Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

ZPPMdB kontra firma Anser - o materiałach budowlanych

Redakcja  |  22.12.2010  |  2

"Wielkość udziału materiałów budowlanych niezgodnych z deklarowanymi przez producenta właściwościami użytkowymi przekracza 30 % rynku wyrobów budowlanych" - donosił niedawno Związek Pracodawców – Producentów Materiałów dla Budownictwa, powołując się na przeprowadzone we własnym zakresie badania. "To próba działań antykonkurencyjnych skierowana przeciwko grupie małych i średnich przedsiębiorstw" - broni się Anser, jedna ze źle ocenionych firm, i zapowiada pozew zbiorowy, także przeciwko telewizji TVN Biznes i serwisowi Wyborcza.biz. Takiego fermentu w branży dawno nie widzieliśmy.

Sam możesz zbadać jakość styropianu - wystarczy go zważyć

Badaniom przeprowadzonym przez ZPPMdB we współpracy z Instytutem Techniki Budowlanej zosłato poddanych 25 próbek klejów do styropianu, sprawdzano też właściwości użytkowe samego styropianu.

Spośród klejów wg ZPPMdB obowiązujące w Polsce normy spełniło zaledwie 28% próbek. Jeśli chodzi o styropian, to tylko 6 z 13 próbek spełniło deklarowane przez producentów właściwości w badaniu ściskania oraz jedynie 2 z 5 próbek w badaniu rozciągania.

– Uważam, że trzeba rzeczy nazywać tak, jakie są: świadome wprowadzanie na rynek takich wyrobów jest zwykłym oszustwem. Coraz częściej w tym procederze uczestniczą także firmy wykonawcze i deweloperskie, którym zależy na ograniczeniu kosztów prowadzonych inwestycji. Wyroby o zaniżonych parametrach są bowiem tańsze od tych, których parametry rzeczywiste są zgodne z deklarowanymi.  Niestety, skala takich oszustw jest w naszym kraju ogromna, a wiem to m.in. z badań samych producentów, którzy śledzą poczynania konkurencji.

Produkty firmy Anser zostały ocenione w badaniu jako niespełniające norm gwarantowanych przez producenta. Podobny los spotkał takie rozpoznawalne marki, jak: Solbet, Alpol Gips, Austrotherm czy Styropmin oraz wiele innych. Jednak to właśnie Zakłady Chemiczne Anser postanowiły głośno sprzeciwić się wynikom badań, podważyć ich wiarygodność, a sam Związek Pracodawców - Producentów Materiałów dla Budownictwa podać do sądu w imieniu poszkodowanych firm w ramach pozwu zbiorowego.

Pozwani zostali także telewizja TVN CNBC Biznes oraz serwis Wyborcza.biz, którzy opublikowali wyniki badań, a tym samym, zdaniem pozywających, zniesławili firmy, które w badaniu zostały przedstawione w złym świetle.

W oficjalnym oświadczeniu firmy Anser czytamy:

"W związku z przeprowadzoną publicznie w dn. 25.10.2010 bezprecedensową, ewidentną próbą działań antykonkurencyjnych, zorganizowaną przez grupę producentów materiałów budowlanych, reprezentowaną przez Związek Pracodawców-Producentów Materiałów dla Budownictwa (członkowie m.in. BAUMIT, CAPAROL, HENKEL, MAXIT, SELENA, SOPRO, STO - ISPO, ECOTHERM, ROCKWOOL, TORGGLER, TERMO ORGANIKA) przy współudziale Instytutu Techniki Budowlanej, TVN Biznes i w Wyborcza.biz a skierowaną przeciwko grupie małych i średnich przedsiębiorstw z tej branży, jako jedna z firm ukazanych w niekorzystnym świetle w audycji TVN Biznes oraz w artykule w Wyborcza.biz chcemy zaprezentować swoje stanowisko w tej sprawie:

- Jesteśmy zdecydowanie przeciwko wprowadzaniu na rynek złych materiałów budowlanych. Przez wiele lat produkcji nie mieliśmy ani jednej reklamacji na klej będący przedmiotem oceny, co trudno jest zestawić z przedstawionym w audycji obrazem walącej się elewacji. Poza obligatoryjnymi, wykonujemy własne badania wytrzymałościowe produktów i prowadzimy obserwacje na budowach. Dysponujemy w tym zakresie prawdopodobnie bogatszym doświadczeniem praktycznym niż ITB. Zapewniamy Państwa, iż klej BCX 39 charakteryzuje się odpowiednim parametrem przyczepności do styropianu.

- Uważamy, iż sprawy produkcji, kontroli jakości i wprowadzania do obrotu materiałów budowlanych są uregulowane prawnie. We wprowadzaniu tych uregulowań uczestniczył także Instytut Techniki Budowlanej. Dziwne wydaje się wykazywanie przez ten sam ITB, za pieniądze części producentów, kosztem wybranej grupy innych producentów (nie będących członkami ZPPMdB), że funkcjonujące przepisy związane z Zakładową Kontrolą Produkcji oraz procedury prowadzenia auditów i udzielania certyfikatów są niewłaściwe skoro dopuszczają do funkcjonowania na rynku wyrobów niezgodnych z wymaganiami. Wypada zmienić te procedury i przepisy a nie walczyć z realizującymi je przedsiębiorcami.

- Wyrób niezgodny z wymaganiami podlega reklamacji i sposób postępowania z nim, po jego identyfikacji określają znane Instytutowi Techniki Budowlanej zapisy w Księdze ZKP. Uczynienie przedmiotem informacji publicznej, dokonanej w niejasny sposób przez prywatnych przedsiębiorców, negatywnej oceny wyrobów wybranych, również w niejasny sposób, konkurencyjnych firm nie jest próbą ochrony konsumenta lecz bezprzykładnym atakiem mającym na celu zwiększenie własnych zysków kosztem konkurencji.
[...]
Grupa producentów oczernionych przez konkurencyjne firmy przygotowuje aktualnie sądowy pozew zbiorowy przeciwko ZPPMdB, ITB, TVN oraz Gazecie Wyborczej o zniesławienie."

Pełny tekst oświadczenia

Pliki do pobrania

Komentarze

(2)
builderr | 02.02.2012, 15:27
W branży budowlanej panuje brak dobrego doinformowania a nawet swego rodzaju dezinformacja w postaci wprowadzania na rynek produktów o takich samych parametrach technicznych i tysiącu różnych nazwach, www.c-n-f.pl pokazuje czarno na białym dane techniczne produktów i pozwala na wybranie jednego z pośród miliona!
piotrowsky | 02.02.2012, 15:29
zgadzam sie
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Najlepszy system stropowy?


Betonowe stropy można produkować na różne sposoby – z betonu przygotowanego na placu budowy lub w fabryce, gdzie panują kutemu optymalne warunki. ZOBACZ »Odkryj nowy wymiar bezpieczeństwa dla Twojego domu »

Żaluzje ceramiczne, szklane, wentylowane. Co wybrać?

Każdemu z nas zależy na zapewnieniu odpowiedniego bezpieczeństwa swoim bliskim i miejscu, które jest dla nas najważniejsze. Wybór...
czytaj dalej »

Które rozwiązanie sprawdzi się w Twoim przypadku? Jak ochronić wnętrze przed słońcem, hałasem lub zimnem? czytaj dalej »

Czym skutecznie zaizolować fundament?

Zadaniem hydroizolacji jest zablokowanie dostępu wody i wilgoci do wnętrza obiektu budowlanego. Istnieje kilka rodzajów izolacji krystalizujących, a ich znajomość ułatwia zaprojektowanie i wykonanie szczelnej budowli. czytaj dalej »

 


Izolacja natryskowa - co warto wiedzieć?

Dobierz najlepszy materiał izolacyjny »

Produkty polimocznikowe można stosować wszędzie tam, gdzie wymagana jest... czytaj dalej » Niski poziom ochrony cieplnej generuje wysokie koszty utrzymania budynku, stanowiące duże obciążenie budżetu... czytaj dalej »

Uszczelnianie trudnych powierzchni! Zobacz, jak to zrobić skutecznie »


Doszczelniając przegrodę od strony wewnętrznej budynku ograniczamy przenikanie pary wodnej do warstwy izolacyjnej, natomiast... ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Jak zabezpieczyć rury przed stratami ciepła?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Czym powinieneś kierować się przy wyborze odpowiedniej izolacji rur? czytaj dalej »

Jak wykonać trwałe posadzki?

Jakich technologii oraz materiałów użyć do wykonania podłóg przemysłowych, naprawy betonów lub przeprowadzenia renowacji posadzek?  czytaj dalej »


Dlaczego hydroizolacja budynków jest tak ważna?

Sprawdzony sposób na przyspieszenie ocieplenia »

W budynkach nowo wznoszonych barierę dla wody gruntowej stanowi hydroizolacja zewnętrzna ścian piwnic i izolacja pod płytą fundamentową... czytaj dalej » Jakiego produktu użyć, by aplikacja była łatwa, efektywność większa, a tempo pracy ekspresowe? czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji podłóg, dachów i fasad?


Istotną różnicą pomiędzy styropianami białymi i grafitowymi jest ich odporność na ZOBACZ »


Najlepszy produkt na tynku termoizolacji? Sprawdź »

Jak dobrać posadzkę do obiektu?

Obniżona wartość λ pozwala zmniejszyć straty energetyczne oraz wydatki na eksploatacje budynków.
czytaj dalej »

Wybierz posadzkę, która będzie funkcjonalna i łatwa w czyszczeniu... czytaj dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Triflex Polska Triflex Polska
Triflex zyskał na rynku europejskim pozycję lidera w zakresie opracowywania, kompleksowego doradztwa oraz zastosowania uszczelnień i powłok...
9/2019

Aktualny numer:

Izolacje 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowoczesne rozwiązania elewacyjne
  • - Jakość wykonania izolacji z szarego styropianu
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.