Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Wymogi technologiczne stawiane pracom hydroizolacyjnym i okładzinowym w nieckach basenowych (cz. 2.)

mgr inż. Maciej Rokiel  |  IZOLACJE 9/2008  |  31.10.2010
Ciąg dalszy artykułu...


Dla basenów solankowych czy terapeutycznych, gdzie ewentualne przecieki przez nieszczelne dylatacje mogą powodować zarówno zniszczenia konstrukcji, jak i instalacji basenowych, dużo większe możliwości kontroli szczelności daje system na bazie żywic reaktywnych, gdzie szczelność nałożonej warstwy jest możliwa do sprawdzenia przez pomiar parametrów elektrycznych (por.: DIN 55670:1994-05 [10]), ocena szczelności nałożonej warstwy jest wtedy dużo bardziej miarodajna.

Uszczelnienie zespolone (jak sama nazwa wskazuje) jest ściśle związane z kształtkami i płytkami ceramicznymi. Dokładność wykonania żelbetowej konstrukcji niecki ma zatem wpływ na poprawność wykonania hydroizolacji i okładzin (kształtek) obrzeża basenu (por.: rys. 4–6). Świadczą o tym dopuszczalne odchyłki wymiarowe. W odniesieniu do konstrukcji głowicy basenu (beton) dopuszczalne odchyłki od linii (poziomej) wynoszą: dla niecek 25-metrowych – max 10 mm, dla większych – max 15 mm.

Jeszcze większa dokładność wymagana jest w odniesieniu do płytek i kształtek przelewu. Wytyczne [1] narzucają maksymalną różnicę poziomu krawędzi rynien przelewowych wynoszącą ±2 mm (na całej długości krawędzi). Jest to szczególnie istotne przy odchyłce od linii poziomej. Wynika to nie tylko z wymogów estetycznych, ale i higienicznych. Większa odchyłka mogłaby spowodować nierównomierne odprowadzanie zanieczyszczonej wody z basenu. W niektórych publikacjach [11, 12] w odniesieniu do basenów prywatnych zaleca się tolerancję nie większą niż ±1 mm, wychodząc z założenia, że ilość wody stale przepływającej przez krawędź przelewową jest niewielka (chociażby ze względu na niewielką liczbę kąpiących się, którzy nie powodują większych zafalowań powierzchni wody).

Rys. M. Rokiel
Rys. 12. Uszczelnienie dylatacji głównej między niecką a plażą: 1 – beton niecki, 2 – beton plaży, 3 – izolacja przeciwwodna, 4 – dylatacyjna wkładka (taśma) uszczelniająca, 5 – wypełnienie dylatacji, 6 – uszczelnienie zespolone (podpłytkowe) z cienkowarstwowej mineralnej zaprawy uszczelniającej lub reaktywnej żywicy poliuretanowej, 7 – klej do okładzin ceramicznych, 8 – płytki basenowe, 9 – epoksydowa zaprawa do spoinowania, 10 – zaprawa epoksydowa, 11 – taśma uszczelniająca, 12 – systemowy gruntownik, 13 – elastyczny uszczelniacz, 14 – sznur wypełniający o zamkniętych porach, 15 – folia PE, 16 – jastrych plaży


W basenach wykonanych z betonu wodonieprzepuszczalnego sposób uszczelnienia dylatacji między niecką a plażą prezentowany w materiałach technicznych producentów ceramiki basenowej bazuje na wykonaniu uszczelnienia zespolonego przelewu przechodzącego w uszczelnienie zespolone plaży. Ma to swoje uzasadnienie. Po pierwsze zastosowanie betonu wodonieprzepuszczalnego na plażach jest ograniczone tylko do basenów otwartych, gdy pod plażą nie ma pomieszczeń technicznych. Po drugie taki sposób wykonania hydroizolacji tego fragmentu konstrukcji wydaje się pewniejszy.

Rys. M. Rokiel
Rys. 13. Zastosowanie żywicy epoksydowej jako warstwy przerywającej podciąganie kapilarne w obrębie zamocowania refl ektora: 1 – refl ektor, 2 – gruntownik, 3 – zaprawa epoksydowa, 4 – beton niecki

Opisane zjawiska związane z penetracją wody w elementy konstrukcji basenu nie dotyczą tylko przelewów. Po rozpoczęciu eksploatacji następuje ciągłe oddziaływanie wody pod ciśnieniem na wszystkie podwodne elementy wyposażenia i instalacji basenowych. Wniknięcie wody w konstrukcję niecki np. przez nieszczelność na styku przejścia wpustu czy reflektora spowoduje parcie wody na warstwę hydroizolacji lub płytek od strony podłoża. Także niecki z betonu wodoszczelnego są wrażliwe na ten rodzaj uszkodzeń. Beton wodoszczelny cechuje się pewną nasiąkliwością, a woda ma możliwość penetracji na głębokość 3–5 cm w głąb. Dlatego wszystkie przejścia rur i przewodów zasilających (np. reflektorów, napływów) i odprowadzających (np. rur odprowadzających wodę z przelewów) muszą być zaopatrzone w kołnierze uszczelniające i zabetonowywane podczas wykonywania niecki. Późniejsze ich zabetonowanie jest zabronione. Dodatkowo zalecane jest stosowanie w obszarach przejść rurowych warstwy przerywającej podciąganie kapilarne. Doskonale sprawdza się tu żywica epoksydowa, pozwalająca dodatkowo na stabilne i trwałe obsadzenie elementu w konstrukcji niecki (rys. 13). Ten problem dotyczy także zamocowań drabinek, słupków itp. elementów. Powinno się je obsadzać na klej lub zaprawę epoksydową. Przykład obsadzenia i uszczelnienia słupka pokazano na rys. 14 i 15.

 

Czytaj dalej Wymogi technologiczne stawiane pracom hydroizolacyjnym i okładzinowym w nieckach basenowych

Artykuł pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 9/2008
Tagi: 
hydroizolacje
baseny

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Uszczelnianie trudnych powierzchni! Zobacz, jak to zrobić skutecznie »


Doszczelniając przegrodę od strony wewnętrznej budynku ograniczamy przenikanie pary wodnej do warstwy izolacyjnej, natomiast... ZOBACZ »Tych fachowców najczęściej poszukują Polacy »

Ogromna skuteczność tłumienia hałasu! Sprawdź »

3/4 Polaków deklaruje, że potrzebuje fachowca do wykonania pracy w domu lub mieszkaniu. Najczęściej poszukiwanym jest...
czytaj dalej »

Jak skutecznie wytłumić dźwięki w pomieszczeniach? Czym zaizolować podłogi, ściany i sufity? czytaj dalej »

Czym skutecznie zaizolować fundament?

Zadaniem hydroizolacji jest zablokowanie dostępu wody i wilgoci do wnętrza obiektu budowlanego. Istnieje kilka rodzajów izolacji krystalizujących, a ich znajomość ułatwia zaprojektowanie i wykonanie szczelnej budowli. czytaj dalej »

 


Co warto wiedzieć o polimocznikach?

Doskonałe rozwiązanie do izolacji dachów płaskich »

Technologia polimoczników oparta jest na zastosowaniu dwuskładnikowych powłok nakładanych metodą natrysku... czytaj dalej » Hydroizolacja dachów odbywa się przy pomocy wałków lub natryskowo - najlepszą w danym przypadku metodę dobiera się... czytaj dalej »

Ochroń wnętrze domu przed silnym słońcem » »


Markizy, żaluzje, pergole, rolety - które rozwiązanie sprawdzi się w Twoim przypadku? ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Jak zabezpieczyć rury przed stratami ciepła?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Czym powinieneś kierować się przy wyborze odpowiedniej izolacji rur? czytaj dalej »

Akustyczne płyty ścienne i sufitowe »

Energooszczędne płyty warstwowe z izolacją z wełny mineralnej o unikalnych właściwościach przeciwpożarowych i strukturalnych...  czytaj dalej »


Jak zabepieczyć ocieplenie przed rwącym wiatrem?

Wykańczasz dom i potrzebne Ci wysokiej jakości materiały?

Siły działające na wybrany system ociepleń przenoszone są zarówno przez zaprawę klejową, jak i łączniki fasadowe. Dzięki...
czytaj dalej »

Dopasuj rozwiązanie do Twoich potrzeb i rodzaju wykonywach prac... czytaj dalej »

Jak trwale zabezpieczyć budynki przed wodą?

Skutecznie zabezpiecz budowane konstrukcje przed pożarem »

Rozwijamy kreatywne rozwiązania dla osiągniecia pożądanego sukcesu nawet w przypadku specjalnych projektów czytaj dalej » Masywne elementy budowlane w starych obiektach często nie spełniają wymagań przeciwpożarowych określonych w obowiązujących przepisach. czytaj dalej »

Jak naprawić przeciekający dach lub balkon?


Nowoczesne technologie umożliwiają łatwą i szybką aplikację produktu, co pozwala zmniejszyć koszty i skrócić czas wykonania prac. ZOBACZ »Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Triflex Polska Triflex Polska
Triflex zyskał na rynku europejskim pozycję lidera w zakresie opracowywania, kompleksowego doradztwa oraz zastosowania uszczelnień i powłok...
7/8/2019

Aktualny numer:

Izolacje 7/8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Wtórne hydroizolacje poziome
  • - Mocowanie elewacji wentylowanych
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.