Wpływ doboru materiałów i rozwiązań dylatacji na trwałość i szczelność tarasów

dr inż. Czesław Byrdy  |  IZOLACJE 1/2009  |  09.01.2011
Archiwum autora
Ciąg dalszy artykułu...

Do dylatowania warstwy podpłytkowej stosowane są profile (rys. 4a) wykonane z regenerowanego twardego PVC łączonego elastycznym tworzywem CPE odpornym na wpływy atmosferyczne, starzenie i działanie promieniowania UV. Konstrukcja tego profilu umożliwia dobre zamocowanie w warstwie betonu, tak że szczelina cały czas jest dokładnie wypełniona i dzięki temu jej krawędzie zabezpieczone są przed uszkodzeniami. Stosowanie tych profili pozwala na dylatowanie pól na zewnątrz obiektów w kwadratach o maksymalnej długości boku 3,75 m.

Jeżeli dylatowane są pola prostokątne, to wymiar dłuższego boku nie może również przekraczać 3,75 m. Podczas wbudowywania tych profili należy zwrócić szczególną uwagę, by na elastycznej części (wierzchniej) nie pozostały trwałe zanieczyszczenia, które mogłyby wpłynąć na ograniczenie ruchów profilu. Uzupełnieniem jest profil pokazany na rys. 4b stosowany do wypełnienia szczeliny dylatacji w warstwie płytkowej. Musi on być układany na profilu opisanym wyżej, tak aby elastyczne płaszczyzny się pokrywały.

Wysokość profilu dobiera się do wysokości płytki. Podczas układania płytek należy zwrócić uwagę na to, by górna płaszczyzna profilu znajdowała się o ok. 1 mm niżej od płaszczyzny wykładziny płytkowej. Starannie zainstalowany profil chroni krawędzie płytek w obszarze brzegowym szczeliny dylatacyjnej w typowych posadzkach. Profile pokazane na rys. 4c są wykonywane z kombinacji twardego i miękkiego PVC. Stanowią one mocne oparcie brzegów szczelin dylatacyjnych, a dzięki elastyczności skutecznie likwidują naprężenia w obrębie wykładziny płytkowej.

Profil skonstruowany jest w taki sposób, że oddzielając poszczególne jego pasma, można zmieniać wysokości profilu, tak by dopasować go do głębokości szczeliny dylatacyjnej. Profile te kompensują w ograniczonym stopniu naprężenia ściskające. Mogą być również wykorzystane jako materiał zwiększający walory estetyczne wykładziny płytkowej. Profile z wkładką chromową lub mosiężną do posadzek są dodatkowo pokryte warstwą przezroczystego, trudno ścieralnego tworzywa.

Poza opisanymi profilami listwowymi stosowane są również profile kątowe, łączące okładziny ścian i posadzek oraz kompensujące naprężenie powstające w tych miejscach. Profil pokazany na rys. 4d jest zaokrąglonym profilem narożnikowym zalecanym do stosowania w strefach o zaostrzonych wymaganiach higienicznych, np. w przemyśle spożywczym, gastronomii. Wytwarzany jest z twardego PVC (część po zamontowaniu ukryta) oraz ze specjalnego tworzywa elastycznego CPE charakteryzującego się szczególną odpornością na działanie chemikaliów i procesy starzeniowe.

Uzupełnieniem do tych profili są kształtowniki do naroży wewnętrznych i zewnętrznych. Profil ścienno-posadzkowy przedstawiony na rys. 4e ma za zadanie wspierać cokolik ściany. W pierwszej kolejności należy oddzielić profil od ściany taśmą dylatacyjną. Perforowane ramię poziome należy włożyć pod płytki w taki sposób, by ściśle przylegało. Płytki cokołowe należy przyłożyć ściśle do pionowego ramienia profilu, a szczeliny wypełnić zaprawą do spoin. W górnej szczelinie między profilem a ścianą trzeba wykonać elastyczną spoinę z kitu stale plastycznego.

Dobór termoizolacji

Jak wynika z przedstawionych uszkodzeń tarasu (fot. 2), jedną z ich przyczyn jest niewłaściwy dobór izolacji termicznej. W projekcie (rys. 1) podano jedynie grubość warstwy termoizolacyjnej, nie określono natomiast rodzaju styropianu zastosowanego w opisanym rozwiązaniu. Tymczasem właściwy dobór termoizolacji wymaga uwzględnienia jej parametrów wytrzymałościowych.

W przypadku tarasów poddawanych dużym obciążeniom o jakości i trwałości nawierzchni będzie decydowała wysoka wytrzymałość na ściskanie płyt termoizolacyjnych. Norma PN-EN 13163:2004 „Wyroby do izolacji cieplnej w budownictwie. Wyroby ze styropianu (EPS) produkowane fabrycznie. Specyfikacja” w załączniku C zawiera klasyfikację wyrobów ze styropianu, w odniesieniu do których wymagana jest zdolność do przenoszenia obciążeń.

Dla ocieplonych tarasów o tradycyjnej konstrukcji z warstwą wierzchnią zgodnie z PN-EN 13163 można wydzielić typy standardowego wyrobu ze styropianu. Przedstawiono je w tabeli 1. Klasyfikację styropianu pod względem przydatności wyrobu do określonego zastosowania podaje norma PN-B-20132:2005 „Wyroby do izolacji cieplnej w budownictwie. Wyroby ze styropianu (EPS) produkowane fabrycznie. Zastosowania”. Oznaczenia typów standardowych (EPS) przyjęto według:

  • deklarowanego poziomu naprężenia ściskającego przy 10% odkształceniu względnym,
  • wartości deklarowanej współczynnika przewodzenia ciepła,
  • przewidywanego podstawowego zastosowania.

Podział na typy oraz informacje o przeznaczeniu poszczególnych płyt styropianowych podano w tabeli 2. W drugiej tablicy normy PN-B-20132: 2005 podano klasy i poziomy minimalnych wymagań w odniesieniu do poszczególnych właściwości w zależności od zakresu stosowania płyt styropianowych oraz określone dla poszczególnych zastosowań typy płyt.

Tarasy o odwróconej kolejności warstw projektuje się jako przekrycie garaży, pasaży podziemnych itp., a konstrukcje te są łatwiejsze w wykonaniu w porównaniu z konstrukcjami tradycyjnymi. W tych tarasach warstwę termoizolacyjną układa się powyżej warstwy hydroizolacyjnej. Takie położenie warstwy wodoszczelnej zabezpiecza hydroizolację przed wahaniami temperatury oraz uszkodzeniami mechanicznymi. Nad płytami termoizolacyjnymi stosuje się paroprzepuszczalną włókninę lub matę ochronną zwaną flizeliną. Jako warstwę drenującą stosuje się warstwę żwiru, keramzytu lub specjalne folie drenujące.

NASZA KSIĘGARNIA
Jak wykonać taras i dach zielony
Jak wykonać taras i dach zielony?

Warstwa termoizolacyjna w tarasach wykonywanych w technologii stropodachu odwróconego pracuje w warunkach wilgotnych, dlatego najlepszym rozwiązaniem materiałowym tej izolacji jest zastosowanie płyt z polistyrenu ekstrudowanego (XPS). Izolację termiczną XPS powinny stanowić płyty o wytrzymałości 200 lub 300 kPa o krawędziach pozwalających na łączenie płyt „na przylgę”; układa się je jednowarstwowo. Przyjmuje się, że płyty o wytrzymałości 500 kPa stosuje się do izolacji tarasów przeznaczonych do ruchu samochodów osobowych, natomiast płyty o wytrzymałości 700 kPa mają zastosowanie na parkingach dla samochodów ciężarowych.

Artykuł pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 1/2009

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Dobierz najlepszy materiał termoizolacyjny. Sprawdź »


Ocieplenie powinno być trwałe i odporne na niekorzystne oddziaływanie czynników atmosferycznych... ZOBACZ »


Jak ochronić przed wodą podpiwniczenia i fundamenty?

Wykańczasz dom i potrzebne Ci wysokiej jakości materiały?

W przypadku aplikacji na podłożach wykazujących mikropęknięcia, przy wykonywaniu izolacji wodoszczelnej wanien...
czytaj dalej »

Dopasuj rozwiązanie do Twoich potrzeb i rodzaju wykonywach prac... czytaj dalej »

Czym skutecznie zaizolować fundament?

Zadaniem hydroizolacji jest zablokowanie dostępu wody i wilgoci do wnętrza obiektu budowlanego. Istnieje kilka rodzajów izolacji krystalizujących, a ich znajomość ułatwia zaprojektowanie i wykonanie szczelnej budowli. czytaj dalej »

 


Uszczelnianie dachu - to warto wiedzieć »

Zarabiaj pieniądze sprzedając prąd »

Przeczytaj, zanim zdecydujesz się na zakup konkretnego materiału. czytaj dalej » Wszystkie znane obecnie źródła energii, poza energią geotermalną i atomową, są pośrednio efektem działania promieniowania słonecznego... czytaj dalej »

Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Jak zabezpieczyć rury przed stratami ciepła?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Czym powinieneś kierować się przy wyborze odpowiedniej izolacji rur? czytaj dalej »

Akustyczne płyty ścienne i sufitowe »

Energooszczędne płyty warstwowe z izolacją z wełny mineralnej o unikalnych właściwościach przeciwpożarowych i strukturalnych...  czytaj dalej »


Jak przyspieszyć prace budowlane?

Zobacz, jak możesz zaoszczędzić czas (i pieniądze). Uzyskaj bezpłatną wycenę materiałów w 48 godzin!  czytaj dalej »


Łatwa hydroizolacja dachu bez mieszania i odmierzania »

Gdzie stosować izolację polimocznikową?

Wymagania dotyczące dachów płaskich będą zawsze kompleksowe. Już od dawna dachy płaskie stają się „dachami użytkowymi“, przykładowo dla urządzeń fotowoltaicznych, klimatyzacyjnych, wymienników ciepła i wielu innych...
czytaj dalej »

Być może wciąż zastanawiasz się czy Twoja firma powinna zainwestować w posadzki epoksydowe? Jeśli szukasz odpowiedniego materiału na podłogę w hali produkcyjnej... czytaj dalej »


Jak trwale zabezpieczyć budynki przed wodą?

Skutecznie zabezpiecz budowane konstrukcje przed pożarem »

Rozwijamy kreatywne rozwiązania dla osiągniecia pożądanego sukcesu nawet w przypadku specjalnych projektów czytaj dalej » Masywne elementy budowlane w starych obiektach często nie spełniają wymagań przeciwpożarowych określonych w obowiązujących przepisach. czytaj dalej »

Chcesz ograniczyć straty ciepła z budynku? Zobacz »


W obecnych czasach rosnące ceny energii cieplnej i elektrycznej skłaniają do analizy strat ciepła w budynkach mieszkalnych. Jedynym sposobem ograniczenia kosztów jest... ZOBACZ »Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Triflex Polska Triflex Polska
Triflex zyskał na rynku europejskim pozycję lidera w zakresie opracowywania, kompleksowego doradztwa oraz zastosowania uszczelnień i powłok...
6/2019

Aktualny numer:

Izolacje 6/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Problemy eksploatacyjne tynków wewnętrznych
  • - Warunki techniczne robót murarskich
Zobacz szczegóły
Jaką technologię wykonania tarasu wybrać w naszym klimacie?

Jaką technologię wykonania tarasu wybrać w naszym klimacie?

Zarówno w starych, jak i nowo wzniesionych budynkach coraz częściej można zauważyć bardzo zły stan balkonów i tarasów. Dlaczego tak się dzieje?
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.