Żeby nas nie zalało

Hanna Czerska  |  18.10.2010

Nieprzewidywalna pogoda, często dosłownie topiąca nas w intensywnych opadach deszczu powinna skłaniać do zabezpieczenia się przed niespodziankami. Nikt przecież nie chce, żeby zagłębiony w gruncie garaż stał się w ciągu kilku chwil basenem...

Fot. Bielbet
Korytka odprowadzające wodę wraz
z rusztem

W domach jednorodzinnych konieczne jest usuwanie nadmiaru wody z posesji. Jeśli bowiem pozostanie w gruncie, może zagrażać fundamentom, a zatem całej konstrukcji budynku. Zgromadzona przejściowo na powierzchni podczas silnych opadów, może zaś zalewać piwnice.
Do zabezpieczania się przed nadmiarem wody służą systemy odwodnień, które zbierają a następnie odprowadzają wodę do kanalizacji.
Do usuwania nadmiaru wody z otoczenia domów jednorodzinnych są przeznaczone odwodnienia liniowe. Produkowane są z polimerobetonu, betonu włóknistego, ze wzmocnionego polipropylenu oraz PVC. Odwadniają nawierzchnię wokół domu: na podjeździe, przed garażem, w patio czy w ogrodzie.
Elementy są na tyle wytrzymałe, że bez problemu można po nich przejeżdżać samochodem osobowym. Ponadto są lekkie, co ułatwia transport i montaż. Odporne są także na korozję.

Od korytka do studzienki

Odwodnienia składają się z wpustów podwórzowych, korytek odprowadzających wodę, przykrywających je rusztów, ścianek czołowych, studzienek zbiorczych i wycieraczek. Przyjrzyjmy się, jakie funkcje pełnią poszczególne elementy.
Korytka – najczęściej z polimerobetonu - zbierają wodę z określonej powierzchni i odprowadzają ją do kanalizacji deszczowej za pośrednictwem studzienek zbiorczych. Mają długość od 50 cm do 1 m i szerokość 10-50 cm. Ich dno może być płaskie lub ze spadkiem. Pierwsze stosuje się na powierzchniach nachylonych, drugie na płaskich.

Fot. Bielbet
Studzienka zbiorcza podrynnowa

Ruszty przykrywają korytka, chroniąc je przed zniszczeniem i zanieczyszczeniem – osiadają na nich liście. Co jakiś czas trzeba je wyjmować i usuwać zanieczyszczenia z korytek. Produkowane są ze stali nierdzewnej, ocynkowanej, z polimerobetonu, żeliwa i wzmacnianego PVC.
Ścianki czołowe to elementy konstrukcyjne, które montuje się na początku i końcu ciągu korytek (ścianki pełne) lub po środku (są wyposażone w króciec odpływowy).
Wycieraczki umieszcza się przed drzwiami wejściowymi. Zbierają wodę z najbliższej powierzchni, gromadzi się też w nich piasek i zanieczyszczenia. Konieczne jest okresowe wyjmowanie rusztu i usuwanie zanieczyszczeń. W dnie wycieraczki znajduje się odpływ, służący do podłączenia do kanalizacji deszczowej. Ten element odwodnienia jest zazwyczaj wykonany z polimerobetonu, zaś ruszt ze stali ocynkowanej.
W miejscach, gdzie gromadzi się najwięcej wody, czyli np. pod rynnami (jeśli nie są one bezpośrednio włączone w system kanalizacji) oraz pod kranami ogrodowymi montuje się wpusty.
Studzienki zbiorcze zbierają wodę spływającą korytkami. Dlatego należy je montować w najniższych punktach odwodnienia. W dolnej części studzienki może się znajdować osadnik – zbiornik, w którym gromadzi się piasek i inne zanieczyszczenia stałe. W naszym przypadku potrzebne są studzienki z tworzyw sztucznych.Przeczytaj także:

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Zarabiaj pieniądze sprzedając prąd »

Maksymalną mocą jaką można wykorzystać bezpośrednio z energii słonecznej na jednym metrze kwadratowym powierzchni jest tzw. stała słoneczna, która wynosi...  czytaj dalej »


Czego użyć do izolacji balkonu, a czego do izolacji dachu?

Jak uzyskać pełne uprawnienia architektoniczne?

Najczęściej spotykane w polskim budownictwie dachy to dachy płaskie, pokryte papą lub blachą, więc... czytaj dalej » Co zrobić, by samodzielnie wykonywać zawód architekta w Polsce i UE? czytaj dalej »

Jak i czym ocieplić poddasze?


W systemie termoizolacji na krokwiach, która z pewnością jest najbardziej efektywną metodą termoizolacji, stosuje się... ZOBACZ »Gdy ważna jest termoizolacyjność i estetyka...

Tłumienie dźwięków uderzeniowych i drgań budynków. Zobacz »

Ukryte mocowanie oznacza, że łączniki płyt są niewidoczne, co poprawia...
czytaj dalej »

Zapewnienie dobrej wibroakustyki dla budynku to coraz częściej wyzwanie dla świadomych i wymagających... czytaj dalej »

Jak zapewnić trwałość mocowania elewacji?


Wsporniki przejmują ciężar muru i za pomocą zabetonowanych szyn kotwiących lub kotew przekazują go na ścianę nośną... ZOBACZ »


Chcesz ograniczyć straty ciepła z budynku? Zobacz »

Jak usunąć wilgoć ze ścian?

W obecnych czasach rosnące ceny energii cieplnej i eketrycznej skłaniają do analizy strat ciepła w budynkach mieszkalnych. Jedynym sposobem ograniczenia kosztów jest...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Jak dobrać posadzkę do obiektu?


Wybierz posadzkę, która będzie funkcjonalna i łatwa i czyszczeniu... ZOBACZ »


Dowiedz się więcej o hydroizolacji dachów »

Popularność tego materiału rośnie. Dlaczego?

Dostarczamy innowacyjne systemy hydroizolacji oraz pokryć dachowych, mające na celu zmianę sposobu życia i pracy naszych klientów... czytaj dalej » To nowoczesny materiał termoizolacyjny, który zdobył... czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji kanałów wentylacyjnych?


Systemy ochrony energii w budownictwie i w instalacjach technicznych, spełniają najbardziej restrykcyjne normy europejskie definiując... ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Szukasz wpustu balkonowego dobrej jakości?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Wpust balkonowy prosty, wpust balkonowy skośny, ogrzewany lub nieogrzewany? Co wybrać? czytaj dalej »

Czego jeszcze nie wiesz o izolacji natryskowej?


Poliole to grupa wyrobów przeznaczonych do wytwarzania szerokiej gamy poliuretanów, które... ZOBACZ »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Synthos S.A. Synthos S.A.
Grupa Kapitałowa Synthos S.A. jest jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce. Spółka jest pierwszym w Europie...
11/12/2019

Aktualny numer:

Izolacje 11/12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Modernizacja poddaszy użytkowych
  • - Okładziny podłogowe
Zobacz szczegóły
Ulga remontowo-modernizacyjna w PIT 2017

Ulga remontowo-modernizacyjna w PIT 2017

W aktualnych przepisach prawa podatkowego nie znajdziemy wielu ulg, które obowiązywały w poprzednich latach. Wśród nich jest ulga remontowo- modernizacyjna. Niektórzy...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.