Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Rekordowe targi BAU 2011

Jarosław Guzal  |  07.02.2011
Światowe Targi Architektury, Materiałów i Systemów Budowlanych BAU to jedno z najważniejszych wydarzeń w branży.
Światowe Targi Architektury, Materiałów i Systemów Budowlanych BAU to jedno z najważniejszych wydarzeń w branży.
Jarosław Guzal

Światowe Targi Architektury, Materiałów i Systemów Budowlanych BAU 2011 po raz kolejny potwierdziły opinię najważniejszej w skali świata imprezy wystawienniczej skierowanej do branży budowlanej. Podczas sześciu dni targowych około 238 tys. gości odwiedziło Nowe Tereny Targowe w Monachium – to oznacza wzrost o około 12 proc. w porównaniu z ostatnią edycją w roku 2009. Tak znacznego wzrostu nie odnotowano jeszcze nigdy w prawie 50-letniej historii targów BAU.

To najważniejsze wydarzenie w branży było sukcesem przede wszystkim pod względem udziału gości zagranicznych. Na targi BAU przyjechało ich prawie 60 tys. Tym samym udział odwiedzających z zagranicy wzrósł z 18 proc. do 25 proc. Ponownie wzrósł również udział projektantów i architektów. Wynosi on obecnie 22 proc., co daje liczbę ponad 52 tys. odwiedzających.

Do Monachium zjechali goście z ponad 150 państw. Od pierwszego dnia hale targowe przeżywały prawdziwe oblężenie. Wyraźnie wzrosła liczba odwiedzających z prawie wszystkich państw. Oprócz Niemiec większość gości z branży przyjechało z Austrii, Szwajcarii, Włoch, Turcji, Republiki Czeskiej, Polski, Rosji, Słowenii, Francji i z Wielkiej Brytanii. Targi BAU odnotowały szczególnie wysoki wzrost liczby odwiedzających z państw pozaeuropejskich, takich jak Indie, Japonia, USA, Kanada i Zjednoczone Emiraty Arabskie. Liczba gości z niektórych państw wzrosła prawie dwukrotnie.

Targi BAU przerosły wszelkie oczekiwania – powiedział dyrektor targów BAU dr Reinhard Pfeiffer – i dokonały ponownie olbrzymiego skoku. Wzrost liczby odwiedzających jest w dużym stopniu wynikiem wzrastającego międzynarodowego charakteru targów. Targi odwiedziło prawie 60 tys. gości z zagranicy, których udział jest imponujący i wynosi 25 proc. Targi BAU udowodniły tym samym, że słusznie uważa się je za wiodące międzynarodowe targi w branży budowlanej. I udało się im umocnić swoją pozycję jako miejsce spotkań numer 1 architektów i projektantów. Wreszcie decydujące znaczenie ma fakt, że nasi klienci, wystawcy jak również odwiedzający z branży są bardzo zadowoleni i że targi BAU mogły stanowić doskonałą platformę do nawiązywania kontaktów biznesowych.

Już na rok przed rozpoczęciem targów prawie cała powierzchnia została wynajęta. Wielu firmom udało się dostać jedynie na listę oczekujących. Na 180 tys. m² powierzchni w halach zaprezentowało się 2058 wystawców z 46 państw, w tym najwięksi producenci materiałów, elementów i systemów budowlanych. W związku z ponownym ożywieniem koniunktury w budownictwie większość wystawców przyjechała na targi BAU z optymizmem, mimo to olbrzymie zainteresowanie, a przede wszystkim gwałtowny wzrost liczby odwiedzających z zagranicy, przerosło ich oczekiwania.

W związku z wyraźnym wzrostem liczby zagranicznych odwiedzających decyzja o pozycjonowaniu targów BAU jako wiodących targów międzynarodowych była absolutnie słuszna. Ponownie wzrosła również jakość odwiedzających – oświadczył Dieter Schäfer, Dyrektor Generalny Deutsche Steinzeug Cremer & Breuer AG i przewodniczący rady doradczej wystawców targów BAU.

Targi BAU odnotowały nie tylko wzrost ilościowy – udowodniły również, że są najważniejszymi targami dla ekspertów w zakresie budownictwa z całego świata – od projektantów i architektów, aż po wykonawców – jako giełda informacji i komunikacji, ale przede wszystkim jako wystawa nowości, na której prezentowana jest przyszłość budownictwa, oraz jako platforma biznesu, na której przeprowadza i przygotowuje się konkretne transakcje.

Pozytywne opinie na temat targów znajdują również wyraz w ankiecie przeprowadzonej przez Instytut Badań Rynkowych TNS Infratest. Według ankiety 96 proc. odwiedzających przyznało targom BAU oceny od celującej do dobrej. Oceny celujące otrzymały działy aluminium, szkła i drewna/tworzyw sztucznych. Krytycznie oceniono jedynie organizację targów na terenie otwartym. Program ramowy, głównie fora i wystawy, również uzyskały najwyższe oceny odwiedzających. 97 proc. ponownie chce odwiedzić targi BAU. Najwyżej oceniono kompletną i szeroką ofertę oraz obecność liderów rynkowych. 93 proc. odwiedzających traktuje targi BAU jako targi najważniejsze.

Ankietowani uznali również, że kto przyjechał z zamiarem dokonania konkretnych inwestycji, mógł osiągnąć ten cel również na platformie biznesu targów BAU. Prawie wszyscy odwiedzający oświadczyli ponadto, że udało im się pomyślnie przygotować inwestycje i nawiązać nowe kontakty biznesowe. Jeszcze raz okazało się, że targi BAU to targi profesjonalistów dla profesjonalistów. Udział odwiedzających z branży wynosi 96 proc. Z ankiety wynikało ponadto, że wyraźnie poprawił się nastrój w branży budownictwa. W roku 2009 tylko połowa respondentów odnośnie sytuacji gospodarczej dała oceny od celującej do dobrej, natomiast obecnie aż 82 proc. z nich patrzy optymistycznie w przyszłość.

Głównymi tematami targów BAU były w tym roku zrównoważone budownictwo oraz budownictwo dla potrzeb wszystkich pokoleń. Obu tematów dotyczyło kilka wystaw i liczne referaty przedstawione podczas forów i kongresów, między innymi podczas kongresu "Budownictwo dla przyszłości – zrównoważone, energooszczędne i innowacyjne" zorganizowanego przez Federalne Ministerstwo Budownictwa, jak również podczas imprez "Budynki przyszłości" Federalnego Ministerstwa Gospodarki. Absolutną atrakcją był dom solarny Wyższej Szkoły w Rosenheim, który zdobył drugie miejsce w konkursie Solar Decathlon w Madrycie i na targach BAU po raz pierwszy został zaprezentowany szerokiej publiczności.

Ogromne zainteresowanie wzbudziły trzy fora targów BAU. Najwięcej uczestników zgromadziło forum "Budownictwo przyszłości", podczas którego działający na skalę międzynarodową architekci, tacy jak sir Peter Cook czy Françoise Hélène Jourda przedstawili swoje plany i projekty. Wszystkie miejsca były zajęte również podczas forum MakroArchitektury, które dotyczyło współpracy między architekturą i przemysłem, a także badań przyszłościowych w architekturze. Z kolei forum "Inteligentne budownictwo" przerzuciło pomost pomiędzy modernizacją i renowacją budynków oraz realizacją nowoczesnych budynków high-tech, takich jak domy pasywne czy domy plusenergetyczne. Federalne Ministerstwo Budownictwa przedstawiło odpowiednie projekty, między innymi swoją inicjatywę badawczą "Budownictwo przyszłości".

Kolejna, 20. już edycja targów BAU, odbędzie się w dniach 14–19 stycznia 2013 r. na Nowych Terenach Targowych w Monachium.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Najlepszy system stropowy?


Betonowe stropy można produkować na różne sposoby – z betonu przygotowanego na placu budowy lub w fabryce, gdzie panują kutemu optymalne warunki. ZOBACZ »Odkryj nowy wymiar bezpieczeństwa dla Twojego domu »

Żaluzje ceramiczne, szklane, wentylowane. Co wybrać?

Każdemu z nas zależy na zapewnieniu odpowiedniego bezpieczeństwa swoim bliskim i miejscu, które jest dla nas najważniejsze. Wybór...
czytaj dalej »

Które rozwiązanie sprawdzi się w Twoim przypadku? Jak ochronić wnętrze przed słońcem, hałasem lub zimnem? czytaj dalej »

Czym skutecznie zaizolować fundament?

Zadaniem hydroizolacji jest zablokowanie dostępu wody i wilgoci do wnętrza obiektu budowlanego. Istnieje kilka rodzajów izolacji krystalizujących, a ich znajomość ułatwia zaprojektowanie i wykonanie szczelnej budowli. czytaj dalej »

 


Izolacja natryskowa - co warto wiedzieć?

Dobierz najlepszy materiał izolacyjny »

Produkty polimocznikowe można stosować wszędzie tam, gdzie wymagana jest... czytaj dalej » Niski poziom ochrony cieplnej generuje wysokie koszty utrzymania budynku, stanowiące duże obciążenie budżetu... czytaj dalej »

Uszczelnianie trudnych powierzchni! Zobacz, jak to zrobić skutecznie »


Doszczelniając przegrodę od strony wewnętrznej budynku ograniczamy przenikanie pary wodnej do warstwy izolacyjnej, natomiast... ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Jak zabezpieczyć rury przed stratami ciepła?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Czym powinieneś kierować się przy wyborze odpowiedniej izolacji rur? czytaj dalej »

Jak wykonać trwałe posadzki?

Jakich technologii oraz materiałów użyć do wykonania podłóg przemysłowych, naprawy betonów lub przeprowadzenia renowacji posadzek?  czytaj dalej »


Dlaczego hydroizolacja budynków jest tak ważna?

Sprawdzony sposób na przyspieszenie ocieplenia »

W budynkach nowo wznoszonych barierę dla wody gruntowej stanowi hydroizolacja zewnętrzna ścian piwnic i izolacja pod płytą fundamentową... czytaj dalej » Jakiego produktu użyć, by aplikacja była łatwa, efektywność większa, a tempo pracy ekspresowe? czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji podłóg, dachów i fasad?


Istotną różnicą pomiędzy styropianami białymi i grafitowymi jest ich odporność na ZOBACZ »


Najlepszy produkt na tynku termoizolacji? Sprawdź »

Jak dobrać posadzkę do obiektu?

Obniżona wartość λ pozwala zmniejszyć straty energetyczne oraz wydatki na eksploatacje budynków.
czytaj dalej »

Wybierz posadzkę, która będzie funkcjonalna i łatwa w czyszczeniu... czytaj dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Triflex Polska Triflex Polska
Triflex zyskał na rynku europejskim pozycję lidera w zakresie opracowywania, kompleksowego doradztwa oraz zastosowania uszczelnień i powłok...
9/2019

Aktualny numer:

Izolacje 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowoczesne rozwiązania elewacyjne
  • - Jakość wykonania izolacji z szarego styropianu
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.