Ściany fundamentowe i piwniczne

Hanna Czerska  |  25.10.2010
Solbet

Budowanie piwnic w domu jednorodzinnym ma prawdopodobnie tyle samo zwolenników co przeciwników. Wygodnie jest ulokować w piwnicy niepotrzebne rzeczy, urządzić pokój fitness, saunę czy pokój kominkowy. Przy budowaniu dodatkowej kondygnacji wzrasta jednak koszt inwestycji. Ale jeśli decyzja o budowie piwnicy już zapadła, warto wiedzieć, jak ją wykonać.

Ściany piwniczne i fundamentowe przenoszą obciążenia z pozostałych ścian oraz stropów i dachu na ławy fundamentowe. Dlatego ich wielkość oraz materiał, z jakiego będą wykonane, muszą być starannie obliczone przez konstruktora. Oba rodzaje ścian wznosi się w tych samych technologiach, jednak ściany piwniczne muszą znieść obciążenie i ścianami budynku, i parciem gruntu. Powinny też być odpowiednio wysokie – przepisy zalecają budowanie piwnicy o wysokości nie mniejszej niż 2 m. Ściany piwniczne stawia się najczęściej na betonowych ławach, a jeśli grunt jest słaby, a budynek ciężki – na żelbetowych. Jeśli w piwnicy nie będzie ogrzewania, można nie izolować ścian termicznie, chociaż warto. Nie powinno się budować domu podpiwniczonego, jeśli poziom wód gruntowych jest wysoki.

ściany fundamentowe
Fot. Archiwum autorki

Ze względu na konstrukcję, ściany fundamentowe oraz piwniczne mogą być jedno-, dwu- i trójwarstwowe. Mają stały kontakt z gruntem, muszą być więc mrozoodporne i mieć niewielką nasiąkliwość. Wykonuje się je najczęściej jako monolityczne – wylewane z betonu klasy B15 albo B20 – lub murowane z cegieł pełnych, bloczków betonowych bądź keramzytobetonowych. Mogą być też wykonane z pustaków ceramicznych i betonowych lub materiałów porowatych (betonu komórkowego, silikatów) pod warunkiem, że będą bardzo starannie zabezpieczone przed działaniem wilgoci. Izolacja musi być szczelna przez co najmniej 20 lat.
Ściany jednowarstwowe można izolować od wewnętrznej lub zewnętrznej strony fundamentów. W pozostałych przypadkach materiał ociepleniowy umieszcza się:

  • w konstrukcjach dwuwarstwowych od strony zewnętrznej,
  • w trzywarstwowych pomiędzy warstwą konstrukcyjną a osłonową (wykonaną np. z bloczków betonowych).

Ponieważ ściany fundamentowe muszą być odporne na wilgoć i przemarzanie oraz mieć odpowiednią wytrzymałość, wybór materiałów nie jest duży.

Pełne bloczki betonowe – w większości domów jednorodzinnych o niedużej kubaturze wystarczają ściany fundamentowe o szerokości jednego bloczka, czyli 25 cm. Znaczne wymiary elementów (12 x 25 x 38 cm) ułatwiają i przyspieszają prace. Bloczki powinny być łączone zaprawą cementową M3, M5 lub M8. Bloczki kolejnej warstwy powinny być przesunięte względem poprzednich o 1/4-1/2 długości. Muruje się na pełne spoiny o grubości ok. 1,5 cm (poziome) i 2 cm (pionowe). 

Cegły ceramiczne pełne – stosuje się coraz rzadziej; nieduże wymiary nie sprzyjają szybkiej budowie. Jednak to właśnie one ułatwiają z kolei pracę osobom mniej doświadczonym. Cegły powinny mieć klasę min. 10, a najlepiej 20. Najlepszy, ale drogi, jest klinkier tzw. kanalizacyjny, klasy 25. Cegły należy układać w określony sposób, zgodnie z zasadami wiązania pospolitego. Spoiny poziome i pionowe powinny mieć zbliżoną grubość – maks. 1,5 cm. Ponieważ prawie niemożliwe jest idealnie równe wymurowanie ściany z cegieł, łączy się je na niepełną spoinę i układa cienką warstwę tynku, tzw. rapówkę, mającą na celu wyrównanie powierzchni.

Pustaki zasypowe – do budowy ścian fundamentowych i piwnicznych są przeznaczone elementy z betonu na bazie naturalnego kruszywa. Na ławie fundamentowej muruje się na zaprawę jedną warstwę pustaków, dokładnie ją poziomując. Następne warstwy ustawia się na sucho. Sztywność ściany zapewniają odpowiednio wyprofilowane krawędzie dolne i górne. Po ustawieniu trzech warstw bloczków, w powstałe wewnątrz nich przestrzenie wlewa się beton lub wypełnia je keramzytobetonem. W pustakach można umieścić zbrojenie – zgodnie z zaleceniami projektanta.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Innowacyjny system kompozytowych wzmocnień konstrukcji »


W przypadku gdy temperatura przekroczy temperaturę zeszklenia, wówczas żywica nie jest... ZOBACZ »


Szukasz materiałów budowlanych dobrej jakości?

Dobierz najlepszy materiał izolacyjny »

Obok wiedzy na temat produktów, równie istotna jest znajomość technologii, którą... czytaj dalej » Niski poziom ochrony cieplnej generuje wysokie koszty utrzymania budynku, stanowiące duże obciążenie budżetu... czytaj dalej »


Opłacalność paneli fotowoltaicznych - najnowsze informacje i porady »

Uszczelnianie obiektów inżynieryjnych - jak to robią specjaliści?

W przyszłym roku nastąpią znaczne podwyżki cen energii elektrycznej, dlatego też warto zastanowić się nad montażem paneli fotowoltaicznych.
czytaj dalej »

Jak prawidłowo chronić ściany fundamentwe i zapewnić gwarancję żywotności obiektu? czytaj dalej »

Czym skutecznie zaizolować fundament?

Zadaniem hydroizolacji jest zablokowanie dostępu wody i wilgoci do wnętrza obiektu budowlanego. Istnieje kilka rodzajów izolacji krystalizujących, a ich znajomość ułatwia zaprojektowanie i wykonanie szczelnej budowli. czytaj dalej »

 


Uszczelnianie trudnych powierzchni! Zobacz, jak to zrobić skutecznie »


Doszczelniając przegrodę od strony wewnętrznej budynku ograniczamy przenikanie pary wodnej do warstwy izolacyjnej, natomiast... ZOBACZ »


Zgarnij bony o wartości 100zł. Zobacz jak »

Jak dobrać posadzkę do obiektu?

3 kroki do Super CashBack
czytaj dalej »

Wybierz posadzkę, która będzie funkcjonalna i łatwa w czyszczeniu... czytaj dalej »

Jak wykonać trwałe posadzki?

Jakich technologii oraz materiałów użyć do wykonania podłóg przemysłowych, naprawy betonów lub przeprowadzenia renowacji posadzek?  czytaj dalej »


Dlaczego hydroizolacja budynków jest tak ważna?

Sprawdzony sposób na przyspieszenie ocieplenia »

W budynkach nowo wznoszonych barierę dla wody gruntowej stanowi hydroizolacja zewnętrzna ścian piwnic i izolacja pod płytą fundamentową... czytaj dalej » Jakiego produktu użyć, by aplikacja była łatwa, efektywność większa, a tempo pracy ekspresowe? czytaj dalej »

Jak mocować elewacje wentylowane?


Jak w realnych warunkach zachowują się różne systemy mocowań elewacji wentylowanych? ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Jak zabezpieczyć rury przed stratami ciepła?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Czym powinieneś kierować się przy wyborze odpowiedniej izolacji rur? czytaj dalej »

Najlepszy system stropowy?


Betonowe stropy można produkować na różne sposoby – z betonu przygotowanego na placu budowy lub w fabryce, gdzie panują kutemu optymalne warunki. ZOBACZ »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Alpha Dam Alpha Dam
O FIRMIE Alpha Dam Sp. z o.o. produkuje od ponad 10 lat profesjonalne materiały wodochronne i przeciwwilgociowe dla budownictwa.  Do 2008...
9/2019

Aktualny numer:

Izolacje 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowoczesne rozwiązania elewacyjne
  • - Jakość wykonania izolacji z szarego styropianu
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.