Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Tynki zewnętrzne z cementu romańskiego

inż. Jacek Urban  |  IZOLACJE 10/2009  |  25.03.2011
Fragment sztukaterii na cemencie romańskim
Fragment sztukaterii na cemencie romańskim

Zaprawy tynkarskie na bazie cementu romańskiego stosowano powszechnie w budownictwie miejskim na przełomie XIX i XX w. Miały chronić konstrukcję budynków przed wpływem czynników atmosferycznych i zanieczyszczeń środowiska, a jednocześnie pełnić funkcję dekoracyjną. Po ich ponad 100-letniej eksploatacji widać, że w większości wygrały próbę czasu i zachowały swoje funkcje bez specjalnych reperacji. Jednakże w wielu wypadkach wpływy atmosferyczne oraz działanie pyłów i gazów przemysłowych spowodowały zniszczenia i degradację nieodnawianych od lat fasad.

Prowadzone bez znajomości zasad renowacji prace przy rekonstrukcji starych zabytkowych fasad za pomocą różnych rodzajów materiałów budowlanych, np. zapraw na bazie wapna hydratyzowanego czy cementu portlandzkiego, niewspółpracujących z wyprawami romańskimi, doprowadziły do dalszej degradacji budynków. Do prac renowacyjnych powinno się stosować oryginalne materiały budowlane, współpracujące z tradycyjnym podłożem. Takim materiałem jest cement romański, którego produkcja została odtworzona po ok. 100-letniej przerwie.

Podstawą oryginalnej technologii produkcji opracowanego cementu romańskiego jest przeróbka termiczna specjalnie wytypowanego surowca w postaci margli ilastych w przemysłowym piecu obrotowym. Otrzymany w ten sposób cement romański i sprawdzony w badaniach laboratoryjnych oraz wykorzystany z powodzeniem przy renowacji zabytkowych kamienic Starego Krakowa (wybrane przykłady pokazano na fot. 1, 2) cement romański stosowany w postaci gzymsów, sztukaterii oraz wypraw tynkarskich spełnia wymagania techniczne i odpowiada na zapotrzebowanie odbiorców, a głównie konserwatorów zabytków.

Dawniej tynki wykonywane były z zapraw przygotowywanych bezpośrednio na placu budowy, bez dodatków dekoracyjnych, środków wodoszczelnych, kwasoodpornych i innych, przez mieszanie odpowiednich składników mineralnych. Obecnie tynki z cementu romańskiego są przeznaczone do użycia w postaci gotowych suchych mieszanek przygotowywanych fabrycznie, mogących zawierać dodatki i domieszki modyfikujące ich niektóre właściwości. Są to najczęściej środki hydrofobizujące, uplastyczniające, utrzymujące wodę zarobową, opóźniające czas wiązania, a ich użytkowanie powinno być prowadzone zgodnie z instrukcją podawaną przez producenta. Mogą to być odtworzone receptury mieszanek stosowanych kiedyś bez dodatków lub tzw. tynki modyfikowane, powtarzalne jakościowo, wiernie odtwarzające kolorystykę zestawy recepturowe tynków romańskich przy jednoczesnym znacznym polepszeniu ich właściwości roboczych w wyniku zastosowania dodatków chemicznych.

        elewacja krakow  sztukateria kamienica  
       Fot. 1. Elewacja Urzędu Miejskiego w Krakowie.                            Fot. 3. Sztukateria ozdobna z zaprawy na cemencie romańskim.

        kamienica cokół  sztukateria kolumna
       Fot. 2. Cokół kamienicy w Krakowie.                                              Fot. 4. Fragment sztukaterii ozdobnej na cemencie romańskim.

Ogólne zasady stosowania tynków romańskich

Elewacyjne tynki romańskie należy wykonywać w temperaturze nie niższej niż +5°C i pod warunkiem, że w ciągu doby nie nastąpi spadek poniżej tej temperatury. W niższych temperaturach można wykonywać prace tynkarskie jedynie przy zastosowaniu odpowiednich środków zabezpieczających powierzchnie tynkowane, np. w postaci szczelnych osłon i dodatkowego ogrzewania.

Przygotowanie podłoża

Podstawowym czynnikiem wpływającym na dobrą jakość wykonywanych tynków romańskich jest prawidłowe przygotowanie podłoża zapewniające wysoką przyczepność wyprawy. Jeśli elewacja jest odnawiana, należy podłoże oczyścić z kurzu, pyłu i tłuszczu, by uzyskać powierzchnię równą, suchą, czystą, wolną od agresji biologicznej i chemicznej. Jeżeli na ścianie występują nierówności lub ubytki, należy je zlikwidować za pomocą zaprawy wyrównawczej wykonanej na bazie cementu romańskiego. Konieczne jest również usunięcie starych powłok malarskich, najlepiej metodami mechanicznymi, np. przez piaskowanie lub przy użyciu przegrzanej pary wodnej.
W celu wzmocnienia podłoża narażonego na uszkodzenia należy zastosować zatopioną w kleju cementowym siatkę z tworzywa sztucznego.
Tak przygotowane podłoże należy przed tynkowaniem mocno zmoczyć albo zagruntować sczepnym podkładem tynkarskim lub preparatem gruntującym. Taki zabieg podnosi przyczepność tynku oraz zmniejsza nasiąkliwość podłoża, by nie odciągało wody z nałożonej zaprawy. Po wyschnięciu i związaniu środków gruntujących można przystąpić do wykonywania czynności związanych z nakładaniem tynków.

Artykuł pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 10/2009
powiązane produkty

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Budujesz lub remontujesz? Sprawdź ceny materiałów!


Niezależnie od tego, jak duże przedsięwzięcie przed Tobą, warto być zaopatrywał się w miejscu z gwarancją zapasu, ceny i dostępności... ZOBACZ »


Wybierz najlepszy materiał do ocieplenia budynku »

Izolacja kominku? Sprawdź, czego użyć »

W obszarze izolacji termicznej, akustycznej i przeciwogniowej, poddaszy oraz ścian działowych o konstrukcji... czytaj dalej » Dowiedz się więcej o izolacjach technicznych czytaj dalej »

Najtańszy sposób na wykonanie stropu? Sprawdź »


Oprócz znacznych oszczędności finansowych wynikających między innymi z braku dodatkowych ociepleń, możliwości prowadzenia w stropie... ZOBACZ »


Chcesz ograniczyć straty ciepła z budynku? Zobacz »

Jak usunąć wilgoć ze ścian?

W obecnych czasach rosnące ceny energii cieplnej i eketrycznej skłaniają do analizy strat ciepła w budynkach mieszkalnych. Jedynym sposobem ograniczenia kosztów jest...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Jak dobrać posadzkę do obiektu?


Wybierz posadzkę, która będzie funkcjonalna i łatwa w czyszczeniu.... ZOBACZ »


Gdy ważna jest termoizolacyjność i estetyka...

Prace uszczelniające - postaw na niezawodne rozwiązania »

Ukryte mocowanie oznacza, że łączniki płyt są niewidoczne, co poprawia...
czytaj dalej »

Obecna praktyka projektowania i wykonywania budowli ziemnych i podłoży nawierzchni drogowych mnoży przypadki zastosowania... czytaj dalej »

Zarabiaj pieniądze sprzedając prąd »

Ilość energii jaką jest w stanie „wyprodukować” dany system fotowoltaiczny, zależy w głównej mierze od...  czytaj dalej »


Dowiedz się więcej o hydroizolacji dachów »

Innowacyjny system kompozytowych wzmocnień konstrukcji »

Dostarczamy innowacyjne systemy hydroizolacji oraz pokryć dachowych, mające na celu zmianę sposobu życia i pracy naszych klientów... czytaj dalej » W przypadku gdy temperatura przekroczy temperaturą zeszklenia, wówczas żywica nie jest... czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji kanałów wentylacyjnych?


Systemy ochrony energii w budownictwie i w instalacjach technicznych, spełniają najbardziej restrykcyjne normy europejskie definiując... ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Szukasz wpustu balkonowego dobrej jakości?

wpusty balkonowe suez
Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Wpust balkonowy prosty, wpust balkonowy skośny, ogrzewany lub nieogrzewany? Co wybrać? czytaj dalej »

Czego jeszcze nie wiesz o izolacji natryskowej?


Poliole to grupa wyrobów przeznaczonych do wytwarzania szerokiej gamy poliuretanów, które... ZOBACZ »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Synthos S.A. Synthos S.A.
Grupa Kapitałowa Synthos S.A. jest jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce. Spółka jest pierwszym w Europie...
11/12/2019

Aktualny numer:

Izolacje 11/12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Modernizacja poddaszy użytkowych
  • - Okładziny podłogowe
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.