Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2019 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Wieloaspektowe efekty termomodernizacji wielkopłytowych budynków mieszkalnych

www.sxc.hu
O ile zmniejszyły się koszty energii w Twoim budynku po przeprowadzeniu termomodernizacji?

W Polsce technologie dociepleń były najpierw wykorzystywane nie jako sposób na oszczędzanie energii w budynkach, lecz jako antidotum na tzw. wady technologiczne ścian zewnętrznych w budynkach wielkopłytowych. Poważnym problemem przy wykonywaniu dociepleń był jednak brak odpowiednich technik wykonawczych i materiałów termoizolacyjnych.

Sytuacja uległa zmianie w latach 90. po zmianach politycznych i gospodarczych, jakie zaszły w Polsce. Zintensyfikowano prace nad zmianami w rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, przy czym szczególny nacisk położono na wymagania dotyczące izolacyjności termicznej.

Ponadto na rynku pojawiło się wiele firm zachodnich proponujących nowe, systemowe docieplenia. Celem dociepleń stała się poprawa izolacyjności przegrody, a dzięki temu możliwość oszczędzania energii cieplnej. Z czasem problematyka oszczędności energii została poszerzona o zagadnienia ekologiczne, a ostatnio także o kwestie związane z wpływem niedostatecznej izolacyjności akustycznej przegród zewnętrznych na ludzi przebywających w budynkach. Wszystkie te problemy zostały unormowane w kolejnych aktach prawnych [7, 8, 11, 12].

TERMOMODERNIZACJA (termorenowacja) budynków wielkopłytowych

Termomodernizacja budynków polega na przeprowadzaniu robót budowlanych, dzięki którym zostaną zmniejszone straty energii cieplnej przez przegrody zewnętrzne budynku oraz dostosowane urządzenia grzewcze do nowych warunków termicznych w obiekcie. Straty ciepła w przegrodach zewnętrznych najłatwiej można zaobserwować na termogramach po przeprowadzeniu badań termowizyjnych. Badania termowizyjne ujawniają faktyczny stan izolacyjności termicznej przegród, pozwalają też – po wykonaniu dodatkowych pomiarów – na dokonanie weryfikacji obliczeniowych wartości przenikania ciepła przegród zewnętrznych, np. w miejscach znacznych mostków termicznych.

 

W ścianach zewnętrznych budynków wielkopłytowych mostki termiczne występują głównie przy ościeżach okiennych i drzwiowych, na nadprożach okiennych i podokiennikach, na wieńcach przy osadzeniu wspornikowych płyt balkonowych oraz w węzłach ścian zewnętrznych ze stropami, zwłaszcza nad piwnicą i pod poddaszem (są to tzw. mostki liniowe, ponadto mogą występować mostki punktowe, głównie wewnątrz płaskich prefabrykatów ściennych). W obrębie mostka termicznego następuje obniżenie temperatury na powierzchni przegrody, co może powodować kondensację pary wodnej (gdy osiągnie ona tzw. punkt rosy) na ścianie wewnętrznej prefabrykatu, a następnie rozwój pleśni w mieszkaniu. A zatem niezależnie od zwiększonych przepływów ciepła przez przegrodę (strat) w tych miejscach następuje w mieszkaniu obniżenie komfortu jego użytkowania. Badania termowizyjne są więc pomocne przy poszukiwaniu przyczyn braku komfortu cieplnego w budynkach. Są przydatne także później, po wykonaniu docieplenia, do oceny poprawności jego wykonania [14].

 

Na termogramach wykonanych podczas badań izolacyjności termicznej ścian zewnętrznych budynków wielkopłytowych na osiedlach Retkinia i Widzew w Łodzi widoczne są mostki termiczne wynikające z niejednorodności cieplnej prefabrykatów, a także nieszczelności w złączach elementów (fot. 1–7). Do wykonania termomodernizacji budynku konieczne jest opracowanie audytu energetycznego w celu wybrania optymalnego wariantu przedsięwzięcia, to jest takich zabiegów technicznych mających na celu oszczędzanie energii, które przyniosą najwyższy efekt ekonomiczny [11]. W takim opracowaniu powinny być wyszczególnione roboty, jakie należy wykonać, a także koszt robót i zalecenia dla wykonawcy. Zakres robót będzie różny w odniesieniu do poszczególnych budynków, ale może obejmować roboty o niewielkim nakładzie finansowym, jak: doszczelnienie drzwi, okien, usunięcie ubytków tynków itp., ale przede wszystkim dotyczy docieplenia ścian, stropodachów, podłóg w piwnicach czy stropów nad piwnicami, a także wymiany okien.

Do dociepleń ścian zewnętrznych oferowanych jest na rynku kilkadziesiąt systemów, w większości opartych na zasadzie tzw. metody lekkiej-mokrej. Jako materiały termoizolacyjne przeważnie stosuje się styropian i wełnę mineralną w różnych odmianach (mimo różnych opinii na temat walorów technicznych obu materiałów najczęściej wybierany jest styropian, głównie z powodu jego ceny, wagi i łatwiejszego montażu na ścianach).

Docieplenia stropodachu są jak na razie znacznie rzadziej wykonywane. Jako materiały izolacyjne, oprócz wełny mineralnej i styropianu, stosuje się wełnę szklaną, szkło piankowe, piankę poliuretanową, materiały pochodzenia roślinnego, jak ekofiber, termocel itp. (wybór materiału docieplającego, a także sposób układania dociepleniaw znacznej mierze jest uzależniony od rodzaju stropodachu: pełnego lub wentylowanego).

Docieplenie stropu nad piwnicą lub podłogi w piwnicy polega na ułożeniu lub podwieszeniu izolacji termicznej, najczęściej ze styropianu lub wełny mineralnej. Izolacja części budynku położonych poniżej poziomu gruntu, tzw. termiczna izolacja obwodowa, polega na wykonaniu izolacji termicznej otaczającej od zewnątrz powierzchnie ścian (i pośrednio podłóg) stykających się bezpośrednio z gruntem. Odwodowa izolacja termiczna ścian piwnic układana jest na zewnątrz warstwy izolacji przeciwwodnej i stanowi warstwę bez mostków termicznych. Pozwala ona uzyskać ciepłe pomieszczenia piwniczne. Wykonuje się ją z gotowych płyt termoizolacyjnych odpornych na działanie wilgoci i parcie gruntu.

W przypadkach nieogrzewanych klatek schodowych celowe jest docieplanie ścian od strony zewnętrznej (klatek schodowych). Docieplenie ścian zewnętrznych nie przyniesie w pełni oczekiwanych efektów, jeśli nie zostanie wymieniona stara, nieszczelna stolarka okienna i drzwiowa. Najczęściej równocześnie z docieplaniem ścian wymienia się okna na bardziej energooszczędne, komorowe z PVC lub drewniane z szybami zespolonymi. Zaleca się też wykonywanie obudowy wejść do budynków (przedsionków, wiatrołapów, ekranów przeciwwiatrowych), systemów automatycznego zamykania drzwi itp.

Oprócz robót budowlanych w ramach termomodernizacji należy przeprowadzić prace zwiększające sprawność instalacji grzewczej i ciepłej wody użytkowej, wprowadzić automatyczną regulację pracy pomp i temperatury ciepłej wody, wskazana jest też zmiana systemu ogrzewania oraz systemu wentylacji, odzysk ciepła wentylacyjnego itp. Kompleksowe działania termomodernizacyjne pozwolą zmaksymalizować efekty docieplenia.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Wybierz najlepszy materiał do ociepleń »


Czym różnią się materiały do izolacji poszczególnych elementów budynku? ZOBACZ »


Poznaj sposoby izolacji dachu płaskiego »

Jak wykonać ocieplenie w systemie ETICS?

Jaki materiał zastosować na dachu płaskim, zielonym, odwróconym, a jak na dachu pokrytym wcześniej papą termozgrzewalną?
czytaj dalej »

W przypadku budynków istniejących należy dokładnie sprawdzić jakość... czytaj dalej »

Uzyskaj tytuł mgr. inż. i uprawnienia budowlane!


Wiedza i umiejętności praktyczne zdobyte podczas studiów drugiego stopnia... ZOBACZ »


Jak zapewnić dobrą wibroakustykę budynku?

Rewolucja na rynku termoizolacji?

Zapewnienie dobrej wibroakustyki dla budynku to coraz częściej wyzwanie dla świadomych i wymagających klientów. czytaj dalej » Utrzymanie odpowiedniej temperatury wewnątrz obiektu, położonego w wymagającej strefie... czytaj dalej »

Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr...  czytaj dalej »


Na czym polegają prace uszczelniające?

Wszystko o izolacji instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych »

Prace uszczelniające mają na celu odcięcie niebezpiecznych materiałów, substancji lub po prostu... czytaj dalej » Produkty przeznaczone do instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych, jak i... czytaj dalej »

Chemia budowlana - porady ekspertów »


Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... ZOBACZ »


Czego użyć do izolacji dachu?

Czym ocieplić piwnicę lub garaż?

Rozwiązaniem, które zapewnia optymalne zaizolowanie są... czytaj dalej » Izolacja stropów nad garażami podziemnymi musi spełniać wysokie wymagania akustyczne, cieplne i przeciwpożarowe... czytaj dalej »

Malowanie kafli krok po kroku »


Malowanie kafli to wciąż mało popularny sposób zmiany wystroju wnętrza... ZOBACZ »


Co warto wiedzieć o systemach natryskowych?

Jak zabezpieczyć budynek przed wilgocią?

Budynek ocieplony pianką jest szczelny akustycznie a przede wszystkim...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Planujesz wymianę dachu? Sprawdź »


Dzięki lekkości dachówek nie ma potrzeby wzmacniania Twojej starej struktury dachowej. W niektórych przypadkach jest nawet... ZOBACZ »


Elewacja, która wygląda jak drewno, marmur czy kamień »

Szukasz pomysłu na wykończenie elewacji? Sprawdź

Ładna fasada stanowi wizerunek budynku. Estetyczny wygląd elewacji często...
czytaj dalej »

Tynki cienkowarstwowe tworzą ochronno-dekoracyjną zewnętrzną warstwę o wysokiej odporności na... czytaj dalej »

Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
7/8/2020

Aktualny numer:

Izolacje 7/8/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Tarasy wentylowane
  • - Zastosowanie kruszyw lekkich
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.