Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2019 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Kierunki zmian krajowych wymagań energetycznych - propozycja nowelizacji dyrektywy EPBD

dr inż. Robert Geryło  |  IZOLACJE 5/2010  |  07.01.2011
www.sxc.hu

Dyrektywa 2002/91/WE w sprawie charakterystyki energetycznej budynków (ang. EPBD) to główne narzędzie prawne Unii Europejskiej promujące działania na rzecz poprawy efektywności energetycznej budynków. Obliguje ona kraje UE do ustanowienia wymagań energetycznych w odniesieniu do budynków nowych i poddawanych znaczącym renowacjom.

Propozycja nowelizacji dyrektywy EPDB [1], czyli tzw. Recast EPBD [2], oprócz udoskonaleń dotychczas funkcjonujących rozwiązań wprowadza nowy program, mający:

  • dostosować krajowe wymagania energetyczne do optymalnego ekonomicznie poziomu,
  • wprowadzić wymagania, aby po 2020 r. wszystkie nowe budynki były zeroenergetyczne.

Prace nad nowelizacją trwają ponad rok. Tekst uzgodniony trójstronnie (przez Komisję Europejską, Parlament Europejski i Radę Unii) ma być przedstawiony do głosowania na posiedzeniu plenarnym Parlamentu Europejskiego w maju br.

Przegląd wymagań

Według założeń Komisji Europejskiej w budynkach istnieje możliwość zaoszczędzenia znacznych ilości energii oraz zwiększenia wykorzystania odnawialnych źródeł energii, a dzięki temu również ograniczenia emisji gazow cieplarnianych. W szóstym wymaganiu podstawowym ustanowionym w dyrektywie 89/106/EWG dotyczącej wyrobów budowlanych [3], zaleca się, żeby budynek i jego instalacje grzewcze, chłodzące i wentylacyjne były projektowane i wykonywane w sposób pozwalający na utrzymanie na niskim poziomie ilości energii wymaganej do jego użytkowania.

Wdrożenie tego zalecenia do praktyki projektowania budynkow polega na określeniu dopuszczalnego maksymalnego rocznego zapotrzebowania na energię budynku w odniesieniu do przewidywanych warunków jego użytkowania. W rozporządzeniu z 6 listopada 2008 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (WT 2008) [4], wprowadzono zapis stanowiący, że budynki i ich instalacje ogrzewcze, wentylacyjne i klimatyzacyjne, ciepłej wody użytkowej oraz oświetlenia wbudowanego w budynkach niemieszkalnych powinny być zaprojektowane i wykonane w taki sposób, aby ilość ciepła, chłodu i energii elektrycznej, potrzebnych do ich użytkowania zgodnie z przeznaczeniem, można było utrzymać na racjonalnie niskim poziomie.

W rozporządzeniu WT 2008 określono dwa alternatywne sposoby sprawdzenia, czy wymienione wymagania są przestrzegane przez:

  • spełnienie cząstkowych wymagań w zakresie izolacyjności cieplnej przegród zewnętrznych budynku i techniki instalacyjnej (kontynuacja metody stosowanej w poprzednich wydaniach przepisów krajowych);
  • lub spełnienie granicznej wartości wskaźnika EP rocznego zapotrzebowania budynku na nieodnawialną energię pierwotną do ogrzewania, wentylacji, przygotowania ciepłej wody, chłodzenia i – w budynkach niemieszkalnych – oświetlenia wbudowanego, w kWh/(m2・rok) (poziom wymagania dotychczas niestosowany w polskich przepisach budowlanych, odpowiadający potrzebom wdrożenia zasad zrównoważonego rozwoju w budownictwie i implementacji postanowień dyrektywy EPBD).

Dodatkowo należy spełnić inne wymagania szczegółowe, m.in. dotyczące ograniczenia powierzchni okien o niższej izolacyjności cieplnej, ochrony przed przegrzewaniem latem, szczelności powietrznej, ochrony przed kondensacją pary wodnej itd. Zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną jest istotnym parametrem oceny środowiskowej budynku. Uwzględnia jego całkowite zapotrzebowanie na energię oraz dodatkowe nakłady niezbędne do jej dostarczenia do budynku.

Małe wartości EP wskazują na zrównoważone wykorzystanie energii, chroniące istniejące zasoby i środowisko, m.in. dzięki niższej emisji CO2, a co najważniejsze dla użytkownika – wskazują na niższe koszty eksploatacyjne. Projektantom budynkow posługiwanie się nową metodą opartą na wskaźniku EP daje większą swobodę doboru zestawu rozwiązań architektonicznych, strukturalnych, konstrukcyjnych, materiałowych i instalacyjnych, w tym wykorzystania odnawialnych źródeł energii, prowadzących do uzyskania określonej projektowej charakterystyki energetycznej budynku.

W toku prac nad nowelizacją EPBD sygnalizowano, że wymagania cząstkowe (dopuszczalne wartości współczynników przenikania ciepła ścian, dachow, okien, sprawności elementow instalacji itp.) są bardziej praktyczne w odniesieniu do regulacji dotyczących modernizacji budynkow użytkowanych, które na ogół prowadzi się etapami w odniesieniu do kolejnych elementow obudowy i instalacji. Dopuszczalną wartość wskaźnika EP budynku oblicza się zgodnie z WT 2008 [4] według wzoru: 


Artykuł pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 5/2010

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Wybierz najlepszy materiał do ociepleń »


Czym różnią się materiały do izolacji poszczególnych elementów budynku? ZOBACZ »


Poznaj sposoby izolacji dachu płaskiego »

Jak wykonać ocieplenie w systemie ETICS?

Jaki materiał zastosować na dachu płaskim, zielonym, odwróconym, a jak na dachu pokrytym wcześniej papą termozgrzewalną?
czytaj dalej »

W przypadku budynków istniejących należy dokładnie sprawdzić jakość... czytaj dalej »

Uzyskaj tytuł mgr. inż. i uprawnienia budowlane!


Wiedza i umiejętności praktyczne zdobyte podczas studiów drugiego stopnia... ZOBACZ »


Jak zapewnić dobrą wibroakustykę budynku?

Rewolucja na rynku termoizolacji?

Zapewnienie dobrej wibroakustyki dla budynku to coraz częściej wyzwanie dla świadomych i wymagających klientów. czytaj dalej » Utrzymanie odpowiedniej temperatury wewnątrz obiektu, położonego w wymagającej strefie... czytaj dalej »

Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr...  czytaj dalej »


Na czym polegają prace uszczelniające?

Wszystko o izolacji instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych »

Prace uszczelniające mają na celu odcięcie niebezpiecznych materiałów, substancji lub po prostu... czytaj dalej » Produkty przeznaczone do instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych, jak i... czytaj dalej »

Chemia budowlana - porady ekspertów »


Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... ZOBACZ »


Czego użyć do izolacji dachu?

Czym ocieplić piwnicę lub garaż?

Rozwiązaniem, które zapewnia optymalne zaizolowanie są... czytaj dalej » Izolacja stropów nad garażami podziemnymi musi spełniać wysokie wymagania akustyczne, cieplne i przeciwpożarowe... czytaj dalej »

Malowanie kafli krok po kroku »


Malowanie kafli to wciąż mało popularny sposób zmiany wystroju wnętrza... ZOBACZ »


Co warto wiedzieć o systemach natryskowych?

Jak zabezpieczyć budynek przed wilgocią?

Budynek ocieplony pianką jest szczelny akustycznie a przede wszystkim...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Planujesz wymianę dachu? Sprawdź »


Dzięki lekkości dachówek nie ma potrzeby wzmacniania Twojej starej struktury dachowej. W niektórych przypadkach jest nawet... ZOBACZ »


Elewacja, która wygląda jak drewno, marmur czy kamień »

Szukasz pomysłu na wykończenie elewacji? Sprawdź

Ładna fasada stanowi wizerunek budynku. Estetyczny wygląd elewacji często...
czytaj dalej »

Tynki cienkowarstwowe tworzą ochronno-dekoracyjną zewnętrzną warstwę o wysokiej odporności na... czytaj dalej »

Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
7/8/2020

Aktualny numer:

Izolacje 7/8/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Tarasy wentylowane
  • - Zastosowanie kruszyw lekkich
Zobacz szczegóły
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Flowcrete Polska Sp. z o.o.
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Jesteśmy producentem i dystrybutorem materiałów do wykonywania bezspoinowch posadzek żywicznych -...
Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Trudno wyobrazić sobie nowoczesny dom bez jego wizytówki, czyli balkonu lub tarasu. Elementy te stanowią dodatkową powierzchnię, która pozwala na chwilę oddechu na...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.