Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Normy europejskie dotyczące badań i wymagań wyrobów do izolacji cieplnej w budownictwie

W artykule przedstawiono obecny stan wdrożeń w Polsce norm europejskich, podano również informacje na temat stanu prac nad nowymi opracowaniami normalizacyjnymi, które nie zostały jeszcze przyjęte jako normy europejskie.

Za opracowanie norm europejskich dotyczących wyrobów do izolacji cieplnej w europejskiej organizacji normalizacyjnej (CEN) odpowiedzialny jest Komitet Techniczny nr 88 (CEN/TC 88) Materiały i wyroby do izolacji cieplnej. Zakres tematyczny prac normalizacyjnych CEN/TC 88 dotyczy: terminologii, klasyfikacji, metod badań, wymagań, kryteriów odbioru.

Normy dla potrzeb CEN/TC 88 opracowywane są w 20 grupach roboczych. Opracowania normalizacyjne odnoszą się do wyrobów o różnej postaci i kształcie, wykonanych z różnych rodzajów materiałów. Aktualny dorobek tego Komitetu to ponad 120 dokumentów normalizacyjnych, z czego ponad połowa to opracowane już normy EN oraz nowelizacje do tych norm, a pozostałe to projekty nowych norm lub projekty nowelizacji przyjętych już norm na różnym etapie uzgodnienia.

Z Komitetem Technicznym CEN/TC 88 w kraju współpracuje Komitet Techniczny nr 211 ds. Wyrobów do Izolacji Cieplnej w Budownictwie.
Sekretariat Komitetu Technicznego nr 211 prowadzony jest przez Centralny Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Przemysłu Izolacji Budowlanej w Katowicach.

W niniejszym opracowaniu przedstawiono stan aktualny w zakresie opracowanych dotychczas norm europejskich oraz wdrożenia tych norm jako PN-EN, podano również informacje dotyczące stanu prac w zakresie nowych opracowań normalizacyjnych, które nie zostały jeszcze przyjęte jako Normy Europejskie.
 

Normy europejskie dotyczące wymagań wdrożone jako PN-EN
Opracowane w CEN/TC 88 normy europejskie są na bieżąco wdrażane do zbioru PN. Dotychczas wdrożono 21 norm, w tym 19 norm na wymagania wyrobów i systemów do ocieplania ścian ma bazie tych wyrobów. Połowa z tych norm to wersje znowelizowane, wdrożone do zbioru PN w roku bieżącym. Normy te, dotyczące różnych rodzajów wyrobów przedstawiono w tablicy 1.
Wdrożone normy PN-EN odnoszą się do:

  • terminologii (poz. 1);
  • wymagań wyrobów uformowanych (w postaci arkuszy, płyt, mat oraz innych wyrobów wstępnie przygotowanych) wykonanych z wełny mineralnej, styropianu, polistyrenu ekstrudowanego, pianki poliuretanowej; pianki fenolowej, szkła piankowego, wełny drzewnej, ekspandowanego perlitu, z korka, włókien drzewnych. Wyroby objęte tymi normami przeznaczone są do izolacji cieplnej budynków (poz. 2 ÷ 11);
  • wymagań wyrobów stosowanych do izolacji cieplnej budynków w postaci sypkiej (perlit ekspandowany, wermikulit eksfoliowany oraz lekkie kruszywo z pęczniejących surowców ilastych) i mieszanek, np. z cementem na bazie perlitu, wermikulitu (poz. 12, 13 i 15);
  • wymagań wyrobów w postaci sypkiej po zastosowaniu (perlit i wyroby po związaniu na bazie perlitu oraz wermikulit i wyroby po związaniu z udziałem wermikulitu), (poz. 14 i 16);
  • wymagań dla zewnętrznych zespolonych systemów ocieplania ścian na bazie wełny mineralnej i styropianu (poz. 17 i 18);
  • wymagań dla lekkich wyrobów wypełniających i izolacyjnych ze styropianu (EPS) oraz polistyrenu ekstrudowanego (XPS) do zastosowań w budownictwie lądowym i wodnym (poz. 19 i 20);
  • oceny zgodności wyrobów do izolacji cieplnej (poz. 21); w normie zawarto kryteria i procedury
  • oceny zgodności wyrobów do izolacji cieplnej objętych opracowanymi normami na wymagania.
 
 * Normy wdrożone w języku oryginału.
** Norma jest obecnie wdrażana w języku polskim.
 Tabela 1. Normy dotyczące wyrobów do izolacji cieplnej wdrożone jako PN-EN
Artykuł pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 11/12/2008

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Najlepszy system stropowy?


Betonowe stropy można produkować na różne sposoby – z betonu przygotowanego na placu budowy lub w fabryce, gdzie panują kutemu optymalne warunki. ZOBACZ »


"Wirtualne malowanie" - wykonaj sam symulację online »

Dobierz najlepszy materiał izolacyjny »

Obok wiedzy na temat produktów, równie istotna jest znajomość technologii, którą... czytaj dalej » Niski poziom ochrony cieplnej generuje wysokie koszty utrzymania budynku, stanowiące duże obciążenie budżetu... czytaj dalej »


Zgarnij bony o wartości 100zł. Zobacz jak »

Jak dobrać posadzkę do obiektu?

3 kroki do Super CashBack
czytaj dalej »

Wybierz posadzkę, która będzie funkcjonalna i łatwa w czyszczeniu... czytaj dalej »

Czym skutecznie zaizolować fundament?

Zadaniem hydroizolacji jest zablokowanie dostępu wody i wilgoci do wnętrza obiektu budowlanego. Istnieje kilka rodzajów izolacji krystalizujących, a ich znajomość ułatwia zaprojektowanie i wykonanie szczelnej budowli. czytaj dalej »

 


Jak zapewnić trwałość mocowania elewacji?


Wsporniki przejmują ciężar muru i za pomocą zabetonowanych szyn kotwiących lub kotew przekazują go na ścianę nośną... ZOBACZ »


Płynne membrany poliuretanowe - gdzie je stosować?

Uszczelnianie obiektów inżynieryjnych - jak to robią specjaliści?

Siła związania do podłoża przekraczająca 20 kg/cm2, wysoka odporność na niszczące czynniki eksploatacyjne...
czytaj dalej »

Jak prawidłowo chronić ściany fundamentwe i zapewnić gwarancję żywotności obiektu? czytaj dalej »

Jak wykonać trwałe posadzki?

Jakich technologii oraz materiałów użyć do wykonania podłóg przemysłowych, naprawy betonów lub przeprowadzenia renowacji posadzek?  czytaj dalej »


Dowiedz się więcej o hydroizolacji dachów »

Chcesz ograniczyć straty ciepła z budynku? Zobacz »

Dostarczamy innowacyjne systemy hydroizolacji oraz pokryć dachowych, mające na celu zmianę sposobu życia i pracy naszych klientów... czytaj dalej » W obecnych czasach rosnące ceny energii cieplnej i elektrycznej skłaniają do analizy strat ciepła w budynkach mieszkalnych. Jedynym sposobem ograniczenia kosztów jest... czytaj dalej »

Jak mocować elewacje wentylowane?


Jak w realnych warunkach zachowują się różne systemy mocowań elewacji wentylowanych? ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Jak zabezpieczyć rury przed stratami ciepła?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Czym powinieneś kierować się przy wyborze odpowiedniej izolacji rur? czytaj dalej »

Innowacyjny system kompozytowych wzmocnień konstrukcji »


W przypadku gdy temperatura przekroczy temperaturę zeszklenia, wówczas żywica nie jest... ZOBACZ »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Alpha Dam Alpha Dam
O FIRMIE Alpha Dam Sp. z o.o. produkuje od ponad 10 lat profesjonalne materiały wodochronne i przeciwwilgociowe dla budownictwa.  Do 2008...
9/2019

Aktualny numer:

Izolacje 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowoczesne rozwiązania elewacyjne
  • - Jakość wykonania izolacji z szarego styropianu
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.