Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Montaż dachowych i ściennych płyt warstwowych

Jacek Sawicki  |  20.12.2010  |  1
Odbiór płyty dachowej przeznaczonej do montażu w określonym miejscu połaci dachowej dokonywany z wcześniej ułożonej płyty
Odbiór płyty dachowej przeznaczonej do montażu w określonym miejscu połaci dachowej dokonywany z wcześniej ułożonej płyty
archiwum autora
Ciąg dalszy artykułu...

Płyty dachowe
Do ich przenoszenia wykorzystuje się dźwigi budowlane. Należy przy tym pamiętać o zachowaniu bezpieczeństwa pracy w strefie pracy żurawia. Wszystkie roboty montażowe trzeba prowadzić zgodnie z ogólnie obowiązującymi przepisami BHP dla robót montażowych i dekarskich, a w czasie montażu stosować sprzęt i urządzenia zabezpieczające przed upadkiem z wysokości. Osobom nieupoważnionym nie wolno przebywać w zakazanych strefach.

Roboty rozpoczyna się od ustawienia pomocniczego rusztowania, z którego prowadzi się wstępnie niezbędne operacje technologiczne. W miarę postępu prac rusztowanie jest usuwane, a jego rolę w takich strefach przejmują sukcesywnie układane płyty dachowe (zdjęcie otwierające).

Zastosowanie ochronnych pomostów roboczych równomiernie rozkładających obciążenia punktowe na płyty (np. od nacisków butów podczas chodzenia) chroni powierzchnie płyt przed uszkodzeniami mechanicznymi. Podczas chodzenia po zamontowanych płytach należy mieć zawsze podeszwy wolne od ostrych, przypadkowo wbitych w nie kawałków/opiłków blachy, nakrętek, wkrętów itp. Najskuteczniejszym sposobem na zachowanie stanu czystości jest utrzymanie porządku na powierzchniach roboczych (usuwanie na bieżąco wszelkich odpadów montażowych).

Sposoby montażu płyt, zachowanie ich kolejności, kierunku układania i ustawień zamków wynikają z zaleceń podawanych w projekcie wykonawczym. Jeżeli nośność konstrukcji dachu jest odpowiednio wytrzymała, to można na nim umieszczać pakiet płyt warstwowych. Podnosi się go wówczas żurawiem budowlanym o odpowiednim udźwigu i dostatecznym wysięgu pracy.

W dalszej kolejności płyty dachowe przenosi się ręcznie lub za pomocą urządzenia dźwigowego na wskazane w projekcie wykonawczym miejsca montowania. Przed ich położeniem należy poprawnie zamontować na płaszczyznach konstrukcji podłoża (w miejscach, które stykać się będą z ułożoną płytą) taśmy uszczelniające oraz przewidziane dolne elementy obróbek blacharskich.

Chodzenie po płytach dopuszczalne jest jedynie po uprzednim zamocowaniu ich do konstrukcji wsporczej i przy niewielkim spadku dachu oraz w bezpiecznych warunkach atmosferycznych (zakazane jest poruszanie się po mokrych i oblodzonych powierzchniach i przy silnych podmuchach wiatru). Z uwagi na specyfikę płyt dachowych podczas ich montażu musi być zachowany minimalny kąt nachylenia, tak aby na połaci dachowej nie dochodziło do powstawania zastoisk wody i ryzyka przedostawania się wód opadowych w ewentualne szczeliny (woda powoduje przebarwienia okładziny, a także inicjuje jej korozję, zwłaszcza na złączach). Ponadto dostanie się wody do izolacji radykalnie obniża jej własności termiczne i grozi postępującą destrukcją połaci (np. rozwarstwianie się płyty na skutek prężności pary wodnej latem i rozsadzeń w wyniku mrozu zimą).

O ile producent nie określa tego w instrukcji inaczej, najczęstsze zalecane wartości minimalnych spadków to: 5% w przypadku płyt dachowych ciągłych (bez świetlików) oraz 7% dla płyt dachowych łączonych na długości lub ze świetlikami. Niezbędne obróbki muszą być wykonane zgodnie z projektem i instrukcją montażu producenta płyt przy korzystaniu z elementów systemowych. Zwraca się uwagę na dokładność połączeń. Miejsca takie wymagają zabezpieczeń przed wnikaniem wód opadowych i wilgoci w możliwe szczeliny oraz ochrony antykorozyjnej. Należy zadbać o poprawne wykonanie wszelkich prac związanych z montażem systemów odwodnienia dachu (rynny o odpowiednich przekrojach, które są dopasowane kształtem, przekrojem i miejscem umocowania do spadku i powierzchni dachu, koryta wewnętrzne itp.). W takich strefach należy zachować szczególną precyzję w pracach montażowych związanych m.in. z poprawnością uszczelnień przed infiltracją wody opadowej, a także eliminujących możliwość tworzenia się po opadach atmosferycznych zastoisk wody.

Literatura
Materiały informacyjne firm: BalexMetal, Barda, Brucha, Izopanel, Kingspan, Ruukki, Trimo i Włozamot.

Konsultacja naukowo-techniczna: Grzegorz Dowal - Brucha GesmbH, Ryszard Kaczmarek - Ruukki Construction, Adam Orzeszak - Trimo Polska

KWIECIEŃ 2008

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Najlepszy system stropowy?


Betonowe stropy można produkować na różne sposoby – z betonu przygotowanego na placu budowy lub w fabryce, gdzie panują kutemu optymalne warunki. ZOBACZ »Odkryj nowy wymiar bezpieczeństwa dla Twojego domu »

Żaluzje ceramiczne, szklane, wentylowane. Co wybrać?

Każdemu z nas zależy na zapewnieniu odpowiedniego bezpieczeństwa swoim bliskim i miejscu, które jest dla nas najważniejsze. Wybór...
czytaj dalej »

Które rozwiązanie sprawdzi się w Twoim przypadku? Jak ochronić wnętrze przed słońcem, hałasem lub zimnem? czytaj dalej »

Czym skutecznie zaizolować fundament?

Zadaniem hydroizolacji jest zablokowanie dostępu wody i wilgoci do wnętrza obiektu budowlanego. Istnieje kilka rodzajów izolacji krystalizujących, a ich znajomość ułatwia zaprojektowanie i wykonanie szczelnej budowli. czytaj dalej »

 


Izolacja natryskowa - co warto wiedzieć?

Dobierz najlepszy materiał izolacyjny »

Produkty polimocznikowe można stosować wszędzie tam, gdzie wymagana jest... czytaj dalej » Niski poziom ochrony cieplnej generuje wysokie koszty utrzymania budynku, stanowiące duże obciążenie budżetu... czytaj dalej »

Uszczelnianie trudnych powierzchni! Zobacz, jak to zrobić skutecznie »


Doszczelniając przegrodę od strony wewnętrznej budynku ograniczamy przenikanie pary wodnej do warstwy izolacyjnej, natomiast... ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Jak zabezpieczyć rury przed stratami ciepła?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Czym powinieneś kierować się przy wyborze odpowiedniej izolacji rur? czytaj dalej »

Jak wykonać trwałe posadzki?

Jakich technologii oraz materiałów użyć do wykonania podłóg przemysłowych, naprawy betonów lub przeprowadzenia renowacji posadzek?  czytaj dalej »


Najlepszy produkt na tynku termoizolacji? Sprawdź »

Jak uzyskać pełne uprawnienia architektoniczne?

Obniżona wartość λ pozwala zmniejszyć straty energetyczne oraz wydatki na eksploatacje budynków.
czytaj dalej »

Zobacz, jak otrzymać uprawnienia do samodzielnego wykonywania zawodu architekta w Polsce i UE czytaj dalej »

Dlaczego hydroizolacja budynków jest tak ważna?

Sprawdzony sposób na przyspieszenie ocieplenia »

W budynkach nowo wznoszonych barierę dla wody gruntowej stanowi hydroizolacja zewnętrzna ścian piwnic i izolacja pod płytą fundamentową... czytaj dalej » Jakiego produktu użyć, by aplikacja była łatwa, efektywność większa, a tempo pracy ekspresowe? czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji podłóg, dachów i fasad?


Istotną różnicą pomiędzy styropianami białymi i grafitowymi jest ich odporność na ZOBACZ »Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Triflex Polska Triflex Polska
Triflex zyskał na rynku europejskim pozycję lidera w zakresie opracowywania, kompleksowego doradztwa oraz zastosowania uszczelnień i powłok...
7/8/2019

Aktualny numer:

Izolacje 7/8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Wtórne hydroizolacje poziome
  • - Mocowanie elewacji wentylowanych
Zobacz szczegóły
Jaką technologię wykonania tarasu wybrać w naszym klimacie?

Jaką technologię wykonania tarasu wybrać w naszym klimacie?

Zarówno w starych, jak i nowo wzniesionych budynkach coraz częściej można zauważyć bardzo zły stan balkonów i tarasów. Dlaczego tak się dzieje?
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.