Izolacje.com.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Kontrłata i jej podstawowe zadania

ABC sztuki dekarskiej

Krzysztof Patoka

Krzysztof Patoka

Według obecnie funkcjonującego w Polsce prawa każdy może wykonywać prace dekarskie. Nie musi mieć przygotowania zawodowego ani kursu przyuczającego do tego zawodu.

Zobacz także

RAXY Sp. z o.o. Nowoczesne technologie w ciepłych i zdrowych budynkach

Nowoczesne technologie w ciepłych i zdrowych budynkach Nowoczesne technologie w ciepłych i zdrowych budynkach

Poznaj innowacyjne, specjalistyczne produkty nadające przegrodom budowlanym odpowiednią trwałość, izolacyjność cieplną i szczelność. Jakie rozwiązania pozwolą nowe oraz remontowane chronić budynki i konstrukcje?

Poznaj innowacyjne, specjalistyczne produkty nadające przegrodom budowlanym odpowiednią trwałość, izolacyjność cieplną i szczelność. Jakie rozwiązania pozwolą nowe oraz remontowane chronić budynki i konstrukcje?

Purinova Sp. z o.o. Turkusowa drużyna Purios ciepło wita pomarańczowego bohatera

Turkusowa drużyna Purios ciepło wita pomarańczowego bohatera Turkusowa drużyna Purios ciepło wita pomarańczowego bohatera

Wy mówicie, a my słuchamy. Wskazujecie na nudne reklamy, inżynierów w garniturach, patrzących z każdego bilbordu i na Mister Muscle Budowlanki w ogrodniczkach. To wszystko już było, a wciąż zapomina się...

Wy mówicie, a my słuchamy. Wskazujecie na nudne reklamy, inżynierów w garniturach, patrzących z każdego bilbordu i na Mister Muscle Budowlanki w ogrodniczkach. To wszystko już było, a wciąż zapomina się o kimś bardzo ważnym.

Gór-Stal Płyty termPIR® na dach i ścianę

Płyty termPIR® na dach i ścianę Płyty termPIR® na dach i ścianę

Izolacja dachu jest bardzo ważną kwestią w przypadku stawiania domu czy też innego lokalu użytkowego. Nowoczesne płyty termoizolacyjne termPIR® można stosować nie tylko przy ociepleniu stropów i dachów,...

Izolacja dachu jest bardzo ważną kwestią w przypadku stawiania domu czy też innego lokalu użytkowego. Nowoczesne płyty termoizolacyjne termPIR® można stosować nie tylko przy ociepleniu stropów i dachów, ale także przy izolacji ścian. Warto prawidłowo wykonać ocieplenie domu, aby przypadkowo nie narazić się na wysokie rachunki za ogrzewanie.

Co więcej, fachowości wykonawców nie weryfikuje także rynek – inwestorzy borykający się z problemem braku ekip wykonawczych jako sukces traktują samo ich znalezienie. Tymczasem niefachowe ekipy nie przestrzegają nawet podstawowych zasad obowiązujących przy układaniu pokryć. Warto więc je przypomnieć.

W przypadku dachów pochyłych takim podstawowym zagadnieniem jest układ listewek: łat i kontrłat, nazywany ołatowaniem, na którym montowane są różnego rodzaju pokrycia. W tym systemie mocowania dużą rolę odgrywa kontrłata.

Dlaczego? 

Wbrew pozorom kontrłaty pełnią w dachach pochyłych wiele ważnych funkcji:

  • dystansują pokrycia od warstwy wstępnej oraz od konstrukcji nośnej,
  • tworzą szczelinę wentylacyjną pod pokryciem zasadniczym,
  • stanowią podłoże konstrukcyjne do mocowania i łączenia łat,
  • umożliwiają regulację nierówności płaszczyzny połaci.

Dystansowanie pokrycia od warstwy wstępnej oraz od konstrukcji nośnej

Dystans zapewnia szczelność pokryć dachów pochyłych i jest podstawowym składnikiem systemu podwójnego pokrycia. W takim systemie pokrycie zasadnicze jest uszczelniane warstwą wstępną, która sprowadza skropliny i przecieki do okapu, a następnie poza dach.

Jest to możliwe tylko wtedy, gdy między warstwą uszczelniającą a pokryciem zachowany jest dystans, który tworzy właśnie kontrłata. Odległość ta nie może być zbyt mała ze względu na wentylację oraz zimowe działanie czynników atmosferycznych, powodujących obecność śniegu pod pokryciem). Jeśli dystans będzie zbyt mały, śnieg będzie długo topniał, a jeśli będzie zbyt duży – wiatr zbyt łatwo może podwiewać pokrycie.

Najlepszym wytłumaczeniem dystansującej roli kontrłaty będzie wyjaśnienie przyczyn powstawania przecieków w dachu, w którym pokrycie zostało zamocowane bezpośrednio do poszycia z desek bez zastosowania ołatowania (fot. 1, 2). W tym oszczędnie wykonanym dachu jako pokrycie zastosowano bitumiczne płyty faliste przybite na niskoparoprzepuszczalnej folii wstępnego krycia (FWK) ułożonej bezpośrednio na deskowaniu).

Fot. 1. Ten tani dach tworzą: płyta bitumiczna, folia niskoparoprzepuszczalna, deskowanie – w okapie z desek „szalówek”. Folia, której nie można układać na deskowaniu, w okapie została uszkodzona przez słońce

Fot. 1. Ten tani dach tworzą: płyta bitumiczna, folia niskoparoprzepuszczalna, deskowanie – w okapie z desek „szalówek”. Folia, której nie można układać na deskowaniu, w okapie została uszkodzona przez słońce

Fot. 2. Efektem oszczędzania podczas wykonywania tego dachu są przecieki powstające na wielu gwoździach mocujących płytę. Ta woda opada na taras osłonięty dachem, ale w części nad budynkiem wpada do termoizolacji. Paroizolacja gromadzi wodę, która spływa następnie na ściany.

Fot. 2. Efektem oszczędzania podczas wykonywania tego dachu są przecieki powstające na wielu gwoździach mocujących płytę. Ta woda opada na taras osłonięty dachem, ale w części nad budynkiem wpada do termoizolacji. Paroizolacja gromadzi wodę, która spływa następnie na ściany.

Problem tego dachu polega na tym, że niektóre gwoździe mocujące płyty bitumiczne po pewnym czasie poluzowały się w deskach. Jest to spowodowane rozsychaniem się drewna oraz ruchem płyt i deskowania pod wpływem działania wiatru. Takie gwoździe zbierają wodę spływającą po płytach, która sączy się po nich i przecieka bezpośrednio do wnętrza budynku (fot. 2). Z biegiem czasu stale mokre gwoździe po prostu rdzewieją i zmniejszają swoją średnicę. Z tego samego powodu dziura w deskach wokół gwoździa też się rozszerza. Po upływie 3–5 lat taka konstrukcja bardzo przecieka, również z tego powodu, że liczba poluzowanych w deskach gwoździ w miarę upływu czasu stale rośnie.

Oczywiście, gwoździe dużo łatwiej ulegają temu procesowi niż wkręty, jednak nie oznacza to, że ten sam dach (zaprezentowany na zdjęciach) byłby szczelny, gdyby płyty były zamocowane wkrętami. Różnica polegałaby tylko na ilości przecieków i czasie ich powstania – byłby nieznacznie dłuższy. Wspominam o tym dlatego, że prezentowany problem dotyczy również dachów pokrytych blachami profilowanymi (falistymi, trapezowymi i dachówkopodobnymi) i innymi pokryciami mocowanymi w ten sam sposób: gwoździem lub wkrętem z uszczelką pod łebkiem (np. płyty faliste włókno cementowe).

Duże znaczenie dla „rozszczelnienia” takiego wadliwego mocowania mają również zjawiska związane z mostkowaniem ciepła przez stalowe elementy przechodzące przez drewno. Ich efektem jest stała obecność skroplin na gwoździach, śrubach oraz innych metalowych mocowaniach, a także wokół nich. Ułożenie w takim dachu FWK jest podwójnym błędem. Przebita gwoździami lub wkrętami folia niczego nie uszczelnia i dodatkowo blokuje parę wodną (fot. 6) skraplającą się w deskach.

Gdyby natomiast w dachu ułożona została wysokoparoprzepuszczalna membrana wstępnego krycia (MWK), byłby to mniejszy błąd, bo deski nie gromadziłyby tak dużej ilości skroplin. Piszę o MWK dlatego, że w układzie prawidłowym z kontrłatą (rys. 1) warstwą wstępną (zaznaczoną na rysunku czerwoną kreską leżącą na poszyciu) może być papa na deskowaniu w systemie dachu wentylowanego lub membrana (MWK) na deskowaniu w systemie dachu niewentylowanego.

Szczelność takich dachów nie opiera się na hydroizolacyjności pokrycia zasadniczego, tak jak to jest w dachach płaskich, lecz na „deszczoszczelności” układu dwóch współdziałających warstw. Każda z tych warstw: pokrycie zasadnicze i jego uszczelnienie (papa, FWK lub MWK) tworzy powłoki, które osobno nie muszą być hydroizolacyjne, lecz muszą być tak ułożone, aby stanowiły razem układ odporny na opady. Stopień (klasa) tej odporności jest zależny od kąta nachylenia połaci oraz rodzaju materiałów użytych do wykonania kompletnego pokrycia.

Bez kontrłat i łat na dachu deskowanym mogą być układane wyłącznie pokrycia z osłoniętym systemem mocowania: blachy łączone na rąbek i mocowane za pomocą żabek ukrytych w rąbkach (rys. 2) oraz różnego rodzaju płytki mocowane gwoździami przykrytymi zakładem następnego rzędu płytek (rys. 3). Wysokość kontrłaty określana jest najczęściej według zasad wentylacji dachów i pokryć. Łączy się to z drugą bardzo ważną funkcją kontrłat – tworzeniem szczeliny wentylacyjnej.

Tworzenie szczeliny wentylacyjnej pod pokryciem zasadniczym

Ułożenie pokrycia na łatach podpartych kontrłatami automatycznie tworzy przestrzeń umożliwiającą przepływ powietrza wentylującego pokrycie. Przestrzeń ta jest szczeliną wentylacyjną tylko wtedy, gdy pokrycie jest tak ułożone, że szczelina ma sprawnie działające wlot i wylot oraz jest drożna na całej swojej długości.

Wysokość szczeliny określana jest przez wysokość kontrłaty dobraną według zasad wyznaczania wymiarów przestrzeni wentylacyjnych. Sprawność działania wentylacji zależy od wielkości „prześwitu” pola poprzecznego przekroju szczeliny. Dlatego wymiary szczeliny powinny uwzględniać różnego rodzaju niedokładności wykonania więźby i ołatowania oraz wybrzuszenia warstwy wstępnej. Z tego powodu wysokość kontrłaty w dachach o długości krokwi do 10 m i nachyleniu ≥ 15° powinna wynosić 3–4 cm i zależy od rodzaju warstwy wstępnej oraz rodzaju pokrycia3).

Niestety, w większości dachów montowana jest zbyt niska kontrłata o wymiarach 2,5×5 cm bez względu na różne uwarunkowania. Jest to niekorzystne dla dachów z wielu powodów: po pierwsze jest za niska, by wentylacja działała właściwie, a po drugie jest za słaba mechanicznie. Układ listwowania, w którym kontrłaty podtrzymują łaty, określa jeszcze jedną (wynikową) ich funkcję: stanowią one podłoże konstrukcyjne do mocowania i łączenia łat.

Tworzenie podłoża konstrukcyjnego do mocowania i łączenia łat

Ta oczywista rola kontrłat jest jakby zapomniana. Widać to na wielu budowach, gdzie zbyt cienkie kontrłaty wykonane z drewna niskiego gatunku często pękają już w trakcie montażu łat (fot. 4). Oprócz tego są zbyt słabe i zbyt wąskie, aby mog ły stanowić pewne podłoże dla łączenia łat, które muszą wytrzymać obciążenie wynikające z sumowania się ciężaru pokrycia i nacisków wiatru oraz śniegu (fot. 5).

Rozstaw kontrłat wpływa na wielkość przekroju łat (tabela) oraz powinien również uwzględniać warunki klimatyczne panujące na danym terenie. Tabela pokazuje, jak duże znaczenie dla wielkości przekroju łat ma rozstaw punktów podparcia tych listew. Odległość między punktami podparcia jest jednocześnie rozstawem między sztywnymi mocowaniami. Jeżeli w tych miejscach są łączenia łat, to wielkość pola styku i jakość podpory (kontrłaty) oraz odległość do następnego mocowania łaty mają duże znaczenie. Jak widać na fot. 3, wykonawcy o tym nie wiedzą i często, aby oszczędzić sobie pracy, dopasowują rozstaw kontrłat do długości łat (jest to możliwe tylko na deskowaniu). W ten sposób powstają dodatkowe obciążenia w miejscu łączenia łat.

Tego typu postępowanie oznacza również brak wiedzy tych ludzi na temat wentylacji, dla której zagęszczenie łat w koszu (a tak jest na dachu pokazanym na fot. 3) jest już błędem. Jeżeli dołożymy do tego inne drobne błędy (za niska konrłata i za mały wlot do szczeliny w okapie), to mogą się one zsumować i spowodować blokadę ruchu powietrza wentylującego na dużym obszarze dachu, i to w miejscu (kosz) szczególnie narażonym na częste i długie okresy zawilgocenia. Jak widać na przykładzie tego dachu (fot. 3), lekceważenie kontrłaty może łatwo doprowadzić do powstania poważnych wad wykonawczych, których wspólną cechą jest opóźnione działanie – nie od razu będzie widać ich negatywne efekty. Pokażą się one po kilku latach w postaci szybkiej biodegradacji ołatowania i uszkodzeń pokrycia.

Umożliwienie regulacji nierówności płaszczyzny połaci

Żadna płaszczyzna połaci dachu nie jest płaska ani żadna belka nie jest prosta. Dlatego czasami warto albo trzeba regulować wszelkiego rodzaju odchyłki od liniowości i płaskości więźby. Zależy to od skali odchyłek oraz od rodzaju pokrycia, np. dachówki lepiej kryją wszelkie nierówności, blachodachówki zaś gorzej i są na nie bardziej wrażliwe).

Samo przybicie kontrłat na krokwiach wyrównuje liniowość górnej powierzchni tych belek tworzących płaszczyzny więźby dachowej. Jednak to nie wystarcza do uzyskania płaskiej powierzchni połaci, na której sumują się wszelkie nierówności, również te wynikające z odchyłek powstałych na murach budynku. Zwichrowanie połaci można regulować za pomocą podnoszenia łat na klinach przybitych do kontrłat (rys. 4) oraz podcinania kontrłaty (rys. 5). Wielkość podcięć trzeba ocenić przed wyborem wysokości kontrłat, ponieważ obniżona odległość łaty od warstwy wstępnej (papy, folii lub membrany) musi spełniać wymogi wentylacji i nie powinna być mniejsza niż 3 cm w dachach o długości krokwi do 10 m (a więcej dla dłuższych krokwi).

Regulacja ta powinna głównie dotyczyć płaskości całych połaci i liniowości oraz równoległości krawędzi dachu, a nie samych krokwi. W celu jej przeprowadzenia trzeba określić odchyłki za pomocą odpowiednio rozpiętych sznurów (i trzeba to zrobić przed ułożeniem pokrycia). Z powodu niskich cen na usługi dekarskie w ostatnim dziesięcioleciu tego typu regulacje wykonuje się bardzo rzadko. A szkoda, bo są bardzo potrzebne, ponieważ nie tylko zwiększają estetykę dachu, lecz także wpływają na jego trwałość.

Wnioski

Prezentowany problem polegający na braku wiedzy o podstawowych funkcjach kontrłat jest jeszcze jednym dowodem na to, że wykonywanie dachów powinno być powierzane tylko ekipom z uprawnieniami do tego rodzaju prac lub powinno być objęte specjalnym nadzorem sprawowanym przez uprawnionych inspektorów, odpowiednio przygotowanych do odbiorów prac dekarskich i ciesielskich. 

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

  • Bob Bob, 25.04.2019r., 13:29:46 A po co dwa kliny pod łatą, jak można jedną podkładkę dać.Może zaraz znowu będzie jakiś idiotyczny wykład powołujący się na wyimaginowany związek z zasadami fizyki.
  • Bob Bob, 25.04.2019r., 13:50:42 A kto każe przebijać się gwoździem czy wkrętem na wylot, przez łatę czy deskę? A do tego miejsce na gwoździa czy wkręta - na wybrzuszeniu blachy (rys.1)???

Powiązane

mgr inż. Krzysztof Patoka Wprowadzanie MWK do obrotu a UV

Wprowadzanie MWK do obrotu a UV Wprowadzanie MWK do obrotu a UV

Wysokoparoprzepuszczalne membrany wstępnego krycia (oznaczane w [1] jako MWK) są sprzedawane w Polsce od 30 lat. W tym czasie zmieniły się normatywne zasady wprowadzania ich do sprzedaży.

Wysokoparoprzepuszczalne membrany wstępnego krycia (oznaczane w [1] jako MWK) są sprzedawane w Polsce od 30 lat. W tym czasie zmieniły się normatywne zasady wprowadzania ich do sprzedaży.

Bauder Polska Sp. z o. o. Nowoczesne rozwiązania na dachy płaskie

Nowoczesne rozwiązania na dachy płaskie Nowoczesne rozwiązania na dachy płaskie

Szczelny dach płaski to gwarancja bezpieczeństwa dla użytkowników budynku oraz pewność wieloletniej i bezawaryjnej trwałości pokrycia. Obecnie od materiałów do izolacji i renowacji dachów wymaga się coraz...

Szczelny dach płaski to gwarancja bezpieczeństwa dla użytkowników budynku oraz pewność wieloletniej i bezawaryjnej trwałości pokrycia. Obecnie od materiałów do izolacji i renowacji dachów wymaga się coraz więcej – powinny być nie tylko wysokiej jakości, ale także przyjazne dla środowiska.

dr inż. Paweł Sulik, inż. Norbert Śmigielski Zdolność izolowania temperatur pożarowych w zależności od gęstości i grubości wełny mineralnej

Zdolność izolowania temperatur pożarowych w zależności od gęstości i grubości wełny mineralnej Zdolność izolowania temperatur pożarowych w zależności od gęstości i grubości wełny mineralnej

W bezpieczeństwie pożarowym stosuje się szereg rozwiązań zapewniających oczekiwany stopień niezawodności i bezpieczeństwa w przypadku powstania pożaru.

W bezpieczeństwie pożarowym stosuje się szereg rozwiązań zapewniających oczekiwany stopień niezawodności i bezpieczeństwa w przypadku powstania pożaru.

mgr inż. Krzysztof Patoka Funkcje wysokoparoprzepuszczalnych membran wstępnego krycia

Funkcje wysokoparoprzepuszczalnych membran wstępnego krycia Funkcje wysokoparoprzepuszczalnych membran wstępnego krycia

Kontynuując serię artykułów poświęconych tworzywom sztucznym stosowanym w dachach, warto pokazać wszystkie możliwe funkcje wysokoparoprzepuszczalnych membran, układanych najczęściej jako MWK. Produkty...

Kontynuując serię artykułów poświęconych tworzywom sztucznym stosowanym w dachach, warto pokazać wszystkie możliwe funkcje wysokoparoprzepuszczalnych membran, układanych najczęściej jako MWK. Produkty te należą do grupy objętej normatywną nazwą „elastyczne materiały wodochronne”. Membrany są dopuszczane na rynek, gdy spełniają wymogi normy PN-EN 13859-1:2010, w której używa się takiego ich określenia. W tej grupie membrany są razem z paroizolacjami, wiatroizolacjami i innymi materiałami stosowanymi...

Janusz Banera Trendy w zakresie stosowanych technologii izolacji dachów płaskich

Trendy w zakresie stosowanych technologii izolacji dachów płaskich Trendy w zakresie stosowanych technologii izolacji dachów płaskich

W dzisiejszym świecie nic nie jest tak stałe jak ciągły proces zmian. Stale zachodzące zmiany wpływają na całą naszą cywilizację i wszystkie dziedziny naszego życia, tj. produkcję żywności, przemysł odzieżowy,...

W dzisiejszym świecie nic nie jest tak stałe jak ciągły proces zmian. Stale zachodzące zmiany wpływają na całą naszą cywilizację i wszystkie dziedziny naszego życia, tj. produkcję żywności, przemysł odzieżowy, motoryzację, elektronikę i informatykę, energetykę, budownictwo itd.

dr hab. inż., prof. nadzw. UTP Dariusz Bajno Metody diagnostyki konstrukcji obiektów budowlanych oraz ustalanie stopnia ich zużycia technicznego

Metody diagnostyki konstrukcji obiektów budowlanych oraz ustalanie stopnia ich zużycia technicznego Metody diagnostyki konstrukcji obiektów budowlanych oraz ustalanie stopnia ich zużycia technicznego

Warunkiem bezpiecznego użytkowania każdego obiektu jest jego stan techniczny, w tym stan techniczny każdego z elementów składowych, odpowiedzialnych za bezpieczeństwo konstrukcji i bezpieczeństwo użytkowe...

Warunkiem bezpiecznego użytkowania każdego obiektu jest jego stan techniczny, w tym stan techniczny każdego z elementów składowych, odpowiedzialnych za bezpieczeństwo konstrukcji i bezpieczeństwo użytkowe [1].

dr inż. Paweł Sulik Modernizacja starego budownictwa a bezpieczeństwo pożarowe

Modernizacja starego budownictwa a bezpieczeństwo pożarowe Modernizacja starego budownictwa a bezpieczeństwo pożarowe

W większości przypadków budynki charakteryzują się dużą trwałością, która pozwala na korzystanie z nich przez dziesięciolecia, a przy prawidłowej eksploatacji często przez setki lat. Nie oznacza to oczywiście,...

W większości przypadków budynki charakteryzują się dużą trwałością, która pozwala na korzystanie z nich przez dziesięciolecia, a przy prawidłowej eksploatacji często przez setki lat. Nie oznacza to oczywiście, że wszystkie stosowane w nich rozwiązania techniczne wraz z upływem lat zachowują swoją funkcjonalność.

Czy w najbliższym czasie planujesz modernizację domu lub mieszkania?

Czy w najbliższym czasie planujesz modernizację domu lub mieszkania?

Małgorzata Kośla Rodzaje rynien – jaką rynnę wybrać?

Rodzaje rynien – jaką rynnę wybrać? Rodzaje rynien – jaką rynnę wybrać?

Dobrze dobrany rodzaj rynien to gwarancja bezpieczeństwa i efektywności systemu rynnowego. Przy wyborze odpowiedniego typu najważniejsze są wielkość dachu oraz parametry techniczne rynien. Rynny różnią...

Dobrze dobrany rodzaj rynien to gwarancja bezpieczeństwa i efektywności systemu rynnowego. Przy wyborze odpowiedniego typu najważniejsze są wielkość dachu oraz parametry techniczne rynien. Rynny różnią się od siebie skutecznością, trwałością i charakterystyką eksploatacji. Jak dobrać materiał i kształt odpowiednio do typu zabudowania?

Redakcja Jak dobierać rynny do pokrycia dachowego?

Jak dobierać rynny do pokrycia dachowego? Jak dobierać rynny do pokrycia dachowego?

Dobór rynien do kształtu i rodzaju pokrycia dachowego jest kluczową kwestią w ustalaniu wydajnego systemu orynnowania. W tym celu powinniśmy obliczyć EPD (Efektywną Powierzchnię Dachu) lub skorzystać z...

Dobór rynien do kształtu i rodzaju pokrycia dachowego jest kluczową kwestią w ustalaniu wydajnego systemu orynnowania. W tym celu powinniśmy obliczyć EPD (Efektywną Powierzchnię Dachu) lub skorzystać z pomocy gotowych kalkulatorów obliczeniowych, poprosić o pomoc specjalistów od doradztwa techniczno-projektowego lub producenta danego systemu orynnowania.

Julia Motyczyńska Konserwacja rynien – co powoduje uszkodzenia i jak je naprawiać?

Konserwacja rynien – co powoduje uszkodzenia i jak je naprawiać? Konserwacja rynien – co powoduje uszkodzenia i jak je naprawiać?

Konserwacja rynien jest bardzo ważna, gdy chcemy, aby orynnowanie było trwałe i wydajne. Rynny znajdujące się na budynku narażone są na uszkodzenia mechaniczne i działanie szkodliwych czynników atmosferycznych....

Konserwacja rynien jest bardzo ważna, gdy chcemy, aby orynnowanie było trwałe i wydajne. Rynny znajdujące się na budynku narażone są na uszkodzenia mechaniczne i działanie szkodliwych czynników atmosferycznych. Wobec tego, warto regularnie wykonywać przeglądy rynien.

Agregaty malarskie Izolacje natryskowe od A do Z

Izolacje natryskowe od A do Z Izolacje natryskowe od A do Z

Z roku na rok izolacje natryskowe stają się coraz bardziej popularne i chętniej wybierane przez klientów. Ich główną zaletą są bardzo dobre właściwości izolacyjne. Jeżeli interesuje Cię, na czym polega...

Z roku na rok izolacje natryskowe stają się coraz bardziej popularne i chętniej wybierane przez klientów. Ich główną zaletą są bardzo dobre właściwości izolacyjne. Jeżeli interesuje Cię, na czym polega izolacja termiczna metodą natryskową, oraz chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, ten poradnik jest dla Ciebie!

dr hab. inż. Jacek Szafran, mgr inż. Artur Matusiak Polimocznik jako materiał wzmacniający konstrukcje w budownictwie

Polimocznik jako materiał wzmacniający konstrukcje w budownictwie Polimocznik jako materiał wzmacniający konstrukcje w budownictwie

Uprzemysłowienie i nieprawidłowe gospodarowanie zasobami naturalnymi powodują zmiany środowiska naturalnego, które generują niekorzystne oddziaływania na konstrukcje budowlane. Zmiany te, wraz z często...

Uprzemysłowienie i nieprawidłowe gospodarowanie zasobami naturalnymi powodują zmiany środowiska naturalnego, które generują niekorzystne oddziaływania na konstrukcje budowlane. Zmiany te, wraz z często nieprawidłową eksploatacją obiektów budowlanych, powodują pogorszenie trwałości elementów konstrukcji, niejednokrotnie zmniejszając bezpieczeństwo użytkowania budynku. Kwestie związane z użytkowaniem obiektu, uszkodzeniami mechanicznymi i korozyjnymi oraz starzeniem się materiałów są ściśle powiązane....

Piotr Wolański APK Dachy Zielone, Katarzyna Wolańska Jak zwiększyć retencję miejską poprzez stosowanie dachów zielonych?

Jak zwiększyć retencję miejską poprzez stosowanie dachów zielonych? Jak zwiększyć retencję miejską poprzez stosowanie dachów zielonych?

Aby uzyskać rzeczywisty efekt zmniejszenia ryzyka powodziowego w miastach, należy ograniczyć ilość wody deszczowej spadającej na poziom gruntu oraz opóźnić spływ wody do kanalizacji, co pozwoli też opóźnić...

Aby uzyskać rzeczywisty efekt zmniejszenia ryzyka powodziowego w miastach, należy ograniczyć ilość wody deszczowej spadającej na poziom gruntu oraz opóźnić spływ wody do kanalizacji, co pozwoli też opóźnić spływ wody do rzek. Oczywiście ważne jest prowadzenie kompleksowych działań i wykorzystanie wszystkich możliwych narzędzi niebiesko-zielonej infrastruktury jako sposobu na retencję na terenach zurbanizowanych. Ale w kontekście potrzeby ograniczania ilości deszczówki spadającej na poziom gruntu...

dr hab. inż., prof. nadzw. UTP Dariusz Bajno Wybrane zagadnienia dotyczące trwałości pokryć dachowych

Wybrane zagadnienia dotyczące trwałości pokryć dachowych Wybrane zagadnienia dotyczące trwałości pokryć dachowych

Dach jest pierwszą i zasadniczą przegrodą chroniącą zarówno wnętrza, konstrukcje, jak i inne elementy obiektów budowlanych przed niekorzystnym oddziaływaniem na nie otoczenia. Rzadko można obecnie spotkać...

Dach jest pierwszą i zasadniczą przegrodą chroniącą zarówno wnętrza, konstrukcje, jak i inne elementy obiektów budowlanych przed niekorzystnym oddziaływaniem na nie otoczenia. Rzadko można obecnie spotkać autentyczne pokrycie dachowe, które towarzyszy historycznemu obiektowi od momentu jego wybudowania. Dzisiaj nadal stosuje się tradycyjne, jak również coraz częściej ulepszone rozwiązania technologiczne w materiałach pokryciowych, zachowując w większości przypadków ich pierwotny wygląd, które także...

mgr inż. Krzysztof Patoka Dyfuzyjne i efuzyjne membrany wstępnego krycia stosowane na dachach skośnych i poddaszach

Dyfuzyjne i efuzyjne membrany wstępnego krycia stosowane na dachach skośnych i poddaszach Dyfuzyjne i efuzyjne membrany wstępnego krycia stosowane na dachach skośnych i poddaszach

Na łamach miesięcznika „IZOLACJE” pisaliśmy już od dawna o wysoko paroprzepuszczalnych membranach wstępnego krycia (określanych jako MWK) jako o nowoczesnych materiałach, które zmieniły sposób budowania...

Na łamach miesięcznika „IZOLACJE” pisaliśmy już od dawna o wysoko paroprzepuszczalnych membranach wstępnego krycia (określanych jako MWK) jako o nowoczesnych materiałach, które zmieniły sposób budowania dachów, przyczyniając się do wzrostu energooszczędności całego budynku.

Saint-Gobain Construction Products Polska/ Isover Nowe wełny ISOVER PRO na poddasza – bez komPROmisów, z mocą welonu

Nowe wełny ISOVER PRO na poddasza – bez komPROmisów, z mocą welonu Nowe wełny ISOVER PRO na poddasza – bez komPROmisów, z mocą welonu

ISOVER wprowadza na rynek nową linię produktów PRO do izolacji cieplnej i akustycznej poddaszy. Super-Mata PLUS PRO i Super-Mata PRO to wełny o bardzo dobrych parametrach termicznych, wyprodukowane w technologii...

ISOVER wprowadza na rynek nową linię produktów PRO do izolacji cieplnej i akustycznej poddaszy. Super-Mata PLUS PRO i Super-Mata PRO to wełny o bardzo dobrych parametrach termicznych, wyprodukowane w technologii Thermitar™ i pokryte jednostronnie welonem szklanym.

Małgorzata Kośla Termoizolacja budynków narażonych na dużą wilgotność

Termoizolacja budynków narażonych na dużą wilgotność Termoizolacja budynków narażonych na dużą wilgotność

Niektóre materiały termoizolacyjne, używane do budowy obiektów narażonych na kondensację, mogą nieść ryzyko zawilgocenia w przegrodzie, przecieków, korozji czy uszkodzeń. Wszystkie te zjawiska z pewnością...

Niektóre materiały termoizolacyjne, używane do budowy obiektów narażonych na kondensację, mogą nieść ryzyko zawilgocenia w przegrodzie, przecieków, korozji czy uszkodzeń. Wszystkie te zjawiska z pewnością wpłyną negatywnie na właściwości termoizolacyjne budynku. Wobec tego, inwestor planujący skuteczne zaizolowanie obiektu, powinien zdawać sobie sprawę, że wybrany materiał musi dobrze spełniać funkcje termomodernizacyjne budynków narażonych na dużą wilgotność i wysokie ciśnienie pary wodnej.

Joanna Szot Izolacja dachów płaskich

Izolacja dachów płaskich Izolacja dachów płaskich

Zaletą dachów płaskich jest przede wszystkim większa funkcjonalność niż w przypadku dachów stromych i niczym nieograniczone możliwości aranżacji przestrzeni poddasza. Jednak aby tak było, stropodachy muszą...

Zaletą dachów płaskich jest przede wszystkim większa funkcjonalność niż w przypadku dachów stromych i niczym nieograniczone możliwości aranżacji przestrzeni poddasza. Jednak aby tak było, stropodachy muszą być prawidłowo zaizolowane.

EuroPanels Płyty warstwowe – europejska jakość na dachu

Płyty warstwowe – europejska jakość na dachu Płyty warstwowe – europejska jakość na dachu

Na konstrukcję dachu oraz jego pokrycie oddziałuje wiele różnych czynników, zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Dlatego tym przegrodom budynku stawia się bardzo wysokie wymagania techniczne i użytkowe....

Na konstrukcję dachu oraz jego pokrycie oddziałuje wiele różnych czynników, zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Dlatego tym przegrodom budynku stawia się bardzo wysokie wymagania techniczne i użytkowe. Warstwowe płyty dachowe od dawna są stosowane na dachach budynków przemysłowych oraz magazynowych. W ostatnich latach widać natomiast tendencję wykorzystywania tego typu rozwiązań w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych, a także na obiektach użyteczności publicznej.

BayWa r.e. Solar Systems novotegra: jakość, prostota i bezpieczeństwo

novotegra: jakość, prostota i bezpieczeństwo novotegra: jakość, prostota i bezpieczeństwo

Z wyniku badań rynkowych, a także analiz i obserwacji prowadzonych nie w biurze, lecz na dachu, powstał bardzo wydajny system montażowy. Stworzony w ten sposób produkt umożliwia szybką i łatwą instalację.

Z wyniku badań rynkowych, a także analiz i obserwacji prowadzonych nie w biurze, lecz na dachu, powstał bardzo wydajny system montażowy. Stworzony w ten sposób produkt umożliwia szybką i łatwą instalację.

Canada Rubber Polska Przeciekający taras i dach? Membrana poliuretanowa DROOF 250 rozwiąże problem

Przeciekający taras i dach? Membrana poliuretanowa DROOF 250 rozwiąże problem Przeciekający taras i dach? Membrana poliuretanowa DROOF 250 rozwiąże problem

Balkony, tarasy i dachy to powierzchnie najbardziej narażone na destrukcyjne działanie czynników atmosferycznych. Zewnętrzne elementy konstrukcyjne, wystawione na zmienne warunki pogodowe i środowiskowe,...

Balkony, tarasy i dachy to powierzchnie najbardziej narażone na destrukcyjne działanie czynników atmosferycznych. Zewnętrzne elementy konstrukcyjne, wystawione na zmienne warunki pogodowe i środowiskowe, mogą nie przetrwać nawet jednego sezonu, jeśli nie będą dobrze zabezpieczone. Warto zdać sobie sprawę, że jeśli konstrukcja została postawiona prawidłowo, to z pewnością wina za przeciekającą powierzchnię leży w niewłaściwym zabezpieczeniu jej przed wodą oraz wilgocią – bez względu na porę roku mamy...

Ecolak Skuteczna hydroizolacja i łatwa naprawa wszystkich rodzajów dachów produktami Ecolak

Skuteczna hydroizolacja i łatwa naprawa wszystkich rodzajów dachów produktami Ecolak Skuteczna hydroizolacja i łatwa naprawa wszystkich rodzajów dachów produktami Ecolak

Dach to element konstrukcyjny budynku szczególnie narażony na obciążenia, uszkodzenia mechaniczne, a także szkodliwe działanie zmiennych warunków atmosferycznych czy nadmierne promieniowanie UV. Jak zapewnić...

Dach to element konstrukcyjny budynku szczególnie narażony na obciążenia, uszkodzenia mechaniczne, a także szkodliwe działanie zmiennych warunków atmosferycznych czy nadmierne promieniowanie UV. Jak zapewnić mu trwałość, szczelność oraz długoletnią żywotność, zarówno techniczną, jak i użytkową?

dr inż. Bartłomiej Monczyński Ekologiczny aspekt piątej elewacji – wpływ konstrukcji dachu na klimat i mikroklimat

Ekologiczny aspekt piątej elewacji – wpływ konstrukcji dachu na klimat i mikroklimat Ekologiczny aspekt piątej elewacji – wpływ konstrukcji dachu na klimat i mikroklimat

Wśród naukowców zajmujących się klimatem panuje konsensus – 97% spośród nich łączy ocieplanie się klimatu z działalnością człowieka i uważa, że zmiany klimatu zostały spowodowane przez nadmierną emisję...

Wśród naukowców zajmujących się klimatem panuje konsensus – 97% spośród nich łączy ocieplanie się klimatu z działalnością człowieka i uważa, że zmiany klimatu zostały spowodowane przez nadmierną emisję dwutlenku węgla i innych gazów cieplarnianych w wyniku spalania paliw kopalnych, takich jak ropa naftowa, węgiel czy gaz ziemny [1].

Wybrane dla Ciebie

Odkryj trendy projektowania elewacji »

Odkryj trendy projektowania elewacji » Odkryj trendy projektowania elewacji »

Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? »

Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? » Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? »

Przeciekający dach? Jak temu zapobiec »

Przeciekający dach? Jak temu zapobiec » Przeciekający dach? Jak temu zapobiec »

Dach biosolarny - co to jest? »

Dach biosolarny - co to jest? » Dach biosolarny - co to jest? »

Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem »

Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem » Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem »

Jak poprawić izolacyjność akustyczną ścian murowanych »

Jak poprawić izolacyjność akustyczną ścian murowanych »  Jak poprawić izolacyjność akustyczną ścian murowanych »

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o izolacjach natryskowych »

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o izolacjach natryskowych » Wszystko, co powinieneś wiedzieć o izolacjach natryskowych »

Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową »

Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową » Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową »

Na czym polega fenomen technologii białej wanny »

Na czym polega fenomen technologii białej wanny » Na czym polega fenomen technologii białej wanny »

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy »

Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy » Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy »

300% rozciągliwości membrany - TAK! »

300% rozciągliwości membrany - TAK! » 300% rozciągliwości membrany - TAK! »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Izolacje.com.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.