Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Ruch budowlany w Polsce w 2010 r.

Materiały prasowe  |  07.03.2011
Według danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego w 2010 r. wzrosła liczba pozwoleń na budowę oraz obiektów oddanych do użytkowania.
Według danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego w 2010 r. wzrosła liczba pozwoleń na budowę oraz obiektów oddanych do użytkowania.
J.Guzal

Główny Urząd Nadzoru Budowlanego podsumował wyniki badania ruchu budowlanego w 2010 r. W porównaniu z 2009 r. odnotowano niewielki wzrost (o 3%) liczby wydanych pozwoleń na budowę. Także liczba obiektów oddanych do użytkowania wzrosła (o 2%) w stosunku do roku poprzedzającego. Większa jest również liczba wydanych nakazów rozbiórki – w skutek uszkodzeń obiektów spowodowanych przez powodzie i obfite deszcze w 2010 r. Natomiast znacznie spadła liczba decyzji legalizujących samowole.

Pozwolenia na budowę

W roku 2010 wydano 217 694 pozwolenia na budowę dla 246 015 obiektów budowlanych (w 2009 r. było to 212 279 pozwoleń dla 229 845 obiektów).
Największy wzrost liczby pozwoleń na budowę (o 35%) w stosunku do 2009 r. dotyczył kategorii budownictwa na terenach zamkniętych. Spadki liczby pozwoleń na budowę dotyczą dwóch kategorii obiektów, w tym obiektów infrastruktury transportu (o 1%) - jednak obiekty infrastruktury transportu są budowane nie tylko na podstawie decyzji o pozwoleniu na budowę, lecz także na podstawie zezwoleń na realizację inwestycji drogowych. W 2010 r. wydano bowiem więcej zezwoleń na realizację inwestycji drogowych niż w roku ubiegłym.
Łącznie więc liczba zezwoleń i pozwoleń jest większa w stosunku do roku poprzedniego. Spadła natomiast liczba pozwoleń na budowę dla budynków wielorodzinnych, a dla budynków jednorodzinnych wydano mniej pozwoleń. Może to być związane z obniżonym popytem na mieszkania w 2010 r.

W drugiej połowie 2010 r. rozszerzono zbierane informacje o liczbę zezwoleń na budowę budowli wodnych. Z danych tych wynika, że w tym okresie wydano 24 zezwolenia na realizację inwestycji tego typu.

Obiekty budowlane oddane do użytkowania

Począwszy od 1995 r. aż do 2008 r. liczba obiektów przekazanych do użytkowania systematycznie, choć powoli, wzrastała. Z analizy struktury obiektów oddanych do użytkowania wynika, że w porównaniu z rokiem 2009 w 2010 r. w 4 (z 11) badanych kategorii budownictwa spadła liczba oddawanych obiektów. Najbardziej (o 25%) w kategorii budynków wielorodzinnych. Natomiast w pozostałych 7 kategoriach zaobserwowano tendencję wzrostową. Wzrosły liczba budynków jednorodzinnych i gospodarczo-inwentarskich przekazanych w 2010 r. do użytkowania, liczba obiektów infrastruktury transportu, budynków użyteczności publicznej, budowli wodnych oraz obiektów takich jak: rurociągi, linie telekomunikacyjne i elektroenergetyczne.

Legalizacja samowoli budowlanych

W 2010 r. ogółem wydano mniej decyzji legalizujących samowole budowlane niż w 2009 r. (także mniej niż w 2008 r.). Zauważalna jest więc tendencja spadkowa w tej dziedzinie. Tak jak w latach poprzednich, najwięcej decyzji legalizacyjnych dotyczyło budynków jednorodzinnych.
Zalegalizowano także budynki gospodarcze i inwentarskie, budynki przemysłowe i magazynowe oraz  budynki użyteczności publicznej, a także 1 budowlę wodną.

Rozbiórki obiektów budowlanych

Od 2001 r. liczba nakazów rozbiórki systematycznie malała. Natomiast w 2010 r. wydano ich więcej niż w latach 2009 i 2008. Przyczyną były zniszczenia powodziowe i osuwiska spowodowane ulewnymi deszczami. Ponad 44% wydanych nakazów to efekt niewłaściwego stanu obiektów.
Wykonano za to mniej rozbiórek i wszczęto mniej postępowań egzekucyjnych.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Najlepszy system stropowy?


Betonowe stropy można produkować na różne sposoby – z betonu przygotowanego na placu budowy lub w fabryce, gdzie panują kutemu optymalne warunki. ZOBACZ »Odkryj nowy wymiar bezpieczeństwa dla Twojego domu »

Żaluzje ceramiczne, szklane, wentylowane. Co wybrać?

Każdemu z nas zależy na zapewnieniu odpowiedniego bezpieczeństwa swoim bliskim i miejscu, które jest dla nas najważniejsze. Wybór...
czytaj dalej »

Które rozwiązanie sprawdzi się w Twoim przypadku? Jak ochronić wnętrze przed słońcem, hałasem lub zimnem? czytaj dalej »

Czym skutecznie zaizolować fundament?

Zadaniem hydroizolacji jest zablokowanie dostępu wody i wilgoci do wnętrza obiektu budowlanego. Istnieje kilka rodzajów izolacji krystalizujących, a ich znajomość ułatwia zaprojektowanie i wykonanie szczelnej budowli. czytaj dalej »

 


Izolacja natryskowa - co warto wiedzieć?

Dobierz najlepszy materiał izolacyjny »

Produkty polimocznikowe można stosować wszędzie tam, gdzie wymagana jest... czytaj dalej » Niski poziom ochrony cieplnej generuje wysokie koszty utrzymania budynku, stanowiące duże obciążenie budżetu... czytaj dalej »

Uszczelnianie trudnych powierzchni! Zobacz, jak to zrobić skutecznie »


Doszczelniając przegrodę od strony wewnętrznej budynku ograniczamy przenikanie pary wodnej do warstwy izolacyjnej, natomiast... ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Jak zabezpieczyć rury przed stratami ciepła?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Czym powinieneś kierować się przy wyborze odpowiedniej izolacji rur? czytaj dalej »

Jak wykonać trwałe posadzki?

Jakich technologii oraz materiałów użyć do wykonania podłóg przemysłowych, naprawy betonów lub przeprowadzenia renowacji posadzek?  czytaj dalej »


Najlepszy produkt na tynku termoizolacji? Sprawdź »

Jak uzyskać pełne uprawnienia architektoniczne?

Obniżona wartość λ pozwala zmniejszyć straty energetyczne oraz wydatki na eksploatacje budynków.
czytaj dalej »

Zobacz, jak otrzymać uprawnienia do samodzielnego wykonywania zawodu architekta w Polsce i UE czytaj dalej »

Dlaczego hydroizolacja budynków jest tak ważna?

Sprawdzony sposób na przyspieszenie ocieplenia »

W budynkach nowo wznoszonych barierę dla wody gruntowej stanowi hydroizolacja zewnętrzna ścian piwnic i izolacja pod płytą fundamentową... czytaj dalej » Jakiego produktu użyć, by aplikacja była łatwa, efektywność większa, a tempo pracy ekspresowe? czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji podłóg, dachów i fasad?


Istotną różnicą pomiędzy styropianami białymi i grafitowymi jest ich odporność na ZOBACZ »Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Triflex Polska Triflex Polska
Triflex zyskał na rynku europejskim pozycję lidera w zakresie opracowywania, kompleksowego doradztwa oraz zastosowania uszczelnień i powłok...
7/8/2019

Aktualny numer:

Izolacje 7/8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Wtórne hydroizolacje poziome
  • - Mocowanie elewacji wentylowanych
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.