Drenaż wewnętrzny i zewnętrzny

Hanna Czerska  |  25.10.2010

Dla trwałości budynku ogromne znaczenie mają suche fundamenty. Oprócz zatem izolowania elementów konstrukcji budynku, takich jak ściany czy podłogi na gruncie, ważne jest zadbanie o to, by w pobliżu fundamentów nie zalegała woda. W celu osuszenia gruntu w najbliższym otoczeniu domu stosuje się drenaż.

Zależnie od sytuacji i rodzaju budynku stosuje się drenaż zewnętrzny lub wewnętrzny. W obu przypadkach instalacja opiera się przede wszystkim na perforowanych rurach drenarskich, które zbierają znajdującą się w gruncie wodę i umożliwiają spływanie jej do studzienki kanalizacyjnej.

Drenaż zewnętrzny ma szersze zastosowanie, natomiast wewnętrzny jest przydatny tam, gdzie nie ma możliwości opasania budynku rurami – tak jest np. w przypadku zabudowy szeregowej – lub woda gromadzi się tylko z jednej strony. Jednak ewentualna naprawa układanego pod podłogą piwnicy drenażu wewnętrznego jest trudna, konieczne jest też zerwanie podłogi. Ponadto ten rodzaj drenażu jest droższy od zewnętrznego.
Każdy drenaż musi poprzedzić wykonanie badań warunków gruntowo-wodnych na działce. Takie działanie zleca się geodecie. Następnie konieczne jest zamówienie projektu instalacji.

Drenaż zewnętrzny
Rury drenarskie układa się wokół podziemnych części budynku. Muszą się one znaleźć ok. 20 cm poniżej górnej krawędzi ław fundamentowych. Nie mogą się jednak znaleźć poniżej poziomu posadowienia budynku, bowiem spływająca do rur woda podmywałaby fundament.
Rury drenarskie mogą być umieszczone tuż przy ławach (drenaż przyścienny) albo w odległości kilku metrów od nich (drenaż odsunięty). Ten drugi rodzaj drenażu jest wykonywany głównie w domach już istniejących, po to by uniknąć konieczności odsłaniania fundamentów.
Wykonanie drenażu zewnętrznego zaczyna się od przygotowania odpowiednio głębokich wykopów wzdłuż trasy przebiegu planowanej instalacji. Dno wykopu wykłada się geowłókniną, która zabezpieczy instalację przed zamuleniem ziemią. Po zmontowaniu rurociągu i obsypaniu go żwirem, całość przykrywa się drugą warstwą geowłókniny.

Drenaż wewnętrzny
Rury drenażu wewnętrznego układa się wokół ścian we wszystkich pomieszczeniach piwnicy oraz na większych powierzchniach także równolegle do krótszego boku. W trakcie budowy domu instalację rozmieszcza się na ziemi, przed zalaniem podłogi w piwnicy wylewką. Jeżeli osuszanie trzeba przeprowadzić, gdy budynek już stoi, rury można ułożyć na podłodze w piwnicy. Niestety, po takim zabiegu będzie ona znacznie niższa. Drugim rozwiązaniem jest usunięcie podłogi i zmontowanie instalacji w wykopach zrobionych wzdłuż planowanej trasy przebiegu instalacji. W takim przypadku należy pamiętać, aby górna krawędź rur nie znajdowała się wyżej niż górna płaszczyzna ławy fundamentowej.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak błyskawicznie zlokalizować mostki termiczne?


Szybko znajduj ukryte usterki i skracaj czas diagnostyki... ZOBACZ »


Szybki montaż stropu – jak to zrobić »

Jak dobrać posadzkę do pomieszczenia? Wypróbuj »

Różne wysokości konstrukcyjne stropów i różne rozstawy...
czytaj dalej »

Konfigurator pomoże Ci w łatwy i szybki sposób dobrać... czytaj dalej »

Jak przygotować się do termomodernizacji domu?


Styropian jest praktycznie niezniszczalnym produktem, nie przepuszcza wody, a jeśli chodzi o zachowanie w obecności ognia, to... ZOBACZ »


Czego użyć do izolacji dachu?

Potrzebny Ci wysokiej jakości tynk?

Rozwiązaniem, które zapewnia optymalne zaizolowanie są... czytaj dalej » Tego typu materiałów poszukują najbardziej wymagający użytkownicy, ceniący estetykę, funkcjonalność, bezpieczeństwo oraz... czytaj dalej »

Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr...  czytaj dalej »


Na czym polegają prace uszczelniające?

Wszystko o izolacji instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych »

Prace uszczelniające mają na celu odcięcie niebezpiecznych materiałów, substancji lub po prostu... czytaj dalej » Produkty przeznaczone do instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych, jak i... czytaj dalej »

Chemia budowlana - porady ekspertów »


Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... ZOBACZ »


Jak zapewnić dobrą wibroakustykę budynku?

Wybierz najlepszy materiał do ociepleń »

Zapewnienie dobrej wibroakustyki dla budynku to coraz częściej wyzwanie dla świadomych i wymagających klientów. czytaj dalej » Czym różnią się materiały do izolacji poszczególnych elementów budynku? czytaj dalej »

Jak przygotować się do termomodernizacji domu?


Styropian jest praktycznie niezniszczalnym produktem, nie przepuszcza wody, a jeśli chodzi o zachowanie w obecności ognia, to... ZOBACZ »


Zarabiaj pieniądze sprzedając prąd

Jak zabezpieczyć budynek przed wilgocią?

Ilość energii jaką jest w stanie „wyprodukować” dany system fotowoltaiczny, zależy...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Planujesz wymianę dachu? Sprawdź »


Dzięki lekkości dachówek nie ma potrzeby wzmacniania Twojej starej struktury dachowej. W niektórych przypadkach jest nawet... ZOBACZ »


Żaluzje zewnętrzne - dlaczego warto je zamontować?

Szukasz pomysłu na wykończenie elewacji? Sprawdź

To doskonała inwestycja, która nie tylko podnosi wartość budynku mieszkalnego...
czytaj dalej »

Tynki cienkowarstwowe tworzą ochronno-dekoracyjną zewnętrzną warstwę o wysokiej odporności na... czytaj dalej »

Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Flowcrete Polska Sp. z o.o.
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Jesteśmy producentem i dystrybutorem materiałów do wykonywania bezspoinowch posadzek żywicznych -...
6/2020

Aktualny numer:

Izolacje 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Tynki renowacyjne
  • - Potencjał i funkcje dachów zielonych w miastach
Zobacz szczegóły
Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Trudno wyobrazić sobie nowoczesny dom bez jego wizytówki, czyli balkonu lub tarasu. Elementy te stanowią dodatkową powierzchnię, która pozwala na chwilę oddechu na...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.