Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Wymogi technologiczne stawiane pracom hydroizolacyjnym i okładzinowym w nieckach basenowych (cz. 2.)

mgr inż. Maciej Rokiel  |  IZOLACJE 9/2008  |  31.10.2010
Ciąg dalszy artykułu...

 

Rys. M. Rokiel Rys. M. Rokiel
Rys. 14. Obsadzenie i uszczelnienie słupka w miejscu znajdującym się pod wodą: 1 - beton, 2 - reaktywna żywica gruntująca, 3 - zaprawa epoksydowa, 4 - słupek z kołnierzem (powierzchnię należy przygotować zgodnie z wymogami producenta powłoki uszczelniającej, np. zmatowić i odtłuścić), 5 - uszczelnienie zespolone, 6 - manszeta uszczelniająca/wzmacniająca (opcjonalnie), 7 - klej do okładzin ceramicznych, 8 - płytki basenowe, 9 - elastyczna masa uszczelniająca Rys. 15. Obsadzenie i uszczelnienie słupka w miejscu znajdującym się ponad lustem wody: 1 - beton, 2 - reaktywna żywica gruntująca, 3 - zaprawa epoksydowa, 4 - słupek (powierzchnię należy przygotować zgodnie z wymogami producenta powłoki uszczelniającej np. zmatowić i odtłuścić), 5 - uszczelnienie zespolone, 6 - manszeta uszczelniająca/wzmacniająca (opcjonalnie), 7 - klej do okładzin ceramicznych, 8 - płytki basenowe, 9 - elastyczna masa uszczelniająca


Wykonanie okładzin ceramicznych

Kolejnym bardzo ważnym etapem, bo decydującym o ostatecznym efekcie wizualnym, jest wykonanie okładzin ceramicznych. Bardzo rygorystycznie podchodzą do tego etapu wytyczne niemieckie [1, 2, 13]. Mówią one o standardowym czasie sezonowania konstrukcji niecki obłożonej płytkami na kleju cienkowarstwowym wynoszącym 6 mies. (sic!), który przy odpowiedniej pielęgnacji (przede wszystkim zapobieganie zbyt szybkiemu wysychaniu) może być skrócony do 3 mies. Przy wykonywaniu okładzin na zaprawie grubowarstwowej czas sezonowania niecki nie powinien być krótszy niż 3 mies. W praktyce czas ten może być krótszy, ale wymaga to przeanalizowania zarówno wszystkich czynników mających wpływ na powstawanie naprężeń skurczowych na styku płytka – niecka, jak i zdolności kleju do przenoszenia odkształceń poprzecznych. Przed wykonaniem okładziny ceramicznej niecki z betonu wodonieprzepuszczalnego muszą być poddane 14-dniowej próbie szczelności – nieckę wypełnia się chlorowaną wodą wodociągową do wysokości krawędzi przelewu.

Okładzinę ceramiczną, w zależności od rodzaju, można mocować albo klejem cienkowarstwowym (grubość warstwy nie powinna przekraczać 5 mm), albo grubowarstwową specjalną zaprawą (zaleca się, aby grubość warstwy zaprawy nie przekraczała 15 mm). W basenach solankowych, leczniczych itp. (czyli tam, gdzie mamy do czynienia z wodami agresywnymi w stosunku do betonu) do klejenia stosuje się reaktywne kleje epoksydowe (klasy R według normy PN-EN 12004:2002 [14]). Podczas wykonywania robót okładzinowych (klejenie, spoinowanie) z zastosowaniem zapraw reaktywnych należy przestrzegać tych samych zasad, co przy wykonywaniu powłoki uszczelniającej z żywic reaktywnych.

Wbrew pozorom więcej uwagi należy poświęcić cementowym zaprawom klejącym. Z pozoru tak banalna czynność jak przygotowanie kleju jest często wykonywana nieprawidłowo. W skład klejów cementowych może wchodzić nawet do 10 składników. Mają one wpływ na różne właściwości kleju, począwszy od aplikacyjnych (konsystencja, czas otwarty, czas korygowalności płytki, łatwość aplikacji), a skończywszy na parametrach wytrzymałościowych.

Przed przyklejeniem płytki jednak właściwości te muszą się „uaktywnić”. Nie bez przyczyny producenci takich klejów wymagają dwukrotnego ich mieszania – pierwszy raz podczas dodawania określonej ilości wody – do uzyskania jednorodnej, homogenicznej masy, bez grudek i zbryleń, i drugi raz – po 2–3-minutowej przerwie. Pozwala ona właśnie na przereagowanie dodatków i domieszek, dlatego jej pominięcie jest poważnym błędem wykonawczym.

Czytaj dalej Wymogi technologiczne stawiane pracom hydroizolacyjnym i okładzinowym w nieckach basenowych

Artykuł pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 9/2008
Tagi: 
hydroizolacje
baseny

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Najlepszy system stropowy?


Betonowe stropy można produkować na różne sposoby – z betonu przygotowanego na placu budowy lub w fabryce, gdzie panują kutemu optymalne warunki. ZOBACZ »Odkryj nowy wymiar bezpieczeństwa dla Twojego domu »

Żaluzje ceramiczne, szklane, wentylowane. Co wybrać?

Każdemu z nas zależy na zapewnieniu odpowiedniego bezpieczeństwa swoim bliskim i miejscu, które jest dla nas najważniejsze. Wybór...
czytaj dalej »

Które rozwiązanie sprawdzi się w Twoim przypadku? Jak ochronić wnętrze przed słońcem, hałasem lub zimnem? czytaj dalej »

Czym skutecznie zaizolować fundament?

Zadaniem hydroizolacji jest zablokowanie dostępu wody i wilgoci do wnętrza obiektu budowlanego. Istnieje kilka rodzajów izolacji krystalizujących, a ich znajomość ułatwia zaprojektowanie i wykonanie szczelnej budowli. czytaj dalej »

 


Izolacja natryskowa - co warto wiedzieć?

Dobierz najlepszy materiał izolacyjny »

Produkty polimocznikowe można stosować wszędzie tam, gdzie wymagana jest... czytaj dalej » Niski poziom ochrony cieplnej generuje wysokie koszty utrzymania budynku, stanowiące duże obciążenie budżetu... czytaj dalej »

Uszczelnianie trudnych powierzchni! Zobacz, jak to zrobić skutecznie »


Doszczelniając przegrodę od strony wewnętrznej budynku ograniczamy przenikanie pary wodnej do warstwy izolacyjnej, natomiast... ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Jak zabezpieczyć rury przed stratami ciepła?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Czym powinieneś kierować się przy wyborze odpowiedniej izolacji rur? czytaj dalej »

Jak wykonać trwałe posadzki?

Jakich technologii oraz materiałów użyć do wykonania podłóg przemysłowych, naprawy betonów lub przeprowadzenia renowacji posadzek?  czytaj dalej »


Dlaczego hydroizolacja budynków jest tak ważna?

Sprawdzony sposób na przyspieszenie ocieplenia »

W budynkach nowo wznoszonych barierę dla wody gruntowej stanowi hydroizolacja zewnętrzna ścian piwnic i izolacja pod płytą fundamentową... czytaj dalej » Jakiego produktu użyć, by aplikacja była łatwa, efektywność większa, a tempo pracy ekspresowe? czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji podłóg, dachów i fasad?


Istotną różnicą pomiędzy styropianami białymi i grafitowymi jest ich odporność na ZOBACZ »


Najlepszy produkt na tynku termoizolacji? Sprawdź »

Jak dobrać posadzkę do obiektu?

Obniżona wartość λ pozwala zmniejszyć straty energetyczne oraz wydatki na eksploatacje budynków.
czytaj dalej »

Wybierz posadzkę, która będzie funkcjonalna i łatwa w czyszczeniu... czytaj dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Triflex Polska Triflex Polska
Triflex zyskał na rynku europejskim pozycję lidera w zakresie opracowywania, kompleksowego doradztwa oraz zastosowania uszczelnień i powłok...
9/2019

Aktualny numer:

Izolacje 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowoczesne rozwiązania elewacyjne
  • - Jakość wykonania izolacji z szarego styropianu
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.