Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Wymogi technologiczne stawiane pracom hydroizolacyjnym i okładzinowym w nieckach basenowych (cz. 2.)

mgr inż. Maciej Rokiel  |  IZOLACJE 9/2008  |  31.10.2010
Ciąg dalszy artykułu...

Często popełnianym błędem jest zbyt szybkie spoinowanie. Producenci klejów w kartach technicznych podają zazwyczaj, że w warunkach normalnych spoinowanie jest możliwe po 12–24 godz. Wyjątkiem będą tu kleje dwuskładnikowe, w których znacznie większa (w porównaniu z klejami jednoskładnikowymi) zawartość polimerów dostarczanych w postaci płynu zarobowego znacznie wydłuża czas wiązania, a zatem standardowym czasem, po którym można wykonać spoinowanie, będzie przynajmniej 48 godz. (dotyczy to tzw. warunków normalnych).

Należy jednak pamiętać, że o ile warunki cieplno-wilgotnościowe, panujące w niecce podczas wykonywania robót, powinny być jak najbardziej zbliżone do normalnych, to warunki wiązania i twardnienia kleju do typowych już nie należą. Z jednej strony jest to nienasiąkliwa płytka basenowa, z drugiej strony powierzchnia szlamu uszczelniającego. Zatem cienka, kilkumilimetrowa warstwa zaprawy jest zamknięta między dwiema szczelnymi dla wody i nienasiąkliwymi płaszczyznami. Ilość wody zarobowej natomiast jest zawsze większa niż ilość wody niezbędnej do hydratacji cementu i jej nadmiar musi odparować przez puste spoiny. Dlatego korzystne wydaje się spoinowanie okładzin po 4–7 dniach od momentu przyklejenia płytek. Podawany w kartach technicznych czas spoinowania oznacza, że klej uzyskał na tyle wysokie parametry wytrzymałościowe, że można bez obaw wejść na płytkę; nie oznacza to jednak, że procesy wiązania i twardnienia się zakończyły. Szczególnie wrażliwe na zbyt szybkie spoinowanie są kleje dwuskładnikowe.

Rys. M. Rokiel
Rys. 16. Styk ściany z dnem niecki - uszczelnienie zespolone: 1 - niecka basenowa, 2 - elastyczna zaprawa uszczelniająca, 3 - tasma uszczelniająca, 4 - klej typy flex, 5 - elastyczna masa uszczelniająca ( z systemowym gruntownikiem boków spoiny), 6 - płytka basenowa

W przypadku spoinowania zaprawami reaktywnymi (gdzie, jaki rodzaj zapraw spoinujących należy stosować i dlaczego – podano w poprzednim artykule1)) szczególną uwagę trzeba zwrócić na moment czyszczenia okładziny. Należy je wykonywać przed upływem tzw. czasu obrabialności zaprawy (czas ten jest zawsze podany w karcie technicznej zastosowanego produktu). Proces sieciowania żywicy zapoczątkowany zmieszaniem składników produktu nie może być zatrzymany, a próba późniejszego usunięcia stwardniałej żywicy z powierzchni płytek kończy się nieuchronnie uszkodzeniem tych ostatnich.

Mozaikę stosuje się w nieckach basenowych coraz częściej. Cechuje się ona takimi samymi zaletami, co płytki ceramiczne, jest jednak droższa i trudniejsza w układaniu. Stosuje się ją nie tylko do wykładania przelewów i wykonywania wzorów na dnach niecek, lecz także do wykonywania kompletnej okładziny niecki. Najczęściej układa się ją na kleju cienkowarstwowym, cementowym lub epoksydowym.

Uwaga: w basenach oraz pomieszczeniach narażonych na obciążenie wodą lub wilgocią nie wolno stosować mozaiki nakładanej metodą montażową lub drugostronną (po przyklejeniu modułu siatka pozostaje w warstwie zaprawy klejowej), lecz tylko metodą licową (papier lub siatka usuwana jest z powierzchni licowej przed spoinowaniem).

Wszelkie dylatacje konstrukcyjne niecki i plaży basenowej należy powtórzyć w okładzinie ceramicznej. Dodatkowo mogą być dylatowane zarówno okładzina ceramiczna, jak i warstwy pod nią (np. jastrychy plaż basenowych). Powodują one przejęcie odkształceń pochodzących od różnic temperatur czy skurczu w sposób niewpływający negatywnie na okładzinę ceramiczną. Jest to szczególnie istotne w przypadku basenów otwartych – na płytki okładzinowe oraz rynny przelewowe w sposób szczególny oddziałują zmiany temperatury, które powodują zmiany wymiarów i dodatkowe naprężenia. W takich sytuacjach konieczne może być wykonanie dodatkowych dylatacji w okładzinie ceramicznej. Współczynnik rozszerzalności linowej betonu i płytek ceramicznych różnią się o ok. 100%.

 

Czytaj dalej Wymogi technologiczne stawiane pracom hydroizolacyjnym i okładzinowym w nieckach basenowych

Artykuł pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 9/2008
Tagi: 
hydroizolacje
baseny

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Uszczelnianie trudnych powierzchni! Zobacz, jak to zrobić skutecznie »


Doszczelniając przegrodę od strony wewnętrznej budynku ograniczamy przenikanie pary wodnej do warstwy izolacyjnej, natomiast... ZOBACZ »Tych fachowców najczęściej poszukują Polacy »

Szybki montaż stropu - jak to zrobić »

3/4 Polaków deklaruje, że potrzebuje fachowca do wykonania pracy w domu lub mieszkaniu. Najczęściej poszukiwanym jest...
czytaj dalej »

Oprócz znacznych oszczędności finansowych wynikających między innymi z braku dodatkowych ociepleń, możliwości prowadzenia w stropie instalacji, montażu stropu bez użycia dźwigów i... czytaj dalej »

Czym skutecznie zaizolować fundament?

Zadaniem hydroizolacji jest zablokowanie dostępu wody i wilgoci do wnętrza obiektu budowlanego. Istnieje kilka rodzajów izolacji krystalizujących, a ich znajomość ułatwia zaprojektowanie i wykonanie szczelnej budowli. czytaj dalej »

 


Szukasz wpustu balkonowego dobrej jakości?

Doskonałe rozwiązanie do izolacji dachów płaskich »

Wpust balkonowy prosty, skośny, ogrzewany, nieogrzewany... Dobierz odpowiedni czytaj dalej » Hydroizolacja dachów odbywa się przy pomocy wałków lub natryskowo - najlepszą w danym przypadku metodę dobiera się... czytaj dalej »

Ochroń wnętrze domu przed silnym słońcem » »


Markizy, żaluzje, pergole, rolety - które rozwiązanie sprawdzi się w Twoim przypadku? ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Jak zabezpieczyć rury przed stratami ciepła?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Czym powinieneś kierować się przy wyborze odpowiedniej izolacji rur? czytaj dalej »

Akustyczne płyty ścienne i sufitowe »

Energooszczędne płyty warstwowe z izolacją z wełny mineralnej o unikalnych właściwościach przeciwpożarowych i strukturalnych...  czytaj dalej »


Jak zabepieczyć ocieplenie przed rwącym wiatrem?

Jak uzyskać pełne uprawnienia architektoniczne?

Siły działające na wybrany system ociepleń przenoszone są zarówno przez zaprawę klejową, jak i łączniki fasadowe. Dzięki...
czytaj dalej »

Zobacz, jak otrzymać uprawnienia do samodzielnego wykonywania zawodu architekta w Polsce i UE czytaj dalej »

Jak trwale zabezpieczyć budynki przed wodą?

Skutecznie zabezpiecz budowane konstrukcje przed pożarem »

Rozwijamy kreatywne rozwiązania dla osiągniecia pożądanego sukcesu nawet w przypadku specjalnych projektów czytaj dalej » Masywne elementy budowlane w starych obiektach często nie spełniają wymagań przeciwpożarowych określonych w obowiązujących przepisach. czytaj dalej »

Izolacje piwnic i garaży. Jakie rozwiązanie wybrać?


Bierzemy pod uwagę wszystkie czynniki takie jak np. wymagania techniczne obiektu, dzięki czemu jesteśmy w stanie dopasować idealną oszczędność energii do wskazanego pomieszczenia. ZOBACZ »Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Triflex Polska Triflex Polska
Triflex zyskał na rynku europejskim pozycję lidera w zakresie opracowywania, kompleksowego doradztwa oraz zastosowania uszczelnień i powłok...
7/8/2019

Aktualny numer:

Izolacje 7/8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Wtórne hydroizolacje poziome
  • - Mocowanie elewacji wentylowanych
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.