Drenaż wewnętrzny i zewnętrzny

Hanna Czerska  |  25.10.2010

Dla trwałości budynku ogromne znaczenie mają suche fundamenty. Oprócz zatem izolowania elementów konstrukcji budynku, takich jak ściany czy podłogi na gruncie, ważne jest zadbanie o to, by w pobliżu fundamentów nie zalegała woda. W celu osuszenia gruntu w najbliższym otoczeniu domu stosuje się drenaż.

Zależnie od sytuacji i rodzaju budynku stosuje się drenaż zewnętrzny lub wewnętrzny. W obu przypadkach instalacja opiera się przede wszystkim na perforowanych rurach drenarskich, które zbierają znajdującą się w gruncie wodę i umożliwiają spływanie jej do studzienki kanalizacyjnej.

Drenaż zewnętrzny ma szersze zastosowanie, natomiast wewnętrzny jest przydatny tam, gdzie nie ma możliwości opasania budynku rurami – tak jest np. w przypadku zabudowy szeregowej – lub woda gromadzi się tylko z jednej strony. Jednak ewentualna naprawa układanego pod podłogą piwnicy drenażu wewnętrznego jest trudna, konieczne jest też zerwanie podłogi. Ponadto ten rodzaj drenażu jest droższy od zewnętrznego.
Każdy drenaż musi poprzedzić wykonanie badań warunków gruntowo-wodnych na działce. Takie działanie zleca się geodecie. Następnie konieczne jest zamówienie projektu instalacji.

Drenaż zewnętrzny
Rury drenarskie układa się wokół podziemnych części budynku. Muszą się one znaleźć ok. 20 cm poniżej górnej krawędzi ław fundamentowych. Nie mogą się jednak znaleźć poniżej poziomu posadowienia budynku, bowiem spływająca do rur woda podmywałaby fundament.
Rury drenarskie mogą być umieszczone tuż przy ławach (drenaż przyścienny) albo w odległości kilku metrów od nich (drenaż odsunięty). Ten drugi rodzaj drenażu jest wykonywany głównie w domach już istniejących, po to by uniknąć konieczności odsłaniania fundamentów.
Wykonanie drenażu zewnętrznego zaczyna się od przygotowania odpowiednio głębokich wykopów wzdłuż trasy przebiegu planowanej instalacji. Dno wykopu wykłada się geowłókniną, która zabezpieczy instalację przed zamuleniem ziemią. Po zmontowaniu rurociągu i obsypaniu go żwirem, całość przykrywa się drugą warstwą geowłókniny.

Drenaż wewnętrzny
Rury drenażu wewnętrznego układa się wokół ścian we wszystkich pomieszczeniach piwnicy oraz na większych powierzchniach także równolegle do krótszego boku. W trakcie budowy domu instalację rozmieszcza się na ziemi, przed zalaniem podłogi w piwnicy wylewką. Jeżeli osuszanie trzeba przeprowadzić, gdy budynek już stoi, rury można ułożyć na podłodze w piwnicy. Niestety, po takim zabiegu będzie ona znacznie niższa. Drugim rozwiązaniem jest usunięcie podłogi i zmontowanie instalacji w wykopach zrobionych wzdłuż planowanej trasy przebiegu instalacji. W takim przypadku należy pamiętać, aby górna krawędź rur nie znajdowała się wyżej niż górna płaszczyzna ławy fundamentowej.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Uszczelnianie trudnych powierzchni! Zobacz, jak to zrobić skutecznie »


Doszczelniając przegrodę od strony wewnętrznej budynku ograniczamy przenikanie pary wodnej do warstwy izolacyjnej, natomiast... ZOBACZ »Tych fachowców najczęściej poszukują Polacy »

Szybki montaż stropu - jak to zrobić »

3/4 Polaków deklaruje, że potrzebuje fachowca do wykonania pracy w domu lub mieszkaniu. Najczęściej poszukiwanym jest...
czytaj dalej »

Oprócz znacznych oszczędności finansowych wynikających między innymi z braku dodatkowych ociepleń, możliwości prowadzenia w stropie instalacji, montażu stropu bez użycia dźwigów i... czytaj dalej »

Czym skutecznie zaizolować fundament?

Zadaniem hydroizolacji jest zablokowanie dostępu wody i wilgoci do wnętrza obiektu budowlanego. Istnieje kilka rodzajów izolacji krystalizujących, a ich znajomość ułatwia zaprojektowanie i wykonanie szczelnej budowli. czytaj dalej »

 


Szukasz wpustu balkonowego dobrej jakości?

Doskonałe rozwiązanie do izolacji dachów płaskich »

Wpust balkonowy prosty, skośny, ogrzewany, nieogrzewany... Dobierz odpowiedni czytaj dalej » Hydroizolacja dachów odbywa się przy pomocy wałków lub natryskowo - najlepszą w danym przypadku metodę dobiera się... czytaj dalej »

Ochroń wnętrze domu przed silnym słońcem » »


Markizy, żaluzje, pergole, rolety - które rozwiązanie sprawdzi się w Twoim przypadku? ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Jak zabezpieczyć rury przed stratami ciepła?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Czym powinieneś kierować się przy wyborze odpowiedniej izolacji rur? czytaj dalej »

Akustyczne płyty ścienne i sufitowe »

Energooszczędne płyty warstwowe z izolacją z wełny mineralnej o unikalnych właściwościach przeciwpożarowych i strukturalnych...  czytaj dalej »


Jak zabepieczyć ocieplenie przed rwącym wiatrem?

Jak uzyskać pełne uprawnienia architektoniczne?

Siły działające na wybrany system ociepleń przenoszone są zarówno przez zaprawę klejową, jak i łączniki fasadowe. Dzięki...
czytaj dalej »

Zobacz, jak otrzymać uprawnienia do samodzielnego wykonywania zawodu architekta w Polsce i UE czytaj dalej »

Jak trwale zabezpieczyć budynki przed wodą?

Skutecznie zabezpiecz budowane konstrukcje przed pożarem »

Rozwijamy kreatywne rozwiązania dla osiągniecia pożądanego sukcesu nawet w przypadku specjalnych projektów czytaj dalej » Masywne elementy budowlane w starych obiektach często nie spełniają wymagań przeciwpożarowych określonych w obowiązujących przepisach. czytaj dalej »

Izolacje piwnic i garaży. Jakie rozwiązanie wybrać?


Bierzemy pod uwagę wszystkie czynniki takie jak np. wymagania techniczne obiektu, dzięki czemu jesteśmy w stanie dopasować idealną oszczędność energii do wskazanego pomieszczenia. ZOBACZ »Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Triflex Polska Triflex Polska
Triflex zyskał na rynku europejskim pozycję lidera w zakresie opracowywania, kompleksowego doradztwa oraz zastosowania uszczelnień i powłok...
7/8/2019

Aktualny numer:

Izolacje 7/8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Wtórne hydroizolacje poziome
  • - Mocowanie elewacji wentylowanych
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.