Żeby nas nie zalało

Hanna Czerska  |  18.10.2010

Nieprzewidywalna pogoda, często dosłownie topiąca nas w intensywnych opadach deszczu powinna skłaniać do zabezpieczenia się przed niespodziankami. Nikt przecież nie chce, żeby zagłębiony w gruncie garaż stał się w ciągu kilku chwil basenem...

Fot. Bielbet
Korytka odprowadzające wodę wraz
z rusztem

W domach jednorodzinnych konieczne jest usuwanie nadmiaru wody z posesji. Jeśli bowiem pozostanie w gruncie, może zagrażać fundamentom, a zatem całej konstrukcji budynku. Zgromadzona przejściowo na powierzchni podczas silnych opadów, może zaś zalewać piwnice.
Do zabezpieczania się przed nadmiarem wody służą systemy odwodnień, które zbierają a następnie odprowadzają wodę do kanalizacji.
Do usuwania nadmiaru wody z otoczenia domów jednorodzinnych są przeznaczone odwodnienia liniowe. Produkowane są z polimerobetonu, betonu włóknistego, ze wzmocnionego polipropylenu oraz PVC. Odwadniają nawierzchnię wokół domu: na podjeździe, przed garażem, w patio czy w ogrodzie.
Elementy są na tyle wytrzymałe, że bez problemu można po nich przejeżdżać samochodem osobowym. Ponadto są lekkie, co ułatwia transport i montaż. Odporne są także na korozję.

Od korytka do studzienki

Odwodnienia składają się z wpustów podwórzowych, korytek odprowadzających wodę, przykrywających je rusztów, ścianek czołowych, studzienek zbiorczych i wycieraczek. Przyjrzyjmy się, jakie funkcje pełnią poszczególne elementy.
Korytka – najczęściej z polimerobetonu - zbierają wodę z określonej powierzchni i odprowadzają ją do kanalizacji deszczowej za pośrednictwem studzienek zbiorczych. Mają długość od 50 cm do 1 m i szerokość 10-50 cm. Ich dno może być płaskie lub ze spadkiem. Pierwsze stosuje się na powierzchniach nachylonych, drugie na płaskich.

Fot. Bielbet
Studzienka zbiorcza podrynnowa

Ruszty przykrywają korytka, chroniąc je przed zniszczeniem i zanieczyszczeniem – osiadają na nich liście. Co jakiś czas trzeba je wyjmować i usuwać zanieczyszczenia z korytek. Produkowane są ze stali nierdzewnej, ocynkowanej, z polimerobetonu, żeliwa i wzmacnianego PVC.
Ścianki czołowe to elementy konstrukcyjne, które montuje się na początku i końcu ciągu korytek (ścianki pełne) lub po środku (są wyposażone w króciec odpływowy).
Wycieraczki umieszcza się przed drzwiami wejściowymi. Zbierają wodę z najbliższej powierzchni, gromadzi się też w nich piasek i zanieczyszczenia. Konieczne jest okresowe wyjmowanie rusztu i usuwanie zanieczyszczeń. W dnie wycieraczki znajduje się odpływ, służący do podłączenia do kanalizacji deszczowej. Ten element odwodnienia jest zazwyczaj wykonany z polimerobetonu, zaś ruszt ze stali ocynkowanej.
W miejscach, gdzie gromadzi się najwięcej wody, czyli np. pod rynnami (jeśli nie są one bezpośrednio włączone w system kanalizacji) oraz pod kranami ogrodowymi montuje się wpusty.
Studzienki zbiorcze zbierają wodę spływającą korytkami. Dlatego należy je montować w najniższych punktach odwodnienia. W dolnej części studzienki może się znajdować osadnik – zbiornik, w którym gromadzi się piasek i inne zanieczyszczenia stałe. W naszym przypadku potrzebne są studzienki z tworzyw sztucznych.Przeczytaj także:

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak zatrzymać ciepło i ochronić dom przed zimnem?


Markizy tarasowe oraz markizy balkonowe sprawdzają się idealnie także w domach jednorodzinnych. Dużym zainteresowaniem... ZOBACZ »


Najlepszy system stropowy?


Betonowe stropy można produkować na różne sposoby – z betonu przygotowanego na placu budowy lub w fabryce, gdzie panują kutemu optymalne warunki. ZOBACZ »


"Wirtualne malowanie" - wykonaj sam symulację online »

Dobierz najlepszy materiał izolacyjny »

Obok wiedzy na temat produktów, równie istotna jest znajomość technologii, którą... czytaj dalej » Niski poziom ochrony cieplnej generuje wysokie koszty utrzymania budynku, stanowiące duże obciążenie budżetu... czytaj dalej »


Zgarnij bony o wartości 100zł. Zobacz jak »

Jak dobrać posadzkę do obiektu?

3 kroki do Super CashBack
czytaj dalej »

Wybierz posadzkę, która będzie funkcjonalna i łatwa w czyszczeniu... czytaj dalej »

Czym skutecznie zaizolować fundament?

Zadaniem hydroizolacji jest zablokowanie dostępu wody i wilgoci do wnętrza obiektu budowlanego. Istnieje kilka rodzajów izolacji krystalizujących, a ich znajomość ułatwia zaprojektowanie i wykonanie szczelnej budowli. czytaj dalej »

 


Jak zapewnić trwałość mocowania elewacji?


Wsporniki przejmują ciężar muru i za pomocą zabetonowanych szyn kotwiących lub kotew przekazują go na ścianę nośną... ZOBACZ »


Płynne membrany poliuretanowe - gdzie je stosować?

Uszczelnianie obiektów inżynieryjnych - jak to robią specjaliści?

Siła związania do podłoża przekraczająca 20 kg/cm2, wysoka odporność na niszczące czynniki eksploatacyjne...
czytaj dalej »

Jak prawidłowo chronić ściany fundamentwe i zapewnić gwarancję żywotności obiektu? czytaj dalej »

Jak wykonać trwałe posadzki?

Jakich technologii oraz materiałów użyć do wykonania podłóg przemysłowych, naprawy betonów lub przeprowadzenia renowacji posadzek?  czytaj dalej »


Dowiedz się więcej o hydroizolacji dachów »

Chcesz ograniczyć straty ciepła z budynku? Zobacz »

Dostarczamy innowacyjne systemy hydroizolacji oraz pokryć dachowych, mające na celu zmianę sposobu życia i pracy naszych klientów... czytaj dalej » W obecnych czasach rosnące ceny energii cieplnej i elektrycznej skłaniają do analizy strat ciepła w budynkach mieszkalnych. Jedynym sposobem ograniczenia kosztów jest... czytaj dalej »

Jak mocować elewacje wentylowane?


Jak w realnych warunkach zachowują się różne systemy mocowań elewacji wentylowanych? ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Jak zabezpieczyć rury przed stratami ciepła?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Czym powinieneś kierować się przy wyborze odpowiedniej izolacji rur? czytaj dalej »

Innowacyjny system kompozytowych wzmocnień konstrukcji »


W przypadku gdy temperatura przekroczy temperaturę zeszklenia, wówczas żywica nie jest... ZOBACZ »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Alpha Dam Alpha Dam
O FIRMIE Alpha Dam Sp. z o.o. produkuje od ponad 10 lat profesjonalne materiały wodochronne i przeciwwilgociowe dla budownictwa.  Do 2008...
9/2019

Aktualny numer:

Izolacje 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowoczesne rozwiązania elewacyjne
  • - Jakość wykonania izolacji z szarego styropianu
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.