Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Zasady oceny zgodności wyrobu ze styropianu (EPS) przeznaczonego do stosowania w zespolonych i złożonych systemach ociepleń ETICS (1)

Wyroby do izolacji cieplnej w budownictwie ze styropianu (EPS) według wytycznych normy PN-EN 13172:2008 [1] podlegają trzeciemu systemowi oceny zgodności, którego przeprowadzenie należy głównie do producenta. Zadania laboratorium notyfikowanego ograniczają się do wykonania najważniejszych badań dotyczących np. wartości oporu cieplnego/współczynnika przewodzenia ciepła, wytrzymałości na ściskanie oraz reakcji na ogień. Pozostałe badania powinien wykonać producent lub jego upoważniony przedstawiciel zgodnie z wymaganiami norm PN-EN 13163:2009 [2], Rozdział 7 „Ocena zgodności” oraz PN-EN 13172:2008 [3], Załącznik ZA Postanowienia Dyrektywy UE.

Producenci styropianu w celu obniżenia kosztów badań stosują zasadę łączenia wyrobów w grupy. O łączeniu wyrobów w grupy decyduje możliwość uznania wyników badań określonej właściwości jednego wyrobu z grupy w odniesieniu do innych wyrobów w grupie. Zgodnie z deklaracją producent tworzy różne grupy dla różnych właściwości wyrobów. Przy wyborze zakresu stosowania dla grupy przyjmowana jest zasada „przypadku najgorszego”.

Jak potwierdzają obserwacje przeprowadzone w zakładach produkcyjnych, większość wytwórców ma bardzo skromnie wyposażone laboratoria, co sprawia, iż zakładowa kontrola produkcji nie może kompleksowo prowadzić badań, jak to określono w normie PN-EN 13163:2009 [2], Załącznik B, a to może doprowadzić do sytuacji, że wyrób nie będzie odpowiadał wartościom deklarowanym.

W normie tej podano do wyboru kilka poziomów lub klas każdej właściwości. Przyjęto też, że to producent jest odpowiedzialny za wybór deklarowanego (charakterystycznego) poziomu lub klasy dla danej właściwości wyrobu przeznaczonego do określonego zastosowania.

Szczególnie ważne jest zapewnienie – ze względu na konieczność uzyskania miarodajnych wyników badań współczynnika przewodzenia ciepła – by próbki do badań były reprezentatywne, a więc odpowiadały co najmniej 90% produkcji, wyniki zaś należy oszacować na podstawie obróbki statystycznej przy 90% poziomu ufności.

Do obliczeń statystycznych zaleca się stosowanie normy ISO 12491:1997 [4], lecz nie jest ona szerzej znana. Należy przypomnieć, że wyroby ze styropianu (EPS) po odpowiednim oznakowaniu kodem literowo-liczbowym oraz znakiem CE mogą być stosowane w budownictwie na terytorium Unii Europejskiej.

W celu ułatwienia wyboru odpowiedniego produktu do określonego zastosowania wydane zostały regulacje krajowe: w Polsce PN-B-20132:2005 [5], a w Niemczech DIN 4108-10:2008 [6] oraz inne dokumenty, takie jak: wytyczne ITB do udzielania rekomendacji technicznych dla płyt styropianowych, wytyczne Stowarzyszenia Producentów Wyrobów ze Sztywnych Pianek Izolacyjnych.

Należy też zwrócić uwagę, iż obowiązujące normy ulegają okresowo aktualizacji. I tak pojawiła się i obowiązuje nowa edycja normy PN-EN 13172:2008 [3], która wprowadza dwa zestawy zasad prowadzenia postępowania reklamacyjnego w przypadku skargi na deklarację wyrobu. Jeden zestaw zasad odnosi się do właściwości cieplnych deklarowanych na podstawie danych statystycznych, a drugi do właściwości opartych na deklaracji granicznych klas lub poziomów.

Procedura skargi na wartość współczynnika λD

Szczególnie warta omówienia jest nowa procedura skargi na deklarowaną wartość współczynnika przewodzenia ciepła. Ponieważ właściwość ta oceniana jest na podstawie danych statystycznych, obowiązuje dla niej zasada procedury kontroli wyrywkowej metodą alternatywną. Podczas stosowania tej procedury konieczne jest obliczanie takich wielkości, jak liczebność partii, liczebność próbki, liczba jednostek niezgodnych.

Ponieważ obliczenia przeprowadza się w jednostkach wyrobu, nie bez znaczenia jest ustalenie definicji. Angielski termin „item” przyjęty został w normach na określenie jednostki wyrobu w celu uniknięcia pomyłek z jednostkami, takimi jak sztuki, gramy, metry kwadratowe.

Przy obrocie wyrobami do izolacji cieplnej w budownictwie ze styropianu (EPS) taką jednostką może być np. paczka styropianu zawierająca 10 sztuk płyt o wymiarach 1000×500×50 mm. Za najmniejszą partię wyrobu można natomiast uznać zbiór płyt, który umożliwia zaizolowanie ściany budynku o powierzchni ok. 100 m2.

Według wymienionej normy strona wnosząca skargę zleca pobranie 4 reprezentatywnych próbek (jednostek wyrobu), np. z miejsca zakupu przez jednostkę upoważnioną. Z całą pewnością nie jest zalecane pobieranie próbek ad hoc, gdyż może ono prowadzić do niemożliwego do oszacowania ryzyka, które nie daje formalnej podstawy do przyjęcia lub odrzucenia partii. Jednostka upoważniona przekazuje próbki do upoważnionego laboratorium, które wykonuje cztery badania wartości oporu cieplnego lub współczynnika przewodzenia ciepła według procedur opisanych w normach PN-EN 12667:2002 [7] lub PN-EN 12939:2002 [8].

Tytułem uzupełnienia należy zasygnalizować, że po stwierdzeniu niezgodności już podczas pomiaru grubości wyrobu dalsze badanie wartości współczynnika przewodzenia ciepła może nie być właściwe. Producent styropianu (EPS) może deklarować następujące klasy grubości: T1 z tolerancją ±2 mm albo T2 z tolerancją ±1 mm i musi tego bezwzględnie przestrzegać.

Po wykonaniu pomiarów współczynnika przewodzenia ciepła oznaczonego jako: λ1, λ2, λ3, λ4, następnie wyliczeniu wartości średniej λśr oraz estymacji odchylenia standardowego Sλ należy dokonać porównania, czy λD jest mniejsza/większa od następującego wyrażenia statystycznego (λśr + 0,44·Sλ).

Jeśli λD jest większa niż wyliczona wartość wyrażenia statystycznego, przyjmuje się, że wyrób spełnia wymagania.

W tabeli 1 zestawiono wyniki wartości współczynnika λ wyrobów poddanych reklamacji. Jak z niego wynika, może się zdarzyć, że jeden z wyników pomiarów będzie większy niż wartość deklarowana λD. W takim wypadku, aby udowodnić, że dostarczono partię z uzgodnionym poziomem jakości lub poziomem lepszym od uzgodnionego, należy wykazać, że pozostałe wyniki były odpowiednio niskie.

Reklamacja dotycząca innej właściwości jest łatwiejsza do przeprowadzenia. Upoważnione laboratorium badawcze powinno uzyskać jeden wynik badania odpowiedniej właściwości. Jeśli jest on gorszy niż wartość deklarowana, wyrób uznaje się za niespełniający wymagania, a odbiorca otrzymał partię o nieakceptowanej jakości.

Artykuł pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 11/12/2009

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Dlaczego hydroizolacja budynków jest tak ważna?

Wyniki badań statystycznych wskazują, że ok. 80% wszystkich uszkodzeń obiektów budowlanych sprowadza się w rezultacie do problemów z nieszczelną hydroizolacją.  czytaj dalej »


Czego użyć do izolacji balkonu, a czego do izolacji dachu?

Szukasz wpustu balkonowego dobrej jakości?

Najczęściej spotykane w polskim budownictwie dachy to dachy płaskie, pokryte papą lub blachą, więc... czytaj dalej » Wpust balkonowy prosty, wpust balkonowy skośny, ogrzewany lub nieogrzewany? Co wybrać? czytaj dalej »

Jak i czym ocieplić poddasze?


W systemie termoizolacji na krokwiach, która z pewnością jest najbardziej efektywną metodą termoizolacji, stosuje się... ZOBACZ »Gdy ważna jest termoizolacyjność i estetyka...

Tłumienie dźwięków uderzeniowych i drgań budynków. Zobacz »

Ukryte mocowanie oznacza, że łączniki płyt są niewidoczne, co poprawia...
czytaj dalej »

Zapewnienie dobrej wibroakustyki dla budynku to coraz częściej wyzwanie dla świadomych i wymagających... czytaj dalej »

Jak zapewnić trwałość mocowania elewacji?


Wsporniki przejmują ciężar muru i za pomocą zabetonowanych szyn kotwiących lub kotew przekazują go na ścianę nośną... ZOBACZ »


Chcesz ograniczyć straty ciepła z budynku? Zobacz »

Jak usunąć wilgoć ze ścian?

W obecnych czasach rosnące ceny energii cieplnej i eketrycznej skłaniają do analizy strat ciepła w budynkach mieszkalnych. Jedynym sposobem ograniczenia kosztów jest...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Jak dobrać posadzkę do obiektu?


Wybierz posadzkę, która będzie funkcjonalna i łatwa i czyszczeniu... ZOBACZ »


Dowiedz się więcej o hydroizolacji dachów »

Popularność tego materiału rośnie. Dlaczego?

Dostarczamy innowacyjne systemy hydroizolacji oraz pokryć dachowych, mające na celu zmianę sposobu życia i pracy naszych klientów... czytaj dalej » To nowoczesny materiał termoizolacyjny, który zdobył... czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji kanałów wentylacyjnych?


Systemy ochrony energii w budownictwie i w instalacjach technicznych, spełniają najbardziej restrykcyjne normy europejskie definiując... ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Szukasz wpustu balkonowego dobrej jakości?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Wpust balkonowy prosty, wpust balkonowy skośny, ogrzewany lub nieogrzewany? Co wybrać? czytaj dalej »

Czego jeszcze nie wiesz o izolacji natryskowej?


Poliole to grupa wyrobów przeznaczonych do wytwarzania szerokiej gamy poliuretanów, które... ZOBACZ »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Synthos S.A. Synthos S.A.
Grupa Kapitałowa Synthos S.A. jest jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce. Spółka jest pierwszym w Europie...
11/12/2019

Aktualny numer:

Izolacje 11/12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Modernizacja poddaszy użytkowych
  • - Okładziny podłogowe
Zobacz szczegóły
Ulga remontowo-modernizacyjna w PIT 2017

Ulga remontowo-modernizacyjna w PIT 2017

W aktualnych przepisach prawa podatkowego nie znajdziemy wielu ulg, które obowiązywały w poprzednich latach. Wśród nich jest ulga remontowo- modernizacyjna. Niektórzy...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.