Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Tynki zewnętrzne z cementu romańskiego

inż. Jacek Urban  |  IZOLACJE 10/2009  |  25.03.2011
Fragment sztukaterii na cemencie romańskim
Fragment sztukaterii na cemencie romańskim
Ciąg dalszy artykułu...

Tynkowanie

Zaprawę tynkarską należy przed jej użyciem wymieszać mechanicznie z wodą w pojemniku zgodnie z instrukcją producenta. Samo nakładanie zaprawy tynkarskiej z cementu romańskiego wykonuje się ręcznie kielnią lub rozprowadza ją cienką warstwą na podłożu przy użyciu długiej, gładkiej pacy stalowej. Nadmiar zaprawy ściąga się krótką pacą stalową do warstwy o grubości ziarna. Zebrany nadmiar materiału nadaje się do powtórnego użycia po przemieszaniu. Sposób nakładania i obróbki zaprawy tynkarskiej na ścianie pokazano na fot. 5, 6.
W celu osiągnięcia gładkiej faktury na powierzchni ściany należy użyć płaskiej pacy z tworzywa sztucznego lub twardej gumy, samo zacieranie należy wykonywać przy niewielkim, równomiernym nacisku pacy na całej powierzchni. Podczas wykonywania połączeń różnych tynków należy równo oddzielić powierzchnię otynkowaną od nieotynkowanej.
Rodzaj zastosowanej zaprawy powinien być zbliżony pod względem uziarnienia i kolorystyki do materiału oryginalnego, powinien mieć odpowiednią wytrzymałość i dobrze współpracować z odnawianym podłożem. Cement romański jest spoiwem wysokohydraulicznym, dlatego niezbędne jest zapewnienie do pełnej hydratacji odpowiedniej ilości wody. To powoduje konieczność zabezpieczenia podłoża przed szybkim odciąganiem wody. W celu uzyskania dobrej adhezji naprawy przy uzupełnianiu ubytków powierzchnie wypełniane należy pokryć warstwą sczepną przy użyciu rzadkiej zaprawy lub odpowiedniej emulsji polimerowej. By powierzchnie restaurowane oraz stare tynki estetycznie wyrównać, całość podłoży można pokryć cienką warstwą farby wykonanej z rzadkiego zaczynu z cementu romańskiego.

        nakładanie zaprawy  wyrównanie zaprawy
          Fot. 5. Nakładanie zaprawy tynkarskiej na podłoże                          Fot. 6. Ściąganie nadmiaru zaprawy

Pielęgnacja tynków

Istotne są warunki atmosferyczne prowadzenia prac przy wykonywaniu tynków. Temperatura powietrza powinna wynosić +5–25°C, przy czym niewskazane jest bezpośrednie nasłonecznienie ściany oraz działanie silnego wiatru, a po intensywnych opadach należy powierzchnie przeznaczone do tynkowania wysuszyć. To samo dotyczy powierzchni otynkowanych, gdzie konieczne jest odparowanie wody z masy tynkarskiej w celu umożliwienia jej stwardnienia.
Wysoka temperatura oraz wilgotność powietrza powodują znaczne zmiany czasu wiązania tynku. Świeżo wykonane tynki należy również zabezpieczyć przed zbyt szybkim wysychaniem (następuje wówczas odciągnięcie wody niezbędnej do hydratacji zaprawy, a wyprawa tynkarska po wyschnięciu nie uzyskuje wymaganej wytrzymałości tworzywa oraz przyczepności międzywarstwowej do podłoża). Do tego celu należy stosować odpowiednie zasłony z siatek oraz daszki itp. Ważne jest również zwilżanie wyprawy tynkarskiej w początkowym okresie przez
kilka dni, aby hydratacja tworzywa przebiegała prawidłowo.

PODSUMOWANIE

W celu zachowania walorów zabytkowych kamienic z końca XIX i z początków XX w. niezbędne jest stosowanie oryginalnych materiałów budowlanych użytych do ich budowy. Takim materiałem jest cement romański oraz wyroby budowlane wytworzone z użyciem tego spoiwa. Cement romański stosowany jest głównie do zewnętrznych prac wykończeniowych, takich jak tynki, gzymsy, odlewy architektoniczne czy sztukaterie. Jest to materiał odpowiadający wymaganiom prac konserwatorskich obiektów architektonicznych oraz zbliżony do pierwotnie stosowanych przy ich budowie.
Zaprawy tynkarskie wykonane z cementów romańskich mają wiele zalet. Najważniejsze z nich to:

  • wysoka wytrzymałość i duża porowatość, co daje wysoką paroprzepuszczalność tworzywa,
  • są materiałami czystymi, wolnymi od soli,
  • w sposób maksymalny pozwalają na łączenie i dostosowanie kolorystyczne restaurowanych faktur, ze względu na niewielki skurcz tworzywa
  • mogą być nakładane w różnych grubościach,
  • szybki czas wiązania umożliwia sprawne wykonywanie różnego rodzaju odlewów dekoracyjnych.
Artykuł pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 10/2009
powiązane produkty

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Zarabiaj pieniądze sprzedając prąd »

Maksymalną mocą jaką można wykorzystać bezpośrednio z energii słonecznej na jednym metrze kwadratowym powierzchni jest tzw. stała słoneczna, która wynosi...  czytaj dalej »


Czego użyć do izolacji balkonu, a czego do izolacji dachu?

Jak uzyskać pełne uprawnienia architektoniczne?

Najczęściej spotykane w polskim budownictwie dachy to dachy płaskie, pokryte papą lub blachą, więc... czytaj dalej » Co zrobić, by samodzielnie wykonywać zawód architekta w Polsce i UE? czytaj dalej »

Jak i czym ocieplić poddasze?


W systemie termoizolacji na krokwiach, która z pewnością jest najbardziej efektywną metodą termoizolacji, stosuje się... ZOBACZ »



Gdy ważna jest termoizolacyjność i estetyka...

Tłumienie dźwięków uderzeniowych i drgań budynków. Zobacz »

Ukryte mocowanie oznacza, że łączniki płyt są niewidoczne, co poprawia...
czytaj dalej »

Zapewnienie dobrej wibroakustyki dla budynku to coraz częściej wyzwanie dla świadomych i wymagających... czytaj dalej »

Jak zapewnić trwałość mocowania elewacji?


Wsporniki przejmują ciężar muru i za pomocą zabetonowanych szyn kotwiących lub kotew przekazują go na ścianę nośną... ZOBACZ »


Chcesz ograniczyć straty ciepła z budynku? Zobacz »

Jak usunąć wilgoć ze ścian?

W obecnych czasach rosnące ceny energii cieplnej i eketrycznej skłaniają do analizy strat ciepła w budynkach mieszkalnych. Jedynym sposobem ograniczenia kosztów jest...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Jak dobrać posadzkę do obiektu?


Wybierz posadzkę, która będzie funkcjonalna i łatwa i czyszczeniu... ZOBACZ »


Dowiedz się więcej o hydroizolacji dachów »

Popularność tego materiału rośnie. Dlaczego?

Dostarczamy innowacyjne systemy hydroizolacji oraz pokryć dachowych, mające na celu zmianę sposobu życia i pracy naszych klientów... czytaj dalej » To nowoczesny materiał termoizolacyjny, który zdobył... czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji kanałów wentylacyjnych?


Systemy ochrony energii w budownictwie i w instalacjach technicznych, spełniają najbardziej restrykcyjne normy europejskie definiując... ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Szukasz wpustu balkonowego dobrej jakości?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Wpust balkonowy prosty, wpust balkonowy skośny, ogrzewany lub nieogrzewany? Co wybrać? czytaj dalej »

Czego jeszcze nie wiesz o izolacji natryskowej?


Poliole to grupa wyrobów przeznaczonych do wytwarzania szerokiej gamy poliuretanów, które... ZOBACZ »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Synthos S.A. Synthos S.A.
Grupa Kapitałowa Synthos S.A. jest jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce. Spółka jest pierwszym w Europie...
11/12/2019

Aktualny numer:

Izolacje 11/12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Modernizacja poddaszy użytkowych
  • - Okładziny podłogowe
Zobacz szczegóły
Ulga remontowo-modernizacyjna w PIT 2017

Ulga remontowo-modernizacyjna w PIT 2017

W aktualnych przepisach prawa podatkowego nie znajdziemy wielu ulg, które obowiązywały w poprzednich latach. Wśród nich jest ulga remontowo- modernizacyjna. Niektórzy...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.