![]() |
Korytka odprowadzające wodę wraz z rusztem |
W domach jednorodzinnych konieczne jest usuwanie nadmiaru wody z posesji. Jeśli bowiem pozostanie w gruncie, może zagrażać fundamentom, a zatem całej konstrukcji budynku. Zgromadzona przejściowo na powierzchni podczas silnych opadów, może zaś zalewać piwnice.
Do zabezpieczania się przed nadmiarem wody służą systemy odwodnień, które zbierają a następnie odprowadzają wodę do kanalizacji.
Do usuwania nadmiaru wody z otoczenia domów jednorodzinnych są przeznaczone odwodnienia liniowe. Produkowane są z polimerobetonu, betonu włóknistego, ze wzmocnionego polipropylenu oraz PVC. Odwadniają nawierzchnię wokół domu: na podjeździe, przed garażem, w patio czy w ogrodzie.
Elementy są na tyle wytrzymałe, że bez problemu można po nich przejeżdżać samochodem osobowym. Ponadto są lekkie, co ułatwia transport i montaż. Odporne są także na korozję.
Od korytka do studzienki
Odwodnienia składają się z wpustów podwórzowych, korytek odprowadzających wodę, przykrywających je rusztów, ścianek czołowych, studzienek zbiorczych i wycieraczek. Przyjrzyjmy się, jakie funkcje pełnią poszczególne elementy.
Korytka – najczęściej z polimerobetonu - zbierają wodę z określonej powierzchni i odprowadzają ją do kanalizacji deszczowej za pośrednictwem studzienek zbiorczych. Mają długość od 50 cm do 1 m i szerokość 10-50 cm. Ich dno może być płaskie lub ze spadkiem. Pierwsze stosuje się na powierzchniach nachylonych, drugie na płaskich.
![]() |
Studzienka zbiorcza podrynnowa |
Ruszty przykrywają korytka, chroniąc je przed zniszczeniem i zanieczyszczeniem – osiadają na nich liście. Co jakiś czas trzeba je wyjmować i usuwać zanieczyszczenia z korytek. Produkowane są ze stali nierdzewnej, ocynkowanej, z polimerobetonu, żeliwa i wzmacnianego PVC.
Ścianki czołowe to elementy konstrukcyjne, które montuje się na początku i końcu ciągu korytek (ścianki pełne) lub po środku (są wyposażone w króciec odpływowy).
Wycieraczki umieszcza się przed drzwiami wejściowymi. Zbierają wodę z najbliższej powierzchni, gromadzi się też w nich piasek i zanieczyszczenia. Konieczne jest okresowe wyjmowanie rusztu i usuwanie zanieczyszczeń. W dnie wycieraczki znajduje się odpływ, służący do podłączenia do kanalizacji deszczowej. Ten element odwodnienia jest zazwyczaj wykonany z polimerobetonu, zaś ruszt ze stali ocynkowanej.
W miejscach, gdzie gromadzi się najwięcej wody, czyli np. pod rynnami (jeśli nie są one bezpośrednio włączone w system kanalizacji) oraz pod kranami ogrodowymi montuje się wpusty.
Studzienki zbiorcze zbierają wodę spływającą korytkami. Dlatego należy je montować w najniższych punktach odwodnienia. W dolnej części studzienki może się znajdować osadnik – zbiornik, w którym gromadzi się piasek i inne zanieczyszczenia stałe. W naszym przypadku potrzebne są studzienki z tworzyw sztucznych.
Przeczytaj także: