Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2019 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Ocena właściwości dźwiękochłonnych wykładzin porowatych stosowanych w ekranach akustycznych

archiwum autorów

Obowiązująca norma PN-EN 1793-1:2001 dotycząca drogowych urządzeń przeciwhałasowych zaleca, aby ekrany akustyczne budowane wzdłuż tras komunikacyjnych miały panele charakteryzujące się dobrymi właściwościami dźwiękochłonnymi. Właściwości te mają być określone przez podanie wartości jednoliczbowego wskaźnika oceny pochłaniania dźwięku DLα i klasy właściwości pochłaniających A.

W artykule zostanie przedstawiona pierwsza część wyników badań dotyczących właściwości pochłaniających nowych materiałów o strukturze porowatej, które mają mieć zastosowanie jako wykładzina dźwiękochłonna w panelach ekranów akustycznych.

Wstęp

W ciągu ostatnich lat zaprojektowano i zbudowano wiele różnych typów ekranów akustycznych. Ich podstawowym zadaniem jest wytworzenie cienia akustycznego, tj. obszaru, do którego ze źródła dźwięku nie docierają bezpośrednie fale akustyczne. Najczęściej budowane obecnie ekrany akustyczne mają na celu ochronę akustyczną środowiska zewnętrznego przed jednym z najbardziej uciążliwych źródeł hałasu, jakim są środki komunikacji i trasy komunikacyjne.

Z punktu widzenia własności akustycznych ekrany dzieli się na dźwiękoizolacyjne – odbijające falę dźwiękową – oraz dźwiękochłonne – pochłaniające falę dźwiękową. Ekrany dźwiękochłonne mogą pochłaniać falę dźwiękową jednostronnie – od strony źródła hałasu – lub dwustronnie – obie płaszczyzny ekranu, zarówno od strony źródła hałasu, jak i od strony obiektu chronionego, charakteryzują się dobrym współczynnikiem pochłaniania dźwięku.

Ekrany dźwiękochłonne zmniejszają pogłosowość obszaru wokół jezdni, a tym samym zwiększają efektywność akustyczną ekranowania. Dzięki nim można zapewnić znacznie skuteczniejszą ochronę przed hałasem w osiedlach miejskich, szczególnie o zabudowie dwustronnej ciągłej.

Obowiązująca norma PN-EN 1793-1 z kwietnia 2001 r. wymaga, by ekrany akustyczne budowane wzdłuż tras komunikacyjnych miały zastosowany element dźwiękochłonny w celu zmniejszenia uciążliwości wynikającej z odbicia dźwięku od tego ekranu. Mając to na uwadze, norma zaleca, aby określić klasę właściwości pochłaniających stosowanego elementu ściennego (panelu) w konstrukcji ekranu akustycznego. Klasa właściwości akustycznych panelu zależy od wartości jednoliczbowego wskaźnika oceny pochłaniania dźwięku wyrażonego w decybelach. Wartość tego wskaźnika oblicza się następująco:

gdzie: αSi – współczynnik pochłaniania dźwięku w i-tym pasmie częstotliwości o szerokości jednej trzeciej oktawy;

Li – znormalizowany poziom dźwięku A [dB] hałasu drogowego w i-tym pasmie częstotliwości o szerokości jednej trzeciej oktawy.

Według normy elementy ścienne z wykładziną dźwiękochłonną w zależności od wartości wskaźnika oceny pochłaniania można zakwalifikować do następujących klas właściwości pochłaniających:

  • klasa A0 – DLα < 4 dB (materiał nie ma własności pochłaniających),
  • klasa A1 – DLα ma wartość od 4 do 7 dB,
  • klasa A3 – DLα ma wartość od 8 do 11 dB,
  • klasa A4 – DLα > 11 dB.

Oznaczenie klasy pochłaniania jest pomocne przy dokonywaniu wyboru rodzaju ekranu akustycznego do konkretnej lokalizacji terenowej. Występująca we wzorze wartość współczynnika pochłaniania α jest wartością współczynnika wyznaczonego metodą pogłosową.

Aby określić wartość pogłosowego współczynnika pochłaniania dźwięku materiału, trzeba dysponować materiałem o powierzchni 10 m2. Wykonanie tego typu badań akustycznych jest kosztowne, a ich rezultat w przypadku nowych materiałów może okazać się niewystarczający. 

Potrzebujesz więcej TREŚCI?

Odbierz TUTAJ
IZO-newslettera »

W przypadku badań akustycznych nowych materiałów korzystniejsze jest wyznaczenie wartości fizycznego współczynnika pochłaniania (wystarczy próbka materiału o średnicy 10 cm i 3 cm) i wyznaczenie na drodze obliczeniowej wartości współczynnika pogłosowego, co umożliwia już wstępne (orientacyjne) określenie klasy właściwości pochłaniających panelu, w którym badany materiał stanowi wykładzinę dźwiękochłonną.

Jeżeli rezultaty tych badań akustycznych i wyliczeń są pozytywne (tzn. badany materiał ma własności pochłaniające), to wskazana jest weryfikacja wyników uzyskanych częściowo na drodze teoretycznej, a mianowicie wyznaczenie wartości pogłosowego współczynnika pochłaniania panelu na drodze doświadczalnej. Następnie na podstawie uzyskanych wyników należy określić jego klasę właściwości pochłaniających. Otrzymane w ten sposób wyniki z przeprowadzonych badań akustycznych pozwolą określić, czy dany materiał może być stosowany w konstrukcji paneli dźwiękochłonnego ekranu akustycznego.

Artykuł pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 3/2009

Komentarze

(2)
sw | 18.10.2014, 00:23
drogi i mosty akustyka
Bartek | 31.03.2015, 19:40

Ekrany akustyczne drewniane lub przeciwolśnieniowe

   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Przeglądaj materiały budowlane w okazyjnych cenach!


Panele warstwowe są dostępne w różnych kolorach, grubościach izolacji i mogą być produkowane w oparciu o indywidualne wymagania dotyczące długości. ZOBACZ »


Jak dobrać posadzkę do obiektu?


Wybierz posadzkę, która będzie funkcjonalna i łatwa w czyszczeniu.... ZOBACZ »


Jakie są rodzaje płyt warstwowych?

Prace uszczelniające - postaw na niezawodne rozwiązania »

Ukryte mocowanie oznacza, że łączniki płyt są niewidoczne, co poprawia...
czytaj dalej »

Obecna praktyka projektowania i wykonywania budowli ziemnych i podłoży nawierzchni drogowych mnoży przypadki zastosowania... czytaj dalej »

Wylicz realną stawkę robocizny »


Gdy już myślimy, że mamy wszystko, co niezbędne w programie kosztorysowym, bądź sądzimy (o zgrozo!!!), że "się nie da" czegoś... ZOBACZ »


Wybierz najlepszy materiał do ocieplenia budynku »

Balkony i tarasy - jaką technologię wykonania wybrać?

W obszarze izolacji termicznej, akustycznej i przeciwogniowej, poddaszy oraz ścian działowych o konstrukcji... czytaj dalej » Bardzo istotne jest odpowiednie wykończenie okapu tarasu czy balkonu... czytaj dalej »

Ten system gwarantuje doskonałą izolację termiczną i akustyczną »


Innowacyjny system o wyjątkowym i ekskluzywnym wyglądzie, który poprawia współczesne przestrzenie mieszkalne. ZOBACZ »


Doskonała alternatywna dla tradycyjnych izolacji »

Wibroizolacja i wibroakustyka - co warto wiedzieć?

Dzięki swoim właściwościom – m.in. wysokiej odporności na ściskanie, wodoszczelności, paroszczelności... czytaj dalej » To jedyna dostępna na polskim rynku ściana dwuwarstwowa, w której obie warstwy – mur i ocieplenie, wykonane są z tego samego materiału... czytaj dalej »

Zatrzymaj ciepło i ochroń dom przed zimnem »


Dużym zainteresowaniem właścicieli domów cieszy się też... ZOBACZ »


Czego użyć do izolacji dachu?

Czego jeszcze nie wiesz o izolacji balkonów?

Dostarczamy innowacyjne systemy hydroizolacji oraz pokryć dachowych, mające na celu zmianę sposobu życia i pracy naszych klientów... czytaj dalej » Tradycyjne systemy balkonowe sprawdzają się tylko i wyłącznie wtedy, kiedy wykonawstwo jest na najwyższym poziomie... czytaj dalej »

Najtańszy sposób na wykonanie stropu? Sprawdź »


Przekonaj się, jak wiele zalet ma nowa generacja stropów gęstożebrowych ZOBACZ »


Trwałe mocowanie izolacji - czego użyć?

Jak zabezpieczyć budynek przed wilgocią?

Które parametry gwarantują stabilność układu ociepleniowego i przeciwdziałają drganiom wywołanym przez siły ssące wiatru?
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr...  czytaj dalej »


Czego użyć do izolacji kanałów wentylacyjnych?


Systemy ochrony energii w budownictwie i w instalacjach technicznych, spełniają najbardziej restrykcyjne normy europejskie definiując... ZOBACZ »


dr inż. Jan Sikora
dr inż. Jan Sikora
Jest absolwentem Wydziału Maszyn Górniczych i Hutniczych AGH w Krakowie (teraz Wydział Inżynierii Mechanicznej i Robotyki). Pracuje w AGH Akademii Górniczo-Hutniczej od 1971 r., obecnie jako adiunkt w ... więcej »
dr inż. Jadwiga Turkiewicz
dr inż. Jadwiga Turkiewicz
Jest absolwentką Wydziału Maszyn Górniczych i Hutniczych AGH (teraz Wydział Inżynierii Mechanicznej i Robotyki). Pracuje w AGH Akademii Górniczo-Hutniczej od 1979 r., obecnie jako adiunkt w Katedrze M... więcej »
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Synthos S.A. Synthos S.A.
Grupa Kapitałowa Synthos S.A. jest jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce. Spółka jest pierwszym w Europie...
1/2020

Aktualny numer:

Izolacje 1/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Szron na dachu
  • - Ile można zyskać na termomodernizacji?
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.