Iniekcje w przegrody murowane w praktyce można wykonywać iniektami na bazie krzemianów alkalicznych, alkilometylosilikonianów, kompozycji alkalicznych krzemianów i metylosilikonianów, propylosilikonianu potasu, kompozycji silanów i siloksanów oligomerycznych, silanów wodorozpuszczalnych i parafin.

Spotyka się także iniekty cementowe z dodatkami i modyfikatorami i dodatkami (iniekcja wykonywana jest zaczynem cementowym). W praktyce ogranicza się to do dwuskładnikowych preparatów zwanych mikroemulsjami silikonowymi (koncentrat rozcieńczany wodą) oraz jednoskładnikowych preparatów krzemianowych z wymienionymi modyfikatorami i dodatkami lub ich kombinacją.

Od kilku lat coraz większą popularnością cieszą się kremy iniekcyjne w postaci emulsji, na bazie silanów i siloksanów, o działaniu hydrofobizującym.

Iniekcja grawitacyjna preparatami ciekłymi jest stosowana coraz rzadziej. Ma wiele ograniczeń, zwłaszcza dotyczących maksymalnej wilgotności ścian (np. dla cegły za maksymalny przedział wilgotności masowej, przy której iniekcja grawitacyjna ma w ogóle sens, przyjmuje się 10–12%).

Takich ograniczeń nie ma iniekcja ciśnieniowa oraz iniekcja grawitacyjna kremami iniekcyjnymi. Ich zaletą jest możliwość iniekcji w mur całkowicie przesycony wilgocią.

Iniekcje w murach z pustkami lub w murach żebraczych można wykonywać specjalnymi lancami iniekcyjnymi, wykonanymi na wymiar dla konkretnego odcinka muru.

Skuteczna może też być iniekcja impulsowa, iniekcja wielostopniowa (tzw. mokre w mokre - w mur wprowadza się pod ciśnieniem specjalną upłynnioną zaprawę wypełniającą rysy i pustki, a po kilkudziesięciu minutach wykonuje się w te same otwory właściwą iniekcję) lub stosowanie kremów iniekcyjnych.

Usytuowanie otworów iniekcyjnych zależy od koncepcji prac renowacyjnych, warunków wilgotnościowych ściany i warunków gruntowych na zewnątrz obiektu poddawanego renowacji.

Osiowy rozstaw otworów zależy od chłonności muru (zwłaszcza zaprawy). Otwory wykonuje się jedno-, dwu- lub (rzadziej) wielorzędowo, w strefie kapilarnego podciągania wilgoci. W związku z tym obszar wykonywania robót ograniczony jest do obszaru występowania wilgoci bezciśnieniowej, tj. do obszaru cokołowego (powyżej poziomu otaczającego terenu) oraz - w przypadku ścian piwnic - powyżej maksymalnego poziomu występowania wody ciśnieniowej.

Za optymalny przyjmuje się rozstaw otworów rzędu 10-12,5 cm przy iniekcji jednorzędowej. Przy dwurzędowej natomiast rozstaw otworów w jednym poziomie nie powinien przekraczać 20 cm przy maksymalnym odstępie między rzędami 8 cm.

Otwory (o średnicy zazwyczaj kilkunastu mm) należy wiercić poziomo lub pod kątem (zwykle do 30°). Proces powinien przebiegać przy jednostajnym ciśnieniu nieprzekraczającym 10 bar (zazwyczaj 3-5 bar - iniekcja niskociśnieniowa) do momentu uzyskania równomiernej, poziomej strefy działania.

Iniekcja impulsowa wymaga stosowania wyłącznie mikroemulsji silikonowych i specjalnego, programowanego agregatu podającego iniekt. Cały proces iniekcji sterowany jest automatycznie. Odpowiednio ustawiony programator pozwala na zoptymalizowanie parametrów procesu (ciśnienia, czasu impulsu, przerwy, czasu trwania iniekcji). Nie stosuje się pakerów, lecz lance iniekcyjne. Są to specjalne rurki z nawierconymi rzędami otworów o średnicy nieprzekraczającej 1 mm.

Iniekcja parafinami wymaga specjalnego, sterowanego komputerowo osprzętu (parafina jest podgrzewana przed wprowadzeniem w przegrodę).

Na rynku funkcjonuje także opatentowana metoda tzw. iniekcji krystalicznej. Polega ona na wprowadzeniu w przegrodę specjalnej mieszanki iniekcyjnej, której głównym składnikiem jest opatentowany aktywator krzemianowy. Jego skład zależy od rodzaju materiału przegrody, stopnia jej zawilgocenia oraz zasolenia.

Elektroiniekcja jest to sposób osuszania, będący połączeniem elektroosmozy z metodami iniekcyjnymi (jest to w zasadzie odpowiedź na pewne niedoskonałości elektroosmozy). Skutkiem przyłożenia napięcia i powstałej różnicy potencjałów jest znaczące opróżnienie porów kapilarnych, co znacząco ułatwia wprowadzenie środka iniekcyjnego (wilgotność wyjściowa muru potrzebna do wykonania iniekcji nie powinna być większa niż 10%).

Do wytworzenia potencjału stosuje się źródło zasilania o napięciu prądu równym 24 V. Warunki wprowadzenia iniektu nieco różnią się w zależności od tego, czy stosuje się elektroiniekcję zwykłą (klasyczną), dynamiczną czy aktywną. W przypadku metody aktywnej używa się specjalnego środka, który umożliwia utrzymanie stałego napięcia prądu.

Termoiniekcja polega na osuszeniu strefy iniekcji generatorami mikrofalowymi. Suszenie następuje podczas przesuwania generatora mikrofalowego po powierzchni przegrody. Przy użyciu tej techniki można dowolnie ograniczać osuszany obszar.

Spotykane w budownictwie urządzenia mikrofalowe do osuszenia przegród charakteryzują się mocą od 800 W do kilku kW. Ze względu na ich moc można osiągnąć temperaturę niebezpieczna dla muru, dlatego konieczne jest stałe jej monitorowanie. Osuszanie tym sposobem może być skuteczne w murach grubości rzędu nawet 2 m.

Kolejną zaletą tej techniki jest to, że podczas emisji mikrofal dochodzi również do denaturacji życia biologicznego mogącego występować w przegrodzie. Po etapie osuszenia do wilgotności masowej rzędu 7-8% w przegrodzie wykonuje się klasyczną iniekcję ciśnieniową.

Elektroosmoza

Jest to osmoza, która zachodzi pod wpływem przyłożonej różnicy potencjału elektrycznego. To zjawisko fizyczne polega na wymuszeniu ruchu wilgoci w kapilarach w kierunku gruntu. Istnieją dwa rodzaje metod elektroosmotycznych: bierna i aktywna.

Pierwsza z nich polega na umieszczeniu w murze rzędu elektrod (anod) oraz na wprowadzeniu głęboko w grunt elektrod tworzących katody. Obydwa rzędy łączy się przewodem powodującym ruch elektronów w dół w obwodzie zewnętrznym i odpowiadający mu podobny ruch cząstek w murze.

W metodzie aktywnej między obydwa rzędy elektrod włączone jest źródło prądu stałego. Wadą obydwu metod jest korozja i elektrokorozja powodująca niszczenie elektrod.

Efektywność osuszania elektroosmozą zależy przede wszystkim od wielkości potencjału, średnicy kapilar, stopnia zasolenia muru, odczynu pH cieczy kapilarnej i rodzaju elektrod.

Osuszanie sztuczne

Wymienione metody polegają na odcięciu dopływu wilgoci do przegrody, co powoduje jej naturalne wysychanie. Jest to jednak długotrwały proces, który zależy od wielu czynników. Czas wysychania muru o gr. 1,5 cegły to okres ok. 170 dni, natomiast takiego samego muru z żużlobetonu wynosi około 680 dni.

Ponieważ latem spadek wilgotności muru to ok. 1,5% miesięcznie, a w okresie jesienno-zimowym proces osuszania naturalnego praktycznie ustaje, można przyjąć, iż doprowadzenie do stanu powietrzno-suchego przegrody ceramicznej o gr. 2 cegieł to okres ok. 1000 dni. Dlatego konieczne jest stosowanie metod usuwających wilgoć z przegród. Zaliczyć co nich należy osuszanie sztuczne: absorpcyjne, kondensacyjne, mikrofalowe oraz osuszanie gorącym powietrzem. Wszystkie te metody są jednak skuteczne przy poprawnie działających izolacjach wodochronnych.

Osuszanie gorącym powietrzem

To jedna z najstarszych i najpopularniejszych metod stosowanych do osuszania przegród. Podczas jej stosowania należy bezwzględnie zapewnić skuteczną wentylację pomieszczeń. Przy niskiej temperaturze otoczenia powietrze wprowadzane z zewnątrz jest ogrzewane.

Osuszanie mikrofalowe

Jest to metoda wymagająca przynajmniej przeszkolonej obsługi, pewnego doświadczenia oraz przyrządów pomiarowych. Generator ma wygląd skrzynki z kierunkową anteną tubową i - przystawiony do ściany - emituje pole elektromagnetyczne o częstotliwości rzędu 2,45 GHz. Oddziaływanie tego pola na cząsteczki wody wprawia je w ruch, czego rezultatem jest podniesienie się temperatury muru. Po nagrzaniu muru do odpowiedniej temperatury generatory się przestawia. Czynności te powtarza się sukcesywnie do momentu obniżenia się zawilgocenia przegrody do wymaganego stopnia.

Metoda ta jest bardzo skuteczna (także przy murach grubych, rzędu 2 m), jednak jej nieodpowiednie zastosowanie może doprowadzić do uszkodzenia ściany. Zbyt duża moc generatora lub zbyt długi czas ogrzewania spowoduje miejscowe przegrzanie ściany, objawiające się najpierw pojawieniem się naprężeń termicznych grożących powstawaniem rys i spękań. Podczas emisji mikrofal dochodzi do zniszczenia życia biologicznego mogącego występować w przegrodzie. Metoda ta może być stosowana przez wyspecjalizowane firmy.

Osuszanie absorpcyjne

Polega ono na odbieraniu wilgoci z murów przez osuszone powietrze. Proces ten jest skuteczny przy zamkniętych oknach i drzwiach. Metoda pozwala także na osuszanie przegród, gdy wilgotność powietrza w osuszanym pomieszczeniu spadnie do ok. 30%.

Jest to proces cykliczny - suche powietrze w kontakcie z wilgotnymi przegrodami odbiera od nich wilgoć, wilgotne powietrze jest osuszane przez absorbent, podgrzewane i ponownie skierowane do pomieszczenia. Natomiast wilgoć jest usuwana na zewnątrz budynku.

Fot 1. Osuszacz kondensacyjny; fot 2. Osuszacz mikrofalowy; fot 3. Osuszanie mikrofalowe przegrody; fot. archiwum C. Magotta

Fot 1. Osuszacz kondensacyjny; fot 2. Osuszacz mikrofalowy; fot 3. Osuszanie mikrofalowe przegrody; fot. archiwum C. Magotta

Metody kondensacyjne

Metody te są najskuteczniejsze w temp. 20–25°C, ale stosuje się je w znacznie większym zakresie temperatury, także niewiele wyższych od zera. Efektywnie działają przy wilgotności względnej powietrza wynoszącej przynajmniej 30% (przy niższych nie powinno się ich stosować), przy czym ich efektywność rośnie wraz ze wzrostem wilgotności i temperatury powietrza. Wymagają zamkniętych okien i drzwi.

Zaletą osuszaczy kondensacyjnych jest zróżnicowana wydajność, co pozwala na dopasowanie mocy urządzenia do wielkości pomieszczenia. Parametry osuszacza należy dobrać tak, aby w ciągu godziny można było wymienić ok. 3,5 objętości powietrza w pomieszczeniu.

Inne metody

Na rynku funkcjonują także inne metody nieinwazyjne, np. tzw. metoda interferencji magnetycznej, inaczej zwana magneto-kinetyczną, która, według jej wynalazcy, wykorzystuje jako źródło energii naturalne pole magnetyczne Ziemi.

System, według danych producenta, przetwarza to pole i generuje w sposób ciągły inne pole, które działa na swobodne jony znajdujące się w kapilarach i powoduje transport wilgoci do gruntu a mur znajdujący się w zasięgu tego pola osuszany jest do poziomu gruntu okalającego budynek, lub niżej, do dolnej krawędzi skutecznej izolacji pionowej, pod warunkiem, że  nie występuje woda gruntowa.

Po uzyskaniu przez mury naturalnego stanu zawilgocenia poprzez dalsze pozostawienie urządzeń tworzy się izolacja pozioma, która zabezpiecza ściany przed ponownym podciąganiem wilgoci. Wewnątrz budynku na poziomie parteru osuszone zostają ściany działowe i mury zewnętrzne, a poniżej poziomu gruntu mury wewnętrzne do poziomu posadzki.

Urządzenia o wymiarach rzędu kilkudziesięciu centymetrów i wadze kilku kilogramów instalowane są na najniższej kondygnacji budynku (najczęściej w piwnicy) i nie wymagają zasilania prądem elektrycznym. Muszą jednak być instalowane na stałe.

Podsumowanie

Najbardziej efektywną metodą osuszania jest stosowanie technik mieszanych, np. jednoczesne zastosowanie osuszaczy sorpcyjnych w połączeniu z osuszaniem mikrofalowym (generatory mikrofalowe "wyprowadzają" wodę zawartą w kapilarach w kierunku lica przegrody, skąd odbierają ją osuszacze sorpcyjne). Taka forma bardzo dobrze sprawdza się np. przy usuwaniu wody ze ścian powyżej wykonanych przepon blokujących podciąganie kapilarne.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

  • Marcek Marcek, 20.10.2017r., 20:59:16 Należy pamiętać, że przed podejmowaniem jakichkolwiek działań z osuszaniem budynków, trzeba zupełnie pozbyć się wody, tzn.: wypompować ją całkowicie z zalanego pomieszczenia, gdyż inaczej nasze działanie nie przyniosą żadnych skutków, przez co stracimy jedynie czas i pieniądze. Do niewielkich pomieszczeń jak piwnice, wystarczą niewielkie pompy zanurzeniowe, które są wykorzystywane przy wypompowywaniu wody z oczek wodnych, beczek i potopionych pomieszczeń. Przy zakupie odpowiedniej pompy należy zwrócić uwagę głównie na rodzaj odpompowywanej wody, gdyż często niedopatrzenie tego może skutkować zniszczeniem jej. Jednym z przykładowych producentów tego typu urządzeń jest firma Kaercher zajmująca się głównie urządzeniami ogrodowymi, ale jak widać nie tylko.

Powiązane

mgr inż. Karol Kramarz Technologia wykonywania iniekcji ciśnieniowej w budowlach

Technologia wykonywania iniekcji ciśnieniowej w budowlach Technologia wykonywania iniekcji ciśnieniowej w budowlach

Współcześnie, zwłaszcza w Europie, pierwszorzędnego znaczenia nabiera występujące zjawisko rewitalizacji miast, zwłaszcza posiadających wielowiekową historię ich rozwoju. Związana z tym problematyka konserwacji...

Współcześnie, zwłaszcza w Europie, pierwszorzędnego znaczenia nabiera występujące zjawisko rewitalizacji miast, zwłaszcza posiadających wielowiekową historię ich rozwoju. Związana z tym problematyka konserwacji i renowacji obiektów zabytkowych nabiera pierwszorzędnego znaczenia nie tylko kulturowego, lecz także i technicznego, do którego to zaliczają się zabiegi polegające na naprawie, wzmocnieniach, odnowie i rekonstrukcji obiektów zabytkowych.

dr inż. Bartłomiej Monczyński Wtórne hydroizolacje poziome wykonywane w technologii iniekcji

Wtórne hydroizolacje poziome wykonywane w technologii iniekcji Wtórne hydroizolacje poziome wykonywane w technologii iniekcji

Pod pojęciem iniekcji, technologii iniekcji lub też iniekcji chemicznej należy rozumieć wprowadzenie środka iniekcyjnego w strukturę muru w taki sposób, aby zapewniać jego rozłożenie (rozprowadzenie) w...

Pod pojęciem iniekcji, technologii iniekcji lub też iniekcji chemicznej należy rozumieć wprowadzenie środka iniekcyjnego w strukturę muru w taki sposób, aby zapewniać jego rozłożenie (rozprowadzenie) w całym przekroju przegrody.

mgr inż. Maciej Rokiel Badanie skuteczności prac i preparatów do wykonywania przepony poziomej

Badanie skuteczności prac i preparatów do wykonywania przepony poziomej Badanie skuteczności prac i preparatów do wykonywania przepony poziomej

Iniekcja chemiczna jest jedną z metod wykonywania wtórnej izolacji poziomej. Celem iniekcji chemicznej jest wytworzenie w przegrodzie przepony przerywającej podciąganie kapilarne, a także uzyskanie, w...

Iniekcja chemiczna jest jedną z metod wykonywania wtórnej izolacji poziomej. Celem iniekcji chemicznej jest wytworzenie w przegrodzie przepony przerywającej podciąganie kapilarne, a także uzyskanie, w dalszym czasie, w strefie muru nad przeponą, obszaru normalnej wilgotności.

dr inż. Bartłomiej Monczyński Skuteczność środków iniekcyjnych

Skuteczność środków iniekcyjnych Skuteczność środków iniekcyjnych

Producenci środków iniekcyjnych do odtwarzania poziomej izolacji przeciwwilgociowej nie są zobligowani, aby potwierdzić ich jakość przed wprowadzeniem do sprzedaży i zastosowania. Istnieje jednak możliwość...

Producenci środków iniekcyjnych do odtwarzania poziomej izolacji przeciwwilgociowej nie są zobligowani, aby potwierdzić ich jakość przed wprowadzeniem do sprzedaży i zastosowania. Istnieje jednak możliwość uzyskania tzw. dokumentów dobrowolnych.

dr inż. Paweł Krause, dr inż. Agnieszka Szymanowska-Gwiżdż Sposoby uszczelnień i metody renowacji zawilgoconych ścian piwnic

Sposoby uszczelnień i metody renowacji zawilgoconych ścian piwnic Sposoby uszczelnień i metody renowacji zawilgoconych ścian piwnic

Izolacje przeciwwodne i przeciwwilgociowe nie są czynnikiem decydującym o jakości konstrukcji budynku i jego bezpieczeństwie, mają natomiast znaczący wpływ na jego trwałość i komfort użytkowania.

Izolacje przeciwwodne i przeciwwilgociowe nie są czynnikiem decydującym o jakości konstrukcji budynku i jego bezpieczeństwie, mają natomiast znaczący wpływ na jego trwałość i komfort użytkowania.

mgr inż. Maciej Rokiel Metody osuszania murów w budynkach

Metody osuszania murów w budynkach Metody osuszania murów w budynkach

Zagadnienia związane z osuszaniem są skomplikowane. Wynika to przede wszystkim ze sposobu zachowania się materiałów wobec wody i wilgoci oraz z przyczyn i źródeł zawilgocenia.

Zagadnienia związane z osuszaniem są skomplikowane. Wynika to przede wszystkim ze sposobu zachowania się materiałów wobec wody i wilgoci oraz z przyczyn i źródeł zawilgocenia.

PRINZ Polska sp. z o.o. Zakładanie nowej izolacji poziomej w istniejącym budynku metodą cięcia – osuszanie murów w technologii PRINZ

Zakładanie nowej izolacji poziomej w istniejącym budynku metodą cięcia – osuszanie murów w technologii PRINZ Zakładanie nowej izolacji poziomej w istniejącym budynku metodą cięcia – osuszanie murów w technologii PRINZ

Źle ułożona, zniszczona izolacja pozioma murów fundamentowych lub jej całkowity brak umożliwia kapilarne podciąganie wody gruntowej. Za pomocą mikrokanalików cząsteczki wody migrują do obszarów o mniejszej...

Źle ułożona, zniszczona izolacja pozioma murów fundamentowych lub jej całkowity brak umożliwia kapilarne podciąganie wody gruntowej. Za pomocą mikrokanalików cząsteczki wody migrują do obszarów o mniejszej wilgotności. Podciągająca wilgoć jest przyczyną technicznych degradacji, w wyniku których na murach przyziemia oraz ścianach wyższych kondygnacji mamy do czynienia z wykwitami soli, odpadaniem tynku czy rozsypywaniem się muru. Jak zatrzymać ten proces?

dr inż. Bartłomiej Monczyński Trudności i ograniczenia związane z wykonywaniem wtórnej hydroizolacji poziomej metodą iniekcji

Trudności i ograniczenia związane z wykonywaniem wtórnej hydroizolacji poziomej metodą iniekcji Trudności i ograniczenia związane z wykonywaniem wtórnej hydroizolacji poziomej metodą iniekcji

Wykonywanie wtórnych hydroizolacji przeciw wilgoci kapilarnej metodą iniekcji można porównać do ocieplania budynku. Obie technologie nie są szczególnie trudne, dopóki mamy do czynienia z pojedynczą przegrodą.

Wykonywanie wtórnych hydroizolacji przeciw wilgoci kapilarnej metodą iniekcji można porównać do ocieplania budynku. Obie technologie nie są szczególnie trudne, dopóki mamy do czynienia z pojedynczą przegrodą.

mgr inż. Cezariusz Magott, mgr inż. Maciej Rokiel Dokumentacja techniczna prac renowacyjnych – podstawowe zasady (cz. 1)

Dokumentacja techniczna prac renowacyjnych – podstawowe zasady (cz. 1) Dokumentacja techniczna prac renowacyjnych – podstawowe zasady (cz. 1)

Kontynuując zagadnienia związane z analizą dokumentacji technicznej skupiamy się tym razem na omówieniu dokumentacji robót renowacyjnych.

Kontynuując zagadnienia związane z analizą dokumentacji technicznej skupiamy się tym razem na omówieniu dokumentacji robót renowacyjnych.

dr inż. Bartłomiej Monczyński Wykonywanie wtórnej hydroizolacji poziomej metodą iniekcji chemicznej

Wykonywanie wtórnej hydroizolacji poziomej metodą iniekcji chemicznej Wykonywanie wtórnej hydroizolacji poziomej metodą iniekcji chemicznej

Pod pojęciem iniekcji, technologii iniekcji lub też iniekcji chemicznej należy rozumieć wprowadzenie środka iniekcyjnego w strukturę muru w taki sposób, aby zapewnić jego rozłożenie (rozprowadzenie) w...

Pod pojęciem iniekcji, technologii iniekcji lub też iniekcji chemicznej należy rozumieć wprowadzenie środka iniekcyjnego w strukturę muru w taki sposób, aby zapewnić jego rozłożenie (rozprowadzenie) w całym przekroju przegrody. Aplikacja preparatu iniekcyjnego może być prowadzona na trzy sposoby: penetracyjny, ciśnieniowy i pulsacyjny w postaci aerozolu [1, 2]. Technologia iniekcji najczęściej stosowana jest do wykonywania w murach wtórnych hydroizolacji poziomych przeciw wilgoci podciąganej kapilarnie....

Redakcja miesięcznika IZOLACJE Osuszanie zalanej piwnicy

Osuszanie zalanej piwnicy Osuszanie zalanej piwnicy

W ciepłych miesiącach częste burze i gwałtowne ulewy powodują podniesienie się poziomu wód w rzekach. To wpływa na zwiększone zagrożenie powodziowe i podtopienie piwnic budynków mieszkalnych i gospodarczych....

W ciepłych miesiącach częste burze i gwałtowne ulewy powodują podniesienie się poziomu wód w rzekach. To wpływa na zwiększone zagrożenie powodziowe i podtopienie piwnic budynków mieszkalnych i gospodarczych. Skutkiem tego mogą być zawilgocone ściany po podtopieniu, spękanie murów w wyniku podmycia fundamentów, odpadające tynki, złuszczenia farby na wilgotnych ścianach czy wykwity soli podczas osuszania murów.

dr inż. Bartłomiej Monczyński Podstawowe kryterium powodzenia w osuszaniu zawilgoconych budynków

Podstawowe kryterium powodzenia w osuszaniu zawilgoconych budynków Podstawowe kryterium powodzenia w osuszaniu zawilgoconych budynków

Jednym z głównych celów prac renowacyjnych prowadzonych w budynkach, które uległy nadmiernemu zawilgoceniu, jest ich osuszenie. W tym wypadku pojęcie to nie może być jednak rozumiane dosłownie.

Jednym z głównych celów prac renowacyjnych prowadzonych w budynkach, które uległy nadmiernemu zawilgoceniu, jest ich osuszenie. W tym wypadku pojęcie to nie może być jednak rozumiane dosłownie.

Materiały prasowe Płyn iniekcyjny do osuszania murów

Płyn iniekcyjny do osuszania murów Płyn iniekcyjny do osuszania murów

Suchy Mur niemieckiej marki Ultrament to gotowy do użycia płyn na bazie silikatów, przeznaczony do osuszania murów metodą iniekcji. Dzięki nowoczesnej recepturze środek dokładnie wypełnia kapilary w murze,...

Suchy Mur niemieckiej marki Ultrament to gotowy do użycia płyn na bazie silikatów, przeznaczony do osuszania murów metodą iniekcji. Dzięki nowoczesnej recepturze środek dokładnie wypełnia kapilary w murze, gdzie pod wpływem związków alkaicznych krystalizuje się, blokując dalsze pociąganie wilgoci oraz transport wody.

dr inż. Bartłomiej Monczyński Wtórna hydroizolacja przyziemnych części budynków

Wtórna hydroizolacja przyziemnych części budynków Wtórna hydroizolacja przyziemnych części budynków

Podstawowym zadaniem w przypadku renowacji zawilgoconych budynków jest ich osuszenie, rozumiane jako skoordynowany zespół działań technicznych i technologicznych, który ma na celu trwałe obniżenie poziomu...

Podstawowym zadaniem w przypadku renowacji zawilgoconych budynków jest ich osuszenie, rozumiane jako skoordynowany zespół działań technicznych i technologicznych, który ma na celu trwałe obniżenie poziomu zawilgocenia (zazwyczaj do poziomu 3-6% wilgotności masowej), co z kolei umożliwi prowadzenie dalszych prac budowlanych i/lub konserwatorskich, a po ich zakończeniu użytkowanie budynku zgodnie z przewidzianym przeznaczeniem [1].

prof. ICiMB, dr inż. Genowefa Zapotoczna-Sytek, mgr inż. arch. Tomasz Rybarczyk Rewitalizacja budynków z betonu komórkowego zalanych podczas powodzi

Rewitalizacja budynków z betonu komórkowego zalanych podczas powodzi Rewitalizacja budynków z betonu komórkowego zalanych podczas powodzi

Badania budynków zalanych podczas powodzi w 1997 r. wykazały, że autoklawizowany beton komórkowy cechuje się wysoką odpornością na ekstremalne zawilgocenia. Beton komórkowy w budynkach po powodzi nie stracił...

Badania budynków zalanych podczas powodzi w 1997 r. wykazały, że autoklawizowany beton komórkowy cechuje się wysoką odpornością na ekstremalne zawilgocenia. Beton komórkowy w budynkach po powodzi nie stracił właściwości użytkowych i parametrów technicznych.

mgr inż. Cezariusz Magott, mgr inż. Maciej Rokiel Jak powódź wpływa na budynek oraz stan jego przyziemi?

Jak powódź wpływa na budynek oraz stan jego przyziemi? Jak powódź wpływa na budynek oraz stan jego przyziemi?

Odra zaczyna swój bieg na terenie Czech w Górach Odrzańskich. O rozmiarach fal powodziowych na jej górnym odcinku, tzn. w Raciborzu, Opolu i we Wrocławiu, decydują wielkości opadów w zlewniach jej czeskich...

Odra zaczyna swój bieg na terenie Czech w Górach Odrzańskich. O rozmiarach fal powodziowych na jej górnym odcinku, tzn. w Raciborzu, Opolu i we Wrocławiu, decydują wielkości opadów w zlewniach jej czeskich górnych dopływów: największej Opawy i mniejszych Ostrawicy i Olzy. Opawa i Odra prowadzą wodę z Sudetów Wschodnich, a Ostrawica i Olza z Beskidu Zachodniego. W dalszym biegu rzeki decydujący wpływ na przebieg wezbrań już poniżej Wrocławia mają jej lewobrzeżne dopływy: Osobłoga i Nysa Kłodzka.

mgr inż. Maciej Rokiel, mgr inż. Cezariusz Magott Postępowanie z budynkami zalanymi podczas powodzi

Postępowanie z budynkami zalanymi podczas powodzi Postępowanie z budynkami zalanymi podczas powodzi

W domach zalanych podczas powodzi powstają idealne warunki wilgotnościowe do rozwoju mikroorganizmów –  doświadczenie pokazuje znaczne nasilenie się w takich budynkach rozwoju grzybów pleśniowych, grzybów...

W domach zalanych podczas powodzi powstają idealne warunki wilgotnościowe do rozwoju mikroorganizmów –  doświadczenie pokazuje znaczne nasilenie się w takich budynkach rozwoju grzybów pleśniowych, grzybów domowych, bakterii, a także owadów – technicznych szkodników niszczących drewno. Konieczne jest więc przeprowadzenie dezynfekcji i dezynsekcji (w wymienionej kolejności), a także zabezpieczenie budynku przed korozją biologiczną.

mgr inż. Cezariusz Magott, dr inż. Łukasz Bednarz Zespolone izolacje strukturalne i kurtynowe w budynku historycznym – studium przypadku

Zespolone izolacje strukturalne i kurtynowe w budynku historycznym – studium przypadku Zespolone izolacje strukturalne i kurtynowe w budynku historycznym – studium przypadku

Woda przyspiesza procesy niszczenia substancji, z jakiej wykonane są przegrody ceramiczne. W przeszłości, mimo że nie znano współczesnych technik diagnostycznych, z dużym rozmysłem wybierano miejsce wznoszenia...

Woda przyspiesza procesy niszczenia substancji, z jakiej wykonane są przegrody ceramiczne. W przeszłości, mimo że nie znano współczesnych technik diagnostycznych, z dużym rozmysłem wybierano miejsce wznoszenia obiektów budowlanych. Przykładowo lokacja klasztorów cysterskich mogła odbywać się tylko w miejscach, których warunki wodno-gruntowe były obserwowane przynajmniej przez okres kilku lat [1]. Wykonywano doły próbne, sprawdzając rodzaj gruntu, oraz obserwowano, czy miejsce powstania nie jest zalewane...

dr inż. Bartłomiej Monczyński Preparaty iniekcyjne stosowane do wykonywania wtórnych hydroizolacji poziomych w murach

Preparaty iniekcyjne stosowane do wykonywania wtórnych hydroizolacji poziomych w murach Preparaty iniekcyjne stosowane do wykonywania wtórnych hydroizolacji poziomych w murach

Pod pojęciem iniekcji, technologii iniekcji lub też iniekcji chemicznej należy rozumieć wprowadzenie środka iniekcyjnego w strukturę muru w taki sposób, aby zapewniać jego rozłożenie (rozprowadzenie) w...

Pod pojęciem iniekcji, technologii iniekcji lub też iniekcji chemicznej należy rozumieć wprowadzenie środka iniekcyjnego w strukturę muru w taki sposób, aby zapewniać jego rozłożenie (rozprowadzenie) w całym przekroju przegrody. Mimo iż to metody mechaniczne pozwalają stworzyć ciągłą i całkowicie nieprzepuszczalną dla wilgoci barierę w murze, szacuje się, że ich udział w rynku wtórnych izolacji poziomych kształtuje się na poziomie jedynie 10 do 15% [1].

dr inż. Bartłomiej Monczyński Charakterystyka zawilgocenia w diagnostyce budynków

Charakterystyka zawilgocenia w diagnostyce budynków Charakterystyka zawilgocenia w diagnostyce budynków

Powodzenie lub niepowodzenie budowlanych prac renowacyjnych zależy przede wszystkim od prawidłowo przemyślanego i profesjonalnego planowania. Aby zapewnić właścicielom i zarządcom budynków odpowiednią...

Powodzenie lub niepowodzenie budowlanych prac renowacyjnych zależy przede wszystkim od prawidłowo przemyślanego i profesjonalnego planowania. Aby zapewnić właścicielom i zarządcom budynków odpowiednią pomoc w podejmowaniu decyzji, a wykonawcom prac budowlanych kompletne specyfikacje techniczne, niezbędna jest odpowiedniej jakości inwentaryzacja oraz diagnostyka budowlana [1, 2].

dr inż. Bartłomiej Monczyński Nie tylko hydroizolacja - metody usuwania nadmiaru wilgoci z przegród budowlanych

Nie tylko hydroizolacja - metody usuwania nadmiaru wilgoci z przegród budowlanych Nie tylko hydroizolacja - metody usuwania nadmiaru wilgoci z przegród budowlanych

Poznaj metody osuszania budynków z wykorzystaniem metod naturalnych oraz sztucznych, a także cechy charakterystyczne tych technologii.

Poznaj metody osuszania budynków z wykorzystaniem metod naturalnych oraz sztucznych, a także cechy charakterystyczne tych technologii.

dr inż. Bartłomiej Monczyński Diagnostyka zawilgoconych konstrukcji murowych

Diagnostyka zawilgoconych konstrukcji murowych Diagnostyka zawilgoconych konstrukcji murowych

Woda (występująca w różnych postaciach) oraz związki, jakie transportuje (np. szkodliwe sole budowlane), to główne czynniki powodujące procesy destrukcyjne w obiektach budowlanych. Nadmierne zawilgocenie...

Woda (występująca w różnych postaciach) oraz związki, jakie transportuje (np. szkodliwe sole budowlane), to główne czynniki powodujące procesy destrukcyjne w obiektach budowlanych. Nadmierne zawilgocenie powoduje różnego rodzaju zniszczenia materiału konstrukcji, objawiające się deformacjami, zmniejszeniem nośności, uszkodzeniami mrozowymi, pęcznieniem i wypłukiwaniem spoiw, przesunięciami czy też spękaniami [1].

dr hab. inż., prof. UWM Robert Wójcik Izolacje poziome w murze - główny problem trwałego osuszania budynków

Izolacje poziome w murze - główny problem trwałego osuszania budynków Izolacje poziome w murze - główny problem trwałego osuszania budynków

Na rynku robót osuszeniowych dostępne są metody tradycyjne, skuteczne przy założeniu poprawności wykonania, a także inne, promowane przez producentów jako zamienniki klasycznych zabezpieczeń przeciwwilgociowych.

Na rynku robót osuszeniowych dostępne są metody tradycyjne, skuteczne przy założeniu poprawności wykonania, a także inne, promowane przez producentów jako zamienniki klasycznych zabezpieczeń przeciwwilgociowych.

dr inż. Wacław Brachaczek, mgr Wojciech Siemiński Osuszanie zawilgoconych budynków znajdujących się na niestabilnych podłożach

Osuszanie zawilgoconych budynków znajdujących się na niestabilnych podłożach Osuszanie zawilgoconych budynków znajdujących się na niestabilnych podłożach

W procesie renowacji zawilgoconych i spękanych ścian w budynkach usytuowanych na niestabilnych podłożach bardzo ważny jest dobór odpowiedniego systemu naprawczego, minimalizującego ryzyko ponownego pojawienia...

W procesie renowacji zawilgoconych i spękanych ścian w budynkach usytuowanych na niestabilnych podłożach bardzo ważny jest dobór odpowiedniego systemu naprawczego, minimalizującego ryzyko ponownego pojawienia się rys. W tak specyficznych warunkach tradycyjne metody wzmacniania nie zapewniają bowiem całkowitej skuteczności.

Wybrane dla Ciebie

Odkryj trendy projektowania elewacji »

Odkryj trendy projektowania elewacji » Odkryj trendy projektowania elewacji »

Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? »

Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? » Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? »

Przeciekający dach? Jak temu zapobiec »

Przeciekający dach? Jak temu zapobiec » Przeciekający dach? Jak temu zapobiec »

Dach biosolarny - co to jest? »

Dach biosolarny - co to jest? » Dach biosolarny - co to jest? »

Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem »

Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem » Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem »

Jak poprawić izolacyjność akustyczną ścian murowanych »

Jak poprawić izolacyjność akustyczną ścian murowanych »  Jak poprawić izolacyjność akustyczną ścian murowanych »

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o izolacjach natryskowych »

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o izolacjach natryskowych » Wszystko, co powinieneś wiedzieć o izolacjach natryskowych »

Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową »

Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową » Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową »

Na czym polega fenomen technologii białej wanny »

Na czym polega fenomen technologii białej wanny » Na czym polega fenomen technologii białej wanny »

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy »

Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy » Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy »

300% rozciągliwości membrany - TAK! »

300% rozciągliwości membrany - TAK! » 300% rozciągliwości membrany - TAK! »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Izolacje.com.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.