Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Wentylacja a jakość energetyczna budynków

mgr inż. Jerzy Żurawski  |  12.01.2011
Nawiewnik sterowany ciśnieniowo w oknie drewnianym
Nawiewnik sterowany ciśnieniowo w oknie drewnianym
Brevis

Ze względu na występujące w budynkach zanieczyszczenie powietrza musi istnieć wymiana powietrza między budynkiem i jego otoczeniem. Zadanie to spełnia system wentylacji – zapewnia dopływ powietrza niezbędnego do oddychania oraz do odprowadzenia lub rozcieńczenia zanieczyszczeń, w tym również pary wodnej.

Wymagania dotyczące jakości powietrza w pomieszczeniach można podzielić na dwie grupy, za względu na: ochronę zdrowia, komfort użytkowania pomieszczeń. Kryterium ochrony zdrowia stosowane jest do określania jakości powietrza głównie w środowisku pracy. Według niego ustala się najwyższe dopuszczalne stężenie związków chemicznych w powietrzu, przy czym zakłada się, że oddziaływanie na pracownika stężeń określonego zanieczyszczenia nie powinno powodować w ciągu całego czasu jego pracy oraz przez okres aktywności zawodowej ujemnych zmian w jego zdrowiu oraz w stanie zdrowia jego przyszłych potomków.

W Polsce dopuszczalne maksymalne stężenie substancji chemicznych w zależności od czasu narażenia na nie określone zostały w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 29 lipca 2002 r. w sprawie najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy [1].

W budynkach mieszkalnych i użyteczności publicznej stosowanie kryterium zdrowia przy ustalaniu strumienia powietrza wentylacyjnego jest praktycznie niemożliwe, korzysta się więc z kryterium komfortu i związanych z nim procedur ustalania intensywności wentylacji. Jakość powietrza wentylacyjnego określa się na podstawie: minimalnego strumienia powietrza wentylacyjnego przypadającego na osobę, minimalnego strumienia powietrza przypadającego na m² powierzchni podłogi pomieszczenia, liczby wymiany powietrza w pomieszczeniu, strumienia powietrza wentylacyjnego będącego sumą ilości powietrza usuwanego z określonych pomieszczeń.

Aktualne wymagania prawne dotyczące jakości powietrza

Obowiązujące przepisy opierają się na kryterium komfortu. Zgodnie z nimi pomieszczenia przeznaczone do stałego pobytu ludzi powinny mieć dopływ powietrza zewnętrznego wynoszący co najmniej:

 • 20 m³/h dla każdej osoby,
 • 30 m³/h dla każdej osoby w pomieszczeniu, w którym można palić,
 • 15 m³/h dla dziecka,
 • 30 m³/h dla każdej osoby w pomieszczeniu klimatyzowanym oraz wentylowanym o nieotwieralnych oknach,
 • 50 m³/h dla każdej osoby w pomieszczeniu klimatyzowanym oraz wentylowanym o nieotwieralnych oknach w przypadku palenia.

Przyjmuje się, że w pomieszczeniach mieszkalnych wymagania spełnione są przy 1 wym./h.

W budynkach mieszkalnych, niezależnie od zastosowanego rodzaju wentylacji, strumień powietrza wentylacyjnego określany jest na podstawie sumy strumienia powietrza usuwanego [6], który powinien wynosić:

 • 70 m³/h w kuchni wyposażonej w kuchenkę gazową,
 • 50 m³/h w kuchni wyposażonej w kuchenkę elektryczną,
 • 50 m³/h w łazience,
 • 30 m³/h w WC,
 • 15 m³/h w pomieszczeniach pomocniczych,
 • 30 m³/h w pomieszczeniach na wyższej kondygnacji w domu lub mieszkaniu wielopoziomowym.

Straty ciepła przez wentylację

Straty ciepła przez wentylację w budynkach wymagających termomodernizacji wynoszą ok. 35%, natomiast w nowych właściwie eksploatowanych stanowią od 45 do 65% ogólnych strat ciepła (rys. 1). Wielu użytkowników stara się je ograniczyć, zmniejszając intensywność wentylacji. Działania te są jednak szkodliwe dla zdrowia i życia osób użytkujących takie pomieszczenia, gdyż zapewnienie odpowiedniej jakości powietrza w pomieszczeniach wymaga właściwej jego wymiany. Nadmierne straty ciepła przez wentylację można natomiast ograniczyć dzięki zastosowaniu różnego rodzaju rozwiązań technicznych.

Rodzaje energooszczędnej wentylacji

Wentylacja naturalna

Najprostszym rozwiązaniem i najczęściej stosowanym ze względu na koszty inwestycyjne jest wentylacja naturalna. Jej działanie polega na zapewnieniu wymiany powietrza przez nawiewniki okienne sterowane ręcznie lub ciśnieniowo. Zastosowanie nawiewników sterowanych ciśnieniowo (fot. 1 i fot. 2) umożliwia automatyczne ograniczenie maksymalnej wymiany powietrza. Dodatkowo pozwala okresowo obniżyć intensywność wymiany przez możliwość ręcznej regulacji.

Możliwe do osiągnięcia oszczędności energii dzięki obniżeniu intensywności wymiany powietrza poprzez sterowanie ręczne wynoszą 5–20%. Czas zwrotu (SPBT) nakładów inwestycyjnych poniesionych na wentylację naturalną wynosi 1,5–2,5 roku. Tego typu wentylacja jest jednak zależna od warunków atmosferycznych i nie gwarantuje w pełni właściwej jakości powietrza.

Wentylacja mechaniczna

Wentylacja mechaniczna jest niezależna od zewnętrznych warunków atmosferycznych oraz zapewnia zdecydowanie lepszą jakość powietrza w budynku zimą i latem. Latem wentylacja mechaniczna umożliwia skuteczniejsze nocne wychładzanie i w ten sposób poprawia mikroklimat pomieszczeń. Możliwe do uzyskania oszczędności energii dzięki okresowemu obniżeniu intensywności wymiany powietrza mogą wynieść 10–20%. Czas zwrotu nakładów poniesionych na wentylację mechaniczną wynosi 8–14 lat.

Jednym z rodzajów wentylacji mechanicznej jest wentylacja z wymiennikiem gruntowym. Pozwala on zimą podgrzać doprowadzane powietrze, a latem je schłodzić. Minimalna temperatura wylotowa przy wymienniku o długości 50 m wynosi ok. 2,2°C, a oszczędności energii – 5–7 GJ/rok, przy wymienniku o długości 100 m minimalna temperatura wylotowa wynosi ok. 4,4°C, a oszczędności energii – 7–10 GJ/rok, ca stanowi 15– 30% kosztów.

Wentylacja tego typu wymaga zastosowania kanałów wentylacyjnych oraz zapewnienia okresowego ich czyszczenia. Czas zwrotu (SPBT) nakładów poniesionych na wentylację z wymiennikiem gruntowym wynosi 9–14 lat, a w przypadku stosowania klimatyzacji 7–9 lat. Rozwiązaniem najkorzystniejszym wydaje się zastosowanie wentylacji z rekuperacją i wymiennikiem gruntowym.

Rekuperacja umożliwia odzyskanie 50–70% energii z odprowadzanego zużytego powietrza, a zastosowanie jej łącznie z wymiennikiem gruntowym pozwala zwiększyć oszczędności do 75–80% w okresie grzewczym, a także obniżyć koszty chłodzenia latem. Układ taki wymaga jednak zastosowania kanałów nawiewnych i odpowiedniej powierzchni wymiennika gruntowego, a co za tym idzie – powierzchni terenu pod taką instalację.

Pamiętać też należy, że kanały wentylacyjne muszą być właściwie izolowane. Czas zwrotu (SPBT) poniesionych nakładów zależy od zastosowanych rozwiązań i urządzeń oraz od skuteczności rekuperacji. Orientacyjnie koszt instalacji takiej wentylacji w domu jednorodzinnym wynosi 12–16 tys. zł, a czas zwrotu SPBT – 8–12 lat.

Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie lokalnej wentylacji mechanicznej z rekuperacją. Rozwiązanie to najlepiej się sprawdza w pomieszczeniach eksploatowanych termomodernizacji. Świetnie sprawdzają się w budynkach szkolnych i oświatowych, przedszkolach, budynkach użyteczności publicznej, budynkach zabytkowych z niesprawną wentylacją grawitacyjną lub bez niej.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Uszczelnianie trudnych powierzchni! Zobacz, jak to zrobić skutecznie »


Doszczelniając przegrodę od strony wewnętrznej budynku ograniczamy przenikanie pary wodnej do warstwy izolacyjnej, natomiast... ZOBACZ »Tych fachowców najczęściej poszukują Polacy »

Ogromna skuteczność tłumienia hałasu! Sprawdź »

3/4 Polaków deklaruje, że potrzebuje fachowca do wykonania pracy w domu lub mieszkaniu. Najczęściej poszukiwanym jest...
czytaj dalej »

Jak skutecznie wytłumić dźwięki w pomieszczeniach? Czym zaizolować podłogi, ściany i sufity? czytaj dalej »

Czym skutecznie zaizolować fundament?

Zadaniem hydroizolacji jest zablokowanie dostępu wody i wilgoci do wnętrza obiektu budowlanego. Istnieje kilka rodzajów izolacji krystalizujących, a ich znajomość ułatwia zaprojektowanie i wykonanie szczelnej budowli. czytaj dalej »

 


Co warto wiedzieć o polimocznikach?

Doskonałe rozwiązanie do izolacji dachów płaskich »

Technologia polimoczników oparta jest na zastosowaniu dwuskładnikowych powłok nakładanych metodą natrysku... czytaj dalej » Hydroizolacja dachów odbywa się przy pomocy wałków lub natryskowo - najlepszą w danym przypadku metodę dobiera się... czytaj dalej »

Ochroń wnętrze domu przed silnym słońcem » »


Markizy, żaluzje, pergole, rolety - które rozwiązanie sprawdzi się w Twoim przypadku? ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Jak zabezpieczyć rury przed stratami ciepła?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Czym powinieneś kierować się przy wyborze odpowiedniej izolacji rur? czytaj dalej »

Akustyczne płyty ścienne i sufitowe »

Energooszczędne płyty warstwowe z izolacją z wełny mineralnej o unikalnych właściwościach przeciwpożarowych i strukturalnych...  czytaj dalej »


Jak zabepieczyć ocieplenie przed rwącym wiatrem?

Wykańczasz dom i potrzebne Ci wysokiej jakości materiały?

Siły działające na wybrany system ociepleń przenoszone są zarówno przez zaprawę klejową, jak i łączniki fasadowe. Dzięki...
czytaj dalej »

Dopasuj rozwiązanie do Twoich potrzeb i rodzaju wykonywach prac... czytaj dalej »

Jak trwale zabezpieczyć budynki przed wodą?

Skutecznie zabezpiecz budowane konstrukcje przed pożarem »

Rozwijamy kreatywne rozwiązania dla osiągniecia pożądanego sukcesu nawet w przypadku specjalnych projektów czytaj dalej » Masywne elementy budowlane w starych obiektach często nie spełniają wymagań przeciwpożarowych określonych w obowiązujących przepisach. czytaj dalej »

Jak naprawić przeciekający dach lub balkon?


Nowoczesne technologie umożliwiają łatwą i szybką aplikację produktu, co pozwala zmniejszyć koszty i skrócić czas wykonania prac. ZOBACZ »Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Triflex Polska Triflex Polska
Triflex zyskał na rynku europejskim pozycję lidera w zakresie opracowywania, kompleksowego doradztwa oraz zastosowania uszczelnień i powłok...
7/8/2019

Aktualny numer:

Izolacje 7/8/2019
W miesięczniku m.in.:
 • - Wtórne hydroizolacje poziome
 • - Mocowanie elewacji wentylowanych
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.