Izolacje.com.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Wybrane koncepcje technologiczne stosowane w budownictwie pasywnym

Selected technological concepts used in passive house building

Jakie koncepcje technologiczne można stosować w budownictwie pasywnym?
passdoradztwo.pl

Jakie koncepcje technologiczne można stosować w budownictwie pasywnym?


passdoradztwo.pl

Wykorzystywanie pasywnych systemów słonecznych do zapewnienia komfortu cieplnego pozwala zaoszczędzić do 40% ciepła. Koszty zwracają się w przeciągu 5 lat lub szybciej.

Zobacz także

fischer Polska sp. z o.o. Zalecenia dotyczące renowacji istniejącego systemu ETICS

Zalecenia dotyczące renowacji istniejącego systemu ETICS Zalecenia dotyczące renowacji istniejącego systemu ETICS

Przed podjęciem decyzji o wykonaniu dodatkowego docieplenia konieczna jest szczegółowa inwentaryzacja istniejącego układu/systemu ocieplenia oraz podłoża. Ocenę taką należy wykonać etapowo.

Przed podjęciem decyzji o wykonaniu dodatkowego docieplenia konieczna jest szczegółowa inwentaryzacja istniejącego układu/systemu ocieplenia oraz podłoża. Ocenę taką należy wykonać etapowo.

RAXY Sp. z o.o. Nowoczesne technologie w ciepłych i zdrowych budynkach

Nowoczesne technologie w ciepłych i zdrowych budynkach Nowoczesne technologie w ciepłych i zdrowych budynkach

Poznaj innowacyjne, specjalistyczne produkty nadające przegrodom budowlanym odpowiednią trwałość, izolacyjność cieplną i szczelność. Jakie rozwiązania pozwolą nowe oraz remontowane chronić budynki i konstrukcje?

Poznaj innowacyjne, specjalistyczne produkty nadające przegrodom budowlanym odpowiednią trwałość, izolacyjność cieplną i szczelność. Jakie rozwiązania pozwolą nowe oraz remontowane chronić budynki i konstrukcje?

Purinova Sp. z o.o. Turkusowa drużyna Purios ciepło wita pomarańczowego bohatera

Turkusowa drużyna Purios ciepło wita pomarańczowego bohatera Turkusowa drużyna Purios ciepło wita pomarańczowego bohatera

Wy mówicie, a my słuchamy. Wskazujecie na nudne reklamy, inżynierów w garniturach, patrzących z każdego bilbordu i na Mister Muscle Budowlanki w ogrodniczkach. To wszystko już było, a wciąż zapomina się...

Wy mówicie, a my słuchamy. Wskazujecie na nudne reklamy, inżynierów w garniturach, patrzących z każdego bilbordu i na Mister Muscle Budowlanki w ogrodniczkach. To wszystko już było, a wciąż zapomina się o kimś bardzo ważnym.

Podstawowa klasyfikacja wykorzystania energii słonecznej zakłada podział na sposoby aktywne i pasywne. Metody aktywne polegają na pozyskaniu energii słonecznej i przetworzeniu jej w specjalnie do tego przygotowanych urządzeniach, które stanowią element instalacji grzewczych, chłodzenia i elektrycznych.

W systemach pasywnych wykorzystuje się bezpośrednio energię słoneczną do ogrzewania budynków i zapewnienia obiegu ciepła w ich wnętrzu.

Przyjęte kryteria budownictwa pasywnego określają budynki pasywne jako takie, których roczne zapotrzebowanie energii pierwotnej nieodnawialnej na ogrzewanie nie przekracza 15 kWh/m2, natomiast całkowite zapotrzebowanie na energię pierwotną nieodnawialną na potrzeby związane z utrzymaniem budynku (ogrzewanie, wentylację, chłodzenie, przygotowanie ciepłej wody użytkowej i oświetlenie) powinno wynosić poniżej 50 kWh/m2.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, od 2021 r. w przypadku budynków jednorodzinnych maksymalna wartość EP na te wszystkie potrzeby wynosić będzie 75 kWh/m2 (obecna wartość maksymalna to 105 kWh/m2).

W założeniu komfort termiczny zapewniany jest przez źródła pasywne (uzysk energii ze słońca, ciepło jawne i utajone od użytkowników, ciepło odpadowe), a także minimalizacje strat ciepła przez przenikanie przez przegrody pełne i przezroczyste. Ponadto dzięki zastosowanym technologiom budynek taki utrzymuje odpowiedni komfort cieplny również w lecie, bez stosowania tradycyjnych urządzeń klimatyzacyjnych.

Ze względu na to, że straty ciepła budynku są wprost proporcjonalne do powierzchni jego przegród zewnętrznych, dąży się do tego, by iloraz powierzchni przegród zewnętrznych do kubatury budynku był jak najmniejszy, co oznacza, że bryła budynku powinna być możliwie jak najbardziej zwarta [1-4].

Komfort cieplny pomieszczeń uzależniony jest od klimatu, architektury, konstrukcji budynku, zastosowanych materiałów. Nie bez znaczenia jest również umiejscowienie elementów konstrukcyjnych względem stron świata, kształtu bryły budynku, umiejscowienie w strukturze budynku i otoczeniu zewnętrznym.

Podstawowa klasyfikacja pasywnych systemów słonecznych dzieli je na [5]:

  • systemy zysków bezpośrednich,
  • systemy zysków pośrednich, w których wyróżnia się kilka technologii.

System zysków bezpośrednich umożliwia bezpośrednie wykorzystanie energii promieniowania słońca docierającej do pomieszczenia.

Przezroczyste powierzchnie okien umożliwiają promieniowaniu dotarcie do wnętrza budynku i przegród wewnętrznych (ścian, podłogi), przez które jest pochłaniana i magazynowana. Zmagazynowana w ten sposób energia ma wpływ na komfort cieplny.

Ściany i podłoga będące magazynami energii kontaktują się bezpośrednio z powietrzem w pomieszczeniu. Pod nimi znajduje się warstwa materiału izolacyjnego odpowiadająca za ograniczenie strat ciepła na zewnątrz. Uzyskane w ten sposób ciepło jest tym elementem bilansu cieplnego budynku, który obniża moc cieplną źródeł ciepła.

Latem istnieje niejednokrotnie potrzeba obniżania temperatury wewnętrznej. Tu z pomocą przychodzą wszelkiego rodzaju żaluzje czy rolety ograniczające dopływ promieniowania słonecznego do wnętrza pomieszczenia. Ograniczają one jednak widok z okna.

Innym sposobem na uzysk ciepła zimą przy jednoczesnym ograniczaniu promieniowania latem jest stosowanie różnego rodzaju okapów, daszków czy wykuszy. Ich szerokość uzależniona jest od kąta padania promieni słonecznych w danej strefie klimatycznej.

Zimą, gdy słońce swoją pozorną wędrówkę po nieboskłonie zatacza nisko ponad horyzontem, taki daszek nie stanowi ograniczenia dla promieni słonecznych, które mogą swobodnie przenikać do pomieszczenia. Natomiast latem, gdy słońce góruje wysoko nad horyzontem, daszek czy okap blokuje dostęp promieni słonecznych do pomieszczenia, dodatkowo je zacieniając [5].

Zasada działania daszków i okapów została przedstawiona na RYS. 1-2.

RYS. 1-2. Zasada działania daszków i okapów: okres grzewczy, mniejszy kąt padania promieni słonecznych - zmaksymalizowany uzysk ciepła (1), okres letni, duży kąt padania promieni słonecznych - daszek ogranicza ilość promieniowania słonecznego docierającego do pomieszczenia (2); rys.: archiwa autorów

RYS. 1-2. Zasada działania daszków i okapów: okres grzewczy, mniejszy kąt padania promieni słonecznych - zmaksymalizowany uzysk ciepła (1), okres letni, duży kąt padania promieni słonecznych - daszek ogranicza ilość promieniowania słonecznego docierającego do pomieszczenia (2); rys.: archiwa autorów

Przedstawione rozwiązanie należy do najprostszych i najtańszych, dodatkowo ma największą sprawność chwilową. Jednak zjawiskiem niepożądanym w tym systemie jest wzrost temperatury wewnątrz pomieszczenia idący w parze ze wzrostem temperatury zewnętrznej.

Duże powierzchnie przeszklone zapewniają duży uzysk ciepła z energii promieniowania słonecznego. Jednocześnie nagrzewanie się pomieszczeń latem jest zjawiskiem niepożądanym. Wahania temperatury, często większe niż zazwyczaj tolerowane przez człowieka, to podstawowa wada systemu bezpośrednich zysków energii słonecznej [5]. Przykładowe wykorzystanie okapu w praktyce przedstawia FOT. 1 (patrz: zdjęcie główne).

Systemy zysków pośrednich eliminują zbyt duże wahania temperatury i zapewniają możliwość akumulacji pozyskanego ciepła i wykorzystania go w pożądanym momencie, zgodnie z zapotrzebowaniem. Realizowane jest to poprzez odizolowanie wnętrza budynku od bezpośredniego oddziaływania promieniowania słonecznego – wprowadza się ścianę magazynującą, stanowiącą element pośredni między dwoma ośrodkami, zwaną ścianą Trombe’a (ściana kolektorowo-magazynująca).

RYS. 3. Pełna ściana kolektorowo-akumulacyjna - budowa i zasada działania: 1 - element magazynujący energię, 2 - element izolacyjny, 3 -osłona przezroczysta; rys.: E. Chwieduk [E. Chwieduk,

RYS. 3. Pełna ściana kolektorowo-akumulacyjna - budowa i zasada działania: 1 - element magazynujący energię, 2 - element izolacyjny, 3 -osłona przezroczysta; rys.: E. Chwieduk [E. Chwieduk, "Energetyka słoneczna budynku", Wydawnictwo Arkady, Warszawa 2011]

Sama ściana magazynująca jest najczęściej koloru czarnego, by zwiększać jej zdolność do pochłaniania energii promieniowania słonecznego, a od zewnątrz ma szklaną osłonę. Pochłonięta energia jest przekazywana do wewnątrz w wyniku przewodnictwa cieplnego [5].

Budowę i zasadę działania pełnej ściany kolektorowo-akumulacyjnej przedstawiono na RYS. 3.

Ściana kolektorowo-magazynująca występuje nie tylko w wersji pełnej, lecz także wentylowanej, zwaną wówczas ścianą Trombe’a-Mitchela. Ściana ma otwory cyrkulacyjne nad podłogą i pod sufitem lub układ wewnętrznych kanałów powietrznych.

Taka budowa wpływa na intensyfikację procesów przekazywania ciepła do pomieszczenia. Przez dolny otwór powietrze jest zasysane, a w miarę zwiększania swojej temperatury przepływa do góry, by następnie trafić do pomieszczenia, ogrzewając je [5, 6].

Schemat takiego rozwiązania przedstawiono na RYS. 4.

RYS. 4. Wentylowana ściana kolektorowo-akumulacyjna: 1 - element magazynujący energię, 2 - element izolacyjny, 3 - osłona przezroczysta; rys.: E. Chwieduk [E. Chwieduk,

RYS. 4. Wentylowana ściana kolektorowo-akumulacyjna: 1 - element magazynujący energię, 2 - element izolacyjny, 3 - osłona przezroczysta; rys.: E. Chwieduk [E. Chwieduk, "Energetyka słoneczna budynku", Wydawnictwo Arkady, Warszawa 2011]

Przedstawione systemy zysków pośrednich są efektywnym rozwiązaniem w ciepłym klimacie z łagodnymi zimami i o dobrych warunkach nasłonecznienia.

Podstawowymi wadami takich rozwiązań są:

  • długi czas nagrzewania się,
  • słaba cyrkulacja nagrzewanego powietrza
  • i duże straty ciepła przy niskich temperaturach,

stąd efektywność takiego systemu jest niska w warunkach słabego nasłonecznienia, dużym zachmurzeniu i długich, mroźnych zimach.

Dodatkowe istnieje ryzyko wykraplania się pary wodnej w samej strukturze ściany, gdy natężenie promieniowania słonecznego jest niewielkie przy jednoczesnym braku wentylacji między przezroczystą osłoną a ścianą magazynującą [5]. Na FOT. 2 przedstawiono ścianę Trombe’a.

W systemie zysków pośrednich z przestrzenią buforową, jak sama nazwa wskazuje, wydzielona przestrzeń pełni rolę bufora, czyli przestrzeni pośredniczącej, w tym wypadku pośredniczącej w przepływie ciepła. Stanowi ona ośrodek pośredni pomiędzy otoczeniem a ogrzewaną przestrzenią. Takie rozwiązanie umożliwia zwiększenie uzysku ciepła z energii promieniowania słonecznego, a jednocześnie poprawia ochronę cieplną budynku.

W praktyce zastosowanie systemu pośredniego z przestrzenią buforową sprowadza się do wbudowania w obiekt lub dołączenia dodatkowej oszklonej przestrzeni, pomieszczenia, najczęściej od strony południowej.

Przestrzeń buforowa to głównie pomieszczenia takie jak:

  • oszklone werandy,
  • oszklone loggie i balkony,
  • szklarnie dobudowane do głównego budynku,
  • ogrody zimowe.
FOT. 2. Ściana Trombe’a w praktyce; fot.: tardus.net

FOT. 2. Ściana Trombe’a w praktyce; fot.: tardus.net

Oprócz funkcji praktycznej związanej z zapewnieniem komfortu cieplnego w budynku, tego typu pomieszczenia mogą spełniać również funkcje użytkowe, np. jako dodatkowy pokój wypoczynkowy w odpowiednich porach roku lub miejsce hodowli roślin. Ponadto podnoszą walory estetyczne budynku. Rozwiązania te mogą być z powodzeniem stosowane zarówno w budownictwie jednorodzinnym, jak i wielorodzinnym.

Przestrzeń buforowa może być zlokalizowana tylko na wybranym poziomie budynku bądź na całej jego wysokości [5].

System Balcomba - od nazwiska pomysłodawcy - jest systemem z całkowicie oszkloną werandą umieszczoną od strony południowej. Werandę i ogrzewane pomieszczenie oddziela masywna ściana magazynująca. Weranda jest bezpośrednio ogrzewana energią promieniowania słonecznego i jak w każdym systemie bezpośrednim istnieje ryzyko dużych i gwałtownych wahań temperatury w tej przestrzeni. Natomiast pomieszczenie wewnątrz budynku jest ogrzewane w sposób pośredni - ciepło przenika przez ścianę magazynującą [5].

Przepływ ciepła można również regulować za pomocą kanałów cyrkulacyjnych, jak pokazano na RYS. 5.

RYS. 5. System z przestrzenią buforową - oszklona weranda skojarzona ze ścianą magazynującą – budowa i zasada działania: 1 - ściana magazynująca, 2 - przegrody izolowane, 3 - oszklona osłona; rys.: E. Chwieduk [E. Chwieduk,

RYS. 5. System z przestrzenią buforową - oszklona weranda skojarzona ze ścianą magazynującą – budowa i zasada działania: 1 - ściana magazynująca, 2 - przegrody izolowane, 3 - oszklona osłona; rys.: E. Chwieduk [E. Chwieduk, "Energetyka słoneczna budynku", Wydawnictwo Arkady, Warszawa 2011]

System Balcomba został zmodyfikowany na kilka sposobów celem maksymalizowania zysków ciepła z energii promieniowania słonecznego, np. ścianę magazynującą zastępuje się osłoną szklaną lub stosuje się podwójną przestrzeń buforową, gdzie w konstrukcji uwzględniona jest zarówno ściana magazynująca energię, jak i przezroczysta szklana osłona.

Istotną zaletą rozwiązań pośrednich z przestrzenią buforową jest to, że można łatwo wkomponować je w już istniejące budynki, np. w ramach termomodernizacji [5].

Na FOT. 3 przedstawiono oszkloną werandę - przykład zastosowania systemu pośredniego z przestrzenią buforową.

FOT. 3. System z przestrzenią buforową w praktyce – oszklona weranda. Roleta umożliwia ograniczenie zysków z energii promieniowania słonecznego w okresie letnim; fot.: almontsystem.com.pl

FOT. 3. System z przestrzenią buforową w praktyce – oszklona weranda. Roleta umożliwia ograniczenie zysków z energii promieniowania słonecznego w okresie letnim; fot.: almontsystem.com.pl

Materiały w systemach pasywnych

Amplituda wahań temperatury powietrza w pomieszczeniach zależny od poziomu akumulacyjności cieplnej przegrody.

Na większe wahania temperatury narażone są budynki o lekkiej konstrukcji, gdyż wewnętrzna pojemność cieplna budynku jest ściśle związana z masą budynku. Poza tym istotna jest umiarkowana przewodność cieplna i niska emisyjność. Ponadto pojemność cieplna budynku związana jest z poczuciem komfortu osób przebywających w pobliżu ścian budynku i ograniczeniem ryzyka skraplania się pary wodnej na powierzchni przegród zewnętrznych [7-8].

Cała idea wykorzystywania pojemności cieplnej budynku polega na tym, że budynek stopniowo pochłania energię promieniowania słonecznego w dni słoneczne, a oddaje ją do otoczenia w postaci ciepła w dni pochmurne.

Zapewnienie wysokiej izolacyjności przegród zewnętrznych w połączeniu z dużą bezwładnością termiczną pozwala na traktowanie takiego budynku jako nie tylko dobowego, ale także sezonowego magazynu energii - nagrzewa się on latem i wychładza zimą bardzo powoli.

Efektywność masy termicznej jest ściśle związana z jej grubością. Zbyt mała grubość będzie skutkowała niewchłonięciem nadmiaru ciepła, co może przyczyniać się do przegrzewania pomieszczeń.

TABELA. Przewodność cieplna i pojemność cieplna wybranych materiałów budowlanych [I. Ickiewicz,

TABELA. Przewodność cieplna i pojemność cieplna wybranych materiałów budowlanych [I. Ickiewicz, "Wpływ pojemności cieplnej na bilans cieplny budynku", "Czasopismo Techniczne. Budownictwo", nr 3/2012, s. 185-192]

W TABELI przedstawiono porównanie wybranych materiałów z ich przewodnością cieplną i pojemością cieplną. Im mniejsza wartość przewodności cieplnej, tym mniejsze są straty ciepła budynku. Natomiast im większa jest wartość pojemności cieplnej materiału, tym większą zdolność akumulacji energii on posiada.

Najczęściej wykorzystywanymi w budownictwie materiałami budowlanymi są beton, cegły, bloczki, różnego rodzaju materiały izolacyjne o możliwie najniższej przewodności cieplnej i najnowsze technologie jeśli chodzi o przeszklenia, jak powłoki niskoemisyjne czy szyby zespolone [5, 8]

Podsumowanie

  • Wykorzystywanie pasywnych systemów słonecznych do zapewnienia komfortu cieplnego pozwala zaoszczędzić do 40% ciepła. Nie są to drogie rozwiązania, gdyż ich koszty wynoszą ok. 8% kosztów budowy budynku (w zależności od zastosowanego rozwiązania) i zwracają się w przeciągu 5 lat lub szybciej, w zależności od zastosowanych materiałów, rodzaju okien lub transparentnych izolacji [4].
  • W strefie umiarkowanej najlepiej sprawdzają się systemy zysków pośrednich ze strefą buforową, natomiast w strefach o większym nasłonecznieniu i ciepłym klimacie z łagodnymi zimami z powodzeniem można stosować w konstrukcji budynku ścianę Trombe’a [9].
  • Proponowane rozwiązania pozwalają na efektywne środowiskowo zwiększenie udziału energii promieniowania słonecznego w pokryciu potrzeb energetycznych budynków. W połączeniu z odpowiednią izolacją cieplną ścian i kształtem bryły budynku przyczyniają się do ograniczenia zapotrzebowania budynku na nośniki energii pierwotnej nieodnawialnej. Zapewniają jedocześnie komfort cieplny na odpowiednim poziomie.
  • Nie można jednoznacznie stwierdzić, które rozwiązanie jest najlepsze. Szereg różnych rozwiązań sprawia, że wymienione koncepcje technologiczne możliwe są do stosowania w różnych warunkach klimatu i lokalnego ukształtowania przestrzeni.

Literatura

  1. W. Feist, "Podstawy budownictwa pasywnego", Polski Instytut Budownictwa Pasywnego, Gdańsk 2006.
  2. S. Firląg, J. Schnieders, "Budynek Pasywny w centralnej Polsce”, Biblioteka Instytutu Budownictwa Pasywnego, strona internetowa: www.ibp.com.pl.
  3. M. Idczak, "Ogólna koncepcja budynku pasywnego", Biblioteka Instytutu Budownictwa Pasywnego.
  4. M. Płaziak, "Domy energooszczędne i pasywne jako nieunikniona przyszłość budownictwa w Polsce", "Funkcje przemysłu i usług w rozwoju gospodarki opartej na wiedzy", Prace Komisji Geografii Przemysłu Polskiego Towarzystwa Geograficznego, nr 21/2013, s.173-188.
  5. E. Chwieduk, "Energetyka słoneczna budynku", Wydawnictwo Arkady, Warszawa 2011.
  6. K. Różycki, "Możliwości wykorzystania energii promieniowania słonecznego w budynku w polskich warunkach klimatycznych", "Polska energetyka słoneczna", I-IV/2015, s. 27-34.
  7. A. Lis, "Warunki temperaturowe wnętrz w budynkach", "Zagadnienia współczesnego budownictwa energooszczędnego o zoptymalizowanym zużyciu potencjału energetycznego", Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna, Wydawnictwo Politechniki Częstochowskiej, Częstochowa, 25 kwietnia 2003, s. 156-163.
  8. I. Ickiewicz, "Wpływ pojemności cieplnej na bilans cieplny budynku", "Czasopismo Techniczne. Budownictwo", nr 3/2012, s. 185-192.
  9. W.M. Lewandowski, "Proekologiczne odnawialne źródła energii", Wydawnictwo WNT, Warszawa 2012.
  10. M. Golański, "Materiały budowlane jako masa termiczna w budynkach", "Przegląd Budowlany", nr 12/2011, s. 88-93.
  11. P. Frankowski, "Perspektywy efektywnego wykorzystania energii słonecznej w gospodarstwach domowych", "Modele inżynierii teleinformatyki", nr 6/2011, s. 26-39.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Podstawowe zagadnienia fizyki cieplnej budowli w aspekcie wymagań prawnych (cz. 1)

Podstawowe zagadnienia fizyki cieplnej budowli w aspekcie wymagań prawnych (cz. 1) Podstawowe zagadnienia fizyki cieplnej budowli w aspekcie wymagań prawnych (cz. 1)

Od wielu lat przepisy prawne związane z procesami projektowania, wznoszenia i eksploatacji budynków wymuszają takie rozwiązania technologiczne i organizacyjne, w wyniku których nowo wznoszone budynki zużywają...

Od wielu lat przepisy prawne związane z procesami projektowania, wznoszenia i eksploatacji budynków wymuszają takie rozwiązania technologiczne i organizacyjne, w wyniku których nowo wznoszone budynki zużywają w trakcie eksploatacji coraz mniej energii na ogrzewanie, wentylację i przygotowanie ciepłej wody użytkowej. Zmiany maksymalnej wartości współczynnika przenikania ciepła Umax. (dawniej kmax.) wpływają na wielkość zużycia energii w trakcie eksploatacji budynków.

mgr inż. Ireneusz Stachura Jak eliminować mostki cieplne w budynku?

Jak eliminować mostki cieplne w budynku? Jak eliminować mostki cieplne w budynku?

Planując budynek, czy to mieszkalny, czy o innej funkcji (np. biurowiec, hotel, szpital), projektant tworzy konkretną bryłę, która ma spełnić szereg funkcji – wizualną, funkcjonalną, ekonomiczną w fazie...

Planując budynek, czy to mieszkalny, czy o innej funkcji (np. biurowiec, hotel, szpital), projektant tworzy konkretną bryłę, która ma spełnić szereg funkcji – wizualną, funkcjonalną, ekonomiczną w fazie realizacji i eksploatacji – i zapewnić właściwe warunki do przebywania w tym budynku ludzi.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Kształtowanie układu warstw materiałowych podłóg na stropach w budynkach

Kształtowanie układu warstw materiałowych podłóg na stropach w budynkach Kształtowanie układu warstw materiałowych podłóg na stropach w budynkach

Dobór układu warstw materiałowych podłóg na stropach w budynkach nie powinien być przypadkowy, ale oparty na szczegółowych obliczeniach i analizach w zakresie nośności i wytrzymałości, wymagań cieplno-wilgotnościowych,...

Dobór układu warstw materiałowych podłóg na stropach w budynkach nie powinien być przypadkowy, ale oparty na szczegółowych obliczeniach i analizach w zakresie nośności i wytrzymałości, wymagań cieplno-wilgotnościowych, izolacyjności akustycznej oraz ochrony przeciwpożarowej.

dr inż. Andrzej Konarzewski Panele architektoniczne do budownictwa komercyjnego

Panele architektoniczne do budownictwa komercyjnego Panele architektoniczne do budownictwa komercyjnego

W Europie do opisywania konstrukcji ścian osłonowych z płyt warstwowych w obustronnej okładzinie stalowej z rdzeniem izolacyjnym można wykorzystywać zapisy podane w normie PN-EN 13830.

W Europie do opisywania konstrukcji ścian osłonowych z płyt warstwowych w obustronnej okładzinie stalowej z rdzeniem izolacyjnym można wykorzystywać zapisy podane w normie PN-EN 13830.

mgr inż. Julia Blazy, prof. dr hab. inż. Łukasz Drobiec, dr hab. inż. arch. Rafał Blazy prof. PK Zastosowanie fibrobetonu z włóknami polipropylenowymi w przestrzeniach publicznych

Zastosowanie fibrobetonu z włóknami polipropylenowymi w przestrzeniach publicznych Zastosowanie fibrobetonu z włóknami polipropylenowymi w przestrzeniach publicznych

Beton to materiał o dużej wytrzymałości na ściskanie, ale około dziesięciokrotnie mniejszej wytrzymałości na rozciąganie. Ponadto charakteryzuje się kruchym pękaniem i nie pozwala na przenoszenie naprężeń...

Beton to materiał o dużej wytrzymałości na ściskanie, ale około dziesięciokrotnie mniejszej wytrzymałości na rozciąganie. Ponadto charakteryzuje się kruchym pękaniem i nie pozwala na przenoszenie naprężeń po zarysowaniu.

Redakcja miesięcznika IZOLACJE Tynki gipsowe w pomieszczeniach mokrych i łazienkach

Tynki gipsowe w pomieszczeniach mokrych i łazienkach Tynki gipsowe w pomieszczeniach mokrych i łazienkach

Dobór tynku wewnętrznego do pomieszczeń mokrych lub narażonych na wilgoć nie jest prosty. Takie pomieszczenia mają specjalne wymagania, a rodzaj pokrycia ścian wewnętrznych powinien uwzględniać trudne...

Dobór tynku wewnętrznego do pomieszczeń mokrych lub narażonych na wilgoć nie jest prosty. Takie pomieszczenia mają specjalne wymagania, a rodzaj pokrycia ścian wewnętrznych powinien uwzględniać trudne warunki panujące wewnątrz kuchni czy łazienki. Na szczęście technologia wychodzi inwestorom naprzeciw i efektywne położenie tynku gipsowego w mokrych i wilgotnych pomieszczeniach jest możliwe.

mgr inż. Maciej Rokiel System ETICS – skutki braku analizy dokumentacji projektowej (cz. 4)

System ETICS – skutki braku analizy dokumentacji projektowej (cz. 4) System ETICS – skutki braku analizy dokumentacji projektowej (cz. 4)

Artykuł jest kontynuacją publikacji zamieszczonych kolejno w numerach 3/2022, 4/2022 i 6/2022 miesięcznika IZOLACJE. W tej części skupimy się na tym, jak skutki braku analizy czy wręcz nieprzeczytania...

Artykuł jest kontynuacją publikacji zamieszczonych kolejno w numerach 3/2022, 4/2022 i 6/2022 miesięcznika IZOLACJE. W tej części skupimy się na tym, jak skutki braku analizy czy wręcz nieprzeczytania dokumentacji projektowej mogą wpłynąć na uszkodzenia systemu. Przez „przeczytanie” należy tu także rozumieć zapoznanie się z tekstem kart technicznych stosowanych materiałów.

dr inż. Pavel Zemene, przewodniczący Stowarzyszenia EPS w Republice Czeskiej Bezpieczeństwo pożarowe złożonych systemów izolacji cieplnej ETICS

Bezpieczeństwo pożarowe złożonych systemów izolacji cieplnej ETICS Bezpieczeństwo pożarowe złożonych systemów izolacji cieplnej ETICS

Do bezpieczeństwa pożarowego w budynkach przywiązuje się niezmiernie dużą wagę. Zagadnienie to jest ważne nie tylko ze względu na bezpieczeństwo użytkowników budynku, ale także ze względu na bezpieczną...

Do bezpieczeństwa pożarowego w budynkach przywiązuje się niezmiernie dużą wagę. Zagadnienie to jest ważne nie tylko ze względu na bezpieczeństwo użytkowników budynku, ale także ze względu na bezpieczną eksploatację budynków i ochronę mienia. W praktyce materiały i konstrukcje budowlane muszą spełniać szereg wymagań, związanych między innymi z podstawowymi wymaganiami dotyczącymi stabilności konstrukcji i jej trwałości, izolacyjności termicznej i akustycznej, a także higieny i zdrowia, czy wpływu...

mgr inż. Maciej Rokiel Jak układać płytki wielkoformatowe?

Jak układać płytki wielkoformatowe? Jak układać płytki wielkoformatowe?

Wraz ze wzrostem wielkości płytek (długości ich krawędzi) wzrastają wymogi dotyczące jakości materiałów, precyzji przygotowania podłoża oraz reżimu technologicznego wykonawstwa.

Wraz ze wzrostem wielkości płytek (długości ich krawędzi) wzrastają wymogi dotyczące jakości materiałów, precyzji przygotowania podłoża oraz reżimu technologicznego wykonawstwa.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Właściwości cieplno-wilgotnościowe materiałów budowlanych (cz. 2)

Właściwości cieplno-wilgotnościowe materiałów budowlanych (cz. 2) Właściwości cieplno-wilgotnościowe materiałów budowlanych (cz. 2)

Proces wymiany ciepła przez przegrody budowlane jest nieustalony w czasie, co wynika ze zmienności warunków klimatycznych na zewnątrz budynku oraz m.in. nierównomierności pracy urządzeń grzewczych. Opis...

Proces wymiany ciepła przez przegrody budowlane jest nieustalony w czasie, co wynika ze zmienności warunków klimatycznych na zewnątrz budynku oraz m.in. nierównomierności pracy urządzeń grzewczych. Opis matematyczny tego procesu jest bardzo złożony, dlatego w większości rozwiązań inżynierskich stosuje się uproszczony model ustalonego przepływu ciepła.

mgr inż. Jarosław Stankiewicz Zastosowanie kruszyw lekkich w warstwach izolacyjnych

Zastosowanie kruszyw lekkich w warstwach izolacyjnych Zastosowanie kruszyw lekkich w warstwach izolacyjnych

Kruszywa lekkie są materiałem znanym od starożytności. Aktualnie wyrób ten ma liczną grupę odbiorców nie tylko we współczesnym budownictwie, ale i w innych dziedzinach gospodarki. Spowodowane to jest licznymi...

Kruszywa lekkie są materiałem znanym od starożytności. Aktualnie wyrób ten ma liczną grupę odbiorców nie tylko we współczesnym budownictwie, ale i w innych dziedzinach gospodarki. Spowodowane to jest licznymi zaletami tego wyrobu, takimi jak wysoka izolacyjność cieplna, niska gęstość, niepalność i wysoka mrozoodporność, co pozwala stosować go zarówno w budownictwie, ogrodnictwie, jak i innych branżach.

dr inż. Andrzej Konarzewski, mgr Marek Skowron, mgr inż. Mateusz Skowron Przegląd metod recyklingu i utylizacji odpadowej pianki poliuretanowo‑poliizocyjanurowej powstającej przy produkcji wyrobów budowlanych

Przegląd metod recyklingu i utylizacji odpadowej pianki poliuretanowo‑poliizocyjanurowej powstającej przy produkcji wyrobów budowlanych Przegląd metod recyklingu i utylizacji odpadowej pianki poliuretanowo‑poliizocyjanurowej powstającej przy produkcji wyrobów budowlanych

W trakcie szerokiej i różnorodnej produkcji wyrobów budowlanych ze sztywnej pianki poliuretanowo/poliizocyjanurowej powstaje stosunkowo duża ilość odpadów, które muszą zostać usunięte. Jak przeprowadzić...

W trakcie szerokiej i różnorodnej produkcji wyrobów budowlanych ze sztywnej pianki poliuretanowo/poliizocyjanurowej powstaje stosunkowo duża ilość odpadów, które muszą zostać usunięte. Jak przeprowadzić recykling odpadów z pianki?

Joanna Szot Rodzaje stropów w domach jednorodzinnych

Rodzaje stropów w domach jednorodzinnych Rodzaje stropów w domach jednorodzinnych

Strop dzieli budynek na kondygnacje. Jednak to nie jedyne jego zadanie. Ponadto ten poziomy element konstrukcyjny usztywnia konstrukcję domu i przenosi obciążenia. Musi także stanowić barierę dla dźwięków...

Strop dzieli budynek na kondygnacje. Jednak to nie jedyne jego zadanie. Ponadto ten poziomy element konstrukcyjny usztywnia konstrukcję domu i przenosi obciążenia. Musi także stanowić barierę dla dźwięków i ciepła.

P.P.H.U. EURO-MIX sp. z o.o. EURO-MIX – zaprawy klejące w systemach ociepleń

EURO-MIX – zaprawy klejące w systemach ociepleń EURO-MIX – zaprawy klejące w systemach ociepleń

EURO-MIX to producent chemii budowlanej. W asortymencie firmy znajduje się obecnie ponad 30 produktów, m.in. kleje, tynki, zaprawy, szpachlówki, gładzie, system ocieplania ścian na wełnie i na styropianie....

EURO-MIX to producent chemii budowlanej. W asortymencie firmy znajduje się obecnie ponad 30 produktów, m.in. kleje, tynki, zaprawy, szpachlówki, gładzie, system ocieplania ścian na wełnie i na styropianie. Zaprawy klejące EURO-MIX przeznaczone są do przyklejania wełny lub styropianu do podłoża z cegieł ceramicznych, betonu, tynków cementowych i cementowo­-wapiennych, gładzi cementowej, styropianu i wełny mineralnej w temperaturze od 5 do 25°C.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Układy materiałowe wybranych przegród zewnętrznych w aspekcie wymagań cieplnych (cz. 3)

Układy materiałowe wybranych przegród zewnętrznych w aspekcie wymagań cieplnych (cz. 3) Układy materiałowe wybranych przegród zewnętrznych w aspekcie wymagań cieplnych (cz. 3)

Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych [1] wprowadziło od 31 grudnia 2020 r. nowe wymagania dotyczące izolacyjności cieplnej poprzez zaostrzenie wymagań w zakresie wartości granicznych współczynnika...

Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych [1] wprowadziło od 31 grudnia 2020 r. nowe wymagania dotyczące izolacyjności cieplnej poprzez zaostrzenie wymagań w zakresie wartości granicznych współczynnika przenikania ciepła Uc(max) [W/(m2·K)] dla przegród zewnętrznych oraz wartości granicznych wskaźnika zapotrzebowania na energię pierwotną EP [kWh/(m2·rok)] dla całego budynku. Jednak w rozporządzeniu nie sformułowano wymagań w zakresie ograniczenia strat ciepła przez złącza przegród zewnętrznych...

mgr inż. arch. Tomasz Rybarczyk Zastosowanie keramzytu w remontowanych stropach i podłogach na gruncie

Zastosowanie keramzytu w remontowanych stropach i podłogach na gruncie Zastosowanie keramzytu w remontowanych stropach i podłogach na gruncie

Są sytuacje i miejsca w budynku, w których nie da się zastosować termoizolacji w postaci wełny mineralnej lub styropianu. Wówczas w rozwiązaniach występują inne, alternatywne materiały, które nadają się...

Są sytuacje i miejsca w budynku, w których nie da się zastosować termoizolacji w postaci wełny mineralnej lub styropianu. Wówczas w rozwiązaniach występują inne, alternatywne materiały, które nadają się również do standardowych rozwiązań. Najczęściej ma to miejsce właśnie w przypadkach, w których zastosowanie styropianu i wełny się nie sprawdzi. Takim materiałem, który może w pewnych miejscach zastąpić wiodące materiały termoizolacyjne, jest keramzyt. Ten materiał ma wiele właściwości, które powodują,...

Sebastian Malinowski Kleje żelowe do płytek – właściwości i zastosowanie

Kleje żelowe do płytek – właściwości i zastosowanie Kleje żelowe do płytek – właściwości i zastosowanie

Kleje żelowe do płytek cieszą się coraz większą popularnością. Produkty te mają świetne parametry techniczne, umożliwiają szybki montaż wszelkiego rodzaju okładzin ceramicznych na powierzchni podłóg oraz...

Kleje żelowe do płytek cieszą się coraz większą popularnością. Produkty te mają świetne parametry techniczne, umożliwiają szybki montaż wszelkiego rodzaju okładzin ceramicznych na powierzchni podłóg oraz ścian.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Projektowanie cieplne przegród stykających się z gruntem

Projektowanie cieplne przegród stykających się z gruntem Projektowanie cieplne przegród stykających się z gruntem

Dla przegród stykających się z gruntem straty ciepła przez przenikanie należą do trudniejszych w obliczeniu. Strumienie cieplne wypływające z ogrzewanego wnętrza mają swój udział w kształtowaniu rozkładu...

Dla przegród stykających się z gruntem straty ciepła przez przenikanie należą do trudniejszych w obliczeniu. Strumienie cieplne wypływające z ogrzewanego wnętrza mają swój udział w kształtowaniu rozkładu temperatur w gruncie pod budynkiem i jego otoczeniu.

Jacek Sawicki, konsultacja dr inż. Szczepan Marczyński – Clematis Źródło Dobrych Pnączy, prof. Jacek Borowski Roślinne izolacje elewacji

Roślinne izolacje elewacji Roślinne izolacje elewacji

Naturalna zieleń na elewacjach obecna jest od dawna. W formie pnączy pokrywa fasady wielu średniowiecznych budowli, wspina się po murach secesyjnych kamienic, nierzadko zdobi frontony XX-wiecznych budynków...

Naturalna zieleń na elewacjach obecna jest od dawna. W formie pnączy pokrywa fasady wielu średniowiecznych budowli, wspina się po murach secesyjnych kamienic, nierzadko zdobi frontony XX-wiecznych budynków jednorodzinnych czy współczesnych, nowoczesnych obiektów budowlanych, jej istnienie wnosi wyjątkowe zalety estetyczne i użytkowe.

mgr inż. Wojciech Rogala Projektowanie i wznoszenie ścian akustycznych w budownictwie wielorodzinnym na przykładzie przegród z wyrobów silikatowych

Projektowanie i wznoszenie ścian akustycznych w budownictwie wielorodzinnym na przykładzie przegród z wyrobów silikatowych Projektowanie i wznoszenie ścian akustycznych w budownictwie wielorodzinnym na przykładzie przegród z wyrobów silikatowych

Ściany z elementów silikatowych w ciągu ostatnich 20 lat znacznie zyskały na popularności [1]. Stanowią obecnie większość przegród akustycznych w budynkach wielorodzinnych, gdzie z uwagi na wiele źródeł...

Ściany z elementów silikatowych w ciągu ostatnich 20 lat znacznie zyskały na popularności [1]. Stanowią obecnie większość przegród akustycznych w budynkach wielorodzinnych, gdzie z uwagi na wiele źródeł hałasu izolacyjność akustyczna stanowi jeden z głównych czynników wpływających na komfort.

LERG SA Poliole poliestrowe Rigidol®

Poliole poliestrowe Rigidol® Poliole poliestrowe Rigidol®

Od lat obserwujemy dynamicznie rozwijający się trend eko, który stopniowo z mody konsumenckiej zaczął wsiąkać w coraz głębsze dziedziny życia społecznego, by w końcu dotrzeć do korzeni funkcjonowania wielu...

Od lat obserwujemy dynamicznie rozwijający się trend eko, który stopniowo z mody konsumenckiej zaczął wsiąkać w coraz głębsze dziedziny życia społecznego, by w końcu dotrzeć do korzeni funkcjonowania wielu biznesów. Obecnie marki, które chcą odnieść sukces, powinny oferować swoim odbiorcom zdecydowanie więcej niż tylko produkt czy usługę wysokiej jakości.

mgr inż. arch. Tomasz Rybarczyk Prefabrykacja w budownictwie

Prefabrykacja w budownictwie Prefabrykacja w budownictwie

Prefabrykacja w projektowaniu i realizacji budynków jest bardzo nośnym tematem, co przekłada się na duże zainteresowanie wśród projektantów i inwestorów tą tematyką. Obecnie wzrasta realizacja budynków...

Prefabrykacja w projektowaniu i realizacji budynków jest bardzo nośnym tematem, co przekłada się na duże zainteresowanie wśród projektantów i inwestorów tą tematyką. Obecnie wzrasta realizacja budynków z prefabrykatów. Można wśród nich wyróżnić realizacje realizowane przy zastosowaniu elementów prefabrykowanych stosowanych od lat oraz takich, które zostały wyprodukowane na specjalne zamówienie do zrealizowania jednego obiektu.

dr inż. Gerard Brzózka Płyty warstwowe o wysokich wskaźnikach izolacyjności akustycznej – studium przypadku

Płyty warstwowe o wysokich wskaźnikach izolacyjności akustycznej – studium przypadku Płyty warstwowe o wysokich wskaźnikach izolacyjności akustycznej – studium przypadku

Płyty warstwowe zastosowane jako przegrody akustyczne stanowią rozwiązanie charakteryzujące się dobrymi własnościami izolacyjnymi głównie w paśmie średnich, jak również wysokich częstotliwości, przy obciążeniu...

Płyty warstwowe zastosowane jako przegrody akustyczne stanowią rozwiązanie charakteryzujące się dobrymi własnościami izolacyjnymi głównie w paśmie średnich, jak również wysokich częstotliwości, przy obciążeniu niewielką masą powierzchniową. W wielu zastosowaniach wyparły typowe rozwiązania przegród masowych (np. z ceramiki, elementów wapienno­ piaskowych, betonu, żelbetu czy gipsu), które cechują się kilkukrotnie wyższymi masami powierzchniowymi.

dr hab. inż. Tomasz Tański, Roman Węglarz Prawidłowy dobór stalowych elementów konstrukcyjnych i materiałów lekkiej obudowy w środowiskach korozyjnych według wytycznych DAFA

Prawidłowy dobór stalowych elementów konstrukcyjnych i materiałów lekkiej obudowy w środowiskach korozyjnych według wytycznych DAFA Prawidłowy dobór stalowych elementów konstrukcyjnych i materiałów lekkiej obudowy w środowiskach korozyjnych według wytycznych DAFA

W świetle zawiłości norm, wymogów projektowych oraz tych istotnych z punktu widzenia inwestora okazuje się, że problem doboru właściwego materiału staje się bardzo złożony. Materiały odpowiadające zarówno...

W świetle zawiłości norm, wymogów projektowych oraz tych istotnych z punktu widzenia inwestora okazuje się, że problem doboru właściwego materiału staje się bardzo złożony. Materiały odpowiadające zarówno za estetykę, jak i przeznaczenie obiektu, m.in. w budownictwie przemysłowym, muszą sprostać wielu wymogom technicznym oraz wizualnym.

Wybrane dla Ciebie

Odkryj trendy projektowania elewacji »

Odkryj trendy projektowania elewacji » Odkryj trendy projektowania elewacji »

Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? »

Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? » Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? »

Przeciekający dach? Jak temu zapobiec »

Przeciekający dach? Jak temu zapobiec » Przeciekający dach? Jak temu zapobiec »

Dach biosolarny - co to jest? »

Dach biosolarny - co to jest? » Dach biosolarny - co to jest? »

Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem »

Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem » Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem »

Jak poprawić izolacyjność akustyczną ścian murowanych »

Jak poprawić izolacyjność akustyczną ścian murowanych »  Jak poprawić izolacyjność akustyczną ścian murowanych »

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o izolacjach natryskowych »

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o izolacjach natryskowych » Wszystko, co powinieneś wiedzieć o izolacjach natryskowych »

Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową »

Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową » Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową »

Na czym polega fenomen technologii białej wanny »

Na czym polega fenomen technologii białej wanny » Na czym polega fenomen technologii białej wanny »

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy »

Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy » Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy »

300% rozciągliwości membrany - TAK! »

300% rozciągliwości membrany - TAK! » 300% rozciągliwości membrany - TAK! »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Izolacje.com.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.