Drenaż wewnętrzny i zewnętrzny

Hanna Czerska  |  25.10.2010

Dla trwałości budynku ogromne znaczenie mają suche fundamenty. Oprócz zatem izolowania elementów konstrukcji budynku, takich jak ściany czy podłogi na gruncie, ważne jest zadbanie o to, by w pobliżu fundamentów nie zalegała woda. W celu osuszenia gruntu w najbliższym otoczeniu domu stosuje się drenaż.

Zależnie od sytuacji i rodzaju budynku stosuje się drenaż zewnętrzny lub wewnętrzny. W obu przypadkach instalacja opiera się przede wszystkim na perforowanych rurach drenarskich, które zbierają znajdującą się w gruncie wodę i umożliwiają spływanie jej do studzienki kanalizacyjnej.

Drenaż zewnętrzny ma szersze zastosowanie, natomiast wewnętrzny jest przydatny tam, gdzie nie ma możliwości opasania budynku rurami – tak jest np. w przypadku zabudowy szeregowej – lub woda gromadzi się tylko z jednej strony. Jednak ewentualna naprawa układanego pod podłogą piwnicy drenażu wewnętrznego jest trudna, konieczne jest też zerwanie podłogi. Ponadto ten rodzaj drenażu jest droższy od zewnętrznego.
Każdy drenaż musi poprzedzić wykonanie badań warunków gruntowo-wodnych na działce. Takie działanie zleca się geodecie. Następnie konieczne jest zamówienie projektu instalacji.

Drenaż zewnętrzny
Rury drenarskie układa się wokół podziemnych części budynku. Muszą się one znaleźć ok. 20 cm poniżej górnej krawędzi ław fundamentowych. Nie mogą się jednak znaleźć poniżej poziomu posadowienia budynku, bowiem spływająca do rur woda podmywałaby fundament.
Rury drenarskie mogą być umieszczone tuż przy ławach (drenaż przyścienny) albo w odległości kilku metrów od nich (drenaż odsunięty). Ten drugi rodzaj drenażu jest wykonywany głównie w domach już istniejących, po to by uniknąć konieczności odsłaniania fundamentów.
Wykonanie drenażu zewnętrznego zaczyna się od przygotowania odpowiednio głębokich wykopów wzdłuż trasy przebiegu planowanej instalacji. Dno wykopu wykłada się geowłókniną, która zabezpieczy instalację przed zamuleniem ziemią. Po zmontowaniu rurociągu i obsypaniu go żwirem, całość przykrywa się drugą warstwą geowłókniny.

Drenaż wewnętrzny
Rury drenażu wewnętrznego układa się wokół ścian we wszystkich pomieszczeniach piwnicy oraz na większych powierzchniach także równolegle do krótszego boku. W trakcie budowy domu instalację rozmieszcza się na ziemi, przed zalaniem podłogi w piwnicy wylewką. Jeżeli osuszanie trzeba przeprowadzić, gdy budynek już stoi, rury można ułożyć na podłodze w piwnicy. Niestety, po takim zabiegu będzie ona znacznie niższa. Drugim rozwiązaniem jest usunięcie podłogi i zmontowanie instalacji w wykopach zrobionych wzdłuż planowanej trasy przebiegu instalacji. W takim przypadku należy pamiętać, aby górna krawędź rur nie znajdowała się wyżej niż górna płaszczyzna ławy fundamentowej.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Dlaczego hydroizolacja budynków jest tak ważna?

Wyniki badań statystycznych wskazują, że ok. 80% wszystkich uszkodzeń obiektów budowlanych sprowadza się w rezultacie do problemów z nieszczelną hydroizolacją.  czytaj dalej »


Czego użyć do izolacji balkonu, a czego do izolacji dachu?

Szukasz wpustu balkonowego dobrej jakości?

Najczęściej spotykane w polskim budownictwie dachy to dachy płaskie, pokryte papą lub blachą, więc... czytaj dalej » Wpust balkonowy prosty, wpust balkonowy skośny, ogrzewany lub nieogrzewany? Co wybrać? czytaj dalej »

Jak i czym ocieplić poddasze?


W systemie termoizolacji na krokwiach, która z pewnością jest najbardziej efektywną metodą termoizolacji, stosuje się... ZOBACZ »Gdy ważna jest termoizolacyjność i estetyka...

Tłumienie dźwięków uderzeniowych i drgań budynków. Zobacz »

Ukryte mocowanie oznacza, że łączniki płyt są niewidoczne, co poprawia...
czytaj dalej »

Zapewnienie dobrej wibroakustyki dla budynku to coraz częściej wyzwanie dla świadomych i wymagających... czytaj dalej »

Jak zapewnić trwałość mocowania elewacji?


Wsporniki przejmują ciężar muru i za pomocą zabetonowanych szyn kotwiących lub kotew przekazują go na ścianę nośną... ZOBACZ »


Chcesz ograniczyć straty ciepła z budynku? Zobacz »

Jak usunąć wilgoć ze ścian?

W obecnych czasach rosnące ceny energii cieplnej i eketrycznej skłaniają do analizy strat ciepła w budynkach mieszkalnych. Jedynym sposobem ograniczenia kosztów jest...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Jak dobrać posadzkę do obiektu?


Wybierz posadzkę, która będzie funkcjonalna i łatwa i czyszczeniu... ZOBACZ »


Dowiedz się więcej o hydroizolacji dachów »

Popularność tego materiału rośnie. Dlaczego?

Dostarczamy innowacyjne systemy hydroizolacji oraz pokryć dachowych, mające na celu zmianę sposobu życia i pracy naszych klientów... czytaj dalej » To nowoczesny materiał termoizolacyjny, który zdobył... czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji kanałów wentylacyjnych?


Systemy ochrony energii w budownictwie i w instalacjach technicznych, spełniają najbardziej restrykcyjne normy europejskie definiując... ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Szukasz wpustu balkonowego dobrej jakości?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Wpust balkonowy prosty, wpust balkonowy skośny, ogrzewany lub nieogrzewany? Co wybrać? czytaj dalej »

Czego jeszcze nie wiesz o izolacji natryskowej?


Poliole to grupa wyrobów przeznaczonych do wytwarzania szerokiej gamy poliuretanów, które... ZOBACZ »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Synthos S.A. Synthos S.A.
Grupa Kapitałowa Synthos S.A. jest jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce. Spółka jest pierwszym w Europie...
11/12/2019

Aktualny numer:

Izolacje 11/12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Modernizacja poddaszy użytkowych
  • - Okładziny podłogowe
Zobacz szczegóły
Ulga remontowo-modernizacyjna w PIT 2017

Ulga remontowo-modernizacyjna w PIT 2017

W aktualnych przepisach prawa podatkowego nie znajdziemy wielu ulg, które obowiązywały w poprzednich latach. Wśród nich jest ulga remontowo- modernizacyjna. Niektórzy...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.