Izolacje.com.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Kleje w systemach ociepleń ETICS

Systemy ociepleń ETICS funkcjonują jako układy warstwowe zapewniające określoną izolacyjność cieplną zewnętrznych ścian elewacji budynków. Każda warstwa spełnia ściśle określoną rolę i nie może istnieć samodzielnie.

Zobacz także

PU Polska – Związek Producentów Płyt Warstwowych i Izolacji Płyty warstwowe i odnawialne źródła energii jako duet energooszczędności

Płyty warstwowe i odnawialne źródła energii jako duet energooszczędności Płyty warstwowe i odnawialne źródła energii jako duet energooszczędności

Płyty warstwowe od wielu lat cieszą się niesłabnącą popularnością wśród projektantów i wykonawców skupionych wokół budownictwa przemysłowego. Coraz częściej jednak biura projektowe sięgają po ten produkt...

Płyty warstwowe od wielu lat cieszą się niesłabnącą popularnością wśród projektantów i wykonawców skupionych wokół budownictwa przemysłowego. Coraz częściej jednak biura projektowe sięgają po ten produkt w kontekście domów jedno- lub wielorodzinnych. W zestawieniu z pozyskiwaniem energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii (OZE) stanowią gotowy przepis na sprawnie zaizolowany termicznie budynek z osiągniętą niezależnością energetyczną.

fischer Polska sp. z o.o. Zalecenia dotyczące renowacji istniejącego systemu ETICS

Zalecenia dotyczące renowacji istniejącego systemu ETICS Zalecenia dotyczące renowacji istniejącego systemu ETICS

Przed podjęciem decyzji o wykonaniu dodatkowego docieplenia konieczna jest szczegółowa inwentaryzacja istniejącego układu/systemu ocieplenia oraz podłoża. Ocenę taką należy wykonać etapowo.

Przed podjęciem decyzji o wykonaniu dodatkowego docieplenia konieczna jest szczegółowa inwentaryzacja istniejącego układu/systemu ocieplenia oraz podłoża. Ocenę taką należy wykonać etapowo.

RAXY Sp. z o.o. Nowoczesne technologie w ciepłych i zdrowych budynkach

Nowoczesne technologie w ciepłych i zdrowych budynkach Nowoczesne technologie w ciepłych i zdrowych budynkach

Poznaj innowacyjne, specjalistyczne produkty nadające przegrodom budowlanym odpowiednią trwałość, izolacyjność cieplną i szczelność. Jakie rozwiązania pozwolą nowe oraz remontowane chronić budynki i konstrukcje?

Poznaj innowacyjne, specjalistyczne produkty nadające przegrodom budowlanym odpowiednią trwałość, izolacyjność cieplną i szczelność. Jakie rozwiązania pozwolą nowe oraz remontowane chronić budynki i konstrukcje?

Systemy ociepleń ETICS składają się z następujących warstw: materiału termoizolacyjnego, warstwy zbrojonej siatką, wyprawy tynkarskiej, która dodatkowo może być pokryta farbami elewacyjnymi. Każdą warstwę łączą z podłożem specjalnie dobrane składem kleje, zwane powszechnie zaprawami lub masami klejącymi/klejowymi.

Należy przy tym zaznaczyć, że termin „podłoże” oznacza zarówno pierwotną płaszczyznę elewacji, do której przyklejana jest termoizolacja (zasadniczy składnik systemu), jak i ocieploną termoizolacją płaszczyznę elewacji pokrytą następnie tynkiem cienkowarstwowym (zamykająca warstwa w systemie) (rys.). Z przedstawionego opisu wynika więc, że trójwarstwowy system ociepleń spajają dwie warstwy klejów: klej pod izolację termiczną (łączący materiał izolacyjny z otulaną przez niego zasadniczą powierzchnią ściany), klej na izolacji termicznej – warstwa bazowa (warstwa kleju wraz z wtopioną w nim siatką zbrojącą). Specyfika funkcji obu warstw klejów używanych w tej technologii wynika z pozycjonowania ich w systemie. Ich główne zadania są podobne – oba trwale łączą system i w warunkach użytkowych zachowują jego funkcjonalność.

Rys. 1. Typowy układ warstw w bezspoinowych systemach ociepleniowych: 1 – podłoże (mur), 2 – klej pod izolację termiczną, 3 – materiał termoizolacyjny, 4 – warstwa bazowa kleju, 5 – siatka zbrojąca wtopiona w warstwę bazową kleju, 6 – tynk cienkowarstwowy, którego nawierzchnię często powleka się farbą fasadową

Rys. 1. Typowy układ warstw w bezspoinowych systemach ociepleniowych: 1 – podłoże (mur), 2 – klej pod izolację termiczną, 3 – materiał termoizolacyjny, 4 – warstwa bazowa kleju, 5 – siatka zbrojąca wtopiona w warstwę bazową kleju, 6 – tynk cienkowarstwowy, którego nawierzchnię często powleka się farbą fasadową

Niuanse między nimi wynikają z istotnych różnic w rozłożeniu akcentów. Szczególną rolą kleju pod izolację termiczną jest zachowanie trwałego połączenia podłoża z warstwą termoizolacyjną, a także wyeliminowanie jej deformacji. Zadaniem kleju na izolacji termicznej jest zapewnienie termoizolacji trwałej ochrony przed uszko-dzeniami mechanicznymi, przenikaniem do wnętrza systemu wody i wilgoci, przygotowanie wymaganej jakości podłoża do narzucenia tynku cienkowarstwowego (równego, stabilnego mechanicznie i kohezyjnego dla tynku) oraz spełnienie funkcji bufora termicznego – przejmowanie naprężeń termicznych wynikających z ekspozycji ściany elewacji wystawionej na działania czynników zewnętrznych (głównie promieniowania cieplnego słońca, skokowych wahań temperatur powodowanych zmieniającymi się strefami światłocienia, rozmarzania/zamarzania lub gwałtownym ochłodzeniemgórnej warstwy na skutek opadów, np. gradu).

Na powyższe nakładają się też funkcje bezpieczeństwa użytkowania, w tym także związane z ochroną przeciwpożarową. I co ważne: wraz z układem ociepleniowym muszą zachować wszelkie wymagania techniczne, m.in.: określony opór cieplny, wodochłonność, przyczepność międzywarstwową, funkcjonalność, opór dyfuzyjny, odporność na mróz i starzenie. Powyższe wyszczególnienia funkcji pozwalają wnioskować, że kleje pod izolację termiczną wcale nie muszą spełniać wymogów, które przypisane są klejom stosowanym na izolacji termicznej. Wieloletni wpływ zróżnicowanych zewnętrznych czynników mechanicznych i fizykochemicznych na eksponowanych elewacjach, gdzie położono system ociepleń ETICS, odbija się na jakości jego składników. Do stosowania dopuszczone są tylko te systemy, w których wszystkie składniki są kompatybilne i pozostają zgodne z uwarunkowaniami normowymi.

Taką gwarancję zapewniają więc systemy, które pomyślnie przeszły kompleksowe badania. Ich wiarygodność poświadczają udzielone aprobaty techniczne krajowe lub europejskie wystawiane przez notyfikowane jednostki aprobujące. Ich posiadanie daje rękojmię, że uczestnicy procesu budowlanego (w tym wypadku – ocieplania ścian), czyli inwestorzy, projektanci i wykonawcy, mogą zaufać produktom w granicach określonych w dokumencie aprobującym, ale tylko gdy są składnikami systemu ETICS. Kardynalnym błędem jest zatem stosowanie w jednym systemie elementów składowych należących do różnych systemów ociepleń. W takich systemach po pewnym czasie mogą pojawiać się nieoczekiwane defekty.

Rodzaje klejów

Na rynku klejów przeznaczonych pod warstwy termoizolacyjne obecne są zaprawy klejące, masy klejące oraz pianki/kleje poliuretanowe.

Zaprawy klejące stanowią zazwyczaj suche mieszaniny wypełniaczy mineralnych, cementu, polimerów (np. związki akrylu) oraz włókien celulozy, które w postaci handlowej konfekcjonuje się w workach. Ich zawartość po zmieszaniu z wodą w wymaganych proporcjach (informacja taka jest zwykle podana na opakowaniu) powinno się pozostawić na kilka minut, po czym zaprawę należy wymieszać raz jeszcze.

Czynność ta jest istotna, ponieważ dopiero przy powtórnym mieszaniu dochodzi do równomiernego rozprowadzenia włókien celulozy w masie, co później nadaje stężałej zaprawie korzystne właściwości wytrzymałościowe. Dzięki tej czynności uzyskuje się jednorodną masę gwarantującą stałe parametry całości zaprawy.

Masy klejące dostarczane są w plastikowych lub metalowych pojemnikach w postaci plastycznego, upłynnionego kitu. Zawartość wymaga mieszania z cementem w odpowiednich proporcjach; dopiero po wymieszaniu taki klej jest gotowy do użytku.

Pianki/kleje poliuretanowe to stosunkowo nowe rozwiązanie. Piankę dostarcza się w formie ciśnieniowych, metalowych pojemników/kartuszy gotowych do bezpośredniego użycia. Dozuje się ją przy użyciu specjalnych pistoletów. Główne zalety stosowania takiej pianki to niemal natychmiastowa (po 1–2 godz. od aplikacji) nośność złącza, pozwalająca na dalszą obróbkę płyt termoizolacyjnych (co jest istotne, gdy prace są prowadzone w czasie przymrozków), a także łatwość natrysku piany na powierzchnie klejone. 

Aplikowanie

Kleje w formie zapraw i mas nakładane są pacą zębatą na robocze powierzchnie klejone materiału termoizolacyjnego w ilościach zależnych od rodzaju materiału termoizolacyjnego i stopnia równości podłoża (fot. 1). Ten sposób jest obligatoryjny przy zastosowaniu płyt z wełny mineralnej. Przy płytach styropianowych zwykle stosuje się metodę pasmowo-punktową (gdy podłoża są równe, można rozkładać klej również pacą zębatą). Taka metoda sprowadza się do nałożenia zaprawy klejącej w postaci ramki o szerokości ~5 cm i odpowiedniej grubości wzdłuż krawędzi płyty styropianowej oraz 6 placków o średnicy ~10 cm usytuowanych w centralnych obszarach powierzchni roboczej płyty (obecnie preferuje się układ 3 placków o średnicy w przybliżeniu równej otwartej dłoni dorosłego człowieka), co zapewnia efektywne pokrycie klejem 35–40% powierzchni płyty i gwarantuje jej przyleganie do podłoża (fot. 2). Przy metodzie natrysku powierzchnie klejonych płaszczyzn płyt termoizolacyjnych, względnie podłoża (ściany), również muszą zachować wspomniane proporcje.

Fot. 1. Powierzchnia płyty styropianowej przed przyklejeniem do podłoża, powleczona zaprawą klejową przy użyciu pacy zębatej

Fot. 1. Powierzchnia płyty styropianowej przed przyklejeniem do podłoża, powleczona zaprawą klejową przy użyciu pacy zębatej

Fot. 2. Powierzchnia płyty styropianowej przed przyklejeniem do podłoża, powleczona zaprawą klejową z zachowaniem metody pasmowo-punktowej

Fot. 2. Powierzchnia płyty styropianowej przed przyklejeniem do podłoża, powleczona zaprawą klejową z zachowaniem metody pasmowo-punktowej

Zazwyczaj strumień pianki prowadzi się w formie stykających się ciągów liter WWW lub MMM usytuowanych w kolejnych rzędach (zaprawy klejowe nakładane metodą maszynową, pianki poliuretanowe w kartuszach) (fot. 3). Płyta termoizolacyjna z natryśniętą pianą poliuretanową wymaga niezwłocznego lekkiego docisku do ściany. W tym przypadku należy działać szybko, gdyż piana zaczyna zasychać (wiązać) już po 4–8 min. Wszelkie opóźnienia obniżają skuteczność klejenia.

Fot. 3. Płaszczyzna ściany elewacji powlekana zaprawą klejową za pomocą metody maszynowej. Strumień zaprawy klejowej podawanej z elastycznego przewodu zachowuje na ścianie charakterystyczną formę sinusoidalną.

Fot. 3. Płaszczyzna ściany elewacji powlekana zaprawą klejową za pomocą metody maszynowej. Strumień zaprawy klejowej podawanej z elastycznego przewodu zachowuje na ścianie charakterystyczną formę sinusoidalną.

Charakterystyczne szczegóły montażowe

Warstwa spodnia kleju

Warstwa termoizolacyjna może być wykonana z płyt polistyrenowych w odmianach XPS (polistyren ekstrudowany), EPS (polistyren ekspandowany – styropian) lub wełny mineralnej w formie zwykłej (równoległy układ włókien do powierzchni klejonej lub, częściej, zaburzony układ włókien), względnie typu lamela (prostopadły układ włókien do powierzchni klejonej) (fot. 4). W większości systemów mocowanie termoizolacji na elewacjach odbywa się z zastosowaniem metody klejenia.

Dodatkowo (lecz nieobligatoryjnie) stosowane są łączniki mechaniczne, tzw. kołki. Wyjątek od tej reguły stanowią płyty z wełny mineralnej, które obowiązkowo należy dodatkowo mocować mechanicznie. Dobór parametrów warstwy klejącej (grubość i sposób rozprowadzania kleju) musi zapewniać odpowiedni stopień przyczepności zarówno do podłoża (betonu, muru), jak i do styropianu/wełny mineralnej.

Fot. 4. Przykład ocieplenia wielopiętrowego bloku mieszkalnego styropianem i wełną mineralną

Fot. 4. Przykład ocieplenia wielopiętrowego bloku mieszkalnego styropianem i wełną mineralną. Połączenie obu materiałów izolacyjnych wynika z przepisów budowlanych, które nakazują na wysokościach ponad 25 m (§216 pkt 6 rozporządzenia MI w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie) docieplanie elewacji jedynie wełną mineralną. Prezentowane są stadia wykonywania BSO. Od prawej: czyszczenie podłoża, przyklejanie termoizolacji zaprawą klejącą, kołkowanie termoizolacji, wykonanie warstwy bazowej – zbrojonej siatką z włókna szklanego, nałożenie gotowej wyprawy tynkarskiej w kolorze łososiowym.

Warstwa bazowa (wierzchnia) kleju

Odpowiednie zabezpieczenie warstwy termoizolacyjnej od strony zewnętrznej związane jest z niedoskonałościami termoizolacji stosowanej w systemie ETICS. Ani styropian, ani wełna mineralna nie zachowują odporności na takie uszkodzenia mechaniczne jak wgniecenia. Dodatkowo wełnę charakteryzuje duża nasiąkliwość, natomiast powierzchnie styropianu wystawione na działanie promieniowania UV wymagają dodatkowych zabezpieczeń.

W tej warstwie zatapiana jest siatka zbrojąca wykonana zazwyczaj z włókna szklanego. Jest to newralgiczna czynność rzutująca na trwałość systemu, nadająca mu odpowiednią sztywność, odporność na uszkodzenia mechaniczne, a jednocześnie niedopuszczająca do powstawania zarysowań i zapewniająca ścianie elewacyjnej odpowiednie oddychanie.

Przed przystąpieniem do prac należy przygotować zaprawę klejową (bądź masę) dokładnie według instrukcji producenta kleju/systemodawcy; w przypadku zaprawy – dwukrotnie mieszając ją z wodą, z wykorzystaniem masy – mieszając z cementem. Dopiero tak przygotowane składniki systemu ociepleniowego nadają się do nakładania.

Bywają sytuacje, gdy jeden rodzaj kleju może służyć zarówno do przyklejania warstwy termoizolacyjnej, jak i zatapiania siatki. Takie rozwiązania na ogół traktowane są jako wyższe jakościowo, a więc i droższe. Zazwyczaj w przypadku klejów do przyklejania termoizolacji wymagania są jednakże nieco niższe od wymagań dla warstw bazowych, które muszą mieć większą elastyczność. Przy uprzednim zastosowaniu mechanicznego mocowania termoizolacji warstwę bazową kleju można nakładać dopiero po zakończeniu fazy mocowania, w przeciwnym wypadku mogą wystąpić zjawiska obniżające jakość. W takich wypadkach klej zaciąga się na całej powierzchni termoizolacji, nakładając na niej warstwę 2–3 mm, a następnie zatapia się w nim siatkę zbrojącą z zachowaniem wymaganych szerokości odpowiednich zakładów.

Jej zatapianie należy wykonać w taki sposób, aby całkowicie umieścić ją wewnątrz warstwy kleju (fot. 5). W razie stwierdzenia nierównomiernego zatopienia siatki można za pomocą zaprawy klejowej nałożyć dodatkową warstwę zakrywającą siatkę. Grubość takiej warstwy kleju jest różna w zależności od przyjętego rozwiązania. Nowoczesne kleje (z większą zawartością polimerów i wysokogatunkowej celulozy) pozwalają na wykonanie warstwy o grubości 2–3 mm. Starsze rozwiązania nakazują stosować grubości 3–5 mm. Odstępstwem od tej reguły jest wykonywanie warstw bazowych podwójnie zbrojonych lub zbrojonych tzw. siatką pancerną (o wyższej gramaturze). Warstwy takie mogą być wykorzystywane jako podłoże pod płytki ceramiczne. W przypadku klasycznego systemu ETICS zapewniają wyższą odporność na uszkodzenia mechaniczne.

Fot. 5. Przykład poprawnego powlekania zaprawą klejową strefy graniczących ze sobą pasm siatki zbrojącej. Aby zachować ciągłość warstwy kleju na stykach i przeciwdziałać w takich miejscach tworzeniu się spękań, przyległe pasma siatki nakłada się na zakład, a miejsca takie bardzo dokładnie przeciera zaprawą klejącą

Fot. 5. Przykład poprawnego powlekania zaprawą klejową strefy graniczących ze sobą pasm siatki zbrojącej. Aby zachować ciągłość warstwy kleju na stykach i przeciwdziałać w takich miejscach tworzeniu się spękań, przyległe pasma siatki nakłada się na zakład, a miejsca takie bardzo dokładnie przeciera zaprawą klejącą

Wymagania normowe

Podobnie jak wszystkie składniki systemu ETICS również zaprawy klejące oraz klejowe podlegają badaniom w systemie (układzie) oraz badaniom identyfikacyjnym. Obecnie w Polsce wykonuje się badania na podstawie trzech dokumentów odniesienia, w których zamieszczono metodykę badań oraz wymagania stawiane systemom ociepleniowym i ich składnikom. Najważniejsze, bo zgodne z prawem UE, są Wytyczne do Europejskich Aprobat Technicznych ETAG nr 004/2000 „Złożone systemy izolacji cieplnej z wyprawami tynkarskimi”.

Na podstawie badań według tego dokumentu można się ubiegać o wydanie europejskiej aprobaty technicznej, tzw. ETA. Innymi ciągle obowiązującymi dokumentami są Zalecenia Udzielania Aprobat Technicznych ZUAT-15/V.03/2003 „Zestawy wyrobów do wykonywania ociepleń z zastosowaniem styropianu jako materiału termoizolacyjnego i pocienionej wyprawy tynkarskiej” oraz ZUAT-15/V.04/2003 „Zestawy wyrobów do wykonywania ociepleń z zastosowaniem wełny mineralnej jako materiału termoizolacyjnego i pocienionej wyprawy tynkarskiej”.W przypadku obydwu tych dokumentów obecnie uzgadniane są poprawki precyzujące część wymagań w związku z wprowadzaniem wyrobów termoizolacyjnych o różniących się cechach w stosunku do produktów stosowanych dotychczas. Badania według ZUAT-ów pozwalają o ubieganie się o krajowe aprobaty techniczne. Oprócz tych dokumentów można spotkać również dwie normy europejskie mające status polskich norm: PN-EN 13499:2005 „Wyroby do izolacji cieplnej w budownictwie. Zewnętrzne zespolone systemy ocieplania (ETICS) ze styropianem. Specyfikacja” oraz PN-EN 13500:2005 „Wyroby do izolacji cieplnej w budownictwie. Zewnętrzne zespolone systemy ocieplania (ETICS) z wełną mineralną. Specyfikacja”. Pomimo że obydwie normy podają metodykę badawczą (częściowo) oraz wymagania, z uwagi na brak ustanowienia dla nich mandatu oraz brak perspektyw ich harmonizacji są one dokumentami martwymi i z tego powodu w dalszej części niniejszej publikacji brak do nich odniesień.

Tabela 1. Wymagania dotyczące klejów służących do mocowania warstw termoizolacyjnych do podłoża według procedur ETAG i ZUAT

Tabela 2. Wymagania dotyczące klejów służących do wykonywania warstwy bazowej

Podstawowe wymagania stawiane klejom służącym do przyklejania warstw termoizolacyjnych w systemach BSO przedstawiono w tabeli 1, natomiast w tabeli 2 zamieszczono wymagania stawiane zaprawie/masie klejowej służącej do wykonywania warstwy bazowej. Oprócz wymienionych wymagań należy pamiętać, że warstwa bazowa (klejowa) wpływa również na wyniki uzyskiwane przez cały układ. Dotyczy to przede wszystkim odporności na uderzenie, odporności na przebicie (Perfotest) oraz oporu dyfuzyjnego.

Dodatkowe sprawdzenie kleju służącego do zatapiania siatki z włókna szklanego związane jest z określeniem wytrzymałości na rozerwanie, wydłużenia przy zerwaniu oraz statycznego modułu sprężystości dla kleju po stwardnieniu w dwojakich warunkach: 1) laboratoryjnych i 2) po przeprowadzeniu cykli hydrotermicznych (po starzeniu 80 cykli temperatura–wilgoć + 5 cykli z mrozem) oraz współpracy kleju z siatką zbrojenia (tzw. pasek), na podstawie którego ocenia się typową rozwartość rys w trakcie próby zrywania. Istotne w badaniach klejów jest ich poprawne zidentyfikowanie, a więc określenie: gęstości objętościowej, składu granulometrycznego, zawartości popiołu oraz zawartości suchej substancji w przypadku mas klejowych/klejących, składu granulometrycznego i zawartości popiołu w przypadku zapraw (proszków), gęstości objętościowej i zdolności do retencji wody w przypadku świeżej zaprawy.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

Powiązane

dr inż. Andrzej Konarzewski Panele architektoniczne do budownictwa komercyjnego

Panele architektoniczne do budownictwa komercyjnego Panele architektoniczne do budownictwa komercyjnego

W Europie do opisywania konstrukcji ścian osłonowych z płyt warstwowych w obustronnej okładzinie stalowej z rdzeniem izolacyjnym można wykorzystywać zapisy podane w normie PN-EN 13830.

W Europie do opisywania konstrukcji ścian osłonowych z płyt warstwowych w obustronnej okładzinie stalowej z rdzeniem izolacyjnym można wykorzystywać zapisy podane w normie PN-EN 13830.

mgr inż. Julia Blazy, prof. dr hab. inż. Łukasz Drobiec, dr hab. inż. arch. Rafał Blazy prof. PK Zastosowanie fibrobetonu z włóknami polipropylenowymi w przestrzeniach publicznych

Zastosowanie fibrobetonu z włóknami polipropylenowymi w przestrzeniach publicznych Zastosowanie fibrobetonu z włóknami polipropylenowymi w przestrzeniach publicznych

Beton to materiał o dużej wytrzymałości na ściskanie, ale około dziesięciokrotnie mniejszej wytrzymałości na rozciąganie. Ponadto charakteryzuje się kruchym pękaniem i nie pozwala na przenoszenie naprężeń...

Beton to materiał o dużej wytrzymałości na ściskanie, ale około dziesięciokrotnie mniejszej wytrzymałości na rozciąganie. Ponadto charakteryzuje się kruchym pękaniem i nie pozwala na przenoszenie naprężeń po zarysowaniu.

Redakcja miesięcznika IZOLACJE Tynki gipsowe w pomieszczeniach mokrych i łazienkach

Tynki gipsowe w pomieszczeniach mokrych i łazienkach Tynki gipsowe w pomieszczeniach mokrych i łazienkach

Dobór tynku wewnętrznego do pomieszczeń mokrych lub narażonych na wilgoć nie jest prosty. Takie pomieszczenia mają specjalne wymagania, a rodzaj pokrycia ścian wewnętrznych powinien uwzględniać trudne...

Dobór tynku wewnętrznego do pomieszczeń mokrych lub narażonych na wilgoć nie jest prosty. Takie pomieszczenia mają specjalne wymagania, a rodzaj pokrycia ścian wewnętrznych powinien uwzględniać trudne warunki panujące wewnątrz kuchni czy łazienki. Na szczęście technologia wychodzi inwestorom naprzeciw i efektywne położenie tynku gipsowego w mokrych i wilgotnych pomieszczeniach jest możliwe.

mgr inż. Maciej Rokiel System ETICS – skutki braku analizy dokumentacji projektowej (cz. 4)

System ETICS – skutki braku analizy dokumentacji projektowej (cz. 4) System ETICS – skutki braku analizy dokumentacji projektowej (cz. 4)

Artykuł jest kontynuacją publikacji zamieszczonych kolejno w numerach 3/2022, 4/2022 i 6/2022 miesięcznika IZOLACJE. W tej części skupimy się na tym, jak skutki braku analizy czy wręcz nieprzeczytania...

Artykuł jest kontynuacją publikacji zamieszczonych kolejno w numerach 3/2022, 4/2022 i 6/2022 miesięcznika IZOLACJE. W tej części skupimy się na tym, jak skutki braku analizy czy wręcz nieprzeczytania dokumentacji projektowej mogą wpłynąć na uszkodzenia systemu. Przez „przeczytanie” należy tu także rozumieć zapoznanie się z tekstem kart technicznych stosowanych materiałów.

dr inż. Pavel Zemene, przewodniczący Stowarzyszenia EPS w Republice Czeskiej Bezpieczeństwo pożarowe złożonych systemów izolacji cieplnej ETICS

Bezpieczeństwo pożarowe złożonych systemów izolacji cieplnej ETICS Bezpieczeństwo pożarowe złożonych systemów izolacji cieplnej ETICS

Do bezpieczeństwa pożarowego w budynkach przywiązuje się niezmiernie dużą wagę. Zagadnienie to jest ważne nie tylko ze względu na bezpieczeństwo użytkowników budynku, ale także ze względu na bezpieczną...

Do bezpieczeństwa pożarowego w budynkach przywiązuje się niezmiernie dużą wagę. Zagadnienie to jest ważne nie tylko ze względu na bezpieczeństwo użytkowników budynku, ale także ze względu na bezpieczną eksploatację budynków i ochronę mienia. W praktyce materiały i konstrukcje budowlane muszą spełniać szereg wymagań, związanych między innymi z podstawowymi wymaganiami dotyczącymi stabilności konstrukcji i jej trwałości, izolacyjności termicznej i akustycznej, a także higieny i zdrowia, czy wpływu...

mgr inż. Maciej Rokiel Jak układać płytki wielkoformatowe?

Jak układać płytki wielkoformatowe? Jak układać płytki wielkoformatowe?

Wraz ze wzrostem wielkości płytek (długości ich krawędzi) wzrastają wymogi dotyczące jakości materiałów, precyzji przygotowania podłoża oraz reżimu technologicznego wykonawstwa.

Wraz ze wzrostem wielkości płytek (długości ich krawędzi) wzrastają wymogi dotyczące jakości materiałów, precyzji przygotowania podłoża oraz reżimu technologicznego wykonawstwa.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Właściwości cieplno-wilgotnościowe materiałów budowlanych (cz. 2)

Właściwości cieplno-wilgotnościowe materiałów budowlanych (cz. 2) Właściwości cieplno-wilgotnościowe materiałów budowlanych (cz. 2)

Proces wymiany ciepła przez przegrody budowlane jest nieustalony w czasie, co wynika ze zmienności warunków klimatycznych na zewnątrz budynku oraz m.in. nierównomierności pracy urządzeń grzewczych. Opis...

Proces wymiany ciepła przez przegrody budowlane jest nieustalony w czasie, co wynika ze zmienności warunków klimatycznych na zewnątrz budynku oraz m.in. nierównomierności pracy urządzeń grzewczych. Opis matematyczny tego procesu jest bardzo złożony, dlatego w większości rozwiązań inżynierskich stosuje się uproszczony model ustalonego przepływu ciepła.

mgr inż. Jarosław Stankiewicz Zastosowanie kruszyw lekkich w warstwach izolacyjnych

Zastosowanie kruszyw lekkich w warstwach izolacyjnych Zastosowanie kruszyw lekkich w warstwach izolacyjnych

Kruszywa lekkie są materiałem znanym od starożytności. Aktualnie wyrób ten ma liczną grupę odbiorców nie tylko we współczesnym budownictwie, ale i w innych dziedzinach gospodarki. Spowodowane to jest licznymi...

Kruszywa lekkie są materiałem znanym od starożytności. Aktualnie wyrób ten ma liczną grupę odbiorców nie tylko we współczesnym budownictwie, ale i w innych dziedzinach gospodarki. Spowodowane to jest licznymi zaletami tego wyrobu, takimi jak wysoka izolacyjność cieplna, niska gęstość, niepalność i wysoka mrozoodporność, co pozwala stosować go zarówno w budownictwie, ogrodnictwie, jak i innych branżach.

dr inż. Andrzej Konarzewski, mgr Marek Skowron, mgr inż. Mateusz Skowron Przegląd metod recyklingu i utylizacji odpadowej pianki poliuretanowo‑poliizocyjanurowej powstającej przy produkcji wyrobów budowlanych

Przegląd metod recyklingu i utylizacji odpadowej pianki poliuretanowo‑poliizocyjanurowej powstającej przy produkcji wyrobów budowlanych Przegląd metod recyklingu i utylizacji odpadowej pianki poliuretanowo‑poliizocyjanurowej powstającej przy produkcji wyrobów budowlanych

W trakcie szerokiej i różnorodnej produkcji wyrobów budowlanych ze sztywnej pianki poliuretanowo/poliizocyjanurowej powstaje stosunkowo duża ilość odpadów, które muszą zostać usunięte. Jak przeprowadzić...

W trakcie szerokiej i różnorodnej produkcji wyrobów budowlanych ze sztywnej pianki poliuretanowo/poliizocyjanurowej powstaje stosunkowo duża ilość odpadów, które muszą zostać usunięte. Jak przeprowadzić recykling odpadów z pianki?

Joanna Szot Rodzaje stropów w domach jednorodzinnych

Rodzaje stropów w domach jednorodzinnych Rodzaje stropów w domach jednorodzinnych

Strop dzieli budynek na kondygnacje. Jednak to nie jedyne jego zadanie. Ponadto ten poziomy element konstrukcyjny usztywnia konstrukcję domu i przenosi obciążenia. Musi także stanowić barierę dla dźwięków...

Strop dzieli budynek na kondygnacje. Jednak to nie jedyne jego zadanie. Ponadto ten poziomy element konstrukcyjny usztywnia konstrukcję domu i przenosi obciążenia. Musi także stanowić barierę dla dźwięków i ciepła.

P.P.H.U. EURO-MIX sp. z o.o. EURO-MIX – zaprawy klejące w systemach ociepleń

EURO-MIX – zaprawy klejące w systemach ociepleń EURO-MIX – zaprawy klejące w systemach ociepleń

EURO-MIX to producent chemii budowlanej. W asortymencie firmy znajduje się obecnie ponad 30 produktów, m.in. kleje, tynki, zaprawy, szpachlówki, gładzie, system ocieplania ścian na wełnie i na styropianie....

EURO-MIX to producent chemii budowlanej. W asortymencie firmy znajduje się obecnie ponad 30 produktów, m.in. kleje, tynki, zaprawy, szpachlówki, gładzie, system ocieplania ścian na wełnie i na styropianie. Zaprawy klejące EURO-MIX przeznaczone są do przyklejania wełny lub styropianu do podłoża z cegieł ceramicznych, betonu, tynków cementowych i cementowo­-wapiennych, gładzi cementowej, styropianu i wełny mineralnej w temperaturze od 5 do 25°C.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Układy materiałowe wybranych przegród zewnętrznych w aspekcie wymagań cieplnych (cz. 3)

Układy materiałowe wybranych przegród zewnętrznych w aspekcie wymagań cieplnych (cz. 3) Układy materiałowe wybranych przegród zewnętrznych w aspekcie wymagań cieplnych (cz. 3)

Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych [1] wprowadziło od 31 grudnia 2020 r. nowe wymagania dotyczące izolacyjności cieplnej poprzez zaostrzenie wymagań w zakresie wartości granicznych współczynnika...

Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych [1] wprowadziło od 31 grudnia 2020 r. nowe wymagania dotyczące izolacyjności cieplnej poprzez zaostrzenie wymagań w zakresie wartości granicznych współczynnika przenikania ciepła Uc(max) [W/(m2·K)] dla przegród zewnętrznych oraz wartości granicznych wskaźnika zapotrzebowania na energię pierwotną EP [kWh/(m2·rok)] dla całego budynku. Jednak w rozporządzeniu nie sformułowano wymagań w zakresie ograniczenia strat ciepła przez złącza przegród zewnętrznych...

mgr inż. arch. Tomasz Rybarczyk Zastosowanie keramzytu w remontowanych stropach i podłogach na gruncie

Zastosowanie keramzytu w remontowanych stropach i podłogach na gruncie Zastosowanie keramzytu w remontowanych stropach i podłogach na gruncie

Są sytuacje i miejsca w budynku, w których nie da się zastosować termoizolacji w postaci wełny mineralnej lub styropianu. Wówczas w rozwiązaniach występują inne, alternatywne materiały, które nadają się...

Są sytuacje i miejsca w budynku, w których nie da się zastosować termoizolacji w postaci wełny mineralnej lub styropianu. Wówczas w rozwiązaniach występują inne, alternatywne materiały, które nadają się również do standardowych rozwiązań. Najczęściej ma to miejsce właśnie w przypadkach, w których zastosowanie styropianu i wełny się nie sprawdzi. Takim materiałem, który może w pewnych miejscach zastąpić wiodące materiały termoizolacyjne, jest keramzyt. Ten materiał ma wiele właściwości, które powodują,...

Sebastian Malinowski Kleje żelowe do płytek – właściwości i zastosowanie

Kleje żelowe do płytek – właściwości i zastosowanie Kleje żelowe do płytek – właściwości i zastosowanie

Kleje żelowe do płytek cieszą się coraz większą popularnością. Produkty te mają świetne parametry techniczne, umożliwiają szybki montaż wszelkiego rodzaju okładzin ceramicznych na powierzchni podłóg oraz...

Kleje żelowe do płytek cieszą się coraz większą popularnością. Produkty te mają świetne parametry techniczne, umożliwiają szybki montaż wszelkiego rodzaju okładzin ceramicznych na powierzchni podłóg oraz ścian.

dr inż. Krzysztof Pawłowski prof. PBŚ Projektowanie cieplne przegród stykających się z gruntem

Projektowanie cieplne przegród stykających się z gruntem Projektowanie cieplne przegród stykających się z gruntem

Dla przegród stykających się z gruntem straty ciepła przez przenikanie należą do trudniejszych w obliczeniu. Strumienie cieplne wypływające z ogrzewanego wnętrza mają swój udział w kształtowaniu rozkładu...

Dla przegród stykających się z gruntem straty ciepła przez przenikanie należą do trudniejszych w obliczeniu. Strumienie cieplne wypływające z ogrzewanego wnętrza mają swój udział w kształtowaniu rozkładu temperatur w gruncie pod budynkiem i jego otoczeniu.

Jacek Sawicki, konsultacja dr inż. Szczepan Marczyński – Clematis Źródło Dobrych Pnączy, prof. Jacek Borowski Roślinne izolacje elewacji

Roślinne izolacje elewacji Roślinne izolacje elewacji

Naturalna zieleń na elewacjach obecna jest od dawna. W formie pnączy pokrywa fasady wielu średniowiecznych budowli, wspina się po murach secesyjnych kamienic, nierzadko zdobi frontony XX-wiecznych budynków...

Naturalna zieleń na elewacjach obecna jest od dawna. W formie pnączy pokrywa fasady wielu średniowiecznych budowli, wspina się po murach secesyjnych kamienic, nierzadko zdobi frontony XX-wiecznych budynków jednorodzinnych czy współczesnych, nowoczesnych obiektów budowlanych, jej istnienie wnosi wyjątkowe zalety estetyczne i użytkowe.

mgr inż. Wojciech Rogala Projektowanie i wznoszenie ścian akustycznych w budownictwie wielorodzinnym na przykładzie przegród z wyrobów silikatowych

Projektowanie i wznoszenie ścian akustycznych w budownictwie wielorodzinnym na przykładzie przegród z wyrobów silikatowych Projektowanie i wznoszenie ścian akustycznych w budownictwie wielorodzinnym na przykładzie przegród z wyrobów silikatowych

Ściany z elementów silikatowych w ciągu ostatnich 20 lat znacznie zyskały na popularności [1]. Stanowią obecnie większość przegród akustycznych w budynkach wielorodzinnych, gdzie z uwagi na wiele źródeł...

Ściany z elementów silikatowych w ciągu ostatnich 20 lat znacznie zyskały na popularności [1]. Stanowią obecnie większość przegród akustycznych w budynkach wielorodzinnych, gdzie z uwagi na wiele źródeł hałasu izolacyjność akustyczna stanowi jeden z głównych czynników wpływających na komfort.

LERG SA Poliole poliestrowe Rigidol®

Poliole poliestrowe Rigidol® Poliole poliestrowe Rigidol®

Od lat obserwujemy dynamicznie rozwijający się trend eko, który stopniowo z mody konsumenckiej zaczął wsiąkać w coraz głębsze dziedziny życia społecznego, by w końcu dotrzeć do korzeni funkcjonowania wielu...

Od lat obserwujemy dynamicznie rozwijający się trend eko, który stopniowo z mody konsumenckiej zaczął wsiąkać w coraz głębsze dziedziny życia społecznego, by w końcu dotrzeć do korzeni funkcjonowania wielu biznesów. Obecnie marki, które chcą odnieść sukces, powinny oferować swoim odbiorcom zdecydowanie więcej niż tylko produkt czy usługę wysokiej jakości.

mgr inż. arch. Tomasz Rybarczyk Prefabrykacja w budownictwie

Prefabrykacja w budownictwie Prefabrykacja w budownictwie

Prefabrykacja w projektowaniu i realizacji budynków jest bardzo nośnym tematem, co przekłada się na duże zainteresowanie wśród projektantów i inwestorów tą tematyką. Obecnie wzrasta realizacja budynków...

Prefabrykacja w projektowaniu i realizacji budynków jest bardzo nośnym tematem, co przekłada się na duże zainteresowanie wśród projektantów i inwestorów tą tematyką. Obecnie wzrasta realizacja budynków z prefabrykatów. Można wśród nich wyróżnić realizacje realizowane przy zastosowaniu elementów prefabrykowanych stosowanych od lat oraz takich, które zostały wyprodukowane na specjalne zamówienie do zrealizowania jednego obiektu.

dr inż. Gerard Brzózka Płyty warstwowe o wysokich wskaźnikach izolacyjności akustycznej – studium przypadku

Płyty warstwowe o wysokich wskaźnikach izolacyjności akustycznej – studium przypadku Płyty warstwowe o wysokich wskaźnikach izolacyjności akustycznej – studium przypadku

Płyty warstwowe zastosowane jako przegrody akustyczne stanowią rozwiązanie charakteryzujące się dobrymi własnościami izolacyjnymi głównie w paśmie średnich, jak również wysokich częstotliwości, przy obciążeniu...

Płyty warstwowe zastosowane jako przegrody akustyczne stanowią rozwiązanie charakteryzujące się dobrymi własnościami izolacyjnymi głównie w paśmie średnich, jak również wysokich częstotliwości, przy obciążeniu niewielką masą powierzchniową. W wielu zastosowaniach wyparły typowe rozwiązania przegród masowych (np. z ceramiki, elementów wapienno­ piaskowych, betonu, żelbetu czy gipsu), które cechują się kilkukrotnie wyższymi masami powierzchniowymi.

dr hab. inż. Tomasz Tański, Roman Węglarz Prawidłowy dobór stalowych elementów konstrukcyjnych i materiałów lekkiej obudowy w środowiskach korozyjnych według wytycznych DAFA

Prawidłowy dobór stalowych elementów konstrukcyjnych i materiałów lekkiej obudowy w środowiskach korozyjnych według wytycznych DAFA Prawidłowy dobór stalowych elementów konstrukcyjnych i materiałów lekkiej obudowy w środowiskach korozyjnych według wytycznych DAFA

W świetle zawiłości norm, wymogów projektowych oraz tych istotnych z punktu widzenia inwestora okazuje się, że problem doboru właściwego materiału staje się bardzo złożony. Materiały odpowiadające zarówno...

W świetle zawiłości norm, wymogów projektowych oraz tych istotnych z punktu widzenia inwestora okazuje się, że problem doboru właściwego materiału staje się bardzo złożony. Materiały odpowiadające zarówno za estetykę, jak i przeznaczenie obiektu, m.in. w budownictwie przemysłowym, muszą sprostać wielu wymogom technicznym oraz wizualnym.

dr inż. Jarosław Mucha Współczesne metody inwentaryzacji i badań nieniszczących konstrukcji obiektów i budynków

Współczesne metody inwentaryzacji i badań nieniszczących konstrukcji obiektów i budynków Współczesne metody inwentaryzacji i badań nieniszczących konstrukcji obiektów i budynków

Projektowanie jest początkowym etapem realizacji wszystkich inwestycji budowlanych, mającym decydujący wpływ na kształt, funkcjonalność obiektu, optymalność rozwiązań technicznych, koszty realizacji, niezawodność...

Projektowanie jest początkowym etapem realizacji wszystkich inwestycji budowlanych, mającym decydujący wpływ na kształt, funkcjonalność obiektu, optymalność rozwiązań technicznych, koszty realizacji, niezawodność i trwałość w zakładanym okresie użytkowania. Często realizacja projektowanych inwestycji wykonywana jest w połączeniu z wykorzystaniem obiektów istniejących, które są w złym stanie technicznym, czy też nie posiadają aktualnej dokumentacji technicznej. Prawidłowe, skuteczne i optymalne projektowanie...

mgr inż. Cezariusz Magott, mgr inż. Maciej Rokiel Dokumentacja techniczna prac renowacyjnych – podstawowe zasady (cz. 1)

Dokumentacja techniczna prac renowacyjnych – podstawowe zasady (cz. 1) Dokumentacja techniczna prac renowacyjnych – podstawowe zasady (cz. 1)

Kontynuując zagadnienia związane z analizą dokumentacji technicznej skupiamy się tym razem na omówieniu dokumentacji robót renowacyjnych.

Kontynuując zagadnienia związane z analizą dokumentacji technicznej skupiamy się tym razem na omówieniu dokumentacji robót renowacyjnych.

dr inż. Bartłomiej Monczyński Trudności i ograniczenia związane z wykonywaniem wtórnej hydroizolacji poziomej metodą iniekcji

Trudności i ograniczenia związane z wykonywaniem wtórnej hydroizolacji poziomej metodą iniekcji Trudności i ograniczenia związane z wykonywaniem wtórnej hydroizolacji poziomej metodą iniekcji

Wykonywanie wtórnych hydroizolacji przeciw wilgoci kapilarnej metodą iniekcji można porównać do ocieplania budynku. Obie technologie nie są szczególnie trudne, dopóki mamy do czynienia z pojedynczą przegrodą.

Wykonywanie wtórnych hydroizolacji przeciw wilgoci kapilarnej metodą iniekcji można porównać do ocieplania budynku. Obie technologie nie są szczególnie trudne, dopóki mamy do czynienia z pojedynczą przegrodą.

Wybrane dla Ciebie

Odkryj trendy projektowania elewacji »

Odkryj trendy projektowania elewacji » Odkryj trendy projektowania elewacji »

Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? »

Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? » Jak estetycznie wykończyć ściany - wewnątrz i na zewnątrz? »

Przeciekający dach? Jak temu zapobiec »

Przeciekający dach? Jak temu zapobiec » Przeciekający dach? Jak temu zapobiec »

Dach biosolarny - co to jest? »

Dach biosolarny - co to jest? » Dach biosolarny - co to jest? »

Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem »

Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem » Zobacz, które płyty termoizolacyjne skutecznie ochronią dom przed zimnem »

Polecane produkty z branży budowlanej - Chemia budowlana »

Polecane produkty z branży budowlanej - Chemia budowlana » Polecane produkty z branży budowlanej - Chemia budowlana »

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o izolacjach natryskowych »

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o izolacjach natryskowych » Wszystko, co powinieneś wiedzieć o izolacjach natryskowych »

Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową »

Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową » Przekonaj się, jak inni izolują pianką poliuretanową »

Na czym polega fenomen technologii białej wanny »

Na czym polega fenomen technologii białej wanny » Na czym polega fenomen technologii białej wanny »

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń Podpowiadamy, jak wybrać system ociepleń

Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy »

Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy » Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić renowacje piwnicy »

300% rozciągliwości membrany - TAK! »

300% rozciągliwości membrany - TAK! » 300% rozciągliwości membrany - TAK! »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - Izolacje.com.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.izolacje.com.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.izolacje.com.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.