Gwarancje na materiały dachowe

mgr inż. Krzysztof Patoka  |  IZOLACJE 4/2009  |  04.01.2011  |  1
Klober

Spróbujmy wyjaśnić największe nieporozumienia związane z gwarancjami i reklamacjami. Gwarancja to dobrowolnie deklarowana przez producenta, sprzedawcę lub wykonawcę odpowiedzialność wobec nabywcy za używalność i dobry stan wyrobów przemysłowych, przedmiotów handlu lub usług przez określony czas.

Gwarant, czyli wystawiający gwarancję, może objąć zobowiązaniem dowolną cechę swojego produktu, kierując się własnymi kryteriami. Natomiast sposób realizacji zobowiązań wynika z aktualnego ustawodawstwa i podlega zasadom prawa.

Zakres tej odpowiedzialności określa gwarant w ramach obowiązującego prawa. Jednak gwarancję wydaje się po to, by łatwiej pozyskać klienta. Rękojmia to odpowiedzialność sprzedawcy lub wykonawcy jakiegoś towaru lub usługi za jego fizyczne lub prawne wady wobec nabywcy w ustawowo określonym czasie. Rękojmia dotyczy wszystkich produktów od momentu ich sprzedania. Odpowiedzialność z tytułu rękojmi obowiązuje wtedy, gdy ujawnią się wady materiału budowlanego i okaże się, że nie spełnia on wymagań określonych w normach dotyczących wyrobu.

Gwarancja błędnie utożsamiana z trwałością produktu

Pojęcia: gwarancja i trwałość, choć odnoszą się do tego samego parametru – czasu właściwego funkcjonowania materiału budowlanego, nie są tożsame i znacznie się od siebie różnią. Gwarancja to dobrowolnie przez producenta określony czas, w którym bierze on na siebie odpowiedzialność za zachowanie odpowiedniej i niezmiennej jakości produktu (lub tylko wybranej cechy tego produktu). Natomiast trwałość materiału budowlanego to czas, jaki upływa od jego wytworzenia do jego praktycznego zniszczenia. Gwarancja zależy od swobodnej oceny jakości produktu dokonanej przez producenta. 

Membrany i folie wokół kominów – problemy z przepisami

Izolacja w płynie

Jak połączyć komin z pokryciem dachowym?

Stropodach szczelinowy nad basenem

Jak ograniczać przewiewy w dachach?

Natomiast trwałość materiału użytego do budowy zależy od:

  • tworzywa, z którego został wykonany (beton, ceramika, stal, tworzywa sztuczne itp.),
  • sposobu jego wykonania (technologii),
  • sposobu i jakości zastosowania (ułożenia, wbudowania, zainstalowania),
  • warunków eksploatacji.

Zazwyczaj trwałość materiałów dachowych jest dłuższa od wydanej na nie gwarancji. Jeżeli zaś materiał wytrzymał na dachu krócej, niż przewidywała to gwarancja, inwestor ma prawo do zgłoszenia reklamacji na zasadzie gwarancji (lub rękojmi).

Gwarancja nie oznacza automatycznej rekompensaty

Nie zawsze posiadanie gwarancji daje pewność, że wszelkie straty wynikłe z obniżenia jakości produktu zostaną zrekompensowane. Inwestor, aby wyegzekwować prawa wynikające z gwarancji lub z rękojmi, musi przede wszystkim złożyć reklamację. Praktycznie rzecz biorąc, gwarancja oznacza tylko prawo do zgłoszenia reklamacji. A od zgłoszenia reklamacji do szczęśliwego finału satysfakcjonującego obie strony upływa zazwyczaj dużo czasu, ponieważ jednoznaczne ustalenie przyczyny utraty przez materiał budowlany odpowiednich właściwości jest procesem złożonym, trudnym i nie zawsze dającym jednoznaczne rozstrzygnięcia. Na etapie rozpatrywania reklamacji reklamujący może dowiedzieć się, że:

  • materiał miał wady ukryte, które obniżyły jego jakość i doprowadziły do powstania strat; jest to na ogół dla reklamującego sytuacja korzystna, ponieważ gwarant bierze odpowiedzialność za wady ukryte;
  • reklamowany materiał nie miał wad ukrytych, a straty powstały w wyniku nieprawidłowego zamontowania (zainstalowania itp.); dla reklamującego jest to sytuacja trudna, ponieważ producent nie bierze odpowiedzialności za straty powstałe z tej przyczyny;
  • reklamowany materiał uległ zniszczeniu na skutek działania czynników niezależnych od producenta i wykonawcy (np. zadziałały siły wyższe); jest to dla reklamującego sytuacja niepomyślna, bo straty powstały w następstwie zjawisk atmosferycznych (lub innych) o ekstremalnym natężeniu i nie będą rekompensowane.

Nawet rozstrzygnięcia korzystne dla reklamującego nie oznaczają wyeliminowania wszystkich kłopotów związanych z naprawą szkód. Reklamujący zostaje sam z wieloma problemami do rozwiązania. Jeżeli jego straty powstały z powodu niefachowego zastosowania materiału, to gwarant może mu tylko pomóc wypracować diagnozę i wskazać, jak zaradzić powstałym uszkodzeniom.

Trzeba pamiętać, iż wyegzekwowanie praw z tytułu gwarancji udzielonej na materiały dachowe jest trudne i długotrwałe, ponieważ w grę wchodzą duże pieniądze. Wada pokrycia dachowego lub błąd jego wykonania zmniejszają funkcję osłonową dachu i oznaczają ogromne straty w całym budynku. Naprawa dachu wymaga dużo wyższych nakładów niż naprawa w innych częściach budynku. Dlatego producent lub wykonawca wszelkimi metodami broni się przed przyjęciem odpowiedzialności z tytułu gwarancji.

Zupełnie inaczej jest z rękojmią. Wady ukryte materiałów dachowych w większości wypadków ujawniają się w okresie rękojmi (do 2 lat). Najczęściej budowa nie jest jeszcze wtedy skończona, a straty nie takie duże jak w budynkach zamieszkanych.

Artykuł pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 4/2009

Komentarze

(1)
Tomek | 29.09.2011, 14:11
" Jedynym dokumentem, który może do tego posłużyć, jest książka budowy, jednak podlega ona obowiązkowi przechowywania tylko przez pięć lat i rzadko prowadzona jest na bieżąco."
Książka budowy czyli dziennik budowy przechowywać należy do czasu istnienia obiektu więc informacja podana w artykule jest nierzetelna.
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Jak zapewnić trwałość mocowania elewacji?


Wsporniki przejmują ciężar muru i za pomocą zabetonowanych szyn kotwiących lub kotew przekazują go na ścianę nośną... ZOBACZ »


Czego użyć do izolacji balkonu, a czego do izolacji dachu?

Szukasz wpustu balkonowego dobrej jakości?

Najczęściej spotykane w polskim budownictwie dachy to dachy płaskie, pokryte papą lub blachą, więc... czytaj dalej » Wpust balkonowy prosty, wpust balkonowy skośny, ogrzewany lub nieogrzewany? Co wybrać? czytaj dalej »

Jak i czym ocieplić poddasze?


W systemie termoizolacji na krokwiach, która z pewnością jest najbardziej efektywną metodą termoizolacji, stosuje się... ZOBACZ »Gdy ważna jest termoizolacyjność i estetyka...

Tłumienie dźwięków uderzeniowych i drgań budynków. Zobacz »

Ukryte mocowanie oznacza, że łączniki płyt są niewidoczne, co poprawia...
czytaj dalej »

Zapewnienie dobrej wibroakustyki dla budynku to coraz częściej wyzwanie dla świadomych i wymagających... czytaj dalej »

Dlaczego hydroizolacja budynków jest tak ważna?

Wyniki badań statystycznych wskazują, że ok. 80% wszystkich uszkodzeń obiektów budowlanych sprowadza się w rezultacie do problemów z nieszczelną hydroizolacją.  czytaj dalej »


Chcesz ograniczyć straty ciepła z budynku? Zobacz »

Jak usunąć wilgoć ze ścian?

W obecnych czasach rosnące ceny energii cieplnej i eketrycznej skłaniają do analizy strat ciepła w budynkach mieszkalnych. Jedynym sposobem ograniczenia kosztów jest...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Jak dobrać posadzkę do obiektu?


Wybierz posadzkę, która będzie funkcjonalna i łatwa i czyszczeniu... ZOBACZ »


Dowiedz się więcej o hydroizolacji dachów »

Wypróbuj aplikację projektową i stwórz własną wizualizację »

Dostarczamy innowacyjne systemy hydroizolacji oraz pokryć dachowych, mające na celu zmianę sposobu życia i pracy naszych klientów... czytaj dalej » Dodaj własne zdjęcie i dopasuj kolory elewacji lub wnętrza do swojego budynku! czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji kanałów wentylacyjnych?


Systemy ochrony energii w budownictwie i w instalacjach technicznych, spełniają najbardziej restrykcyjne normy europejskie definiując... ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Szukasz wpustu balkonowego dobrej jakości?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Wpust balkonowy prosty, wpust balkonowy skośny, ogrzewany lub nieogrzewany? Co wybrać? czytaj dalej »

Czego jeszcze nie wiesz o izolacji natryskowej?


Poliole to grupa wyrobów przeznaczonych do wytwarzania szerokiej gamy poliuretanów, które... ZOBACZ »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Synthos S.A. Synthos S.A.
Grupa Kapitałowa Synthos S.A. jest jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce. Spółka jest pierwszym w Europie...
11/12/2019

Aktualny numer:

Izolacje 11/12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Modernizacja poddaszy użytkowych
  • - Okładziny podłogowe
Zobacz szczegóły
Ulga remontowo-modernizacyjna w PIT 2017

Ulga remontowo-modernizacyjna w PIT 2017

W aktualnych przepisach prawa podatkowego nie znajdziemy wielu ulg, które obowiązywały w poprzednich latach. Wśród nich jest ulga remontowo- modernizacyjna. Niektórzy...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.