1. ..................................
2. ..................................
3. ..................................

Płyty warstwowe

Płyty warstwowe 

Płyta warstwowa jest złożonym wyrobem budowlanym. Składają się na nią dwie zewnętrzne okładziny metalowe, odseparowane wklejonym między nimi rdzeniem pełniącym funkcję izolacyjną. Wyjątkiem są płyty warstwowe z jedną okładziną stosowane w systemach suchych ociepleń elewacji i jako płyty sufitowe do wygłuszeń akustycznych (tzw. podsufitki).

Płyta warstwowa w przekroju przypomina złożoną kromkę chleba, którą w języku angielskim określa się terminem "sandwich". W nomenklaturze międzynarodowej funkcjonuje więc określenie "sandwich panel", które w języku polskim ma odpowiednik "płyta typu sandwich".

Ze względu na skuteczność w eksploatacji jako okładziny najczęściej stosowane są blachy stalowe zabezpieczane przed korozją w procesach cynkowania ogniowego. W ten sposób zapewnia się podwójną ochronę stali: pasywną, bo utleniająca się warstwa cynku pasywnie zabezpiecza ją przed destrukcyjnymi czynnikami zewnętrznymi (na powierzchni stali tworzy się samoochronna, antykorozyjna warstwa ZnO), oraz aktywną, bo przy powierzchniowych mikrozniszczeniach ochronnych powłok cynkowych samoistnie tworzy się warstwa ochronna spowalniająca procesy korozji stali (korodująca warstwa cynku stanowi ochronę katodową).

Centralną część płyty warstwowej stanowi rdzeń łączony z okładzinami na linii produkcyjnej. Nadaje on wyrobowi określone właściwości termoizolacyjne i mechaniczne. Może być wykonany z następujących materiałów termoizolacyjnych:

  • wełny mineralnej skalnej lub szklanej (MW), znajdującej się między okładzinami w postaci płyt lub bloczków o układzie lamelowym (włókna zorientowane prostopadle do okładzin);
  • polistyrenu ekspandowanego (EPS) i ekstrudowanego (XPS) - oba materiały występują między okładzinami w formie płyt lub bloczków;
  • pianek poliuretanowych (PUR) oraz poliuretanowo-izocyjanurowych (PIR);
  • pianek fenolowych (PF);
  • szkła piankowego (CS).

Z uwagi na przeznaczenie płyt w konstrukcji obiektu dostępne są nastepujące rodzaje płyt warstwowych:

  • ścienne elewacyjne (niektóre rodzaje płyt ściennych mogą też być stosowane w systemach ociepleń - płyty z jedną okładziną do ociepleń ścian i stropów w istniejących obiekatach),
  • ścienne - stosowane wewnątrz obiektu z możliwością zastosowania ich jako stropowe i sufitowe,
  • dachowe (niektóre ich rodzaje moga być różnież stosowane wewnątrz obiektów jako płyty stropowe).  
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.