Żeby nas nie zalało

Hanna Czerska  |  18.10.2010

Nieprzewidywalna pogoda, często dosłownie topiąca nas w intensywnych opadach deszczu powinna skłaniać do zabezpieczenia się przed niespodziankami. Nikt przecież nie chce, żeby zagłębiony w gruncie garaż stał się w ciągu kilku chwil basenem...

Fot. Bielbet
Korytka odprowadzające wodę wraz
z rusztem

W domach jednorodzinnych konieczne jest usuwanie nadmiaru wody z posesji. Jeśli bowiem pozostanie w gruncie, może zagrażać fundamentom, a zatem całej konstrukcji budynku. Zgromadzona przejściowo na powierzchni podczas silnych opadów, może zaś zalewać piwnice.
Do zabezpieczania się przed nadmiarem wody służą systemy odwodnień, które zbierają a następnie odprowadzają wodę do kanalizacji.
Do usuwania nadmiaru wody z otoczenia domów jednorodzinnych są przeznaczone odwodnienia liniowe. Produkowane są z polimerobetonu, betonu włóknistego, ze wzmocnionego polipropylenu oraz PVC. Odwadniają nawierzchnię wokół domu: na podjeździe, przed garażem, w patio czy w ogrodzie.
Elementy są na tyle wytrzymałe, że bez problemu można po nich przejeżdżać samochodem osobowym. Ponadto są lekkie, co ułatwia transport i montaż. Odporne są także na korozję.

Od korytka do studzienki

Odwodnienia składają się z wpustów podwórzowych, korytek odprowadzających wodę, przykrywających je rusztów, ścianek czołowych, studzienek zbiorczych i wycieraczek. Przyjrzyjmy się, jakie funkcje pełnią poszczególne elementy.
Korytka – najczęściej z polimerobetonu - zbierają wodę z określonej powierzchni i odprowadzają ją do kanalizacji deszczowej za pośrednictwem studzienek zbiorczych. Mają długość od 50 cm do 1 m i szerokość 10-50 cm. Ich dno może być płaskie lub ze spadkiem. Pierwsze stosuje się na powierzchniach nachylonych, drugie na płaskich.

Fot. Bielbet
Studzienka zbiorcza podrynnowa

Ruszty przykrywają korytka, chroniąc je przed zniszczeniem i zanieczyszczeniem – osiadają na nich liście. Co jakiś czas trzeba je wyjmować i usuwać zanieczyszczenia z korytek. Produkowane są ze stali nierdzewnej, ocynkowanej, z polimerobetonu, żeliwa i wzmacnianego PVC.
Ścianki czołowe to elementy konstrukcyjne, które montuje się na początku i końcu ciągu korytek (ścianki pełne) lub po środku (są wyposażone w króciec odpływowy).
Wycieraczki umieszcza się przed drzwiami wejściowymi. Zbierają wodę z najbliższej powierzchni, gromadzi się też w nich piasek i zanieczyszczenia. Konieczne jest okresowe wyjmowanie rusztu i usuwanie zanieczyszczeń. W dnie wycieraczki znajduje się odpływ, służący do podłączenia do kanalizacji deszczowej. Ten element odwodnienia jest zazwyczaj wykonany z polimerobetonu, zaś ruszt ze stali ocynkowanej.
W miejscach, gdzie gromadzi się najwięcej wody, czyli np. pod rynnami (jeśli nie są one bezpośrednio włączone w system kanalizacji) oraz pod kranami ogrodowymi montuje się wpusty.
Studzienki zbiorcze zbierają wodę spływającą korytkami. Dlatego należy je montować w najniższych punktach odwodnienia. W dolnej części studzienki może się znajdować osadnik – zbiornik, w którym gromadzi się piasek i inne zanieczyszczenia stałe. W naszym przypadku potrzebne są studzienki z tworzyw sztucznych.Przeczytaj także:

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Uszczelnianie trudnych powierzchni! Zobacz, jak to zrobić skutecznie »


Doszczelniając przegrodę od strony wewnętrznej budynku ograniczamy przenikanie pary wodnej do warstwy izolacyjnej, natomiast... ZOBACZ »Tych fachowców najczęściej poszukują Polacy »

Ogromna skuteczność tłumienia hałasu! Sprawdź »

3/4 Polaków deklaruje, że potrzebuje fachowca do wykonania pracy w domu lub mieszkaniu. Najczęściej poszukiwanym jest...
czytaj dalej »

Jak skutecznie wytłumić dźwięki w pomieszczeniach? Czym zaizolować podłogi, ściany i sufity? czytaj dalej »

Czym skutecznie zaizolować fundament?

Zadaniem hydroizolacji jest zablokowanie dostępu wody i wilgoci do wnętrza obiektu budowlanego. Istnieje kilka rodzajów izolacji krystalizujących, a ich znajomość ułatwia zaprojektowanie i wykonanie szczelnej budowli. czytaj dalej »

 


Co warto wiedzieć o polimocznikach?

Doskonałe rozwiązanie do izolacji dachów płaskich »

Technologia polimoczników oparta jest na zastosowaniu dwuskładnikowych powłok nakładanych metodą natrysku... czytaj dalej » Hydroizolacja dachów odbywa się przy pomocy wałków lub natryskowo - najlepszą w danym przypadku metodę dobiera się... czytaj dalej »

Ochroń wnętrze domu przed silnym słońcem » »


Markizy, żaluzje, pergole, rolety - które rozwiązanie sprawdzi się w Twoim przypadku? ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Jak zabezpieczyć rury przed stratami ciepła?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Czym powinieneś kierować się przy wyborze odpowiedniej izolacji rur? czytaj dalej »

Akustyczne płyty ścienne i sufitowe »

Energooszczędne płyty warstwowe z izolacją z wełny mineralnej o unikalnych właściwościach przeciwpożarowych i strukturalnych...  czytaj dalej »


Jak zabepieczyć ocieplenie przed rwącym wiatrem?

Wykańczasz dom i potrzebne Ci wysokiej jakości materiały?

Siły działające na wybrany system ociepleń przenoszone są zarówno przez zaprawę klejową, jak i łączniki fasadowe. Dzięki...
czytaj dalej »

Dopasuj rozwiązanie do Twoich potrzeb i rodzaju wykonywach prac... czytaj dalej »

Jak trwale zabezpieczyć budynki przed wodą?

Skutecznie zabezpiecz budowane konstrukcje przed pożarem »

Rozwijamy kreatywne rozwiązania dla osiągniecia pożądanego sukcesu nawet w przypadku specjalnych projektów czytaj dalej » Masywne elementy budowlane w starych obiektach często nie spełniają wymagań przeciwpożarowych określonych w obowiązujących przepisach. czytaj dalej »

Jak naprawić przeciekający dach lub balkon?


Nowoczesne technologie umożliwiają łatwą i szybką aplikację produktu, co pozwala zmniejszyć koszty i skrócić czas wykonania prac. ZOBACZ »Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Triflex Polska Triflex Polska
Triflex zyskał na rynku europejskim pozycję lidera w zakresie opracowywania, kompleksowego doradztwa oraz zastosowania uszczelnień i powłok...
7/8/2019

Aktualny numer:

Izolacje 7/8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Wtórne hydroizolacje poziome
  • - Mocowanie elewacji wentylowanych
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.