Z gliny czy z piasku...

Hanna Czerska  |  25.10.2010

Ściany domu muszą być wytrzymałe i trwałe. Jednak to nie wszystko. Od tych zewnętrznych oczekujemy bowiem, aby na dodatek były ciepłe.

Podaj cegłę

Ceramika tradycyjna to wyroby pełne i drążone - wytrzymałe, mrozoodporne i o niewielkiej nasiąkliwości. Wyroby drążone mają pionowe lub poziome otwory, zwiększające ich izolacyjność cieplną. Elementy z otworami pionowymi mają większą wytrzymałość i lepszą izolacyjność, mogą więc być stosowane do budowy ścian zewnętrznych nośnych. Te z otworami poziomymi, o nieco gorszych parametrach, stosuje się przede wszystkim do wznoszenia ścian osłonowych i działowych.

W budownictwie stosuje się system wymiarowy tradycyjny i modularny. Tradycyjny jest oparty na  wymiarach cegły pełnej (25 x 12 x 6,5 cm) a dostępne elementy są ich wielokrotnością. System modularny jest oparty na module podstawowym 10 cm i również wymiary elementów stanowią jego wielokrotność

Z wyrobów drążonych nie wolno budować ścian piwnic, ścian do wysokości 50 cm powyżej powierzchni terenu oraz ścian, w których przebiegają przewody dymowe, spalinowe i wentylacyjne. Cegły ceramiczne pełne mają znormalizowane wymiary 25 x 12 x 6,5 cm i są produkowane w klasach 5; 7,5; 10; 15; 20. Nadają się do budowy ścian zewnętrznych i wewnętrznych (nośnych i nienośnych). Do murowania ścian zagłębionych w gruncie używa się cegieł klasy co najmniej 10 (lepiej 15 lub 20). Cegły te nie powinny być stosowane na ścianki działowe, gdyż są zbyt ciężkie. 
Kratówki - ich długość i szerokość odpowiada wymiarom cegieł pełnych, ale wysokość jest zróżnicowana. Wytwarza się cztery typy kratówki: K1 (wysokość 6,5 cm), K2 (14 cm), K2,5 (18,8 cm), K3 (22 cm) w klasach 7,5; 10; 15; 20. Kratówka ma pionowe otwory o przekroju rombu, a jej powierzchnie boczne są rowkowane. Dzięki żłobieniom zwiększa się przyczepność zaprawy. Cegły nadają się na ściany konstrukcyjne i osłonowe.
Dziurawki mają wymiary analogiczne do cegieł pełnych i poziome otwory  (okrągłe, prostokątne, owalne) równoległe do dłuższego (cegła W – wozówkowa) lub krótszego (cegła G – główkowa) boku podstawy. Wytrzymałość dziurawki na ściskanie jest niska, stosuje się ją więc do budowy ścian działowych lub zewnętrznych warstw osłonowych ścian warstwowych.
Pustaki ceramiczne drążone - większe od cegieł i o pionowych otworach. Produkowane są w klasach: 5; 7,5; 10; 15; 20.  Buduje się z nich ściany wewnętrzne nośne oraz wewnętrzne warstwy nośne ścian zewnętrznych dwu- i trójwarstwowych.
Cegły modularne zostały zaprojektowane jako element uzupełniający dla ścian z pustaków drążonych, stosowany w narożnikach oraz w sąsiedztwie otworów. Są dostępne w klasach: 5; 7,5; 10; 15; 20. Ich wysokość jest równa wysokości pustaków (22 cm) lub jej połowie, pomniejszonej o grubość spoiny (10,4 cm). Szerokość to 28,8 cm, a grubość – 8,8 lub 12 cm. Cegły modularne mają okrągłe pionowe otwory, rozmieszczone w taki sposób, aby ułatwić ich dzielenie na mniejsze elementy. Są produkowane w wersji zwykłej i licowej. Nadają się na ściany nośne i działowe.
Cegły klinkierowe mają wymiary 25 x 12 x 6,5 cm lub 24 x 11,5 x 5,2/7,1 cm. Są wytrzymałe na ściskanie, mrozoodporne, odporne na działanie kwasów i zasad oraz mało nasiąkliwe. Nadają się na ściany nośne i osłonowe; nie wymagają tynkowania. Oprócz cegieł pełnych są produkowane cegły drążone o takich samych wymiarach. Mają pionowe kanały rozmieszczone w dwóch lub trzech rzędach. 
Klinkier jest produkowany w różnych kolorach, ma fakturę gładką lub ryflowaną, powierzchnię szkliwioną lub nieszkliwioną.

Pory w ceramice
Dzięki procesowi produkcji odmiennemu od ceramiki pełnej, ceramika poryzowana ma pory, a zawarte w nich powietrze sprawia, iż mają korzystniejszy współczynnik przenikania ciepła. Można wznosić z nich nawet ściany jednowarstwowe. Używane są również do budowy ścian dwu– i trójwarstwowych oraz ścianek działowych.
Pustaki poryzowane produkowane są w klasach wytrzymałości 10 i 15 MPa. Mają postać dużych bloków, ale też elementów drobnowymiarowych. Boki mogą być gładkie lub wyposażone w pióro i wpust, co pozwala na zmniejszenie zużycia zaprawy i przyspieszenie budowy. Z ceramiki produkowane są także m.in. nadproża.

Tagi: 
ściany
stropy
izolacje

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak zapewnić trwałość mocowania elewacji?


Wsporniki przejmują ciężar muru i za pomocą zabetonowanych szyn kotwiących lub kotew przekazują go na ścianę nośną... ZOBACZ »


Czego użyć do izolacji balkonu, a czego do izolacji dachu?

Szukasz wpustu balkonowego dobrej jakości?

Najczęściej spotykane w polskim budownictwie dachy to dachy płaskie, pokryte papą lub blachą, więc... czytaj dalej » Wpust balkonowy prosty, wpust balkonowy skośny, ogrzewany lub nieogrzewany? Co wybrać? czytaj dalej »

Jak i czym ocieplić poddasze?


W systemie termoizolacji na krokwiach, która z pewnością jest najbardziej efektywną metodą termoizolacji, stosuje się... ZOBACZ »Gdy ważna jest termoizolacyjność i estetyka...

Tłumienie dźwięków uderzeniowych i drgań budynków. Zobacz »

Ukryte mocowanie oznacza, że łączniki płyt są niewidoczne, co poprawia...
czytaj dalej »

Zapewnienie dobrej wibroakustyki dla budynku to coraz częściej wyzwanie dla świadomych i wymagających... czytaj dalej »

Dlaczego hydroizolacja budynków jest tak ważna?

Wyniki badań statystycznych wskazują, że ok. 80% wszystkich uszkodzeń obiektów budowlanych sprowadza się w rezultacie do problemów z nieszczelną hydroizolacją.  czytaj dalej »


Chcesz ograniczyć straty ciepła z budynku? Zobacz »

Jak usunąć wilgoć ze ścian?

W obecnych czasach rosnące ceny energii cieplnej i eketrycznej skłaniają do analizy strat ciepła w budynkach mieszkalnych. Jedynym sposobem ograniczenia kosztów jest...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Jak dobrać posadzkę do obiektu?


Wybierz posadzkę, która będzie funkcjonalna i łatwa i czyszczeniu... ZOBACZ »


Dowiedz się więcej o hydroizolacji dachów »

Wypróbuj aplikację projektową i stwórz własną wizualizację »

Dostarczamy innowacyjne systemy hydroizolacji oraz pokryć dachowych, mające na celu zmianę sposobu życia i pracy naszych klientów... czytaj dalej » Dodaj własne zdjęcie i dopasuj kolory elewacji lub wnętrza do swojego budynku! czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji kanałów wentylacyjnych?


Systemy ochrony energii w budownictwie i w instalacjach technicznych, spełniają najbardziej restrykcyjne normy europejskie definiując... ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Szukasz wpustu balkonowego dobrej jakości?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Wpust balkonowy prosty, wpust balkonowy skośny, ogrzewany lub nieogrzewany? Co wybrać? czytaj dalej »

Czego jeszcze nie wiesz o izolacji natryskowej?


Poliole to grupa wyrobów przeznaczonych do wytwarzania szerokiej gamy poliuretanów, które... ZOBACZ »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Synthos S.A. Synthos S.A.
Grupa Kapitałowa Synthos S.A. jest jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce. Spółka jest pierwszym w Europie...
11/12/2019

Aktualny numer:

Izolacje 11/12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Modernizacja poddaszy użytkowych
  • - Okładziny podłogowe
Zobacz szczegóły
Ulga remontowo-modernizacyjna w PIT 2017

Ulga remontowo-modernizacyjna w PIT 2017

W aktualnych przepisach prawa podatkowego nie znajdziemy wielu ulg, które obowiązywały w poprzednich latach. Wśród nich jest ulga remontowo- modernizacyjna. Niektórzy...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.