Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Ograniczanie emisji gazów i pyłów - wykorzystanie odpadów w przemyśle

Kogeneracja

Ograniczanie emisji gazów i pyłu oraz ilości odpadów z przemysłowych procesów technologicznych jest jednym z podstawowych celów strategii zrównoważonego rozwoju. Jest to uzasadnione skalą oddziaływania tych czynników na środowisko i rozwojem cywilizacji.

Działania na rzecz strategii zrównoważonego rozwoju polegają na dążeniu do rozwoju gospodarczego z równoczesnym zachowaniem lub nawet rewitalizacją stanu środowiska naturalnego. Relacja między procesami wytwórczymi i stanem środowiska naturalnego musi być korzystna ekologicznie, tzn. powinna uwzględniać ograniczanie i ścisłą kontrolę emisji szkodliwych składników z procesów produkcji oraz, co należy podkreślić, z wyrobów (Czytaj więcej na ten temat).

Emisja szkodliwych składników z procesów produkcji dotyczy wytwarzania odpadów, a także emitowania gazów i pyłu do atmosfery oraz ścieków do gleby i wód. Oddziaływanie wyrobów związane jest z emisją szkodliwych składników oraz wynika z cech użytkowych wyrobu kształtujących jego trwałość i bezpieczeństwo użytkowania. Wymienione szkodliwe oddziaływania procesów produkcji i wyrobów na człowieka i środowisko można skutecznie kształtować przez rozwój nowoczesnych, ekologicznych technologii oraz kontrolę cech użytkowych wyrobów. Skuteczność takich działań zależy od zintegrowanych w skali światowej i regionalnej przepisów i wymagań dotyczących ochrony środowiska.

W zakresie emisji gazów i pyłu funkcjonują już restrykcyjne przepisy nakazujące wprowadzenie ograniczeń [1]. Zgodnie z ich wymaganiami opracowywane są również przepisy krajowe dotyczące składowania i wykorzystania gospodarczego odpadów. W odniesieniu do wyrobów zapisy norm i wymagań technicznych uwzględniają nowe wymogi dotyczące bezpiecznego użytkowania, w tym oddziaływania składników szkodliwych.

 

W odniesieniu do wyrobów budowlanych dyrektywa 89/106/EWG (w skrócie: dyrektywa PD.) [2] zawiera nowe wymagania dotyczące bezpiecznego użytkowania, które obejmują:

 

 • zawartość chromu Cr (VI),
 • emisję i wymywalność metali ciężkich,
 • wymywalność glinu,
 • emisję amoniaku,
 • emisję związków organicznych,
 • poziom promieniowania naturalnego.

W przypadku wyrobów cementopochodnych: spoiw, klejów, zapraw, betonów itp., istnieją już wymagania dotyczące niektórych wymienionych cech. Kontroluje się m.in. poziom promieniowania naturalnego. Wdrożona jest dyrektywa 2003/53/WE [3], która podaje, że zawartość Cr (VI) w wyrobach cementopochodnych nie może przekraczać 2 ppm. Jeśli wartość ta jest przekraczana, konieczna jest redukcja chromu Cr (VI).

 

Wdrażana jest nowela dyrektywy CPD według mandatu 336 CEN/TC 351 dotycząca kontroli składników szkodliwych w wyrobach cementopochodnych, dotycząca wymywalności i emisji do środowiska składników szkodliwych: metali ciężkich. W artykule zostaną przedstawione zintegrowane działania związane z ograniczeniem szkodliwego oddziaływania przemysłu cementowego na środowisko i człowieka. Przeanalizowana zostanie problematyka emisji gazów i pyłu w procesach produkcji cementu oraz możliwości utylizacji odpadów z innych gałęzi gospodarki w procesach produkcyjnych cementu.

Emisja gazów i pyłu w procesie produkcji cementu

Działania przemysłu cementowego na rzecz obniżenia emisji gazów i pyłu do atmosfery dotyczą podstawowych tlenków będących przedmiotem ograniczeń środowiskowych: SO2, CO2, NOx, CO oraz pyłu. Efekty tych działań pokazano na rys. 1. Skuteczność działań mających na celu ograniczanie zanieczyszczeń jest duża, o czym świadczy ograniczenie emisji pyłu w procesie produkcji cementu. Najbardziej brudny przemysł, w którym emisja pyłu z pieców do produkcji klinkierów cementowych przekraczała 15% wsadu piecowego, emituje obecnie poniżej 50 mg/Nm3 pyłu, a dzięki wdrażaniu nowych, supersprawnych, nowoczesnych rozwiązań odpylających elektrofiltrów i filtrów tkaninowych – 10–20 mg/Nm3.

Podstawową zasadą programu obniżania emisji gazów i pyłu przez przemysł cementowy, realizowaną od 25 lat i uwzględniającą coraz bardziej zaostrzone przepisy krajowe, jest ograniczanie ilości emitowanego dwutlenku siarki (SO2). W ciągu tych 25 lat ilość SO2 w gazach spalinowych zmniejszyła się z 3000 mg/Nm³ do wartości zdecydowanie poniżej 300 mg/Nm³. Taki rezultat jest wynikiem rozwoju technologii produkcji klinkieru cementowego, a mianowicie zastosowania nowoczesnych technik wypalania, uwzględniających obok obniżenia zużycia paliwa technologicznego również maksymalne zdolności wymiany masy i autoodsiarczania SO2, w wyniku wiązania tego gazu przez tlenki zasadowe, zestawu surowcowego do produkcji klinkieru cementowego.

Obecnie największym problemem przemysłu cementowego w zakresie emitowania gazów jest emisja podstawowego gazu cieplarnianego – CO2. Ograniczenie emisji CO2 do atmosfery wynika z wprowadzonej kilka lat temu dyrektywy europejskiej narzucającej tzw. limity emisji tego gazu do atmosfery dla poszczególnych zakładów [5]. Obniżenie emisji CO2 poniżej limitu uprawnia do handlu nim oraz może przynieść duże korzyści finansowe poprzez sprzedaż niewykorzystanego limitu zakładom przekraczającym wyznaczone wartości emisji CO2. Dla przemysłu cementowego problem jest szczególnie istotny, ponieważ wielkość emitowanego dwutlenku węgla w procesie produkcji klinkieru jest bardzo wysoka – wynosi prawie 1 kg CO2 na 1 kg wyprodukowanego klinkieru. O tej wielkości decyduje ilość dwutlenku węgla powstającego z dysocjacji surowców węglanowych i z wykorzystywania do wypalania klinkieru paliwa technologicznego. Zintegrowane działania mające na celu obniżenie emisji CO2 przez przemysł cementowy uwzględniają wiele rozwiązań, w tym głównie:

 • ograniczenie w cemencie składnika klinkierowego i zastąpienie go mineralnymi materiałami odpadowymi – rozwój produkcji cementów z dużą ilością dodatków mineralnych,
 • stosowanie paliw zastępczych, w tym biopaliw, z których emisja CO2 nie podlega opłatom,
 • zmniejszenie jednostkowego zużycia ciepła, tj. zużycia paliwa technologicznego w procesie wypalania klinkieru – rozwój technologii energooszczędnych niskozasadowych klinkierów: belitowych, siarczonoglinianowych, glinowych o niskim wskaźniku emisji CO2 na jednostkę produktu
Artykuł pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 5/2010

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Najlepszy system stropowy?


Betonowe stropy można produkować na różne sposoby – z betonu przygotowanego na placu budowy lub w fabryce, gdzie panują kutemu optymalne warunki. ZOBACZ »Odkryj nowy wymiar bezpieczeństwa dla Twojego domu »

Żaluzje ceramiczne, szklane, wentylowane. Co wybrać?

Każdemu z nas zależy na zapewnieniu odpowiedniego bezpieczeństwa swoim bliskim i miejscu, które jest dla nas najważniejsze. Wybór...
czytaj dalej »

Które rozwiązanie sprawdzi się w Twoim przypadku? Jak ochronić wnętrze przed słońcem, hałasem lub zimnem? czytaj dalej »

Czym skutecznie zaizolować fundament?

Zadaniem hydroizolacji jest zablokowanie dostępu wody i wilgoci do wnętrza obiektu budowlanego. Istnieje kilka rodzajów izolacji krystalizujących, a ich znajomość ułatwia zaprojektowanie i wykonanie szczelnej budowli. czytaj dalej »

 


Izolacja natryskowa - co warto wiedzieć?

Dobierz najlepszy materiał izolacyjny »

Produkty polimocznikowe można stosować wszędzie tam, gdzie wymagana jest... czytaj dalej » Niski poziom ochrony cieplnej generuje wysokie koszty utrzymania budynku, stanowiące duże obciążenie budżetu... czytaj dalej »

Uszczelnianie trudnych powierzchni! Zobacz, jak to zrobić skutecznie »


Doszczelniając przegrodę od strony wewnętrznej budynku ograniczamy przenikanie pary wodnej do warstwy izolacyjnej, natomiast... ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Jak zabezpieczyć rury przed stratami ciepła?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Czym powinieneś kierować się przy wyborze odpowiedniej izolacji rur? czytaj dalej »

Jak wykonać trwałe posadzki?

Jakich technologii oraz materiałów użyć do wykonania podłóg przemysłowych, naprawy betonów lub przeprowadzenia renowacji posadzek?  czytaj dalej »


Dlaczego hydroizolacja budynków jest tak ważna?

Sprawdzony sposób na przyspieszenie ocieplenia »

W budynkach nowo wznoszonych barierę dla wody gruntowej stanowi hydroizolacja zewnętrzna ścian piwnic i izolacja pod płytą fundamentową... czytaj dalej » Jakiego produktu użyć, by aplikacja była łatwa, efektywność większa, a tempo pracy ekspresowe? czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji podłóg, dachów i fasad?


Istotną różnicą pomiędzy styropianami białymi i grafitowymi jest ich odporność na ZOBACZ »


Najlepszy produkt na tynku termoizolacji? Sprawdź »

Jak dobrać posadzkę do obiektu?

Obniżona wartość λ pozwala zmniejszyć straty energetyczne oraz wydatki na eksploatacje budynków.
czytaj dalej »

Wybierz posadzkę, która będzie funkcjonalna i łatwa w czyszczeniu... czytaj dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Triflex Polska Triflex Polska
Triflex zyskał na rynku europejskim pozycję lidera w zakresie opracowywania, kompleksowego doradztwa oraz zastosowania uszczelnień i powłok...
9/2019

Aktualny numer:

Izolacje 9/2019
W miesięczniku m.in.:
 • - Nowoczesne rozwiązania elewacyjne
 • - Jakość wykonania izolacji z szarego styropianu
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.