Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2019 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Zasady oceny zgodności wyrobu ze styropianu (EPS) przeznaczonego do stosowania w zespolonych i złożonych systemach ociepleń ETICS (1)

Wyroby do izolacji cieplnej w budownictwie ze styropianu (EPS) według wytycznych normy PN-EN 13172:2008 [1] podlegają trzeciemu systemowi oceny zgodności, którego przeprowadzenie należy głównie do producenta. Zadania laboratorium notyfikowanego ograniczają się do wykonania najważniejszych badań dotyczących np. wartości oporu cieplnego/współczynnika przewodzenia ciepła, wytrzymałości na ściskanie oraz reakcji na ogień. Pozostałe badania powinien wykonać producent lub jego upoważniony przedstawiciel zgodnie z wymaganiami norm PN-EN 13163:2009 [2], Rozdział 7 „Ocena zgodności” oraz PN-EN 13172:2008 [3], Załącznik ZA Postanowienia Dyrektywy UE.

Producenci styropianu w celu obniżenia kosztów badań stosują zasadę łączenia wyrobów w grupy. O łączeniu wyrobów w grupy decyduje możliwość uznania wyników badań określonej właściwości jednego wyrobu z grupy w odniesieniu do innych wyrobów w grupie. Zgodnie z deklaracją producent tworzy różne grupy dla różnych właściwości wyrobów. Przy wyborze zakresu stosowania dla grupy przyjmowana jest zasada „przypadku najgorszego”.

Jak potwierdzają obserwacje przeprowadzone w zakładach produkcyjnych, większość wytwórców ma bardzo skromnie wyposażone laboratoria, co sprawia, iż zakładowa kontrola produkcji nie może kompleksowo prowadzić badań, jak to określono w normie PN-EN 13163:2009 [2], Załącznik B, a to może doprowadzić do sytuacji, że wyrób nie będzie odpowiadał wartościom deklarowanym.

W normie tej podano do wyboru kilka poziomów lub klas każdej właściwości. Przyjęto też, że to producent jest odpowiedzialny za wybór deklarowanego (charakterystycznego) poziomu lub klasy dla danej właściwości wyrobu przeznaczonego do określonego zastosowania.

Szczególnie ważne jest zapewnienie – ze względu na konieczność uzyskania miarodajnych wyników badań współczynnika przewodzenia ciepła – by próbki do badań były reprezentatywne, a więc odpowiadały co najmniej 90% produkcji, wyniki zaś należy oszacować na podstawie obróbki statystycznej przy 90% poziomu ufności.

Do obliczeń statystycznych zaleca się stosowanie normy ISO 12491:1997 [4], lecz nie jest ona szerzej znana. Należy przypomnieć, że wyroby ze styropianu (EPS) po odpowiednim oznakowaniu kodem literowo-liczbowym oraz znakiem CE mogą być stosowane w budownictwie na terytorium Unii Europejskiej.

W celu ułatwienia wyboru odpowiedniego produktu do określonego zastosowania wydane zostały regulacje krajowe: w Polsce PN-B-20132:2005 [5], a w Niemczech DIN 4108-10:2008 [6] oraz inne dokumenty, takie jak: wytyczne ITB do udzielania rekomendacji technicznych dla płyt styropianowych, wytyczne Stowarzyszenia Producentów Wyrobów ze Sztywnych Pianek Izolacyjnych.

Należy też zwrócić uwagę, iż obowiązujące normy ulegają okresowo aktualizacji. I tak pojawiła się i obowiązuje nowa edycja normy PN-EN 13172:2008 [3], która wprowadza dwa zestawy zasad prowadzenia postępowania reklamacyjnego w przypadku skargi na deklarację wyrobu. Jeden zestaw zasad odnosi się do właściwości cieplnych deklarowanych na podstawie danych statystycznych, a drugi do właściwości opartych na deklaracji granicznych klas lub poziomów.

Procedura skargi na wartość współczynnika λD

Szczególnie warta omówienia jest nowa procedura skargi na deklarowaną wartość współczynnika przewodzenia ciepła. Ponieważ właściwość ta oceniana jest na podstawie danych statystycznych, obowiązuje dla niej zasada procedury kontroli wyrywkowej metodą alternatywną. Podczas stosowania tej procedury konieczne jest obliczanie takich wielkości, jak liczebność partii, liczebność próbki, liczba jednostek niezgodnych.

Ponieważ obliczenia przeprowadza się w jednostkach wyrobu, nie bez znaczenia jest ustalenie definicji. Angielski termin „item” przyjęty został w normach na określenie jednostki wyrobu w celu uniknięcia pomyłek z jednostkami, takimi jak sztuki, gramy, metry kwadratowe.

Przy obrocie wyrobami do izolacji cieplnej w budownictwie ze styropianu (EPS) taką jednostką może być np. paczka styropianu zawierająca 10 sztuk płyt o wymiarach 1000×500×50 mm. Za najmniejszą partię wyrobu można natomiast uznać zbiór płyt, który umożliwia zaizolowanie ściany budynku o powierzchni ok. 100 m2.

Według wymienionej normy strona wnosząca skargę zleca pobranie 4 reprezentatywnych próbek (jednostek wyrobu), np. z miejsca zakupu przez jednostkę upoważnioną. Z całą pewnością nie jest zalecane pobieranie próbek ad hoc, gdyż może ono prowadzić do niemożliwego do oszacowania ryzyka, które nie daje formalnej podstawy do przyjęcia lub odrzucenia partii. Jednostka upoważniona przekazuje próbki do upoważnionego laboratorium, które wykonuje cztery badania wartości oporu cieplnego lub współczynnika przewodzenia ciepła według procedur opisanych w normach PN-EN 12667:2002 [7] lub PN-EN 12939:2002 [8].

Tytułem uzupełnienia należy zasygnalizować, że po stwierdzeniu niezgodności już podczas pomiaru grubości wyrobu dalsze badanie wartości współczynnika przewodzenia ciepła może nie być właściwe. Producent styropianu (EPS) może deklarować następujące klasy grubości: T1 z tolerancją ±2 mm albo T2 z tolerancją ±1 mm i musi tego bezwzględnie przestrzegać.

Po wykonaniu pomiarów współczynnika przewodzenia ciepła oznaczonego jako: λ1, λ2, λ3, λ4, następnie wyliczeniu wartości średniej λśr oraz estymacji odchylenia standardowego Sλ należy dokonać porównania, czy λD jest mniejsza/większa od następującego wyrażenia statystycznego (λśr + 0,44·Sλ).

Jeśli λD jest większa niż wyliczona wartość wyrażenia statystycznego, przyjmuje się, że wyrób spełnia wymagania.

W tabeli 1 zestawiono wyniki wartości współczynnika λ wyrobów poddanych reklamacji. Jak z niego wynika, może się zdarzyć, że jeden z wyników pomiarów będzie większy niż wartość deklarowana λD. W takim wypadku, aby udowodnić, że dostarczono partię z uzgodnionym poziomem jakości lub poziomem lepszym od uzgodnionego, należy wykazać, że pozostałe wyniki były odpowiednio niskie.

Reklamacja dotycząca innej właściwości jest łatwiejsza do przeprowadzenia. Upoważnione laboratorium badawcze powinno uzyskać jeden wynik badania odpowiedniej właściwości. Jeśli jest on gorszy niż wartość deklarowana, wyrób uznaje się za niespełniający wymagania, a odbiorca otrzymał partię o nieakceptowanej jakości.

Artykuł pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 11/12/2009

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Przepis na idealnie gładkie i naturalnie białe ściany »


Szybko znajduj ukryte usterki i skracaj czas diagnostyki... ZOBACZ »


Szybki montaż stropu – jak to zrobić »

Jak dobrać optymalną elewację do budynku?

Różne wysokości konstrukcyjne stropów i różne rozstawy...
czytaj dalej »

Począwszy od wyboru rodzaju budynku, w pierwszym kroku, w kolejnych wskaż... czytaj dalej »

Jak przygotować się do termomodernizacji domu?


Styropian jest praktycznie niezniszczalnym produktem, nie przepuszcza wody, a jeśli chodzi o zachowanie w obecności ognia, to... ZOBACZ »


Czego użyć do izolacji dachu?

Potrzebny Ci wysokiej jakości tynk?

Rozwiązaniem, które zapewnia optymalne zaizolowanie są... czytaj dalej » Tego typu materiałów poszukują najbardziej wymagający użytkownicy, ceniący estetykę, funkcjonalność, bezpieczeństwo oraz... czytaj dalej »

Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr...  czytaj dalej »


Na czym polegają prace uszczelniające?

Wszystko o izolacji instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych »

Prace uszczelniające mają na celu odcięcie niebezpiecznych materiałów, substancji lub po prostu... czytaj dalej » Produkty przeznaczone do instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych, jak i... czytaj dalej »

Chemia budowlana - porady ekspertów »


Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... ZOBACZ »


Jak zapewnić dobrą wibroakustykę budynku?

Wybierz najlepszy materiał do ociepleń »

Zapewnienie dobrej wibroakustyki dla budynku to coraz częściej wyzwanie dla świadomych i wymagających klientów. czytaj dalej » Czym różnią się materiały do izolacji poszczególnych elementów budynku? czytaj dalej »

Jak przygotować się do termomodernizacji domu?


Styropian jest praktycznie niezniszczalnym produktem, nie przepuszcza wody, a jeśli chodzi o zachowanie w obecności ognia, to... ZOBACZ »


Zarabiaj pieniądze sprzedając prąd

Jak zabezpieczyć budynek przed wilgocią?

Ilość energii jaką jest w stanie „wyprodukować” dany system fotowoltaiczny, zależy...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Planujesz wymianę dachu? Sprawdź »


Dzięki lekkości dachówek nie ma potrzeby wzmacniania Twojej starej struktury dachowej. W niektórych przypadkach jest nawet... ZOBACZ »


Żaluzje zewnętrzne - dlaczego warto je zamontować?

Szukasz pomysłu na wykończenie elewacji? Sprawdź

To doskonała inwestycja, która nie tylko podnosi wartość budynku mieszkalnego...
czytaj dalej »

Tynki cienkowarstwowe tworzą ochronno-dekoracyjną zewnętrzną warstwę o wysokiej odporności na... czytaj dalej »

Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
6/2020

Aktualny numer:

Izolacje 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Tynki renowacyjne
  • - Potencjał i funkcje dachów zielonych w miastach
Zobacz szczegóły
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Flowcrete Polska Sp. z o.o.
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Jesteśmy producentem i dystrybutorem materiałów do wykonywania bezspoinowch posadzek żywicznych -...
Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Trudno wyobrazić sobie nowoczesny dom bez jego wizytówki, czyli balkonu lub tarasu. Elementy te stanowią dodatkową powierzchnię, która pozwala na chwilę oddechu na...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.