Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Izolacje w instalacjach słonecznych

Kolektory słoneczne zamontowane w połaci dachu
Kolektory słoneczne zamontowane w połaci dachu
Schüco
Ciąg dalszy artykułu...

Brak kawałka izolacji na rurze na dachu może osłabić wydajność instalacji słonecznej.

Należy też pamiętać, że brak izolacji na rurze wylotowej powoduje zakłócenie pracy czujki pomiarowej na tym odcinku, gdzie pod wpływem działania wiatru i deszczu, a zimą śniegu i lodu, mogą powstać zafałszowane wyniki w działaniu sterownika, a tym samym pracy instalacji słonecznej (fot. 2).

Nie wszyscy instalatorzy stosują właściwą izolację rur instalacji słonecznych (fot. 3). Czasami używają do tego celu zwykłej izolacji poliuretanowej o odporności na temperaturę +95°C (fot. 4).

W wyniku jej zastosowania oraz w zetknięciu ze zjawiskiem tzw. przegrzania instalacji słonecznej (definicja autora) następuje stopienie izolacji.

Takie błędy ostatnio pojawiają się dość często, szczególnie w izolacjach instalacji wykonywanych w małych miejscowościach, gdzie brakuje profesjonalnych firm, a zaopatrzenie w materiały specjalistyczne jest dość trudne.

Ponadto należy zwrócić uwagę, że lepsza jakość oznacza wyższą cenę. Warto jednak zastosować izolację droższą, ale skutecznie zabezpieczającą instalacje słoneczne.

Fot. Archiwum Autora
Fot. 2. Kolektor rurowy (nie mylić z próżniowym) z wylotem instalacji solarnej bez izolacji. Obok
widoczny kabel do sondy termicznej.Fot. AZ FLEX
Fot. 3. Właściwy rodzaj izolacji – czarny elastomer HT
na wszystkich elementach rur solarnych. W głębi instalacja
c.o. z izolacją z szarej pianki polietylenowej. Zbiornik
pojemnościowy z niebieskim pokrowcem izolowany wełną
mineralną. Zespół pompowy wraz z osprzętem nieizolowany.
Fot. AZ FLEX
Fot. 4. Przykład zastosowania w instalacji dwóch rodzajów
izolacji: czarnego elastomeru HT (zasilanie) oraz szarego
polietylenu (powrót).


Należy zaznaczyć, że energia słoneczna przekazywana jest do zasobnika pojemnościowego, gdzie gromadzona jest przez kilka godzin. Zbiorniki mają różną budowę i różny rodzaj powłok termicznych. W praktyce izolacja termiczna zbiornika nie powinna powodować zmniejszenia temperatury o więcej niż 1°C na dobę.

Współczynnik przewodzenia ciepła izolacji przy średniej temperaturze +10°C według normy DIN 52613 powinien wynosić λ10 = 0,038 W/(m2·K), natomiast współczynnik oporu przeciw dyfuzji pary wodnej µ ≥10 000 w zakresie temperatur od –40°C do +175°C.

Zastosowanie izolacji w instalacjach słonecznych przynosi duże oszczędności i energii, i pieniędzy. Można je także traktować jako sposób na zwiększenie sprawności instalacji solarnej dzięki zminimalizowaniu strat termicznych.

Artykuł pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 1/2009

Komentarze

(5)
Jan | 25.09.2013, 16:52
Przydałoby się trochę więcej informacji jak i gdzie to kupić
Czytelnik | 27.09.2013, 16:33
Nadal instalacje solarne są za drogie dla zwykłego śmiertelnika
Andy | 16.10.2013, 14:39
Kolektory słoneczne w naszym klimacie są przereklamowane. Ostrzejsza zima, więcej śniegu i nie działają. Dobre są wiosną, jesienią i latem.
Instalator | 22.10.2013, 12:17
No tak dobra izolacja termiczna instalacji to połowa sukcesu - tylko kto o tym pamięta :))
Alex | 22.10.2013, 14:52
Może instalacje solarne są drogie ale ja uważam, że warto zainwestować nie patrząc na zwrot inwestycji. Mając kolektory słoneczne ułatwiamy sobie życie. Nie muszę ciągle myśleć, że przyjdzie większy rachunek za prąd, bo więcej się kąpałem czy zmywałem.
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Uszczelnianie trudnych powierzchni! Zobacz, jak to zrobić skutecznie »


Doszczelniając przegrodę od strony wewnętrznej budynku ograniczamy przenikanie pary wodnej do warstwy izolacyjnej, natomiast... ZOBACZ »Tych fachowców najczęściej poszukują Polacy »

Szybki montaż stropu - jak to zrobić »

3/4 Polaków deklaruje, że potrzebuje fachowca do wykonania pracy w domu lub mieszkaniu. Najczęściej poszukiwanym jest...
czytaj dalej »

Oprócz znacznych oszczędności finansowych wynikających między innymi z braku dodatkowych ociepleń, możliwości prowadzenia w stropie instalacji, montażu stropu bez użycia dźwigów i... czytaj dalej »

Czym skutecznie zaizolować fundament?

Zadaniem hydroizolacji jest zablokowanie dostępu wody i wilgoci do wnętrza obiektu budowlanego. Istnieje kilka rodzajów izolacji krystalizujących, a ich znajomość ułatwia zaprojektowanie i wykonanie szczelnej budowli. czytaj dalej »

 


Szukasz wpustu balkonowego dobrej jakości?

Doskonałe rozwiązanie do izolacji dachów płaskich »

Wpust balkonowy prosty, skośny, ogrzewany, nieogrzewany... Dobierz odpowiedni czytaj dalej » Hydroizolacja dachów odbywa się przy pomocy wałków lub natryskowo - najlepszą w danym przypadku metodę dobiera się... czytaj dalej »

Ochroń wnętrze domu przed silnym słońcem » »


Markizy, żaluzje, pergole, rolety - które rozwiązanie sprawdzi się w Twoim przypadku? ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Jak zabezpieczyć rury przed stratami ciepła?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Czym powinieneś kierować się przy wyborze odpowiedniej izolacji rur? czytaj dalej »

Akustyczne płyty ścienne i sufitowe »

Energooszczędne płyty warstwowe z izolacją z wełny mineralnej o unikalnych właściwościach przeciwpożarowych i strukturalnych...  czytaj dalej »


Jak zabepieczyć ocieplenie przed rwącym wiatrem?

Jak uzyskać pełne uprawnienia architektoniczne?

Siły działające na wybrany system ociepleń przenoszone są zarówno przez zaprawę klejową, jak i łączniki fasadowe. Dzięki...
czytaj dalej »

Zobacz, jak otrzymać uprawnienia do samodzielnego wykonywania zawodu architekta w Polsce i UE czytaj dalej »

Jak trwale zabezpieczyć budynki przed wodą?

Skutecznie zabezpiecz budowane konstrukcje przed pożarem »

Rozwijamy kreatywne rozwiązania dla osiągniecia pożądanego sukcesu nawet w przypadku specjalnych projektów czytaj dalej » Masywne elementy budowlane w starych obiektach często nie spełniają wymagań przeciwpożarowych określonych w obowiązujących przepisach. czytaj dalej »

Izolacje piwnic i garaży. Jakie rozwiązanie wybrać?


Bierzemy pod uwagę wszystkie czynniki takie jak np. wymagania techniczne obiektu, dzięki czemu jesteśmy w stanie dopasować idealną oszczędność energii do wskazanego pomieszczenia. ZOBACZ »Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Triflex Polska Triflex Polska
Triflex zyskał na rynku europejskim pozycję lidera w zakresie opracowywania, kompleksowego doradztwa oraz zastosowania uszczelnień i powłok...
7/8/2019

Aktualny numer:

Izolacje 7/8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Wtórne hydroizolacje poziome
  • - Mocowanie elewacji wentylowanych
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.