Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2019 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Ile warstw ściany?

Hanna Czerska  |  08.11.2010

Przystępując do planowania budowy domu murowanego trzeba baczną uwagę zwrócić na to, jakie mają być ściany. Wybór ich rodzaju jest bardzo istotny, wpływa bowiem na koszty inwestycji i nie tylko. Do wyboru są ściany jedno-, dwu- i trójwarstwowe. Każda z nich ma swoje zalety i wady. Spójrzmy, czym się one charakteryzują.

Ściany jednowarstwowe

Ściany jednowarstwową buduje się szybko. Wznoszone są bowiem z jednego rodzaju materiału, z dużych elementów, z których każdy zajmuje całą grubość ściany. Ściany te nie mają ocieplenia. Współczynnik przenikania ciepła ścian jednowarstwowych, nie może przekraczać 0,5 W/m2K.

Rys. YTONG
Schematyczne przedstawienie ściany jednowarstwowej

Jednak obecnie produkowane materiały murowe pozwalają osiągnąć znacznie korzystniejszy parametr; bloczki z betonu komórkowego grubości 40 cm mają U = 0,23, keramzytobeton z wkładką styropianową - poniżej 0,2. Ściany jednowarstwowe można też budować z bloczków z betonu komórkowego ze styropianem oraz ceramicznych pustaków poryzowanych, których współczynnik przenikania ciepła jest jednak nieco gorszy – przykładowo ściana grubości 44 cm będzie miała 0,31 W/m2K.

Do budowy ścian jednowarstwowych stosuje się elementy o dużych wymiarach: bloczki i pustaki. Dzięki wyprofilowaniu boków w pióro i wpust nie wykonuje się pomiędzy nimi spoin pionowych. Ponieważ ściana nie ma więcej warstw, musi być wymurowana szczególnie starannie. Spoina pozioma musi być bardzo cienka – jedynie 2-3 mm - w przeciwnym bowiem razie będą się tworzyły mostki termiczne. Często do wznoszenia takich ścian stosuje się zaprawy tzw. ciepłochronne, w których znajdują się drobne granulki styropianu lub perlitu. Takie zaprawy są jednak droższe od zwykłych.

Ściany dwuwarstwowe

Rys. MIWO
Ściana dwuwarstwowa: 1 – cienkowarstwowa, mineralna wyprawa tynkarska, 2 – poliestrowa siatka zbrojąca wtopiona w zaprawę klejową, 3 – zaprawa klejowa, 4 – wełna mineralna, 5 – ściana konstrukcyjna, 6 – okładzina wewnętrzna

W tym rozwiązaniu do zewnętrznej strony muru mocowane jest ocieplenie, będące właśnie tą drugą warstwą. Izolacją termiczną może być wełna mineralna lub styropian. Materiał ten osłania się zazwyczaj tynkiem cienkowarstwowym, ale wykończeniem może być też siding winylowy lub drewniana oblicówka.

Mur konstrukcyjny ma grubość 15-25 cm, a jego zadaniem jest przenoszenie obciążeń budynku na fundament. Ocieplenie zaś ma grubość 12-20 cm i to ono decyduje o izolacyjności cieplnej ściany. Warto więc, o ile to możliwe, nie oszczędzać na nim i raczej zwiększyć tę warstwę. Współczynnik przenikania ciepła ścian dwuwarstwowych nie powinien być większy niż 0,3 W/m2K.

W przypadku ścian dwuwarstwowych dość drogi jest tynk, oszczędności można szukać, stosując styropian, który jest tańszy od wełny mineralnej. Ścianę można murować z materiałów ceramicznych, betonu komórkowego, silikatów lub keramzytobetonu. Po jej wzniesieniu następuje etap ocieplania. Styropian mocuje się na zaprawę klejową, zaś mocowanie wełny mineralnej w razie potrzeby wzmacnia się specjalnymi kołkami dociskowymi zaopatrzonymi w talerzyki, które przytrzymując wełnę nie uszkadzając jej.

Ostatnim etapem budowy jest wykończenie na mokro lub na sucho. Podczas wykańczania na mokro materiał izolacyjny pokrywa się zaprawą klejową, w którą wciska się siatkę zbrojącą. Na koniec na ścianę nakłada się tynk i ewentualnie maluje. Wykończenie na sucho polega na przymocowaniu do ściany rusztu – stalowego lub drewnianego, a następnie paneli z tworzywa lub desek.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr...  czytaj dalej »


Planujesz wymianę dachu? Sprawdź »


Dzięki lekkości dachówek nie ma potrzeby wzmacniania Twojej starej struktury dachowej. W niektórych przypadkach jest nawet... ZOBACZ »


Jakie są rodzaje płyt warstwowych?

Chcesz wziąć udział w międzynarodowych targach izolacji?

Ukryte mocowanie oznacza, że łączniki płyt są niewidoczne, co poprawia...
czytaj dalej »

"Organizujemy wyjazd na targi izoloacji IEX w formie wystawcy i zwiedzającego!" czytaj dalej »

Pierwszy krok do pozbycia się wilgoci »


Walka z pojawiającą się wilgocią na ścianach powinna zacząć się od... ZOBACZ »


Wybierz najlepszy materiał do ocieplenia budynku »

Balkony i tarasy - jaką technologię wykonania wybrać?

W obszarze izolacji termicznej, akustycznej i przeciwogniowej, poddaszy oraz ścian działowych o konstrukcji... czytaj dalej » Bardzo istotne jest odpowiednie wykończenie okapu tarasu czy balkonu... czytaj dalej »

Ten system gwarantuje doskonałą izolację termiczną i akustyczną »


Innowacyjny system o wyjątkowym i ekskluzywnym wyglądzie, który poprawia współczesne przestrzenie mieszkalne. ZOBACZ »


Doskonała alternatywna dla tradycyjnych izolacji »

Wibroizolacja i wibroakustyka - co warto wiedzieć?

Dzięki swoim właściwościom – m.in. wysokiej odporności na ściskanie, wodoszczelności, paroszczelności... czytaj dalej » To jedyna dostępna na polskim rynku ściana dwuwarstwowa, w której obie warstwy – mur i ocieplenie, wykonane są z tego samego materiału... czytaj dalej »

Zatrzymaj ciepło i ochroń dom przed zimnem »


Dużym zainteresowaniem właścicieli domów cieszy się też... ZOBACZ »


Czego użyć do izolacji dachu?

Czego jeszcze nie wiesz o izolacji balkonów?

Dostarczamy innowacyjne systemy hydroizolacji oraz pokryć dachowych, mające na celu zmianę sposobu życia i pracy naszych klientów... czytaj dalej » Tradycyjne systemy balkonowe sprawdzają się tylko i wyłącznie wtedy, kiedy wykonawstwo jest na najwyższym poziomie... czytaj dalej »

Naprawa balkonów i tarasów - czego użyć?


Balkony, tarasy, loggie i schody są elementami obiektów budowlanych stale narażonymi na niszczące czynniki środowiska... ZOBACZ »


Trwałe mocowanie izolacji - czego użyć?

Jak zabezpieczyć budynek przed wilgocią?

Które parametry gwarantują stabilność układu ociepleniowego i przeciwdziałają drganiom wywołanym przez siły ssące wiatru?
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Przeglądaj materiały budowlane w okazyjnych cenach!


Panele warstwowe są dostępne w różnych kolorach, grubościach izolacji i mogą być produkowane w oparciu o indywidualne wymagania dotyczące długości. ZOBACZ »


Jak zaoszczędzić dzięki kompleksowej izolacji domu?

Chcesz wziąć udział w międzynarodowych targach izolacji?

Ciepło ucieka przez dach, ściany, okna, drzwi oraz podłogi na gruncie lub piwnicę.
czytaj dalej »

"Organizujemy wyjazd na targi izoloacji IEX w formie wystawcy i zwiedzającego!" czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji kanałów wentylacyjnych?


Systemy ochrony energii w budownictwie i w instalacjach technicznych, spełniają najbardziej restrykcyjne normy europejskie definiując... ZOBACZ »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Synthos S.A. Synthos S.A.
Grupa Kapitałowa Synthos S.A. jest jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce. Spółka jest pierwszym w Europie...
2/2020

Aktualny numer:

Izolacje 2/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Ludomir Duda: Warunki Techniczne muszą być zmienione
  • - Płyty fundamentowe - posadowienie i układ warstw
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.