Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2019 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Wymogi technologiczne stawiane pracom hydroizolacyjnym i okładzinowym w nieckach basenowych (cz. 2.)

mgr inż. Maciej Rokiel  |  IZOLACJE 9/2008  |  31.10.2010
Ciąg dalszy artykułu...

Często popełnianym błędem jest zbyt szybkie spoinowanie. Producenci klejów w kartach technicznych podają zazwyczaj, że w warunkach normalnych spoinowanie jest możliwe po 12–24 godz. Wyjątkiem będą tu kleje dwuskładnikowe, w których znacznie większa (w porównaniu z klejami jednoskładnikowymi) zawartość polimerów dostarczanych w postaci płynu zarobowego znacznie wydłuża czas wiązania, a zatem standardowym czasem, po którym można wykonać spoinowanie, będzie przynajmniej 48 godz. (dotyczy to tzw. warunków normalnych).

Należy jednak pamiętać, że o ile warunki cieplno-wilgotnościowe, panujące w niecce podczas wykonywania robót, powinny być jak najbardziej zbliżone do normalnych, to warunki wiązania i twardnienia kleju do typowych już nie należą. Z jednej strony jest to nienasiąkliwa płytka basenowa, z drugiej strony powierzchnia szlamu uszczelniającego. Zatem cienka, kilkumilimetrowa warstwa zaprawy jest zamknięta między dwiema szczelnymi dla wody i nienasiąkliwymi płaszczyznami. Ilość wody zarobowej natomiast jest zawsze większa niż ilość wody niezbędnej do hydratacji cementu i jej nadmiar musi odparować przez puste spoiny. Dlatego korzystne wydaje się spoinowanie okładzin po 4–7 dniach od momentu przyklejenia płytek. Podawany w kartach technicznych czas spoinowania oznacza, że klej uzyskał na tyle wysokie parametry wytrzymałościowe, że można bez obaw wejść na płytkę; nie oznacza to jednak, że procesy wiązania i twardnienia się zakończyły. Szczególnie wrażliwe na zbyt szybkie spoinowanie są kleje dwuskładnikowe.

Rys. M. Rokiel
Rys. 16. Styk ściany z dnem niecki - uszczelnienie zespolone: 1 - niecka basenowa, 2 - elastyczna zaprawa uszczelniająca, 3 - tasma uszczelniająca, 4 - klej typy flex, 5 - elastyczna masa uszczelniająca ( z systemowym gruntownikiem boków spoiny), 6 - płytka basenowa

W przypadku spoinowania zaprawami reaktywnymi (gdzie, jaki rodzaj zapraw spoinujących należy stosować i dlaczego – podano w poprzednim artykule1)) szczególną uwagę trzeba zwrócić na moment czyszczenia okładziny. Należy je wykonywać przed upływem tzw. czasu obrabialności zaprawy (czas ten jest zawsze podany w karcie technicznej zastosowanego produktu). Proces sieciowania żywicy zapoczątkowany zmieszaniem składników produktu nie może być zatrzymany, a próba późniejszego usunięcia stwardniałej żywicy z powierzchni płytek kończy się nieuchronnie uszkodzeniem tych ostatnich.

Mozaikę stosuje się w nieckach basenowych coraz częściej. Cechuje się ona takimi samymi zaletami, co płytki ceramiczne, jest jednak droższa i trudniejsza w układaniu. Stosuje się ją nie tylko do wykładania przelewów i wykonywania wzorów na dnach niecek, lecz także do wykonywania kompletnej okładziny niecki. Najczęściej układa się ją na kleju cienkowarstwowym, cementowym lub epoksydowym.

Uwaga: w basenach oraz pomieszczeniach narażonych na obciążenie wodą lub wilgocią nie wolno stosować mozaiki nakładanej metodą montażową lub drugostronną (po przyklejeniu modułu siatka pozostaje w warstwie zaprawy klejowej), lecz tylko metodą licową (papier lub siatka usuwana jest z powierzchni licowej przed spoinowaniem).

Wszelkie dylatacje konstrukcyjne niecki i plaży basenowej należy powtórzyć w okładzinie ceramicznej. Dodatkowo mogą być dylatowane zarówno okładzina ceramiczna, jak i warstwy pod nią (np. jastrychy plaż basenowych). Powodują one przejęcie odkształceń pochodzących od różnic temperatur czy skurczu w sposób niewpływający negatywnie na okładzinę ceramiczną. Jest to szczególnie istotne w przypadku basenów otwartych – na płytki okładzinowe oraz rynny przelewowe w sposób szczególny oddziałują zmiany temperatury, które powodują zmiany wymiarów i dodatkowe naprężenia. W takich sytuacjach konieczne może być wykonanie dodatkowych dylatacji w okładzinie ceramicznej. Współczynnik rozszerzalności linowej betonu i płytek ceramicznych różnią się o ok. 100%.

 

Czytaj dalej Wymogi technologiczne stawiane pracom hydroizolacyjnym i okładzinowym w nieckach basenowych

Artykuł pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 9/2008
Tagi: 
hydroizolacje
baseny

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Przepis na idealnie gładkie i naturalnie białe ściany »


Szybko znajduj ukryte usterki i skracaj czas diagnostyki... ZOBACZ »


Szybki montaż stropu – jak to zrobić »

Jak dobrać optymalną elewację do budynku?

Różne wysokości konstrukcyjne stropów i różne rozstawy...
czytaj dalej »

Począwszy od wyboru rodzaju budynku, w pierwszym kroku, w kolejnych wskaż... czytaj dalej »

Jak przygotować się do termomodernizacji domu?


Styropian jest praktycznie niezniszczalnym produktem, nie przepuszcza wody, a jeśli chodzi o zachowanie w obecności ognia, to... ZOBACZ »


Czego użyć do izolacji dachu?

Potrzebny Ci wysokiej jakości tynk?

Rozwiązaniem, które zapewnia optymalne zaizolowanie są... czytaj dalej » Tego typu materiałów poszukują najbardziej wymagający użytkownicy, ceniący estetykę, funkcjonalność, bezpieczeństwo oraz... czytaj dalej »

Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr...  czytaj dalej »


Na czym polegają prace uszczelniające?

Wszystko o izolacji instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych »

Prace uszczelniające mają na celu odcięcie niebezpiecznych materiałów, substancji lub po prostu... czytaj dalej » Produkty przeznaczone do instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych, jak i... czytaj dalej »

Chemia budowlana - porady ekspertów »


Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... ZOBACZ »


Jak zapewnić dobrą wibroakustykę budynku?

Wybierz najlepszy materiał do ociepleń »

Zapewnienie dobrej wibroakustyki dla budynku to coraz częściej wyzwanie dla świadomych i wymagających klientów. czytaj dalej » Czym różnią się materiały do izolacji poszczególnych elementów budynku? czytaj dalej »

Jak przygotować się do termomodernizacji domu?


Styropian jest praktycznie niezniszczalnym produktem, nie przepuszcza wody, a jeśli chodzi o zachowanie w obecności ognia, to... ZOBACZ »


Zarabiaj pieniądze sprzedając prąd

Jak zabezpieczyć budynek przed wilgocią?

Ilość energii jaką jest w stanie „wyprodukować” dany system fotowoltaiczny, zależy...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Planujesz wymianę dachu? Sprawdź »


Dzięki lekkości dachówek nie ma potrzeby wzmacniania Twojej starej struktury dachowej. W niektórych przypadkach jest nawet... ZOBACZ »


Żaluzje zewnętrzne - dlaczego warto je zamontować?

Szukasz pomysłu na wykończenie elewacji? Sprawdź

To doskonała inwestycja, która nie tylko podnosi wartość budynku mieszkalnego...
czytaj dalej »

Tynki cienkowarstwowe tworzą ochronno-dekoracyjną zewnętrzną warstwę o wysokiej odporności na... czytaj dalej »

Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Flowcrete Polska Sp. z o.o.
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Jesteśmy producentem i dystrybutorem materiałów do wykonywania bezspoinowch posadzek żywicznych -...
6/2020

Aktualny numer:

Izolacje 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Tynki renowacyjne
  • - Potencjał i funkcje dachów zielonych w miastach
Zobacz szczegóły
Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Trudno wyobrazić sobie nowoczesny dom bez jego wizytówki, czyli balkonu lub tarasu. Elementy te stanowią dodatkową powierzchnię, która pozwala na chwilę oddechu na...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.