Rynek pokryć dachowych w Polsce (cz. 1)

Dachowi liderzy opinii

Polski rynek pokryć dachowych jest wyraźnie podzielony. Linię podziału stanowi sposób działania służb nadzoru budowlanego. Tam, gdzie nadzór wyraźnie funkcjonuje, działają w miarę normalne mechanizmy rynkowe, sprzyjające zachowaniu określonych standardów jakościowych. W większości wypadków dotyczy to rynku inwestycji i w dużym stopniu budownictwa użyteczności publicznej.

Rynek budownictwa indywidualnego podlega natomiast odrębnym mechanizmom, ponieważ tam w większości nadzór budowlany działa tylko formalnie. Jego rola ogranicza się do stemplowania wymaganych w procedurze budowlanej dokumentów. Na rzeczywistą kontrolę budowy nikogo z uczestników procesu budowlanego nie stać.

Taki stan rzeczy, trwający już wiele lat, zmienił zasady funkcjonowania rynku w budownictwie indywidualnym. Dodatkowym katalizatorem tych procesów okazało się wejście Polski do Unii Europejskiej. Dynamika zmian spowodowała, że europejskie standardy prawne jeszcze nie działają, a podstawowe, surowe zasady ekonomiczne już tak.

Duże znaczenie mają również oczekiwania społeczne. Polacy chcą szybko osiągnąć europejskie standardy mieszkaniowe (i życiowe). Przy ograniczonych funduszach skutkuje to koniecznością szukania oszczędności na każdym etapie budowy.

Dach jest szczególnym fragmentem każdego budynku – jego budowa kończy stan surowy. Jest to moment, w którym budujący się dostrzegają realne koszty swoich inwestycji skrojonych na miarę oczekiwań. Konieczność oszczędzania dominuje i prowadzi do podświadomego lekceważenia wymogów technicznych, jakie powinien spełniać dach. Zjawisko to dotyczy w różnym stopniu całego budynku. Dlatego m.in. nadzór budowlany przestał funkcjonować w budownictwie indywidualnym.

Na dachach brak nadzoru jest najbardziej zauważalny, ponieważ w technice dachowej dokonał się największy skok technologiczny w porównaniu z budownictwem z okresu PRL-u. Nie oznacza to, że w innych istotnych fragmentach budynków brak nadzoru jest niewidoczny, przeciwnie – bardzo częste jest np. ocieplanie fundamentów nieizolowanym styropianem (fot. 1).

Rozwijające się przez wiele lat zjawisko zanikania nadzoru budowlanego w budownictwie indywidualnym zręcznie wykorzystują projektanci, firmy handlowe i producenci materiałów stosowanych na dachach. Wszystkie te grupy (na szczęście z wyjątkami) dostosowały się do odgrywających na rynku bardzo ważną rolę kryteriów oszczędzania ograniczających jakość techniki wykonawczej.

W zasadzie możemy tu mówić o nieskończonym jeszcze procesie, w którym omawiane zjawisko zaczyna dominować, lecz nie jest jeszcze powszechne.

Prawo próżni

Dynamiczny wzrost ilości oferowanych materiałów i technologii z nimi związanych, jaki nastąpił na początku lat 90., spowodował, że klasyczni liderzy opinii w budownictwie – architekci, konstruktorzy, kierownicy budów – przestali mieć autorytet. Na długi czas ich funkcję przejęły czasopisma branżowe.

Do dzisiaj obserwujemy to zjawisko, które z powodu swojego zastępczego charakteru traci na znaczeniu, ponieważ pojedyncza budowa nie może być akademią, w której wykładowcą jest inwestor. Zwłaszcza technika dachowa szybko wykazała absurdalność tej tendencji.

Zanik nadzoru stworzył lukę rekomendacyjnąwszystkim zaczęło brakować informacji porządkujących technologię i standardy wykonawcze. Każda luka musi być jednak wypełniona. Dlatego skutkiem ubocznym tych wszystkich mechanizmów jest awans wykonawców na liderów opinii rekomendujących nie tylko metody wykonawcze, lecz także polecających materiały do stosowania na dachach.

W większości wypadków ten awans jest niezasłużony, choć nie są temu winni dekarze. Oni również tracą na tym niezależnym od ich woli zjawisku, chociaż jest już wielu umiejętnie wykorzystujących pozycję opiniotwórczych fachowców. Prawdziwi dekarze korzystają z tej pozycji umiarkowanie, ponieważ wiedzą o wynikających z tego niebezpieczeństwach.

Jak już zostało wspomniane, projektanci, firmy handlowe i producenci materiałów dachowych przystosowali się do braku nadzoru budowlanego w budownictwie indywidualnym m.in. w ten sposób, że zaczęli wypełniać powstającą lukę i wykorzystali tradycyjne zaufanie społeczeństwa do rzemieślników.

Tego elementu nie sposób było nie wykorzystaćnarzucał się sam z powodu dominującej wśród inwestorów indywidualnych tendencji do oszczędzania, m.in. również na nadzorowaniu prac.

Artykuł pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 1/2010

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Zarabiaj pieniądze sprzedając prąd »

Maksymalną mocą jaką można wykorzystać bezpośrednio z energii słonecznej na jednym metrze kwadratowym powierzchni jest tzw. stała słoneczna, która wynosi...  czytaj dalej »


Czego użyć do izolacji balkonu, a czego do izolacji dachu?

Jak uzyskać pełne uprawnienia architektoniczne?

Najczęściej spotykane w polskim budownictwie dachy to dachy płaskie, pokryte papą lub blachą, więc... czytaj dalej » Co zrobić, by samodzielnie wykonywać zawód architekta w Polsce i UE? czytaj dalej »

Jak i czym ocieplić poddasze?


W systemie termoizolacji na krokwiach, która z pewnością jest najbardziej efektywną metodą termoizolacji, stosuje się... ZOBACZ »Gdy ważna jest termoizolacyjność i estetyka...

Tłumienie dźwięków uderzeniowych i drgań budynków. Zobacz »

Ukryte mocowanie oznacza, że łączniki płyt są niewidoczne, co poprawia...
czytaj dalej »

Zapewnienie dobrej wibroakustyki dla budynku to coraz częściej wyzwanie dla świadomych i wymagających... czytaj dalej »

Jak zapewnić trwałość mocowania elewacji?


Wsporniki przejmują ciężar muru i za pomocą zabetonowanych szyn kotwiących lub kotew przekazują go na ścianę nośną... ZOBACZ »


Chcesz ograniczyć straty ciepła z budynku? Zobacz »

Jak usunąć wilgoć ze ścian?

W obecnych czasach rosnące ceny energii cieplnej i eketrycznej skłaniają do analizy strat ciepła w budynkach mieszkalnych. Jedynym sposobem ograniczenia kosztów jest...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Jak dobrać posadzkę do obiektu?


Wybierz posadzkę, która będzie funkcjonalna i łatwa i czyszczeniu... ZOBACZ »


Dowiedz się więcej o hydroizolacji dachów »

Popularność tego materiału rośnie. Dlaczego?

Dostarczamy innowacyjne systemy hydroizolacji oraz pokryć dachowych, mające na celu zmianę sposobu życia i pracy naszych klientów... czytaj dalej » To nowoczesny materiał termoizolacyjny, który zdobył... czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji kanałów wentylacyjnych?


Systemy ochrony energii w budownictwie i w instalacjach technicznych, spełniają najbardziej restrykcyjne normy europejskie definiując... ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Szukasz wpustu balkonowego dobrej jakości?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Wpust balkonowy prosty, wpust balkonowy skośny, ogrzewany lub nieogrzewany? Co wybrać? czytaj dalej »

Czego jeszcze nie wiesz o izolacji natryskowej?


Poliole to grupa wyrobów przeznaczonych do wytwarzania szerokiej gamy poliuretanów, które... ZOBACZ »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Synthos S.A. Synthos S.A.
Grupa Kapitałowa Synthos S.A. jest jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce. Spółka jest pierwszym w Europie...
11/12/2019

Aktualny numer:

Izolacje 11/12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Modernizacja poddaszy użytkowych
  • - Okładziny podłogowe
Zobacz szczegóły
Ulga remontowo-modernizacyjna w PIT 2017

Ulga remontowo-modernizacyjna w PIT 2017

W aktualnych przepisach prawa podatkowego nie znajdziemy wielu ulg, które obowiązywały w poprzednich latach. Wśród nich jest ulga remontowo- modernizacyjna. Niektórzy...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.