Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Wymogi technologiczne stawiane pracom hydroizolacyjnym i okładzinowym w nieckach basenowych (cz. 2.)

mgr inż. Maciej Rokiel  |  IZOLACJE 9/2008  |  31.10.2010
Ciąg dalszy artykułu...


Dla basenów solankowych czy terapeutycznych, gdzie ewentualne przecieki przez nieszczelne dylatacje mogą powodować zarówno zniszczenia konstrukcji, jak i instalacji basenowych, dużo większe możliwości kontroli szczelności daje system na bazie żywic reaktywnych, gdzie szczelność nałożonej warstwy jest możliwa do sprawdzenia przez pomiar parametrów elektrycznych (por.: DIN 55670:1994-05 [10]), ocena szczelności nałożonej warstwy jest wtedy dużo bardziej miarodajna.

Uszczelnienie zespolone (jak sama nazwa wskazuje) jest ściśle związane z kształtkami i płytkami ceramicznymi. Dokładność wykonania żelbetowej konstrukcji niecki ma zatem wpływ na poprawność wykonania hydroizolacji i okładzin (kształtek) obrzeża basenu (por.: rys. 4–6). Świadczą o tym dopuszczalne odchyłki wymiarowe. W odniesieniu do konstrukcji głowicy basenu (beton) dopuszczalne odchyłki od linii (poziomej) wynoszą: dla niecek 25-metrowych – max 10 mm, dla większych – max 15 mm.

Jeszcze większa dokładność wymagana jest w odniesieniu do płytek i kształtek przelewu. Wytyczne [1] narzucają maksymalną różnicę poziomu krawędzi rynien przelewowych wynoszącą ±2 mm (na całej długości krawędzi). Jest to szczególnie istotne przy odchyłce od linii poziomej. Wynika to nie tylko z wymogów estetycznych, ale i higienicznych. Większa odchyłka mogłaby spowodować nierównomierne odprowadzanie zanieczyszczonej wody z basenu. W niektórych publikacjach [11, 12] w odniesieniu do basenów prywatnych zaleca się tolerancję nie większą niż ±1 mm, wychodząc z założenia, że ilość wody stale przepływającej przez krawędź przelewową jest niewielka (chociażby ze względu na niewielką liczbę kąpiących się, którzy nie powodują większych zafalowań powierzchni wody).

Rys. M. Rokiel
Rys. 12. Uszczelnienie dylatacji głównej między niecką a plażą: 1 – beton niecki, 2 – beton plaży, 3 – izolacja przeciwwodna, 4 – dylatacyjna wkładka (taśma) uszczelniająca, 5 – wypełnienie dylatacji, 6 – uszczelnienie zespolone (podpłytkowe) z cienkowarstwowej mineralnej zaprawy uszczelniającej lub reaktywnej żywicy poliuretanowej, 7 – klej do okładzin ceramicznych, 8 – płytki basenowe, 9 – epoksydowa zaprawa do spoinowania, 10 – zaprawa epoksydowa, 11 – taśma uszczelniająca, 12 – systemowy gruntownik, 13 – elastyczny uszczelniacz, 14 – sznur wypełniający o zamkniętych porach, 15 – folia PE, 16 – jastrych plaży


W basenach wykonanych z betonu wodonieprzepuszczalnego sposób uszczelnienia dylatacji między niecką a plażą prezentowany w materiałach technicznych producentów ceramiki basenowej bazuje na wykonaniu uszczelnienia zespolonego przelewu przechodzącego w uszczelnienie zespolone plaży. Ma to swoje uzasadnienie. Po pierwsze zastosowanie betonu wodonieprzepuszczalnego na plażach jest ograniczone tylko do basenów otwartych, gdy pod plażą nie ma pomieszczeń technicznych. Po drugie taki sposób wykonania hydroizolacji tego fragmentu konstrukcji wydaje się pewniejszy.

Rys. M. Rokiel
Rys. 13. Zastosowanie żywicy epoksydowej jako warstwy przerywającej podciąganie kapilarne w obrębie zamocowania refl ektora: 1 – refl ektor, 2 – gruntownik, 3 – zaprawa epoksydowa, 4 – beton niecki

Opisane zjawiska związane z penetracją wody w elementy konstrukcji basenu nie dotyczą tylko przelewów. Po rozpoczęciu eksploatacji następuje ciągłe oddziaływanie wody pod ciśnieniem na wszystkie podwodne elementy wyposażenia i instalacji basenowych. Wniknięcie wody w konstrukcję niecki np. przez nieszczelność na styku przejścia wpustu czy reflektora spowoduje parcie wody na warstwę hydroizolacji lub płytek od strony podłoża. Także niecki z betonu wodoszczelnego są wrażliwe na ten rodzaj uszkodzeń. Beton wodoszczelny cechuje się pewną nasiąkliwością, a woda ma możliwość penetracji na głębokość 3–5 cm w głąb. Dlatego wszystkie przejścia rur i przewodów zasilających (np. reflektorów, napływów) i odprowadzających (np. rur odprowadzających wodę z przelewów) muszą być zaopatrzone w kołnierze uszczelniające i zabetonowywane podczas wykonywania niecki. Późniejsze ich zabetonowanie jest zabronione. Dodatkowo zalecane jest stosowanie w obszarach przejść rurowych warstwy przerywającej podciąganie kapilarne. Doskonale sprawdza się tu żywica epoksydowa, pozwalająca dodatkowo na stabilne i trwałe obsadzenie elementu w konstrukcji niecki (rys. 13). Ten problem dotyczy także zamocowań drabinek, słupków itp. elementów. Powinno się je obsadzać na klej lub zaprawę epoksydową. Przykład obsadzenia i uszczelnienia słupka pokazano na rys. 14 i 15.

 

Czytaj dalej Wymogi technologiczne stawiane pracom hydroizolacyjnym i okładzinowym w nieckach basenowych

Artykuł pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 9/2008
Tagi: 
hydroizolacje
baseny

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak zapewnić trwałość mocowania elewacji?


Wsporniki przejmują ciężar muru i za pomocą zabetonowanych szyn kotwiących lub kotew przekazują go na ścianę nośną... ZOBACZ »


Czego użyć do izolacji balkonu, a czego do izolacji dachu?

Szukasz wpustu balkonowego dobrej jakości?

Najczęściej spotykane w polskim budownictwie dachy to dachy płaskie, pokryte papą lub blachą, więc... czytaj dalej » Wpust balkonowy prosty, wpust balkonowy skośny, ogrzewany lub nieogrzewany? Co wybrać? czytaj dalej »

Jak i czym ocieplić poddasze?


W systemie termoizolacji na krokwiach, która z pewnością jest najbardziej efektywną metodą termoizolacji, stosuje się... ZOBACZ »Gdy ważna jest termoizolacyjność i estetyka...

Tłumienie dźwięków uderzeniowych i drgań budynków. Zobacz »

Ukryte mocowanie oznacza, że łączniki płyt są niewidoczne, co poprawia...
czytaj dalej »

Zapewnienie dobrej wibroakustyki dla budynku to coraz częściej wyzwanie dla świadomych i wymagających... czytaj dalej »

Dlaczego hydroizolacja budynków jest tak ważna?

Wyniki badań statystycznych wskazują, że ok. 80% wszystkich uszkodzeń obiektów budowlanych sprowadza się w rezultacie do problemów z nieszczelną hydroizolacją.  czytaj dalej »


Chcesz ograniczyć straty ciepła z budynku? Zobacz »

Jak usunąć wilgoć ze ścian?

W obecnych czasach rosnące ceny energii cieplnej i eketrycznej skłaniają do analizy strat ciepła w budynkach mieszkalnych. Jedynym sposobem ograniczenia kosztów jest...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Jak dobrać posadzkę do obiektu?


Wybierz posadzkę, która będzie funkcjonalna i łatwa i czyszczeniu... ZOBACZ »


Dowiedz się więcej o hydroizolacji dachów »

Wypróbuj aplikację projektową i stwórz własną wizualizację »

Dostarczamy innowacyjne systemy hydroizolacji oraz pokryć dachowych, mające na celu zmianę sposobu życia i pracy naszych klientów... czytaj dalej » Dodaj własne zdjęcie i dopasuj kolory elewacji lub wnętrza do swojego budynku! czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji kanałów wentylacyjnych?


Systemy ochrony energii w budownictwie i w instalacjach technicznych, spełniają najbardziej restrykcyjne normy europejskie definiując... ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Szukasz wpustu balkonowego dobrej jakości?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Wpust balkonowy prosty, wpust balkonowy skośny, ogrzewany lub nieogrzewany? Co wybrać? czytaj dalej »

Czego jeszcze nie wiesz o izolacji natryskowej?


Poliole to grupa wyrobów przeznaczonych do wytwarzania szerokiej gamy poliuretanów, które... ZOBACZ »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Synthos S.A. Synthos S.A.
Grupa Kapitałowa Synthos S.A. jest jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce. Spółka jest pierwszym w Europie...
11/12/2019

Aktualny numer:

Izolacje 11/12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Modernizacja poddaszy użytkowych
  • - Okładziny podłogowe
Zobacz szczegóły
Ulga remontowo-modernizacyjna w PIT 2017

Ulga remontowo-modernizacyjna w PIT 2017

W aktualnych przepisach prawa podatkowego nie znajdziemy wielu ulg, które obowiązywały w poprzednich latach. Wśród nich jest ulga remontowo- modernizacyjna. Niektórzy...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.