Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Kleje cementowe eksploatowane w ekstremalnych warunkach

Najczęściej stosowane zaprawy klejowe to kleje cementowe, które są fabrycznie przygotowanymi suchymi mieszankami zarabianymi wodą (kleje jednoskładnikowe) lub wodną dyspersją polimerów (kleje dwuskładnikowe). W ich skład wchodzą, oprócz wysokiej jakości cementów, kruszywo o uziarnieniu do 0,5 mm, dodatki organiczne bądź upłynniacze.

Fot. 1–2. Strefa wypiętrzenia. Odchodzące płytki ceramiczne wraz z odspajającą się zaprawą klejową.

O parametrach wytrzymałościowych kleju, jego właściwościach roboczych oraz łatwości aplikacji decydują dodatki (łącznie może ich być nawet 10) [1]. Kleje te swoje właściwości zawdzięczają cementowi, który jest głównym ich składnikiem.

Jednakże w przypadku podłoży trudnych lub krytycznych, czyli takich, które odkształcają się pod wpływem różnego rodzaju obciążeń i poddane są działaniu naprężeń, o trwałości sklejenia decyduje stopień modyfikacji zaprawy dodatkami chemicznymi.

Także okładziny z płytek niskonasiąkliwych (gresy, spieki, marmury itp.) stawiają zaprawie klejącej dodatkowe wymagania. O wytrzymałości takiego połączenia decyduje ilość i jakość polimerów w masie kleju.

W klejach jednoskładnikowych środkiem poprawiającym przyczepność są redyspergowalne żywice tworzyw sztucznych dodawane w postaci suchego proszku i mieszane wraz z innymi składnikami. W przypadku klejów dwuskładnikowych dostarczane są one w postaci płynu zarobowego.

Po połączeniu się wszystkich składników i nałożeniu kleju na podłoże tworzą się dodatkowe mostki sczepne pozwalające na przeniesienie znacznych nieraz naprężeń na styku warstw. Powstają wówczas dwa rodzaje wiązań: jedno słabe cementowe i drugie decydujące o jakości połączenia – polimerowe.

Wiązania te uzupełniają się nawzajem, tworząc wspólnie trwałe połączenia nawet z tak trudnym podłożem, jakim jest szkło. Zwiększona zawartość polimerów wpływa dodatkowo na zwiększenie elastyczności kleju, co umożliwia przeniesienie najbardziej niebezpiecznych naprężeń rozwarstwiających i ścinających na styku klej–podłoże.

Szczególnie ekstremalne warunki panują w basenach kąpielowych. Podstawowym czynnikiem, który w nich oddziałuje, jest woda. Jest ona zawsze bardzo rozcieńczonym roztworem soli, kwasów, zasad i gazów. Poza substancjami rozpuszczonymi mogą być w niej obecne również związki koloidalne i zawieszone. Dodatkowo w zamkniętym zbiorniku wodnym, jakim jest basen, woda ulega ciągłemu zanieczyszczaniu przez kąpiących się. Na baseny otwarte oddziałują również takie elementy, jak opady deszczowe oraz znaczne różnice temperatur.

W większości wypadków o szczelności basenu nie decyduje stan jego konstrukcji, lecz wykonane prace i zastosowane technologie wykończeniowe oraz izolacyjne. Ważna jest też jakość materiałów użytych do wykonania wszystkich warstw, z wykładziną zewnętrzną włącznie.

Znane są przykłady awarii spowodowanej zastosowaniem w basenach kąpielowych klejów jednoskładnikowych. Przykład takiej awarii w postaci wypiętrzenia się i odspojenia wykładziny na płycie dennej po rocznym okresie użytkowania basenu przedstawiają fot. 1 i 2 [2].

W celu oceny stref niewypiętrzonych wykonano także odkrywki w znacznej odległości od stref wypiętrzenia. Po miejscowym usunięciu płytek ceramicznych można było stwierdzić występowanie pod nimi warstwy nawodnionej zaprawy klejowej w postaci białej mazi (fot. 3). To samo zjawisko, co w przypadku płyty dennej, obserwowano na ścianach.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Najlepszy system stropowy?


Betonowe stropy można produkować na różne sposoby – z betonu przygotowanego na placu budowy lub w fabryce, gdzie panują kutemu optymalne warunki. ZOBACZ »


"Wirtualne malowanie" - wykonaj sam symulację online »

Dobierz najlepszy materiał izolacyjny »

Obok wiedzy na temat produktów, równie istotna jest znajomość technologii, którą... czytaj dalej » Niski poziom ochrony cieplnej generuje wysokie koszty utrzymania budynku, stanowiące duże obciążenie budżetu... czytaj dalej »


Zgarnij bony o wartości 100zł. Zobacz jak »

Jak dobrać posadzkę do obiektu?

3 kroki do Super CashBack
czytaj dalej »

Wybierz posadzkę, która będzie funkcjonalna i łatwa w czyszczeniu... czytaj dalej »

Czym skutecznie zaizolować fundament?

Zadaniem hydroizolacji jest zablokowanie dostępu wody i wilgoci do wnętrza obiektu budowlanego. Istnieje kilka rodzajów izolacji krystalizujących, a ich znajomość ułatwia zaprojektowanie i wykonanie szczelnej budowli. czytaj dalej »

 


Jak zapewnić trwałość mocowania elewacji?


Wsporniki przejmują ciężar muru i za pomocą zabetonowanych szyn kotwiących lub kotew przekazują go na ścianę nośną... ZOBACZ »


Płynne membrany poliuretanowe - gdzie je stosować?

Uszczelnianie obiektów inżynieryjnych - jak to robią specjaliści?

Siła związania do podłoża przekraczająca 20 kg/cm2, wysoka odporność na niszczące czynniki eksploatacyjne...
czytaj dalej »

Jak prawidłowo chronić ściany fundamentwe i zapewnić gwarancję żywotności obiektu? czytaj dalej »

Jak wykonać trwałe posadzki?

Jakich technologii oraz materiałów użyć do wykonania podłóg przemysłowych, naprawy betonów lub przeprowadzenia renowacji posadzek?  czytaj dalej »


Dowiedz się więcej o hydroizolacji dachów »

Chcesz ograniczyć straty ciepła z budynku? Zobacz »

Dostarczamy innowacyjne systemy hydroizolacji oraz pokryć dachowych, mające na celu zmianę sposobu życia i pracy naszych klientów... czytaj dalej » W obecnych czasach rosnące ceny energii cieplnej i elektrycznej skłaniają do analizy strat ciepła w budynkach mieszkalnych. Jedynym sposobem ograniczenia kosztów jest... czytaj dalej »

Jak mocować elewacje wentylowane?


Jak w realnych warunkach zachowują się różne systemy mocowań elewacji wentylowanych? ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Jak zabezpieczyć rury przed stratami ciepła?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Czym powinieneś kierować się przy wyborze odpowiedniej izolacji rur? czytaj dalej »

Innowacyjny system kompozytowych wzmocnień konstrukcji »


W przypadku gdy temperatura przekroczy temperaturę zeszklenia, wówczas żywica nie jest... ZOBACZ »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Alpha Dam Alpha Dam
O FIRMIE Alpha Dam Sp. z o.o. produkuje od ponad 10 lat profesjonalne materiały wodochronne i przeciwwilgociowe dla budownictwa.  Do 2008...
9/2019

Aktualny numer:

Izolacje 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowoczesne rozwiązania elewacyjne
  • - Jakość wykonania izolacji z szarego styropianu
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.