Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Kierunki zmian krajowych wymagań energetycznych - propozycja nowelizacji dyrektywy EPBD

dr inż. Robert Geryło  |  IZOLACJE 5/2010  |  07.01.2011
www.sxc.hu

Dyrektywa 2002/91/WE w sprawie charakterystyki energetycznej budynków (ang. EPBD) to główne narzędzie prawne Unii Europejskiej promujące działania na rzecz poprawy efektywności energetycznej budynków. Obliguje ona kraje UE do ustanowienia wymagań energetycznych w odniesieniu do budynków nowych i poddawanych znaczącym renowacjom.

Propozycja nowelizacji dyrektywy EPDB [1], czyli tzw. Recast EPBD [2], oprócz udoskonaleń dotychczas funkcjonujących rozwiązań wprowadza nowy program, mający:

  • dostosować krajowe wymagania energetyczne do optymalnego ekonomicznie poziomu,
  • wprowadzić wymagania, aby po 2020 r. wszystkie nowe budynki były zeroenergetyczne.

Prace nad nowelizacją trwają ponad rok. Tekst uzgodniony trójstronnie (przez Komisję Europejską, Parlament Europejski i Radę Unii) ma być przedstawiony do głosowania na posiedzeniu plenarnym Parlamentu Europejskiego w maju br.

Przegląd wymagań

Według założeń Komisji Europejskiej w budynkach istnieje możliwość zaoszczędzenia znacznych ilości energii oraz zwiększenia wykorzystania odnawialnych źródeł energii, a dzięki temu również ograniczenia emisji gazow cieplarnianych. W szóstym wymaganiu podstawowym ustanowionym w dyrektywie 89/106/EWG dotyczącej wyrobów budowlanych [3], zaleca się, żeby budynek i jego instalacje grzewcze, chłodzące i wentylacyjne były projektowane i wykonywane w sposób pozwalający na utrzymanie na niskim poziomie ilości energii wymaganej do jego użytkowania.

Wdrożenie tego zalecenia do praktyki projektowania budynkow polega na określeniu dopuszczalnego maksymalnego rocznego zapotrzebowania na energię budynku w odniesieniu do przewidywanych warunków jego użytkowania. W rozporządzeniu z 6 listopada 2008 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (WT 2008) [4], wprowadzono zapis stanowiący, że budynki i ich instalacje ogrzewcze, wentylacyjne i klimatyzacyjne, ciepłej wody użytkowej oraz oświetlenia wbudowanego w budynkach niemieszkalnych powinny być zaprojektowane i wykonane w taki sposób, aby ilość ciepła, chłodu i energii elektrycznej, potrzebnych do ich użytkowania zgodnie z przeznaczeniem, można było utrzymać na racjonalnie niskim poziomie.

W rozporządzeniu WT 2008 określono dwa alternatywne sposoby sprawdzenia, czy wymienione wymagania są przestrzegane przez:

  • spełnienie cząstkowych wymagań w zakresie izolacyjności cieplnej przegród zewnętrznych budynku i techniki instalacyjnej (kontynuacja metody stosowanej w poprzednich wydaniach przepisów krajowych);
  • lub spełnienie granicznej wartości wskaźnika EP rocznego zapotrzebowania budynku na nieodnawialną energię pierwotną do ogrzewania, wentylacji, przygotowania ciepłej wody, chłodzenia i – w budynkach niemieszkalnych – oświetlenia wbudowanego, w kWh/(m2・rok) (poziom wymagania dotychczas niestosowany w polskich przepisach budowlanych, odpowiadający potrzebom wdrożenia zasad zrównoważonego rozwoju w budownictwie i implementacji postanowień dyrektywy EPBD).

Dodatkowo należy spełnić inne wymagania szczegółowe, m.in. dotyczące ograniczenia powierzchni okien o niższej izolacyjności cieplnej, ochrony przed przegrzewaniem latem, szczelności powietrznej, ochrony przed kondensacją pary wodnej itd. Zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną jest istotnym parametrem oceny środowiskowej budynku. Uwzględnia jego całkowite zapotrzebowanie na energię oraz dodatkowe nakłady niezbędne do jej dostarczenia do budynku.

Małe wartości EP wskazują na zrównoważone wykorzystanie energii, chroniące istniejące zasoby i środowisko, m.in. dzięki niższej emisji CO2, a co najważniejsze dla użytkownika – wskazują na niższe koszty eksploatacyjne. Projektantom budynkow posługiwanie się nową metodą opartą na wskaźniku EP daje większą swobodę doboru zestawu rozwiązań architektonicznych, strukturalnych, konstrukcyjnych, materiałowych i instalacyjnych, w tym wykorzystania odnawialnych źródeł energii, prowadzących do uzyskania określonej projektowej charakterystyki energetycznej budynku.

W toku prac nad nowelizacją EPBD sygnalizowano, że wymagania cząstkowe (dopuszczalne wartości współczynników przenikania ciepła ścian, dachow, okien, sprawności elementow instalacji itp.) są bardziej praktyczne w odniesieniu do regulacji dotyczących modernizacji budynkow użytkowanych, które na ogół prowadzi się etapami w odniesieniu do kolejnych elementow obudowy i instalacji. Dopuszczalną wartość wskaźnika EP budynku oblicza się zgodnie z WT 2008 [4] według wzoru: 


Artykuł pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 5/2010

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Uszczelnij dach! Zobacz, jak to zrobić skutecznie »


Dobra robota zaczyna się od dobrego materiału... ZOBACZ »


Łatwa hydroizolacja dachu bez mieszania i odmierzania »

Gdzie stosować izolację polimocznikową?

Wymagania dotyczące dachów płaskich będą zawsze kompleksowe. Już od dawna dachy płaskie stają się „dachami użytkowymi“, przykładowo dla urządzeń fotowoltaicznych, klimatyzacyjnych, wymienników ciepła i wielu innych...
czytaj dalej »

Być może wciąż zastanawiasz się czy Twoja firma powinna zainwestować w posadzki epoksydowe? Jeśli szukasz odpowiedniego materiału na podłogę w hali produkcyjnej... czytaj dalej »

Czym skutecznie zaizolować fundament?

Zadaniem hydroizolacji jest zablokowanie dostępu wody i wilgoci do wnętrza obiektu budowlanego. Istnieje kilka rodzajów izolacji krystalizujących, a ich znajomość ułatwia zaprojektowanie i wykonanie szczelnej budowli. czytaj dalej »

 


Uszczelnianie dachu - to warto wiedzieć »

Zarabiaj pieniądze sprzedając prąd »

Przeczytaj, zanim zdecydujesz się na zakup konkretnego materiału. czytaj dalej » Wszystkie znane obecnie źródła energii, poza energią geotermalną i atomową, są pośrednio efektem działania promieniowania słonecznego... czytaj dalej »

Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Jak zabezpieczyć rury przed stratami ciepła?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Czym powinieneś kierować się przy wyborze odpowiedniej izolacji rur? czytaj dalej »

Akustyczne płyty ścienne i sufitowe »

Energooszczędne płyty warstwowe z izolacją z wełny mineralnej o unikalnych właściwościach przeciwpożarowych i strukturalnych...  czytaj dalej »


Jak przyspieszyć prace budowlane?

Zobacz, jak możesz zaoszczędzić czas (i pieniądze). Uzyskaj bezpłatną wycenę materiałów w 48 godzin!  czytaj dalej »


Jak ochronić przed wodą podpiwniczenia i fundamenty?

Wykańczasz dom i potrzebne Ci wysokiej jakości materiały?

W przypadku aplikacji na podłożach wykazujących mikropęknięcia, przy wykonywaniu izolacji wodoszczelnej wanien...
czytaj dalej »

Dopasuj rozwiązanie do Twoich potrzeb i rodzaju wykonywach prac... czytaj dalej »


Jak trwale zabezpieczyć budynki przed wodą?

Skutecznie zabezpiecz budowane konstrukcje przed pożarem »

Rozwijamy kreatywne rozwiązania dla osiągniecia pożądanego sukcesu nawet w przypadku specjalnych projektów czytaj dalej » Masywne elementy budowlane w starych obiektach często nie spełniają wymagań przeciwpożarowych określonych w obowiązujących przepisach. czytaj dalej »

Chcesz ograniczyć straty ciepła z budynku? Zobacz »


W obecnych czasach rosnące ceny energii cieplnej i elektrycznej skłaniają do analizy strat ciepła w budynkach mieszkalnych. Jedynym sposobem ograniczenia kosztów jest... ZOBACZ »Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Triflex Polska Triflex Polska
Triflex zyskał na rynku europejskim pozycję lidera w zakresie opracowywania, kompleksowego doradztwa oraz zastosowania uszczelnień i powłok...
6/2019

Aktualny numer:

Izolacje 6/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Problemy eksploatacyjne tynków wewnętrznych
  • - Warunki techniczne robót murarskich
Zobacz szczegóły
Jaką technologię wykonania tarasu wybrać w naszym klimacie?

Jaką technologię wykonania tarasu wybrać w naszym klimacie?

Zarówno w starych, jak i nowo wzniesionych budynkach coraz częściej można zauważyć bardzo zły stan balkonów i tarasów. Dlaczego tak się dzieje?
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.