Szczegóły wykonawcze w dekarstwie

ABC sztuki dekarskiej
mgr inż. Krzysztof Patoka  |  IZOLACJE 9/2008  |  14.01.2011  |  1
K. Patoka

Jak już wielokrotnie pisałem w naszym cyklu, w Polsce każdy może zawodowo kryć dachy, ponieważ nie istnieje obowiązek uzyskiwania uprawnień do wykonywania zawodu dekarza. Praktyka pokazuje, że jest to niekorzystne dla budujących, bo jednocześnie nie ma żadnych ustalonych standardów wykonania, są tylko zalecenia niektórych producentów. Przepisy budowlane natomiast nie określają jednoznacznie, kto decyduje o istotnych dla jakości dachu szczegółach wykonawczych: projektant, inspektor nadzoru budowlanego czy wykonawca. Szczegóły te stanowią o jakości wykonania dachu. W związku z tym w wielu spornych sprawach określenie winnego powstania niedoróbek jest bardzo trudne.

Dach jest bardzo ważnym elementem każdego budynku, dlatego niezwykle istotne są informacje zamieszczane w projektach konstrukcji dachowych. Jakość tych informacji zależy m.in. od ilości i precyzji opisów ważnych ich elementów. Im mniej dobrze opisanych detali zawiera projekt, tym więcej swobody mają wykonawca i nadzór budowlany. Jeżeli wykonawca jest dekarzem, który ma odpowiednią wiedzę i doświadczenie, to może zbudować dach poprawnie.

Jeżeli jednak tej wiedzy nie ma (lub nie może jej zastosować), to dach będzie miał wady. Problemy z dachami biorą się m.in. z tego, że uczciwy i rzetelny dekarz zawsze przegra konkurencję cenową z niewykwalifikowanym, ale sprytnym robotnikiem, który wiele elementów upraszcza. Takie uproszczenia są możliwe tylko w dachach, które wykonywane są według projektów niezawierających rysunków wykonawczych dotyczących ważnych detali (okapów, kalenic, attyk, kominów itp.).

Okap jako przykład uproszczeń

Okapy dachów skośnych należą do tych fragmentów dachu, które wymagają dużych nakładów pracy i fachowej wiedzy od wykonawców. Właśnie dlatego można w nich dokonać dużej liczby uproszczeń umożliwiających przyspieszenie prac kosztem ich jakości, a dodatkowo można to zrobić tak, że nie będą one widoczne.

Prace wstępne prowadzone w okapie przed ułożeniem pokrycia są długotrwałe i wymagają doświadczenia zawodowego. Podczas wykonywania okapu trzeba przeprowadzać regulacje równoległości i prostopadłości krawędzi połaci utworzonej przez końce belek więźby dachowej, ponieważ wysychające krokwie się wypaczają. W okapie musi być zapewniony wlot powietrza wentylującego o określonych wymiarach i z odpowiednimi osłonami oraz muszą być zamontowane rynny.

Jednocześnie wspomniane wyżej rozwiązania muszą się zgadzać wymiarowo z długością pokrycia dachu. Oznacza to, że w trakcie przygotowywania pracy na etapie mierzenia pokrycia trzeba pogodzić wymagania wymiarowe pokrycia, jego wentylacji i rynien z długością wystających w okapie krokwi. Właśnie w okapie rozpoczyna się układanie folii wstępnego krycia (FWK) lub membrany wstępnego krycia (MWK), której połączenie z obróbkami blacharskimi decyduje o właściwym odprowadzaniu przecieków oraz skutecznym działaniu wentylacji dachu.

Jak (najczęściej) opisuje się dachy w projektach...

W większości wypadków dachy opisuje się oszczędnie. Oto przykład zaczerpnięty z konkretnego projektu, z rysunku przedstawiającego jeden z przekrojów domu jednorodzinnego z dachem. Szczegół A jest zaznaczony na środku przekroju dachu i zawiera następujące informacje:

„Specyfikacja materiałowa:

 • dachówka ceramiczna,
 • łata 5×5 cm,
 • kontrłata 2,5×5 cm,
 • folia dachowa,
 • krokiew 18×5 cm;
 • pustka wentylacyjna,
 • łata 5×5 cm;
 • wełna mineralna 20 cm,
 • paroizolacja z folii PE 0,2 mm,
 • płyta gips.-karton. 12,5 mm”. 

Membrany i folie wokół kominów – problemy z przepisami

Izolacja w płynie

Jak połączyć komin z pokryciem dachowym?

Stropodach szczelinowy nad basenem

Jak ograniczać przewiewy w dachach?

To, co rzuca się w oczy, to problem z nazwą „folia dachowa”. Może ona oznaczać bardzo różne materiały i w wielu wypadkach bez podania konkretnej nazwy i parametrów tego typu wyrobów na dachu może być użyty nieodpowiedni materiał.

Nieprecyzyjnych określeń w projektach jest więcej, np. „folia wiatroszczelna, paroprzepuszczalna”, „folia paroprzepuszczalna” lub „wiatroizolacja”. Wszystkie te nazwy mogą być różnie interpretowane i umożliwiają zastosowanie produktów przeznaczonych do skrajnie różniących się systemów materiałowych. Np. większość producentów używa określenia „wiatroizolacja” do opisu osłonowych materiałów stosowanych na ścianach. Jedynie paroizolacja jest wystarczająco określona w podanej specyfikacji.

Opis techniczny w tym projekcie, oprócz starannego podania wszelkich danych dotyczących więźby dachowej, na temat samego dachu zawiera następujące informacje: „Konstrukcja dachu drewniana, płatwiowa, wentylowana. Pokrycie dachu – dachówka cementowa lub ceramiczna”. Według obecnie obowiązujących zasad (zgodnych z nazewnictwem europejskim) wyrażenie „konstrukcja dachu wentylowana” oznacza zastosowanie szczeliny wentylacyjnej między folią lub papą na poszyciu a termoizolacją (rys. 1 i 2). Te określenia zobowiązują wykonawcę i nadzór budowlany do wykonania dwóch równoległych szczelin wentylacyjnych w takim dachu.

Jednak bez rysunków takich detali, jak okapy, kalenice i naroża, wykonawca i jego nadzór będą mieli dużo kłopotów przy ich realizacji. Wynika to z tego, że szczelina wentylacyjna nad termoizolacją (a pod FWK lub deskowaniem) w dachach o skomplikowanych kształtach (a takie są polskie dachy) jest trudna do wykonania i wymaga dużej wiedzy i doświadczenia od wykonawcy i inspektora nadzoru.

Chciałbym jeszcze zwrócić uwagę na sformułowanie ze specyfikacji: „pustka wentylacyjna”. Pustka kojarzy się z zamkniętymi przestrzeniami i jeżeli to słowo jest używane w języku budowlanym, to od dawna określa miejsca o zamkniętych ścianach, tak jak popularne w latach 80. pustki w ścianach zwiększające ich termoizolacyjność. W takim tradycyjnym rozumieniu „pustka” nie może być wentylacyjna.

Co gorsza, istnieje taka pustka, która ma duże znaczenie dla wędrówki pary wodnej i dlatego może się kojarzyć z „pustką wentylacyjną”. Mam na uwadze przestrzeń zawartą miedzy paroizolacją a płytami gipsowo-kartonowymi na poddaszach. Powietrze znajdujące się między tymi materiałami spełnia funkcję bufora wyrównującego nasycenie pary wodnej (ciśnienie pary wodnej) pod płytami g-k i w ten sposób chroni przed miejscowymi zawilgoceniami (i ogranicza ryzyko pojawienia się pleśni).

Zastosowanie słowa „pustka” jako elementu wentylacji jest w związku z tym bardzo mylące. Najlepiej jest nazwać takie miejsca „szczeliną wentylacyjną”. Jest ona jednoznaczna, ponieważ szczeliny kojarzą się z otwartymi wąskimi przestrzeniami. Określenie „pustka wentylacyjna” może więc powodować (i są na to liczne dowody) skojarzenia uprawniające wykonawcę do zamknięcia przestrzeni utworzonej przez kontrłaty w okapie i na kalenicy lub narożu. Skutek jest oczywisty: nie ma ruchu powietrza, a z tego powodu nie ma również wentylacji dachu.

Brak jednolitego nazewnictwa może być przyczyną poważnych nieporozumień, a w konsekwencji – poważnych wad dachu. Kto za to odpowiada i kto powinien zająć się tym problemem? Jakaś instytucja powinna precyzyjnie określić nazwy nowych materiałów, ponieważ tworzone obecnie normy europejskie robią to zbyt ogólnie i nie obejmują wszystkich możliwości ich zastosowania.

Wracając do tematu, jeżeli w projekcie nie ma żadnego rysunku określającego szczegóły wykonania okapów, kalenic, naroży, kominów itp., to mogą być one zbudowane według wiedzy wykonawcy lub inspektora nadzoru. Gdy ci ludzie nie mają żadnych obligatoryjnych wzorców, konstruują wszystkie te fragmenty dachu tak, jak im to odpowiada. Czyli najczęściej możliwie najprościej. W ten sposób najważniejsze elementy dachu, które wymagają bardzo starannego wykonania, są źle lub bardzo źle zbudowane.

Artykuł pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 9/2008

Komentarze

(1)
Tagba | 17.01.2015, 15:12

Dziękuję za ciekawy artykuł

   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Zarabiaj pieniądze sprzedając prąd »

Maksymalną mocą jaką można wykorzystać bezpośrednio z energii słonecznej na jednym metrze kwadratowym powierzchni jest tzw. stała słoneczna, która wynosi...  czytaj dalej »


Czego użyć do izolacji balkonu, a czego do izolacji dachu?

Jak uzyskać pełne uprawnienia architektoniczne?

Najczęściej spotykane w polskim budownictwie dachy to dachy płaskie, pokryte papą lub blachą, więc... czytaj dalej » Co zrobić, by samodzielnie wykonywać zawód architekta w Polsce i UE? czytaj dalej »

Jak i czym ocieplić poddasze?


W systemie termoizolacji na krokwiach, która z pewnością jest najbardziej efektywną metodą termoizolacji, stosuje się... ZOBACZ »Gdy ważna jest termoizolacyjność i estetyka...

Tłumienie dźwięków uderzeniowych i drgań budynków. Zobacz »

Ukryte mocowanie oznacza, że łączniki płyt są niewidoczne, co poprawia...
czytaj dalej »

Zapewnienie dobrej wibroakustyki dla budynku to coraz częściej wyzwanie dla świadomych i wymagających... czytaj dalej »

Jak zapewnić trwałość mocowania elewacji?


Wsporniki przejmują ciężar muru i za pomocą zabetonowanych szyn kotwiących lub kotew przekazują go na ścianę nośną... ZOBACZ »


Chcesz ograniczyć straty ciepła z budynku? Zobacz »

Jak usunąć wilgoć ze ścian?

W obecnych czasach rosnące ceny energii cieplnej i eketrycznej skłaniają do analizy strat ciepła w budynkach mieszkalnych. Jedynym sposobem ograniczenia kosztów jest...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Jak dobrać posadzkę do obiektu?


Wybierz posadzkę, która będzie funkcjonalna i łatwa i czyszczeniu... ZOBACZ »


Dowiedz się więcej o hydroizolacji dachów »

Popularność tego materiału rośnie. Dlaczego?

Dostarczamy innowacyjne systemy hydroizolacji oraz pokryć dachowych, mające na celu zmianę sposobu życia i pracy naszych klientów... czytaj dalej » To nowoczesny materiał termoizolacyjny, który zdobył... czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji kanałów wentylacyjnych?


Systemy ochrony energii w budownictwie i w instalacjach technicznych, spełniają najbardziej restrykcyjne normy europejskie definiując... ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Szukasz wpustu balkonowego dobrej jakości?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Wpust balkonowy prosty, wpust balkonowy skośny, ogrzewany lub nieogrzewany? Co wybrać? czytaj dalej »

Czego jeszcze nie wiesz o izolacji natryskowej?


Poliole to grupa wyrobów przeznaczonych do wytwarzania szerokiej gamy poliuretanów, które... ZOBACZ »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Synthos S.A. Synthos S.A.
Grupa Kapitałowa Synthos S.A. jest jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce. Spółka jest pierwszym w Europie...
11/12/2019

Aktualny numer:

Izolacje 11/12/2019
W miesięczniku m.in.:
 • - Modernizacja poddaszy użytkowych
 • - Okładziny podłogowe
Zobacz szczegóły
Ulga remontowo-modernizacyjna w PIT 2017

Ulga remontowo-modernizacyjna w PIT 2017

W aktualnych przepisach prawa podatkowego nie znajdziemy wielu ulg, które obowiązywały w poprzednich latach. Wśród nich jest ulga remontowo- modernizacyjna. Niektórzy...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.