Izolacje.com.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Wpływ doboru materiałów i rozwiązań dylatacji na trwałość i szczelność tarasów

Archiwum autora

Archiwum autora

Taras jest to dach płaski z warstwą wierzchnią przeznaczoną do ruchu pieszego lub ruchu pojazdów. Tarasy nad pomieszczeniami mieszkalnymi odgrywają dodatkową rolę – chronią wnętrza przed opadami atmosferycznymi oraz zmianami temperatury. W związku z tymi funkcjami warstwy nawierzchniowe tarasów powinny być odporne na wpływy mechaniczne i klimatyczne.

Zobacz także

Follmann Chemia Polska – Oddział Triflex Polska Renowacja balkonów i tarasów – na co zwracać uwagę?

Renowacja balkonów i tarasów – na co zwracać uwagę? Renowacja balkonów i tarasów – na co zwracać uwagę?

Wiele mieszkań i dachów posiada niewykorzystywane do tej pory tarasy lub balkony. W ostatnim czasie coraz więcej właścicieli mieszkań docenia ich urok i wartość. Zaniedbywane przez długi czas, przeważnie...

Wiele mieszkań i dachów posiada niewykorzystywane do tej pory tarasy lub balkony. W ostatnim czasie coraz więcej właścicieli mieszkań docenia ich urok i wartość. Zaniedbywane przez długi czas, przeważnie są w stanie nienadającym się do użytku i wymagają remontu. Jakich należy użyć materiałów, aby naprawa była prawidłowo wykonana, a efekt był trwały?

Canada Waterproof System Jak zapobiec przeciekaniu dachu i tarasu?

Jak zapobiec przeciekaniu dachu i tarasu? Jak zapobiec przeciekaniu dachu i tarasu?

Dachy, balkony i tarasy to zewnętrzne elementy konstrukcyjne budynku przez cały rok wystawione na destrukcyjne działanie różnych warunków i czynników atmosferycznych. Aby uniknąć kłopotliwych awarii oraz...

Dachy, balkony i tarasy to zewnętrzne elementy konstrukcyjne budynku przez cały rok wystawione na destrukcyjne działanie różnych warunków i czynników atmosferycznych. Aby uniknąć kłopotliwych awarii oraz kosztownych napraw, warto dobrze zabezpieczyć ich powierzchnie przed kontaktem z wodą.

Canada Rubber Polska Jaka żywica poliuretanowa na balkon, taras, dach?

Jaka żywica poliuretanowa na balkon, taras, dach? Jaka żywica poliuretanowa na balkon, taras, dach?

Jaka żywica poliuretanowa na balkon sprawdzi się najlepiej w naszych warunkach klimatycznych? Jak uszczelnić i naprawić stary dach na przykład z papy lub balkon z płytkami ceramicznymi bez konieczności...

Jaka żywica poliuretanowa na balkon sprawdzi się najlepiej w naszych warunkach klimatycznych? Jak uszczelnić i naprawić stary dach na przykład z papy lub balkon z płytkami ceramicznymi bez konieczności zrywania materiału poszycia? I czy żywica poliuretanowa na taras to dobre rozwiązanie dla płytek? Odpowiadamy na przykładzie rozwiązań Canada Rubber – lidera innowacji w zakresie hydroizolacji balkonów, tarasów, dachów.

Aby zapewnić tarasom wymaganą odporność, należy dobrać odpowiedni rodzaj materiałów, zastosować właściwą kolejność warstw oraz prawidłowy rozstaw dylatacji.

Przykład uszkodzeń tarasu w wyniku błędów projektowych i wykonawczych

Analizowany taras znajduje się nad pomieszczeniami części niskiej (przeznaczonej na pomieszczenia usługowe) w budynku mieszkalnym zbudowanym w latach 90. (fot. 1). W budynku zaobserwowano zalewanie wodą części elewacji ścian budynku poniżej tarasu oraz powstawanie na powierzchni tarasu kałuż i zastoisk wodnych podczas letnich opadów. W wyniku eksploatacji tarasu w pomieszczeniach pod tarasami występowało zawilgocenie sufitów oraz ścian pionowych wewnętrznych oraz zewnętrznych niewykończonych dotychczas tynkami ściennymi i sufitowymi.

Układ warstw tarasu według dokumentacji projektowej przedstawiono na rys. 1. Warstwę nawierzchniową tarasu wykonano z płytek ceramicznych (gresowych) zamiast, jak na rys. 1, z lastriko. W trakcie oględzin zewnętrznych zaobserwowano pękanie płytek nawierzchniowych (fot. 2) spowodowane m.in. błędnym skonstruowaniem warstw tarasu, zwłaszcza ponad warstwą wodoszczelną. Przy takim rozwiązaniu warstw nawierzchniowych, jak pokazany na rys. 1, przyjmuje się, że woda opadowa, która przedostanie się do warstwy podpłytkowej, przesączy się przez nią do izolacji i będzie spływała do krawędzi tarasu.

Zgodnie z instrukcją ITB nr 404/2004 – Zeszyt 4 bezpośrednio na warstwie wodoszczelnej należy ułożyć warstwy poślizgowe „na sucho” lub na cienkiej warstwie talku z piaskiem mieszanych w proporcji 1:1, aby zapewnić oddzielną pracę izolacji wodochronnej i ułożonych na jej powierzchni warstw nawierzchniowych. Zamiennie jako warstwy poślizgowe można stosować folie polietylenowe o grubości min. 0,2 mm, papy asfaltowe itp. Na rys. 1 brakuje, niestety, danych technicznych dotyczących rodzaju materiału zastosowanego do wykonania izolacji wodochronnej (papa, lepik) oraz danych dotyczących rodzaju zastosowanego styropianu.

Spadki tarasu nie powinny być mniejsze niż 1,5–2%, przy czym według instrukcji ITB nr 404 ich min. wielkość wynosi 2%. Min. grubość gładzi ułożonej na warstwie termoizolacyjnej to 3,5 cm, a nie, jak na rys. 1, 3,0 cm. Nawierzchnię tarasu wykonaną z płytek gresowych pokazano na fot. 2. Widoczne nieregularne pęknięcia płytek spowodowane są brakiem dylatacji pionowych oraz niewłaściwym spadkiem w kierunku koryt i rynien odprowadzających wodę. Przyczyną największej koncentracji spękań płytek nawierzchni jest również występowanie w tych miejscach zastoisk wodnych.

Brak dylatacji pionowych powoduje także powstanie pęknięć nawierzchni oraz podłoża z gładzi cementowej, co ilustruje fot. 3. Według zaleceń ITB nawierzchnia z płytek odpornych na czynniki atmosferyczne powinna być podzielona łącznie z warstwą gładzi cementowej, na której została ułożona, na pola o wymiarach 1,5×1,5 m. Dylatacja konstrukcyjna – nieprawidłowa – między stropami części wysokiej budynku i części niskiej (strop tarasu) została przedstawiona na fot. 4 (widok od dołu). Na zdjęciu widoczna jest deska pozostawiona z czasu budowy, oddzielająca podczas betonowania stropy części wysokiej od części niskiej.

W wyniku długotrwałego zalewania dylatacji wodą opadową z nawierzchni tarasu nastąpiła korozja zbrojenia płyty stropowej oraz korozja betonu, co spowodowało widoczne odspojenie otuliny betonowej pod prętami zbrojeniowymi. Przesączająca się przez dolne rysy i pęknięcia płyty stropowej tarasu woda opadowa tworzy zacieki na dolnej powierzchni stropu, a węglan wapnia wypłukiwany z betonu wytrąca się w formie stalaktytów (fot. 5).

Przesiąkająca przez taras woda powoduje zalewanie i zagrzybienie pomieszczeń pod tarasem. W pomieszczeniach poniżej tarasu ściany konstrukcyjne części niskiej budynku nie są odpowiednio zdylatowane od części wysokiej. Ze względu na nierównomierne osiadanie obu części budynku na ścianach nośnych zaobserwowano liczne zarysowania. Zgodnie z instrukcją ITB nr 404 powinno się unikać spadków w tarasie powodujących przepływ wody przez dylatacje. W analizowanym przykładzie zaobserwowano spadki nawierzchni w kierunku dylatacji konstrukcyjnej (spadki przeciwne) zamiast spadków do rynien i rur spustowych na zewnątrz.

Ponadto według zaleceń ITB hydroizolację wywiniętą z tarasu na ścianę części wysokiej powinno się zabezpieczyć przed zniszczeniem wynikającym z osiadania części wysokiej i niskiej budynku. Można to zrobić np. przez doprowadzenie hydroizolacji do płaszczyzny ściany i wyprowadzenie na ścianę dodatkowego pasma klejonego na min. 15-centymetrowy zakład z warstwą wychodzącą z płaszczyzny tarasu.

Obecnie uszczelnienie dylatacji konstrukcyjnych wykonuje się za pomocą gotowych listew kompensujących wzajemne przemieszczenia elementów konstrukcji w postaci profili z elastycznego tworzywa z PVC. Na fot. 1 i 6 widoczne jest poziome spękanie muru attyki na poziomie stropu tarasu spowodowane brakiem dylatacji pionowych obwodowych, dylatacji pionowych pośrednich poprzecznych i podłużnych w nawierzchni tarasu oraz brakiem dylatacji pionowych ścianek attyki. W wyniku zniszczenia dolnych warstw ściany attyki zaobserwowano jej odchylenie od płaszczyzny pionowej.

Układ warstw tarasu oraz sposób ochrony warstwy wodoszczelnej

W większości dotychczasowych rozwiązań tarasu stosowana była taka kolejność warstw jak przedstawiona na rys. 1. Rozwiązanie to polega na ułożeniu bezpośrednio na izolacji wodoszczelnej ze spadkiem 1,5–2% warstwy wylewki cementowej o grubości 4–5 cm, a na niej wykładziny nawierzchniowej, np. płytek lub lastriko. Ze względu na ruchy termiczne oraz obciążenie warstw wierzchnich tarasu dochodzi do niszczenia wylewki i pękania płytek nawierzchni, co może być przyczyną przerwania ciągłości warstwy wodoszczelnej i wnikania wody opadowej w głąb płyty tarasu. Rozwiązanie to nie gwarantuje więc bezusterkowej eksploatacji tarasu.

W dawniejszych, przedwojennych realizacjach stosowano bardzo skuteczny sposób zabezpieczenia warstwy wodoszczelnej, polegający na układaniu na izolacji wodoszczelnej dachówek ceramicznych zaczepami (noskami) do dołu, tak aby między płaszczyznami ułożonych dachówek a izolacją powstawały szczeliny i przestrzenie powietrzne umożliwiające swobodny, grawitacyjny odpływ wody przesączającej się przez wylewkę po izolacji wodoszczelnej. Tak zbudowane przed wojną tarasy dotrwały do dnia dzisiejszego.

W obecnie stosowanych rozwiązaniach tarasów zabezpiecza się warstwę wodoszczelną w bardziej nowoczesny sposób, tzn. na warstwie izolacji układa się matę polietylenową z wytłoczeniami kubełkowymi. Mata ta ma dużą wytrzymałość na ściskanie, a kopulaste wytłoczenia tworzą puste przestrzenie nad warstwą wodoszczelną. Woda przesączająca się z warstwy podpłytkowej po przejściu przez otworki w macie spływa między wytłoczeniami po powierzchni warstwy wodoszczelnej do rynien odwadniających taras. Mata PE, której przekrój pokazano na rys. 2, oprócz funkcji odwadniającej pełni funkcję warstwy poślizgowej dla warstw nawierzchniowych narażonych na dużą rozszerzalność termiczną w wyniku nagrzewania powierzchni tarasu promieniami słonecznymi.

Brak warstwy poślizgowej jest przyczyną pękania nawierzchni z powodu różnic odkształceń termicznych warstw nawierzchniowych i warstwy termoizolacyjnej. Zastosowanie warstwy poślizgowej w postaci nowoczesnej maty z wytłoczeniami gwarantuje odpwiednie odwodnienie tarasu, większą trwałość nawierzchni przy zastosowaniu właściwego rozstawu dylatacji pionowych oraz stanowi warstwę ochronną i tzw. warstwę odcinającą dla warstwy wodoszczelnej.

W tradycyjnym układzie warstw tarasu pod termoizolacją znajduje się warstwa paroizolacyjna ułożona na konstrukcji płyty stropowej (rys. 2). Warstwa ta chroni termoizolację przed zawilgoceniem wywołanym dyfuzją pary wodnej przepływającej z pomieszczeń do wewnętrznych warstw tarasu. W konstrukcji o odwróconej kolejności warstw (tzw. tarasach odwróconych) warstwa paroizolacji nie występuje – jej funkcję pełni warstwa wodoszczelna ułożona pod termoizolacją. Na rys. 2 przedstawiono przykład poprawnego układu warstw tarasu z nawierzchnią z płyt kamiennych z zastosowaniem warstwy poślizgowej z maty polietylenowej.

Rodzaje dylatacji i ich rozstaw

W budownictwie rozróżnia się dylatacje termiczne i konstrukcyjne. Dylatacje termiczne przeciwdziałają uszkodzeniom konstrukcji oraz rysowaniu się płyt dachowych, tarasowych i ścian w wyniku wahań temperatury. Należy przyjąć zasadę, że dachy i tarasy żelbetowe powinny mieć dylatacje obwodowe, zapobiegające ścinaniu ścian zewnętrznych czy rysowaniu gzymsów, oraz dylatacje pośrednie, zmniejszające odkształcenia płyt połaci dachowych i tarasowych oraz zapobiegające uszkodzeniom pokrycia i warstw nawierzchniowych.

W celu kompensacji odkształceń poziomych oraz odkształceń poziomych występujących łącznie z niedużymi odkształceniami pionowymi wywołanymi wahaniami temperatury należy stosować dylatacje konstrukcyjne. Dylatacje konstrukcyjne od temperatury przecinają budynek od powierzchni tarasu lub dachu, poprzez ściany lub nośny szkielet konstrukcyjny aż do górnej powierzchni fundamentów. Zatem dylatacje te nie przecinają fundamentów, natomiast przerwa dylatacyjna ścian pokrywa się z dylatacją płyt dachowych.

W miejscach, gdzie spodziewane są duże odkształcenia pionowe, wykonuje się dylatacje konstrukcyjne ze względu na nierównomierne osiadanie budynku. Dylatacje te są prowadzone od spodu fundamentu aż pod pokrycie dachowe lub warstwę wierzchnią tarasu. Sposób kształtowania przerw dylatacyjnych (ich szerokość, lokalizacja, odległości między nimi) oraz dobór materiałów zabezpieczających szczelinę zależą od rodzaju przyjętego rozwiązania tarasu lub stropodachu, jego konstrukcji, materiału itp. Czasem można zrezygnować z przerw dylatacyjnych. Należy wtedy uwzględnić w obliczeniach wpływ dodatkowych naprężeń w konstrukcji.

Zaleca się stosowanie następujących odległości między dylatacjami termicznymi i termiczno-skurczowymi w poszczególnych warstwach tarasu lub stropodachu:

  • gładź cementowa – nacięcia kielnią – 1,5–2,0 m,
  • przerwy dylatacyjne – 3,5–4,0 m,
  • płyty żelbetowe nieocieplone od góry – 12,0 m,
  • płyty żelbetowe ocieplone od góry – 24,0 m,
  • gzymsy – 12,0 m,
  • ścianki kolankowe i attykowe murowane – 24,0 m,
  • ścianki kolankowe i attykowe prefabrykowane – 24,0 m.

Przy kształtowaniu płaszczyzn spadku stropodachu czy tarasu należy unikać kierunku spadków przecinających dylatację. Przy lokalizacji wpustów wewnętrznych dla odwodnienia wewnętrznego należy przyjąć zasadę, że muszą być one odpowiednio oddalone od dylatacji. Należy bezwzględnie unikać dylatacji załamanych w planie. Przy projektowaniu konstrukcji dylatacji należy zwrócić uwagę na poprawne zaprojektowanie obróbek blacharskich, a każde nietypowe rozwiązanie musi znaleźć odzwierciedlenie w dokumentacji rysunkowej w formie szczegółowego detalu.

Ścianki attykowe osłaniające taras lub stropodach od czoła, a także ściany wyższych części budynku powinny być oddzielone od niego szczeliną dylatacyjną wypełnioną miękkim materiałem ocieplającym. Na rys. 3 przedstawiono poprawnie wykonaną dylatację obwodową tarasu o nawierzchni z płyt kamiennych z właściwie wyprowadzoną na ścianę pionową na obrzeżu tarasu warstwą wodoszczelną.

Dylatacje konstrukcyjne należy wyjątkowo starannie zaizolować ze względu na większą niż w innych przypadkach możliwość występowania przecieków. Najczęstszymi wadami obróbek dylatacji są: nieprawidłowe ich zamocowanie powodujące wyrwanie obróbki z warstw papy oraz podatność na uszkodzenie mechaniczne.

W ocieplonych tarasach na stropach żelbetowych z warstwą wierzchnią nad pokryciem wykonaną z płyt chodnikowych lub kamiennych do wykonania dylatacji mają zastosowanie m.in. profilowane listwy dylatacyjne z tworzyw sztucznych. Listwy te charakteryzują się dużą elastycznością i trwałością. Połączenia krawędzi podłużnych profilowanych listew dylatacyjnych z warstwami pokrycia dachowego oraz z paroizolacją wykonuje się za pomocą zgrzewania lub klejenia na obrzeżu wzdłuż styku z zakładem o szerokości od 250 do 350 mm.

Profile dylatacyjne i kompensacyjne warstwy wierzchniej tarasów

Wykładziny o dużej powierzchni z płytek i płyt ceramicznych wymagają podziału przez szczeliny dylatacyjne w celu likwidacji występujących naprężeń. Podatność brzegów wykładzin na zniszczenie zależy od szerokości szczeliny, odporności wypełnienia szczelin obszaru brzegowego oraz podłoża. Odporność mechaniczna wykładzin nawierzchniowych jest podwyższona, jeżeli dobremu podparciu obszarów brzegowych szczelin dylatacyjnych sprzyja właściwe wypełnienie szczelin dylatacyjnych. Do tej grupy należą również listwy kompensujące naprężenia występujące na styku krawędzi ścian i posadzek.

Do dylatowania warstwy podpłytkowej stosowane są profile (rys. 4a) wykonane z regenerowanego twardego PVC łączonego elastycznym tworzywem CPE odpornym na wpływy atmosferyczne, starzenie i działanie promieniowania UV. Konstrukcja tego profilu umożliwia dobre zamocowanie w warstwie betonu, tak że szczelina cały czas jest dokładnie wypełniona i dzięki temu jej krawędzie zabezpieczone są przed uszkodzeniami. Stosowanie tych profili pozwala na dylatowanie pól na zewnątrz obiektów w kwadratach o maksymalnej długości boku 3,75 m.

Jeżeli dylatowane są pola prostokątne, to wymiar dłuższego boku nie może również przekraczać 3,75 m. Podczas wbudowywania tych profili należy zwrócić szczególną uwagę, by na elastycznej części (wierzchniej) nie pozostały trwałe zanieczyszczenia, które mogłyby wpłynąć na ograniczenie ruchów profilu. Uzupełnieniem jest profil pokazany na rys. 4b stosowany do wypełnienia szczeliny dylatacji w warstwie płytkowej. Musi on być układany na profilu opisanym wyżej, tak aby elastyczne płaszczyzny się pokrywały.

Wysokość profilu dobiera się do wysokości płytki. Podczas układania płytek należy zwrócić uwagę na to, by górna płaszczyzna profilu znajdowała się o ok. 1 mm niżej od płaszczyzny wykładziny płytkowej. Starannie zainstalowany profil chroni krawędzie płytek w obszarze brzegowym szczeliny dylatacyjnej w typowych posadzkach. Profile pokazane na rys. 4c są wykonywane z kombinacji twardego i miękkiego PVC. Stanowią one mocne oparcie brzegów szczelin dylatacyjnych, a dzięki elastyczności skutecznie likwidują naprężenia w obrębie wykładziny płytkowej.

Profil skonstruowany jest w taki sposób, że oddzielając poszczególne jego pasma, można zmieniać wysokości profilu, tak by dopasować go do głębokości szczeliny dylatacyjnej. Profile te kompensują w ograniczonym stopniu naprężenia ściskające. Mogą być również wykorzystane jako materiał zwiększający walory estetyczne wykładziny płytkowej. Profile z wkładką chromową lub mosiężną do posadzek są dodatkowo pokryte warstwą przezroczystego, trudno ścieralnego tworzywa.

Poza opisanymi profilami listwowymi stosowane są również profile kątowe, łączące okładziny ścian i posadzek oraz kompensujące naprężenie powstające w tych miejscach. Profil pokazany na rys. 4d jest zaokrąglonym profilem narożnikowym zalecanym do stosowania w strefach o zaostrzonych wymaganiach higienicznych, np. w przemyśle spożywczym, gastronomii. Wytwarzany jest z twardego PVC (część po zamontowaniu ukryta) oraz ze specjalnego tworzywa elastycznego CPE charakteryzującego się szczególną odpornością na działanie chemikaliów i procesy starzeniowe.

Uzupełnieniem do tych profili są kształtowniki do naroży wewnętrznych i zewnętrznych. Profil ścienno-posadzkowy przedstawiony na rys. 4e ma za zadanie wspierać cokolik ściany. W pierwszej kolejności należy oddzielić profil od ściany taśmą dylatacyjną. Perforowane ramię poziome należy włożyć pod płytki w taki sposób, by ściśle przylegało. Płytki cokołowe należy przyłożyć ściśle do pionowego ramienia profilu, a szczeliny wypełnić zaprawą do spoin. W górnej szczelinie między profilem a ścianą trzeba wykonać elastyczną spoinę z kitu stale plastycznego.

Dobór termoizolacji

Jak wynika z przedstawionych uszkodzeń tarasu (fot. 2), jedną z ich przyczyn jest niewłaściwy dobór izolacji termicznej. W projekcie (rys. 1) podano jedynie grubość warstwy termoizolacyjnej, nie określono natomiast rodzaju styropianu zastosowanego w opisanym rozwiązaniu. Tymczasem właściwy dobór termoizolacji wymaga uwzględnienia jej parametrów wytrzymałościowych.

W przypadku tarasów poddawanych dużym obciążeniom o jakości i trwałości nawierzchni będzie decydowała wysoka wytrzymałość na ściskanie płyt termoizolacyjnych. Norma PN-EN 13163:2004 „Wyroby do izolacji cieplnej w budownictwie. Wyroby ze styropianu (EPS) produkowane fabrycznie. Specyfikacja” w załączniku C zawiera klasyfikację wyrobów ze styropianu, w odniesieniu do których wymagana jest zdolność do przenoszenia obciążeń.

Dla ocieplonych tarasów o tradycyjnej konstrukcji z warstwą wierzchnią zgodnie z PN-EN 13163 można wydzielić typy standardowego wyrobu ze styropianu. Przedstawiono je w tabeli 1. Klasyfikację styropianu pod względem przydatności wyrobu do określonego zastosowania podaje norma PN-B-20132:2005 „Wyroby do izolacji cieplnej w budownictwie. Wyroby ze styropianu (EPS) produkowane fabrycznie. Zastosowania”. Oznaczenia typów standardowych (EPS) przyjęto według:

  • deklarowanego poziomu naprężenia ściskającego przy 10% odkształceniu względnym,
  • wartości deklarowanej współczynnika przewodzenia ciepła,
  • przewidywanego podstawowego zastosowania.

Podział na typy oraz informacje o przeznaczeniu poszczególnych płyt styropianowych podano w tabeli 2. W drugiej tablicy normy PN-B-20132: 2005 podano klasy i poziomy minimalnych wymagań w odniesieniu do poszczególnych właściwości w zależności od zakresu stosowania płyt styropianowych oraz określone dla poszczególnych zastosowań typy płyt.

Tarasy o odwróconej kolejności warstw projektuje się jako przekrycie garaży, pasaży podziemnych itp., a konstrukcje te są łatwiejsze w wykonaniu w porównaniu z konstrukcjami tradycyjnymi. W tych tarasach warstwę termoizolacyjną układa się powyżej warstwy hydroizolacyjnej. Takie położenie warstwy wodoszczelnej zabezpiecza hydroizolację przed wahaniami temperatury oraz uszkodzeniami mechanicznymi. Nad płytami termoizolacyjnymi stosuje się paroprzepuszczalną włókninę lub matę ochronną zwaną flizeliną. Jako warstwę drenującą stosuje się warstwę żwiru, keramzytu lub specjalne folie drenujące.

Warstwa termoizolacyjna w tarasach wykonywanych w technologii stropodachu odwróconego pracuje w warunkach wilgotnych, dlatego najlepszym rozwiązaniem materiałowym tej izolacji jest zastosowanie płyt z polistyrenu ekstrudowanego (XPS). Izolację termiczną XPS powinny stanowić płyty o wytrzymałości 200 lub 300 kPa o krawędziach pozwalających na łączenie płyt „na przylgę”; układa się je jednowarstwowo. Przyjmuje się, że płyty o wytrzymałości 500 kPa stosuje się do izolacji tarasów przeznaczonych do ruchu samochodów osobowych, natomiast płyty o wytrzymałości 700 kPa mają zastosowanie na parkingach dla samochodów ciężarowych.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Jacek Sawicki Bezspoinowe izolacje wodochronne tarasów

Bezspoinowe izolacje wodochronne tarasów Bezspoinowe izolacje wodochronne tarasów

Hydroizolacja tarasów ze względu na specyfikę wynikającą z zakresu obciążeń wodą musi spełniać wymagania stawiane izolacjom wodochronnym. Wiąże się z tym konieczność stosowania dopuszczonych do tego celu...

Hydroizolacja tarasów ze względu na specyfikę wynikającą z zakresu obciążeń wodą musi spełniać wymagania stawiane izolacjom wodochronnym. Wiąże się z tym konieczność stosowania dopuszczonych do tego celu materiałów i technologii.

mgr inż. Maciej Rokiel Taras z drenażowym odprowadzeniem wody

Taras z drenażowym odprowadzeniem wody Taras z drenażowym odprowadzeniem wody

Tarasy są chętnie stosowane w apartamentach mieszkalnych, obiektach użyteczności publicznej (kawiarniach, restauracjach), a także w małych domkach jednorodzinnych. Nic w tym dziwnego – ładnie wykonany...

Tarasy są chętnie stosowane w apartamentach mieszkalnych, obiektach użyteczności publicznej (kawiarniach, restauracjach), a także w małych domkach jednorodzinnych. Nic w tym dziwnego – ładnie wykonany taras może znacznie poprawić atrakcyjność budynku, a w przypadku restauracji, kawiarni itp. może być elementem przyciągającym klientów. Paradoksem jest natomiast, że ta tak chętnie stosowana i atrakcyjna architektonicznie część konstrukcji budynku jest jednocześnie jedną z najtrudniejszych do wykonania.

mgr inż. Maciej Rokiel Hydroizolacje balkonów i tarasów – przypadki szczególne

Hydroizolacje balkonów i tarasów – przypadki szczególne Hydroizolacje balkonów i tarasów – przypadki szczególne

Nierzadkie są rozwiązania architektoniczne balkonów i tarasów – konstrukcji i tak wystarczająco skomplikowanych – które trzeba nazwać szczególnymi. Charakteryzują się one tym, że pewne rozwiązania zastosowano...

Nierzadkie są rozwiązania architektoniczne balkonów i tarasów – konstrukcji i tak wystarczająco skomplikowanych – które trzeba nazwać szczególnymi. Charakteryzują się one tym, że pewne rozwiązania zastosowano w nich bezmyślnie, co jest przyczyną wciąż powtarzających się napraw tych konstrukcji.

Magdalena Wrona Warunki szczelności tarasu

Warunki szczelności tarasu Warunki szczelności tarasu

Tarasy wpisały się na stałe w obraz współczesnych domów i mieszkań. Są miejscem idealnym do wypoczynku i swoistym łącznikiem wnętrza z otaczającym środowiskiem. Niestety, błędy popełniane podczas wykonywania...

Tarasy wpisały się na stałe w obraz współczesnych domów i mieszkań. Są miejscem idealnym do wypoczynku i swoistym łącznikiem wnętrza z otaczającym środowiskiem. Niestety, błędy popełniane podczas wykonywania warstw tarasowych bywają przyczyną usterek ograniczających funkcje użytkowe zarówno tarasu, jak i pomieszczeń znajdujących się pod nim. Do najczęściej spotykanych uszkodzeń należą przecieki wód opadowych, przemarzanie i zawilgocenie stropów oraz uszkodzenia posadzek. U podstaw większości z nich...

mgr inż. Maciej Rokiel Okładziny z kamieni naturalnych na balkonach i tarasach

Okładziny z kamieni naturalnych na balkonach i tarasach Okładziny z kamieni naturalnych na balkonach i tarasach

Balkon to element architektoniczny w postaci płyty wysuniętej poza lico ściany, połączony drzwiami z pomieszczeniem za ścianą oraz zabezpieczony balustradą. Loggia zaś to wnęka w elewacji budynku powstała...

Balkon to element architektoniczny w postaci płyty wysuniętej poza lico ściany, połączony drzwiami z pomieszczeniem za ścianą oraz zabezpieczony balustradą. Loggia zaś to wnęka w elewacji budynku powstała na skutek cofnięcia ściany (ścian), zabezpieczona od zewnątrz balustradą i dostępna z jednego lub kilku pomieszczeń. Istotą tarasu nadziemnego jest natomiast obecność pod płytą pomieszczenia użytkowego. Taras nadziemny zatem to nic innego, jak rodzaj stropodachu nad częścią budynku, zaprojektowaną...

Małgorzata Kłapkowska Izolacja tarasu

Izolacja tarasu Izolacja tarasu

Problemów związanych z przeciekaniem tarasów można uniknąć, jeśli w czasie budowy prace zostaną wykonane wyjątkowo starannie, a zastosowane materiały i technologia będą dopasowane do warunków użytkowania...

Problemów związanych z przeciekaniem tarasów można uniknąć, jeśli w czasie budowy prace zostaną wykonane wyjątkowo starannie, a zastosowane materiały i technologia będą dopasowane do warunków użytkowania i konstrukcji tarasu.

mgr inż. Maciej Rokiel Projektowanie tarasów nadziemnych nad pomieszczeniami ogrzewanymi

Projektowanie tarasów nadziemnych nad pomieszczeniami ogrzewanymi Projektowanie tarasów nadziemnych nad pomieszczeniami ogrzewanymi

Punktem wyjścia do prawidłowego zaprojektowania konstrukcji tarasu jest precyzyjne określenie funkcji, jaką ma on pełnić w przyszłości, analiza schematu konstrukcyjnego, określenie obciążeń i czynników...

Punktem wyjścia do prawidłowego zaprojektowania konstrukcji tarasu jest precyzyjne określenie funkcji, jaką ma on pełnić w przyszłości, analiza schematu konstrukcyjnego, określenie obciążeń i czynników destrukcyjnych, a na tej podstawie przyjęcie poprawnych technicznie rozwiązań materiałowo-konstrukcyjnych.

mgr inż. Maciej Rokiel Jak projektować tarasy nadziemne nad pomieszczeniami ogrzewanymi?

Jak projektować tarasy nadziemne nad pomieszczeniami ogrzewanymi?

Drenażowy sposób odprowadzenia wody zakłada możliwość wnikania wody opadowej w warstwy wierzchnie konstrukcji tarasu. Polega na odprowadzeniu wody opadowej zarówno po powierzchni użytkowej, jak i przez...

Drenażowy sposób odprowadzenia wody zakłada możliwość wnikania wody opadowej w warstwy wierzchnie konstrukcji tarasu. Polega na odprowadzeniu wody opadowej zarówno po powierzchni użytkowej, jak i przez specjalną warstwę drenującą.

mgr inż. Maciej Rokiel Jak wykonać szczelny taras i balkon?

Jak wykonać szczelny taras i balkon? Jak wykonać szczelny taras i balkon?

Tarasy i balkony to elementy bardzo chętnie wykorzystywane w architekturze. Dobrze umiejscowione dodają charakteru budynkowi. Niestety, ich hydroizolacje są często projektowane i wykonywane z błędami,...

Tarasy i balkony to elementy bardzo chętnie wykorzystywane w architekturze. Dobrze umiejscowione dodają charakteru budynkowi. Niestety, ich hydroizolacje są często projektowane i wykonywane z błędami, czego skutki...

dr inż. Magdalena Grudzińska Balkony o różnej konstrukcji

Balkony o różnej konstrukcji Balkony o różnej konstrukcji

Konstrukcja balkonów może być bardzo różna – najczęściej spotykane są balkony wspornikowe, nieco rzadziej balkony na niezależnej konstrukcji wsporczej, oddylatowane od budynku. Sposób powiązania balkonu...

Konstrukcja balkonów może być bardzo różna – najczęściej spotykane są balkony wspornikowe, nieco rzadziej balkony na niezależnej konstrukcji wsporczej, oddylatowane od budynku. Sposób powiązania balkonu z budynkiem ma zasadnicze znaczenie dla przepływu ciepła i możliwości kondensacji wilgoci na powierzchni przegród budowlanych.

mgr inż. Maciej Rokiel Taras nadziemny – między teorią a praktyką

Taras nadziemny – między teorią a praktyką Taras nadziemny – między teorią a praktyką

Taras nadziemny (nad pomieszczeniem) to element konstrukcyjny budynku zwiększający niewątpliwie jego wartość użytkową. Możliwości jego wykorzystania są ogromne. Aby jednak ten modny obecnie element nie...

Taras nadziemny (nad pomieszczeniem) to element konstrukcyjny budynku zwiększający niewątpliwie jego wartość użytkową. Możliwości jego wykorzystania są ogromne. Aby jednak ten modny obecnie element nie był przyczyną kłopotów w użytkowaniu budynku, projektant i wykonawca powinni rozwiązać kilka niełatwych problemów.

mgr inż. Maciej Rokiel Tarasy i balkony. Projektowanie i warunki techniczne wykonania i odbioru robót

Tarasy i balkony. Projektowanie i warunki techniczne wykonania i odbioru robót Tarasy i balkony. Projektowanie i warunki techniczne wykonania i odbioru robót

Praktyczny poradnik umożliwia sprawne poruszanie się po nowoczesnych rozwiązaniach dotyczących tarasów i balkonów. Zawiera liczne schematy i rysunki oraz tabele ułatwiające dotarcie do poszczególnych punktów...

Praktyczny poradnik umożliwia sprawne poruszanie się po nowoczesnych rozwiązaniach dotyczących tarasów i balkonów. Zawiera liczne schematy i rysunki oraz tabele ułatwiające dotarcie do poszczególnych punktów tematycznych.

prof. dr hab. eur. inż. Tomasz Z. Błaszczyński, dr inż. Aldona Łowińska-Kluge Trwałość balkonów i loggii - błędy projektowe i wykonawcze

Trwałość balkonów i loggii - błędy projektowe i wykonawcze Trwałość balkonów i loggii - błędy projektowe i wykonawcze

Często już po kilku latach od skończenia budowy lub wykonania prac remontowych w budynkach mieszkalnych, w strefie balkonów i loggii pojawiają się oznaki zniszczenia materiałów. Na podstawie badań przeprowadzonych...

Często już po kilku latach od skończenia budowy lub wykonania prac remontowych w budynkach mieszkalnych, w strefie balkonów i loggii pojawiają się oznaki zniszczenia materiałów. Na podstawie badań przeprowadzonych w obiektach, badań laboratoryjnych próbek pobranych z tych obiektów, a także ich badań strukturalnych (SEM i EDS) można określić rodzaje i przyczyny występujących zjawisk korozyjnych, co pozwala na opracowanie skutecznych i trwałych metod napraw. Gwarantuje to właściwą eksploatację konstrukcji...

dr inż. Artur Pałasz Wyroby hydroizolacyjne typu folia w płynie cz. 2

Wyroby hydroizolacyjne typu folia w płynie cz. 2 Wyroby hydroizolacyjne typu folia w płynie cz. 2

Jakość surowców, poprawność sporządzenia receptury czy przebiegu procesu produkcyjnego można sprawdzić dopiero po przeprowadzeniu odpowiednich badań laboratoryjnych. Odpowiednich, tzn. wykorzystujących...

Jakość surowców, poprawność sporządzenia receptury czy przebiegu procesu produkcyjnego można sprawdzić dopiero po przeprowadzeniu odpowiednich badań laboratoryjnych. Odpowiednich, tzn. wykorzystujących dobre metody badawcze i spełniających stosunkowo rygorystyczne wymagania.

mgr inż. Maciej Rokiel Konstrukcja tarasów – zagadnienia cieplno-wilgotnościowe

Konstrukcja tarasów – zagadnienia cieplno-wilgotnościowe Konstrukcja tarasów – zagadnienia cieplno-wilgotnościowe

Taras jest elementem bardziej skomplikowanym niż balkon. Stanowi rodzaj dachu nad pomieszczeniem, musi zatem cechować się odpowiednią ciepłochronnością. Jednak nie tylko.

Taras jest elementem bardziej skomplikowanym niż balkon. Stanowi rodzaj dachu nad pomieszczeniem, musi zatem cechować się odpowiednią ciepłochronnością. Jednak nie tylko.

mgr inż. Maciej Rokiel Konstrukcja balkonów - zagadnienia cieplno-wilgotnościowe

Konstrukcja balkonów - zagadnienia cieplno-wilgotnościowe Konstrukcja balkonów - zagadnienia cieplno-wilgotnościowe

Pomimo dostępnych na naszym rynku od kilkunastu lat poprawnych rozwiązań technologiczno-materiałowych nadal stosuje się błędne rozwiązania, skutkujące szybkim powstawaniem uszkodzeń. Mało tego – w niektórych...

Pomimo dostępnych na naszym rynku od kilkunastu lat poprawnych rozwiązań technologiczno-materiałowych nadal stosuje się błędne rozwiązania, skutkujące szybkim powstawaniem uszkodzeń. Mało tego – w niektórych czasopismach, a, co gorsza, także w literaturze technicznej są one nadal opisywane jako poprawne.

dr inż. Artur Pałasz Wyroby hydroizolacyjne typu folia w płynie - błędy recepturowe

Wyroby hydroizolacyjne typu folia w płynie - błędy recepturowe Wyroby hydroizolacyjne typu folia w płynie - błędy recepturowe

Aby wyprodukować folię w płynie o odpowiedniej jakości i jednocześnie optymalnej cenie, należy stosować wyłącznie takie surowce, które zostały ocenione jako przydatne do stosowania w recepturze, w określonej,...

Aby wyprodukować folię w płynie o odpowiedniej jakości i jednocześnie optymalnej cenie, należy stosować wyłącznie takie surowce, które zostały ocenione jako przydatne do stosowania w recepturze, w określonej, wynikającej z badań, ilości. Tymczasem większość producentów zamiast na badaniach opiera się przy ustalaniu receptur na rekomendacjach producentów surowców.

mgr inż. Maciej Rokiel Balkony i tarasy - uszczelnienie drenażowe a podpłytkowe

Balkony i tarasy - uszczelnienie drenażowe a podpłytkowe Balkony i tarasy - uszczelnienie drenażowe a podpłytkowe

Balkon i taras to takie części budynku, w których kumulują się liczne oddziaływania. Z tego powodu bardzo ważne jest ich prawidłowe zaprojektowanie i wykonanie. W przeciwnym razie stosunkowo szybko (nawet...

Balkon i taras to takie części budynku, w których kumulują się liczne oddziaływania. Z tego powodu bardzo ważne jest ich prawidłowe zaprojektowanie i wykonanie. W przeciwnym razie stosunkowo szybko (nawet w ciągu kilku miesięcy – jeżeli prace wykonywano jesienią) może dojść do znacznych uszkodzeń.

mgr inż. Maciej Rokiel Balkony i tarasy – uszczelnienie drenażowe i podpłytkowe

Balkony i tarasy – uszczelnienie drenażowe i podpłytkowe Balkony i tarasy – uszczelnienie drenażowe i podpłytkowe

Zarówno wariant drenażowy, jak i z uszczelnieniem podpłytkowym wymagają przemyślenia sposobu wykonania. Dotyczy to zwłaszcza rodzaju, sposobu i miejsca montażu obróbki.

Zarówno wariant drenażowy, jak i z uszczelnieniem podpłytkowym wymagają przemyślenia sposobu wykonania. Dotyczy to zwłaszcza rodzaju, sposobu i miejsca montażu obróbki.

mgr inż. Maciej Rokiel Konstrukcja balkonów i tarasów – typowe błędy

Konstrukcja balkonów i tarasów – typowe błędy Konstrukcja balkonów i tarasów – typowe błędy

Zagadnień termoizolacyjnych nie można traktować w oderwaniu od układu hydroizolacji. Świadczą o tym najczęstsze problemy, z którymi borykają się użytkownicy tarasów lub balkonów.

Zagadnień termoizolacyjnych nie można traktować w oderwaniu od układu hydroizolacji. Świadczą o tym najczęstsze problemy, z którymi borykają się użytkownicy tarasów lub balkonów.

mgr inż. Maciej Rokiel Tarasy nadziemne nad pomieszczeniami ogrzewanymi

Tarasy nadziemne nad pomieszczeniami ogrzewanymi Tarasy nadziemne nad pomieszczeniami ogrzewanymi

Taras nadziemny jest elementem konstrukcji umieszczonym nad pomieszczeniem pełniącym jednocześnie funkcję dachu. Składa się z płyty nośnej, termoizolacji i hydroizolacji. Jego powierzchnia dostępna jest...

Taras nadziemny jest elementem konstrukcji umieszczonym nad pomieszczeniem pełniącym jednocześnie funkcję dachu. Składa się z płyty nośnej, termoizolacji i hydroizolacji. Jego powierzchnia dostępna jest z przyległych pomieszczeń.

mgr inż. Monika Dybowska-Józefiak, dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Balkony - analiza numeryczna parametrów cieplno­-wilgotnościowych w świetle nowych wymagań cieplnych

Balkony - analiza numeryczna parametrów cieplno­-wilgotnościowych w świetle nowych wymagań cieplnych Balkony - analiza numeryczna parametrów cieplno­-wilgotnościowych w świetle nowych wymagań cieplnych

W ciągu ostatnich lat w znaczący sposób zostały zaostrzone w Polsce wymagania cieplne dotyczące budynków. W związku z tym niezwykle ważne staje się w procesie projektowym poprawne wykonywanie szczegółowych...

W ciągu ostatnich lat w znaczący sposób zostały zaostrzone w Polsce wymagania cieplne dotyczące budynków. W związku z tym niezwykle ważne staje się w procesie projektowym poprawne wykonywanie szczegółowych obliczeń i analiz, które powinny być podstawą wyboru rozwiązań konstrukcyjnych oraz izolacyjnych. Dotyczy to szczególnie złączy, w tym połączenia ściany zewnętrznej z płytą balkonową.

dr inż. Magdalena Grudzińska Balkony oszklone jako systemy szklarniowe

Balkony oszklone jako systemy szklarniowe Balkony oszklone jako systemy szklarniowe

W pasywnych systemach pozyskiwania energii słonecznej procesy odbierania i przekazywania energii powinny odbywać się dzięki samej konstrukcji budynku, bez pomocy dodatkowych urządzeń mechanicznych czy...

W pasywnych systemach pozyskiwania energii słonecznej procesy odbierania i przekazywania energii powinny odbywać się dzięki samej konstrukcji budynku, bez pomocy dodatkowych urządzeń mechanicznych czy elektrycznych.

dr inż. Magdalena Grudzińska Balkony jako systemy szklarniowe

Balkony jako systemy szklarniowe Balkony jako systemy szklarniowe

Systemy szklarniowe należą do grupy systemów pasywnych, pozwalających na zmniejszenie zapotrzebowania na ciepło dzięki wykorzystaniu energii promieniowania słonecznego. W tych systemach zamiana energii...

Systemy szklarniowe należą do grupy systemów pasywnych, pozwalających na zmniejszenie zapotrzebowania na ciepło dzięki wykorzystaniu energii promieniowania słonecznego. W tych systemach zamiana energii słonecznej na cieplną oraz rozprowadzanie ciepła odbywają się dzięki naturalnym zjawiskom przepływu energii w elementach budynku.

Wybrane dla Ciebie

Odkryj trendy projektowania elewacji »

Odkryj trendy projektowania elewacji » Odkryj trendy projektowania elewacji »

Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? »

Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? » Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? »

Przeciekający dach? Jak temu zapobiec »

Przeciekający dach? Jak temu zapobiec » Przeciekający dach? Jak temu zapobiec »

Dach biosolarny - co to jest? »

Dach biosolarny - co to jest? » Dach biosolarny - co to jest? »

Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem »

Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem » Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem »

Jak poprawić izolacyjność akustyczną ścian murowanych »

Jak poprawić izolacyjność akustyczną ścian murowanych »  Jak poprawić izolacyjność akustyczną ścian murowanych »

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o izolacjach natryskowych »

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o izolacjach natryskowych » Wszystko, co powinieneś wiedzieć o izolacjach natryskowych »

Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową »

Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową » Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową »

Na czym polega fenomen technologii białej wanny »

Na czym polega fenomen technologii białej wanny » Na czym polega fenomen technologii białej wanny »

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy »

Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy » Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy »

300% rozciągliwości membrany - TAK! »

300% rozciągliwości membrany - TAK! » 300% rozciągliwości membrany - TAK! »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Izolacje.com.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.