Dlaczego kosze przeciekają?

ABC sztuki dekarskiej
mgr inż. Krzysztof Patoka  |  IZOLACJE 3/2009  |  20.02.2011  |  3
W tym koszu łączącym dach dużej lukarny z sąsiednią połacią membrana ułożona jest pasmami równoległymi do linii kosza (z dodatkowym pasmem od spodu). Dach jest deskowany i dlatego można było zastosować pomocnicze krótkie kontrłaty
W tym koszu łączącym dach dużej lukarny z sąsiednią połacią membrana ułożona jest pasmami równoległymi do linii kosza (z dodatkowym pasmem od spodu). Dach jest deskowany i dlatego można było zastosować pomocnicze krótkie kontrłaty
Marma Polskie Folie

Wklęsłe połączenie dwóch połaci dachu tworzy w koszu zlewnię, do której z dwóch stron spływa woda deszczowa. Im opady są bardziej obfite, a kąt nachylenia połaci bardziej stromy, tym prędkość i dynamika wody są większe. W związku z tym wykonanie tego fragmentu dachu w każdym szczególe musi być przemyślane i bezbłędne.

W naszym klimacie pokrycia na dachach pochyłych układane są w systemie podwójnym, tzn. pokrycie zasadnicze jest uszczelnione wstępnym (membraną lub foliami, a dawniej papą). Taki system powstał ze względu na specyficzne działanie wiatru, który w naszych szerokościach geograficznych bardzo łatwo podwiewa pod pokrycia deszcz i śnieg.

Drugim powodem popularności tego systemu jest łatwość wentylowania tak zbudowanych dachów i ich pokryć. Wentylacja zaś jest najłatwiejszym sposobem na utrzymywanie dachu w stanie suchym, co wpływa na większą jego trwałość i lepszą termoizolacyjność (a to w efekcie zwiększa energooszczędność budynku). Dzięki temu podwójnemu systemowi krycia newralgiczne miejsca dachu, w tym również kosze, są dobrze chronione, ale tylko wtedy, gdy membrany wstępnego krycia (MWK) lub folie wstępnego krycia (FWK) są prawidłowo w nich ułożone.

Błędów w wykonaniu warstwy wstępnej może być wiele. Już na samym początku prac, jeśli dobrze się ich nie przemyśli, można popełnić błąd polegający na ułożeniu poszczególnych pasm MWK lub FWK w złej kolejności (fot. 1). Jednak najczęściej kosze przeciekają z powodu przebicia warstwy wstępnej gwoździami łączącymi listwy ołatowania (fot. 2).

Membrany i folie wokół kominów – problemy z przepisami

Izolacja w płynie

Jak połączyć komin z pokryciem dachowym?

Stropodach szczelinowy nad basenem

Jak ograniczać przewiewy w dachach?

Dzieje się tak dlatego, że wykonawcy mocujący łaty do kontrłat przybijają je w koszach takimi samymi gwoździami jak wszystkie łaty na całej połaci. Zapominają przy tym, że na połaci gwoździe te dochodzą do krokwi i w niej się zagłębiają, a w koszach znajduje się wiele połączeń łat z kontrłatami, pod którymi nie ma krokwi. W tym miejscu muszę nadmienić, że moje uwagi dotyczą tylko najpopularniejszych w Polsce metod wykonania koszy dachowych oraz że istnieje dużo innych sposobów ich wykonania. W związku z tym, aby dokładnie wyjaśnić problem, należy opisać tę najpopularniejszą metodę. 

Kosz metalowy wieszany na łatach 

Popularność tego rozwiązania wynika z jego prostoty oraz oferty handlowej. Wiele firm produkuje gotowe kosze blaszane przewidziane do montażu na poszyciu z desek mocowanych do krokwi (rys. 2) lub ze sklejki albo płyt OSB mocowanych do łat (rys. 4). Zamiast poszycia z desek lub OSB można również zastosować kontrłaty (rys. 5), tak aby usztywniały metalowy kosz na jego krawędziach. Te gotowe kosze są również mocowane za pomocą specjalnych „żabek” bezpośrednio do łat (fot. 4) bez poszycia.

Jak więc widać, można je mocować na wiele sposobów. W każdym z tych rozwiązań konieczne jest stałe połączenie łat i kontrłat. Zwyczajowo łączenie wykonuje się za pomocą gwoździ, chociaż w wielu wypadkach byłoby lepiej, gdyby używano wkrętów o długości nieprzekraczającej sumy grubości obu łączonych listew. Jednak zastosowanie wkrętów oznacza zwiększenie czasu pracy.

To tłumaczy, dlaczego nie korzysta się często z tego rozwiązania. Na rys. 1 pokazany jest prawidłowy sposób ułożenia MWK (membrany wstępnego krycia – podobnie powinno się układać FWK), polegający na zastosowaniu wielu jej warstw1). Pierwsza z nich powinna być ułożona wzdłuż krokwi koszowej, a następne w sposób zależny od tego którą połać kryje się jako pierwszą, a którą jako drugą.

Na rysunku pierwsza w kolejności układania (na niej ułożono MWK, a następnie pokrycie) jest lewa połać. Takie wielowarstwowe układanie MWK obowiązuje tak samo, gdy poszycie pod blaszany kosz jest zamocowane do więźby (rys. 2) i do łat (rys. 4). 

Gwoździe w MWK (lub FWK) 

Stwierdzenie, że dziury w MWK (lub FWK) powstają na skutek użycia zbyt długich gwoździ łączących łaty z kontrłatami, wydaje się bardzo oczywiste. Ten błąd wykonawców wynika m.in. z braku wiedzy dotyczącej sposobu spływania wody w zlewni, jaką jest kosz (rys. 6). Na pochyłej połaci woda z przecieków lub skroplin spływa zawsze równolegle do krokwi i kontrłaty. Dzięki temu przebicie tej listwy gwoździem nie grozi powstaniem przecieków, a jeżeli już powstaną, to są bardzo małe i niegroźne.

Ten mechanizm obowiązuje dla połaci o odpowiednim nachyleniu. Dla MWK bezpieczne z tego powodu nachylenia połaci muszą mieć min. 20°2), a dla pap mogą być dużo mniejsze. W koszach woda spływająca po MWK lub FWK z przecieków lub skroplin wpada pod kontrłaty pod pewnym kątem z dynamiką zależną od nachylenia połaci (rys. 7). Dlatego jeżeli napotka dziurę z gwoździem, to ścieka po nim do środka dachu.

Artykuł pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 3/2009

Komentarze

(2)
piotr żyźniewski | 20.11.2011, 17:43
Bardzo cenne uwagi, szkoda jednak, że Pan Patoka nie opisuje prawidłowego położenia łat i kontrłat w koszu powstałym po deskowaniu i pokryciu papą. Bardziej wskazane byłyby wskazówki, jak należy prawidłowo wykonać ołatowanie i podać uzasadnienie takiego wykonania, niż krytyka popełnianych przez dekarzy błędów. Co brygada, to inna metoda ołatowania, a inwestorzy mają potem przeciekające dachy. Każdy z dekarzy ma swoją teorię i wyśmiewa specjalistów z "muratora", którzy nigdy nie wykonali samodzielnie pokrycia dachowego.
jerkras | 28.09.2015, 08:17
Typowo teoretyczne rozważania, bo nie istnieje sposób przybicia kontrłaty bez przebicia membramy. Co mamy kleić łaty??Przecież kontrłaty tez się przybija a łaty większymi gwoździami bo inaczej dach zjedzie pod ciężarem albo go wiatr porwie. Dobrze jest teoretyzować. Największy błąd to wbijanie gwoździ i wyciąganie ich i przybijanie w innym miejscu, dobrze wbity gwoźdź Nidy nie puści wody, nigdy.
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Uszczelnianie trudnych powierzchni! Zobacz, jak to zrobić skutecznie »


Doszczelniając przegrodę od strony wewnętrznej budynku ograniczamy przenikanie pary wodnej do warstwy izolacyjnej, natomiast... ZOBACZ »Tych fachowców najczęściej poszukują Polacy »

Szybki montaż stropu - jak to zrobić »

3/4 Polaków deklaruje, że potrzebuje fachowca do wykonania pracy w domu lub mieszkaniu. Najczęściej poszukiwanym jest...
czytaj dalej »

Oprócz znacznych oszczędności finansowych wynikających między innymi z braku dodatkowych ociepleń, możliwości prowadzenia w stropie instalacji, montażu stropu bez użycia dźwigów i... czytaj dalej »

Czym skutecznie zaizolować fundament?

Zadaniem hydroizolacji jest zablokowanie dostępu wody i wilgoci do wnętrza obiektu budowlanego. Istnieje kilka rodzajów izolacji krystalizujących, a ich znajomość ułatwia zaprojektowanie i wykonanie szczelnej budowli. czytaj dalej »

 


Szukasz wpustu balkonowego dobrej jakości?

Doskonałe rozwiązanie do izolacji dachów płaskich »

Wpust balkonowy prosty, skośny, ogrzewany, nieogrzewany... Dobierz odpowiedni czytaj dalej » Hydroizolacja dachów odbywa się przy pomocy wałków lub natryskowo - najlepszą w danym przypadku metodę dobiera się... czytaj dalej »

Ochroń wnętrze domu przed silnym słońcem » »


Markizy, żaluzje, pergole, rolety - które rozwiązanie sprawdzi się w Twoim przypadku? ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Jak zabezpieczyć rury przed stratami ciepła?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Czym powinieneś kierować się przy wyborze odpowiedniej izolacji rur? czytaj dalej »

Akustyczne płyty ścienne i sufitowe »

Energooszczędne płyty warstwowe z izolacją z wełny mineralnej o unikalnych właściwościach przeciwpożarowych i strukturalnych...  czytaj dalej »


Jak zabepieczyć ocieplenie przed rwącym wiatrem?

Jak uzyskać pełne uprawnienia architektoniczne?

Siły działające na wybrany system ociepleń przenoszone są zarówno przez zaprawę klejową, jak i łączniki fasadowe. Dzięki...
czytaj dalej »

Zobacz, jak otrzymać uprawnienia do samodzielnego wykonywania zawodu architekta w Polsce i UE czytaj dalej »

Jak trwale zabezpieczyć budynki przed wodą?

Skutecznie zabezpiecz budowane konstrukcje przed pożarem »

Rozwijamy kreatywne rozwiązania dla osiągniecia pożądanego sukcesu nawet w przypadku specjalnych projektów czytaj dalej » Masywne elementy budowlane w starych obiektach często nie spełniają wymagań przeciwpożarowych określonych w obowiązujących przepisach. czytaj dalej »

Izolacje piwnic i garaży. Jakie rozwiązanie wybrać?


Bierzemy pod uwagę wszystkie czynniki takie jak np. wymagania techniczne obiektu, dzięki czemu jesteśmy w stanie dopasować idealną oszczędność energii do wskazanego pomieszczenia. ZOBACZ »Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Triflex Polska Triflex Polska
Triflex zyskał na rynku europejskim pozycję lidera w zakresie opracowywania, kompleksowego doradztwa oraz zastosowania uszczelnień i powłok...
7/8/2019

Aktualny numer:

Izolacje 7/8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Wtórne hydroizolacje poziome
  • - Mocowanie elewacji wentylowanych
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.