Izolacje.com.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Warunki techniczne wykonania i odbioru warstw uszczelnienia z geomembranami

Cz. 2. Postępowanie na placu budowy

Piotr Jermołowicz | 2015-02-17
Archiwum autora

Archiwum autora

Składowiska odpadów komunalnych i przemysłowych, wylewiska nieczystości i substancji toksycznych oraz wszelkiego rodzaju zbiorniki ziemne, żelbetowe i stalowe są szczególną grupą obiektów, w których zastosowane geosyntetyki powinny podlegać surowemu reżimowi technologicznemu.

Zobacz także

Kancelaria Nieruchomości 10 pytań o umowę deweloperską, które musisz zadać przed kupnem mieszkania

10 pytań o umowę deweloperską, które musisz zadać przed kupnem mieszkania 10 pytań o umowę deweloperską, które musisz zadać przed kupnem mieszkania

Planujesz zakup nieruchomości od dewelopera? Dokładne przeczytanie umowy przed jej podpisaniem to podstawa, aby uchronić się przed większymi lub mniejszymi problemami w niedalekiej przyszłości. Nigdy nie...

Planujesz zakup nieruchomości od dewelopera? Dokładne przeczytanie umowy przed jej podpisaniem to podstawa, aby uchronić się przed większymi lub mniejszymi problemami w niedalekiej przyszłości. Nigdy nie wiesz, czy trafisz na uczciwego dewelopera, dlatego zadbaj o swoje interesy lub skorzystaj z pomocy doświadczonych profesjonalistów oferujących kompleksowe doradztwo.

fischer Polska sp. z o.o. Zalecenia dotyczące renowacji istniejącego systemu ETICS

Zalecenia dotyczące renowacji istniejącego systemu ETICS Zalecenia dotyczące renowacji istniejącego systemu ETICS

Przed podjęciem decyzji o wykonaniu dodatkowego docieplenia konieczna jest szczegółowa inwentaryzacja istniejącego układu/systemu ocieplenia oraz podłoża. Ocenę taką należy wykonać etapowo.

Przed podjęciem decyzji o wykonaniu dodatkowego docieplenia konieczna jest szczegółowa inwentaryzacja istniejącego układu/systemu ocieplenia oraz podłoża. Ocenę taką należy wykonać etapowo.

Kingspan news Projektowanie w chmurze z Autodesk BIM 360

Projektowanie w chmurze z Autodesk BIM 360 Projektowanie w chmurze z Autodesk BIM 360

BIM (inaczej: modelowanie informacji o budynku) to proces wykorzystania danych do tworzenia bardziej kompleksowych planów i modeli w budownictwie. Modelowanie trójwymiarowe to tylko jeden z aspektów BIM...

BIM (inaczej: modelowanie informacji o budynku) to proces wykorzystania danych do tworzenia bardziej kompleksowych planów i modeli w budownictwie. Modelowanie trójwymiarowe to tylko jeden z aspektów BIM – bogate w dane plany zawierają informacje na temat możliwości produktu/projektu, certyfikatów, kosztów i wielu innych. Integrując każdy znany szczegół elementu w pliku BIM, osoby znajdujące się na planie produktu mają dostęp do informacji na temat specyfikacji, instalacji, przekazania i cyklu życia...

Poszczególne etapy planowanej inwestycji najczęściej realizowane są w następującej kolejności:

  • lokalizacja inwestycji,
  • określenie warunków hydrogeologicznych,
  • określenie przekroju,
  • wybór materiału geomembranowego,
  • określenie jego grubości,
  • zaplanowanie detali związanych ze skarpami i obsypką,
  • zaplanowali detali związanych z rowem kotwiącym,
  • oszacowanie stateczności skarp i warstw obsypki,
  • wykonanie projektu i opisanie szczegółów konstrukcyjnych,
  • wybór strategii badań spoin (niszczących i nieniszczących),
  • projektowanie połączeń i wyposażenia,
  • kontrola powstawania nieszczelności warstw i sposoby naprawy,
  • kontrola jakości,
  • odbiór końcowy budowy.

Przygotowanie podłoża

Podłoże gruntowe pod uszczelnienie z geomembrany do głębokości 15 cm powinno być utworzone z gruntów o średnicy ziaren nieprzekraczających 2,0 mm i w zależności od rodzaju obiektu odpowiadać zapisom Rozporządzenia Ministra Środowiska w sprawie szczegółowych wymagań dotyczących lokalizacji budowy, eksploatacji i zamknięcia, jakim powinny odpowiadać poszczególne typy składowisk [1], oraz Rozporządzenia Ministra Środowiska w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budowle hydrotechniczne i ich usytuowanie [2].

Układanie geomembran na podłożu naturalnym wymaga szczególnie dokładnego jego przygotowania, usunięcia korzeni, kamieni i innych ostrokrawędzistych przedmiotów oraz gruntów słabych (torfów i namułów). 

Nie dopuszcza się układania geomembran na podłożu nawodnionym i przy lokalnych wysiąkach wody. Tego typu powierzchnie powinny być zdrenowane. Ze względu na to, że geomembrany silnie podlegają procesom reologicznym, niedopuszczalne jest pozostawienie kamieni w podłożu.

Podłoże powinno spełniać warunki I i II stanu granicznego nośności i użytkowania.

Maksymalna dopuszczalna głębokość kolein w trakcie układania geomembrany nie może przekraczać 10 mm. Podłoża betonowe i skalne powinny być starannie wygładzone bez wyraźnych spękań i ostrych krawędzi. Wszelkie załamania powierzchni i naroża powinny być zaokrąglone krzywizną o promieniu ok. 50 mm. 

Często w takich przypadkach projektuje się zastosowanie geowłóknin ochronnych jedno- lub dwustronnych, co minimalizuje ryzyko przebicia od strony podłoża. W trakcie wykładania geomembran w zbiornikach z płaszczem stalowym należy zwrócić uwagę na dokładność zeszlifowania spoin oraz dokładność usunięcia wszelkich elementów montażowych.

Przygotowanie podłoża pod geomembrany powinno być nadzorowane przez geotechnika. Powinna odbyć się wizja lokalna z udziałem przedstawicieli inwestora, wykonawcy robót ziemnych, firmy instalującej geomembranę i nadzoru inwestorskiego. Z wizji lokalnej sporządza się protokół z ewentualnymi zastrzeżeniami co do jakości oraz wszelkimi uwagami dotyczącymi koordynacji prac.

ABSTRAKT

W drugiej części artykułu dotyczącego warunków technicznych wykonania i odbioru warstw uszczelnienia z zastosowaniem geomembran omówiono etapy przygotowania podłoża pod uszczelnienie, warunki dostawy i składowania materiału na placu budowy, przebieg kontroli jakości robót i procedury odbioru. Wymieniono metody wykonywania spoin oraz badań nieniszczących i niszczących.

Conduct on construction site

The second part of the article concerning technical construction and commissioning requirements for layers of sealing the utilise geomembranes discusses subsequent stages of preparing the base for sealing and the conditions for delivery and storage of material on site, as well as the course of work quality control and the commissioning procedure. The article also specifies the methods of performing joints, as well as non-destructive and destructive testing.

Dostawa geomembran na plac budowy

Do wykonywania uszczelnień z tworzyw sztucznych na różnego rodzaju obiektach dopuszcza się jedynie geomembrany mające deklarację zgodności lub certyfikat zgodności z normą materiałową lub z aprobatą techniczną. Właściwa identyfikacja wyrobu na budowie jest podstawą kontroli jakości wyrobu i decyduje o jakości wykonanego obiektu.

Sam wygląd zewnętrzny geomembrany nie może być podstawą oceny, chyba że wyrób i jego opakowanie są wyposażone w niebudzące wątpliwości znaki identyfikacyjne producenta (FOT. 1-2) i zawierają odpowiednie oznakowania z numeracją partii produkcyjnej i poszczególnych bel wraz z podaniem systemu kontroli jakości producenta.

W przypadku dostarczenia na budowę wyrobu niezawierającego znaków identyfikacyjnych należy przeprowadzić badania polegające głównie na stwierdzeniu, że wyrób posiada parametry zgodne z deklarowanymi w danych producenta i został wyprodukowany z odpowiedniego granulatu (RYS. 1). W przypadku wystąpienia sporu między dostawcą a odbiorcą geomembrany przeprowadza się certyfikację wyrobu.

Certyfikat zgodności jest dokumentem wystawionym przez upoważnioną do tego stronę trzecią, najczęściej akredytowane laboratorium z potwierdzeniem, że dostarczony wyrób na konkretne zadanie jest zgodny z aprobatą techniczną, znakiem CE lub danymi technicznymi wykazanymi w karcie wyrobu.

Każda dostawa na plac budowy powinna posiadać ważne świadectwo systemu kontroli jakości producenta, kartę gwarancyjną producenta materiału oraz charakterystyczną i widoczną metkę na każdej beli. Sprawdzeniu podlega:

  • nazwa producenta geomembrany,
  • nazwa handlowa geomembrany,
  • rodzaj tworzywa sztucznego,
  • nazwa i producent granulatu, z którego wytworzono geomembranę,
  • numery rolek z danej partii,
  • data produkcji,
  • okres gwarancji na dostarczona partię materiału,
  • grubość geomembrany,
  • wymiary i masa rolki.

W momencie dostawy należy zdjąć lub spisać informacje zawarte na belach i zatrzymać do momentu odbioru całości obiektu. Rozwijanie losowo wybranych bel dla oceny ich jakości w warunkach budowy jest bardzo trudne i rzadko tę czynność się przeprowadza.

Stąd najlepiej dokonać tego w trakcie układania pierwszej partii geomembrany. Należy przy tym zwrócić uwagę na ewentualne uszkodzenia powierzchni, zabrudzenia i istnienie obcych ciał po wewnętrznych stronach rozwijanych bel.

Transport i składowanie geomembran

Czynności związane z transportem, przemieszczaniem wewnątrz budowy oraz składowaniem powinny odpowiadać instrukcji producenta, gdyż od tego również zależy spełnienie warunków gwarancji udzielonej przez producenta. Należy używać sprzętu budowlanego, który nie powoduje uszkodzeń mechanicznych materiału.

Do podnoszenia i przemieszczania należy stosować zawiesia z pasm tkaninowych o gwarantowanych wytrzymałościach na zerwanie (z reguły producenci zaopatrują każdą rolkę materiału w dwa zawiesia z taśm PES) (FOT. 3). Można stosować również belki trawersowe (FOT. 4). Nie dopuszcza się natomiast stosowania zawiesi z lin stalowych.

Materiał powinien być składowany na obszarze chronionym, na suchym i płaskim podłożu, oczyszczonym z ostrokrawędzistych ziaren i przedmiotów, a także zabezpieczonym przez wpływami atmosferycznymi (FOT. 5).

Jeżeli instrukcja producenta nie przewiduje inaczej, belki geomembrany należy składować w 3-4 warstwach w formie pryzmy lub z przekładkami międzywarstwowymi w postaci belek drewnianych. Dolna warstwa powinna być zabezpieczona przed stoczeniem się drewnianymi klinami.

Kontrola i zapewnienie jakości na budowie

Ze wszystkich do tej pory znanych geosyntetyków żaden nie jest tak wymagający jak geomembrany. Najmniejsza nieszczelność materiału lub połączenia może spowodować wyciek izolowanej cieczy pod ciśnieniem hydrostatycznym.

Dlatego tak ważne jest opracowanie i wdrożenie kontroli jakości (KJ) i procedur zapewnienia jakości (ZJ). Należy pamiętać, że woda gruntowa lub swobodnie płynąca jest żywiołem nieznoszącym jakichkolwiek błędów ludzkich.

Plan kontroli jakości

Plan kontroli jakości powinien być uzgodniony między projektantem, inspektorem nadzoru i wykonawcą. Prawidłowy tok postępowania prowadzący do zapewnienia jakości uszczelnienia zawiera:

  • udokumentowanie rozładunku przywiezionych rolek geomembrany (sprawdzenie i opisanie poszczególnych rolek, sprawdzenie atestów producenta, numeracji rolek itp.);
  • kontrolowanie składowania i przenoszenia rolek na budowie;
  • wyselekcjonowanie próbek do badań (w przypadku wątpliwości co do jakości dostarczonego materiału);
  • sprawdzenie oznaczeń pobranych próbek w powiązaniu z numeracją fabryczną rolek i przy zaznaczeniu kierunków wzdłuż i w poprzek beli;
  • przeprowadzenie wspólnego przeglądu wykonanego podłoża pod geomembranę przez inspektora nadzoru, wykonawcę robót ziemnych i instalatora geomembrany;
  • w trakcie układania geomembrany - codzienne notowanie w dzienniku budowy warunków pogodowych (temperatury, wilgotności powietrza, opadów deszczu i intensywności wiatru). Jeżeli warunki pogodowe są niezgodne z warunkami określonymi w planie kontroli jakości, inspektor nadzoru zobowiązany jest przerwać układanie geomembrany;
  • sprawdzenie poprawności rozmieszczania poszczególnych rolek w powiązaniu z projektem;
  • przed rozpoczęciem i zakończeniem wykonywania spoin - wykonanie próbnego zgrzewania. Pobrane próbki ze spoin należy zerwać na zrywarce polowej na budowie. Jeżeli próbnie wykonane spoiny nie odpowiadają jakościowo wymaganiom producenta, należy odrzucić brygadę wykonującą roboty lub sprzęt stosowany na budowie;
  • w odniesieniu do kolejno wykonywanych spoin - przyjęcie sposobu oznaczania i udokumentowanie tego na planie montażu (należy wpisać nazwisko operatora sprzętu, rodzaj stosowanego sprzętu, datę i godzinę wykonania konkretnej spoiny oraz warunki pogodowe);
  • kontrolowanie na bieżąco każdej spoiny jedną z metod nieniszczących;
  • wybranie miejsca pobrania próbek do badań niszczących. Inspektor nadzoru powinien nadzorować wycinanie próbek przez ekipę instalatora geomembrany. Pobieranie próbek powinno być również udokumentowane z określeniem miejsca pobrania, daty, warunków otoczenia, numeracji;
  • interpretowanie na bieżąco wyników badań polowych i laboratoryjnych przez inspektora nadzoru i przez instalatora w celu przyjęcia lub odrzucenia wykonanej partii robót;
  • ścisły nadzór załatanych miejsc pobrania próbek do badań niszczących oraz przeprowadzenie badań nieniszczących nowo wykonanych spoin;
  • w czasie wykonywania robót - systematyczny przegląd całej powierzchni geomembrany służący zlokalizowaniu i udokumentowaniu różnych defektów;
  • przed układaniem warstwy ochronnej - odbiór zakrywanej części geomembrany. Układanie obsypki na powierzchni geomembrany powinno być ściśle nadzorowane, gdyż może spowodować jej uszkodzenie.

Układanie geomembrany

Najważniejszym aspektem instalacji geomembran są spoiny - połączenia poszczególnych arkuszy geomembrany. Prawidłowe wykonawstwo spoin decyduje o szczelności całego układu. Dlatego też zagadnienie to powinno być przedmiotem opracowań praktycznych i teoretycznych skierowanych do wszystkich uczestników procesu inwestycyjnego.

Osiągnięcie stosownego zasobu wiedzy na temat połączeń geomembran na budowie nie tylko przez operatora sprzętu zgrzewającego, lecz także przez projektanta i nadzór inwestorski powinno doprowadzić do eliminacji wielu błędów.

Poszczególne bele geomembrany powinny być rozmieszczane na placu budowy tak, aby ograniczyć do niezbędnego minimum ich przemieszczanie (FOT. 6). Rozwijanie poszczególnych bel powinno odbywać się za pośrednictwem specjalnych belek trawersowych, osi z kółkami ogumionymi lub stojaków łożyskowanych.

Należy przestrzegać zasad układania poszczególnych arkuszy geomembrany:

  • najpierw instalować pasma na skarpach, rozwijać je od korony do podstawy skarpy, unikając przy tym wszelkich zbędnych naprężeń w geomembranie;
  • poszczególne pasma układać prostopadle do skarpy, dzięki czemu spoiny nie stanowią przeszkody dla spływu wód opadowych;
  • unikać układania geomembrany na zbyt stromych skarpach. Jest to często przyczyną awarii uszczelnienia;
  • w dnie składowiska rozwijać poszczególne pasma wzdłuż spadku dna, zaczynając od najniższego punktu;
  • unikać schodzenia się wielu spoin w jednym punkcie, szczególnie w narożach uszczelnianych obiektów.

Zaleca się rozwijanie pasm przewidzianych do zgrzewania w danym dniu o jednakowej porze, aby wyeliminować napięcia wynikające z efektów temperaturowych. Wynikiem korozji naprężeniowej może być rozerwanie materiału w miejscu połączenia. Powierzchnie kontaktu, czyli zakłady poszczególnych pasm, powinny być wyrównane na całej długości i mieć jednakową szerokość dla danej technologii łączenia.

Powierzchnie kontaktowe łączonych pasm powinny być wolne od zanieczyszczeń, kurzu, wilgoci i innych substancji obcych. Optymalna temperatura otoczenia w trakcie wykonywania połączeń powinna wynosić od +5°C do +40°C.

Nie należy dopuszczać do tego, aby roboty były wykonywane w temperaturze geomembrany niższej niż +5°C. Łączenie geomembrany przy niższych temperaturach otoczenia dopuszcza się sporadycznie pod warunkiem stosowania na budowie specjalnych tuneli ocieplanych.

Wykonywanie robót w takich warunkach powinno być poprzedzone odpowiednim przygotowaniem łączonych powierzchni i prowadzone pod szczególnym nadzorem niezależnej jednostki badawczej. Nie należy również prowadzić tego rodzaju robót w trakcie silnego wiatru i deszczu. Wilgoć w istotny sposób wpływa na jakość spoin, dlatego każdorazowo przed rozpoczęciem robót należy sprawdzić punkt rosy.

Metody wykonywania spoin

Podstawowy mechanizm łączenia geomembran polimerowych polega na tymczasowej reorganizacji struktury polimeru przez stopienie lub zmiękczenie na dwóch przyległych powierzchniach, które są poddawane procesowi łączenia w kontrolowany sposób, tak aby po przyłożeniu nacisku oba arkusze zostały trwale połączone. 

Ta reorganizacja jest skutkiem dopływu energii wydzielającej się w wyniku zachodzących procesów cieplnych lub chemicznych. Niektóre procesy lub techniki zgrzewania wymagają wprowadzenia innego polimeru w obszar spoiny. Właściwości obszaru wykonanej spoiny są funkcją rodzaju geomembrany i zastosowanej techniki łączenia arkuszy.

Do procesów cieplnych należy:

  • spawanie ekstruzyjne:
    - spoina pachwinowa (RYS. 3),
    - spoina płaska (metoda już niestosowana) (RYS. 4),
  • zgrzewanie:
    - gorącym klinem (RYS. 5),
    - gorącym powietrzem (RYS. 6).

Do procesów chemicznych należy:

  • fuzja chemiczna (RYS. 7),
  • fuzja chemiczna w zagęszczonym rozpuszczalniku (RYS. 8),
  • klejenie:
    - klejem chemicznych (RYS. 9),
    - klejem kontaktowym (RYS. 10).

Poza tym stosuje się jeszcze metodę ultradźwiękowa i elektryczną.

Spoiny spawane ekstruzyjnie

Spoiny spawane (RYS. 11), zwane także spawaniem ekstruzyjnym, w formie spoiny powierzchniowej stosuje się rzadko, jedynie w miejscach trudno dostępnych, do łatania dziur, miejsc po pobranych próbkach do badań niszczących i do wykonywania spawów wokół elementów przenikających geomembranę, tj. wszelkiego rodzaju rurociągów odciekowych, zasilających, studni itp.

Technologia wykonania tego typu spoin (FOT. 7) polega na wykorzystaniu urządzenia zwanego ekstruderem roztapiającego drut wykonany z tego samego materiału co geomembrana. Pasmo roztopionego polimeru nakłada się na krawędź górnego pasma geomembrany. 

Górna i dolna płyta są wcześniej podgrzewane miejscowo gorącym powietrzem, a dodatkowa energia cieplna od roztopionego drutu polietylenowego powoduje częściowe roztopienie obu łączonych powierzchni. W wyniku tych operacji roztopione masy się przenikają i tworzą jednolite połączenie. 

Proces wstępnego ogrzewania łączonych powierzchni musi być ściśle kontrolowany, aby uniknąć przegrzania osłabiającego strukturę geomembrany w rejonie spoiny. Aby uzyskać połączenie obu płyt, należy stosować docisk łączonych krawędzi.

Szybkość wykonywania spoiny wynosi 30-50 m/h, a stapianie i napawanie odbywa się w temp. 250°C. Prawidłowość połączenia obu pasm w tej technologii wymaga wstępnego oczyszczenia obu płaszczyzn przez zeszlifowanie flexem na szerokości odpowiadającej szerokości wykonanej spoiny.

Zgrzewanie

Istnieją dwie metody zgrzewania (stapiania) geomembran. Są to:

  • metoda gorącego powietrza,
  • metoda gorącego klina.

Obie wymagają stopienia części przylegających do siebie powierzchni. Ważną rolę odgrywa tu temperatura, nacisk i prędkość zgrzewania. W metodzie zgrzewania gorącym powietrzem wykorzystuje się urządzenie składające się z nagrzewnicy oporowej w formie klina i wewnętrznej dmuchawy oraz regulatorów temperatury (FOT. 8). 

Bezpośrednio po stopieniu powierzchni obszar ten jest dociskany celem połączenia obu płaszczyzn. W zależności od kształtu dmuchawy oraz rolek dociskowych otrzymujemy zgrzew jedno- lub dwuśladowy (RYS. 12).

Metoda gorącego klina polega na zastosowaniu elementu oporowego w kształcie klina z wbudowanym systemem grzałek elektrycznych i termostatu przesuwającego się między arkuszami geomembrany. Powierzchnie łączonych arkuszy topią się i przez płynny ruch ślizgowy przesuwają się do rolek dociskowych lub wałków, dzięki czemu otrzymuje się gotowy zgrzew. 

Standardowa zgrzewarka wykonuje pojedynczy zgrzew o stałej szerokości, natomiast zgrzewarka z podwójnym klinem wykonuje dwa równoległe zgrzewy z pozostawieniem pośrodku kanału powietrznego o stałej szerokości, który wykorzystuje się do ciśnieniowych badań szczelności. Na RYS. 13–14 przedstawiono schematy różnych połączeń za pomocą gorącego klina.

Sprzęt najnowszej generacji do zgrzewania dwuśladowego (FOT. 9-10) wyposażony jest już w elektroniczny system kontrolny, który umożliwia dzięki rejestracji parametrów łączonej spoiny wskazanie wadliwie wykonanych odcinków. Średnia temperatura klina zależy od warunków otoczenia i grubości materiału i wynosi 300–380°C. Prędkość zgrzewania to 70-90 m/h.

Plany i schematy montażu

Bardzo istotną rolę w kontroli jakości robót uszczelnieniowych odgrywa bieżąca inwentaryzacja układu poszczególnych arkuszy geomembrany. Tego typu plany i schematy montażu powinny być integralną częścią projektu. Wykonawca przed przystąpieniem do robót powinien przedstawić nadzorowi do zatwierdzenia plan z ewentualnymi poprawkami. 

Szczegóły konstrukcyjne przejść rurowych, uszczelnień i połączeń z obiektami żelbetowymi lub stalowymi powinny być bezwzględnie opracowane, a ich wykonanie na budowie powinno być prowadzone pod szczególnym nadzorem. 

Na planie montażu należy na bieżąco nanosić postępy robót z podaniem numerów bel i numeracją spoin. Wszystkie spoiny powinny być poddane badaniom nieniszczącym, a miejsca poboru próbek do badań niszczących nanoszone z dodatkową numeracją.

Zgodnie z planem montażu powinny być dokonywane wszystkie wpisy do dziennika budowy i do protokołów kontroli jakości wymaganych normą. Po zakończeniu montażu konstrukcji geomembrany plan montażu stanowi podstawę odbioru robót i jest archiwizowany u inwestora.

Kontrola jakości wykonanych zgrzewów

Przed przystąpieniem do robót w danym dniu w obecności przedstawiciela nadzoru należy przeprowadzić próbne zgrzewanie lub spawanie, aby sprawdzić sprawność sprzętu i dobrać odpowiednie parametry urządzeń do warunków atmosferycznych panujących na budowie.

Próbne zgrzewanie przeprowadza się na dwóch wąskich ścinkach geomembrany o dł. 1-3 m, najlepiej, aby była na nich jedna spoina ciągła, co pozwoli spełnić wszystkie wymogi badania.

Badania wytrzymałościowe przeprowadza się na próbkach pasmowych o szerokości 25 mm wyciętych z odcinka poddanego próbnemu zgrzewaniu. Podczas wykonywania tego typu badania wstępnego można ograniczyć do minimum konieczność pobierania próbek do badań niszczących na budowie. Można wykorzystać do tego zrywarki ręczne oraz mechaniczne z rejestracją parametrów (FOT. 11-12).

Dopiero po wykonaniu badań wstępnych można przystąpić do właściwego wykonawstwa zgrzewania geomembrany. Każda spoina powinna zostać skontrolowana na bieżąco za pomocą jednej z metod nieniszczących, na całej długości i w obecności nadzoru inwestorskiego. 

Wyniki badania należy wpisać do protokołów (w przypadku metody ultradźwiękowej należy prowadzić dokumentację według zaleceń producenta urządzenia pomiarowego). Do zalecanych nieniszczących metod badania wykonanych spoin należą:

  • metoda ciśnieniowa,
  • metoda próżniowa,
  • metoda ultradźwiękowa,
  • metoda piezoelektryczna.

W przypadku sensorowej metody ciągłej kontroli szczelności konstrukcji geomembrany można zrezygnować z nieniszczących metod kontroli szczelności spoin. Zastosowanie metody sensorowej nie zwalnia jednak z konieczności przeprowadzenia niszczących badań wytrzymałościowych spoin.

Jeżeli stwierdzono uszkodzenie spoiny, należy je zlokalizować, naprawić i sprawdzić nowe spoiny metodą próżniową. Jakiekolwiek naprawy geomembrany należy wykonywać na bieżąco, za pomocą tego samego materiału i tej samej technologii wykonywania spoin.

Na każdej budowie należy pobrać próbki do badań niszczących i przesłać je do niezależnego laboratorium celem uzyskania oceny wytrzymałości wykonanych spoin. Z badań niszczących należy sporządzić protokół. Próbki należy pobierać po każdych 250 m wykonanych spoin. Liczba pobranych próbek nie powinna być jednak mniejsza niż trzy dla danego obiektu. 

Inspektor nadzoru powinien ściśle nadzorować załatanie otworów powstałych po pobraniu próbek i zbadanie jakości nowych spoin jedną z metod nieniszczących. Wyniki badań nieniszczących i niszczących wykonanych spoin powinny stanowić podstawę do odbioru wykonanego uszczelnienia.

Metoda ciśnieniowa

Metodę tę stosuje się do kontroli spoin dwuśladowych o dł. do 50 m (FOT. 13-14). W przypadku spoin dłuższych należy podzielić je na krótsze odcinki. Badanie to polega na wywarciu ciśnienia wewnątrz kanału powietrznego 200 kPa. Jeżeli w ciągu 5 min ciśnienie nie spadnie więcej niż 10%, spoinę uznaje się za szczelną.

Metoda próżniowa

Na wybrane losowo miejsca wzdłuż spoiny spawanej nakłada się przezroczysty klosz próżniowy i wytwarza podciśnienie 3-4 kPa. Jeżeli w określonym czasie nie pojawią się pęcherzyki powietrza na powierzchni zwilżonej roztworem mydlanym, spoinę można uznać za szczelną. Na FOT. 15 pokazano aparaturę do badań próżniowych.

Metoda ultradźwiękowa

Spoinę można uznać za szczelną, jeżeli daje się penetrować bez przeszkód i bez występowania echa pośredniego na dystansie odpowiadającym trzem grubościom geomembrany lub 10 mm. W ten sposób otrzymuje się potwierdzenie jednorodności wykonanego połączenia.

Metoda piezoelektryczna

W tej metodzie wykorzystuje się ręczne urządzenia w kształcie pistoletu elektrycznego (FOT. 16). Na końcówce mosiężnej uzyskuje się prąd o napięciu 10-50 kV.

Jeżeli w spoinie znajduje się jakakolwiek przerwa (nawet mikronowa), wytwarza się charakterystyczny, niebieski łuk elektryczny przepływający przez ten punkt do podłoża. 

Najnowszą odmianą tej techniki jest wtopienie w spoinę bezpośrednio przed spawaniem ekstruderem cienkiego drutu miedzianego lub ze stali nierdzewnej, który podłącza się do napięcia 20 kV (ale o małym natężeniu). Jakakolwiek nieszczelność spoiny wywołuje alarm w przesuwanym nad spoiną detektorze.

Metody niszczące

W tej metodzie wykorzystuje się zrywarki ręczne lub automatyczne z dodatkowym rejestratorem parametrów zrywania. Kryterium jest pomiar wartości niszczącej siły dopuszczalnej i kształt spoiny w momencie zerwania:

  • w badaniu na ścinanie spoina powinna wykazać 90% wytrzymałości geomembrany na rozciąganie przy płynięciu,
  • w badaniu na odrywanie spoina powinna wykazać 70% wytrzymałości geomembrany przy płynięciu.

Na RYS. 15-16 pokazano schematy badań połączeń geomembran na ścinanie i rozrywanie.

Odbiór robót uszczelnieniowych

Odbiór wykonanej geomembrany powinien odbywać się w obecności przedstawicieli inwestora, wykonawcy geomembrany, nadzoru inwestorskiego, państwowego inspektora sanitarnego, inspektora ochrony środowiska i firmy wykonującej warstwę drenażowo-ochronną. Należy dokonać szczegółowego przeglądu całej wykonanej geomembrany, ze szczególnym zwróceniem uwagi na miejsca połączeń z elementami konstrukcyjnymi składowiska.

Podstawą odbioru geomembrany powinny być:

  • projekt uszczelnienia,
  • plan montażu geomembrany,
  • wyniki badań nieniszczących spoin,
  • wyniki badań niszczących spoin,
  • protokoły odbioru elementów uszczelnienia,
  • dziennik budowy.

Zalecenia końcowe

Przy wykonywaniu uszczelnień z geomembrany należy przestrzegać przepisów BHP i przeciwpożarowych. Materiały, z których wykonana jest geomembrana, są łatwopalne i w trakcie palenia wydzielają się substancje toksyczne. 

Podczas wykonywania robót uszczelniających w pomieszczeniach zamkniętych (zbiornikach) należy zachować szczególną ostrożność w trakcie wykonywania spoin ze względu na możliwość ulatniania się substancji szkodliwych dla zdrowia. Szczególną uwagę należy zwrócić na zagrożenia w trakcie klejenia geomembrany do betonowego podłoża w pomieszczeniach zamkniętych.

Inwestor powinien otrzymać od projektanta geomembrany instrukcję eksploatacji uszczelnienia z geomembrany z zaznaczeniem:

  • niedopuszczalnych działań na obiekcie,
  • częstotliwości i dokumentowania przeglądów,
  • zasad kontrolowania urządzeń obserwacyjnych,
  • bezpieczeństwa pracy na obiekcie,
  • kontroli przywożonych odpadów.

W instrukcji eksploatacji powinien zostać zawarty sposób postępowania w przypadku stwierdzenia uszkodzeń systemu uszczelniającego.

LITERATURA

1. Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 24 marca 2003 r. w sprawie szczegółowych wymagań dotyczących lokalizacji, budowy, eksploatacji i zamknięcia, jakim powinny odpowiadać poszczególne typy składowisk odpadów (DzU 2003 nr 61 poz. 549).
2. Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 20 kwietnia 2007 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budowle hydrotechniczne i ich usytuowanie (DzU 2007 nr 86 poz. 579).
3. N. Ivy, "HDPE geomembrane after 20 years of service", "GFR", June/July 2002, s. 18–20.
4. P. Michel, J. Natrop, "Trwałość użytkowania przy zgrzewaniu gorącym gazem", Konferencja "Budowa bezpiecznych składowisk odpadów", Gdańsk 1993.
5. J. Młynarek i in., "Kontrola jakości złączy geomembran. Badania terenowe i laboratoryjne", Seminarium „Geotechniczne aspekty składowania odpadów", Gdańsk 1994.
6. PN-EN 13257:2002, "Geotekstylia i wyroby pokrewne. Właściwości wymagane przy stosowaniu w budowie składowisk odpadów stałych".
7. PN-B-10290:1997, "Geomembrany. Ogólne wymagania dotyczące wykonawstwa geomembran na budowie składowisk odpadów stałych".

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

SEMA Software Projektowanie konstrukcji dachowych z oprogramowaniem SEMA Software

Projektowanie konstrukcji dachowych z oprogramowaniem SEMA Software Projektowanie konstrukcji dachowych z oprogramowaniem SEMA Software

Dach nie jest samodzielną konstrukcją wolnostojącą. Zintegrowany jest z bryłą budynku, więc powinien współgrać z jego kształtem, elewacją czy ścianami. Przede wszystkim jednak musi spełniać wymogi budowlane....

Dach nie jest samodzielną konstrukcją wolnostojącą. Zintegrowany jest z bryłą budynku, więc powinien współgrać z jego kształtem, elewacją czy ścianami. Przede wszystkim jednak musi spełniać wymogi budowlane. Istotne są również uwarunkowania lokalne. To tylko niektóre czynniki, które należy wziąć pod uwagę, projektując tę przegrodę.

Canada Rubber Polska Szczelny i trwały dach z płynnym silikonem Lastoflex ST

Szczelny i trwały dach z płynnym silikonem Lastoflex ST Szczelny i trwały dach z płynnym silikonem Lastoflex ST

Nowość na polskim rynku – innowacyjny silikon opracowany w systemie zimny dach obniża temperaturę powierzchni, co wydłuża żywotność pokrycia dachowego i pozwala zmniejszyć wydatki związane z pracą instalacji...

Nowość na polskim rynku – innowacyjny silikon opracowany w systemie zimny dach obniża temperaturę powierzchni, co wydłuża żywotność pokrycia dachowego i pozwala zmniejszyć wydatki związane z pracą instalacji klimatyzacyjnych, a także zwiększyć efektywność działania systemów fotowoltaicznych.

PETRALANA Skuteczna izolacja dachu płaskiego

Skuteczna izolacja dachu płaskiego Skuteczna izolacja dachu płaskiego

Mineralna wełna skalna Petralana posiada doskonałe właściwości izolacyjne, a dzięki najwyższej klasie reakcji na ogień (A1) stanowi gwarancję bezpieczeństwa przeciwpożarowego obiektu. Grupa produktów PETRAROOF...

Mineralna wełna skalna Petralana posiada doskonałe właściwości izolacyjne, a dzięki najwyższej klasie reakcji na ogień (A1) stanowi gwarancję bezpieczeństwa przeciwpożarowego obiektu. Grupa produktów PETRAROOF stworzona została z myślą o optymalnej izolacji dachów płaskich. Nie bez znaczenia przy aplikacji wełny skalnej jest jej doskonała zdolność do tłumienia i pochłaniania dźwięków. Uzyskanie izolacyjności akustycznej przegrody jest szczególnie ważne w przypadku hal przemysłowych, gdzie zastosowanie...

Milenium rok założenia 1990 Docieplenie stropów piwnic i garaży

Docieplenie stropów piwnic i garaży Docieplenie stropów piwnic i garaży

W minionych latach przekonywaliśmy audytorów energetycznych i zarządców nieruchomości, aby w audytach i projektach termomodernizacyjnych uwzględnili docieplenie stropów piwnic w celu ograniczenia strat...

W minionych latach przekonywaliśmy audytorów energetycznych i zarządców nieruchomości, aby w audytach i projektach termomodernizacyjnych uwzględnili docieplenie stropów piwnic w celu ograniczenia strat ciepła. Z zadowoleniem spoglądają w przyszłość ci, którzy skorzystali z naszych rad.

Alchimica Polska Sp. z o.o. Renowacja dachu płaskiego szpitala dziecięcego na Saskiej Kępie

Renowacja dachu płaskiego szpitala dziecięcego na Saskiej Kępie Renowacja dachu płaskiego szpitala dziecięcego na Saskiej Kępie

System płynnych membran poliuretanowych Hyperdesmo został opracowany m.in. z myślą o wykonywaniu renowacji wyeksploatowanych pokryć dachowych. Rozwiązanie to można stosować na każdym rodzaju podłoża, należy...

System płynnych membran poliuretanowych Hyperdesmo został opracowany m.in. z myślą o wykonywaniu renowacji wyeksploatowanych pokryć dachowych. Rozwiązanie to można stosować na każdym rodzaju podłoża, należy tylko dobrać właściwy podkład gruntujący. W opisywanym przypadku renowacji dachu Szpitala Dziecięcego im. prof. Bogdanowicza na warszawskiej Saskiej Kępie zastosowano Universal Primer 2K-4060, przeznaczony do gruntowania starej papy bitumicznej i membran asfaltowych.

FAKRO Jakie korzyści niesie ze sobą instalacja rolet zewnętrznych na oknach dachowych?

Jakie korzyści niesie ze sobą instalacja rolet zewnętrznych na oknach dachowych? Jakie korzyści niesie ze sobą instalacja rolet zewnętrznych na oknach dachowych?

Idealnym sposobem, aby zapewnić komfort termiczny na poddaszu w chłodniejsze dni, a jednocześnie zadbać o przyjemny chłód latem, są rolety zewnętrzne na okna dachowe. Ich montaż jest prosty i szybki, a...

Idealnym sposobem, aby zapewnić komfort termiczny na poddaszu w chłodniejsze dni, a jednocześnie zadbać o przyjemny chłód latem, są rolety zewnętrzne na okna dachowe. Ich montaż jest prosty i szybki, a korzyści rewelacyjne.

Gór-Stal Płyty termPIR – nowoczesny izolator

Płyty termPIR – nowoczesny izolator Płyty termPIR – nowoczesny izolator

Słaba izolacja termiczna może przyczyniać się do znacznych strat ciepła, co z kolei przekłada się na wyższe koszty ogrzewania. Czy można ograniczyć wydatki, inwestując w dobrej jakości termoizolację? Oczywiście,...

Słaba izolacja termiczna może przyczyniać się do znacznych strat ciepła, co z kolei przekłada się na wyższe koszty ogrzewania. Czy można ograniczyć wydatki, inwestując w dobrej jakości termoizolację? Oczywiście, że tak – inwestując w płyty izolacyjne termPIR osiągniesz najwyższy standard izolacyjności, a to przełoży się nie tylko na ciepło i komfort w Twoim domu, ale przede wszystkim na niższe rachunki.

Gór-Stal Płyty termPIR® na dach i ścianę

Płyty termPIR® na dach i ścianę Płyty termPIR® na dach i ścianę

Izolacja dachu jest bardzo ważną kwestią w przypadku stawiania domu czy też innego lokalu użytkowego. Nowoczesne płyty termoizolacyjne termPIR® można stosować nie tylko przy ociepleniu stropów i dachów,...

Izolacja dachu jest bardzo ważną kwestią w przypadku stawiania domu czy też innego lokalu użytkowego. Nowoczesne płyty termoizolacyjne termPIR® można stosować nie tylko przy ociepleniu stropów i dachów, ale także przy izolacji ścian. Warto prawidłowo wykonać ocieplenie domu, aby przypadkowo nie narazić się na wysokie rachunki za ogrzewanie.

Rockwool Polska Profesjonalne elementy konstrukcyjne BIM dla budownictwa

Profesjonalne elementy konstrukcyjne BIM dla budownictwa Profesjonalne elementy konstrukcyjne BIM dla budownictwa

W nowoczesnym projektowaniu budynków standardem staje się technologia BIM (Building Information Modeling). Jest to złożony system informacji technicznej, który na podstawie trójwymiarowego modelu obiektu...

W nowoczesnym projektowaniu budynków standardem staje się technologia BIM (Building Information Modeling). Jest to złożony system informacji technicznej, który na podstawie trójwymiarowego modelu obiektu opisuje cechy zastosowanych rozwiązań.

Purinova Sp. z o.o. Turkusowa drużyna Purios ciepło wita pomarańczowego bohatera

Turkusowa drużyna Purios ciepło wita pomarańczowego bohatera Turkusowa drużyna Purios ciepło wita pomarańczowego bohatera

Wy mówicie, a my słuchamy. Wskazujecie na nudne reklamy, inżynierów w garniturach, patrzących z każdego bilbordu i na Mister Muscle Budowlanki w ogrodniczkach. To wszystko już było, a wciąż zapomina się...

Wy mówicie, a my słuchamy. Wskazujecie na nudne reklamy, inżynierów w garniturach, patrzących z każdego bilbordu i na Mister Muscle Budowlanki w ogrodniczkach. To wszystko już było, a wciąż zapomina się o kimś bardzo ważnym.

FATRA Polska Systemy hydroizolacji FATRA

Systemy hydroizolacji FATRA Systemy hydroizolacji FATRA

FATRA Polska jest generalnym dystrybutorem na rynku polskim produktów czeskiej marki FATRA. Już od kilku lat prowadzi sprzedaż membran i folii PVC oraz podłóg PVC i LVT. Bogate portfolio produktowe firmy...

FATRA Polska jest generalnym dystrybutorem na rynku polskim produktów czeskiej marki FATRA. Już od kilku lat prowadzi sprzedaż membran i folii PVC oraz podłóg PVC i LVT. Bogate portfolio produktowe firmy umożliwia kompleksowe realizacje w zakresie systemów hydroizolacji dachów płaskich, stropodachów, dachów zielonych, izolacji balkonów/ tarasów, fundamentów budynków oraz izolacji zbiorników i oczek wodnych.

RAXY Sp. z o.o. Nowoczesne technologie w ciepłych i zdrowych budynkach

Nowoczesne technologie w ciepłych i zdrowych budynkach Nowoczesne technologie w ciepłych i zdrowych budynkach

Poznaj innowacyjne, specjalistyczne produkty nadające przegrodom budowlanym odpowiednią trwałość, izolacyjność cieplną i szczelność. Jakie rozwiązania pozwolą nowe oraz remontowane chronić budynki i konstrukcje?

Poznaj innowacyjne, specjalistyczne produkty nadające przegrodom budowlanym odpowiednią trwałość, izolacyjność cieplną i szczelność. Jakie rozwiązania pozwolą nowe oraz remontowane chronić budynki i konstrukcje?

Kingspan news Projektowanie w chmurze z Autodesk BIM 360

Projektowanie w chmurze z Autodesk BIM 360 Projektowanie w chmurze z Autodesk BIM 360

BIM (inaczej: modelowanie informacji o budynku) to proces wykorzystania danych do tworzenia bardziej kompleksowych planów i modeli w budownictwie. Modelowanie trójwymiarowe to tylko jeden z aspektów BIM...

BIM (inaczej: modelowanie informacji o budynku) to proces wykorzystania danych do tworzenia bardziej kompleksowych planów i modeli w budownictwie. Modelowanie trójwymiarowe to tylko jeden z aspektów BIM – bogate w dane plany zawierają informacje na temat możliwości produktu/projektu, certyfikatów, kosztów i wielu innych. Integrując każdy znany szczegół elementu w pliku BIM, osoby znajdujące się na planie produktu mają dostęp do informacji na temat specyfikacji, instalacji, przekazania i cyklu życia...

fischer Polska sp. z o.o. Zalecenia dotyczące renowacji istniejącego systemu ETICS

Zalecenia dotyczące renowacji istniejącego systemu ETICS Zalecenia dotyczące renowacji istniejącego systemu ETICS

Przed podjęciem decyzji o wykonaniu dodatkowego docieplenia konieczna jest szczegółowa inwentaryzacja istniejącego układu/systemu ocieplenia oraz podłoża. Ocenę taką należy wykonać etapowo.

Przed podjęciem decyzji o wykonaniu dodatkowego docieplenia konieczna jest szczegółowa inwentaryzacja istniejącego układu/systemu ocieplenia oraz podłoża. Ocenę taką należy wykonać etapowo.

Kancelaria Nieruchomości 10 pytań o umowę deweloperską, które musisz zadać przed kupnem mieszkania

10 pytań o umowę deweloperską, które musisz zadać przed kupnem mieszkania 10 pytań o umowę deweloperską, które musisz zadać przed kupnem mieszkania

Planujesz zakup nieruchomości od dewelopera? Dokładne przeczytanie umowy przed jej podpisaniem to podstawa, aby uchronić się przed większymi lub mniejszymi problemami w niedalekiej przyszłości. Nigdy nie...

Planujesz zakup nieruchomości od dewelopera? Dokładne przeczytanie umowy przed jej podpisaniem to podstawa, aby uchronić się przed większymi lub mniejszymi problemami w niedalekiej przyszłości. Nigdy nie wiesz, czy trafisz na uczciwego dewelopera, dlatego zadbaj o swoje interesy lub skorzystaj z pomocy doświadczonych profesjonalistów oferujących kompleksowe doradztwo.

Materiały prasowe news Kurs pierwszej pomocy na budowie

Kurs pierwszej pomocy na budowie Kurs pierwszej pomocy na budowie

Plac budowy to z założenia miejsce niebezpieczne, w którym występują liczne zagrożenia dla zdrowia i życia pracowników. Aby zminimalizować ryzyko oraz ciężkość urazów, wskazane jest prowadzenie działań...

Plac budowy to z założenia miejsce niebezpieczne, w którym występują liczne zagrożenia dla zdrowia i życia pracowników. Aby zminimalizować ryzyko oraz ciężkość urazów, wskazane jest prowadzenie działań prewencyjnych, którego przykładem jest zorganizowany przez Stowarzyszenie DAFA w dn. 14–15 września w Tomaszowicach kurs pn. „Pierwsza pomoc na budowie”.

Materiały prasowe news Szkolenie DAFA z zabezpieczeń zbiorowych na budowach – relacja

Szkolenie DAFA z zabezpieczeń zbiorowych na budowach – relacja Szkolenie DAFA z zabezpieczeń zbiorowych na budowach – relacja

Po raz kolejny dwie organizacje, stawiające na jakość i bezpieczeństwo pracy na budowie – Stowarzyszenie DAFA oraz Porozumienie dla Bezpieczeństwa w Budownictwie – połączyły siły w ramach wspólnego projektu...

Po raz kolejny dwie organizacje, stawiające na jakość i bezpieczeństwo pracy na budowie – Stowarzyszenie DAFA oraz Porozumienie dla Bezpieczeństwa w Budownictwie – połączyły siły w ramach wspólnego projektu edukacyjnego pod hasłem: „BHP – negocjacje umów i zakresy odpowiedzialności za BHP na budowie”. Szkolenie odbyło się 21 września 2022 r. w Józefowie.

Materiały prasowe Kompaktowy dalmierz Stanley FATMAX®

Kompaktowy dalmierz Stanley FATMAX® Kompaktowy dalmierz Stanley FATMAX®

Nowy dalmierz laserowy Stanley FATMAX® TLM30 jest mały, lekki i poręczny.

Nowy dalmierz laserowy Stanley FATMAX® TLM30 jest mały, lekki i poręczny.

Materiały prasowe news Realizacja inwestycji drogowych w czasach koronawirusa

Realizacja inwestycji drogowych w czasach koronawirusa Realizacja inwestycji drogowych w czasach koronawirusa

Pomimo ograniczeń związanych z pandemią wykonawcy, stosując wytyczne sanitarne, realizują kontrakty drogowe. Zachowanie ciągłości w realizacji inwestycji oraz ogłaszanie nowych przetargów i podpisywanie...

Pomimo ograniczeń związanych z pandemią wykonawcy, stosując wytyczne sanitarne, realizują kontrakty drogowe. Zachowanie ciągłości w realizacji inwestycji oraz ogłaszanie nowych przetargów i podpisywanie kolejnych umów jest niezbędne dla utrzymania stabilności na rynku budowlanym, co w obecnej sytuacji jest kluczowe dla całej gospodarki.

Materiały prasowe news Podczas epidemii wzrosło bezpieczeństwo na budowach

Podczas epidemii wzrosło bezpieczeństwo na budowach Podczas epidemii wzrosło bezpieczeństwo na budowach

Jednym z niewielu pozytywnych efektów epidemii koronawirusa jest wyraźna redukcja liczby wypadków przy pracy. Dotyczy to zarówno budownictwa, jak i innych sektorów gospodarki. Można więc przypuszczać,...

Jednym z niewielu pozytywnych efektów epidemii koronawirusa jest wyraźna redukcja liczby wypadków przy pracy. Dotyczy to zarówno budownictwa, jak i innych sektorów gospodarki. Można więc przypuszczać, że wiele ze stosowanych w ostatnich miesiącach środków bezpieczeństwa pozostanie z nami również po pandemii.

Materiały prasowe news Innowacyjna technologia Lafarge poprawi wydajność farm wiatrowych

Innowacyjna technologia Lafarge poprawi wydajność farm wiatrowych Innowacyjna technologia Lafarge poprawi wydajność farm wiatrowych

Pionierska technologia LafargeHolcim wykorzystuje specjalnie zaprojektowany beton w druku 3D do konstrukcji wież turbin wiatrowych nawet 2,5 raza wyższych niż obecnie stosowane. Docelowo mogą one sięgać...

Pionierska technologia LafargeHolcim wykorzystuje specjalnie zaprojektowany beton w druku 3D do konstrukcji wież turbin wiatrowych nawet 2,5 raza wyższych niż obecnie stosowane. Docelowo mogą one sięgać 150–200 m, wychwytywać silniejsze wiatry, a ich wydajność będzie większa o ⅓ od standardowych turbin. Produkcja betonowych elementów turbin może odbywać się bezpośrednio na placu budowy, co niweluje koszty ich transportu. Projekt jest realizowany we współpracy z COBOD (liderem na rynku drukarek 3D...

mgr inż. arch. Tomasz Rybarczyk Budowa w czasach pandemii

Budowa w czasach pandemii Budowa w czasach pandemii

Pandemia koronawirusa, mająca niewątpliwie wpływ na wszystkie dziedziny naszego życia, determinuje również sposób realizacji inwestycji budowlanych. Jak wygląda to obecnie i czy budowanie w tych trudnych...

Pandemia koronawirusa, mająca niewątpliwie wpływ na wszystkie dziedziny naszego życia, determinuje również sposób realizacji inwestycji budowlanych. Jak wygląda to obecnie i czy budowanie w tych trudnych czasach jest w ogóle możliwe?

Piotr Jermołowicz Geomembrany HDPE i geosyntetyki towarzyszące - przypadki na budowie

Geomembrany HDPE i geosyntetyki towarzyszące - przypadki na budowie Geomembrany HDPE i geosyntetyki towarzyszące - przypadki na budowie

Awarie i uszkodzenie konstrukcji geomembranowej nigdy nie są skutkiem pojedynczej przyczyny. Przyczyn należy doszukiwać się i w czynniku ludzkim, i w działaniu wody.

Awarie i uszkodzenie konstrukcji geomembranowej nigdy nie są skutkiem pojedynczej przyczyny. Przyczyn należy doszukiwać się i w czynniku ludzkim, i w działaniu wody.

Piotr Jermołowicz Geomembrany HDPE i geosyntetyki towarzyszące - prawidłowe projektowanie

Geomembrany HDPE i geosyntetyki towarzyszące - prawidłowe projektowanie Geomembrany HDPE i geosyntetyki towarzyszące - prawidłowe projektowanie

Autor przedstawia założenia projektowania budowli z zastosowaniem geosyntetyków. Omawia sposoby prowadzenia analiz i obliczeń oraz korzystania z ich wyników podczas budowy składowisk, wylewisk i innych...

Autor przedstawia założenia projektowania budowli z zastosowaniem geosyntetyków. Omawia sposoby prowadzenia analiz i obliczeń oraz korzystania z ich wyników podczas budowy składowisk, wylewisk i innych zbiorników. Przedstawia też sposoby układania i łączenia geomembran oraz główne problemy systemów uszczelnień geosyntetycznych na skarpach składowisk odpadów.

Wybrane dla Ciebie

Odkryj trendy projektowania elewacji »

Odkryj trendy projektowania elewacji » Odkryj trendy projektowania elewacji »

Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? »

Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? » Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? »

Przeciekający dach? Jak temu zapobiec »

Przeciekający dach? Jak temu zapobiec » Przeciekający dach? Jak temu zapobiec »

Dach biosolarny - co to jest? »

Dach biosolarny - co to jest? » Dach biosolarny - co to jest? »

Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem »

Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem » Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem »

Jak poprawić izolacyjność akustyczną ścian murowanych »

Jak poprawić izolacyjność akustyczną ścian murowanych »  Jak poprawić izolacyjność akustyczną ścian murowanych »

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o izolacjach natryskowych »

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o izolacjach natryskowych » Wszystko, co powinieneś wiedzieć o izolacjach natryskowych »

Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową »

Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową » Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową »

Na czym polega fenomen technologii białej wanny »

Na czym polega fenomen technologii białej wanny » Na czym polega fenomen technologii białej wanny »

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy »

Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy » Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy »

300% rozciągliwości membrany - TAK! »

300% rozciągliwości membrany - TAK! » 300% rozciągliwości membrany - TAK! »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Izolacje.com.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.