Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Wieloaspektowe efekty termomodernizacji wielkopłytowych budynków mieszkalnych

www.sxc.hu
O ile zmniejszyły się koszty energii w Twoim budynku po przeprowadzeniu termomodernizacji?

W Polsce technologie dociepleń były najpierw wykorzystywane nie jako sposób na oszczędzanie energii w budynkach, lecz jako antidotum na tzw. wady technologiczne ścian zewnętrznych w budynkach wielkopłytowych. Poważnym problemem przy wykonywaniu dociepleń był jednak brak odpowiednich technik wykonawczych i materiałów termoizolacyjnych.

Sytuacja uległa zmianie w latach 90. po zmianach politycznych i gospodarczych, jakie zaszły w Polsce. Zintensyfikowano prace nad zmianami w rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, przy czym szczególny nacisk położono na wymagania dotyczące izolacyjności termicznej.

Ponadto na rynku pojawiło się wiele firm zachodnich proponujących nowe, systemowe docieplenia. Celem dociepleń stała się poprawa izolacyjności przegrody, a dzięki temu możliwość oszczędzania energii cieplnej. Z czasem problematyka oszczędności energii została poszerzona o zagadnienia ekologiczne, a ostatnio także o kwestie związane z wpływem niedostatecznej izolacyjności akustycznej przegród zewnętrznych na ludzi przebywających w budynkach. Wszystkie te problemy zostały unormowane w kolejnych aktach prawnych [7, 8, 11, 12].

TERMOMODERNIZACJA (termorenowacja) budynków wielkopłytowych

Termomodernizacja budynków polega na przeprowadzaniu robót budowlanych, dzięki którym zostaną zmniejszone straty energii cieplnej przez przegrody zewnętrzne budynku oraz dostosowane urządzenia grzewcze do nowych warunków termicznych w obiekcie. Straty ciepła w przegrodach zewnętrznych najłatwiej można zaobserwować na termogramach po przeprowadzeniu badań termowizyjnych. Badania termowizyjne ujawniają faktyczny stan izolacyjności termicznej przegród, pozwalają też – po wykonaniu dodatkowych pomiarów – na dokonanie weryfikacji obliczeniowych wartości przenikania ciepła przegród zewnętrznych, np. w miejscach znacznych mostków termicznych.

 

W ścianach zewnętrznych budynków wielkopłytowych mostki termiczne występują głównie przy ościeżach okiennych i drzwiowych, na nadprożach okiennych i podokiennikach, na wieńcach przy osadzeniu wspornikowych płyt balkonowych oraz w węzłach ścian zewnętrznych ze stropami, zwłaszcza nad piwnicą i pod poddaszem (są to tzw. mostki liniowe, ponadto mogą występować mostki punktowe, głównie wewnątrz płaskich prefabrykatów ściennych). W obrębie mostka termicznego następuje obniżenie temperatury na powierzchni przegrody, co może powodować kondensację pary wodnej (gdy osiągnie ona tzw. punkt rosy) na ścianie wewnętrznej prefabrykatu, a następnie rozwój pleśni w mieszkaniu. A zatem niezależnie od zwiększonych przepływów ciepła przez przegrodę (strat) w tych miejscach następuje w mieszkaniu obniżenie komfortu jego użytkowania. Badania termowizyjne są więc pomocne przy poszukiwaniu przyczyn braku komfortu cieplnego w budynkach. Są przydatne także później, po wykonaniu docieplenia, do oceny poprawności jego wykonania [14].

 

Na termogramach wykonanych podczas badań izolacyjności termicznej ścian zewnętrznych budynków wielkopłytowych na osiedlach Retkinia i Widzew w Łodzi widoczne są mostki termiczne wynikające z niejednorodności cieplnej prefabrykatów, a także nieszczelności w złączach elementów (fot. 1–7). Do wykonania termomodernizacji budynku konieczne jest opracowanie audytu energetycznego w celu wybrania optymalnego wariantu przedsięwzięcia, to jest takich zabiegów technicznych mających na celu oszczędzanie energii, które przyniosą najwyższy efekt ekonomiczny [11]. W takim opracowaniu powinny być wyszczególnione roboty, jakie należy wykonać, a także koszt robót i zalecenia dla wykonawcy. Zakres robót będzie różny w odniesieniu do poszczególnych budynków, ale może obejmować roboty o niewielkim nakładzie finansowym, jak: doszczelnienie drzwi, okien, usunięcie ubytków tynków itp., ale przede wszystkim dotyczy docieplenia ścian, stropodachów, podłóg w piwnicach czy stropów nad piwnicami, a także wymiany okien.

Do dociepleń ścian zewnętrznych oferowanych jest na rynku kilkadziesiąt systemów, w większości opartych na zasadzie tzw. metody lekkiej-mokrej. Jako materiały termoizolacyjne przeważnie stosuje się styropian i wełnę mineralną w różnych odmianach (mimo różnych opinii na temat walorów technicznych obu materiałów najczęściej wybierany jest styropian, głównie z powodu jego ceny, wagi i łatwiejszego montażu na ścianach).

Docieplenia stropodachu są jak na razie znacznie rzadziej wykonywane. Jako materiały izolacyjne, oprócz wełny mineralnej i styropianu, stosuje się wełnę szklaną, szkło piankowe, piankę poliuretanową, materiały pochodzenia roślinnego, jak ekofiber, termocel itp. (wybór materiału docieplającego, a także sposób układania dociepleniaw znacznej mierze jest uzależniony od rodzaju stropodachu: pełnego lub wentylowanego).

Docieplenie stropu nad piwnicą lub podłogi w piwnicy polega na ułożeniu lub podwieszeniu izolacji termicznej, najczęściej ze styropianu lub wełny mineralnej. Izolacja części budynku położonych poniżej poziomu gruntu, tzw. termiczna izolacja obwodowa, polega na wykonaniu izolacji termicznej otaczającej od zewnątrz powierzchnie ścian (i pośrednio podłóg) stykających się bezpośrednio z gruntem. Odwodowa izolacja termiczna ścian piwnic układana jest na zewnątrz warstwy izolacji przeciwwodnej i stanowi warstwę bez mostków termicznych. Pozwala ona uzyskać ciepłe pomieszczenia piwniczne. Wykonuje się ją z gotowych płyt termoizolacyjnych odpornych na działanie wilgoci i parcie gruntu.

W przypadkach nieogrzewanych klatek schodowych celowe jest docieplanie ścian od strony zewnętrznej (klatek schodowych). Docieplenie ścian zewnętrznych nie przyniesie w pełni oczekiwanych efektów, jeśli nie zostanie wymieniona stara, nieszczelna stolarka okienna i drzwiowa. Najczęściej równocześnie z docieplaniem ścian wymienia się okna na bardziej energooszczędne, komorowe z PVC lub drewniane z szybami zespolonymi. Zaleca się też wykonywanie obudowy wejść do budynków (przedsionków, wiatrołapów, ekranów przeciwwiatrowych), systemów automatycznego zamykania drzwi itp.

Oprócz robót budowlanych w ramach termomodernizacji należy przeprowadzić prace zwiększające sprawność instalacji grzewczej i ciepłej wody użytkowej, wprowadzić automatyczną regulację pracy pomp i temperatury ciepłej wody, wskazana jest też zmiana systemu ogrzewania oraz systemu wentylacji, odzysk ciepła wentylacyjnego itp. Kompleksowe działania termomodernizacyjne pozwolą zmaksymalizować efekty docieplenia.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Najlepszy system stropowy?


Betonowe stropy można produkować na różne sposoby – z betonu przygotowanego na placu budowy lub w fabryce, gdzie panują kutemu optymalne warunki. ZOBACZ »Odkryj nowy wymiar bezpieczeństwa dla Twojego domu »

Żaluzje ceramiczne, szklane, wentylowane. Co wybrać?

Każdemu z nas zależy na zapewnieniu odpowiedniego bezpieczeństwa swoim bliskim i miejscu, które jest dla nas najważniejsze. Wybór...
czytaj dalej »

Które rozwiązanie sprawdzi się w Twoim przypadku? Jak ochronić wnętrze przed słońcem, hałasem lub zimnem? czytaj dalej »

Czym skutecznie zaizolować fundament?

Zadaniem hydroizolacji jest zablokowanie dostępu wody i wilgoci do wnętrza obiektu budowlanego. Istnieje kilka rodzajów izolacji krystalizujących, a ich znajomość ułatwia zaprojektowanie i wykonanie szczelnej budowli. czytaj dalej »

 


Izolacja natryskowa - co warto wiedzieć?

Dobierz najlepszy materiał izolacyjny »

Produkty polimocznikowe można stosować wszędzie tam, gdzie wymagana jest... czytaj dalej » Niski poziom ochrony cieplnej generuje wysokie koszty utrzymania budynku, stanowiące duże obciążenie budżetu... czytaj dalej »

Uszczelnianie trudnych powierzchni! Zobacz, jak to zrobić skutecznie »


Doszczelniając przegrodę od strony wewnętrznej budynku ograniczamy przenikanie pary wodnej do warstwy izolacyjnej, natomiast... ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Jak zabezpieczyć rury przed stratami ciepła?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Czym powinieneś kierować się przy wyborze odpowiedniej izolacji rur? czytaj dalej »

Jak wykonać trwałe posadzki?

Jakich technologii oraz materiałów użyć do wykonania podłóg przemysłowych, naprawy betonów lub przeprowadzenia renowacji posadzek?  czytaj dalej »


Najlepszy produkt na tynku termoizolacji? Sprawdź »

Jak uzyskać pełne uprawnienia architektoniczne?

Obniżona wartość λ pozwala zmniejszyć straty energetyczne oraz wydatki na eksploatacje budynków.
czytaj dalej »

Zobacz, jak otrzymać uprawnienia do samodzielnego wykonywania zawodu architekta w Polsce i UE czytaj dalej »

Dlaczego hydroizolacja budynków jest tak ważna?

Sprawdzony sposób na przyspieszenie ocieplenia »

W budynkach nowo wznoszonych barierę dla wody gruntowej stanowi hydroizolacja zewnętrzna ścian piwnic i izolacja pod płytą fundamentową... czytaj dalej » Jakiego produktu użyć, by aplikacja była łatwa, efektywność większa, a tempo pracy ekspresowe? czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji podłóg, dachów i fasad?


Istotną różnicą pomiędzy styropianami białymi i grafitowymi jest ich odporność na ZOBACZ »Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
7/8/2019

Aktualny numer:

Izolacje 7/8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Wtórne hydroizolacje poziome
  • - Mocowanie elewacji wentylowanych
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.