Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Właściwości dźwiękochłonne materiałów włóknistych i wiórowych będących odpadami produkcyjnymi

archiwum autorów

W artykule przedstawiono wybrane wyniki przeprowadzonych badań akustycznych pod kątem określenia właściwości dźwiękochłonnych materiałów będących odpadami produkcyjnymi. Materiały te mają strukturę włóknistą i strukturę wiór. Uzyskanie pozytywnych wyników z przeprowadzonych wstępnych badań akustycznych niektórych materiałów daje nadzieję na możliwość zagospodarowania odpadów produkcyjnych, a mianowicie stosowania ich w konstrukcjach zabezpieczeń wibroakustycznych. Ma to obecnie istotne znaczenie, gdyż wiele zakładów boryka się z problemem odpadów produkcyjnych.

Jednym z bardzo ważnych zadań ochrony i kształtowania środowiska jest zabezpieczenie człowieka przed szkodliwym działaniem hałasu oraz stworzenie optymalnych warunków akustycznych w budynkach mieszkalnych i użyteczności publicznej, w obiektach przemysłowych, a także w środowisku zewnętrznym. Hałas pochodzący od maszyn i urządzeń, zarówno typowo przemysłowych, jak i występujących w budynkach nieprzemysłowych, nadal bowiem stanowi poważne zagrożenie dla człowieka oraz wyzwanie dla wibroakustyków opracowujących metody i sposoby jego redukcji.

W projektowaniu rozwiązań konstrukcyjnych ustrojów dźwiękochłonno-izolacyjnych zasadnicze znaczenie ma dobór materiałów dźwiękochłonnych i dźwiękoizolacyjnych z punktu widzenia ich własności akustycznych. Stosowane w zabezpieczeniach akustycznych materiały dźwiękochłonne muszą spełniać wymagania dotyczące niezawodności i trwałości układu, a przede wszystkim muszą charakteryzować się dobrymi własnościami pochłaniającymi dźwięk oraz mieć postać i fakturę umożliwiającą bezpośrednie zastosowanie w rozwiązaniach konstrukcyjnych zabezpieczeń przeciwhałasowych.

Obecnie istnieje wiele rodzajów materiałów dźwiękochłonnych wykorzystywanych w rozwiązaniach konstrukcyjnych zabezpieczeń przeciwhałasowych. Mimo to ciągle prowadzone są w wielu ośrodkach naukowo-badawczych badania, których celem jest pozyskanie nowych materiałów, o lepszych właściwościach akustycznych i jednocześnie dużej trwałości i odporności na czynniki chemiczne. Istotne znaczenie ma w chwili obecnej także czynnik ekonomiczny, czyli cena stosowanych materiałów dźwiękochłonnych.

Z tego również powodu w Katedrze Mechaniki i Wibroakustyki AGH podjęto badania akustyczne materiałów – odpadów produkcyjnych dostarczonych przez właścicieli zakładów borykających się z dużą ilością odpadów. Celem badań było przeprowadzenie wstępnej oceny własności pochłaniających tych materiałów, a tym samym określenie ich przydatności do zastosowania w konstrukcjach biernych zabezpieczeń przeciwhałasowych.

Badaniom poddano materiały, których sama struktura wstępnie rokowała uzyskanie pozytywnych rezultatów. Uzyskanie wstępnych pozytywnych wyników badań otwiera możliwość zagospodarowania odpadów produkcyjnych (składowanie odpadów i ich utylizacja jest poważnym problemem). Jednocześnie zaistniałaby możliwość wykorzystania w konstrukcjach zabezpieczeń przeciwhałasowych dużo tańszych materiałów o własnościach pochłaniających niż obecnie stosowane.

Ostateczna weryfikacja polegałaby na zastosowaniu takiego materiału w konkretnym zabezpieczeniu przeciwhałasowym i porównanie na drodze pomiarowej wielkości obniżenia aktywności akustycznej źródła hałasu z przypadkiem, gdy w identycznym zabezpieczeniu akustycznym byłaby zastosowana np. wełna mineralna.

Artykuł pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 11/12/2008

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Innowacyjny system kompozytowych wzmocnień konstrukcji »


W przypadku gdy temperatura przekroczy temperaturę zeszklenia, wówczas żywica nie jest... ZOBACZ »


"Wirtualne malowanie" - wykonaj symulację online »

Dobierz najlepszy materiał izolacyjny »

Obok wiedzy na temat produktów, równie istotna jest znajomość technologii, którą... czytaj dalej » Niski poziom ochrony cieplnej generuje wysokie koszty utrzymania budynku, stanowiące duże obciążenie budżetu... czytaj dalej »


Opłacalność paneli fotowoltaicznych - najnowsze informacje i porady »

Uszczelnianie obiektów inżynieryjnych - jak to robią specjaliści?

W przyszłym roku nastąpią znaczne podwyżki cen energii elektrycznej, dlatego też warto zastanowić się nad montażem paneli fotowoltaicznych.
czytaj dalej »

Jak prawidłowo chronić ściany fundamentwe i zapewnić gwarancję żywotności obiektu? czytaj dalej »

Czym skutecznie zaizolować fundament?

Zadaniem hydroizolacji jest zablokowanie dostępu wody i wilgoci do wnętrza obiektu budowlanego. Istnieje kilka rodzajów izolacji krystalizujących, a ich znajomość ułatwia zaprojektowanie i wykonanie szczelnej budowli. czytaj dalej »

 


Jak zapewnić trwałość mocowania elewacji?


Wsporniki przejmują ciężar muru i za pomocą zabetonowanych szyn kotwiących lub kotew przekazują go na ścianę nośną... ZOBACZ »


Zgarnij bony o wartości 100zł. Zobacz jak »

Jak dobrać posadzkę do obiektu?

3 kroki do Super CashBack
czytaj dalej »

Wybierz posadzkę, która będzie funkcjonalna i łatwa w czyszczeniu... czytaj dalej »

Jak wykonać trwałe posadzki?

Jakich technologii oraz materiałów użyć do wykonania podłóg przemysłowych, naprawy betonów lub przeprowadzenia renowacji posadzek?  czytaj dalej »


Dlaczego hydroizolacja budynków jest tak ważna?

Chcesz ograniczyć straty ciepła z budynku? Zobacz »

W budynkach nowo wznoszonych barierę dla wody gruntowej stanowi hydroizolacja zewnętrzna ścian piwnic i izolacja pod płytą fundamentową... czytaj dalej » W obecnych czasach rosnące ceny energii cieplnej i elektrycznej skłaniają do analizy strat ciepła w budynkach mieszkalnych. Jedynym sposobem ograniczenia kosztów jest... czytaj dalej »

Jak mocować elewacje wentylowane?


Jak w realnych warunkach zachowują się różne systemy mocowań elewacji wentylowanych? ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Jak zabezpieczyć rury przed stratami ciepła?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Czym powinieneś kierować się przy wyborze odpowiedniej izolacji rur? czytaj dalej »

Najlepszy system stropowy?


Betonowe stropy można produkować na różne sposoby – z betonu przygotowanego na placu budowy lub w fabryce, gdzie panują kutemu optymalne warunki. ZOBACZ »


dr inż. Jan Sikora
dr inż. Jan Sikora
Jest absolwentem Wydziału Maszyn Górniczych i Hutniczych AGH w Krakowie (teraz Wydział Inżynierii Mechanicznej i Robotyki). Pracuje w AGH Akademii Górniczo-Hutniczej od 1971 r., obecnie jako adiunkt w ... więcej »
dr inż. Jadwiga Turkiewicz
dr inż. Jadwiga Turkiewicz
Jest absolwentką Wydziału Maszyn Górniczych i Hutniczych AGH (teraz Wydział Inżynierii Mechanicznej i Robotyki). Pracuje w AGH Akademii Górniczo-Hutniczej od 1979 r., obecnie jako adiunkt w Katedrze M... więcej »
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Alpha Dam Alpha Dam
O FIRMIE Alpha Dam Sp. z o.o. produkuje od ponad 10 lat profesjonalne materiały wodochronne i przeciwwilgociowe dla budownictwa.  Do 2008...
9/2019

Aktualny numer:

Izolacje 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowoczesne rozwiązania elewacyjne
  • - Jakość wykonania izolacji z szarego styropianu
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.