Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Kierunki zmian krajowych wymagań energetycznych - propozycja nowelizacji dyrektywy EPBD

dr inż. Robert Geryło  |  IZOLACJE 5/2010  |  07.01.2011
www.sxc.hu

Dyrektywa 2002/91/WE w sprawie charakterystyki energetycznej budynków (ang. EPBD) to główne narzędzie prawne Unii Europejskiej promujące działania na rzecz poprawy efektywności energetycznej budynków. Obliguje ona kraje UE do ustanowienia wymagań energetycznych w odniesieniu do budynków nowych i poddawanych znaczącym renowacjom.

Propozycja nowelizacji dyrektywy EPDB [1], czyli tzw. Recast EPBD [2], oprócz udoskonaleń dotychczas funkcjonujących rozwiązań wprowadza nowy program, mający:

  • dostosować krajowe wymagania energetyczne do optymalnego ekonomicznie poziomu,
  • wprowadzić wymagania, aby po 2020 r. wszystkie nowe budynki były zeroenergetyczne.

Prace nad nowelizacją trwają ponad rok. Tekst uzgodniony trójstronnie (przez Komisję Europejską, Parlament Europejski i Radę Unii) ma być przedstawiony do głosowania na posiedzeniu plenarnym Parlamentu Europejskiego w maju br.

Przegląd wymagań

Według założeń Komisji Europejskiej w budynkach istnieje możliwość zaoszczędzenia znacznych ilości energii oraz zwiększenia wykorzystania odnawialnych źródeł energii, a dzięki temu również ograniczenia emisji gazow cieplarnianych. W szóstym wymaganiu podstawowym ustanowionym w dyrektywie 89/106/EWG dotyczącej wyrobów budowlanych [3], zaleca się, żeby budynek i jego instalacje grzewcze, chłodzące i wentylacyjne były projektowane i wykonywane w sposób pozwalający na utrzymanie na niskim poziomie ilości energii wymaganej do jego użytkowania.

Wdrożenie tego zalecenia do praktyki projektowania budynkow polega na określeniu dopuszczalnego maksymalnego rocznego zapotrzebowania na energię budynku w odniesieniu do przewidywanych warunków jego użytkowania. W rozporządzeniu z 6 listopada 2008 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (WT 2008) [4], wprowadzono zapis stanowiący, że budynki i ich instalacje ogrzewcze, wentylacyjne i klimatyzacyjne, ciepłej wody użytkowej oraz oświetlenia wbudowanego w budynkach niemieszkalnych powinny być zaprojektowane i wykonane w taki sposób, aby ilość ciepła, chłodu i energii elektrycznej, potrzebnych do ich użytkowania zgodnie z przeznaczeniem, można było utrzymać na racjonalnie niskim poziomie.

W rozporządzeniu WT 2008 określono dwa alternatywne sposoby sprawdzenia, czy wymienione wymagania są przestrzegane przez:

  • spełnienie cząstkowych wymagań w zakresie izolacyjności cieplnej przegród zewnętrznych budynku i techniki instalacyjnej (kontynuacja metody stosowanej w poprzednich wydaniach przepisów krajowych);
  • lub spełnienie granicznej wartości wskaźnika EP rocznego zapotrzebowania budynku na nieodnawialną energię pierwotną do ogrzewania, wentylacji, przygotowania ciepłej wody, chłodzenia i – w budynkach niemieszkalnych – oświetlenia wbudowanego, w kWh/(m2・rok) (poziom wymagania dotychczas niestosowany w polskich przepisach budowlanych, odpowiadający potrzebom wdrożenia zasad zrównoważonego rozwoju w budownictwie i implementacji postanowień dyrektywy EPBD).

Dodatkowo należy spełnić inne wymagania szczegółowe, m.in. dotyczące ograniczenia powierzchni okien o niższej izolacyjności cieplnej, ochrony przed przegrzewaniem latem, szczelności powietrznej, ochrony przed kondensacją pary wodnej itd. Zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną jest istotnym parametrem oceny środowiskowej budynku. Uwzględnia jego całkowite zapotrzebowanie na energię oraz dodatkowe nakłady niezbędne do jej dostarczenia do budynku.

Małe wartości EP wskazują na zrównoważone wykorzystanie energii, chroniące istniejące zasoby i środowisko, m.in. dzięki niższej emisji CO2, a co najważniejsze dla użytkownika – wskazują na niższe koszty eksploatacyjne. Projektantom budynkow posługiwanie się nową metodą opartą na wskaźniku EP daje większą swobodę doboru zestawu rozwiązań architektonicznych, strukturalnych, konstrukcyjnych, materiałowych i instalacyjnych, w tym wykorzystania odnawialnych źródeł energii, prowadzących do uzyskania określonej projektowej charakterystyki energetycznej budynku.

W toku prac nad nowelizacją EPBD sygnalizowano, że wymagania cząstkowe (dopuszczalne wartości współczynników przenikania ciepła ścian, dachow, okien, sprawności elementow instalacji itp.) są bardziej praktyczne w odniesieniu do regulacji dotyczących modernizacji budynkow użytkowanych, które na ogół prowadzi się etapami w odniesieniu do kolejnych elementow obudowy i instalacji. Dopuszczalną wartość wskaźnika EP budynku oblicza się zgodnie z WT 2008 [4] według wzoru: 


Artykuł pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 5/2010

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Najlepszy system stropowy?


Betonowe stropy można produkować na różne sposoby – z betonu przygotowanego na placu budowy lub w fabryce, gdzie panują kutemu optymalne warunki. ZOBACZ »Odkryj nowy wymiar bezpieczeństwa dla Twojego domu »

Żaluzje ceramiczne, szklane, wentylowane. Co wybrać?

Każdemu z nas zależy na zapewnieniu odpowiedniego bezpieczeństwa swoim bliskim i miejscu, które jest dla nas najważniejsze. Wybór...
czytaj dalej »

Które rozwiązanie sprawdzi się w Twoim przypadku? Jak ochronić wnętrze przed słońcem, hałasem lub zimnem? czytaj dalej »

Czym skutecznie zaizolować fundament?

Zadaniem hydroizolacji jest zablokowanie dostępu wody i wilgoci do wnętrza obiektu budowlanego. Istnieje kilka rodzajów izolacji krystalizujących, a ich znajomość ułatwia zaprojektowanie i wykonanie szczelnej budowli. czytaj dalej »

 


Izolacja natryskowa - co warto wiedzieć?

Dobierz najlepszy materiał izolacyjny »

Produkty polimocznikowe można stosować wszędzie tam, gdzie wymagana jest... czytaj dalej » Niski poziom ochrony cieplnej generuje wysokie koszty utrzymania budynku, stanowiące duże obciążenie budżetu... czytaj dalej »

Uszczelnianie trudnych powierzchni! Zobacz, jak to zrobić skutecznie »


Doszczelniając przegrodę od strony wewnętrznej budynku ograniczamy przenikanie pary wodnej do warstwy izolacyjnej, natomiast... ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Jak zabezpieczyć rury przed stratami ciepła?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Czym powinieneś kierować się przy wyborze odpowiedniej izolacji rur? czytaj dalej »

Jak wykonać trwałe posadzki?

Jakich technologii oraz materiałów użyć do wykonania podłóg przemysłowych, naprawy betonów lub przeprowadzenia renowacji posadzek?  czytaj dalej »


Dlaczego hydroizolacja budynków jest tak ważna?

Sprawdzony sposób na przyspieszenie ocieplenia »

W budynkach nowo wznoszonych barierę dla wody gruntowej stanowi hydroizolacja zewnętrzna ścian piwnic i izolacja pod płytą fundamentową... czytaj dalej » Jakiego produktu użyć, by aplikacja była łatwa, efektywność większa, a tempo pracy ekspresowe? czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji podłóg, dachów i fasad?


Istotną różnicą pomiędzy styropianami białymi i grafitowymi jest ich odporność na ZOBACZ »


Najlepszy produkt na tynku termoizolacji? Sprawdź »

Jak dobrać posadzkę do obiektu?

Obniżona wartość λ pozwala zmniejszyć straty energetyczne oraz wydatki na eksploatacje budynków.
czytaj dalej »

Wybierz posadzkę, która będzie funkcjonalna i łatwa w czyszczeniu... czytaj dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Triflex Polska Triflex Polska
Triflex zyskał na rynku europejskim pozycję lidera w zakresie opracowywania, kompleksowego doradztwa oraz zastosowania uszczelnień i powłok...
9/2019

Aktualny numer:

Izolacje 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowoczesne rozwiązania elewacyjne
  • - Jakość wykonania izolacji z szarego styropianu
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.