Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dotacja na kolektory słoneczne

Kolektory słoneczne to urządzenia wykorzystujące energię słoneczną do ogrzewania wody użytkowej.
Kolektory słoneczne to urządzenia wykorzystujące energię słoneczną do ogrzewania wody użytkowej.
Velux

Wykorzystywanie alternatywnych źródeł energii do ogrzewania domu czy wody budzi coraz większe zainteresowanie wśród inwestorów. Jest ono korzystne przede wszystkim w dwóch aspektach: obniżenia kosztów eksploatacji domu i ochrony środowiska.

Teraz, dzięki programowi uruchomionemu przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, można dodatkowo zyskać 45 proc. dopłaty do kredytu na zakup i montaż kolektorów słonecznych.

Kolektory słoneczne to urządzenia wykorzystujące energię słoneczną do ogrzewania wody użytkowej. Instalacja solarna jest w stanie pokryć nawet 70 proc. całkowitego zapotrzebowania na energię do ogrzania wody użytkowej.

Trzeba pamiętać, że montaż kolektora nie eliminuje konieczności posiadania dodatkowego źródła ogrzewania wody, nie mniej jednak jego działanie pozwala na znaczne obniżenie kosztów.

Kto może skorzystać z dofinansowania?

Dotacja przeznaczona jest dla osób fizycznych (kredytu z dotacją nie mogą jednak uzyskać beneficjenci w ramach prowadzonej przez nich działalności gospodarczej) dysponujących prawem do nieruchomości oraz dla wspólnot mieszkaniowych przy czym ich budynki nie mogą być podłączone do sieci ciepłowniczej. 

Koszty kwalifikowane

Dofinansowaniem mogą być objęte koszty kwalifikowane, poniesione od daty złożenia wniosku o kredyt wraz z wnioskiem o dotację (data wystawienia faktury nie może być wcześniejsza niż data wpływu wniosku). Do kosztów kwalifikowanych zaliczymy:

  • koszty sporządzenia projektu budowlano-wykonawczego,
  • koszt zakupu nowych instalacji kolektorów słonecznych (kolektory słoneczne, zasobnik, przewody instalacyjne, aparatura kontrolno pomiarowa i automatyka),
  • koszt zakupu ciepłomierza spełniającego normy PN EN 1434,
  • koszt montażu kolektora słonecznego,
  • koszt zapłaconego podatku VAT. 

Unijny certyfikat Solar Keymark

 Koszt kolektora zostanie zakwalifikowany wyłącznie wtedy, gdy jego dostawca legitymuje się sprawozdaniem potwierdzającym zgodność kolektora z określoną w innych przepisach normą (PN EN-12975-2) oraz posiadaniem unijnego certyfikatu na znak Solar Keymark.

"Certyfikat ten oznacza, że polskie kolektory słoneczne nie odbiegają jakościowo od europejskich produktów. Wysokość dopłaty ma wynosić 45 proc. brutto powyższych kosztów, przy czym będzie ona obliczana proporcjonalnie do kosztów nieprzekraczających 2 500 złotych za metr kwadratowy powierzchni zainstalowanych kolektorów. NFOŚiGW przeznaczył 300 mln złotych do wypłacenia w latach 2010 - 2014" - komentuje Monika Baran.

 

Kto może udzielać kredytu

Program dotacji jest instrumentem finansowym powstałym dzięki współpracy NFOŚiGW ze Związkiem Banków Polskich. 17 czerwca br. doszło do zawarcia umowy między Zarządem Funduszu a kilkoma polskimi bankami, które będą oferować preferencyjne kredyty z dopłatą państwa.

Wśród tych banków znalazły się Bank Ochrony Środowiska SA, Bank Polskiej Spółdzielczości SA oraz zrzeszone banki spółdzielcze, Gospodarczy Bank Wielkopolski SA oraz zrzeszone banki spółdzielcze, Mazowiecki Bank Regionalny SA oraz zrzeszone banki spółdzielcze, Krakowski Bank Spółdzielczy oraz Warszawski Bank Spółdzielczy.

Kiedy to się naprawde opłaci?

Warto wiedzieć, że stopa zwrotu inwestycji zależy od kilku czynników. Na jej wielkość wpływa przede wszystkim stosowane dotychczas źródło energii, wykorzystywane do podgrzewana wody. Okazuje się, że najbardziej opłacalny finansowo jest montaż kolektorów słonecznych przy ogrzewaniu wody prądem elektrycznym.

Opłacalność inwestycji zależy również od liczby osób korzystających z instalacji kolektorowej. Dla pięcioosobowej rodziny korzystającej z instalacji kolektorowej oraz ogrzewającej wodę dodatkowo za pomocą energii elektrycznej czas zwrotu inwestycji wynosi około 5-6 lat.

Źródło: www.archeton.pl

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Najlepszy system stropowy?


Betonowe stropy można produkować na różne sposoby – z betonu przygotowanego na placu budowy lub w fabryce, gdzie panują kutemu optymalne warunki. ZOBACZ »Odkryj nowy wymiar bezpieczeństwa dla Twojego domu »

Żaluzje ceramiczne, szklane, wentylowane. Co wybrać?

Każdemu z nas zależy na zapewnieniu odpowiedniego bezpieczeństwa swoim bliskim i miejscu, które jest dla nas najważniejsze. Wybór...
czytaj dalej »

Które rozwiązanie sprawdzi się w Twoim przypadku? Jak ochronić wnętrze przed słońcem, hałasem lub zimnem? czytaj dalej »

Czym skutecznie zaizolować fundament?

Zadaniem hydroizolacji jest zablokowanie dostępu wody i wilgoci do wnętrza obiektu budowlanego. Istnieje kilka rodzajów izolacji krystalizujących, a ich znajomość ułatwia zaprojektowanie i wykonanie szczelnej budowli. czytaj dalej »

 


Izolacja natryskowa - co warto wiedzieć?

Dobierz najlepszy materiał izolacyjny »

Produkty polimocznikowe można stosować wszędzie tam, gdzie wymagana jest... czytaj dalej » Niski poziom ochrony cieplnej generuje wysokie koszty utrzymania budynku, stanowiące duże obciążenie budżetu... czytaj dalej »

Uszczelnianie trudnych powierzchni! Zobacz, jak to zrobić skutecznie »


Doszczelniając przegrodę od strony wewnętrznej budynku ograniczamy przenikanie pary wodnej do warstwy izolacyjnej, natomiast... ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Jak zabezpieczyć rury przed stratami ciepła?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Czym powinieneś kierować się przy wyborze odpowiedniej izolacji rur? czytaj dalej »

Jak wykonać trwałe posadzki?

Jakich technologii oraz materiałów użyć do wykonania podłóg przemysłowych, naprawy betonów lub przeprowadzenia renowacji posadzek?  czytaj dalej »


Najlepszy produkt na tynku termoizolacji? Sprawdź »

Jak uzyskać pełne uprawnienia architektoniczne?

Obniżona wartość λ pozwala zmniejszyć straty energetyczne oraz wydatki na eksploatacje budynków.
czytaj dalej »

Zobacz, jak otrzymać uprawnienia do samodzielnego wykonywania zawodu architekta w Polsce i UE czytaj dalej »

Dlaczego hydroizolacja budynków jest tak ważna?

Sprawdzony sposób na przyspieszenie ocieplenia »

W budynkach nowo wznoszonych barierę dla wody gruntowej stanowi hydroizolacja zewnętrzna ścian piwnic i izolacja pod płytą fundamentową... czytaj dalej » Jakiego produktu użyć, by aplikacja była łatwa, efektywność większa, a tempo pracy ekspresowe? czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji podłóg, dachów i fasad?


Istotną różnicą pomiędzy styropianami białymi i grafitowymi jest ich odporność na ZOBACZ »Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Triflex Polska Triflex Polska
Triflex zyskał na rynku europejskim pozycję lidera w zakresie opracowywania, kompleksowego doradztwa oraz zastosowania uszczelnień i powłok...
7/8/2019

Aktualny numer:

Izolacje 7/8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Wtórne hydroizolacje poziome
  • - Mocowanie elewacji wentylowanych
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.