Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2019 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Ograniczanie emisji gazów i pyłów - wykorzystanie odpadów w przemyśle

Kogeneracja

Ograniczanie emisji gazów i pyłu oraz ilości odpadów z przemysłowych procesów technologicznych jest jednym z podstawowych celów strategii zrównoważonego rozwoju. Jest to uzasadnione skalą oddziaływania tych czynników na środowisko i rozwojem cywilizacji.

Działania na rzecz strategii zrównoważonego rozwoju polegają na dążeniu do rozwoju gospodarczego z równoczesnym zachowaniem lub nawet rewitalizacją stanu środowiska naturalnego. Relacja między procesami wytwórczymi i stanem środowiska naturalnego musi być korzystna ekologicznie, tzn. powinna uwzględniać ograniczanie i ścisłą kontrolę emisji szkodliwych składników z procesów produkcji oraz, co należy podkreślić, z wyrobów (Czytaj więcej na ten temat).

Emisja szkodliwych składników z procesów produkcji dotyczy wytwarzania odpadów, a także emitowania gazów i pyłu do atmosfery oraz ścieków do gleby i wód. Oddziaływanie wyrobów związane jest z emisją szkodliwych składników oraz wynika z cech użytkowych wyrobu kształtujących jego trwałość i bezpieczeństwo użytkowania. Wymienione szkodliwe oddziaływania procesów produkcji i wyrobów na człowieka i środowisko można skutecznie kształtować przez rozwój nowoczesnych, ekologicznych technologii oraz kontrolę cech użytkowych wyrobów. Skuteczność takich działań zależy od zintegrowanych w skali światowej i regionalnej przepisów i wymagań dotyczących ochrony środowiska.

W zakresie emisji gazów i pyłu funkcjonują już restrykcyjne przepisy nakazujące wprowadzenie ograniczeń [1]. Zgodnie z ich wymaganiami opracowywane są również przepisy krajowe dotyczące składowania i wykorzystania gospodarczego odpadów. W odniesieniu do wyrobów zapisy norm i wymagań technicznych uwzględniają nowe wymogi dotyczące bezpiecznego użytkowania, w tym oddziaływania składników szkodliwych.

 

W odniesieniu do wyrobów budowlanych dyrektywa 89/106/EWG (w skrócie: dyrektywa PD.) [2] zawiera nowe wymagania dotyczące bezpiecznego użytkowania, które obejmują:

 

 • zawartość chromu Cr (VI),
 • emisję i wymywalność metali ciężkich,
 • wymywalność glinu,
 • emisję amoniaku,
 • emisję związków organicznych,
 • poziom promieniowania naturalnego.

W przypadku wyrobów cementopochodnych: spoiw, klejów, zapraw, betonów itp., istnieją już wymagania dotyczące niektórych wymienionych cech. Kontroluje się m.in. poziom promieniowania naturalnego. Wdrożona jest dyrektywa 2003/53/WE [3], która podaje, że zawartość Cr (VI) w wyrobach cementopochodnych nie może przekraczać 2 ppm. Jeśli wartość ta jest przekraczana, konieczna jest redukcja chromu Cr (VI).

 

Wdrażana jest nowela dyrektywy CPD według mandatu 336 CEN/TC 351 dotycząca kontroli składników szkodliwych w wyrobach cementopochodnych, dotycząca wymywalności i emisji do środowiska składników szkodliwych: metali ciężkich. W artykule zostaną przedstawione zintegrowane działania związane z ograniczeniem szkodliwego oddziaływania przemysłu cementowego na środowisko i człowieka. Przeanalizowana zostanie problematyka emisji gazów i pyłu w procesach produkcji cementu oraz możliwości utylizacji odpadów z innych gałęzi gospodarki w procesach produkcyjnych cementu.

Emisja gazów i pyłu w procesie produkcji cementu

Działania przemysłu cementowego na rzecz obniżenia emisji gazów i pyłu do atmosfery dotyczą podstawowych tlenków będących przedmiotem ograniczeń środowiskowych: SO2, CO2, NOx, CO oraz pyłu. Efekty tych działań pokazano na rys. 1. Skuteczność działań mających na celu ograniczanie zanieczyszczeń jest duża, o czym świadczy ograniczenie emisji pyłu w procesie produkcji cementu. Najbardziej brudny przemysł, w którym emisja pyłu z pieców do produkcji klinkierów cementowych przekraczała 15% wsadu piecowego, emituje obecnie poniżej 50 mg/Nm3 pyłu, a dzięki wdrażaniu nowych, supersprawnych, nowoczesnych rozwiązań odpylających elektrofiltrów i filtrów tkaninowych – 10–20 mg/Nm3.

Podstawową zasadą programu obniżania emisji gazów i pyłu przez przemysł cementowy, realizowaną od 25 lat i uwzględniającą coraz bardziej zaostrzone przepisy krajowe, jest ograniczanie ilości emitowanego dwutlenku siarki (SO2). W ciągu tych 25 lat ilość SO2 w gazach spalinowych zmniejszyła się z 3000 mg/Nm³ do wartości zdecydowanie poniżej 300 mg/Nm³. Taki rezultat jest wynikiem rozwoju technologii produkcji klinkieru cementowego, a mianowicie zastosowania nowoczesnych technik wypalania, uwzględniających obok obniżenia zużycia paliwa technologicznego również maksymalne zdolności wymiany masy i autoodsiarczania SO2, w wyniku wiązania tego gazu przez tlenki zasadowe, zestawu surowcowego do produkcji klinkieru cementowego.

Obecnie największym problemem przemysłu cementowego w zakresie emitowania gazów jest emisja podstawowego gazu cieplarnianego – CO2. Ograniczenie emisji CO2 do atmosfery wynika z wprowadzonej kilka lat temu dyrektywy europejskiej narzucającej tzw. limity emisji tego gazu do atmosfery dla poszczególnych zakładów [5]. Obniżenie emisji CO2 poniżej limitu uprawnia do handlu nim oraz może przynieść duże korzyści finansowe poprzez sprzedaż niewykorzystanego limitu zakładom przekraczającym wyznaczone wartości emisji CO2. Dla przemysłu cementowego problem jest szczególnie istotny, ponieważ wielkość emitowanego dwutlenku węgla w procesie produkcji klinkieru jest bardzo wysoka – wynosi prawie 1 kg CO2 na 1 kg wyprodukowanego klinkieru. O tej wielkości decyduje ilość dwutlenku węgla powstającego z dysocjacji surowców węglanowych i z wykorzystywania do wypalania klinkieru paliwa technologicznego. Zintegrowane działania mające na celu obniżenie emisji CO2 przez przemysł cementowy uwzględniają wiele rozwiązań, w tym głównie:

 • ograniczenie w cemencie składnika klinkierowego i zastąpienie go mineralnymi materiałami odpadowymi – rozwój produkcji cementów z dużą ilością dodatków mineralnych,
 • stosowanie paliw zastępczych, w tym biopaliw, z których emisja CO2 nie podlega opłatom,
 • zmniejszenie jednostkowego zużycia ciepła, tj. zużycia paliwa technologicznego w procesie wypalania klinkieru – rozwój technologii energooszczędnych niskozasadowych klinkierów: belitowych, siarczonoglinianowych, glinowych o niskim wskaźniku emisji CO2 na jednostkę produktu
Artykuł pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 5/2010

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Przeglądaj materiały budowlane w okazyjnych cenach!


Panele warstwowe są dostępne w różnych kolorach, grubościach izolacji i mogą być produkowane w oparciu o indywidualne wymagania dotyczące długości. ZOBACZ »


Jak dobrać posadzkę do obiektu?


Wybierz posadzkę, która będzie funkcjonalna i łatwa w czyszczeniu.... ZOBACZ »


Jakie są rodzaje płyt warstwowych?

Prace uszczelniające - postaw na niezawodne rozwiązania »

Ukryte mocowanie oznacza, że łączniki płyt są niewidoczne, co poprawia...
czytaj dalej »

Obecna praktyka projektowania i wykonywania budowli ziemnych i podłoży nawierzchni drogowych mnoży przypadki zastosowania... czytaj dalej »

Pierwszy krok do pozbycia się wilgoci »


Walka z pojawiającą się wilgocią na ścianach powinna zacząć się od... ZOBACZ »


Wybierz najlepszy materiał do ocieplenia budynku »

Balkony i tarasy - jaką technologię wykonania wybrać?

W obszarze izolacji termicznej, akustycznej i przeciwogniowej, poddaszy oraz ścian działowych o konstrukcji... czytaj dalej » Bardzo istotne jest odpowiednie wykończenie okapu tarasu czy balkonu... czytaj dalej »

Ten system gwarantuje doskonałą izolację termiczną i akustyczną »


Innowacyjny system o wyjątkowym i ekskluzywnym wyglądzie, który poprawia współczesne przestrzenie mieszkalne. ZOBACZ »


Doskonała alternatywna dla tradycyjnych izolacji »

Wibroizolacja i wibroakustyka - co warto wiedzieć?

Dzięki swoim właściwościom – m.in. wysokiej odporności na ściskanie, wodoszczelności, paroszczelności... czytaj dalej » To jedyna dostępna na polskim rynku ściana dwuwarstwowa, w której obie warstwy – mur i ocieplenie, wykonane są z tego samego materiału... czytaj dalej »

Zatrzymaj ciepło i ochroń dom przed zimnem »


Dużym zainteresowaniem właścicieli domów cieszy się też... ZOBACZ »


Czego użyć do izolacji dachu?

Czego jeszcze nie wiesz o izolacji balkonów?

Dostarczamy innowacyjne systemy hydroizolacji oraz pokryć dachowych, mające na celu zmianę sposobu życia i pracy naszych klientów... czytaj dalej » Tradycyjne systemy balkonowe sprawdzają się tylko i wyłącznie wtedy, kiedy wykonawstwo jest na najwyższym poziomie... czytaj dalej »

Najtańszy sposób na wykonanie stropu? Sprawdź »


Przekonaj się, jak wiele zalet ma nowa generacja stropów gęstożebrowych ZOBACZ »


Trwałe mocowanie izolacji - czego użyć?

Jak zabezpieczyć budynek przed wilgocią?

Które parametry gwarantują stabilność układu ociepleniowego i przeciwdziałają drganiom wywołanym przez siły ssące wiatru?
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr...  czytaj dalej »


Czego użyć do izolacji kanałów wentylacyjnych?


Systemy ochrony energii w budownictwie i w instalacjach technicznych, spełniają najbardziej restrykcyjne normy europejskie definiując... ZOBACZ »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Synthos S.A. Synthos S.A.
Grupa Kapitałowa Synthos S.A. jest jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce. Spółka jest pierwszym w Europie...
1/2020

Aktualny numer:

Izolacje 1/2020
W miesięczniku m.in.:
 • - Szron na dachu
 • - Ile można zyskać na termomodernizacji?
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.