Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Izolacje w instalacjach słonecznych

Kolektory słoneczne zamontowane w połaci dachu
Kolektory słoneczne zamontowane w połaci dachu
Schüco
Ciąg dalszy artykułu...

Brak kawałka izolacji na rurze na dachu może osłabić wydajność instalacji słonecznej.

Należy też pamiętać, że brak izolacji na rurze wylotowej powoduje zakłócenie pracy czujki pomiarowej na tym odcinku, gdzie pod wpływem działania wiatru i deszczu, a zimą śniegu i lodu, mogą powstać zafałszowane wyniki w działaniu sterownika, a tym samym pracy instalacji słonecznej (fot. 2).

Nie wszyscy instalatorzy stosują właściwą izolację rur instalacji słonecznych (fot. 3). Czasami używają do tego celu zwykłej izolacji poliuretanowej o odporności na temperaturę +95°C (fot. 4).

W wyniku jej zastosowania oraz w zetknięciu ze zjawiskiem tzw. przegrzania instalacji słonecznej (definicja autora) następuje stopienie izolacji.

Takie błędy ostatnio pojawiają się dość często, szczególnie w izolacjach instalacji wykonywanych w małych miejscowościach, gdzie brakuje profesjonalnych firm, a zaopatrzenie w materiały specjalistyczne jest dość trudne.

Ponadto należy zwrócić uwagę, że lepsza jakość oznacza wyższą cenę. Warto jednak zastosować izolację droższą, ale skutecznie zabezpieczającą instalacje słoneczne.

Fot. Archiwum Autora
Fot. 2. Kolektor rurowy (nie mylić z próżniowym) z wylotem instalacji solarnej bez izolacji. Obok
widoczny kabel do sondy termicznej.Fot. AZ FLEX
Fot. 3. Właściwy rodzaj izolacji – czarny elastomer HT
na wszystkich elementach rur solarnych. W głębi instalacja
c.o. z izolacją z szarej pianki polietylenowej. Zbiornik
pojemnościowy z niebieskim pokrowcem izolowany wełną
mineralną. Zespół pompowy wraz z osprzętem nieizolowany.
Fot. AZ FLEX
Fot. 4. Przykład zastosowania w instalacji dwóch rodzajów
izolacji: czarnego elastomeru HT (zasilanie) oraz szarego
polietylenu (powrót).


Należy zaznaczyć, że energia słoneczna przekazywana jest do zasobnika pojemnościowego, gdzie gromadzona jest przez kilka godzin. Zbiorniki mają różną budowę i różny rodzaj powłok termicznych. W praktyce izolacja termiczna zbiornika nie powinna powodować zmniejszenia temperatury o więcej niż 1°C na dobę.

Współczynnik przewodzenia ciepła izolacji przy średniej temperaturze +10°C według normy DIN 52613 powinien wynosić λ10 = 0,038 W/(m2·K), natomiast współczynnik oporu przeciw dyfuzji pary wodnej µ ≥10 000 w zakresie temperatur od –40°C do +175°C.

Zastosowanie izolacji w instalacjach słonecznych przynosi duże oszczędności i energii, i pieniędzy. Można je także traktować jako sposób na zwiększenie sprawności instalacji solarnej dzięki zminimalizowaniu strat termicznych.

Artykuł pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 1/2009

Komentarze

(5)
Jan | 25.09.2013, 16:52
Przydałoby się trochę więcej informacji jak i gdzie to kupić
Czytelnik | 27.09.2013, 16:33
Nadal instalacje solarne są za drogie dla zwykłego śmiertelnika
Andy | 16.10.2013, 14:39
Kolektory słoneczne w naszym klimacie są przereklamowane. Ostrzejsza zima, więcej śniegu i nie działają. Dobre są wiosną, jesienią i latem.
Instalator | 22.10.2013, 12:17
No tak dobra izolacja termiczna instalacji to połowa sukcesu - tylko kto o tym pamięta :))
Alex | 22.10.2013, 14:52
Może instalacje solarne są drogie ale ja uważam, że warto zainwestować nie patrząc na zwrot inwestycji. Mając kolektory słoneczne ułatwiamy sobie życie. Nie muszę ciągle myśleć, że przyjdzie większy rachunek za prąd, bo więcej się kąpałem czy zmywałem.
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Jak zapewnić trwałość mocowania elewacji?


Wsporniki przejmują ciężar muru i za pomocą zabetonowanych szyn kotwiących lub kotew przekazują go na ścianę nośną... ZOBACZ »


Czego użyć do izolacji balkonu, a czego do izolacji dachu?

Szukasz wpustu balkonowego dobrej jakości?

Najczęściej spotykane w polskim budownictwie dachy to dachy płaskie, pokryte papą lub blachą, więc... czytaj dalej » Wpust balkonowy prosty, wpust balkonowy skośny, ogrzewany lub nieogrzewany? Co wybrać? czytaj dalej »

Jak i czym ocieplić poddasze?


W systemie termoizolacji na krokwiach, która z pewnością jest najbardziej efektywną metodą termoizolacji, stosuje się... ZOBACZ »Gdy ważna jest termoizolacyjność i estetyka...

Tłumienie dźwięków uderzeniowych i drgań budynków. Zobacz »

Ukryte mocowanie oznacza, że łączniki płyt są niewidoczne, co poprawia...
czytaj dalej »

Zapewnienie dobrej wibroakustyki dla budynku to coraz częściej wyzwanie dla świadomych i wymagających... czytaj dalej »

Dlaczego hydroizolacja budynków jest tak ważna?

Wyniki badań statystycznych wskazują, że ok. 80% wszystkich uszkodzeń obiektów budowlanych sprowadza się w rezultacie do problemów z nieszczelną hydroizolacją.  czytaj dalej »


Chcesz ograniczyć straty ciepła z budynku? Zobacz »

Jak usunąć wilgoć ze ścian?

W obecnych czasach rosnące ceny energii cieplnej i eketrycznej skłaniają do analizy strat ciepła w budynkach mieszkalnych. Jedynym sposobem ograniczenia kosztów jest...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Jak dobrać posadzkę do obiektu?


Wybierz posadzkę, która będzie funkcjonalna i łatwa i czyszczeniu... ZOBACZ »


Dowiedz się więcej o hydroizolacji dachów »

Popularność tego materiału rośnie. Dlaczego?

Dostarczamy innowacyjne systemy hydroizolacji oraz pokryć dachowych, mające na celu zmianę sposobu życia i pracy naszych klientów... czytaj dalej » To nowoczesny materiał termoizolacyjny, który zdobył... czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji kanałów wentylacyjnych?


Systemy ochrony energii w budownictwie i w instalacjach technicznych, spełniają najbardziej restrykcyjne normy europejskie definiując... ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Szukasz wpustu balkonowego dobrej jakości?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Wpust balkonowy prosty, wpust balkonowy skośny, ogrzewany lub nieogrzewany? Co wybrać? czytaj dalej »

Czego jeszcze nie wiesz o izolacji natryskowej?


Poliole to grupa wyrobów przeznaczonych do wytwarzania szerokiej gamy poliuretanów, które... ZOBACZ »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Synthos S.A. Synthos S.A.
Grupa Kapitałowa Synthos S.A. jest jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce. Spółka jest pierwszym w Europie...
11/12/2019

Aktualny numer:

Izolacje 11/12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Modernizacja poddaszy użytkowych
  • - Okładziny podłogowe
Zobacz szczegóły
Ulga remontowo-modernizacyjna w PIT 2017

Ulga remontowo-modernizacyjna w PIT 2017

W aktualnych przepisach prawa podatkowego nie znajdziemy wielu ulg, które obowiązywały w poprzednich latach. Wśród nich jest ulga remontowo- modernizacyjna. Niektórzy...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.