Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Jakie parametry powinien mieć klej podłogowy?

Przed zakupem kleju warto dokładnie poznać ofertę producentów.
Przed zakupem kleju warto dokładnie poznać ofertę producentów.
Kreisel

Większość klejów dostępnych na rynku to zaprawy uniwersalne, za pomocą których można przyklejać płytki zarówno na ścianach, jak i na podłogach.
W wielu wypadkach, zwłaszcza przy typowych domowych remontach, nie ma potrzeby stosowania innych produktów. Uniwersalność to jednak nie to samo co optymalność. Postępująca specjalizacja klejów do płytek pozwala na idealny wybór produktu, w zależności od charakteru podłoża, rodzaju przyklejanych płytek, warunków pracy okładziny i miejsca ich przyklejania.

Kleje do przyklejania płytek na podłogach nie muszą mieć wszystkich parametrów obowiązkowych dla klejów ściennych, takich jak obniżony spływ. Klej podłogowy powinien być odporny na zupełnie inne obciążenia, ich siłę, częstotliwość i charakter. Warto więc się zastanowić, jakie parametry powinien mieć klej
do wykonania okładziny z płytek na podłodze.

Po pierwsze: średnio lub grubowarstwowy

Znakomitą większość klejów do płytek stosuje się przy zachowaniu zalecanej przez ich producentów grubości,
tj. od 2 do 5 mm. Jeśli podłoże jest równe, to taka grubość warstwy jest w zupełności wystarczająca.
Wiadomo jednak, że równe podłoże to rzadkość w budownictwie. Oto konkretny, a zarazem typowy przypadek. Remontujemy łazienkę i skuwamy istniejące do tej pory lastryko. Aby po skuciu dorównać nową warstwą wykończeniową do poziomu istniejącej posadzki po drugiej stronie progu drzwi, trzeba wypełnić grubość 2–3 cm. Wykonawca wybiera wtedy jedno z dwóch rozwiązań:

  • nałożenie grubszej warstwy kleju – jest to rozwiązanie błędne, ponieważ zastosowanie większej grubości zaprawy klejącej, niż przewidziana jest przez producenta, może się skończyć pękaniem płytek, które nie zawsze będą w stanie przenieść naprężenia wywołane nadmiernym skurczem zbyt grubo nałożonego kleju;
  • wyrównanie podłoża – jest to sensowne rozwiązanie, choć nie jest niezbędne. Nie trzeba bowiem tracić czasu na wysychanie warstwy wyrównującej. Poza tym każda kolejna warstwa to dodatkowe dwa połączenia różnych materiałów i w związku z tym dwa razy większe ryzyko odspojenia.

Idealny klej do prac podłogowych powinien pozwalać na rozwiązanie tego problemu. Taki klej nazwiemy średnio- lub grubowarstwowym. Kleje średnio- lub grubowarstwowe można stosować z zachowaniem grubości warstwy 4–20 mm, a więc 4-krotnie grubszej niż warstwa typowej zaprawy klejącej. Bez ryzyka można nie tylko korygować nimi wszelkie nierówności, lecz także podnosić poziom pomieszczenia (jak w przykładzie z lastrykiem). To jeszcze nie wszystko. Jeśli mamy do czynienia z małymi powierzchniami, np. w przypadku przyklejania płytek na dnie brodzika, korzystając z dużego przedziału grubości warstwy kleju i możliwości regulowania jego konsystencji (z upłynnionej do plastycznej), można za jego pomocą profilować niewielkie spadki okładziny. Zapewnia się w ten sposób swobodny spływ wody do kratki kanalizacyjnej. Należy pamiętać, że tę zaletę można wykorzystywać tylko w przypadku niewielkich powierzchni, ponieważ zgodnie ze sztuką budowlaną spadki powinno się wytwarzać w warstwie podkładu.

Po drugie: upłynniony

Jeśli przyklejamy płytki gresowe na tarasie tradycyjną zaprawą klejącą, musimy zastosować metodę kombinowaną, czyli nakładać klej zarówno na podłoże, jak i spodnią powierzchnię płytki. Jest to wymagane, by pod płytką nie zostawały puste przestrzenie, w których zamarzająca zimą woda (a więc zwiększająca swoją objętość) będzie niszczyła połączenie kleju z płytką.
Przy zastosowaniu kleju upłynnionego problem pozostawienia pustych przestrzeni pod płytką zostaje wyeliminowany. Zjawisko nazwane tiksotropowością powoduje, że po dociśnięciu płytki do kleju nałożonego na podłoże rozpływa się on i dokładnie wypełnia całą przestrzeń pod płytką. Ta zaleta nabiera dodatkowego znaczenia zwłaszcza w przypadku klejenia płytek o dużej powierzchni lub płytek o silnie profilowanym spodzie. Dokładne wypełnienie przestrzeni pod dużą płytką nie narazi jej na pęknięcie spowodowane np. naciskiem na pusty narożnik.

Po trzecie: elastyczny (odkształcalny)

Idealny klej podłogowy jest elastyczny, co pozwala stosować go na powierzchniach szczególnie narażonych na oddziaływanie np. naprężeń termicznych. Takimi miejscami są tarasy, posadzki z ogrzewaniem podłogowym itp. Również producenci mat grzewczych zalecają zatapianie maty w elastycznej zaprawie klejącej. Zatapianie maty w maksymalnie 5-milimetrowej warstwie kleju jest zajęciem nieco niewygodnym.
Znacznie łatwiej i skuteczniej jest zatopić matę w masie o większej grubości i rzadszej konsystencji. A taką masę stanowi nałożony na podłoże, przygotowany z odpowiednią ilością wody podłogowy klej, który jest średniowarstwowy
i upłynniony. Również wtedy, gdy ogrzewanie podłogowe zatopione jest w podkładzie podłogowym (cementowym bądź anhydrytowym), należy stosować elastyczną zaprawę klejącą. Trzeba jednak pamiętać, że elastyczność zaprawy klejącej nie zwalnia wykonawcy od stosowania przerw dylatacyjnych w okładzinie ceramicznej.

Po czwarte: o podwyższonej przyczepności

Każdy klej sklasyfikowany jest według normy PN-EN 12004:2008 „Kleje do płytek. Wymagania, ocena zgodności, klasyfikacja i oznaczenie” i w związku z tym na jego opakowaniu powinny się znaleźć charakterystyczne oznaczenia jego klasy: C1T, C2TE itd. Cyfra „2” w tym układzie wskazuje, że klej charakteryzuje się podwyższonymi parametrami, m.in. zwiększoną przyczepnością. Oznacza to, że wartość przyczepności dla „normowego” podłoża,
po zanurzeniu w wodzie, po starzeniu termicznym i po cyklach zamrażania i rozmrażania będzie wynosiła co najmniej 1,0 MPa. Pozwala to na stosowanie tego kleju na powierzchniach, które nie są czyste i nośne.
Jeśli np. ma być wymieniona stara okładzina w przedpokoju, wykonana z płytek PVC, po której zerwaniu okazuje
się, że podłoże nadal pokryte jest starym klejem, jest to bardzo dobry moment na wykorzystanie podwyższonej przyczepności. Pamiętajmy jednak, że w przypadku tego typu trudnych powierzchni należy wykonać próbę przyczepności, polegającą na przyklejeniu 2–3 płytek i oderwaniu ich po kilku dniach. Zastosowanie kleju
o podwyższonej przyczepności na trudnym podłożu jest konieczne, ale niewystarczające do osiągnięcia trwałego połączenia. Może się okazać, że takie podłoże trzeba będzie pokryć dodatkowo podkładem zwiększającym adhezję.

Po piąte: szybkowiążący

Do wykonania remontu korytarza, który użytkowany jest codziennie, zamiast tradycyjnej zaprawy, schnącej przez
24 godz., warto zastosować zaprawę oznaczoną symbolem F klasyfikującym jej zgodność z normą PN-EN 12004. Będzie to znaczyć, że klej ten nabierze wytrzymałości użytkowej, czyli wyschnie na tyle szybko, by można było chodzić po płytkach już po ok. 4 godz. od jego nałożenia. Jest to bardzo ważny atut nie tylko przy remontach korytarzy mieszkań, lecz także korytarzy hotelowych, poczekalni w przychodniach, holach w kinie itp.

Po szóste: na białym cemencie

Tradycyjne zaprawy na bazie szarego cementu są zagrożeniem dla płyt jasnych marmurów, gdyż mogą spowodować ich trwałe przebarwienie. Takiego niebezpieczeństwa nie ma, jeśli zostanie użyty klej na białym cemencie i choć przebarwienie wystąpi, to powinno ono zniknąć już po kilku dniach, czyli po wyschnięciu kleju.

Po siódme: pozwalający oszczędzać czas

Na zakończenie wróćmy jeszcze do atutów kleju średniowarstwowego. Z możliwości stosowania grubszej warstwy wynika jeszcze jedna bardzo ważna zaleta tego kleju – oszczędność czasu wykonania posadzki. Z nałożeniem takiego kleju nie trzeba bowiem czekać do momentu, kiedy wyschnie warstwa wyrównująca, ponieważ jej się nie wykonuje, a wysychanie podkładu podłogowego może trwać nawet kilka dni.

Oczywiście, trudno znaleźć klej o wszystkich wymienionych cechach, ponieważ niektóre z nich nie mogą występować jednocześnie. Ponieważ jednak markowi producenci ciągle wprowadzają nowości technologiczne, warto przed zakupem dokładnie przyjrzeć się ich ofercie, by wybrać klej idealny do danego zastosowania.

Artykuł pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 10/2009

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Budujesz lub remontujesz? Sprawdź ceny materiałów!


Niezależnie od tego, jak duże przedsięwzięcie przed Tobą, warto być zaopatrywał się w miejscu z gwarancją zapasu, ceny i dostępności... ZOBACZ »


Wybierz najlepszy materiał do ocieplenia budynku »

Izolacja kominku? Sprawdź, czego użyć »

W obszarze izolacji termicznej, akustycznej i przeciwogniowej, poddaszy oraz ścian działowych o konstrukcji... czytaj dalej » Dowiedz się więcej o izolacjach technicznych czytaj dalej »

Najtańszy sposób na wykonanie stropu? Sprawdź »


Oprócz znacznych oszczędności finansowych wynikających między innymi z braku dodatkowych ociepleń, możliwości prowadzenia w stropie... ZOBACZ »


Chcesz ograniczyć straty ciepła z budynku? Zobacz »

Jak usunąć wilgoć ze ścian?

W obecnych czasach rosnące ceny energii cieplnej i eketrycznej skłaniają do analizy strat ciepła w budynkach mieszkalnych. Jedynym sposobem ograniczenia kosztów jest...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Jak dobrać posadzkę do obiektu?


Wybierz posadzkę, która będzie funkcjonalna i łatwa w czyszczeniu.... ZOBACZ »


Gdy ważna jest termoizolacyjność i estetyka...

Prace uszczelniające - postaw na niezawodne rozwiązania »

Ukryte mocowanie oznacza, że łączniki płyt są niewidoczne, co poprawia...
czytaj dalej »

Obecna praktyka projektowania i wykonywania budowli ziemnych i podłoży nawierzchni drogowych mnoży przypadki zastosowania... czytaj dalej »

Zarabiaj pieniądze sprzedając prąd »

Ilość energii jaką jest w stanie „wyprodukować” dany system fotowoltaiczny, zależy w głównej mierze od...  czytaj dalej »


Dowiedz się więcej o hydroizolacji dachów »

Innowacyjny system kompozytowych wzmocnień konstrukcji »

Dostarczamy innowacyjne systemy hydroizolacji oraz pokryć dachowych, mające na celu zmianę sposobu życia i pracy naszych klientów... czytaj dalej » W przypadku gdy temperatura przekroczy temperaturą zeszklenia, wówczas żywica nie jest... czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji kanałów wentylacyjnych?


Systemy ochrony energii w budownictwie i w instalacjach technicznych, spełniają najbardziej restrykcyjne normy europejskie definiując... ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Szukasz wpustu balkonowego dobrej jakości?

wpusty balkonowe suez
Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Wpust balkonowy prosty, wpust balkonowy skośny, ogrzewany lub nieogrzewany? Co wybrać? czytaj dalej »

Czego jeszcze nie wiesz o izolacji natryskowej?


Poliole to grupa wyrobów przeznaczonych do wytwarzania szerokiej gamy poliuretanów, które... ZOBACZ »


Dawniej jedynym praktycznie sposobem wykończenia niecki w basenie pływackim były okładziny z płytek ceramicznych. Obecnie, szczególnie w przypadku basenów o niewielkich rozmiarach, istnieją inne metody... więcej »
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Synthos S.A. Synthos S.A.
Grupa Kapitałowa Synthos S.A. jest jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce. Spółka jest pierwszym w Europie...
11/12/2019

Aktualny numer:

Izolacje 11/12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Modernizacja poddaszy użytkowych
  • - Okładziny podłogowe
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.