Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2019 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Procedury uwzględniania mostków termicznych w ocenie charakterystyki energetycznej budynków

Ciąg dalszy artykułu...

Obliczeń współczynnika przenikania ciepła ściany zewnętrznej parteru z uwzględnieniem liniowych mostków cieplnych Uk dokonano zgodnie z procedurami prezentowanymi w pracach autora [6, 7, 9, 10]. Otrzymano następujące wyniki obliczeń:

 • współczynnik przenikania ciepła ściany zewnętrznej Uci obliczony zgodnie z PN-EN ISO 6946:2008 [14] – 0,226 W/ /(m2·K),
 • pole powierzchni ściany uczestniczącej w przenikaniu Ai – 18,00 m2, straty ciepła przez ścianę pełną: Ai·Uci – 4,068 W/K,
 • straty ciepła w związku z występowaniem liniowych mostków cieplnych: ∑ Ψi ·li – 8,130 W/K,
 • współczynnik sprzężenia cieplnego między przestrzenią ogrzewaną i otoczeniem zewnętrznym przez obudowę budynku: HD = ∑ Ai · Uci + ∑ Ii · Ψi - 12,198 W/K,
 • pole powierzchni ściany zewnętrznej AO – 21,47 m2,
 • współczynnik przenikania ciepła ściany zewnętrznej:
 

Na podstawie przeprowadzonych obliczeń można stwierdzić, że analizowana ściana zewnętrzna(cegła kratówka o gr. 25 cm, styropian o gr. 15 cm) nie spełnia podstawowego kryterium cieplnego (Uk < Uk,max. = 0,30 W/(m2·K)).
Podstawowym mankamentem jest przyjmowanie do obliczeń dla pojedynczej (wyodrębnionej) ściany całkowitych wartości liniowego współczynnika przenikania ciepła Ψ, ponieważ na podstawie normy PN -EN ISO 14683:2008 [19] nie można określić jednoznacznie wielkości wpływu mostka na jego odpowiednią część (gałąź). Z tego powodu otrzymano niedokładne wyniki obliczeń.

Przykład 2 – obliczenie współczynnika strat ciepła przez przenikanie Htr dla wybranej elewacji budynku na podstawie metodologii zawartej w załączniku 5 (punkt 3.2.3.) do rozporządzenia [23]

Do obliczeń wybrano jedną z elewacji analizowanego budynku jednorodzinnego. Parametry ściany zewnętrznej przyjęto tak jak w przykładzie 1. Na rys. 10 przedstawiono wybraną elewację budynku wraz z identyfikacją mostków cieplnych. Wartości linowych współczynników przenikania ciepła Ψ przyjęto na podstawie normy PN-EN ISO 14683:2008 [19] (tabela 1).

Zgodnie z procedurą przedstawioną w załączniku 5 do rozporządzenia [23] wartości liniowego współczynnika Ψ (tabela 1), długości liniowych mostków termicznych oraz pole powierzchni ścian zewnętrznych uczestniczących w przenikaniu A przyjęto przy zastosowaniu wymiarów zewnętrznych. Wartość współczynnika redukcyjnego obliczeniowej różnicy temperatur i-tej przegrody btri = 1,0 – dla przegród pomiędzy przestrzenią ogrzewaną i środowiskiem zewnętrznym. Wyniki obliczeń współczynnika strat ciepła przez przenikanie Htr zgodnie z załącznikiem 5 rozporządzenia [23] (sposób dokładny) przedstawiono w tabeli 2.

 Rys. Archiwum Autora
Rys. 10. Elewacja analizowanego budynku – identyfi kacja liniowych mostków cieplnych
 
Tabela 2. Wyniki obliczeń współczynnika strat ciepła przez przenikanie Htr analizowanej ściany zewnętrznej budynku


Wnioski z obliczeń
Na podstawie przeprowadzonych obliczeń (przykłady 1 i 2) można sformułować następujące wnioski i propozycje:

 • norma PN-EN ISO 14683:2008 [19] nie wyczerpuje wszystkich rozwiązań mostków termicznych. Ponadto podane wartości liniowego współczynnika przenikania ciepła Ψ są wartościami przybliżonymi i wyłącznie orientacyjnymi. Wykonane obliczenia strat ciepła przez ścianę zewnętrzną z zastosowaniem współczynników wskazanych w normie PN-EN ISO 14683:2008 [19] są niedokładne i przybliżone, nie odzwierciedlają rzeczywistych strat ciepła;
 • udział mostków cieplnych w całkowitych stratach ciepła przez zewnętrzne przegrody budowlane jest znaczący;
 • metodyka uwzględniania mostków cieplnych w obliczeniach strat ciepła według rozporządzenia [23] jest dyskusyjna. Jej stosowanie może spowodować otrzymywanie wyników obliczeń dla danego budynku o znacznej rozbieżności – w zależności od podejścia projektanta (certyfikatora);
 • istnieje potrzeba opracowywania katalogów mostków cieplnych wielu często stosowanych rozwiązań zewnętrznych przegród budowlanych i ich złączy. Szczegółowe obliczenia mostków cieplnych są niezbędne do poprawnego projektowania przegród zewnętrznych i ich złączy w zakresie fizyki budowli oraz wykonywania charakterystyki energetycznej budynków i lokali. Przykładem tego typu opracowania jest przygotowywany do druku katalog [20];
 • w celu uniknięcia błędów wynikających z przeszacowania wielkości strat ciepła zaproponowano stosowanie wartości gałęziowych współczynników przenikania ciepła. W Polsce katalogi, opracowania i normy podają wartości współczynników Ψi dotyczące całej dodatkowej straty ciepła przez mostek. Jedynie w normie PN- -EN12831:2006 [11] zauważa się potrzebę ich podziału przy obliczeniach strat ciepła „metodą pomieszczenie po pomieszczeniu” i proponuje się, aby: „… całkowite wartości Ψi obliczone według EN ISO 10211-1 zostały podzielone na dwa…”. Takie postępowanie w wielu przypadkach jest podstawowym błędem. Poprawne wykonanie obliczeń cieplnych powinno polegać na odniesieniu do pewnych fragmentów budynku, np. poszczególnych ścian zewnętrznych, podziale wartości współczynnika Ψ na odpowiednie gałęzie złącza uczestniczące w stratach ciepła.

Literatura

 1. W.N. Bogosłowski, „Procesy cieplne i wilgotnościowe w budynkach”, Wydawnictwo Arkady, Warszawa 1985.
 2. A. Dylla, „Fizyka budowli”, Wydawnictwa Uczelniane ATR, Bydgoszcz 1985.
 3. A. Dylla, „Ochrona cieplna słabych miejsc w przegrodach budowlanych”, Wydawnictwo ART, Olsztyn 1988.
 4. S. Kołodziejczyk, „Fizyka konstrukcji budowlanych”, Państwowe Wydawnictwo Naukowe, Łódź 1962.
 5. B. Osiński, „Optymalizacja balkonów w zakresie minimalizacji strat energii cieplnej”, Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy, Wydział Budownictwa i Inżynierii Środowiska, Praca magisterska, Bydgoszcz 2008.
 6. K. Pawłowski, „Efektywność zewnętrznych przegród budowlanych i ich złączy w aspekcie cieplno-wilgotnościowym”, Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy, Rozprawa doktorska, Bydgoszcz 2008.
 7. K. Pawłowski, „Propozycja zmian w procedurze obliczania współczynnika przenikania ciepła zewnętrznych przegród budowlanych”, IX Międzynarodowe Seminarium Naukowo-Techniczne ENERGODOM 2008 „Problemy projektowania, realizacji i eksploatacji budynków o niskim zapotrzebowaniu na energię”, Kraków 2008.
 8. K. Pawłowski „Współczesna charakterystyka mostka cieplnego”, IZOLACJE nr 9/2008, s. 39–43.
 9. K. Pawłowski, „Wpływ liniowych mostków cieplnych na parametry fizykalne ścian"

LIPIEC-SIERPIEŃ 2009

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak błyskawicznie zlokalizować mostki termiczne?


Szybko znajduj ukryte usterki i skracaj czas diagnostyki... ZOBACZ »


Szybki montaż stropu – jak to zrobić »

Jak dobrać posadzkę do pomieszczenia? Wypróbuj »

Różne wysokości konstrukcyjne stropów i różne rozstawy...
czytaj dalej »

Konfigurator pomoże Ci w łatwy i szybki sposób dobrać... czytaj dalej »

Jak przygotować się do termomodernizacji domu?


Styropian jest praktycznie niezniszczalnym produktem, nie przepuszcza wody, a jeśli chodzi o zachowanie w obecności ognia, to... ZOBACZ »


Czego użyć do izolacji dachu?

Potrzebny Ci wysokiej jakości tynk?

Rozwiązaniem, które zapewnia optymalne zaizolowanie są... czytaj dalej » Tego typu materiałów poszukują najbardziej wymagający użytkownicy, ceniący estetykę, funkcjonalność, bezpieczeństwo oraz... czytaj dalej »

Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr...  czytaj dalej »


Na czym polegają prace uszczelniające?

Wszystko o izolacji instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych »

Prace uszczelniające mają na celu odcięcie niebezpiecznych materiałów, substancji lub po prostu... czytaj dalej » Produkty przeznaczone do instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych, jak i... czytaj dalej »

Chemia budowlana - porady ekspertów »


Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... ZOBACZ »


Jak zapewnić dobrą wibroakustykę budynku?

Wybierz najlepszy materiał do ociepleń »

Zapewnienie dobrej wibroakustyki dla budynku to coraz częściej wyzwanie dla świadomych i wymagających klientów. czytaj dalej » Czym różnią się materiały do izolacji poszczególnych elementów budynku? czytaj dalej »

Jak przygotować się do termomodernizacji domu?


Styropian jest praktycznie niezniszczalnym produktem, nie przepuszcza wody, a jeśli chodzi o zachowanie w obecności ognia, to... ZOBACZ »


Zarabiaj pieniądze sprzedając prąd

Jak zabezpieczyć budynek przed wilgocią?

Ilość energii jaką jest w stanie „wyprodukować” dany system fotowoltaiczny, zależy...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Planujesz wymianę dachu? Sprawdź »


Dzięki lekkości dachówek nie ma potrzeby wzmacniania Twojej starej struktury dachowej. W niektórych przypadkach jest nawet... ZOBACZ »


Żaluzje zewnętrzne - dlaczego warto je zamontować?

Szukasz pomysłu na wykończenie elewacji? Sprawdź

To doskonała inwestycja, która nie tylko podnosi wartość budynku mieszkalnego...
czytaj dalej »

Tynki cienkowarstwowe tworzą ochronno-dekoracyjną zewnętrzną warstwę o wysokiej odporności na... czytaj dalej »

Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Flowcrete Polska Sp. z o.o.
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Jesteśmy producentem i dystrybutorem materiałów do wykonywania bezspoinowch posadzek żywicznych -...
6/2020

Aktualny numer:

Izolacje 6/2020
W miesięczniku m.in.:
 • - Tynki renowacyjne
 • - Potencjał i funkcje dachów zielonych w miastach
Zobacz szczegóły
Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Trudno wyobrazić sobie nowoczesny dom bez jego wizytówki, czyli balkonu lub tarasu. Elementy te stanowią dodatkową powierzchnię, która pozwala na chwilę oddechu na...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.