Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Ile warstw ściany?

Hanna Czerska  |  08.11.2010

Przystępując do planowania budowy domu murowanego trzeba baczną uwagę zwrócić na to, jakie mają być ściany. Wybór ich rodzaju jest bardzo istotny, wpływa bowiem na koszty inwestycji i nie tylko. Do wyboru są ściany jedno-, dwu- i trójwarstwowe. Każda z nich ma swoje zalety i wady. Spójrzmy, czym się one charakteryzują.

Ściany jednowarstwowe

Ściany jednowarstwową buduje się szybko. Wznoszone są bowiem z jednego rodzaju materiału, z dużych elementów, z których każdy zajmuje całą grubość ściany. Ściany te nie mają ocieplenia. Współczynnik przenikania ciepła ścian jednowarstwowych, nie może przekraczać 0,5 W/m2K.

Rys. YTONG
Schematyczne przedstawienie ściany jednowarstwowej

Jednak obecnie produkowane materiały murowe pozwalają osiągnąć znacznie korzystniejszy parametr; bloczki z betonu komórkowego grubości 40 cm mają U = 0,23, keramzytobeton z wkładką styropianową - poniżej 0,2. Ściany jednowarstwowe można też budować z bloczków z betonu komórkowego ze styropianem oraz ceramicznych pustaków poryzowanych, których współczynnik przenikania ciepła jest jednak nieco gorszy – przykładowo ściana grubości 44 cm będzie miała 0,31 W/m2K.

Do budowy ścian jednowarstwowych stosuje się elementy o dużych wymiarach: bloczki i pustaki. Dzięki wyprofilowaniu boków w pióro i wpust nie wykonuje się pomiędzy nimi spoin pionowych. Ponieważ ściana nie ma więcej warstw, musi być wymurowana szczególnie starannie. Spoina pozioma musi być bardzo cienka – jedynie 2-3 mm - w przeciwnym bowiem razie będą się tworzyły mostki termiczne. Często do wznoszenia takich ścian stosuje się zaprawy tzw. ciepłochronne, w których znajdują się drobne granulki styropianu lub perlitu. Takie zaprawy są jednak droższe od zwykłych.

Ściany dwuwarstwowe

Rys. MIWO
Ściana dwuwarstwowa: 1 – cienkowarstwowa, mineralna wyprawa tynkarska, 2 – poliestrowa siatka zbrojąca wtopiona w zaprawę klejową, 3 – zaprawa klejowa, 4 – wełna mineralna, 5 – ściana konstrukcyjna, 6 – okładzina wewnętrzna

W tym rozwiązaniu do zewnętrznej strony muru mocowane jest ocieplenie, będące właśnie tą drugą warstwą. Izolacją termiczną może być wełna mineralna lub styropian. Materiał ten osłania się zazwyczaj tynkiem cienkowarstwowym, ale wykończeniem może być też siding winylowy lub drewniana oblicówka.

Mur konstrukcyjny ma grubość 15-25 cm, a jego zadaniem jest przenoszenie obciążeń budynku na fundament. Ocieplenie zaś ma grubość 12-20 cm i to ono decyduje o izolacyjności cieplnej ściany. Warto więc, o ile to możliwe, nie oszczędzać na nim i raczej zwiększyć tę warstwę. Współczynnik przenikania ciepła ścian dwuwarstwowych nie powinien być większy niż 0,3 W/m2K.

W przypadku ścian dwuwarstwowych dość drogi jest tynk, oszczędności można szukać, stosując styropian, który jest tańszy od wełny mineralnej. Ścianę można murować z materiałów ceramicznych, betonu komórkowego, silikatów lub keramzytobetonu. Po jej wzniesieniu następuje etap ocieplania. Styropian mocuje się na zaprawę klejową, zaś mocowanie wełny mineralnej w razie potrzeby wzmacnia się specjalnymi kołkami dociskowymi zaopatrzonymi w talerzyki, które przytrzymując wełnę nie uszkadzając jej.

Ostatnim etapem budowy jest wykończenie na mokro lub na sucho. Podczas wykańczania na mokro materiał izolacyjny pokrywa się zaprawą klejową, w którą wciska się siatkę zbrojącą. Na koniec na ścianę nakłada się tynk i ewentualnie maluje. Wykończenie na sucho polega na przymocowaniu do ściany rusztu – stalowego lub drewnianego, a następnie paneli z tworzywa lub desek.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Uszczelnianie trudnych powierzchni! Zobacz, jak to zrobić skutecznie »


Doszczelniając przegrodę od strony wewnętrznej budynku ograniczamy przenikanie pary wodnej do warstwy izolacyjnej, natomiast... ZOBACZ »Tych fachowców najczęściej poszukują Polacy »

Ogromna skuteczność tłumienia hałasu! Sprawdź »

3/4 Polaków deklaruje, że potrzebuje fachowca do wykonania pracy w domu lub mieszkaniu. Najczęściej poszukiwanym jest...
czytaj dalej »

Jak skutecznie wytłumić dźwięki w pomieszczeniach? Czym zaizolować podłogi, ściany i sufity? czytaj dalej »

Czym skutecznie zaizolować fundament?

Zadaniem hydroizolacji jest zablokowanie dostępu wody i wilgoci do wnętrza obiektu budowlanego. Istnieje kilka rodzajów izolacji krystalizujących, a ich znajomość ułatwia zaprojektowanie i wykonanie szczelnej budowli. czytaj dalej »

 


Co warto wiedzieć o polimocznikach?

Doskonałe rozwiązanie do izolacji dachów płaskich »

Technologia polimoczników oparta jest na zastosowaniu dwuskładnikowych powłok nakładanych metodą natrysku... czytaj dalej » Hydroizolacja dachów odbywa się przy pomocy wałków lub natryskowo - najlepszą w danym przypadku metodę dobiera się... czytaj dalej »

Ochroń wnętrze domu przed silnym słońcem » »


Markizy, żaluzje, pergole, rolety - które rozwiązanie sprawdzi się w Twoim przypadku? ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Jak zabezpieczyć rury przed stratami ciepła?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Czym powinieneś kierować się przy wyborze odpowiedniej izolacji rur? czytaj dalej »

Akustyczne płyty ścienne i sufitowe »

Energooszczędne płyty warstwowe z izolacją z wełny mineralnej o unikalnych właściwościach przeciwpożarowych i strukturalnych...  czytaj dalej »


Jak zabepieczyć ocieplenie przed rwącym wiatrem?

Wykańczasz dom i potrzebne Ci wysokiej jakości materiały?

Siły działające na wybrany system ociepleń przenoszone są zarówno przez zaprawę klejową, jak i łączniki fasadowe. Dzięki...
czytaj dalej »

Dopasuj rozwiązanie do Twoich potrzeb i rodzaju wykonywach prac... czytaj dalej »

Jak trwale zabezpieczyć budynki przed wodą?

Skutecznie zabezpiecz budowane konstrukcje przed pożarem »

Rozwijamy kreatywne rozwiązania dla osiągniecia pożądanego sukcesu nawet w przypadku specjalnych projektów czytaj dalej » Masywne elementy budowlane w starych obiektach często nie spełniają wymagań przeciwpożarowych określonych w obowiązujących przepisach. czytaj dalej »

Jak naprawić przeciekający dach lub balkon?


Nowoczesne technologie umożliwiają łatwą i szybką aplikację produktu, co pozwala zmniejszyć koszty i skrócić czas wykonania prac. ZOBACZ »Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Triflex Polska Triflex Polska
Triflex zyskał na rynku europejskim pozycję lidera w zakresie opracowywania, kompleksowego doradztwa oraz zastosowania uszczelnień i powłok...
7/8/2019

Aktualny numer:

Izolacje 7/8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Wtórne hydroizolacje poziome
  • - Mocowanie elewacji wentylowanych
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.