1. ..................................
2. ..................................
3. ..................................

Izolacje dachów skośnych

Izolacje dachów skośnych


 
 

Straty ciepła przez dach w większości przypadków wynoszą ok. 15-20% wszystkich strat ciepła w budynku, a w niektórych przypadkach mogą przekraczać nawet 25%.
Na ich powstawanie wpływają geometria budynku oraz wartość współczynnika przenikania ciepła U, którego graniczne wartości określono w Rozporządzeniu Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 5 lipca 2013 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Od 2014 r. w odniesieniu do temperatury wewnętrznej powyżej 16°C współczynnik przenikania ciepła UC(maks.) nie powinien być wyższy niż 0,2 W/(m2·K). Wymagania izolacyjne będą stopniowo zaostrzane - w 2017 r. parametr ten powinien wynosić 0,18 W/(m2·K), a w 2021 r. - 0,15 W/(m2·K).

Odpowiednia izolacyjność zależy od trwałości przegrody, o której decyduje przede wszystkim rodzaj i jakość pokrycia dachowego, a także konstrukcja dachu, jakość zastosowanych materiałów, wykonanie zgodne ze sztuka budowlaną oraz warunki eksploatacji.

Pokrycie dachu wykonuje się z dachówek ceramicznych lub betonowych, z papy, blachy, a także z gontu papowego albo drewnianego.

Dach skośny ociepla się przez ułożenie materiału izolacyjnego między krokwiami. Należy też zastosować paroizolację, która ochroni przegrody przed zawilgoceniem skraplającą się parą wodną, oraz warstwy wiatroszczelnej.

Do izolacji termicznej dachu najcześciej wykorzystuje się wełnę mineralną skalną lub szklaną. Coraz częściej sięga się również po materiały z włókien celulozowych. 
Alternatywą dla wyrobów pochodzenia naturalnego są materiały wytwarzane z tworzyw sztucznych - pianki poliuretanowe. Te nanoszone metodą natrysku charakteryzuje dobra przyczepność do różnego typu powierzchni, a także trwałość i odporność na działanie czynników zewnętrznych. 

Do izolowania dachów nakrokwiowo służą m.in. płyty, których rdzeń stanowi pianka poliuretanowa (PUR) lub poliizocyjanuratowa (PIR). Stosuje się także płyty XPS z polistyrenu ekstrudowanego lub EPS - ze styropianu. 

W dachach z izolacją termiczną układaną na krokwiach warstwa ocieplenia mocowana jest bezpośrednio do konstrukcji dachu, dzięki czemu przestrzeń poddasza nie zmniejsza się, a konstrukcja więźby dachowej jest bardziej wyeksponowana.

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.