Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2019 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Domy modułowe - rodzaje budulca, wykonanie, jakość, czas stawiania i opłacalność

Hanna Czerska  |  08.11.2010
Tektum

Wśród obecnych na polskim rynku technologii budowy domów są też takie, które pozwalają wznieść go bardzo szybko. Niektórzy producenci proponują nawet postawienie domu w dwa dni. I rzeczywiście w tak krótkim czasie możliwe jest zmontowanie np. gotowych modułów. Jednak liczyć się trzeba z koniecznością wcześniejszego przygotowania fundamentów. Zatem ogólny czas trwania budowy musi się przedłużyć, ale i tak można zamieszkać naprawdę szybko.

Krótki czas budowy domu jest możliwy dzięki zastosowaniu technologii prefabrykowanych i modułowych. Elementy domu są przygotowywane w halach produkcyjnych i dostarczane na miejsce montażu specjalnym transportem. Do budowy jest też niezbędny dźwig.

Technologie prefabrykowane bazują na elementach małoformatowych i wielkoformatowych. Pierwsze to przeważnie płyty lub panele, z których zestawia się ściany i stropy, albo robi formę wymagającą wypełnienia mieszanką betonową. Wznoszenie domu z takich prefabrykatów trwa nieco dłużej niż montaż wielkich płyt. Podczas budowy nie jest wymagany duży dźwig; prace często wykonuje się ręcznie, bez pomocy ciężkiego sprzętu. W technologiach wielkoformatowych najczęściej każdy element odpowiada jednej ścianie domu. Tu już dźwig jest niezbędny - nie tylko do rozładowania samochodu, ale też do ustawiania domu. Warto pamiętać, że trzeba mieć dość miejsca, aby kierowca mógł wjechać i manewrować na placu budowy lawetą z elementami domu.

Domy prefabrykowane
Technologie bazujące na elementach prefabrykowanych można podzielić na kilka rodzajów. Są to konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego - tych jest najwięcej, dlatego omówimy je w oddzielnym artykule. Jest też kilka propozycji wykorzystujących keramzytobeton. Ponadto są technologie z pustaków ceramicznych, płyt zrębkowo-cementowych, płyt warstwowych oraz paneli styropianowych, a także wzorowane na murze pruskim.

Keramzytobeton

Wielkowymiarowe elementy ścienne są produkowane z keramzytu oraz betonu jako spoiwa. Zarówno długość, jak i wysokość elementów mogą być różne - zależnie od projektu. Natomiast grubość ścian zawiera się w zakresie od 10 do 24 cm. Podczas produkcji w ścianach umieszcza się rurki i puszki do prowadzenia instalacji elektrycznej. Wykonuje się także bruzdy i otwory do prowadzenia instalacji.

Z elementów keramzytobetonowych można wznosić domy o wysokości kilku kondygnacji. Ich ściany zawsze muszą być ocieplone, mogą więc mieć budowę dwu- lub trójwarstwową (ze ścianką osłonową). Prawidłowo zaizolowana ściana ma współczynnik przenikania ciepła 0,2—0,25 W/(m²K). Dobra jest też izolacyjność akustyczna. Również stropy dla domów z keramzytobetonu są zawczasu przygotowywane w fabryce.

Na bazie keramzytu są też produkowane elementy w systemie klimapor. Także w tym przypadku ściana grubości 24 cm musi być ocieplona – stosuje się 1 cm styropianu EPS 75/040. Dobre własności akumulowania ciepła sprawiają, że we wnętrzu domu latem w dzień panuje przyjemny chłód, nocą zaś ściany oddają ciepło.

Średniej wielkości dom jednorodzinny z prefabrykowanych elementów keramzytobetonowych może być zmontowany w ciągu kilku dni. Przedtem jednak konieczne jest przygotowanie fundamentu, a później wykończenie ścian. Z zewnątrz stosuje się najczęściej tynk mineralny malowany farbami elewacyjnymi, zaś od środka ściany są na tyle gładkie, że można nakleić na nie tapetę lub pomalować farbą po nałożeniu jednej warstwy gipsu.

Dom można posadowić na płycie żelbetowej. Przed montażem ścian konieczne jest wykonanie izolacji poziomej. Montaż ścian parteru, stropu oraz konstrukcji dachu zajmuje jeden dzień. W tym czasie można wznieść nawet dwie kondygnacje. Kolejnym etapem prac jest wykończenie więźby dachowej oraz ułożenie na dachu folii FWK (folii wstępnego krycia). Trzeba także ocieplić i wykończyć ściany zewnętrzne, ułożyć wszystkie instalacje i wykończyć dach. Konieczne jest też przygotowanie podłóg, a to wiąże się z wylaniem wylewki - trzeba odczekać, aż wyschnie.

Posadzka może być dowolna: płytki ceramiczne, panele podłogowe lub drewno. Sufity i ściany wewnętrzne można wyłożyć płytami gipsowo-kartonowymi, na które następnie nakleja się tapetę. Całość prac, od postawienia ścian do oddania domu inwestorowi zajmuje zatem ok. 7 tygodni.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr...  czytaj dalej »


Planujesz wymianę dachu? Sprawdź »


Dzięki lekkości dachówek nie ma potrzeby wzmacniania Twojej starej struktury dachowej. W niektórych przypadkach jest nawet... ZOBACZ »


Jakie są rodzaje płyt warstwowych?

Chcesz wziąć udział w międzynarodowych targach izolacji?

Ukryte mocowanie oznacza, że łączniki płyt są niewidoczne, co poprawia...
czytaj dalej »

"Organizujemy wyjazd na targi izoloacji IEX w formie wystawcy i zwiedzającego!" czytaj dalej »

Pierwszy krok do pozbycia się wilgoci »


Walka z pojawiającą się wilgocią na ścianach powinna zacząć się od... ZOBACZ »


Wybierz najlepszy materiał do ocieplenia budynku »

Balkony i tarasy - jaką technologię wykonania wybrać?

W obszarze izolacji termicznej, akustycznej i przeciwogniowej, poddaszy oraz ścian działowych o konstrukcji... czytaj dalej » Bardzo istotne jest odpowiednie wykończenie okapu tarasu czy balkonu... czytaj dalej »

Ten system gwarantuje doskonałą izolację termiczną i akustyczną »


Innowacyjny system o wyjątkowym i ekskluzywnym wyglądzie, który poprawia współczesne przestrzenie mieszkalne. ZOBACZ »


Doskonała alternatywna dla tradycyjnych izolacji »

Wibroizolacja i wibroakustyka - co warto wiedzieć?

Dzięki swoim właściwościom – m.in. wysokiej odporności na ściskanie, wodoszczelności, paroszczelności... czytaj dalej » To jedyna dostępna na polskim rynku ściana dwuwarstwowa, w której obie warstwy – mur i ocieplenie, wykonane są z tego samego materiału... czytaj dalej »

Zatrzymaj ciepło i ochroń dom przed zimnem »


Dużym zainteresowaniem właścicieli domów cieszy się też... ZOBACZ »


Czego użyć do izolacji dachu?

Czego jeszcze nie wiesz o izolacji balkonów?

Dostarczamy innowacyjne systemy hydroizolacji oraz pokryć dachowych, mające na celu zmianę sposobu życia i pracy naszych klientów... czytaj dalej » Tradycyjne systemy balkonowe sprawdzają się tylko i wyłącznie wtedy, kiedy wykonawstwo jest na najwyższym poziomie... czytaj dalej »

Naprawa balkonów i tarasów - czego użyć?


Balkony, tarasy, loggie i schody są elementami obiektów budowlanych stale narażonymi na niszczące czynniki środowiska... ZOBACZ »


Trwałe mocowanie izolacji - czego użyć?

Jak zabezpieczyć budynek przed wilgocią?

Które parametry gwarantują stabilność układu ociepleniowego i przeciwdziałają drganiom wywołanym przez siły ssące wiatru?
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Przeglądaj materiały budowlane w okazyjnych cenach!


Panele warstwowe są dostępne w różnych kolorach, grubościach izolacji i mogą być produkowane w oparciu o indywidualne wymagania dotyczące długości. ZOBACZ »


Jak zaoszczędzić dzięki kompleksowej izolacji domu?

Chcesz wziąć udział w międzynarodowych targach izolacji?

Ciepło ucieka przez dach, ściany, okna, drzwi oraz podłogi na gruncie lub piwnicę.
czytaj dalej »

"Organizujemy wyjazd na targi izoloacji IEX w formie wystawcy i zwiedzającego!" czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji kanałów wentylacyjnych?


Systemy ochrony energii w budownictwie i w instalacjach technicznych, spełniają najbardziej restrykcyjne normy europejskie definiując... ZOBACZ »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Synthos S.A. Synthos S.A.
Grupa Kapitałowa Synthos S.A. jest jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce. Spółka jest pierwszym w Europie...
2/2020

Aktualny numer:

Izolacje 2/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Ludomir Duda: Warunki Techniczne muszą być zmienione
  • - Płyty fundamentowe - posadowienie i układ warstw
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.