Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Zastosowanie poliuretanów w budownictwie

Jacek Sawicki  |  01.04.2007  |  1
Natrysk posadzki pianką PUR
Natrysk posadzki pianką PUR
Pluimers

Potocznie przyjęta nazwa „poliuretany” w rzeczywistości jest skrótem myślowym i może być myląca, gdyż ten rodzaj tworzyw sztucznych nie stanowią tylko polimery uretanów. Obok nich – w zależności od składu surowców i warunków reakcji – obecne mogą być też inne grupy (eterowe, estrowe, mocznikowe, karbodimidowe, izocyjanuranowe itp.).

Przedstawienie pełnego zakresu zastosowań PUR w budownictwie w tak krótkim omówieniu jest niemożliwe. Budownictwo bowiem to nie tylko materiały i technologie budowlane, lecz także maszyny i urządzenia, środki transportu i pojazdy samobieżne, wyposażenie wnętrz (meblarstwo i wnętrzarstwo), wykładziny, armatura i instalacje wodno-kanalizacyjne, izolacje kabli energetycznych i izolacyjne masy zalewowe, budowlana odzież robocza itp. W każdym z tych działów wszechobecne poliuretany występują pod różnymi postaciami (np. izolacje w lodówkach i zamrażarkach, piany montażowe i kleje, meble, materace, gąbki, siedzenia, podgłówki, deski rozdzielcze i kierownice w pojazdach budowlanych, sztuczna skóra i podeszwy w obuwiu roboczym, pasy taśmociągów, tkaniny i włókna techniczne, podkładki i uszczelki, koła zębate, tuleje, opakowania itd.).

PUR stanowią też najliczniejszą grupę tworzyw sztucznych i spośród nich wyróżniają się najbardziej wszechstronnymi właściwościami użytkowymi oraz najszerszym wachlarzem praktycznych zastosowań. Ich cechy fizykochemiczne i zalety użytkowe są tak zróżnicowane, że nie sposób jednoznacznie je definiować (zależą nie tylko od rodzaju tworzywa i proporcji składników w recepturach, ale również od warunków, w jakich przebiegają reakcje chemiczne). PUR potrafią skutecznie zastępować inne materiały, a w wielu wypadkach niemalże pozostają niezastąpione. Ich uniwersalność przekłada się na spektrum zastosowań. Łatwo je montować (wbudowywać) jako wyroby finalne bądź części składowe systemów technologicznych, maszyn i urządzeń. Można je także wytwarzać w warunkach „in situ”, a tworzywo powstaje wówczas w okresie kilku minut od zainicjowania reakcji chemicznej i uzyskuje zadane mu kształty nawet w temperaturach zbliżonych do pokojowej. Jego końcowe właściwości fizykochemiczne konstytuują się po zakończeniu technologicznego okresu przebiegu reakcji chemicznych (ostatecznego usieciowania tworzywa), którego kres warunkuje środowisko (głównie wartości temperatury, wilgotności powietrza, wpływ UV i inne czynniki.

Łatwość technologii wytwarzania PUR stała się powodem intensywnego rozwoju rynku dostawców niezbędnych systemów komponentów, urządzeń i maszyn do produkcji, producentów wyrobów oraz firm wykonujących usługi. Taka specjalizacja wytworzyła łańcuch kooperantów, gdzie wielkie firmy zajmują się syntezą chemiczną komponentów i ich dystrybucją, jednostki wytwórcze wytwarzają w blokach określone tworzywa do dalszego przerobu, a drobni wykonawcy wycinają z nich konkretne detale, zaś w przypadku PUR nakładanych w formie odlewów bądź natrysków wykonują usługi w oparciu o komponenty dostawców oraz park maszyn i urządzeń do ich nakładania.

Klasyfikacje wyrobów PUR

Wyroby PUR – w zależności od składu – mogą być np. wytwarzane i stosowane jako termoplasty oraz jako tworzywa reaktywne (poliaddycyjne chemo- i termoutwardzalne), a także polikondensacyjne. W opracowaniu celowo pominięto klasyfikacje uwzględniające skład chemiczny i właściwości fizykochemiczne, a informację ograniczono tylko do najbardziej czytelnych pod względem rynkowym. Ze względów praktycznych są to zatem klasyfikacje, które pozwalają rozeznać wyroby PUR według:

  • warunków wytwarzania (uzyskiwane fabrycznie oraz „in situ”);
  • struktury budowy (piankowe, inaczej gąbczaste, komórkowe i lite – PUR wtryskowy i wylewowy);
  • właściwości fizykomechanicznych (sztywne i półsztywne duroplasty oraz półsztywne i elastyczne elastomery);
  • ilości podstawowych komponentów (jedno- i dwuskładnikowe);
  • wytrzymałości statycznej (konstrukcyjne, izolacyjne i uszczelniające)
  • sposobu wytwarzania (lane, walcowane, sieciowane, włóknowe, powlekane i natryskowe);
  • konsystencji (stałe i ciekłe).

W każdym z tych kryteriów dają się dodatkowo wyodrębniać podkategorie.

Komentarze

(1)
marciano | 30.09.2014, 13:37
tworzywa sztuczne bardzo są przydatne w budownictwie, prowadzę firmę produkcyjną związaną z branżą budowlaną i non stop współpracuję z http://www.dulawa.eu/ bo duże jest zapotrzebowanie na tworzywa
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Uszczelnij dach! Zobacz, jak to zrobić skutecznie »


Dobra robota zaczyna się od dobrego materiału... ZOBACZ »


Łatwa hydroizolacja dachu bez mieszania i odmierzania »

Gdzie stosować izolację polimocznikową?

Wymagania dotyczące dachów płaskich będą zawsze kompleksowe. Już od dawna dachy płaskie stają się „dachami użytkowymi“, przykładowo dla urządzeń fotowoltaicznych, klimatyzacyjnych, wymienników ciepła i wielu innych...
czytaj dalej »

Być może wciąż zastanawiasz się czy Twoja firma powinna zainwestować w posadzki epoksydowe? Jeśli szukasz odpowiedniego materiału na podłogę w hali produkcyjnej... czytaj dalej »

Czym skutecznie zaizolować fundament?

Zadaniem hydroizolacji jest zablokowanie dostępu wody i wilgoci do wnętrza obiektu budowlanego. Istnieje kilka rodzajów izolacji krystalizujących, a ich znajomość ułatwia zaprojektowanie i wykonanie szczelnej budowli. czytaj dalej »

 


Uszczelnianie dachu - to warto wiedzieć »

Zarabiaj pieniądze sprzedając prąd »

Przeczytaj, zanim zdecydujesz się na zakup konkretnego materiału. czytaj dalej » Wszystkie znane obecnie źródła energii, poza energią geotermalną i atomową, są pośrednio efektem działania promieniowania słonecznego... czytaj dalej »

Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Jak zabezpieczyć rury przed stratami ciepła?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Czym powinieneś kierować się przy wyborze odpowiedniej izolacji rur? czytaj dalej »

Akustyczne płyty ścienne i sufitowe »

Energooszczędne płyty warstwowe z izolacją z wełny mineralnej o unikalnych właściwościach przeciwpożarowych i strukturalnych...  czytaj dalej »


Jak przyspieszyć prace budowlane?

Zobacz, jak możesz zaoszczędzić czas (i pieniądze). Uzyskaj bezpłatną wycenę materiałów w 48 godzin!  czytaj dalej »


Jak ochronić przed wodą podpiwniczenia i fundamenty?

Wykańczasz dom i potrzebne Ci wysokiej jakości materiały?

W przypadku aplikacji na podłożach wykazujących mikropęknięcia, przy wykonywaniu izolacji wodoszczelnej wanien...
czytaj dalej »

Dopasuj rozwiązanie do Twoich potrzeb i rodzaju wykonywach prac... czytaj dalej »


Jak trwale zabezpieczyć budynki przed wodą?

Skutecznie zabezpiecz budowane konstrukcje przed pożarem »

Rozwijamy kreatywne rozwiązania dla osiągniecia pożądanego sukcesu nawet w przypadku specjalnych projektów czytaj dalej » Masywne elementy budowlane w starych obiektach często nie spełniają wymagań przeciwpożarowych określonych w obowiązujących przepisach. czytaj dalej »

Chcesz ograniczyć straty ciepła z budynku? Zobacz »


W obecnych czasach rosnące ceny energii cieplnej i elektrycznej skłaniają do analizy strat ciepła w budynkach mieszkalnych. Jedynym sposobem ograniczenia kosztów jest... ZOBACZ »Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Triflex Polska Triflex Polska
Triflex zyskał na rynku europejskim pozycję lidera w zakresie opracowywania, kompleksowego doradztwa oraz zastosowania uszczelnień i powłok...
6/2019

Aktualny numer:

Izolacje 6/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Problemy eksploatacyjne tynków wewnętrznych
  • - Warunki techniczne robót murarskich
Zobacz szczegóły
Jaką technologię wykonania tarasu wybrać w naszym klimacie?

Jaką technologię wykonania tarasu wybrać w naszym klimacie?

Zarówno w starych, jak i nowo wzniesionych budynkach coraz częściej można zauważyć bardzo zły stan balkonów i tarasów. Dlaczego tak się dzieje?
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.