Utrzymująca się już od kilku lat na polskim rynku budowlanym koniunktura na murowe elementy keramzytobetonowe wynika z wielu czynników, np.: uruchomienia w kraju produkcji wysokiej jakości surowca i relatywnego obniżania jego kosztów wytwarzania, progresji rozwoju sieci firm wykorzystujących go do produkcji elementów budowlanych i zainteresowania firm wykonawczych, kampanii edukacyjno-informacyjnych (prezentacji na targach, wystawach, festynach, publikacjach, szkoleniach) oraz wniosków z doświadczeń użytkowników zrealizowanych obiektów.
Zachowujące wszelkie zalety wyrobów ceramicznych prefabrykaty keramzytobetonowe spełniają projektowe założenia wytrzymałościowe, a w niektórych wypadkach nawet je przewyższają. Są od nich lżejsze, niezwykle odporne na ściskanie, mają niską nasiąkliwość (od 4 do10%), bardzo dobre własności termokumulacyjne, termoizolacyjne i fonoizolacyjne, świetnie klimatyzują pomieszczenia, łatwo poddają się obróbce mechanicznej, są mrozoodporne, niepalne, nie ulegają biokorozji, nie dopuszczają do rozwoju na swoich powierzchniach grzybów, pleśni i mikroorganizmów, nie wykazują szkodliwej promieniotwórczości. Wykonane z nich ściany – obok wymienionych powyżej cech – mają dobrą paroprzepuszczalność. Ich chropowate powierzchnie dobrze wiążą zaprawy i tynki, a zachowując też specyficzne walory dekoracyjne (np. szklistą, „zdobną” fakturę) nie wymagają tynkowania (można je zagruntować lub pokryć powłoką farby elewacyjnej). Do ich produkcji najczęściej stosowane są ziarna keramzytu o frakcji 2–10 mm.
Dotychczasowe doświadczenia wytwórców keramzytobetonowych elementów konstrukcyjnych pozwalają uzyskiwać wyroby o określonej jakości (tzn. o stałych parametrach, a więc zachowujących powtarzalność właściwości). Ich asortyment przeznaczony do konstrukcji murowych obejmuje:
- ścienne elementy murowe (elementy wielkoformatowe, bloczki i pustaki),
- elementy wieńcowe i nadproża,
- systemy kominowo-wentylacyjne,
- elementy architektury ogrodowej i środowiskowej.
![]() |
Obiekt stawiany z gotowych ściennych płyt keramzytowych na wymiar |
Wzmianka o wymienionych grupach wyrobów jest uzasadniona w obliczu zmian normowych, jakie zaistniały w związku z niedawnym wycofaniem bez zastąpienia ze zbioru polskich norm normy PN--B-19306:2004 „Prefabrykaty budowlane z betonu – Elementy ścienne drobnowymiarowe – Bloczki”. Ta decyzja Polskiego Komitetu Normalizacyjnego nie jest jednak utożsamiana z unieważnieniem normy jako działaniem rozumianym według „filozofii” poprzedniego systemu normalizacji, gdzie takie unieważnienie powodowałoby zakaz jej dalszego stosowania pod groźbą sankcji karnych, a jedynie wyłączenie normy ze zbioru norm aktualnych ze względu na dezaktualizację jej treści. Tym sposobem przede wszystkim faktycznie przestały ściśle obowiązywać przyjęte klasyfikacje wymiarów, a praktycznie zaostrzono wymagania jakościowe wynikające z norm europejskich, które na mocy umów unijnych obowiązują na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.