Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2019 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Montaż dachowych i ściennych płyt warstwowych

Jacek Sawicki  |  20.12.2010  |  1
Odbiór płyty dachowej przeznaczonej do montażu w określonym miejscu połaci dachowej dokonywany z wcześniej ułożonej płyty
Odbiór płyty dachowej przeznaczonej do montażu w określonym miejscu połaci dachowej dokonywany z wcześniej ułożonej płyty
archiwum autora
Ciąg dalszy artykułu...

Płyty dachowe
Do ich przenoszenia wykorzystuje się dźwigi budowlane. Należy przy tym pamiętać o zachowaniu bezpieczeństwa pracy w strefie pracy żurawia. Wszystkie roboty montażowe trzeba prowadzić zgodnie z ogólnie obowiązującymi przepisami BHP dla robót montażowych i dekarskich, a w czasie montażu stosować sprzęt i urządzenia zabezpieczające przed upadkiem z wysokości. Osobom nieupoważnionym nie wolno przebywać w zakazanych strefach.

Roboty rozpoczyna się od ustawienia pomocniczego rusztowania, z którego prowadzi się wstępnie niezbędne operacje technologiczne. W miarę postępu prac rusztowanie jest usuwane, a jego rolę w takich strefach przejmują sukcesywnie układane płyty dachowe (zdjęcie otwierające).

Zastosowanie ochronnych pomostów roboczych równomiernie rozkładających obciążenia punktowe na płyty (np. od nacisków butów podczas chodzenia) chroni powierzchnie płyt przed uszkodzeniami mechanicznymi. Podczas chodzenia po zamontowanych płytach należy mieć zawsze podeszwy wolne od ostrych, przypadkowo wbitych w nie kawałków/opiłków blachy, nakrętek, wkrętów itp. Najskuteczniejszym sposobem na zachowanie stanu czystości jest utrzymanie porządku na powierzchniach roboczych (usuwanie na bieżąco wszelkich odpadów montażowych).

Sposoby montażu płyt, zachowanie ich kolejności, kierunku układania i ustawień zamków wynikają z zaleceń podawanych w projekcie wykonawczym. Jeżeli nośność konstrukcji dachu jest odpowiednio wytrzymała, to można na nim umieszczać pakiet płyt warstwowych. Podnosi się go wówczas żurawiem budowlanym o odpowiednim udźwigu i dostatecznym wysięgu pracy.

W dalszej kolejności płyty dachowe przenosi się ręcznie lub za pomocą urządzenia dźwigowego na wskazane w projekcie wykonawczym miejsca montowania. Przed ich położeniem należy poprawnie zamontować na płaszczyznach konstrukcji podłoża (w miejscach, które stykać się będą z ułożoną płytą) taśmy uszczelniające oraz przewidziane dolne elementy obróbek blacharskich.

Chodzenie po płytach dopuszczalne jest jedynie po uprzednim zamocowaniu ich do konstrukcji wsporczej i przy niewielkim spadku dachu oraz w bezpiecznych warunkach atmosferycznych (zakazane jest poruszanie się po mokrych i oblodzonych powierzchniach i przy silnych podmuchach wiatru). Z uwagi na specyfikę płyt dachowych podczas ich montażu musi być zachowany minimalny kąt nachylenia, tak aby na połaci dachowej nie dochodziło do powstawania zastoisk wody i ryzyka przedostawania się wód opadowych w ewentualne szczeliny (woda powoduje przebarwienia okładziny, a także inicjuje jej korozję, zwłaszcza na złączach). Ponadto dostanie się wody do izolacji radykalnie obniża jej własności termiczne i grozi postępującą destrukcją połaci (np. rozwarstwianie się płyty na skutek prężności pary wodnej latem i rozsadzeń w wyniku mrozu zimą).

O ile producent nie określa tego w instrukcji inaczej, najczęstsze zalecane wartości minimalnych spadków to: 5% w przypadku płyt dachowych ciągłych (bez świetlików) oraz 7% dla płyt dachowych łączonych na długości lub ze świetlikami. Niezbędne obróbki muszą być wykonane zgodnie z projektem i instrukcją montażu producenta płyt przy korzystaniu z elementów systemowych. Zwraca się uwagę na dokładność połączeń. Miejsca takie wymagają zabezpieczeń przed wnikaniem wód opadowych i wilgoci w możliwe szczeliny oraz ochrony antykorozyjnej. Należy zadbać o poprawne wykonanie wszelkich prac związanych z montażem systemów odwodnienia dachu (rynny o odpowiednich przekrojach, które są dopasowane kształtem, przekrojem i miejscem umocowania do spadku i powierzchni dachu, koryta wewnętrzne itp.). W takich strefach należy zachować szczególną precyzję w pracach montażowych związanych m.in. z poprawnością uszczelnień przed infiltracją wody opadowej, a także eliminujących możliwość tworzenia się po opadach atmosferycznych zastoisk wody.

Literatura
Materiały informacyjne firm: BalexMetal, Barda, Brucha, Izopanel, Kingspan, Ruukki, Trimo i Włozamot.

Konsultacja naukowo-techniczna: Grzegorz Dowal - Brucha GesmbH, Ryszard Kaczmarek - Ruukki Construction, Adam Orzeszak - Trimo Polska

KWIECIEŃ 2008

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak dobrać posadzkę do obiektu?


Wybierz posadzkę, która będzie funkcjonalna i łatwa w czyszczeniu.... ZOBACZ »


Jakie są rodzaje płyt warstwowych?

Prace uszczelniające - postaw na niezawodne rozwiązania »

Ukryte mocowanie oznacza, że łączniki płyt są niewidoczne, co poprawia...
czytaj dalej »

Obecna praktyka projektowania i wykonywania budowli ziemnych i podłoży nawierzchni drogowych mnoży przypadki zastosowania... czytaj dalej »

Wylicz realną stawkę robocizny »


Gdy już myślimy, że mamy wszystko, co niezbędne w programie kosztorysowym, bądź sądzimy (o zgrozo!!!), że "się nie da" czegoś... ZOBACZ »


Wybierz najlepszy materiał do ocieplenia budynku »

Balkony i tarasy - jaką technologię wykonania wybrać?

W obszarze izolacji termicznej, akustycznej i przeciwogniowej, poddaszy oraz ścian działowych o konstrukcji... czytaj dalej » Bardzo istotne jest odpowiednie wykończenie okapu tarasu czy balkonu... czytaj dalej »

Ten system gwarantuje doskonałą izolację termiczną i akustyczną »


Innowacyjny system o wyjątkowym i ekskluzywnym wyglądzie, który poprawia współczesne przestrzenie mieszkalne. ZOBACZ »


Szkło piankowe - czego jeszcze o nim nie wiesz?

Wibroizolacja i wibroakustyka - co warto wiedzieć?

Dzięki swoim właściwościom – m.in. wysokiej odporności na ściskanie, wodoszczelności, paroszczelności... czytaj dalej » Zapewnienie dobrej wibroakustyki dla budynku to coraz częściej wyzwanie dla świadomych i wymagających klientów. czytaj dalej »

Zatrzymaj ciepło i ochroń dom przed zimnem »


Dużym zainteresowaniem właścicieli domów cieszy się też... ZOBACZ »


Czego użyć do izolacji dachu?

Czego jeszcze nie wiesz o izolacji balkonów?

Dostarczamy innowacyjne systemy hydroizolacji oraz pokryć dachowych, mające na celu zmianę sposobu życia i pracy naszych klientów... czytaj dalej » Tradycyjne systemy balkonowe sprawdzają się tylko i wyłącznie wtedy, kiedy wykonawstwo jest na najwyższym poziomie... czytaj dalej »

Najtańszy sposób na wykonanie stropu? Sprawdź »


Przekonaj się, jak wiele zalet ma nowa generacja stropów gęstożebrowych ZOBACZ »


Trwałe mocowanie izolacji - czego użyć?

Jak zabezpieczyć budynek przed wilgocią?

Które parametry gwarantują stabilność układu ociepleniowego i przeciwdziałają drganiom wywołanym przez siły ssące wiatru?
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr...  czytaj dalej »


Czego użyć do izolacji kanałów wentylacyjnych?


Systemy ochrony energii w budownictwie i w instalacjach technicznych, spełniają najbardziej restrykcyjne normy europejskie definiując... ZOBACZ »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Synthos S.A. Synthos S.A.
Grupa Kapitałowa Synthos S.A. jest jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce. Spółka jest pierwszym w Europie...
1/2020

Aktualny numer:

Izolacje 1/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Szron na dachu
  • - Ile można zyskać na termomodernizacji?
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.