Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Ocena właściwości dźwiękochłonnych wykładzin porowatych stosowanych w ekranach akustycznych

archiwum autorów

Obowiązująca norma PN-EN 1793-1:2001 dotycząca drogowych urządzeń przeciwhałasowych zaleca, aby ekrany akustyczne budowane wzdłuż tras komunikacyjnych miały panele charakteryzujące się dobrymi właściwościami dźwiękochłonnymi. Właściwości te mają być określone przez podanie wartości jednoliczbowego wskaźnika oceny pochłaniania dźwięku DLα i klasy właściwości pochłaniających A.

W artykule zostanie przedstawiona pierwsza część wyników badań dotyczących właściwości pochłaniających nowych materiałów o strukturze porowatej, które mają mieć zastosowanie jako wykładzina dźwiękochłonna w panelach ekranów akustycznych.

Wstęp

W ciągu ostatnich lat zaprojektowano i zbudowano wiele różnych typów ekranów akustycznych. Ich podstawowym zadaniem jest wytworzenie cienia akustycznego, tj. obszaru, do którego ze źródła dźwięku nie docierają bezpośrednie fale akustyczne. Najczęściej budowane obecnie ekrany akustyczne mają na celu ochronę akustyczną środowiska zewnętrznego przed jednym z najbardziej uciążliwych źródeł hałasu, jakim są środki komunikacji i trasy komunikacyjne.

Z punktu widzenia własności akustycznych ekrany dzieli się na dźwiękoizolacyjne – odbijające falę dźwiękową – oraz dźwiękochłonne – pochłaniające falę dźwiękową. Ekrany dźwiękochłonne mogą pochłaniać falę dźwiękową jednostronnie – od strony źródła hałasu – lub dwustronnie – obie płaszczyzny ekranu, zarówno od strony źródła hałasu, jak i od strony obiektu chronionego, charakteryzują się dobrym współczynnikiem pochłaniania dźwięku.

Ekrany dźwiękochłonne zmniejszają pogłosowość obszaru wokół jezdni, a tym samym zwiększają efektywność akustyczną ekranowania. Dzięki nim można zapewnić znacznie skuteczniejszą ochronę przed hałasem w osiedlach miejskich, szczególnie o zabudowie dwustronnej ciągłej.

Obowiązująca norma PN-EN 1793-1 z kwietnia 2001 r. wymaga, by ekrany akustyczne budowane wzdłuż tras komunikacyjnych miały zastosowany element dźwiękochłonny w celu zmniejszenia uciążliwości wynikającej z odbicia dźwięku od tego ekranu. Mając to na uwadze, norma zaleca, aby określić klasę właściwości pochłaniających stosowanego elementu ściennego (panelu) w konstrukcji ekranu akustycznego. Klasa właściwości akustycznych panelu zależy od wartości jednoliczbowego wskaźnika oceny pochłaniania dźwięku wyrażonego w decybelach. Wartość tego wskaźnika oblicza się następująco:

gdzie: αSi – współczynnik pochłaniania dźwięku w i-tym pasmie częstotliwości o szerokości jednej trzeciej oktawy;

Li – znormalizowany poziom dźwięku A [dB] hałasu drogowego w i-tym pasmie częstotliwości o szerokości jednej trzeciej oktawy.

Według normy elementy ścienne z wykładziną dźwiękochłonną w zależności od wartości wskaźnika oceny pochłaniania można zakwalifikować do następujących klas właściwości pochłaniających:

  • klasa A0 – DLα < 4 dB (materiał nie ma własności pochłaniających),
  • klasa A1 – DLα ma wartość od 4 do 7 dB,
  • klasa A3 – DLα ma wartość od 8 do 11 dB,
  • klasa A4 – DLα > 11 dB.

Oznaczenie klasy pochłaniania jest pomocne przy dokonywaniu wyboru rodzaju ekranu akustycznego do konkretnej lokalizacji terenowej. Występująca we wzorze wartość współczynnika pochłaniania α jest wartością współczynnika wyznaczonego metodą pogłosową.

Aby określić wartość pogłosowego współczynnika pochłaniania dźwięku materiału, trzeba dysponować materiałem o powierzchni 10 m2. Wykonanie tego typu badań akustycznych jest kosztowne, a ich rezultat w przypadku nowych materiałów może okazać się niewystarczający. 

Potrzebujesz więcej TREŚCI?

Odbierz TUTAJ
IZO-newslettera »

W przypadku badań akustycznych nowych materiałów korzystniejsze jest wyznaczenie wartości fizycznego współczynnika pochłaniania (wystarczy próbka materiału o średnicy 10 cm i 3 cm) i wyznaczenie na drodze obliczeniowej wartości współczynnika pogłosowego, co umożliwia już wstępne (orientacyjne) określenie klasy właściwości pochłaniających panelu, w którym badany materiał stanowi wykładzinę dźwiękochłonną.

Jeżeli rezultaty tych badań akustycznych i wyliczeń są pozytywne (tzn. badany materiał ma własności pochłaniające), to wskazana jest weryfikacja wyników uzyskanych częściowo na drodze teoretycznej, a mianowicie wyznaczenie wartości pogłosowego współczynnika pochłaniania panelu na drodze doświadczalnej. Następnie na podstawie uzyskanych wyników należy określić jego klasę właściwości pochłaniających. Otrzymane w ten sposób wyniki z przeprowadzonych badań akustycznych pozwolą określić, czy dany materiał może być stosowany w konstrukcji paneli dźwiękochłonnego ekranu akustycznego.

Artykuł pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 3/2009

Komentarze

(2)
sw | 18.10.2014, 00:23
drogi i mosty akustyka
Bartek | 31.03.2015, 19:40

Ekrany akustyczne drewniane lub przeciwolśnieniowe

   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Najlepszy system stropowy?


Betonowe stropy można produkować na różne sposoby – z betonu przygotowanego na placu budowy lub w fabryce, gdzie panują kutemu optymalne warunki. ZOBACZ »Odkryj nowy wymiar bezpieczeństwa dla Twojego domu »

Żaluzje ceramiczne, szklane, wentylowane. Co wybrać?

Każdemu z nas zależy na zapewnieniu odpowiedniego bezpieczeństwa swoim bliskim i miejscu, które jest dla nas najważniejsze. Wybór...
czytaj dalej »

Które rozwiązanie sprawdzi się w Twoim przypadku? Jak ochronić wnętrze przed słońcem, hałasem lub zimnem? czytaj dalej »

Czym skutecznie zaizolować fundament?

Zadaniem hydroizolacji jest zablokowanie dostępu wody i wilgoci do wnętrza obiektu budowlanego. Istnieje kilka rodzajów izolacji krystalizujących, a ich znajomość ułatwia zaprojektowanie i wykonanie szczelnej budowli. czytaj dalej »

 


Izolacja natryskowa - co warto wiedzieć?

Dobierz najlepszy materiał izolacyjny »

Produkty polimocznikowe można stosować wszędzie tam, gdzie wymagana jest... czytaj dalej » Niski poziom ochrony cieplnej generuje wysokie koszty utrzymania budynku, stanowiące duże obciążenie budżetu... czytaj dalej »

Uszczelnianie trudnych powierzchni! Zobacz, jak to zrobić skutecznie »


Doszczelniając przegrodę od strony wewnętrznej budynku ograniczamy przenikanie pary wodnej do warstwy izolacyjnej, natomiast... ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Jak zabezpieczyć rury przed stratami ciepła?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Czym powinieneś kierować się przy wyborze odpowiedniej izolacji rur? czytaj dalej »

Jak wykonać trwałe posadzki?

Jakich technologii oraz materiałów użyć do wykonania podłóg przemysłowych, naprawy betonów lub przeprowadzenia renowacji posadzek?  czytaj dalej »


Dlaczego hydroizolacja budynków jest tak ważna?

Sprawdzony sposób na przyspieszenie ocieplenia »

W budynkach nowo wznoszonych barierę dla wody gruntowej stanowi hydroizolacja zewnętrzna ścian piwnic i izolacja pod płytą fundamentową... czytaj dalej » Jakiego produktu użyć, by aplikacja była łatwa, efektywność większa, a tempo pracy ekspresowe? czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji podłóg, dachów i fasad?


Istotną różnicą pomiędzy styropianami białymi i grafitowymi jest ich odporność na ZOBACZ »


Najlepszy produkt na tynku termoizolacji? Sprawdź »

Jak dobrać posadzkę do obiektu?

Obniżona wartość λ pozwala zmniejszyć straty energetyczne oraz wydatki na eksploatacje budynków.
czytaj dalej »

Wybierz posadzkę, która będzie funkcjonalna i łatwa w czyszczeniu... czytaj dalej »

dr inż. Jan Sikora
dr inż. Jan Sikora
Jest absolwentem Wydziału Maszyn Górniczych i Hutniczych AGH w Krakowie (teraz Wydział Inżynierii Mechanicznej i Robotyki). Pracuje w AGH Akademii Górniczo-Hutniczej od 1971 r., obecnie jako adiunkt w ... więcej »
dr inż. Jadwiga Turkiewicz
dr inż. Jadwiga Turkiewicz
Jest absolwentką Wydziału Maszyn Górniczych i Hutniczych AGH (teraz Wydział Inżynierii Mechanicznej i Robotyki). Pracuje w AGH Akademii Górniczo-Hutniczej od 1979 r., obecnie jako adiunkt w Katedrze M... więcej »
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Triflex Polska Triflex Polska
Triflex zyskał na rynku europejskim pozycję lidera w zakresie opracowywania, kompleksowego doradztwa oraz zastosowania uszczelnień i powłok...
9/2019

Aktualny numer:

Izolacje 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowoczesne rozwiązania elewacyjne
  • - Jakość wykonania izolacji z szarego styropianu
Zobacz szczegóły
Jaką technologię wykonania tarasu wybrać w naszym klimacie?

Jaką technologię wykonania tarasu wybrać w naszym klimacie?

Zarówno w starych, jak i nowo wzniesionych budynkach coraz częściej można zauważyć bardzo zły stan balkonów i tarasów. Dlaczego tak się dzieje?
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.