Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2019 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Uszczelnienia naziemnych zbiorników wodnych i magazynów kwasów przemysłowych geomembranami PEHD

Uwarunkowania wykonawcze uszczelnień geomembranowych
GFA
Ciąg dalszy artykułu...

Uwarunkowania wykonawcze uszczelnień geomembranowych

Podłoże gruntowe pod uszczelnienia geomembranowe powinno spełniać wymagania nośności i stateczności zawarte w normie PN-B-03020. Powierzchnia podłoża powinna być gładka i jednolicie zagęszczona [4].

Fot. BOMAG
Fot. 2. Walec wibracyjny z aparaturą kontrolno-pomiarową zagęszczania podłoża ziemnego do 60 cm głębokości. Pomiary w skali Proctora do 100% twardości zagęszczanego podłoża

 

Arkusze geomembranowe o grubości 2–2,5 mm mają zwykle 5–10 m szerokości i 100–200 m długości. Geomembrany łączone na tzw. zakładkę spoinuje się za pomocą zgrzewania termicznego z równoczesną kontrolą szczelności spoinowanych arkuszy [2]. Geomembrany te montowane na podłogach betonowych muszą być układane na geosyntetycznych ochronnych geowłókninach o szerokości 5,8 m×50 m.

Układanie, spoinowanie i mocowanie arkuszy geomembran do podłogi i ścian magazynu należy wykonywać zgodnie z zatwierdzonym projektem budowlanym. Drobne odstępstwa powinny być uzgadnianie z projektantem. Prace należy prowadzić zgodnie z zasadami wiedzy technicznej, normami i wymaganiami montażowymi dotyczącymi geosyntetyków.

Geomembrany PEHD wbudowywane do podłoży betonowych itp. powinny mieć atesty i aprobaty techniczne (obecnie certyfikaty UE) zgodnie z wymaganiami polskich przepisów i warunków wykonywania robót budowlano-montażowych. Muszą być również przestrzegane przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy. Pracownicy wykonujący roboty montażowe powinni być odpowiednio przeszkoleni oraz mieć odpowiednie uprawnienia w zakresie wykonywanych prac.

Przykłady zrealizowanych uszczelnień geomembranowych

Rys. S. Stępniak
Rys. 1. Konstrukcje rozplanowania uszczelnień podłoża i zboczy zbiornika

Poniżej zostaną zaprezentowane rozwiązania geomembranowych uszczelnień magazynów płynów agresywnych oraz uszczelnień naziemnych zbiorników wody gaśniczej. Mogą być one wykorzystywane w projektowaniu i eksploatacji nowych, bezpiecznych magazynów substancji agresywnych.

Naziemny zbiornik do retencjonowania ścieków przemysłowych wykorzystywanych do celów gaśniczych popiołów i żużli hutniczych

Na fot. 1 pokazano uszczelniony geomembranami naziemny zbiornik wody gaśniczej. Podłoże ziemne tego zbiornika zostało najpierw mechanicznie zagęszczone na 60 cm grubości dna i skarp o pochyleniu 1:2. Stopień zagęszczania podłoża ziemnego w skali Proctora wynosi DPr ? 95%. Grubość gruntu zagęszczonego na skarpach niecki zbiornika wynosi 50 cm.

Do wymaganego parametrami geotechnicznymi zagęszczania podłoży ziemnych wykorzystuje się drogowe walce z wibracyjnym zagęszczaniem. Są one wyposażone w aparaturę kontrolno-pomiarową określającą stopnie zagęszczania w skali Proctora, co przedstawia fot. 2. Na rys. 1 pokazano poprzeczny przekrój konstrukcji zbiornika wody gaśniczej.

Magazyn 50% kwasu azotowego z podwójnie uszczelnioną geomembranami podłogą i ścianami ze studzienką kontroli awaryjnych przecieków kwasu

Obiekt ten pokazano na rys. 2. Magazyn zabezpieczony jest podwójnym uszczelnieniem. Wykonano je w następujący sposób:

  • górna geomembrana o grubości 2,5 mm jest jednostronnie strukturyzowana wystającymi ząbkami w celu umożliwienia awaryjnego przepływu kwasu do studzienki,
  • dolna geomembrana o grubości 2 mm jest obustronnie gładka.
Artykuł pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 7/8/2008

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Wybierz najlepszy materiał do ociepleń »


Czym różnią się materiały do izolacji poszczególnych elementów budynku? ZOBACZ »


Poznaj sposoby izolacji dachu płaskiego »

Jak wykonać ocieplenie w systemie ETICS?

Jaki materiał zastosować na dachu płaskim, zielonym, odwróconym, a jak na dachu pokrytym wcześniej papą termozgrzewalną?
czytaj dalej »

W przypadku budynków istniejących należy dokładnie sprawdzić jakość... czytaj dalej »

Uzyskaj tytuł mgr. inż. i uprawnienia budowlane!


Wiedza i umiejętności praktyczne zdobyte podczas studiów drugiego stopnia... ZOBACZ »


Jak zapewnić dobrą wibroakustykę budynku?

Rewolucja na rynku termoizolacji?

Zapewnienie dobrej wibroakustyki dla budynku to coraz częściej wyzwanie dla świadomych i wymagających klientów. czytaj dalej » Utrzymanie odpowiedniej temperatury wewnątrz obiektu, położonego w wymagającej strefie... czytaj dalej »

Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr...  czytaj dalej »


Na czym polegają prace uszczelniające?

Wszystko o izolacji instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych »

Prace uszczelniające mają na celu odcięcie niebezpiecznych materiałów, substancji lub po prostu... czytaj dalej » Produkty przeznaczone do instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych, jak i... czytaj dalej »

Chemia budowlana - porady ekspertów »


Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... ZOBACZ »


Czego użyć do izolacji dachu?

Czym ocieplić piwnicę lub garaż?

Rozwiązaniem, które zapewnia optymalne zaizolowanie są... czytaj dalej » Izolacja stropów nad garażami podziemnymi musi spełniać wysokie wymagania akustyczne, cieplne i przeciwpożarowe... czytaj dalej »

Malowanie kafli krok po kroku »


Malowanie kafli to wciąż mało popularny sposób zmiany wystroju wnętrza... ZOBACZ »


Co warto wiedzieć o systemach natryskowych?

Jak zabezpieczyć budynek przed wilgocią?

Budynek ocieplony pianką jest szczelny akustycznie a przede wszystkim...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Planujesz wymianę dachu? Sprawdź »


Dzięki lekkości dachówek nie ma potrzeby wzmacniania Twojej starej struktury dachowej. W niektórych przypadkach jest nawet... ZOBACZ »


Elewacja, która wygląda jak drewno, marmur czy kamień »

Szukasz pomysłu na wykończenie elewacji? Sprawdź

Ładna fasada stanowi wizerunek budynku. Estetyczny wygląd elewacji często...
czytaj dalej »

Tynki cienkowarstwowe tworzą ochronno-dekoracyjną zewnętrzną warstwę o wysokiej odporności na... czytaj dalej »

Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
7/8/2020

Aktualny numer:

Izolacje 7/8/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Tarasy wentylowane
  • - Zastosowanie kruszyw lekkich
Zobacz szczegóły
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Flowcrete Polska Sp. z o.o.
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Jesteśmy producentem i dystrybutorem materiałów do wykonywania bezspoinowch posadzek żywicznych -...
Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Trudno wyobrazić sobie nowoczesny dom bez jego wizytówki, czyli balkonu lub tarasu. Elementy te stanowią dodatkową powierzchnię, która pozwala na chwilę oddechu na...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.