Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2019 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

ZPPMdB kontra firma Anser - o materiałach budowlanych

Redakcja  |  22.12.2010  |  2

"Wielkość udziału materiałów budowlanych niezgodnych z deklarowanymi przez producenta właściwościami użytkowymi przekracza 30 % rynku wyrobów budowlanych" - donosił niedawno Związek Pracodawców – Producentów Materiałów dla Budownictwa, powołując się na przeprowadzone we własnym zakresie badania. "To próba działań antykonkurencyjnych skierowana przeciwko grupie małych i średnich przedsiębiorstw" - broni się Anser, jedna ze źle ocenionych firm, i zapowiada pozew zbiorowy, także przeciwko telewizji TVN Biznes i serwisowi Wyborcza.biz. Takiego fermentu w branży dawno nie widzieliśmy.

Sam możesz zbadać jakość styropianu - wystarczy go zważyć

Badaniom przeprowadzonym przez ZPPMdB we współpracy z Instytutem Techniki Budowlanej zosłato poddanych 25 próbek klejów do styropianu, sprawdzano też właściwości użytkowe samego styropianu.

Spośród klejów wg ZPPMdB obowiązujące w Polsce normy spełniło zaledwie 28% próbek. Jeśli chodzi o styropian, to tylko 6 z 13 próbek spełniło deklarowane przez producentów właściwości w badaniu ściskania oraz jedynie 2 z 5 próbek w badaniu rozciągania.

– Uważam, że trzeba rzeczy nazywać tak, jakie są: świadome wprowadzanie na rynek takich wyrobów jest zwykłym oszustwem. Coraz częściej w tym procederze uczestniczą także firmy wykonawcze i deweloperskie, którym zależy na ograniczeniu kosztów prowadzonych inwestycji. Wyroby o zaniżonych parametrach są bowiem tańsze od tych, których parametry rzeczywiste są zgodne z deklarowanymi.  Niestety, skala takich oszustw jest w naszym kraju ogromna, a wiem to m.in. z badań samych producentów, którzy śledzą poczynania konkurencji.

Produkty firmy Anser zostały ocenione w badaniu jako niespełniające norm gwarantowanych przez producenta. Podobny los spotkał takie rozpoznawalne marki, jak: Solbet, Alpol Gips, Austrotherm czy Styropmin oraz wiele innych. Jednak to właśnie Zakłady Chemiczne Anser postanowiły głośno sprzeciwić się wynikom badań, podważyć ich wiarygodność, a sam Związek Pracodawców - Producentów Materiałów dla Budownictwa podać do sądu w imieniu poszkodowanych firm w ramach pozwu zbiorowego.

Pozwani zostali także telewizja TVN CNBC Biznes oraz serwis Wyborcza.biz, którzy opublikowali wyniki badań, a tym samym, zdaniem pozywających, zniesławili firmy, które w badaniu zostały przedstawione w złym świetle.

W oficjalnym oświadczeniu firmy Anser czytamy:

"W związku z przeprowadzoną publicznie w dn. 25.10.2010 bezprecedensową, ewidentną próbą działań antykonkurencyjnych, zorganizowaną przez grupę producentów materiałów budowlanych, reprezentowaną przez Związek Pracodawców-Producentów Materiałów dla Budownictwa (członkowie m.in. BAUMIT, CAPAROL, HENKEL, MAXIT, SELENA, SOPRO, STO - ISPO, ECOTHERM, ROCKWOOL, TORGGLER, TERMO ORGANIKA) przy współudziale Instytutu Techniki Budowlanej, TVN Biznes i w Wyborcza.biz a skierowaną przeciwko grupie małych i średnich przedsiębiorstw z tej branży, jako jedna z firm ukazanych w niekorzystnym świetle w audycji TVN Biznes oraz w artykule w Wyborcza.biz chcemy zaprezentować swoje stanowisko w tej sprawie:

- Jesteśmy zdecydowanie przeciwko wprowadzaniu na rynek złych materiałów budowlanych. Przez wiele lat produkcji nie mieliśmy ani jednej reklamacji na klej będący przedmiotem oceny, co trudno jest zestawić z przedstawionym w audycji obrazem walącej się elewacji. Poza obligatoryjnymi, wykonujemy własne badania wytrzymałościowe produktów i prowadzimy obserwacje na budowach. Dysponujemy w tym zakresie prawdopodobnie bogatszym doświadczeniem praktycznym niż ITB. Zapewniamy Państwa, iż klej BCX 39 charakteryzuje się odpowiednim parametrem przyczepności do styropianu.

- Uważamy, iż sprawy produkcji, kontroli jakości i wprowadzania do obrotu materiałów budowlanych są uregulowane prawnie. We wprowadzaniu tych uregulowań uczestniczył także Instytut Techniki Budowlanej. Dziwne wydaje się wykazywanie przez ten sam ITB, za pieniądze części producentów, kosztem wybranej grupy innych producentów (nie będących członkami ZPPMdB), że funkcjonujące przepisy związane z Zakładową Kontrolą Produkcji oraz procedury prowadzenia auditów i udzielania certyfikatów są niewłaściwe skoro dopuszczają do funkcjonowania na rynku wyrobów niezgodnych z wymaganiami. Wypada zmienić te procedury i przepisy a nie walczyć z realizującymi je przedsiębiorcami.

- Wyrób niezgodny z wymaganiami podlega reklamacji i sposób postępowania z nim, po jego identyfikacji określają znane Instytutowi Techniki Budowlanej zapisy w Księdze ZKP. Uczynienie przedmiotem informacji publicznej, dokonanej w niejasny sposób przez prywatnych przedsiębiorców, negatywnej oceny wyrobów wybranych, również w niejasny sposób, konkurencyjnych firm nie jest próbą ochrony konsumenta lecz bezprzykładnym atakiem mającym na celu zwiększenie własnych zysków kosztem konkurencji.
[...]
Grupa producentów oczernionych przez konkurencyjne firmy przygotowuje aktualnie sądowy pozew zbiorowy przeciwko ZPPMdB, ITB, TVN oraz Gazecie Wyborczej o zniesławienie."

Pełny tekst oświadczenia

Pliki do pobrania

Komentarze

(2)
builderr | 02.02.2012, 15:27
W branży budowlanej panuje brak dobrego doinformowania a nawet swego rodzaju dezinformacja w postaci wprowadzania na rynek produktów o takich samych parametrach technicznych i tysiącu różnych nazwach, www.c-n-f.pl pokazuje czarno na białym dane techniczne produktów i pozwala na wybranie jednego z pośród miliona!
piotrowsky | 02.02.2012, 15:29
zgadzam sie
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Przeglądaj materiały budowlane w okazyjnych cenach!


Panele warstwowe są dostępne w różnych kolorach, grubościach izolacji i mogą być produkowane w oparciu o indywidualne wymagania dotyczące długości. ZOBACZ »


Planujesz wymianę dachu? Sprawdź »


Dzięki lekkości dachówek nie ma potrzeby wzmacniania Twojej starej struktury dachowej. W niektórych przypadkach jest nawet... ZOBACZ »


Jakie są rodzaje płyt warstwowych?

Chcesz wziąć udział w międzynarodowych targach izolacji?

Ukryte mocowanie oznacza, że łączniki płyt są niewidoczne, co poprawia...
czytaj dalej »

"Organizujemy wyjazd na targi izoloacji IEX w formie wystawcy i zwiedzającego!" czytaj dalej »

Pierwszy krok do pozbycia się wilgoci »


Walka z pojawiającą się wilgocią na ścianach powinna zacząć się od... ZOBACZ »


Wybierz najlepszy materiał do ocieplenia budynku »

Balkony i tarasy - jaką technologię wykonania wybrać?

W obszarze izolacji termicznej, akustycznej i przeciwogniowej, poddaszy oraz ścian działowych o konstrukcji... czytaj dalej » Bardzo istotne jest odpowiednie wykończenie okapu tarasu czy balkonu... czytaj dalej »

Ten system gwarantuje doskonałą izolację termiczną i akustyczną »


Innowacyjny system o wyjątkowym i ekskluzywnym wyglądzie, który poprawia współczesne przestrzenie mieszkalne. ZOBACZ »


Doskonała alternatywna dla tradycyjnych izolacji »

Wibroizolacja i wibroakustyka - co warto wiedzieć?

Dzięki swoim właściwościom – m.in. wysokiej odporności na ściskanie, wodoszczelności, paroszczelności... czytaj dalej » To jedyna dostępna na polskim rynku ściana dwuwarstwowa, w której obie warstwy – mur i ocieplenie, wykonane są z tego samego materiału... czytaj dalej »

Zatrzymaj ciepło i ochroń dom przed zimnem »


Dużym zainteresowaniem właścicieli domów cieszy się też... ZOBACZ »


Czego użyć do izolacji dachu?

Czego jeszcze nie wiesz o izolacji balkonów?

Dostarczamy innowacyjne systemy hydroizolacji oraz pokryć dachowych, mające na celu zmianę sposobu życia i pracy naszych klientów... czytaj dalej » Tradycyjne systemy balkonowe sprawdzają się tylko i wyłącznie wtedy, kiedy wykonawstwo jest na najwyższym poziomie... czytaj dalej »

Naprawa balkonów i tarasów - czego użyć?


Balkony, tarasy, loggie i schody są elementami obiektów budowlanych stale narażonymi na niszczące czynniki środowiska... ZOBACZ »


Trwałe mocowanie izolacji - czego użyć?

Jak zabezpieczyć budynek przed wilgocią?

Które parametry gwarantują stabilność układu ociepleniowego i przeciwdziałają drganiom wywołanym przez siły ssące wiatru?
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr...  czytaj dalej »


Jakie są rodzaje płyt warstwowych?

Chcesz wziąć udział w międzynarodowych targach izolacji?

Ukryte mocowanie oznacza, że łączniki płyt są niewidoczne, co poprawia...
czytaj dalej »

"Organizujemy wyjazd na targi izoloacji IEX w formie wystawcy i zwiedzającego!" czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji kanałów wentylacyjnych?


Systemy ochrony energii w budownictwie i w instalacjach technicznych, spełniają najbardziej restrykcyjne normy europejskie definiując... ZOBACZ »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Synthos S.A. Synthos S.A.
Grupa Kapitałowa Synthos S.A. jest jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce. Spółka jest pierwszym w Europie...
1/2020

Aktualny numer:

Izolacje 1/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Szron na dachu
  • - Ile można zyskać na termomodernizacji?
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.