Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Domy modułowe - rodzaje budulca, wykonanie, jakość, czas stawiania i opłacalność

Hanna Czerska  |  08.11.2010
Tektum

Wśród obecnych na polskim rynku technologii budowy domów są też takie, które pozwalają wznieść go bardzo szybko. Niektórzy producenci proponują nawet postawienie domu w dwa dni. I rzeczywiście w tak krótkim czasie możliwe jest zmontowanie np. gotowych modułów. Jednak liczyć się trzeba z koniecznością wcześniejszego przygotowania fundamentów. Zatem ogólny czas trwania budowy musi się przedłużyć, ale i tak można zamieszkać naprawdę szybko.

Krótki czas budowy domu jest możliwy dzięki zastosowaniu technologii prefabrykowanych i modułowych. Elementy domu są przygotowywane w halach produkcyjnych i dostarczane na miejsce montażu specjalnym transportem. Do budowy jest też niezbędny dźwig.

Technologie prefabrykowane bazują na elementach małoformatowych i wielkoformatowych. Pierwsze to przeważnie płyty lub panele, z których zestawia się ściany i stropy, albo robi formę wymagającą wypełnienia mieszanką betonową. Wznoszenie domu z takich prefabrykatów trwa nieco dłużej niż montaż wielkich płyt. Podczas budowy nie jest wymagany duży dźwig; prace często wykonuje się ręcznie, bez pomocy ciężkiego sprzętu. W technologiach wielkoformatowych najczęściej każdy element odpowiada jednej ścianie domu. Tu już dźwig jest niezbędny - nie tylko do rozładowania samochodu, ale też do ustawiania domu. Warto pamiętać, że trzeba mieć dość miejsca, aby kierowca mógł wjechać i manewrować na placu budowy lawetą z elementami domu.

Domy prefabrykowane
Technologie bazujące na elementach prefabrykowanych można podzielić na kilka rodzajów. Są to konstrukcje na bazie szkieletu drewnianego - tych jest najwięcej, dlatego omówimy je w oddzielnym artykule. Jest też kilka propozycji wykorzystujących keramzytobeton. Ponadto są technologie z pustaków ceramicznych, płyt zrębkowo-cementowych, płyt warstwowych oraz paneli styropianowych, a także wzorowane na murze pruskim.

Keramzytobeton

Wielkowymiarowe elementy ścienne są produkowane z keramzytu oraz betonu jako spoiwa. Zarówno długość, jak i wysokość elementów mogą być różne - zależnie od projektu. Natomiast grubość ścian zawiera się w zakresie od 10 do 24 cm. Podczas produkcji w ścianach umieszcza się rurki i puszki do prowadzenia instalacji elektrycznej. Wykonuje się także bruzdy i otwory do prowadzenia instalacji.

Z elementów keramzytobetonowych można wznosić domy o wysokości kilku kondygnacji. Ich ściany zawsze muszą być ocieplone, mogą więc mieć budowę dwu- lub trójwarstwową (ze ścianką osłonową). Prawidłowo zaizolowana ściana ma współczynnik przenikania ciepła 0,2—0,25 W/(m²K). Dobra jest też izolacyjność akustyczna. Również stropy dla domów z keramzytobetonu są zawczasu przygotowywane w fabryce.

Na bazie keramzytu są też produkowane elementy w systemie klimapor. Także w tym przypadku ściana grubości 24 cm musi być ocieplona – stosuje się 1 cm styropianu EPS 75/040. Dobre własności akumulowania ciepła sprawiają, że we wnętrzu domu latem w dzień panuje przyjemny chłód, nocą zaś ściany oddają ciepło.

Średniej wielkości dom jednorodzinny z prefabrykowanych elementów keramzytobetonowych może być zmontowany w ciągu kilku dni. Przedtem jednak konieczne jest przygotowanie fundamentu, a później wykończenie ścian. Z zewnątrz stosuje się najczęściej tynk mineralny malowany farbami elewacyjnymi, zaś od środka ściany są na tyle gładkie, że można nakleić na nie tapetę lub pomalować farbą po nałożeniu jednej warstwy gipsu.

Dom można posadowić na płycie żelbetowej. Przed montażem ścian konieczne jest wykonanie izolacji poziomej. Montaż ścian parteru, stropu oraz konstrukcji dachu zajmuje jeden dzień. W tym czasie można wznieść nawet dwie kondygnacje. Kolejnym etapem prac jest wykończenie więźby dachowej oraz ułożenie na dachu folii FWK (folii wstępnego krycia). Trzeba także ocieplić i wykończyć ściany zewnętrzne, ułożyć wszystkie instalacje i wykończyć dach. Konieczne jest też przygotowanie podłóg, a to wiąże się z wylaniem wylewki - trzeba odczekać, aż wyschnie.

Posadzka może być dowolna: płytki ceramiczne, panele podłogowe lub drewno. Sufity i ściany wewnętrzne można wyłożyć płytami gipsowo-kartonowymi, na które następnie nakleja się tapetę. Całość prac, od postawienia ścian do oddania domu inwestorowi zajmuje zatem ok. 7 tygodni.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Uszczelnianie trudnych powierzchni! Zobacz, jak to zrobić skutecznie »


Doszczelniając przegrodę od strony wewnętrznej budynku ograniczamy przenikanie pary wodnej do warstwy izolacyjnej, natomiast... ZOBACZ »Tych fachowców najczęściej poszukują Polacy »

Ogromna skuteczność tłumienia hałasu! Sprawdź »

3/4 Polaków deklaruje, że potrzebuje fachowca do wykonania pracy w domu lub mieszkaniu. Najczęściej poszukiwanym jest...
czytaj dalej »

Jak skutecznie wytłumić dźwięki w pomieszczeniach? Czym zaizolować podłogi, ściany i sufity? czytaj dalej »

Czym skutecznie zaizolować fundament?

Zadaniem hydroizolacji jest zablokowanie dostępu wody i wilgoci do wnętrza obiektu budowlanego. Istnieje kilka rodzajów izolacji krystalizujących, a ich znajomość ułatwia zaprojektowanie i wykonanie szczelnej budowli. czytaj dalej »

 


Co warto wiedzieć o polimocznikach?

Doskonałe rozwiązanie do izolacji dachów płaskich »

Technologia polimoczników oparta jest na zastosowaniu dwuskładnikowych powłok nakładanych metodą natrysku... czytaj dalej » Hydroizolacja dachów odbywa się przy pomocy wałków lub natryskowo - najlepszą w danym przypadku metodę dobiera się... czytaj dalej »

Ochroń wnętrze domu przed silnym słońcem » »


Markizy, żaluzje, pergole, rolety - które rozwiązanie sprawdzi się w Twoim przypadku? ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Jak zabezpieczyć rury przed stratami ciepła?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Czym powinieneś kierować się przy wyborze odpowiedniej izolacji rur? czytaj dalej »

Akustyczne płyty ścienne i sufitowe »

Energooszczędne płyty warstwowe z izolacją z wełny mineralnej o unikalnych właściwościach przeciwpożarowych i strukturalnych...  czytaj dalej »


Jak zabepieczyć ocieplenie przed rwącym wiatrem?

Wykańczasz dom i potrzebne Ci wysokiej jakości materiały?

Siły działające na wybrany system ociepleń przenoszone są zarówno przez zaprawę klejową, jak i łączniki fasadowe. Dzięki...
czytaj dalej »

Dopasuj rozwiązanie do Twoich potrzeb i rodzaju wykonywach prac... czytaj dalej »

Jak trwale zabezpieczyć budynki przed wodą?

Skutecznie zabezpiecz budowane konstrukcje przed pożarem »

Rozwijamy kreatywne rozwiązania dla osiągniecia pożądanego sukcesu nawet w przypadku specjalnych projektów czytaj dalej » Masywne elementy budowlane w starych obiektach często nie spełniają wymagań przeciwpożarowych określonych w obowiązujących przepisach. czytaj dalej »

Jak naprawić przeciekający dach lub balkon?


Nowoczesne technologie umożliwiają łatwą i szybką aplikację produktu, co pozwala zmniejszyć koszty i skrócić czas wykonania prac. ZOBACZ »Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Triflex Polska Triflex Polska
Triflex zyskał na rynku europejskim pozycję lidera w zakresie opracowywania, kompleksowego doradztwa oraz zastosowania uszczelnień i powłok...
7/8/2019

Aktualny numer:

Izolacje 7/8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Wtórne hydroizolacje poziome
  • - Mocowanie elewacji wentylowanych
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.