Rynek pokryć dachowych w Polsce (cz. 1)

Dachowi liderzy opinii

Polski rynek pokryć dachowych jest wyraźnie podzielony. Linię podziału stanowi sposób działania służb nadzoru budowlanego. Tam, gdzie nadzór wyraźnie funkcjonuje, działają w miarę normalne mechanizmy rynkowe, sprzyjające zachowaniu określonych standardów jakościowych. W większości wypadków dotyczy to rynku inwestycji i w dużym stopniu budownictwa użyteczności publicznej.

Rynek budownictwa indywidualnego podlega natomiast odrębnym mechanizmom, ponieważ tam w większości nadzór budowlany działa tylko formalnie. Jego rola ogranicza się do stemplowania wymaganych w procedurze budowlanej dokumentów. Na rzeczywistą kontrolę budowy nikogo z uczestników procesu budowlanego nie stać.

Taki stan rzeczy, trwający już wiele lat, zmienił zasady funkcjonowania rynku w budownictwie indywidualnym. Dodatkowym katalizatorem tych procesów okazało się wejście Polski do Unii Europejskiej. Dynamika zmian spowodowała, że europejskie standardy prawne jeszcze nie działają, a podstawowe, surowe zasady ekonomiczne już tak.

Duże znaczenie mają również oczekiwania społeczne. Polacy chcą szybko osiągnąć europejskie standardy mieszkaniowe (i życiowe). Przy ograniczonych funduszach skutkuje to koniecznością szukania oszczędności na każdym etapie budowy.

Dach jest szczególnym fragmentem każdego budynku – jego budowa kończy stan surowy. Jest to moment, w którym budujący się dostrzegają realne koszty swoich inwestycji skrojonych na miarę oczekiwań. Konieczność oszczędzania dominuje i prowadzi do podświadomego lekceważenia wymogów technicznych, jakie powinien spełniać dach. Zjawisko to dotyczy w różnym stopniu całego budynku. Dlatego m.in. nadzór budowlany przestał funkcjonować w budownictwie indywidualnym.

Na dachach brak nadzoru jest najbardziej zauważalny, ponieważ w technice dachowej dokonał się największy skok technologiczny w porównaniu z budownictwem z okresu PRL-u. Nie oznacza to, że w innych istotnych fragmentach budynków brak nadzoru jest niewidoczny, przeciwnie – bardzo częste jest np. ocieplanie fundamentów nieizolowanym styropianem (fot. 1).

Rozwijające się przez wiele lat zjawisko zanikania nadzoru budowlanego w budownictwie indywidualnym zręcznie wykorzystują projektanci, firmy handlowe i producenci materiałów stosowanych na dachach. Wszystkie te grupy (na szczęście z wyjątkami) dostosowały się do odgrywających na rynku bardzo ważną rolę kryteriów oszczędzania ograniczających jakość techniki wykonawczej.

W zasadzie możemy tu mówić o nieskończonym jeszcze procesie, w którym omawiane zjawisko zaczyna dominować, lecz nie jest jeszcze powszechne.

Prawo próżni

Dynamiczny wzrost ilości oferowanych materiałów i technologii z nimi związanych, jaki nastąpił na początku lat 90., spowodował, że klasyczni liderzy opinii w budownictwie – architekci, konstruktorzy, kierownicy budów – przestali mieć autorytet. Na długi czas ich funkcję przejęły czasopisma branżowe.

Do dzisiaj obserwujemy to zjawisko, które z powodu swojego zastępczego charakteru traci na znaczeniu, ponieważ pojedyncza budowa nie może być akademią, w której wykładowcą jest inwestor. Zwłaszcza technika dachowa szybko wykazała absurdalność tej tendencji.

Zanik nadzoru stworzył lukę rekomendacyjnąwszystkim zaczęło brakować informacji porządkujących technologię i standardy wykonawcze. Każda luka musi być jednak wypełniona. Dlatego skutkiem ubocznym tych wszystkich mechanizmów jest awans wykonawców na liderów opinii rekomendujących nie tylko metody wykonawcze, lecz także polecających materiały do stosowania na dachach.

W większości wypadków ten awans jest niezasłużony, choć nie są temu winni dekarze. Oni również tracą na tym niezależnym od ich woli zjawisku, chociaż jest już wielu umiejętnie wykorzystujących pozycję opiniotwórczych fachowców. Prawdziwi dekarze korzystają z tej pozycji umiarkowanie, ponieważ wiedzą o wynikających z tego niebezpieczeństwach.

Jak już zostało wspomniane, projektanci, firmy handlowe i producenci materiałów dachowych przystosowali się do braku nadzoru budowlanego w budownictwie indywidualnym m.in. w ten sposób, że zaczęli wypełniać powstającą lukę i wykorzystali tradycyjne zaufanie społeczeństwa do rzemieślników.

Tego elementu nie sposób było nie wykorzystaćnarzucał się sam z powodu dominującej wśród inwestorów indywidualnych tendencji do oszczędzania, m.in. również na nadzorowaniu prac.

Artykuł pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 1/2010

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak błyskawicznie zlokalizować mostki termiczne?


Szybko znajduj ukryte usterki i skracaj czas diagnostyki... ZOBACZ »


Szybki montaż stropu – jak to zrobić »

Jak dobrać posadzkę do pomieszczenia? Wypróbuj »

Różne wysokości konstrukcyjne stropów i różne rozstawy...
czytaj dalej »

Konfigurator pomoże Ci w łatwy i szybki sposób dobrać... czytaj dalej »

Jak przygotować się do termomodernizacji domu?


Styropian jest praktycznie niezniszczalnym produktem, nie przepuszcza wody, a jeśli chodzi o zachowanie w obecności ognia, to... ZOBACZ »


Czego użyć do izolacji dachu?

Potrzebny Ci wysokiej jakości tynk?

Rozwiązaniem, które zapewnia optymalne zaizolowanie są... czytaj dalej » Tego typu materiałów poszukują najbardziej wymagający użytkownicy, ceniący estetykę, funkcjonalność, bezpieczeństwo oraz... czytaj dalej »

Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr...  czytaj dalej »


Na czym polegają prace uszczelniające?

Wszystko o izolacji instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych »

Prace uszczelniające mają na celu odcięcie niebezpiecznych materiałów, substancji lub po prostu... czytaj dalej » Produkty przeznaczone do instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych, jak i... czytaj dalej »

Chemia budowlana - porady ekspertów »


Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... ZOBACZ »


Jak zapewnić dobrą wibroakustykę budynku?

Wybierz najlepszy materiał do ociepleń »

Zapewnienie dobrej wibroakustyki dla budynku to coraz częściej wyzwanie dla świadomych i wymagających klientów. czytaj dalej » Czym różnią się materiały do izolacji poszczególnych elementów budynku? czytaj dalej »

Jak przygotować się do termomodernizacji domu?


Styropian jest praktycznie niezniszczalnym produktem, nie przepuszcza wody, a jeśli chodzi o zachowanie w obecności ognia, to... ZOBACZ »


Zarabiaj pieniądze sprzedając prąd

Jak zabezpieczyć budynek przed wilgocią?

Ilość energii jaką jest w stanie „wyprodukować” dany system fotowoltaiczny, zależy...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Planujesz wymianę dachu? Sprawdź »


Dzięki lekkości dachówek nie ma potrzeby wzmacniania Twojej starej struktury dachowej. W niektórych przypadkach jest nawet... ZOBACZ »


Żaluzje zewnętrzne - dlaczego warto je zamontować?

Szukasz pomysłu na wykończenie elewacji? Sprawdź

To doskonała inwestycja, która nie tylko podnosi wartość budynku mieszkalnego...
czytaj dalej »

Tynki cienkowarstwowe tworzą ochronno-dekoracyjną zewnętrzną warstwę o wysokiej odporności na... czytaj dalej »

Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Flowcrete Polska Sp. z o.o.
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Jesteśmy producentem i dystrybutorem materiałów do wykonywania bezspoinowch posadzek żywicznych -...
6/2020

Aktualny numer:

Izolacje 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Tynki renowacyjne
  • - Potencjał i funkcje dachów zielonych w miastach
Zobacz szczegóły
Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Trudno wyobrazić sobie nowoczesny dom bez jego wizytówki, czyli balkonu lub tarasu. Elementy te stanowią dodatkową powierzchnię, która pozwala na chwilę oddechu na...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.