Izolacje.com.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Wpływ kolmatacji zawiesiną iłową na wodoprzepuszczalność wybranych geosyntetyków

Impact of silting-up with fine clay slurry on water permeability of selected geosynthetic materials

Kolmatacja zawiesiną iłową 
Foliarex

Kolmatacja zawiesiną iłową 


Foliarex

Warstwy przejściowe w konstrukcjach drenaży mają przeciwdziałać wynoszeniu przez wodę drobnych frakcji gruntu. Geotekstylia zabudowane w takich miejscach podlegają kolmatacji materiałem wynoszonym z przepływającą wodą. Określenie zmiany przepływu takiego wyrobu jest istotne dla poprawności działania systemu.

Zobacz także

Kancelaria Nieruchomości 10 pytań o umowę deweloperską, które musisz zadać przed kupnem mieszkania

10 pytań o umowę deweloperską, które musisz zadać przed kupnem mieszkania 10 pytań o umowę deweloperską, które musisz zadać przed kupnem mieszkania

Planujesz zakup nieruchomości od dewelopera? Dokładne przeczytanie umowy przed jej podpisaniem to podstawa, aby uchronić się przed większymi lub mniejszymi problemami w niedalekiej przyszłości. Nigdy nie...

Planujesz zakup nieruchomości od dewelopera? Dokładne przeczytanie umowy przed jej podpisaniem to podstawa, aby uchronić się przed większymi lub mniejszymi problemami w niedalekiej przyszłości. Nigdy nie wiesz, czy trafisz na uczciwego dewelopera, dlatego zadbaj o swoje interesy lub skorzystaj z pomocy doświadczonych profesjonalistów oferujących kompleksowe doradztwo.

fischer Polska sp. z o.o. Zalecenia dotyczące renowacji istniejącego systemu ETICS

Zalecenia dotyczące renowacji istniejącego systemu ETICS Zalecenia dotyczące renowacji istniejącego systemu ETICS

Przed podjęciem decyzji o wykonaniu dodatkowego docieplenia konieczna jest szczegółowa inwentaryzacja istniejącego układu/systemu ocieplenia oraz podłoża. Ocenę taką należy wykonać etapowo.

Przed podjęciem decyzji o wykonaniu dodatkowego docieplenia konieczna jest szczegółowa inwentaryzacja istniejącego układu/systemu ocieplenia oraz podłoża. Ocenę taką należy wykonać etapowo.

Kingspan news Projektowanie w chmurze z Autodesk BIM 360

Projektowanie w chmurze z Autodesk BIM 360 Projektowanie w chmurze z Autodesk BIM 360

BIM (inaczej: modelowanie informacji o budynku) to proces wykorzystania danych do tworzenia bardziej kompleksowych planów i modeli w budownictwie. Modelowanie trójwymiarowe to tylko jeden z aspektów BIM...

BIM (inaczej: modelowanie informacji o budynku) to proces wykorzystania danych do tworzenia bardziej kompleksowych planów i modeli w budownictwie. Modelowanie trójwymiarowe to tylko jeden z aspektów BIM – bogate w dane plany zawierają informacje na temat możliwości produktu/projektu, certyfikatów, kosztów i wielu innych. Integrując każdy znany szczegół elementu w pliku BIM, osoby znajdujące się na planie produktu mają dostęp do informacji na temat specyfikacji, instalacji, przekazania i cyklu życia...

Nazwa geosyntetyki obejmuje wiele różnych materiałów stosowanych w inżynierii lądowej i wodnej do polepszenia różnorakich właściwości gruntów wbudowywanych w konstrukcje ziemne oraz budowli współpracujących z podłożem gruntowym.

W praktyce inżynierskiej stosuje się różne typy produktów geosyntetycznych, najczęściej klasyfikowanych ze względu na spełniane funkcje, zadania, zastosowane surowce, przeznaczenie, technologię produkcji itp. Jako podstawowe kryterium produktów geosyntetycznych przyjmuje się zdolność do przepuszczania substancji ciekłych (płynnych i gazowych) [1, 2].

Charakterystyka zastosowanych materiałów

Do badań wytypowano dwa rodzaje geosyntetyków - geowłókninę i bentomatę.

Geotekstylia (np. geowłókniny, geodzianiny, geotkaniny) i produkty pokrewne są tworzywami polimerycznymi, przepuszczalnymi [1, 2]. Ich istotną cechą jest znikoma sztywność, co odróżnia je od innych materiałów budowlanych stosowanych w geotechnice [3].

Maty bentonitowe GCL (geosyntetic clay liner) łączą zalety materiałów tekstylnych i naturalnych (iłów). Zazwyczaj wyrób składa się z dwóch warstw zewnętrznych geotekstylnych oraz środkowej bentonitowej. Warstwy zewnętrze to geotkaniny lub geowłókniny połączone zwykle włóknami syntetycznymi metodą igłowania. Spełniają funkcje bariery nieprzepuszczalnej.

W TABELI 1 zamieszczono podstawowe dane techniczne zastosowanych materiałów. Wyroby różnią się parametrami fizycznymi oraz mechanicznymi.

Podstawowe dane techniczne badanych geosyntetyków

TABELA 1. Podstawowe dane techniczne badanych geosyntetyków

Geowłókninę separacyjną o gramaturze 150 g·m–2, koloru białego wykonano z polipropylenu (PP) bez dodatku surowca z recyklingu. Ten typ materiału stosowany jest w budownictwie ziemnym - zabezpiecza warstwy gruntowe z różnych materiałów przed mieszaniem się, a jednocześnie umożliwia przepływ filtracyjny. Stosuje się go w budownictwie drogowym i kolejowym. Służy do oddzielania warstw konstrukcyjnych nasypów.

Mata bentonitowa jest geosyntetyczną barierą uszczelniającą wykonaną na bazie proszkowanego bentonitu sodowego mającego zastosowanie w budownictwie ziemnym, wodnym i ochronie środowiska [4, 5]. Bentonit sodowy to skała osadowa, której głównym składnikiem jest minerał iłowy montmorylonit [6].

Do badań wykorzystano matę gr. 6,0 mm, składającą się z 3 warstw: geotkaniny o włóknach tasiemkowych w splocie płóciennym gr. 0,4 mm, warstwy bentonitu sodowego gr. 4,6 mm oraz geowłókniny igłowanej gr. 1,0 mm. Warstwy te połączono mechanicznie metodą igłowania, umożliwiającą ścisłe osadzenie bentonitu między geosyntetykami.

Charakterystyka materiału gruntowego

Naturalny grunt mineralny służący do kolmatacji pochodzi z odkrywki zlokalizowanej na terenie Pogórza Wielickiego. Aby określić podstawowe właściwości fizyczne, wykonano oznaczenie składu granulometrycznego metodą sitową "na mokro" cząstek ≥ 0,063 mm i areometryczną cząstek < 0,063 mm, gęstości właściwej w kolbie miarowej oraz wilgotności optymalnej i maksymalnej gęstości objętościowej szkieletu w aparacie Proctora. Zastosowano standardową energię zagęszczania 0,59 J×cm–3.

Abstrakt

W artykule opisano wyniki badań ściśliwości nawodnionych próbek geowłókniny i bentomaty. Odniesiono się do obowiązującej metodyki normowej, a także zaproponowano własne rozwiązanie badawcze. Przedstawiono badania współczynnika wodoprzepuszczalności geosyntetyków. Zbadano również wodoprzepuszczalność z zastosowaniem zawiesiny wodno-gruntowej posiadającej zdolności kolmatujące.

The article discusses the results of compressibility testing of water saturated samples of geotextile and bentonite mat. Reference is made to the applicable standard methodology, and proprietary research solutions are proposed. The article presents tests of water absorption index for geosynthetic materials. In addition, water permeability was tested with the use of water and soil slurry with silting-up properties.

Grunt zawiera ponad 30% cząstek odpowiadających frakcji piaskowej, ponad 48% ziaren odpowiadających frakcji pyłowej, ok. 21,5% odpowiadających frakcji iłowej, nie zawiera okruchów odpowiadających frakcji żwirowej (TABELA 2).

Pod względem geotechnicznym według normy PN-EN ISO 14688-2:2006 [16] uziarnienie mieszaniny odpowiada iłom piaszczysto-pylastym. Z kolei wartości parametrów zagęszczalności, tj. maksymalna gęstość objętościowa i wilgotność optymalna, wyniosły odpowiednio 1,44 g × cm–3 i 26,55%, co odpowiada wartościom charakterystycznym dla gruntów mineralnych.

Zakres i metodyka badań

Badania podzielono na trzy etapy. W pierwszym przeprowadzono badania ściśliwości nawodnionych próbek geowłókniny i bentomaty. W drugim wykonano badania współczynnika wodoprzepuszczalności wymienionych geosyntetyków. W trzecim badano wodoprzepuszczalność, ale zamiast czystej wody zastosowano zawiesinę wodno-gruntową posiadającą zdolności kolmatujące.

Badania ściśliwości nawodnionych próbek geowłóknin i bentomat

Geosyntetyki zabudowane w gruncie podlegają obciążeniom wywołanym przez zalegające wokół masy gruntowe. Podczas analizy współpracy geosyntetyków z materiałem gruntowym należy uwzględnić parcie gruntu powodujące ściskanie materiałów geosyntetycznych.

Badanie ściśliwości geowłókniny i bentomaty przeprowadzono w edometrach. Ze względu na to, że wartości odkształceń własnych edometru były niewielkie, pominięto je w dalszych obliczeniach.

W TABELI 3 przedstawiono wartości modułów ściśliwości w odpowiednich zakresach obciążeń. Badania ściśliwości wykonano na próbkach nawodnionych (zalanych wodą).

W przypadku geowłókniny w pierwszym przedziale obciążeń 0-12,5 wartość modułu ściśliwości wynosi 0,078 MPa. W następnych przedziałach moduły ściśliwości wzrastają i osiągają w ostatnim z przyjętych przedziałów obciążeń 200-400 wartość 0,463 MPa.

W odniesieniu do bentomaty w pierwszym przedziale obciążeń 0-12,5 moduł ściśliwości wynosi 0,336 MPa, natomiast w przedziale 200-400 kPa ma wartość 2,688 MPa. Wyższe wartości modułów ściśliwości dla bentomaty w odniesieniu do geowłókniny (dla tych samych zakresów obciążeń) świadczą o mniejszej ściśliwości tego materiału.

Na RYS.1, RYS. 2, RYS. 3 i RYS. 4 przedstawiono krzywe konsolidacji oraz wykresy ściśliwości badanych materiałów.

RYS. 1. Krzywe konsolidacji geowłókniny; rys.: archiwa autorów
RYS. 2. Wykres ściśliwości geowłókniny; rys.: archiwa autorów
RYS. 3. Krzywe konsolidacji bentomaty; rys.: archiwa autorów
RYS. 4. Wykres ściśliwości bentomaty; rys.: archiwa autorów

Na RYS. 1 i RYS. 3 przedstawiono przebieg osiadań w czasie w odniesieniu do poszczególnych stopni obciążeń. Krzywe konsolidacji geowłókniny i bentomaty mają płynny przebieg.

Jak można zauważyć, dla większych obciążeń wystąpiły większe osiadania, wykazujące tendencję do stabilizacji.

Wraz ze wzrostem obciążenia oraz wydłużeniem czasu badania osiadania maleją (RYS. 2 i RYS. 4). Świadczą o tym wzrastające moduły ściśliwości (TABELA 3), wynikające ze zmniejszenia się osiadań w odpowiednich zakresach obciążeń.

Wartości modułów ściśliwości geowłókniny i bentomaty w poszczególnych zakresach obciążeń

TABELA 3. Wartości modułów ściśliwości geowłókniny i bentomaty w poszczególnych zakresach obciążeń

Badanie współczynnika wodoprzepuszczalności geowłókniny i bentomaty

Celem badania było określenie wartości współczynnika filtracji geosyntetyków przy następujących obciążeniach: 12,5 kPa, 25 kPa, 50 kPa, 100 kPa, 200 kPa i 400 kPa. Badanie wykonano przy zmiennym spadku hydraulicznym ze względu na większą dokładność tej metody w odniesieniu do badania ze stałym spadkiem. Z powodu wyraźnego spadku wodoprzepuszczalności w trakcie badania przyjęto różne zakresy czasu pomiaru.

Zakłada się, że przepływ wody przez geosyntetyki będzie odbywał się ruchem laminarnym. Zalecana wartość krytyczna prędkości filtracji wody poza granicami, której prawo Darcy’ego nie znajduje zastosowania, wynosi Vk ≤ 3,5∙10–2 m/s [19].

Wodoprzepuszczalność geowłókniny

Z zestawionych średnich wartości współczynnika filtracji k10 (TABELA 4) wynika, że wodoprzepuszczalność geowłókniny maleje wraz ze wzrostem obciążenia. Średnia wartość współczynnika k10 obciążenia 12,5 kPa wynosi 2,23∙10–4 m/s, natomiast przy obciążeniu 400 kPa – 9,18∙10-7 m/s.

Średnie wartości współczynnika filtracji badanych geosyntetyków

TABELA 4. Średnie wartości współczynnika filtracji badanych geosyntetyków

Wartość współczynnika wodoprzepuszczalności k10 dla gruntów mineralnych żwirowo-piaszczystych, stosowanych na warstwę drenażową powinna być większa niż 1,0∙10–4 m/s [20].

Z analizy otrzymanych wyników badań i wymaganych wartości współczynnika k10 dla żwirów i piasków oraz geowłóknin stosowanych na drenaż wodny wynika, że przebadana gewłóknina przy obciążeniu większym niż 12,5 kPa nie może spełniać funkcji drenażowej dla rurociągów drenażowych. Powodem jest zbyt mała wartość współczynnika wodoprzepuszczalności geowłókniny, dochodząca przy 400 kPa do 9,18∙10–7 m/s.

Wodoprzepuszczalność bentomaty

Jeśli analizuje się średnie wartości współczynnika filtracji k10 bentomaty (TABELA 4), można zaobserwować tendencję do spadku wodoprzepuszczalności wraz ze wzrostem obciążenia. Średnia wartość współczynnika k10 przy najmniejszym stopniu obciążenia 12,5 kPa wynosi 7,36∙10–6 m/s, natomiast przy obciążeniu 400 kPa – 8,35∙10–11 m/s.

Wartość współczynnika wodoprzepuszczalności k10 gruntów mineralnych stosowanych jako warstwy uszczelniające składowisk odpadów nie powinna być większa niż 1∙10–9 m/s. Badany materiał geosyntetyczny spełnia funkcje bariery nieprzepuszczalnej w warunkach obciążenia oraz aktywacji, czyli uwodnienia bentonitu zawartego w macie bentonitowej.

Badanie współczynnika wodoprzepuszczalności geowłókniny poddanej kolmatacji

Badanie miało określić, czy i w jakim stopniu zmieni się współczynnik filtracji badanych geosyntetyków, jeśli nastąpi kolmatacja.

Badanie kolmatacji geowłókniny wykonano przy następujących obciążeniach: 12,5 kPa, 25 kPa, 50 kPa, 100 kPa, 200 kPa i 400 kPa. W przypadku bentomaty przyjęto obciążenia: 12,5 kPa, 50 kPa, 100 kPa.

Badanie filtracji zakolmatowanej geowłókniny wykonano metodami przy stałym i zmiennym spadku hydraulicznym. Kolmatację bentomaty przeprowadzono przy stałym spadku hydraulicznym. Z powodu wyraźnego spadku wodoprzepuszczalności materiału przyjęto różne zakresy czasu pomiaru.

Na podstawie analizy średnich wartości współczynnika k10 przed kolmatacją i po kolmatacji (TABELA 5) można zauważyć wyraźny spadek współczynnika k10 geowłókniny zakolmatowanej zawiesiną bentonitową wraz ze wzrostem obciążenia.

Zestawienie średnich wartości współczynników wodoprzepuszczalności (k10) geowłókniny przed kolmatacją i po kolmatacji

TABELA 5. Zestawienie średnich wartości współczynników wodoprzepuszczalności (k10) geowłókniny przed kolmatacją i po kolmatacji

Wartości współczynnika filtracji zakolmatowanej geowłókniny wahają się w granicach od 7,75∙10–6 m/s (12,5 kPa) do 3,96∙10–9 m/s (400 kPa).

Współczynnik filtracji kolmatowanej geowłókniny zmniejszył się od 96% do prawie 100% w porównaniu z początkową wartością współczynnika filtracji wyrobu o strukturze pierwotnej. Wyraźne zmniejszenie wartości współczynnika k10 świadczy o zatykaniu porów geowłókniny drobnymi cząsteczkami gruntu.

Badanie współczynnika wodoprzepuszczalności bentomaty poddanej kolmatacji

W TABELI 6 zestawiono średnie wartości współczynnika wodoprzepuszczalności k10 bentomaty przed kolmatacją i po kolmatacji. Widać zmniejszenie wartości współczynnika k10 zakolmatowanej maty bentonitowej. Należy zaznaczyć, że bentomata przed pomiarem wartości współczynnika pęczniała 7 dni pod obciążeniem 12,5 kPa, co zapewne miało wpływ na zmniejszenie wartości współczynnika k10.

Zestawienie średnich wartości współczynnika wodoprzepuszczalności (k10) bentomaty przed kolmatacją i po kolmatacji

TABELA 6. Zestawienie średnich wartości współczynnika wodoprzepuszczalności (k10) bentomaty przed kolmatacją i po kolmatacji

Wartości współczynnika filtracji bentomaty kolmatowanej zawiesiną bentonitową w odniesieniu do wszystkich przyjętych obciążeń wahają się od 4,31∙10–9 m/s do 2,47∙10–11 m/s. Wartość współczynnika filtracji zmniejszyła się od 83% do prawie 100% w stosunku do początkowej wartości współczynnika k10. Przebadane materiały wykazują spadek współczynnika wodoprzepuszczalności k10 podczas kolmatacji zawiesiną bentonitową.

Podsumowanie

Badania ściśliwości geowłókniny i bentomaty przeprowadzone w edometrze wykazują, że ze wzrostem obciążenia oraz wydłużeniem czasu badania osiadania nie maleją.

Moduł ściśliwości geowłókniny zawiera się w przedziale 0,078–0,463 MPa, a bentomaty 0,336-2,688 MPa.

Wyższe wartości Mo bentomaty w stosunku do geowłókniny świadczą o mniejszej ściśliwości, czyli podatności materiału na zmniejszanie wysokości pod wpływem przyłożonego obciążenia.

Wartość współczynnika filtracji geowłókniny i bentomaty maleje wraz ze wzrostem obciążenia. Dla geowłókniny zmniejsza się od 2,23∙10–4 (12,5 kPa) do 9,18∙10–7 m/s (400 kPa). W odniesieniu do bentomaty odpowiednio 7,36∙10–6-8,35∙10–11 m/s.

Przeprowadzona w warunkach laboratoryjnych filtracja z wykorzystaniem zawiesiny wodno-gruntowej spowodowała zmniejszenie przepływu przez badane geosyntetyki. W wyniku kolmatacji zawiesiną gruntową na próbce geowłókniny osadziło się 0,08 g cząstek gruntowych, natomiast na bentomacie - 1,31 g.

Wartości współczynnika k10 kolmatowanej geowłókniny w odniesieniu do całego zakresu obciążeń (12,5–400kPa) wahają się w granicach 7,75∙10–6 -3,96∙10–9 m/s.

Wartości współczynnika filtracji kolmatowanej geowłókniny zmniejszyły się praktycznie o 100% w stosunku do początkowej wartości k10.

Wartości współczynnika k10 kolmatowanej bentomaty całego zakresu obciążeń (12,5–100 kPa) wahały się w granicach 4,31∙10–9-2,47∙10–11 m/s, a procentowe zmniejszenie wyniosło od 83% do prawie 100%.

Literatura

1. A. Wesolowski, Z. Krzywosz, T. Brandyk, "Geosyntetyki w konstrukcjach inżynierskich", SGGW, Warszawa 2000.
2. J. Kołodziejczyk, B. Zadroga, "Właściwości hydrauliczne geosyntetyków", konferencja naukowo-techniczna, Gdańsk 1994.
3. M. Cholewa, T. Zydroń, Ł. Pelc, "Badania wybranych parametrów wytrzymałości geowłóknin ułożonych na podłożu odkształcalnym i nieodkształcalnym", "Infrastruktura i Ekologia Terenów Wiejskich", 1/IV/2013, s. 129–141.
4. M. Cholewa, R. Job, "Wytrzymałość na przebicie geosyntetycznych przesłon uszczelniających", "Górnictwo i Geoinżynieria", Wyd. AGH, Kraków 2011, z. 2, s. 149–156.
5. M. Borowa, K. Garbulewski, "Wykładziny bentonitowe (GCL) jako element uszczelnienia składowisk odpadów", "Gospodarka Wodna", cz. I, nr 7/2000, s. 270-275, cz. II, nr 8/2000, s. 305–309.
6. L. Wysokiński, "Aktualne problemy budowy, modernizacji i rekultywacji składowisk odpadów komunalnych", konferencja naukowo-techniczna, Wisła 1997.
7. DIN EN ISO 7046-2:2011-12, Senkschrauben (Einheitskopf) mit Kreuzschlitz Form H oder Form Z - Produktklasse A - Teil 2: Schrauben aus Stahl mit Festigkeitsklasse 8.8, aus nichtrostendem Stahl und aus Nichteisenmetalle
8. DIN EN 964-1:1995-05, "Geotextilien und geotextilverwandte Produkte. Bestimmung der Dicke unter festgelegten Drücken. Teil 1: Einzellagen".
9. DIN EN ISO 10319:2008, "Geokunststoffe - Zugversuch am breiten Streifen".
10. ASTM-D4595, "Standard Test Method for Tensile Properties of Geotextiles by the Wide-Width Strip Method".
11. DIN EN ISO 12236:2006-11, "Geokunststoffe. Stempeldurchdrückversuch".
12. DIN EN 60500, "Geotextilien und geotextil verwandte Produkte".
13. DIN EN ISO 12956, "Geotextilien und geotextil verwandte Produkte. Bestimmung der charakteristischen Öffnungsweite".
14. DIN EN ISO 18130, "Baugrund. Untersuchung von Bodenproben. Bestimmung des Wasserdurchlässigkeitsbeiwerts".
15. ASTM-D5887, "Standard Test Method for Measurement of Index Flux Through Saturated Geosynthetic Clay Liner Specimens Using a Flexible Wall Permeameter".
16. PN-EN ISO 14688-2:2006, "Badania geotechniczne. Oznaczanie i klasyfikowanie gruntów. Część 2: Zasady klasyfikowania".
17. PN-EN ISO 14688-1:2006, "Badania geotechniczne. Oznaczanie i klasyfikowanie gruntów. Część 1: Oznaczanie i opis".
18. PKN-CEN ISO/TS 17892-4:2009, "Badania geotechniczne. Badania laboratoryjne gruntów. Część 4: Oznaczanie składu granulometrycznego".
19. C.C. Huang, Y.S. Tzeng, C.J. Liao, "Laboratory Tests for Simulating Abrasion Damage of a Woven Geotextile”, “Geotextiles and Geomembranes", V 25, 4–5/2007, s. 293–301.
20. PN-EN 13251:2002/A1:2006, "Geotekstylia i wyroby pokrewne. Właściwości wymagane w odniesieniu do wyrobów stosowanych w robotach ziemnych, fundamentowaniu i konstrukcjach oporowych".
21. A. Sawicki, M. Kulczykowski, Bogdanowicz, K. Kazimierowicz-Frankowska, "Geosyntetyki w inżynierii lądowej i wodnej", Instytut Budownictwa wodnego PAN, Gdańsk 1999.
22. B. Zadroga, "Zastosowanie geosyntetyków do konstrukcji uszczelnień składowisk odpadów", konferencja naukowo­‑techniczna, Gdańsk 1994.
23. Materiały informacyjne firmy Naue GmbH&Co.KG, Lübbecke 2008.

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

SEMA Software Projektowanie konstrukcji dachowych z oprogramowaniem SEMA Software

Projektowanie konstrukcji dachowych z oprogramowaniem SEMA Software Projektowanie konstrukcji dachowych z oprogramowaniem SEMA Software

Dach nie jest samodzielną konstrukcją wolnostojącą. Zintegrowany jest z bryłą budynku, więc powinien współgrać z jego kształtem, elewacją czy ścianami. Przede wszystkim jednak musi spełniać wymogi budowlane....

Dach nie jest samodzielną konstrukcją wolnostojącą. Zintegrowany jest z bryłą budynku, więc powinien współgrać z jego kształtem, elewacją czy ścianami. Przede wszystkim jednak musi spełniać wymogi budowlane. Istotne są również uwarunkowania lokalne. To tylko niektóre czynniki, które należy wziąć pod uwagę, projektując tę przegrodę.

Canada Rubber Polska Szczelny i trwały dach z płynnym silikonem Lastoflex ST

Szczelny i trwały dach z płynnym silikonem Lastoflex ST Szczelny i trwały dach z płynnym silikonem Lastoflex ST

Nowość na polskim rynku – innowacyjny silikon opracowany w systemie zimny dach obniża temperaturę powierzchni, co wydłuża żywotność pokrycia dachowego i pozwala zmniejszyć wydatki związane z pracą instalacji...

Nowość na polskim rynku – innowacyjny silikon opracowany w systemie zimny dach obniża temperaturę powierzchni, co wydłuża żywotność pokrycia dachowego i pozwala zmniejszyć wydatki związane z pracą instalacji klimatyzacyjnych, a także zwiększyć efektywność działania systemów fotowoltaicznych.

PETRALANA Skuteczna izolacja dachu płaskiego

Skuteczna izolacja dachu płaskiego Skuteczna izolacja dachu płaskiego

Mineralna wełna skalna Petralana posiada doskonałe właściwości izolacyjne, a dzięki najwyższej klasie reakcji na ogień (A1) stanowi gwarancję bezpieczeństwa przeciwpożarowego obiektu. Grupa produktów PETRAROOF...

Mineralna wełna skalna Petralana posiada doskonałe właściwości izolacyjne, a dzięki najwyższej klasie reakcji na ogień (A1) stanowi gwarancję bezpieczeństwa przeciwpożarowego obiektu. Grupa produktów PETRAROOF stworzona została z myślą o optymalnej izolacji dachów płaskich. Nie bez znaczenia przy aplikacji wełny skalnej jest jej doskonała zdolność do tłumienia i pochłaniania dźwięków. Uzyskanie izolacyjności akustycznej przegrody jest szczególnie ważne w przypadku hal przemysłowych, gdzie zastosowanie...

Milenium rok założenia 1990 Docieplenie stropów piwnic i garaży

Docieplenie stropów piwnic i garaży Docieplenie stropów piwnic i garaży

W minionych latach przekonywaliśmy audytorów energetycznych i zarządców nieruchomości, aby w audytach i projektach termomodernizacyjnych uwzględnili docieplenie stropów piwnic w celu ograniczenia strat...

W minionych latach przekonywaliśmy audytorów energetycznych i zarządców nieruchomości, aby w audytach i projektach termomodernizacyjnych uwzględnili docieplenie stropów piwnic w celu ograniczenia strat ciepła. Z zadowoleniem spoglądają w przyszłość ci, którzy skorzystali z naszych rad.

Alchimica Polska Sp. z o.o. Renowacja dachu płaskiego szpitala dziecięcego na Saskiej Kępie

Renowacja dachu płaskiego szpitala dziecięcego na Saskiej Kępie Renowacja dachu płaskiego szpitala dziecięcego na Saskiej Kępie

System płynnych membran poliuretanowych Hyperdesmo został opracowany m.in. z myślą o wykonywaniu renowacji wyeksploatowanych pokryć dachowych. Rozwiązanie to można stosować na każdym rodzaju podłoża, należy...

System płynnych membran poliuretanowych Hyperdesmo został opracowany m.in. z myślą o wykonywaniu renowacji wyeksploatowanych pokryć dachowych. Rozwiązanie to można stosować na każdym rodzaju podłoża, należy tylko dobrać właściwy podkład gruntujący. W opisywanym przypadku renowacji dachu Szpitala Dziecięcego im. prof. Bogdanowicza na warszawskiej Saskiej Kępie zastosowano Universal Primer 2K-4060, przeznaczony do gruntowania starej papy bitumicznej i membran asfaltowych.

FAKRO Jakie korzyści niesie ze sobą instalacja rolet zewnętrznych na oknach dachowych?

Jakie korzyści niesie ze sobą instalacja rolet zewnętrznych na oknach dachowych? Jakie korzyści niesie ze sobą instalacja rolet zewnętrznych na oknach dachowych?

Idealnym sposobem, aby zapewnić komfort termiczny na poddaszu w chłodniejsze dni, a jednocześnie zadbać o przyjemny chłód latem, są rolety zewnętrzne na okna dachowe. Ich montaż jest prosty i szybki, a...

Idealnym sposobem, aby zapewnić komfort termiczny na poddaszu w chłodniejsze dni, a jednocześnie zadbać o przyjemny chłód latem, są rolety zewnętrzne na okna dachowe. Ich montaż jest prosty i szybki, a korzyści rewelacyjne.

Gór-Stal Płyty termPIR – nowoczesny izolator

Płyty termPIR – nowoczesny izolator Płyty termPIR – nowoczesny izolator

Słaba izolacja termiczna może przyczyniać się do znacznych strat ciepła, co z kolei przekłada się na wyższe koszty ogrzewania. Czy można ograniczyć wydatki, inwestując w dobrej jakości termoizolację? Oczywiście,...

Słaba izolacja termiczna może przyczyniać się do znacznych strat ciepła, co z kolei przekłada się na wyższe koszty ogrzewania. Czy można ograniczyć wydatki, inwestując w dobrej jakości termoizolację? Oczywiście, że tak – inwestując w płyty izolacyjne termPIR osiągniesz najwyższy standard izolacyjności, a to przełoży się nie tylko na ciepło i komfort w Twoim domu, ale przede wszystkim na niższe rachunki.

Gór-Stal Płyty termPIR® na dach i ścianę

Płyty termPIR® na dach i ścianę Płyty termPIR® na dach i ścianę

Izolacja dachu jest bardzo ważną kwestią w przypadku stawiania domu czy też innego lokalu użytkowego. Nowoczesne płyty termoizolacyjne termPIR® można stosować nie tylko przy ociepleniu stropów i dachów,...

Izolacja dachu jest bardzo ważną kwestią w przypadku stawiania domu czy też innego lokalu użytkowego. Nowoczesne płyty termoizolacyjne termPIR® można stosować nie tylko przy ociepleniu stropów i dachów, ale także przy izolacji ścian. Warto prawidłowo wykonać ocieplenie domu, aby przypadkowo nie narazić się na wysokie rachunki za ogrzewanie.

Rockwool Polska Profesjonalne elementy konstrukcyjne BIM dla budownictwa

Profesjonalne elementy konstrukcyjne BIM dla budownictwa Profesjonalne elementy konstrukcyjne BIM dla budownictwa

W nowoczesnym projektowaniu budynków standardem staje się technologia BIM (Building Information Modeling). Jest to złożony system informacji technicznej, który na podstawie trójwymiarowego modelu obiektu...

W nowoczesnym projektowaniu budynków standardem staje się technologia BIM (Building Information Modeling). Jest to złożony system informacji technicznej, który na podstawie trójwymiarowego modelu obiektu opisuje cechy zastosowanych rozwiązań.

Purinova Sp. z o.o. Turkusowa drużyna Purios ciepło wita pomarańczowego bohatera

Turkusowa drużyna Purios ciepło wita pomarańczowego bohatera Turkusowa drużyna Purios ciepło wita pomarańczowego bohatera

Wy mówicie, a my słuchamy. Wskazujecie na nudne reklamy, inżynierów w garniturach, patrzących z każdego bilbordu i na Mister Muscle Budowlanki w ogrodniczkach. To wszystko już było, a wciąż zapomina się...

Wy mówicie, a my słuchamy. Wskazujecie na nudne reklamy, inżynierów w garniturach, patrzących z każdego bilbordu i na Mister Muscle Budowlanki w ogrodniczkach. To wszystko już było, a wciąż zapomina się o kimś bardzo ważnym.

FATRA Polska Systemy hydroizolacji FATRA

Systemy hydroizolacji FATRA Systemy hydroizolacji FATRA

FATRA Polska jest generalnym dystrybutorem na rynku polskim produktów czeskiej marki FATRA. Już od kilku lat prowadzi sprzedaż membran i folii PVC oraz podłóg PVC i LVT. Bogate portfolio produktowe firmy...

FATRA Polska jest generalnym dystrybutorem na rynku polskim produktów czeskiej marki FATRA. Już od kilku lat prowadzi sprzedaż membran i folii PVC oraz podłóg PVC i LVT. Bogate portfolio produktowe firmy umożliwia kompleksowe realizacje w zakresie systemów hydroizolacji dachów płaskich, stropodachów, dachów zielonych, izolacji balkonów/ tarasów, fundamentów budynków oraz izolacji zbiorników i oczek wodnych.

RAXY Sp. z o.o. Nowoczesne technologie w ciepłych i zdrowych budynkach

Nowoczesne technologie w ciepłych i zdrowych budynkach Nowoczesne technologie w ciepłych i zdrowych budynkach

Poznaj innowacyjne, specjalistyczne produkty nadające przegrodom budowlanym odpowiednią trwałość, izolacyjność cieplną i szczelność. Jakie rozwiązania pozwolą nowe oraz remontowane chronić budynki i konstrukcje?

Poznaj innowacyjne, specjalistyczne produkty nadające przegrodom budowlanym odpowiednią trwałość, izolacyjność cieplną i szczelność. Jakie rozwiązania pozwolą nowe oraz remontowane chronić budynki i konstrukcje?

Kingspan news Projektowanie w chmurze z Autodesk BIM 360

Projektowanie w chmurze z Autodesk BIM 360 Projektowanie w chmurze z Autodesk BIM 360

BIM (inaczej: modelowanie informacji o budynku) to proces wykorzystania danych do tworzenia bardziej kompleksowych planów i modeli w budownictwie. Modelowanie trójwymiarowe to tylko jeden z aspektów BIM...

BIM (inaczej: modelowanie informacji o budynku) to proces wykorzystania danych do tworzenia bardziej kompleksowych planów i modeli w budownictwie. Modelowanie trójwymiarowe to tylko jeden z aspektów BIM – bogate w dane plany zawierają informacje na temat możliwości produktu/projektu, certyfikatów, kosztów i wielu innych. Integrując każdy znany szczegół elementu w pliku BIM, osoby znajdujące się na planie produktu mają dostęp do informacji na temat specyfikacji, instalacji, przekazania i cyklu życia...

fischer Polska sp. z o.o. Zalecenia dotyczące renowacji istniejącego systemu ETICS

Zalecenia dotyczące renowacji istniejącego systemu ETICS Zalecenia dotyczące renowacji istniejącego systemu ETICS

Przed podjęciem decyzji o wykonaniu dodatkowego docieplenia konieczna jest szczegółowa inwentaryzacja istniejącego układu/systemu ocieplenia oraz podłoża. Ocenę taką należy wykonać etapowo.

Przed podjęciem decyzji o wykonaniu dodatkowego docieplenia konieczna jest szczegółowa inwentaryzacja istniejącego układu/systemu ocieplenia oraz podłoża. Ocenę taką należy wykonać etapowo.

Kancelaria Nieruchomości 10 pytań o umowę deweloperską, które musisz zadać przed kupnem mieszkania

10 pytań o umowę deweloperską, które musisz zadać przed kupnem mieszkania 10 pytań o umowę deweloperską, które musisz zadać przed kupnem mieszkania

Planujesz zakup nieruchomości od dewelopera? Dokładne przeczytanie umowy przed jej podpisaniem to podstawa, aby uchronić się przed większymi lub mniejszymi problemami w niedalekiej przyszłości. Nigdy nie...

Planujesz zakup nieruchomości od dewelopera? Dokładne przeczytanie umowy przed jej podpisaniem to podstawa, aby uchronić się przed większymi lub mniejszymi problemami w niedalekiej przyszłości. Nigdy nie wiesz, czy trafisz na uczciwego dewelopera, dlatego zadbaj o swoje interesy lub skorzystaj z pomocy doświadczonych profesjonalistów oferujących kompleksowe doradztwo.

dr inż. Bartłomiej Monczyński Wtórna hydroizolacja budynków – materiały bentonitowe

Wtórna hydroizolacja budynków – materiały bentonitowe Wtórna hydroizolacja budynków – materiały bentonitowe

W przeszłości w budownictwie powszechnie wykorzystywano specyficzne właściwości gliny, która wprawdzie chłonie wodę, lecz jednocześnie zatrzymuje ją, nie przepuszczając dalej [1]. Materiał ten przez stulecia...

W przeszłości w budownictwie powszechnie wykorzystywano specyficzne właściwości gliny, która wprawdzie chłonie wodę, lecz jednocześnie zatrzymuje ją, nie przepuszczając dalej [1]. Materiał ten przez stulecia z powodzeniem stosowano do uszczelniania budynków – nawet jeśli wymagania stawiane „suchej” piwnicy nie były tak wysokie jak dzisiaj, glina pozwalała znacznie poprawić sytuację zawilgocenia. Z czasem lokalnie dostępną glinę zaczęto częściowo modyfikować przez stosowanie dodatków, m.in. mułów,...

dr inż. Mariusz Cholewa, dr inż. Przemysław Baran, dr inż. Katarzyna Kamińska Zastosowanie różnych grubości geowłóknin do zabezpieczenia geomembrany poddanej przebiciu w warunkach laboratoryjnych

Zastosowanie różnych grubości geowłóknin do zabezpieczenia geomembrany poddanej przebiciu w warunkach laboratoryjnych Zastosowanie różnych grubości geowłóknin do zabezpieczenia geomembrany poddanej przebiciu w warunkach laboratoryjnych

Geosyntetyki spełniają wiele różnych funkcji hydraulicznych i mechanicznych, takich jak uszczelnianie, drenaż, filtracja, wzmacnianie podłoża, separacja materiałów o zróżnicowanym uziarnieniu czy ochrona...

Geosyntetyki spełniają wiele różnych funkcji hydraulicznych i mechanicznych, takich jak uszczelnianie, drenaż, filtracja, wzmacnianie podłoża, separacja materiałów o zróżnicowanym uziarnieniu czy ochrona materiałów przed uszkodzeniami mechanicznymi. Przykładem zastosowania tych materiałów w kilku funkcjach jednocześnie jest budowa dna składowiska odpadów komunalnych lub przemysłowych.

mgr inż. Wojciech Salik , dr inż. Mariusz Cholewa, dr inż. Karol Plesiński Modelowanie pracy geodrenu zabudowanego w płaszczyźnie poziomej

Modelowanie pracy geodrenu zabudowanego w płaszczyźnie poziomej Modelowanie pracy geodrenu zabudowanego w płaszczyźnie poziomej

Geosyntetykami nazywa się szeroką gamę produktów, głównie z tworzyw sztucznych (polimerycznych), stosowanych najczęściej w budownictwie ziemnym [1]. Materiały pochodzenia chemicznego, które obecnie spełniają...

Geosyntetykami nazywa się szeroką gamę produktów, głównie z tworzyw sztucznych (polimerycznych), stosowanych najczęściej w budownictwie ziemnym [1]. Materiały pochodzenia chemicznego, które obecnie spełniają bardzo istotną rolę w zakresie obniżenia materiało- i transportochłonności w budownictwie inżynieryjnym, wymieniane są obligatoryjnie w specyfikacjach robót.

Piotr Jermołowicz Geomembrany HDPE i geosyntetyki towarzyszące - przypadki na budowie

Geomembrany HDPE i geosyntetyki towarzyszące - przypadki na budowie Geomembrany HDPE i geosyntetyki towarzyszące - przypadki na budowie

Awarie i uszkodzenie konstrukcji geomembranowej nigdy nie są skutkiem pojedynczej przyczyny. Przyczyn należy doszukiwać się i w czynniku ludzkim, i w działaniu wody.

Awarie i uszkodzenie konstrukcji geomembranowej nigdy nie są skutkiem pojedynczej przyczyny. Przyczyn należy doszukiwać się i w czynniku ludzkim, i w działaniu wody.

Piotr Jermołowicz Geomembrany HDPE i geosyntetyki towarzyszące - prawidłowe projektowanie

Geomembrany HDPE i geosyntetyki towarzyszące - prawidłowe projektowanie Geomembrany HDPE i geosyntetyki towarzyszące - prawidłowe projektowanie

Autor przedstawia założenia projektowania budowli z zastosowaniem geosyntetyków. Omawia sposoby prowadzenia analiz i obliczeń oraz korzystania z ich wyników podczas budowy składowisk, wylewisk i innych...

Autor przedstawia założenia projektowania budowli z zastosowaniem geosyntetyków. Omawia sposoby prowadzenia analiz i obliczeń oraz korzystania z ich wyników podczas budowy składowisk, wylewisk i innych zbiorników. Przedstawia też sposoby układania i łączenia geomembran oraz główne problemy systemów uszczelnień geosyntetycznych na skarpach składowisk odpadów.

Piotr Jermołowicz Geomembrany HDPE i geosyntetyki towarzyszące - prawidłowe wykonawstwo

Geomembrany HDPE i geosyntetyki towarzyszące - prawidłowe wykonawstwo Geomembrany HDPE i geosyntetyki towarzyszące - prawidłowe wykonawstwo

Autor omawia sposoby poprawnego wykonawstwa geomembran podczas budowy składowisk i zbiorników. Przedstawia najważniejsze elementy przygotowania podłoża, transportu i składowania materiałów oraz procesu...

Autor omawia sposoby poprawnego wykonawstwa geomembran podczas budowy składowisk i zbiorników. Przedstawia najważniejsze elementy przygotowania podłoża, transportu i składowania materiałów oraz procesu ich łączenia i montażu. Szczególną uwagę zwraca na rolę kontroli jakości poszczególnych etapów wykonawstwa.

Piotr Jermołowicz Warunki techniczne wykonania i odbioru warstw uszczelnienia z geomembranami

Warunki techniczne wykonania i odbioru warstw uszczelnienia z geomembranami Warunki techniczne wykonania i odbioru warstw uszczelnienia z geomembranami

Składowiska odpadów komunalnych i przemysłowych, wylewiska nieczystości i substancji toksycznych oraz wszelkiego rodzaju zbiorniki ziemne, żelbetowe i stalowe są szczególną grupą obiektów, w których zastosowane...

Składowiska odpadów komunalnych i przemysłowych, wylewiska nieczystości i substancji toksycznych oraz wszelkiego rodzaju zbiorniki ziemne, żelbetowe i stalowe są szczególną grupą obiektów, w których zastosowane geosyntetyki powinny podlegać surowemu reżimowi technologicznemu.

Piotr Jermołowicz Warunki techniczne wykonania i odbioru warstw uszczelnienia z zastosowaniem geomembran

Warunki techniczne wykonania i odbioru warstw uszczelnienia z zastosowaniem geomembran Warunki techniczne wykonania i odbioru warstw uszczelnienia z zastosowaniem geomembran

Geomembrany muszą spełniać swoje funkcje przez cały okres funkcjonowania obiektu. W tym czasie narażone są na agresywne działanie chemiczne i mikrobiologiczne produktów procesów biologicznych zachodzących...

Geomembrany muszą spełniać swoje funkcje przez cały okres funkcjonowania obiektu. W tym czasie narażone są na agresywne działanie chemiczne i mikrobiologiczne produktów procesów biologicznych zachodzących w składowiskach/wylewiskach oraz w glebie.

Piotr Jermołowicz Awarie i uszkodzenia konstrukcji z wbudowanymi geosyntetykami - błędy projektowe i wykonawcze

Awarie i uszkodzenia konstrukcji z wbudowanymi geosyntetykami - błędy projektowe i wykonawcze Awarie i uszkodzenia konstrukcji z wbudowanymi geosyntetykami - błędy projektowe i wykonawcze

W przypadku wystąpienia awarii i uszkodzeń konstrukcji straty materialne ponoszą wszyscy uczestnicy procesu budowlanego: inwestorzy, wykonawcy robót oraz projektanci. Jak więc zminimalizować ryzyko ich...

W przypadku wystąpienia awarii i uszkodzeń konstrukcji straty materialne ponoszą wszyscy uczestnicy procesu budowlanego: inwestorzy, wykonawcy robót oraz projektanci. Jak więc zminimalizować ryzyko ich wystąpienia?

Wybrane dla Ciebie

Odkryj trendy projektowania elewacji »

Odkryj trendy projektowania elewacji » Odkryj trendy projektowania elewacji »

Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? »

Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? » Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? »

Przeciekający dach? Jak temu zapobiec »

Przeciekający dach? Jak temu zapobiec » Przeciekający dach? Jak temu zapobiec »

Dach biosolarny - co to jest? »

Dach biosolarny - co to jest? » Dach biosolarny - co to jest? »

Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem »

Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem » Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem »

Jak poprawić izolacyjność akustyczną ścian murowanych »

Jak poprawić izolacyjność akustyczną ścian murowanych »  Jak poprawić izolacyjność akustyczną ścian murowanych »

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o izolacjach natryskowych »

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o izolacjach natryskowych » Wszystko, co powinieneś wiedzieć o izolacjach natryskowych »

Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową »

Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową » Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową »

Na czym polega fenomen technologii białej wanny »

Na czym polega fenomen technologii białej wanny » Na czym polega fenomen technologii białej wanny »

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy »

Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy » Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy »

300% rozciągliwości membrany - TAK! »

300% rozciągliwości membrany - TAK! » 300% rozciągliwości membrany - TAK! »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Izolacje.com.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.