Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2019 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Jakie parametry powinien mieć klej podłogowy?

Przed zakupem kleju warto dokładnie poznać ofertę producentów.
Przed zakupem kleju warto dokładnie poznać ofertę producentów.
Kreisel

Większość klejów dostępnych na rynku to zaprawy uniwersalne, za pomocą których można przyklejać płytki zarówno na ścianach, jak i na podłogach.
W wielu wypadkach, zwłaszcza przy typowych domowych remontach, nie ma potrzeby stosowania innych produktów. Uniwersalność to jednak nie to samo co optymalność. Postępująca specjalizacja klejów do płytek pozwala na idealny wybór produktu, w zależności od charakteru podłoża, rodzaju przyklejanych płytek, warunków pracy okładziny i miejsca ich przyklejania.

Kleje do przyklejania płytek na podłogach nie muszą mieć wszystkich parametrów obowiązkowych dla klejów ściennych, takich jak obniżony spływ. Klej podłogowy powinien być odporny na zupełnie inne obciążenia, ich siłę, częstotliwość i charakter. Warto więc się zastanowić, jakie parametry powinien mieć klej
do wykonania okładziny z płytek na podłodze.

Po pierwsze: średnio lub grubowarstwowy

Znakomitą większość klejów do płytek stosuje się przy zachowaniu zalecanej przez ich producentów grubości,
tj. od 2 do 5 mm. Jeśli podłoże jest równe, to taka grubość warstwy jest w zupełności wystarczająca.
Wiadomo jednak, że równe podłoże to rzadkość w budownictwie. Oto konkretny, a zarazem typowy przypadek. Remontujemy łazienkę i skuwamy istniejące do tej pory lastryko. Aby po skuciu dorównać nową warstwą wykończeniową do poziomu istniejącej posadzki po drugiej stronie progu drzwi, trzeba wypełnić grubość 2–3 cm. Wykonawca wybiera wtedy jedno z dwóch rozwiązań:

  • nałożenie grubszej warstwy kleju – jest to rozwiązanie błędne, ponieważ zastosowanie większej grubości zaprawy klejącej, niż przewidziana jest przez producenta, może się skończyć pękaniem płytek, które nie zawsze będą w stanie przenieść naprężenia wywołane nadmiernym skurczem zbyt grubo nałożonego kleju;
  • wyrównanie podłoża – jest to sensowne rozwiązanie, choć nie jest niezbędne. Nie trzeba bowiem tracić czasu na wysychanie warstwy wyrównującej. Poza tym każda kolejna warstwa to dodatkowe dwa połączenia różnych materiałów i w związku z tym dwa razy większe ryzyko odspojenia.

Idealny klej do prac podłogowych powinien pozwalać na rozwiązanie tego problemu. Taki klej nazwiemy średnio- lub grubowarstwowym. Kleje średnio- lub grubowarstwowe można stosować z zachowaniem grubości warstwy 4–20 mm, a więc 4-krotnie grubszej niż warstwa typowej zaprawy klejącej. Bez ryzyka można nie tylko korygować nimi wszelkie nierówności, lecz także podnosić poziom pomieszczenia (jak w przykładzie z lastrykiem). To jeszcze nie wszystko. Jeśli mamy do czynienia z małymi powierzchniami, np. w przypadku przyklejania płytek na dnie brodzika, korzystając z dużego przedziału grubości warstwy kleju i możliwości regulowania jego konsystencji (z upłynnionej do plastycznej), można za jego pomocą profilować niewielkie spadki okładziny. Zapewnia się w ten sposób swobodny spływ wody do kratki kanalizacyjnej. Należy pamiętać, że tę zaletę można wykorzystywać tylko w przypadku niewielkich powierzchni, ponieważ zgodnie ze sztuką budowlaną spadki powinno się wytwarzać w warstwie podkładu.

Po drugie: upłynniony

Jeśli przyklejamy płytki gresowe na tarasie tradycyjną zaprawą klejącą, musimy zastosować metodę kombinowaną, czyli nakładać klej zarówno na podłoże, jak i spodnią powierzchnię płytki. Jest to wymagane, by pod płytką nie zostawały puste przestrzenie, w których zamarzająca zimą woda (a więc zwiększająca swoją objętość) będzie niszczyła połączenie kleju z płytką.
Przy zastosowaniu kleju upłynnionego problem pozostawienia pustych przestrzeni pod płytką zostaje wyeliminowany. Zjawisko nazwane tiksotropowością powoduje, że po dociśnięciu płytki do kleju nałożonego na podłoże rozpływa się on i dokładnie wypełnia całą przestrzeń pod płytką. Ta zaleta nabiera dodatkowego znaczenia zwłaszcza w przypadku klejenia płytek o dużej powierzchni lub płytek o silnie profilowanym spodzie. Dokładne wypełnienie przestrzeni pod dużą płytką nie narazi jej na pęknięcie spowodowane np. naciskiem na pusty narożnik.

Po trzecie: elastyczny (odkształcalny)

Idealny klej podłogowy jest elastyczny, co pozwala stosować go na powierzchniach szczególnie narażonych na oddziaływanie np. naprężeń termicznych. Takimi miejscami są tarasy, posadzki z ogrzewaniem podłogowym itp. Również producenci mat grzewczych zalecają zatapianie maty w elastycznej zaprawie klejącej. Zatapianie maty w maksymalnie 5-milimetrowej warstwie kleju jest zajęciem nieco niewygodnym.
Znacznie łatwiej i skuteczniej jest zatopić matę w masie o większej grubości i rzadszej konsystencji. A taką masę stanowi nałożony na podłoże, przygotowany z odpowiednią ilością wody podłogowy klej, który jest średniowarstwowy
i upłynniony. Również wtedy, gdy ogrzewanie podłogowe zatopione jest w podkładzie podłogowym (cementowym bądź anhydrytowym), należy stosować elastyczną zaprawę klejącą. Trzeba jednak pamiętać, że elastyczność zaprawy klejącej nie zwalnia wykonawcy od stosowania przerw dylatacyjnych w okładzinie ceramicznej.

Po czwarte: o podwyższonej przyczepności

Każdy klej sklasyfikowany jest według normy PN-EN 12004:2008 „Kleje do płytek. Wymagania, ocena zgodności, klasyfikacja i oznaczenie” i w związku z tym na jego opakowaniu powinny się znaleźć charakterystyczne oznaczenia jego klasy: C1T, C2TE itd. Cyfra „2” w tym układzie wskazuje, że klej charakteryzuje się podwyższonymi parametrami, m.in. zwiększoną przyczepnością. Oznacza to, że wartość przyczepności dla „normowego” podłoża,
po zanurzeniu w wodzie, po starzeniu termicznym i po cyklach zamrażania i rozmrażania będzie wynosiła co najmniej 1,0 MPa. Pozwala to na stosowanie tego kleju na powierzchniach, które nie są czyste i nośne.
Jeśli np. ma być wymieniona stara okładzina w przedpokoju, wykonana z płytek PVC, po której zerwaniu okazuje
się, że podłoże nadal pokryte jest starym klejem, jest to bardzo dobry moment na wykorzystanie podwyższonej przyczepności. Pamiętajmy jednak, że w przypadku tego typu trudnych powierzchni należy wykonać próbę przyczepności, polegającą na przyklejeniu 2–3 płytek i oderwaniu ich po kilku dniach. Zastosowanie kleju
o podwyższonej przyczepności na trudnym podłożu jest konieczne, ale niewystarczające do osiągnięcia trwałego połączenia. Może się okazać, że takie podłoże trzeba będzie pokryć dodatkowo podkładem zwiększającym adhezję.

Po piąte: szybkowiążący

Do wykonania remontu korytarza, który użytkowany jest codziennie, zamiast tradycyjnej zaprawy, schnącej przez
24 godz., warto zastosować zaprawę oznaczoną symbolem F klasyfikującym jej zgodność z normą PN-EN 12004. Będzie to znaczyć, że klej ten nabierze wytrzymałości użytkowej, czyli wyschnie na tyle szybko, by można było chodzić po płytkach już po ok. 4 godz. od jego nałożenia. Jest to bardzo ważny atut nie tylko przy remontach korytarzy mieszkań, lecz także korytarzy hotelowych, poczekalni w przychodniach, holach w kinie itp.

Po szóste: na białym cemencie

Tradycyjne zaprawy na bazie szarego cementu są zagrożeniem dla płyt jasnych marmurów, gdyż mogą spowodować ich trwałe przebarwienie. Takiego niebezpieczeństwa nie ma, jeśli zostanie użyty klej na białym cemencie i choć przebarwienie wystąpi, to powinno ono zniknąć już po kilku dniach, czyli po wyschnięciu kleju.

Po siódme: pozwalający oszczędzać czas

Na zakończenie wróćmy jeszcze do atutów kleju średniowarstwowego. Z możliwości stosowania grubszej warstwy wynika jeszcze jedna bardzo ważna zaleta tego kleju – oszczędność czasu wykonania posadzki. Z nałożeniem takiego kleju nie trzeba bowiem czekać do momentu, kiedy wyschnie warstwa wyrównująca, ponieważ jej się nie wykonuje, a wysychanie podkładu podłogowego może trwać nawet kilka dni.

Oczywiście, trudno znaleźć klej o wszystkich wymienionych cechach, ponieważ niektóre z nich nie mogą występować jednocześnie. Ponieważ jednak markowi producenci ciągle wprowadzają nowości technologiczne, warto przed zakupem dokładnie przyjrzeć się ich ofercie, by wybrać klej idealny do danego zastosowania.

Artykuł pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 10/2009

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Wybierz najlepszy materiał do ociepleń »


Czym różnią się materiały do izolacji poszczególnych elementów budynku? ZOBACZ »


Poznaj sposoby izolacji dachu płaskiego »

Jak wykonać ocieplenie w systemie ETICS?

Jaki materiał zastosować na dachu płaskim, zielonym, odwróconym, a jak na dachu pokrytym wcześniej papą termozgrzewalną?
czytaj dalej »

W przypadku budynków istniejących należy dokładnie sprawdzić jakość... czytaj dalej »

Uzyskaj tytuł mgr. inż. i uprawnienia budowlane!


Wiedza i umiejętności praktyczne zdobyte podczas studiów drugiego stopnia... ZOBACZ »


Jak zapewnić dobrą wibroakustykę budynku?

Rewolucja na rynku termoizolacji?

Zapewnienie dobrej wibroakustyki dla budynku to coraz częściej wyzwanie dla świadomych i wymagających klientów. czytaj dalej » Utrzymanie odpowiedniej temperatury wewnątrz obiektu, położonego w wymagającej strefie... czytaj dalej »

Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr...  czytaj dalej »


Na czym polegają prace uszczelniające?

Wszystko o izolacji instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych »

Prace uszczelniające mają na celu odcięcie niebezpiecznych materiałów, substancji lub po prostu... czytaj dalej » Produkty przeznaczone do instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych, jak i... czytaj dalej »

Chemia budowlana - porady ekspertów »


Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... ZOBACZ »


Czego użyć do izolacji dachu?

Czym ocieplić piwnicę lub garaż?

Rozwiązaniem, które zapewnia optymalne zaizolowanie są... czytaj dalej » Izolacja stropów nad garażami podziemnymi musi spełniać wysokie wymagania akustyczne, cieplne i przeciwpożarowe... czytaj dalej »

Malowanie kafli krok po kroku »


Malowanie kafli to wciąż mało popularny sposób zmiany wystroju wnętrza... ZOBACZ »


Co warto wiedzieć o systemach natryskowych?

Jak zabezpieczyć budynek przed wilgocią?

Budynek ocieplony pianką jest szczelny akustycznie a przede wszystkim...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Planujesz wymianę dachu? Sprawdź »


Dzięki lekkości dachówek nie ma potrzeby wzmacniania Twojej starej struktury dachowej. W niektórych przypadkach jest nawet... ZOBACZ »


Elewacja, która wygląda jak drewno, marmur czy kamień »

Szukasz pomysłu na wykończenie elewacji? Sprawdź

Ładna fasada stanowi wizerunek budynku. Estetyczny wygląd elewacji często...
czytaj dalej »

Tynki cienkowarstwowe tworzą ochronno-dekoracyjną zewnętrzną warstwę o wysokiej odporności na... czytaj dalej »

Ekspert Budowlany - zlecenia

Wykonanie trwałego i skutecznego uszczelnienia tarasów czy balkonów w połączeniu z wykonaniem okładziny ceramicznej wymaga zastosowania odpowiednich materiałów oraz odpowiedniej technologii. Do tego prace... więcej »
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
7/8/2020

Aktualny numer:

Izolacje 7/8/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Tarasy wentylowane
  • - Zastosowanie kruszyw lekkich
Zobacz szczegóły
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Flowcrete Polska Sp. z o.o.
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Jesteśmy producentem i dystrybutorem materiałów do wykonywania bezspoinowch posadzek żywicznych -...
Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Trudno wyobrazić sobie nowoczesny dom bez jego wizytówki, czyli balkonu lub tarasu. Elementy te stanowią dodatkową powierzchnię, która pozwala na chwilę oddechu na...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.