Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2019 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Wymogi technologiczne stawiane pracom hydroizolacyjnym i okładzinowym w nieckach basenowych (cz. 2.)

mgr inż. Maciej Rokiel  |  IZOLACJE 9/2008  |  31.10.2010
Ciąg dalszy artykułu...

 

Rys. M. Rokiel Rys. M. Rokiel
Rys. 14. Obsadzenie i uszczelnienie słupka w miejscu znajdującym się pod wodą: 1 - beton, 2 - reaktywna żywica gruntująca, 3 - zaprawa epoksydowa, 4 - słupek z kołnierzem (powierzchnię należy przygotować zgodnie z wymogami producenta powłoki uszczelniającej, np. zmatowić i odtłuścić), 5 - uszczelnienie zespolone, 6 - manszeta uszczelniająca/wzmacniająca (opcjonalnie), 7 - klej do okładzin ceramicznych, 8 - płytki basenowe, 9 - elastyczna masa uszczelniająca Rys. 15. Obsadzenie i uszczelnienie słupka w miejscu znajdującym się ponad lustem wody: 1 - beton, 2 - reaktywna żywica gruntująca, 3 - zaprawa epoksydowa, 4 - słupek (powierzchnię należy przygotować zgodnie z wymogami producenta powłoki uszczelniającej np. zmatowić i odtłuścić), 5 - uszczelnienie zespolone, 6 - manszeta uszczelniająca/wzmacniająca (opcjonalnie), 7 - klej do okładzin ceramicznych, 8 - płytki basenowe, 9 - elastyczna masa uszczelniająca


Wykonanie okładzin ceramicznych

Kolejnym bardzo ważnym etapem, bo decydującym o ostatecznym efekcie wizualnym, jest wykonanie okładzin ceramicznych. Bardzo rygorystycznie podchodzą do tego etapu wytyczne niemieckie [1, 2, 13]. Mówią one o standardowym czasie sezonowania konstrukcji niecki obłożonej płytkami na kleju cienkowarstwowym wynoszącym 6 mies. (sic!), który przy odpowiedniej pielęgnacji (przede wszystkim zapobieganie zbyt szybkiemu wysychaniu) może być skrócony do 3 mies. Przy wykonywaniu okładzin na zaprawie grubowarstwowej czas sezonowania niecki nie powinien być krótszy niż 3 mies. W praktyce czas ten może być krótszy, ale wymaga to przeanalizowania zarówno wszystkich czynników mających wpływ na powstawanie naprężeń skurczowych na styku płytka – niecka, jak i zdolności kleju do przenoszenia odkształceń poprzecznych. Przed wykonaniem okładziny ceramicznej niecki z betonu wodonieprzepuszczalnego muszą być poddane 14-dniowej próbie szczelności – nieckę wypełnia się chlorowaną wodą wodociągową do wysokości krawędzi przelewu.

Okładzinę ceramiczną, w zależności od rodzaju, można mocować albo klejem cienkowarstwowym (grubość warstwy nie powinna przekraczać 5 mm), albo grubowarstwową specjalną zaprawą (zaleca się, aby grubość warstwy zaprawy nie przekraczała 15 mm). W basenach solankowych, leczniczych itp. (czyli tam, gdzie mamy do czynienia z wodami agresywnymi w stosunku do betonu) do klejenia stosuje się reaktywne kleje epoksydowe (klasy R według normy PN-EN 12004:2002 [14]). Podczas wykonywania robót okładzinowych (klejenie, spoinowanie) z zastosowaniem zapraw reaktywnych należy przestrzegać tych samych zasad, co przy wykonywaniu powłoki uszczelniającej z żywic reaktywnych.

Wbrew pozorom więcej uwagi należy poświęcić cementowym zaprawom klejącym. Z pozoru tak banalna czynność jak przygotowanie kleju jest często wykonywana nieprawidłowo. W skład klejów cementowych może wchodzić nawet do 10 składników. Mają one wpływ na różne właściwości kleju, począwszy od aplikacyjnych (konsystencja, czas otwarty, czas korygowalności płytki, łatwość aplikacji), a skończywszy na parametrach wytrzymałościowych.

Przed przyklejeniem płytki jednak właściwości te muszą się „uaktywnić”. Nie bez przyczyny producenci takich klejów wymagają dwukrotnego ich mieszania – pierwszy raz podczas dodawania określonej ilości wody – do uzyskania jednorodnej, homogenicznej masy, bez grudek i zbryleń, i drugi raz – po 2–3-minutowej przerwie. Pozwala ona właśnie na przereagowanie dodatków i domieszek, dlatego jej pominięcie jest poważnym błędem wykonawczym.

Czytaj dalej Wymogi technologiczne stawiane pracom hydroizolacyjnym i okładzinowym w nieckach basenowych

Artykuł pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 9/2008
Tagi: 
hydroizolacje
baseny

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Przeglądaj materiały budowlane w okazyjnych cenach!


Panele warstwowe są dostępne w różnych kolorach, grubościach izolacji i mogą być produkowane w oparciu o indywidualne wymagania dotyczące długości. ZOBACZ »


Jak dobrać posadzkę do obiektu?


Wybierz posadzkę, która będzie funkcjonalna i łatwa w czyszczeniu.... ZOBACZ »


Jakie są rodzaje płyt warstwowych?

Prace uszczelniające - postaw na niezawodne rozwiązania »

Ukryte mocowanie oznacza, że łączniki płyt są niewidoczne, co poprawia...
czytaj dalej »

Obecna praktyka projektowania i wykonywania budowli ziemnych i podłoży nawierzchni drogowych mnoży przypadki zastosowania... czytaj dalej »

Pierwszy krok do pozbycia się wilgoci »


Walka z pojawiającą się wilgocią na ścianach powinna zacząć się od... ZOBACZ »


Wybierz najlepszy materiał do ocieplenia budynku »

Balkony i tarasy - jaką technologię wykonania wybrać?

W obszarze izolacji termicznej, akustycznej i przeciwogniowej, poddaszy oraz ścian działowych o konstrukcji... czytaj dalej » Bardzo istotne jest odpowiednie wykończenie okapu tarasu czy balkonu... czytaj dalej »

Ten system gwarantuje doskonałą izolację termiczną i akustyczną »


Innowacyjny system o wyjątkowym i ekskluzywnym wyglądzie, który poprawia współczesne przestrzenie mieszkalne. ZOBACZ »


Doskonała alternatywna dla tradycyjnych izolacji »

Wibroizolacja i wibroakustyka - co warto wiedzieć?

Dzięki swoim właściwościom – m.in. wysokiej odporności na ściskanie, wodoszczelności, paroszczelności... czytaj dalej » To jedyna dostępna na polskim rynku ściana dwuwarstwowa, w której obie warstwy – mur i ocieplenie, wykonane są z tego samego materiału... czytaj dalej »

Zatrzymaj ciepło i ochroń dom przed zimnem »


Dużym zainteresowaniem właścicieli domów cieszy się też... ZOBACZ »


Czego użyć do izolacji dachu?

Czego jeszcze nie wiesz o izolacji balkonów?

Dostarczamy innowacyjne systemy hydroizolacji oraz pokryć dachowych, mające na celu zmianę sposobu życia i pracy naszych klientów... czytaj dalej » Tradycyjne systemy balkonowe sprawdzają się tylko i wyłącznie wtedy, kiedy wykonawstwo jest na najwyższym poziomie... czytaj dalej »

Najtańszy sposób na wykonanie stropu? Sprawdź »


Przekonaj się, jak wiele zalet ma nowa generacja stropów gęstożebrowych ZOBACZ »


Trwałe mocowanie izolacji - czego użyć?

Jak zabezpieczyć budynek przed wilgocią?

Które parametry gwarantują stabilność układu ociepleniowego i przeciwdziałają drganiom wywołanym przez siły ssące wiatru?
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr...  czytaj dalej »


Czego użyć do izolacji kanałów wentylacyjnych?


Systemy ochrony energii w budownictwie i w instalacjach technicznych, spełniają najbardziej restrykcyjne normy europejskie definiując... ZOBACZ »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Synthos S.A. Synthos S.A.
Grupa Kapitałowa Synthos S.A. jest jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce. Spółka jest pierwszym w Europie...
1/2020

Aktualny numer:

Izolacje 1/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Szron na dachu
  • - Ile można zyskać na termomodernizacji?
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.