Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2019 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Ruch budowlany w Polsce w 2010 r.

Materiały prasowe  |  07.03.2011
Według danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego w 2010 r. wzrosła liczba pozwoleń na budowę oraz obiektów oddanych do użytkowania.
Według danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego w 2010 r. wzrosła liczba pozwoleń na budowę oraz obiektów oddanych do użytkowania.
J.Guzal

Główny Urząd Nadzoru Budowlanego podsumował wyniki badania ruchu budowlanego w 2010 r. W porównaniu z 2009 r. odnotowano niewielki wzrost (o 3%) liczby wydanych pozwoleń na budowę. Także liczba obiektów oddanych do użytkowania wzrosła (o 2%) w stosunku do roku poprzedzającego. Większa jest również liczba wydanych nakazów rozbiórki – w skutek uszkodzeń obiektów spowodowanych przez powodzie i obfite deszcze w 2010 r. Natomiast znacznie spadła liczba decyzji legalizujących samowole.

Pozwolenia na budowę

W roku 2010 wydano 217 694 pozwolenia na budowę dla 246 015 obiektów budowlanych (w 2009 r. było to 212 279 pozwoleń dla 229 845 obiektów).
Największy wzrost liczby pozwoleń na budowę (o 35%) w stosunku do 2009 r. dotyczył kategorii budownictwa na terenach zamkniętych. Spadki liczby pozwoleń na budowę dotyczą dwóch kategorii obiektów, w tym obiektów infrastruktury transportu (o 1%) - jednak obiekty infrastruktury transportu są budowane nie tylko na podstawie decyzji o pozwoleniu na budowę, lecz także na podstawie zezwoleń na realizację inwestycji drogowych. W 2010 r. wydano bowiem więcej zezwoleń na realizację inwestycji drogowych niż w roku ubiegłym.
Łącznie więc liczba zezwoleń i pozwoleń jest większa w stosunku do roku poprzedniego. Spadła natomiast liczba pozwoleń na budowę dla budynków wielorodzinnych, a dla budynków jednorodzinnych wydano mniej pozwoleń. Może to być związane z obniżonym popytem na mieszkania w 2010 r.

W drugiej połowie 2010 r. rozszerzono zbierane informacje o liczbę zezwoleń na budowę budowli wodnych. Z danych tych wynika, że w tym okresie wydano 24 zezwolenia na realizację inwestycji tego typu.

Obiekty budowlane oddane do użytkowania

Począwszy od 1995 r. aż do 2008 r. liczba obiektów przekazanych do użytkowania systematycznie, choć powoli, wzrastała. Z analizy struktury obiektów oddanych do użytkowania wynika, że w porównaniu z rokiem 2009 w 2010 r. w 4 (z 11) badanych kategorii budownictwa spadła liczba oddawanych obiektów. Najbardziej (o 25%) w kategorii budynków wielorodzinnych. Natomiast w pozostałych 7 kategoriach zaobserwowano tendencję wzrostową. Wzrosły liczba budynków jednorodzinnych i gospodarczo-inwentarskich przekazanych w 2010 r. do użytkowania, liczba obiektów infrastruktury transportu, budynków użyteczności publicznej, budowli wodnych oraz obiektów takich jak: rurociągi, linie telekomunikacyjne i elektroenergetyczne.

Legalizacja samowoli budowlanych

W 2010 r. ogółem wydano mniej decyzji legalizujących samowole budowlane niż w 2009 r. (także mniej niż w 2008 r.). Zauważalna jest więc tendencja spadkowa w tej dziedzinie. Tak jak w latach poprzednich, najwięcej decyzji legalizacyjnych dotyczyło budynków jednorodzinnych.
Zalegalizowano także budynki gospodarcze i inwentarskie, budynki przemysłowe i magazynowe oraz  budynki użyteczności publicznej, a także 1 budowlę wodną.

Rozbiórki obiektów budowlanych

Od 2001 r. liczba nakazów rozbiórki systematycznie malała. Natomiast w 2010 r. wydano ich więcej niż w latach 2009 i 2008. Przyczyną były zniszczenia powodziowe i osuwiska spowodowane ulewnymi deszczami. Ponad 44% wydanych nakazów to efekt niewłaściwego stanu obiektów.
Wykonano za to mniej rozbiórek i wszczęto mniej postępowań egzekucyjnych.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Wybierz najlepszy materiał do ociepleń »


Czym różnią się materiały do izolacji poszczególnych elementów budynku? ZOBACZ »


Poznaj sposoby izolacji dachu płaskiego »

Jak wykonać ocieplenie w systemie ETICS?

Jaki materiał zastosować na dachu płaskim, zielonym, odwróconym, a jak na dachu pokrytym wcześniej papą termozgrzewalną?
czytaj dalej »

W przypadku budynków istniejących należy dokładnie sprawdzić jakość... czytaj dalej »

Uzyskaj tytuł mgr. inż. i uprawnienia budowlane!


Wiedza i umiejętności praktyczne zdobyte podczas studiów drugiego stopnia... ZOBACZ »


Jak zapewnić dobrą wibroakustykę budynku?

Rewolucja na rynku termoizolacji?

Zapewnienie dobrej wibroakustyki dla budynku to coraz częściej wyzwanie dla świadomych i wymagających klientów. czytaj dalej » Utrzymanie odpowiedniej temperatury wewnątrz obiektu, położonego w wymagającej strefie... czytaj dalej »

Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr...  czytaj dalej »


Na czym polegają prace uszczelniające?

Wszystko o izolacji instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych »

Prace uszczelniające mają na celu odcięcie niebezpiecznych materiałów, substancji lub po prostu... czytaj dalej » Produkty przeznaczone do instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych, jak i... czytaj dalej »

Chemia budowlana - porady ekspertów »


Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... ZOBACZ »


Czego użyć do izolacji dachu?

Czym ocieplić piwnicę lub garaż?

Rozwiązaniem, które zapewnia optymalne zaizolowanie są... czytaj dalej » Izolacja stropów nad garażami podziemnymi musi spełniać wysokie wymagania akustyczne, cieplne i przeciwpożarowe... czytaj dalej »

Malowanie kafli krok po kroku »


Malowanie kafli to wciąż mało popularny sposób zmiany wystroju wnętrza... ZOBACZ »


Co warto wiedzieć o systemach natryskowych?

Jak zabezpieczyć budynek przed wilgocią?

Budynek ocieplony pianką jest szczelny akustycznie a przede wszystkim...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Planujesz wymianę dachu? Sprawdź »


Dzięki lekkości dachówek nie ma potrzeby wzmacniania Twojej starej struktury dachowej. W niektórych przypadkach jest nawet... ZOBACZ »


Elewacja, która wygląda jak drewno, marmur czy kamień »

Szukasz pomysłu na wykończenie elewacji? Sprawdź

Ładna fasada stanowi wizerunek budynku. Estetyczny wygląd elewacji często...
czytaj dalej »

Tynki cienkowarstwowe tworzą ochronno-dekoracyjną zewnętrzną warstwę o wysokiej odporności na... czytaj dalej »

Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
7/8/2020

Aktualny numer:

Izolacje 7/8/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Tarasy wentylowane
  • - Zastosowanie kruszyw lekkich
Zobacz szczegóły
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Flowcrete Polska Sp. z o.o.
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Jesteśmy producentem i dystrybutorem materiałów do wykonywania bezspoinowch posadzek żywicznych -...
Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Trudno wyobrazić sobie nowoczesny dom bez jego wizytówki, czyli balkonu lub tarasu. Elementy te stanowią dodatkową powierzchnię, która pozwala na chwilę oddechu na...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.