Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Tynki zewnętrzne z cementu romańskiego

inż. Jacek Urban  |  IZOLACJE 10/2009  |  25.03.2011
Fragment sztukaterii na cemencie romańskim
Fragment sztukaterii na cemencie romańskim
Ciąg dalszy artykułu...

Tynkowanie

Zaprawę tynkarską należy przed jej użyciem wymieszać mechanicznie z wodą w pojemniku zgodnie z instrukcją producenta. Samo nakładanie zaprawy tynkarskiej z cementu romańskiego wykonuje się ręcznie kielnią lub rozprowadza ją cienką warstwą na podłożu przy użyciu długiej, gładkiej pacy stalowej. Nadmiar zaprawy ściąga się krótką pacą stalową do warstwy o grubości ziarna. Zebrany nadmiar materiału nadaje się do powtórnego użycia po przemieszaniu. Sposób nakładania i obróbki zaprawy tynkarskiej na ścianie pokazano na fot. 5, 6.
W celu osiągnięcia gładkiej faktury na powierzchni ściany należy użyć płaskiej pacy z tworzywa sztucznego lub twardej gumy, samo zacieranie należy wykonywać przy niewielkim, równomiernym nacisku pacy na całej powierzchni. Podczas wykonywania połączeń różnych tynków należy równo oddzielić powierzchnię otynkowaną od nieotynkowanej.
Rodzaj zastosowanej zaprawy powinien być zbliżony pod względem uziarnienia i kolorystyki do materiału oryginalnego, powinien mieć odpowiednią wytrzymałość i dobrze współpracować z odnawianym podłożem. Cement romański jest spoiwem wysokohydraulicznym, dlatego niezbędne jest zapewnienie do pełnej hydratacji odpowiedniej ilości wody. To powoduje konieczność zabezpieczenia podłoża przed szybkim odciąganiem wody. W celu uzyskania dobrej adhezji naprawy przy uzupełnianiu ubytków powierzchnie wypełniane należy pokryć warstwą sczepną przy użyciu rzadkiej zaprawy lub odpowiedniej emulsji polimerowej. By powierzchnie restaurowane oraz stare tynki estetycznie wyrównać, całość podłoży można pokryć cienką warstwą farby wykonanej z rzadkiego zaczynu z cementu romańskiego.

        nakładanie zaprawy  wyrównanie zaprawy
          Fot. 5. Nakładanie zaprawy tynkarskiej na podłoże                          Fot. 6. Ściąganie nadmiaru zaprawy

Pielęgnacja tynków

Istotne są warunki atmosferyczne prowadzenia prac przy wykonywaniu tynków. Temperatura powietrza powinna wynosić +5–25°C, przy czym niewskazane jest bezpośrednie nasłonecznienie ściany oraz działanie silnego wiatru, a po intensywnych opadach należy powierzchnie przeznaczone do tynkowania wysuszyć. To samo dotyczy powierzchni otynkowanych, gdzie konieczne jest odparowanie wody z masy tynkarskiej w celu umożliwienia jej stwardnienia.
Wysoka temperatura oraz wilgotność powietrza powodują znaczne zmiany czasu wiązania tynku. Świeżo wykonane tynki należy również zabezpieczyć przed zbyt szybkim wysychaniem (następuje wówczas odciągnięcie wody niezbędnej do hydratacji zaprawy, a wyprawa tynkarska po wyschnięciu nie uzyskuje wymaganej wytrzymałości tworzywa oraz przyczepności międzywarstwowej do podłoża). Do tego celu należy stosować odpowiednie zasłony z siatek oraz daszki itp. Ważne jest również zwilżanie wyprawy tynkarskiej w początkowym okresie przez
kilka dni, aby hydratacja tworzywa przebiegała prawidłowo.

PODSUMOWANIE

W celu zachowania walorów zabytkowych kamienic z końca XIX i z początków XX w. niezbędne jest stosowanie oryginalnych materiałów budowlanych użytych do ich budowy. Takim materiałem jest cement romański oraz wyroby budowlane wytworzone z użyciem tego spoiwa. Cement romański stosowany jest głównie do zewnętrznych prac wykończeniowych, takich jak tynki, gzymsy, odlewy architektoniczne czy sztukaterie. Jest to materiał odpowiadający wymaganiom prac konserwatorskich obiektów architektonicznych oraz zbliżony do pierwotnie stosowanych przy ich budowie.
Zaprawy tynkarskie wykonane z cementów romańskich mają wiele zalet. Najważniejsze z nich to:

  • wysoka wytrzymałość i duża porowatość, co daje wysoką paroprzepuszczalność tworzywa,
  • są materiałami czystymi, wolnymi od soli,
  • w sposób maksymalny pozwalają na łączenie i dostosowanie kolorystyczne restaurowanych faktur, ze względu na niewielki skurcz tworzywa
  • mogą być nakładane w różnych grubościach,
  • szybki czas wiązania umożliwia sprawne wykonywanie różnego rodzaju odlewów dekoracyjnych.
Artykuł pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 10/2009
powiązane produkty

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Uszczelnianie trudnych powierzchni! Zobacz, jak to zrobić skutecznie »


Doszczelniając przegrodę od strony wewnętrznej budynku ograniczamy przenikanie pary wodnej do warstwy izolacyjnej, natomiast... ZOBACZ »Tych fachowców najczęściej poszukują Polacy »

Szybki montaż stropu - jak to zrobić »

3/4 Polaków deklaruje, że potrzebuje fachowca do wykonania pracy w domu lub mieszkaniu. Najczęściej poszukiwanym jest...
czytaj dalej »

Oprócz znacznych oszczędności finansowych wynikających między innymi z braku dodatkowych ociepleń, możliwości prowadzenia w stropie instalacji, montażu stropu bez użycia dźwigów i... czytaj dalej »

Czym skutecznie zaizolować fundament?

Zadaniem hydroizolacji jest zablokowanie dostępu wody i wilgoci do wnętrza obiektu budowlanego. Istnieje kilka rodzajów izolacji krystalizujących, a ich znajomość ułatwia zaprojektowanie i wykonanie szczelnej budowli. czytaj dalej »

 


Szukasz wpustu balkonowego dobrej jakości?

Doskonałe rozwiązanie do izolacji dachów płaskich »

Wpust balkonowy prosty, skośny, ogrzewany, nieogrzewany... Dobierz odpowiedni czytaj dalej » Hydroizolacja dachów odbywa się przy pomocy wałków lub natryskowo - najlepszą w danym przypadku metodę dobiera się... czytaj dalej »

Ochroń wnętrze domu przed silnym słońcem » »


Markizy, żaluzje, pergole, rolety - które rozwiązanie sprawdzi się w Twoim przypadku? ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Jak zabezpieczyć rury przed stratami ciepła?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Czym powinieneś kierować się przy wyborze odpowiedniej izolacji rur? czytaj dalej »

Akustyczne płyty ścienne i sufitowe »

Energooszczędne płyty warstwowe z izolacją z wełny mineralnej o unikalnych właściwościach przeciwpożarowych i strukturalnych...  czytaj dalej »


Jak zabepieczyć ocieplenie przed rwącym wiatrem?

Jak uzyskać pełne uprawnienia architektoniczne?

Siły działające na wybrany system ociepleń przenoszone są zarówno przez zaprawę klejową, jak i łączniki fasadowe. Dzięki...
czytaj dalej »

Zobacz, jak otrzymać uprawnienia do samodzielnego wykonywania zawodu architekta w Polsce i UE czytaj dalej »

Jak trwale zabezpieczyć budynki przed wodą?

Skutecznie zabezpiecz budowane konstrukcje przed pożarem »

Rozwijamy kreatywne rozwiązania dla osiągniecia pożądanego sukcesu nawet w przypadku specjalnych projektów czytaj dalej » Masywne elementy budowlane w starych obiektach często nie spełniają wymagań przeciwpożarowych określonych w obowiązujących przepisach. czytaj dalej »

Izolacje piwnic i garaży. Jakie rozwiązanie wybrać?


Bierzemy pod uwagę wszystkie czynniki takie jak np. wymagania techniczne obiektu, dzięki czemu jesteśmy w stanie dopasować idealną oszczędność energii do wskazanego pomieszczenia. ZOBACZ »Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Triflex Polska Triflex Polska
Triflex zyskał na rynku europejskim pozycję lidera w zakresie opracowywania, kompleksowego doradztwa oraz zastosowania uszczelnień i powłok...
7/8/2019

Aktualny numer:

Izolacje 7/8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Wtórne hydroizolacje poziome
  • - Mocowanie elewacji wentylowanych
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.