Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Tynki zewnętrzne z cementu romańskiego

inż. Jacek Urban  |  IZOLACJE 10/2009  |  25.03.2011
Fragment sztukaterii na cemencie romańskim
Fragment sztukaterii na cemencie romańskim

Zaprawy tynkarskie na bazie cementu romańskiego stosowano powszechnie w budownictwie miejskim na przełomie XIX i XX w. Miały chronić konstrukcję budynków przed wpływem czynników atmosferycznych i zanieczyszczeń środowiska, a jednocześnie pełnić funkcję dekoracyjną. Po ich ponad 100-letniej eksploatacji widać, że w większości wygrały próbę czasu i zachowały swoje funkcje bez specjalnych reperacji. Jednakże w wielu wypadkach wpływy atmosferyczne oraz działanie pyłów i gazów przemysłowych spowodowały zniszczenia i degradację nieodnawianych od lat fasad.

Prowadzone bez znajomości zasad renowacji prace przy rekonstrukcji starych zabytkowych fasad za pomocą różnych rodzajów materiałów budowlanych, np. zapraw na bazie wapna hydratyzowanego czy cementu portlandzkiego, niewspółpracujących z wyprawami romańskimi, doprowadziły do dalszej degradacji budynków. Do prac renowacyjnych powinno się stosować oryginalne materiały budowlane, współpracujące z tradycyjnym podłożem. Takim materiałem jest cement romański, którego produkcja została odtworzona po ok. 100-letniej przerwie.

Podstawą oryginalnej technologii produkcji opracowanego cementu romańskiego jest przeróbka termiczna specjalnie wytypowanego surowca w postaci margli ilastych w przemysłowym piecu obrotowym. Otrzymany w ten sposób cement romański i sprawdzony w badaniach laboratoryjnych oraz wykorzystany z powodzeniem przy renowacji zabytkowych kamienic Starego Krakowa (wybrane przykłady pokazano na fot. 1, 2) cement romański stosowany w postaci gzymsów, sztukaterii oraz wypraw tynkarskich spełnia wymagania techniczne i odpowiada na zapotrzebowanie odbiorców, a głównie konserwatorów zabytków.

Dawniej tynki wykonywane były z zapraw przygotowywanych bezpośrednio na placu budowy, bez dodatków dekoracyjnych, środków wodoszczelnych, kwasoodpornych i innych, przez mieszanie odpowiednich składników mineralnych. Obecnie tynki z cementu romańskiego są przeznaczone do użycia w postaci gotowych suchych mieszanek przygotowywanych fabrycznie, mogących zawierać dodatki i domieszki modyfikujące ich niektóre właściwości. Są to najczęściej środki hydrofobizujące, uplastyczniające, utrzymujące wodę zarobową, opóźniające czas wiązania, a ich użytkowanie powinno być prowadzone zgodnie z instrukcją podawaną przez producenta. Mogą to być odtworzone receptury mieszanek stosowanych kiedyś bez dodatków lub tzw. tynki modyfikowane, powtarzalne jakościowo, wiernie odtwarzające kolorystykę zestawy recepturowe tynków romańskich przy jednoczesnym znacznym polepszeniu ich właściwości roboczych w wyniku zastosowania dodatków chemicznych.

        elewacja krakow  sztukateria kamienica  
       Fot. 1. Elewacja Urzędu Miejskiego w Krakowie.                            Fot. 3. Sztukateria ozdobna z zaprawy na cemencie romańskim.

        kamienica cokół  sztukateria kolumna
       Fot. 2. Cokół kamienicy w Krakowie.                                              Fot. 4. Fragment sztukaterii ozdobnej na cemencie romańskim.

Ogólne zasady stosowania tynków romańskich

Elewacyjne tynki romańskie należy wykonywać w temperaturze nie niższej niż +5°C i pod warunkiem, że w ciągu doby nie nastąpi spadek poniżej tej temperatury. W niższych temperaturach można wykonywać prace tynkarskie jedynie przy zastosowaniu odpowiednich środków zabezpieczających powierzchnie tynkowane, np. w postaci szczelnych osłon i dodatkowego ogrzewania.

Przygotowanie podłoża

Podstawowym czynnikiem wpływającym na dobrą jakość wykonywanych tynków romańskich jest prawidłowe przygotowanie podłoża zapewniające wysoką przyczepność wyprawy. Jeśli elewacja jest odnawiana, należy podłoże oczyścić z kurzu, pyłu i tłuszczu, by uzyskać powierzchnię równą, suchą, czystą, wolną od agresji biologicznej i chemicznej. Jeżeli na ścianie występują nierówności lub ubytki, należy je zlikwidować za pomocą zaprawy wyrównawczej wykonanej na bazie cementu romańskiego. Konieczne jest również usunięcie starych powłok malarskich, najlepiej metodami mechanicznymi, np. przez piaskowanie lub przy użyciu przegrzanej pary wodnej.
W celu wzmocnienia podłoża narażonego na uszkodzenia należy zastosować zatopioną w kleju cementowym siatkę z tworzywa sztucznego.
Tak przygotowane podłoże należy przed tynkowaniem mocno zmoczyć albo zagruntować sczepnym podkładem tynkarskim lub preparatem gruntującym. Taki zabieg podnosi przyczepność tynku oraz zmniejsza nasiąkliwość podłoża, by nie odciągało wody z nałożonej zaprawy. Po wyschnięciu i związaniu środków gruntujących można przystąpić do wykonywania czynności związanych z nakładaniem tynków.

Artykuł pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 10/2009
powiązane produkty

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Dobierz najlepszy materiał termoizolacyjny. Sprawdź »


Ocieplenie powinno być trwałe i odporne na niekorzystne oddziaływanie czynników atmosferycznych... ZOBACZ »


Jak ochronić przed wodą podpiwniczenia i fundamenty?

Wykańczasz dom i potrzebne Ci wysokiej jakości materiały?

W przypadku aplikacji na podłożach wykazujących mikropęknięcia, przy wykonywaniu izolacji wodoszczelnej wanien...
czytaj dalej »

Dopasuj rozwiązanie do Twoich potrzeb i rodzaju wykonywach prac... czytaj dalej »

Czym skutecznie zaizolować fundament?

Zadaniem hydroizolacji jest zablokowanie dostępu wody i wilgoci do wnętrza obiektu budowlanego. Istnieje kilka rodzajów izolacji krystalizujących, a ich znajomość ułatwia zaprojektowanie i wykonanie szczelnej budowli. czytaj dalej »

 


Uszczelnianie dachu - to warto wiedzieć »

Zarabiaj pieniądze sprzedając prąd »

Przeczytaj, zanim zdecydujesz się na zakup konkretnego materiału. czytaj dalej » Wszystkie znane obecnie źródła energii, poza energią geotermalną i atomową, są pośrednio efektem działania promieniowania słonecznego... czytaj dalej »

Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Jak zabezpieczyć rury przed stratami ciepła?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Czym powinieneś kierować się przy wyborze odpowiedniej izolacji rur? czytaj dalej »

Akustyczne płyty ścienne i sufitowe »

Energooszczędne płyty warstwowe z izolacją z wełny mineralnej o unikalnych właściwościach przeciwpożarowych i strukturalnych...  czytaj dalej »


Jak przyspieszyć prace budowlane?

Zobacz, jak możesz zaoszczędzić czas (i pieniądze). Uzyskaj bezpłatną wycenę materiałów w 48 godzin!  czytaj dalej »


Łatwa hydroizolacja dachu bez mieszania i odmierzania »

Gdzie stosować izolację polimocznikową?

Wymagania dotyczące dachów płaskich będą zawsze kompleksowe. Już od dawna dachy płaskie stają się „dachami użytkowymi“, przykładowo dla urządzeń fotowoltaicznych, klimatyzacyjnych, wymienników ciepła i wielu innych...
czytaj dalej »

Być może wciąż zastanawiasz się czy Twoja firma powinna zainwestować w posadzki epoksydowe? Jeśli szukasz odpowiedniego materiału na podłogę w hali produkcyjnej... czytaj dalej »


Jak trwale zabezpieczyć budynki przed wodą?

Skutecznie zabezpiecz budowane konstrukcje przed pożarem »

Rozwijamy kreatywne rozwiązania dla osiągniecia pożądanego sukcesu nawet w przypadku specjalnych projektów czytaj dalej » Masywne elementy budowlane w starych obiektach często nie spełniają wymagań przeciwpożarowych określonych w obowiązujących przepisach. czytaj dalej »

Chcesz ograniczyć straty ciepła z budynku? Zobacz »


W obecnych czasach rosnące ceny energii cieplnej i elektrycznej skłaniają do analizy strat ciepła w budynkach mieszkalnych. Jedynym sposobem ograniczenia kosztów jest... ZOBACZ »Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Triflex Polska Triflex Polska
Triflex zyskał na rynku europejskim pozycję lidera w zakresie opracowywania, kompleksowego doradztwa oraz zastosowania uszczelnień i powłok...
6/2019

Aktualny numer:

Izolacje 6/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Problemy eksploatacyjne tynków wewnętrznych
  • - Warunki techniczne robót murarskich
Zobacz szczegóły
Jaką technologię wykonania tarasu wybrać w naszym klimacie?

Jaką technologię wykonania tarasu wybrać w naszym klimacie?

Zarówno w starych, jak i nowo wzniesionych budynkach coraz częściej można zauważyć bardzo zły stan balkonów i tarasów. Dlaczego tak się dzieje?
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.