Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Zastosowanie poliuretanów w budownictwie

Jacek Sawicki  |  01.04.2007  |  1
Natrysk posadzki pianką PUR
Natrysk posadzki pianką PUR
Pluimers

Potocznie przyjęta nazwa „poliuretany” w rzeczywistości jest skrótem myślowym i może być myląca, gdyż ten rodzaj tworzyw sztucznych nie stanowią tylko polimery uretanów. Obok nich – w zależności od składu surowców i warunków reakcji – obecne mogą być też inne grupy (eterowe, estrowe, mocznikowe, karbodimidowe, izocyjanuranowe itp.).

Przedstawienie pełnego zakresu zastosowań PUR w budownictwie w tak krótkim omówieniu jest niemożliwe. Budownictwo bowiem to nie tylko materiały i technologie budowlane, lecz także maszyny i urządzenia, środki transportu i pojazdy samobieżne, wyposażenie wnętrz (meblarstwo i wnętrzarstwo), wykładziny, armatura i instalacje wodno-kanalizacyjne, izolacje kabli energetycznych i izolacyjne masy zalewowe, budowlana odzież robocza itp. W każdym z tych działów wszechobecne poliuretany występują pod różnymi postaciami (np. izolacje w lodówkach i zamrażarkach, piany montażowe i kleje, meble, materace, gąbki, siedzenia, podgłówki, deski rozdzielcze i kierownice w pojazdach budowlanych, sztuczna skóra i podeszwy w obuwiu roboczym, pasy taśmociągów, tkaniny i włókna techniczne, podkładki i uszczelki, koła zębate, tuleje, opakowania itd.).

PUR stanowią też najliczniejszą grupę tworzyw sztucznych i spośród nich wyróżniają się najbardziej wszechstronnymi właściwościami użytkowymi oraz najszerszym wachlarzem praktycznych zastosowań. Ich cechy fizykochemiczne i zalety użytkowe są tak zróżnicowane, że nie sposób jednoznacznie je definiować (zależą nie tylko od rodzaju tworzywa i proporcji składników w recepturach, ale również od warunków, w jakich przebiegają reakcje chemiczne). PUR potrafią skutecznie zastępować inne materiały, a w wielu wypadkach niemalże pozostają niezastąpione. Ich uniwersalność przekłada się na spektrum zastosowań. Łatwo je montować (wbudowywać) jako wyroby finalne bądź części składowe systemów technologicznych, maszyn i urządzeń. Można je także wytwarzać w warunkach „in situ”, a tworzywo powstaje wówczas w okresie kilku minut od zainicjowania reakcji chemicznej i uzyskuje zadane mu kształty nawet w temperaturach zbliżonych do pokojowej. Jego końcowe właściwości fizykochemiczne konstytuują się po zakończeniu technologicznego okresu przebiegu reakcji chemicznych (ostatecznego usieciowania tworzywa), którego kres warunkuje środowisko (głównie wartości temperatury, wilgotności powietrza, wpływ UV i inne czynniki.

Łatwość technologii wytwarzania PUR stała się powodem intensywnego rozwoju rynku dostawców niezbędnych systemów komponentów, urządzeń i maszyn do produkcji, producentów wyrobów oraz firm wykonujących usługi. Taka specjalizacja wytworzyła łańcuch kooperantów, gdzie wielkie firmy zajmują się syntezą chemiczną komponentów i ich dystrybucją, jednostki wytwórcze wytwarzają w blokach określone tworzywa do dalszego przerobu, a drobni wykonawcy wycinają z nich konkretne detale, zaś w przypadku PUR nakładanych w formie odlewów bądź natrysków wykonują usługi w oparciu o komponenty dostawców oraz park maszyn i urządzeń do ich nakładania.

Klasyfikacje wyrobów PUR

Wyroby PUR – w zależności od składu – mogą być np. wytwarzane i stosowane jako termoplasty oraz jako tworzywa reaktywne (poliaddycyjne chemo- i termoutwardzalne), a także polikondensacyjne. W opracowaniu celowo pominięto klasyfikacje uwzględniające skład chemiczny i właściwości fizykochemiczne, a informację ograniczono tylko do najbardziej czytelnych pod względem rynkowym. Ze względów praktycznych są to zatem klasyfikacje, które pozwalają rozeznać wyroby PUR według:

  • warunków wytwarzania (uzyskiwane fabrycznie oraz „in situ”);
  • struktury budowy (piankowe, inaczej gąbczaste, komórkowe i lite – PUR wtryskowy i wylewowy);
  • właściwości fizykomechanicznych (sztywne i półsztywne duroplasty oraz półsztywne i elastyczne elastomery);
  • ilości podstawowych komponentów (jedno- i dwuskładnikowe);
  • wytrzymałości statycznej (konstrukcyjne, izolacyjne i uszczelniające)
  • sposobu wytwarzania (lane, walcowane, sieciowane, włóknowe, powlekane i natryskowe);
  • konsystencji (stałe i ciekłe).

W każdym z tych kryteriów dają się dodatkowo wyodrębniać podkategorie.

Komentarze

(1)
marciano | 30.09.2014, 13:37
tworzywa sztuczne bardzo są przydatne w budownictwie, prowadzę firmę produkcyjną związaną z branżą budowlaną i non stop współpracuję z http://www.dulawa.eu/ bo duże jest zapotrzebowanie na tworzywa
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Zarabiaj pieniądze sprzedając prąd »

Maksymalną mocą jaką można wykorzystać bezpośrednio z energii słonecznej na jednym metrze kwadratowym powierzchni jest tzw. stała słoneczna, która wynosi...  czytaj dalej »


Czego użyć do izolacji balkonu, a czego do izolacji dachu?

Jak uzyskać pełne uprawnienia architektoniczne?

Najczęściej spotykane w polskim budownictwie dachy to dachy płaskie, pokryte papą lub blachą, więc... czytaj dalej » Co zrobić, by samodzielnie wykonywać zawód architekta w Polsce i UE? czytaj dalej »

Jak i czym ocieplić poddasze?


W systemie termoizolacji na krokwiach, która z pewnością jest najbardziej efektywną metodą termoizolacji, stosuje się... ZOBACZ »



Gdy ważna jest termoizolacyjność i estetyka...

Tłumienie dźwięków uderzeniowych i drgań budynków. Zobacz »

Ukryte mocowanie oznacza, że łączniki płyt są niewidoczne, co poprawia...
czytaj dalej »

Zapewnienie dobrej wibroakustyki dla budynku to coraz częściej wyzwanie dla świadomych i wymagających... czytaj dalej »

Jak zapewnić trwałość mocowania elewacji?


Wsporniki przejmują ciężar muru i za pomocą zabetonowanych szyn kotwiących lub kotew przekazują go na ścianę nośną... ZOBACZ »


Chcesz ograniczyć straty ciepła z budynku? Zobacz »

Jak usunąć wilgoć ze ścian?

W obecnych czasach rosnące ceny energii cieplnej i eketrycznej skłaniają do analizy strat ciepła w budynkach mieszkalnych. Jedynym sposobem ograniczenia kosztów jest...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Jak dobrać posadzkę do obiektu?


Wybierz posadzkę, która będzie funkcjonalna i łatwa i czyszczeniu... ZOBACZ »


Dowiedz się więcej o hydroizolacji dachów »

Popularność tego materiału rośnie. Dlaczego?

Dostarczamy innowacyjne systemy hydroizolacji oraz pokryć dachowych, mające na celu zmianę sposobu życia i pracy naszych klientów... czytaj dalej » To nowoczesny materiał termoizolacyjny, który zdobył... czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji kanałów wentylacyjnych?


Systemy ochrony energii w budownictwie i w instalacjach technicznych, spełniają najbardziej restrykcyjne normy europejskie definiując... ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Szukasz wpustu balkonowego dobrej jakości?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Wpust balkonowy prosty, wpust balkonowy skośny, ogrzewany lub nieogrzewany? Co wybrać? czytaj dalej »

Czego jeszcze nie wiesz o izolacji natryskowej?


Poliole to grupa wyrobów przeznaczonych do wytwarzania szerokiej gamy poliuretanów, które... ZOBACZ »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Synthos S.A. Synthos S.A.
Grupa Kapitałowa Synthos S.A. jest jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce. Spółka jest pierwszym w Europie...
11/12/2019

Aktualny numer:

Izolacje 11/12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Modernizacja poddaszy użytkowych
  • - Okładziny podłogowe
Zobacz szczegóły
Ulga remontowo-modernizacyjna w PIT 2017

Ulga remontowo-modernizacyjna w PIT 2017

W aktualnych przepisach prawa podatkowego nie znajdziemy wielu ulg, które obowiązywały w poprzednich latach. Wśród nich jest ulga remontowo- modernizacyjna. Niektórzy...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.