Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Akustyka stropów – izolacje z wełny mineralnej

Stropy spełniają kilka podstawowych zadań: przenoszą obciążenia użytkowe, ograniczają straty ciepła, ale spełniają także rolę przegród dźwiękochłonnych.

Aby stropy dobrze izolowały akustycznie, ich konstrukcja powinna spełniać następujące warunki:

  • powinna charakteryzować się dużą sztywnością w celu wyeliminowania drgań,
  • być pozbawiona szczelin i porów (puste przestrzenie w wielu wypadkach działają jak pudła rezonansowe),
  • mieć warstwę tłumiącą.

Wełna mineralna do izolacji stropów
Z punktu widzenia przydatności do izolacji akustycznej pomieszczeń i tłumienia dźwięków uderzeniowych rozróżnia się podstawowe i pomocnicze materiały do budowy barier dźwiękowych. Podstawowym nazywa się taki materiał bądź wyrób, z którego samodzielnie może być wykonana przegroda (inaczej określana jako tzw. ustrój) o dobrych właściwościach akustycznych (np. beton, cegła). Natomiast pomocniczymi nazywa się takie materiały lub wyroby, które pojedynczo nie nadają się do wykonania przegród o dobrych właściwościach akustycznych i zadanie to mogą spełniać dopiero w połączeniu z innymi materiałami lub wyrobami. Takim materiałem jest wełna mineralna (szklana lub skalna).

Petralana

Zastosowanie wyrobów z wełny mineralnej do izolacji akustycznej stropów wynika z ich właściwości akustycznych, takich jak duża chłonność akustyczna (określana współczynnikiem pochłaniania dźwięku), mała sztywność dynamiczna, duże tłumienie wewnętrzne energii akustycznej. Wymienione parametry zależą m.in. od rodzaju wełny (szklanej lub skalnej), a także od jej gęstości i grubości samych płyt. Właściwości te decydują jednak tylko o przydatności wyrobu do poszczególnych zabezpieczeń akustycznych, nie określają zaś faktycznej efektywności akustycznej gotowych wyrobów z wełny mineralnej.

 

 

Efektywność akustyczna poszczególnych zabezpieczeń zależy od całego układu konstrukcyjnego (ściany, sufitu, podłogi), w jaki wbudowano wełnę mineralną. Dla przykładu współczynnik pochłaniania dźwięku dla płyt przyklejonych do sufitu będzie inny niż dla płyt podwieszanych w pewnej odległości od niego, a jeszcze inny dla tych samych płyt umieszczonych za płytą perforowaną. Wełna mineralna stanowi więc przegrodę dźwiękoizolacyjną dopiero w połączeniu z innymi materiałami, np. płytami gipsowo-kartonowymi, panelami, płytami OSB, boazerią lub blachą.

Sposoby na izolację akustyczną stropów
Izolację akustyczną stropu można wykonać na różne sposoby: poprzez zastosowanie technologii sufitu podwieszonego, podłogi podniesionej, podłogi pływającej oraz suchego jastrychu.

Sufit podwieszony może być wykonany z jednej lub dwóch warstw płyt, np. z wełny mineralnej osłoniętej płytą gipsowo-kartonową, panelami aluminiowymi, płytami drewnianymi czy napinaną folią.

Sufity z płyt gipsowo-kartonowych są najpopularniejsze i jednocześnie najtańsze. Płyty o grubości 9,5 lub 12 mm mocuje się do rusztu drewnianego, stalowego lub aluminiowego za pomocą gwoździ lub wkrętów. Ruszt można zamocować bezpośrednio do powierzchni stropu, jeśli jest ona dostatecznie równa, lub na regulowanych wieszakach. Konstrukcję sufitu tworzy ruszt stalowy, a wypełnienie płyta ze sprasowanej wełny mineralnej, metalowa, drewniana, płyty impregnowane (ognio- i wodoodporne). Czasami wykończenie stanowią panele listwowe, aluminiowe. Dzięki zastosowaniu płyt gipsowo-kartonowych uzyskuje się możliwość obniżenia wysokości pomieszczeń, ukrycia różnego rodzaju instalacji oraz zamontowania oświetlenia.

Sufity kasetonowe (modułowe) mają podobną konstrukcję, ale ruszt ma bardziej regularne wymiary dostosowane do wymiarów płyt wypełniających wykonanych najczęściej ze sprasowanej wełny mineralnej, płyt metalowych lub drewnianych. Płyty z wełny pokryte są tynkiem o różnorodnej fakturze, natomiast płyty metalowe i drewniane – powłokami malarskimi. Sufity kasetonowe nie wymagają dodatkowego wykończenia
i po zamontowaniu nadają się bezpośrednio do użytku. W razie uszkodzenia płyty lub naprawy instalacji przebiegającej pod stropem pojedyncze płyty łatwo zdemontować i założyć z powrotem.

Panele sufitowe montowane są do rusztu stalowego lub aluminiowego przymocowanego do ścian i sufitu. Zastosowanie takich paneli umożliwia szybki montaż – mogą one mieć do 7 m długości. Najczęściej stosuje się panele aluminiowe, stalowe lub drewniane. Wykończone są powłokami malarskimi, mogą mieć powierzchnię gładką lub perforowaną.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Najlepszy system stropowy?


Betonowe stropy można produkować na różne sposoby – z betonu przygotowanego na placu budowy lub w fabryce, gdzie panują kutemu optymalne warunki. ZOBACZ »Odkryj nowy wymiar bezpieczeństwa dla Twojego domu »

Żaluzje ceramiczne, szklane, wentylowane. Co wybrać?

Każdemu z nas zależy na zapewnieniu odpowiedniego bezpieczeństwa swoim bliskim i miejscu, które jest dla nas najważniejsze. Wybór...
czytaj dalej »

Które rozwiązanie sprawdzi się w Twoim przypadku? Jak ochronić wnętrze przed słońcem, hałasem lub zimnem? czytaj dalej »

Czym skutecznie zaizolować fundament?

Zadaniem hydroizolacji jest zablokowanie dostępu wody i wilgoci do wnętrza obiektu budowlanego. Istnieje kilka rodzajów izolacji krystalizujących, a ich znajomość ułatwia zaprojektowanie i wykonanie szczelnej budowli. czytaj dalej »

 


Izolacja natryskowa - co warto wiedzieć?

Dobierz najlepszy materiał izolacyjny »

Produkty polimocznikowe można stosować wszędzie tam, gdzie wymagana jest... czytaj dalej » Niski poziom ochrony cieplnej generuje wysokie koszty utrzymania budynku, stanowiące duże obciążenie budżetu... czytaj dalej »

Uszczelnianie trudnych powierzchni! Zobacz, jak to zrobić skutecznie »


Doszczelniając przegrodę od strony wewnętrznej budynku ograniczamy przenikanie pary wodnej do warstwy izolacyjnej, natomiast... ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Jak zabezpieczyć rury przed stratami ciepła?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Czym powinieneś kierować się przy wyborze odpowiedniej izolacji rur? czytaj dalej »

Jak wykonać trwałe posadzki?

Jakich technologii oraz materiałów użyć do wykonania podłóg przemysłowych, naprawy betonów lub przeprowadzenia renowacji posadzek?  czytaj dalej »


Najlepszy produkt na tynku termoizolacji? Sprawdź »

Jak uzyskać pełne uprawnienia architektoniczne?

Obniżona wartość λ pozwala zmniejszyć straty energetyczne oraz wydatki na eksploatacje budynków.
czytaj dalej »

Zobacz, jak otrzymać uprawnienia do samodzielnego wykonywania zawodu architekta w Polsce i UE czytaj dalej »

Dlaczego hydroizolacja budynków jest tak ważna?

Sprawdzony sposób na przyspieszenie ocieplenia »

W budynkach nowo wznoszonych barierę dla wody gruntowej stanowi hydroizolacja zewnętrzna ścian piwnic i izolacja pod płytą fundamentową... czytaj dalej » Jakiego produktu użyć, by aplikacja była łatwa, efektywność większa, a tempo pracy ekspresowe? czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji podłóg, dachów i fasad?


Istotną różnicą pomiędzy styropianami białymi i grafitowymi jest ich odporność na ZOBACZ »Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Triflex Polska Triflex Polska
Triflex zyskał na rynku europejskim pozycję lidera w zakresie opracowywania, kompleksowego doradztwa oraz zastosowania uszczelnień i powłok...
7/8/2019

Aktualny numer:

Izolacje 7/8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Wtórne hydroizolacje poziome
  • - Mocowanie elewacji wentylowanych
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.