Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Uszczelnienia naziemnych zbiorników wodnych i magazynów kwasów przemysłowych geomembranami PEHD

Uwarunkowania wykonawcze uszczelnień geomembranowych
GFA
Ciąg dalszy artykułu...

Uwarunkowania wykonawcze uszczelnień geomembranowych

Podłoże gruntowe pod uszczelnienia geomembranowe powinno spełniać wymagania nośności i stateczności zawarte w normie PN-B-03020. Powierzchnia podłoża powinna być gładka i jednolicie zagęszczona [4].

Fot. BOMAG
Fot. 2. Walec wibracyjny z aparaturą kontrolno-pomiarową zagęszczania podłoża ziemnego do 60 cm głębokości. Pomiary w skali Proctora do 100% twardości zagęszczanego podłoża

 

Arkusze geomembranowe o grubości 2–2,5 mm mają zwykle 5–10 m szerokości i 100–200 m długości. Geomembrany łączone na tzw. zakładkę spoinuje się za pomocą zgrzewania termicznego z równoczesną kontrolą szczelności spoinowanych arkuszy [2]. Geomembrany te montowane na podłogach betonowych muszą być układane na geosyntetycznych ochronnych geowłókninach o szerokości 5,8 m×50 m.

Układanie, spoinowanie i mocowanie arkuszy geomembran do podłogi i ścian magazynu należy wykonywać zgodnie z zatwierdzonym projektem budowlanym. Drobne odstępstwa powinny być uzgadnianie z projektantem. Prace należy prowadzić zgodnie z zasadami wiedzy technicznej, normami i wymaganiami montażowymi dotyczącymi geosyntetyków.

Geomembrany PEHD wbudowywane do podłoży betonowych itp. powinny mieć atesty i aprobaty techniczne (obecnie certyfikaty UE) zgodnie z wymaganiami polskich przepisów i warunków wykonywania robót budowlano-montażowych. Muszą być również przestrzegane przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy. Pracownicy wykonujący roboty montażowe powinni być odpowiednio przeszkoleni oraz mieć odpowiednie uprawnienia w zakresie wykonywanych prac.

Przykłady zrealizowanych uszczelnień geomembranowych

Rys. S. Stępniak
Rys. 1. Konstrukcje rozplanowania uszczelnień podłoża i zboczy zbiornika

Poniżej zostaną zaprezentowane rozwiązania geomembranowych uszczelnień magazynów płynów agresywnych oraz uszczelnień naziemnych zbiorników wody gaśniczej. Mogą być one wykorzystywane w projektowaniu i eksploatacji nowych, bezpiecznych magazynów substancji agresywnych.

Naziemny zbiornik do retencjonowania ścieków przemysłowych wykorzystywanych do celów gaśniczych popiołów i żużli hutniczych

Na fot. 1 pokazano uszczelniony geomembranami naziemny zbiornik wody gaśniczej. Podłoże ziemne tego zbiornika zostało najpierw mechanicznie zagęszczone na 60 cm grubości dna i skarp o pochyleniu 1:2. Stopień zagęszczania podłoża ziemnego w skali Proctora wynosi DPr ? 95%. Grubość gruntu zagęszczonego na skarpach niecki zbiornika wynosi 50 cm.

Do wymaganego parametrami geotechnicznymi zagęszczania podłoży ziemnych wykorzystuje się drogowe walce z wibracyjnym zagęszczaniem. Są one wyposażone w aparaturę kontrolno-pomiarową określającą stopnie zagęszczania w skali Proctora, co przedstawia fot. 2. Na rys. 1 pokazano poprzeczny przekrój konstrukcji zbiornika wody gaśniczej.

Magazyn 50% kwasu azotowego z podwójnie uszczelnioną geomembranami podłogą i ścianami ze studzienką kontroli awaryjnych przecieków kwasu

Obiekt ten pokazano na rys. 2. Magazyn zabezpieczony jest podwójnym uszczelnieniem. Wykonano je w następujący sposób:

  • górna geomembrana o grubości 2,5 mm jest jednostronnie strukturyzowana wystającymi ząbkami w celu umożliwienia awaryjnego przepływu kwasu do studzienki,
  • dolna geomembrana o grubości 2 mm jest obustronnie gładka.
Artykuł pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 7/8/2008

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak zapewnić trwałość mocowania elewacji?


Wsporniki przejmują ciężar muru i za pomocą zabetonowanych szyn kotwiących lub kotew przekazują go na ścianę nośną... ZOBACZ »


Czego użyć do izolacji balkonu, a czego do izolacji dachu?

Szukasz wpustu balkonowego dobrej jakości?

Najczęściej spotykane w polskim budownictwie dachy to dachy płaskie, pokryte papą lub blachą, więc... czytaj dalej » Wpust balkonowy prosty, wpust balkonowy skośny, ogrzewany lub nieogrzewany? Co wybrać? czytaj dalej »

Jak i czym ocieplić poddasze?


W systemie termoizolacji na krokwiach, która z pewnością jest najbardziej efektywną metodą termoizolacji, stosuje się... ZOBACZ »Gdy ważna jest termoizolacyjność i estetyka...

Tłumienie dźwięków uderzeniowych i drgań budynków. Zobacz »

Ukryte mocowanie oznacza, że łączniki płyt są niewidoczne, co poprawia...
czytaj dalej »

Zapewnienie dobrej wibroakustyki dla budynku to coraz częściej wyzwanie dla świadomych i wymagających... czytaj dalej »

Dlaczego hydroizolacja budynków jest tak ważna?

Wyniki badań statystycznych wskazują, że ok. 80% wszystkich uszkodzeń obiektów budowlanych sprowadza się w rezultacie do problemów z nieszczelną hydroizolacją.  czytaj dalej »


Chcesz ograniczyć straty ciepła z budynku? Zobacz »

Jak usunąć wilgoć ze ścian?

W obecnych czasach rosnące ceny energii cieplnej i eketrycznej skłaniają do analizy strat ciepła w budynkach mieszkalnych. Jedynym sposobem ograniczenia kosztów jest...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Jak dobrać posadzkę do obiektu?


Wybierz posadzkę, która będzie funkcjonalna i łatwa i czyszczeniu... ZOBACZ »


Dowiedz się więcej o hydroizolacji dachów »

Wypróbuj aplikację projektową i stwórz własną wizualizację »

Dostarczamy innowacyjne systemy hydroizolacji oraz pokryć dachowych, mające na celu zmianę sposobu życia i pracy naszych klientów... czytaj dalej » Dodaj własne zdjęcie i dopasuj kolory elewacji lub wnętrza do swojego budynku! czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji kanałów wentylacyjnych?


Systemy ochrony energii w budownictwie i w instalacjach technicznych, spełniają najbardziej restrykcyjne normy europejskie definiując... ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Szukasz wpustu balkonowego dobrej jakości?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Wpust balkonowy prosty, wpust balkonowy skośny, ogrzewany lub nieogrzewany? Co wybrać? czytaj dalej »

Czego jeszcze nie wiesz o izolacji natryskowej?


Poliole to grupa wyrobów przeznaczonych do wytwarzania szerokiej gamy poliuretanów, które... ZOBACZ »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Synthos S.A. Synthos S.A.
Grupa Kapitałowa Synthos S.A. jest jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce. Spółka jest pierwszym w Europie...
11/12/2019

Aktualny numer:

Izolacje 11/12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Modernizacja poddaszy użytkowych
  • - Okładziny podłogowe
Zobacz szczegóły
Ulga remontowo-modernizacyjna w PIT 2017

Ulga remontowo-modernizacyjna w PIT 2017

W aktualnych przepisach prawa podatkowego nie znajdziemy wielu ulg, które obowiązywały w poprzednich latach. Wśród nich jest ulga remontowo- modernizacyjna. Niektórzy...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.