Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2019 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Dotacja na kolektory słoneczne

Kolektory słoneczne to urządzenia wykorzystujące energię słoneczną do ogrzewania wody użytkowej.
Kolektory słoneczne to urządzenia wykorzystujące energię słoneczną do ogrzewania wody użytkowej.
Velux

Wykorzystywanie alternatywnych źródeł energii do ogrzewania domu czy wody budzi coraz większe zainteresowanie wśród inwestorów. Jest ono korzystne przede wszystkim w dwóch aspektach: obniżenia kosztów eksploatacji domu i ochrony środowiska.

Teraz, dzięki programowi uruchomionemu przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, można dodatkowo zyskać 45 proc. dopłaty do kredytu na zakup i montaż kolektorów słonecznych.

Kolektory słoneczne to urządzenia wykorzystujące energię słoneczną do ogrzewania wody użytkowej. Instalacja solarna jest w stanie pokryć nawet 70 proc. całkowitego zapotrzebowania na energię do ogrzania wody użytkowej.

Trzeba pamiętać, że montaż kolektora nie eliminuje konieczności posiadania dodatkowego źródła ogrzewania wody, nie mniej jednak jego działanie pozwala na znaczne obniżenie kosztów.

Kto może skorzystać z dofinansowania?

Dotacja przeznaczona jest dla osób fizycznych (kredytu z dotacją nie mogą jednak uzyskać beneficjenci w ramach prowadzonej przez nich działalności gospodarczej) dysponujących prawem do nieruchomości oraz dla wspólnot mieszkaniowych przy czym ich budynki nie mogą być podłączone do sieci ciepłowniczej. 

Koszty kwalifikowane

Dofinansowaniem mogą być objęte koszty kwalifikowane, poniesione od daty złożenia wniosku o kredyt wraz z wnioskiem o dotację (data wystawienia faktury nie może być wcześniejsza niż data wpływu wniosku). Do kosztów kwalifikowanych zaliczymy:

  • koszty sporządzenia projektu budowlano-wykonawczego,
  • koszt zakupu nowych instalacji kolektorów słonecznych (kolektory słoneczne, zasobnik, przewody instalacyjne, aparatura kontrolno pomiarowa i automatyka),
  • koszt zakupu ciepłomierza spełniającego normy PN EN 1434,
  • koszt montażu kolektora słonecznego,
  • koszt zapłaconego podatku VAT. 

Unijny certyfikat Solar Keymark

 Koszt kolektora zostanie zakwalifikowany wyłącznie wtedy, gdy jego dostawca legitymuje się sprawozdaniem potwierdzającym zgodność kolektora z określoną w innych przepisach normą (PN EN-12975-2) oraz posiadaniem unijnego certyfikatu na znak Solar Keymark.

"Certyfikat ten oznacza, że polskie kolektory słoneczne nie odbiegają jakościowo od europejskich produktów. Wysokość dopłaty ma wynosić 45 proc. brutto powyższych kosztów, przy czym będzie ona obliczana proporcjonalnie do kosztów nieprzekraczających 2 500 złotych za metr kwadratowy powierzchni zainstalowanych kolektorów. NFOŚiGW przeznaczył 300 mln złotych do wypłacenia w latach 2010 - 2014" - komentuje Monika Baran.

 

Kto może udzielać kredytu

Program dotacji jest instrumentem finansowym powstałym dzięki współpracy NFOŚiGW ze Związkiem Banków Polskich. 17 czerwca br. doszło do zawarcia umowy między Zarządem Funduszu a kilkoma polskimi bankami, które będą oferować preferencyjne kredyty z dopłatą państwa.

Wśród tych banków znalazły się Bank Ochrony Środowiska SA, Bank Polskiej Spółdzielczości SA oraz zrzeszone banki spółdzielcze, Gospodarczy Bank Wielkopolski SA oraz zrzeszone banki spółdzielcze, Mazowiecki Bank Regionalny SA oraz zrzeszone banki spółdzielcze, Krakowski Bank Spółdzielczy oraz Warszawski Bank Spółdzielczy.

Kiedy to się naprawde opłaci?

Warto wiedzieć, że stopa zwrotu inwestycji zależy od kilku czynników. Na jej wielkość wpływa przede wszystkim stosowane dotychczas źródło energii, wykorzystywane do podgrzewana wody. Okazuje się, że najbardziej opłacalny finansowo jest montaż kolektorów słonecznych przy ogrzewaniu wody prądem elektrycznym.

Opłacalność inwestycji zależy również od liczby osób korzystających z instalacji kolektorowej. Dla pięcioosobowej rodziny korzystającej z instalacji kolektorowej oraz ogrzewającej wodę dodatkowo za pomocą energii elektrycznej czas zwrotu inwestycji wynosi około 5-6 lat.

Źródło: www.archeton.pl

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Chemia budowlana - porady ekspertów »


Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... ZOBACZ »


Planujesz remont balkonu lub tarasu? Sprawdź »

7 zalet stosowania płyt warstwowych

Aby balkon lub taras nie sprawiał właścicielom kłopotów podczas użytkowania...
czytaj dalej »

Obecnie trudno sobie wyobrazić budownictwo, szczególnie halowe użyteczności publicznej, przemysłowe i rolnicze bez obudowy... czytaj dalej »

Czego użyć do napraw i uszczelnień?


Na etapie wykonywania hydroizolacji budynku warto rozważyć zastosowanie materiałów ZOBACZ »


Konsole do elewacji wentylowanych - wiedz więcej »

Klej do płytek z funkcją hydroizolacji »

Umożliwiają osiągnięcie współczynnika przenikania ciepła dla ścian zewnętrznych na poziomie poniżej... czytaj dalej » Tego typu materiałów poszukują najbardziej wymagający użytkownicy, ceniący estetykę, funkcjonalność, bezpieczeństwo oraz... czytaj dalej »

Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr...  czytaj dalej »


Na czym polegają prace uszczelniające?

Jak zabezpieczyć wnętrze przed dużym nasłonecznieniem?

Prace uszczelniające mają na celu odcięcie niebezpiecznych materiałów, substancji lub po prostu... czytaj dalej » Dużym zainteresowaniem właścicieli domów cieszy się też.. czytaj dalej »

Jak pozbyć się grzyba z elewacji?


Elewacja budynku narażona jest nie tylko na zmienne warunki atmosferyczne, lecz także na... ZOBACZ »


Zobacz najnowszy numer IZOLACJI »

Wybierz najlepszy materiał do ociepleń »

W majowym wydaniu miesięcznika IZOLACJE piszemy m.in. o budowie w czasach pandemii, izolacjach wdmuchiwanych oraz elewacjach wentylowanych. czytaj dalej » Czym różnią się materiały do izolacji poszczególnych elementów budynku? czytaj dalej »

Naprawa balkonów i tarasów - czego użyć?


Balkony, tarasy, loggie i schody są elementami obiektów budowlanych stale narażonymi na niszczące czynniki środowiska... ZOBACZ »


Papa podkładowa - przepłacanie czy oszczędność?

Jak zabezpieczyć budynek przed wilgocią?

Wśród budowniczych wciąż trwa otwarta dyskusja na temat potrzeby stosowania papy podkładowej...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Planujesz wymianę dachu? Sprawdź »


Dzięki lekkości dachówek nie ma potrzeby wzmacniania Twojej starej struktury dachowej. W niektórych przypadkach jest nawet... ZOBACZ »


Żaluzje zewnętrzne - dlaczego warto je zamontować?

Szukasz pomysłu na wykończenie elewacji? Sprawdź

To doskonała inwestycja, która nie tylko podnosi wartość budynku mieszkalnego...
czytaj dalej »

Tynki cienkowarstwowe tworzą ochronno-dekoracyjną zewnętrzną warstwę o wysokiej odporności na... czytaj dalej »

Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Flowcrete Polska Sp. z o.o.
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Jesteśmy producentem i dystrybutorem materiałów do wykonywania bezspoinowch posadzek żywicznych -...
5/2020

Aktualny numer:

Izolacje 5/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Budowa w czasach pandemii
  • - Najczęściej popełniane błędy podczas deklarowania właściwości użytkowych wyrobów budowlanych
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.