Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2019 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Wymogi technologiczne stawiane pracom hydroizolacyjnym i okładzinowym w nieckach basenowych (cz. 2.)

mgr inż. Maciej Rokiel  |  IZOLACJE 9/2008  |  31.10.2010
Ciąg dalszy artykułu...


Dla basenów solankowych czy terapeutycznych, gdzie ewentualne przecieki przez nieszczelne dylatacje mogą powodować zarówno zniszczenia konstrukcji, jak i instalacji basenowych, dużo większe możliwości kontroli szczelności daje system na bazie żywic reaktywnych, gdzie szczelność nałożonej warstwy jest możliwa do sprawdzenia przez pomiar parametrów elektrycznych (por.: DIN 55670:1994-05 [10]), ocena szczelności nałożonej warstwy jest wtedy dużo bardziej miarodajna.

Uszczelnienie zespolone (jak sama nazwa wskazuje) jest ściśle związane z kształtkami i płytkami ceramicznymi. Dokładność wykonania żelbetowej konstrukcji niecki ma zatem wpływ na poprawność wykonania hydroizolacji i okładzin (kształtek) obrzeża basenu (por.: rys. 4–6). Świadczą o tym dopuszczalne odchyłki wymiarowe. W odniesieniu do konstrukcji głowicy basenu (beton) dopuszczalne odchyłki od linii (poziomej) wynoszą: dla niecek 25-metrowych – max 10 mm, dla większych – max 15 mm.

Jeszcze większa dokładność wymagana jest w odniesieniu do płytek i kształtek przelewu. Wytyczne [1] narzucają maksymalną różnicę poziomu krawędzi rynien przelewowych wynoszącą ±2 mm (na całej długości krawędzi). Jest to szczególnie istotne przy odchyłce od linii poziomej. Wynika to nie tylko z wymogów estetycznych, ale i higienicznych. Większa odchyłka mogłaby spowodować nierównomierne odprowadzanie zanieczyszczonej wody z basenu. W niektórych publikacjach [11, 12] w odniesieniu do basenów prywatnych zaleca się tolerancję nie większą niż ±1 mm, wychodząc z założenia, że ilość wody stale przepływającej przez krawędź przelewową jest niewielka (chociażby ze względu na niewielką liczbę kąpiących się, którzy nie powodują większych zafalowań powierzchni wody).

Rys. M. Rokiel
Rys. 12. Uszczelnienie dylatacji głównej między niecką a plażą: 1 – beton niecki, 2 – beton plaży, 3 – izolacja przeciwwodna, 4 – dylatacyjna wkładka (taśma) uszczelniająca, 5 – wypełnienie dylatacji, 6 – uszczelnienie zespolone (podpłytkowe) z cienkowarstwowej mineralnej zaprawy uszczelniającej lub reaktywnej żywicy poliuretanowej, 7 – klej do okładzin ceramicznych, 8 – płytki basenowe, 9 – epoksydowa zaprawa do spoinowania, 10 – zaprawa epoksydowa, 11 – taśma uszczelniająca, 12 – systemowy gruntownik, 13 – elastyczny uszczelniacz, 14 – sznur wypełniający o zamkniętych porach, 15 – folia PE, 16 – jastrych plaży


W basenach wykonanych z betonu wodonieprzepuszczalnego sposób uszczelnienia dylatacji między niecką a plażą prezentowany w materiałach technicznych producentów ceramiki basenowej bazuje na wykonaniu uszczelnienia zespolonego przelewu przechodzącego w uszczelnienie zespolone plaży. Ma to swoje uzasadnienie. Po pierwsze zastosowanie betonu wodonieprzepuszczalnego na plażach jest ograniczone tylko do basenów otwartych, gdy pod plażą nie ma pomieszczeń technicznych. Po drugie taki sposób wykonania hydroizolacji tego fragmentu konstrukcji wydaje się pewniejszy.

Rys. M. Rokiel
Rys. 13. Zastosowanie żywicy epoksydowej jako warstwy przerywającej podciąganie kapilarne w obrębie zamocowania refl ektora: 1 – refl ektor, 2 – gruntownik, 3 – zaprawa epoksydowa, 4 – beton niecki

Opisane zjawiska związane z penetracją wody w elementy konstrukcji basenu nie dotyczą tylko przelewów. Po rozpoczęciu eksploatacji następuje ciągłe oddziaływanie wody pod ciśnieniem na wszystkie podwodne elementy wyposażenia i instalacji basenowych. Wniknięcie wody w konstrukcję niecki np. przez nieszczelność na styku przejścia wpustu czy reflektora spowoduje parcie wody na warstwę hydroizolacji lub płytek od strony podłoża. Także niecki z betonu wodoszczelnego są wrażliwe na ten rodzaj uszkodzeń. Beton wodoszczelny cechuje się pewną nasiąkliwością, a woda ma możliwość penetracji na głębokość 3–5 cm w głąb. Dlatego wszystkie przejścia rur i przewodów zasilających (np. reflektorów, napływów) i odprowadzających (np. rur odprowadzających wodę z przelewów) muszą być zaopatrzone w kołnierze uszczelniające i zabetonowywane podczas wykonywania niecki. Późniejsze ich zabetonowanie jest zabronione. Dodatkowo zalecane jest stosowanie w obszarach przejść rurowych warstwy przerywającej podciąganie kapilarne. Doskonale sprawdza się tu żywica epoksydowa, pozwalająca dodatkowo na stabilne i trwałe obsadzenie elementu w konstrukcji niecki (rys. 13). Ten problem dotyczy także zamocowań drabinek, słupków itp. elementów. Powinno się je obsadzać na klej lub zaprawę epoksydową. Przykład obsadzenia i uszczelnienia słupka pokazano na rys. 14 i 15.

 

Czytaj dalej Wymogi technologiczne stawiane pracom hydroizolacyjnym i okładzinowym w nieckach basenowych

Artykuł pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 9/2008
Tagi: 
hydroizolacje
baseny

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Wybierz najlepszy materiał do ociepleń »


Czym różnią się materiały do izolacji poszczególnych elementów budynku? ZOBACZ »


Poznaj sposoby izolacji dachu płaskiego »

Jak wykonać ocieplenie w systemie ETICS?

Jaki materiał zastosować na dachu płaskim, zielonym, odwróconym, a jak na dachu pokrytym wcześniej papą termozgrzewalną?
czytaj dalej »

W przypadku budynków istniejących należy dokładnie sprawdzić jakość... czytaj dalej »

Uzyskaj tytuł mgr. inż. i uprawnienia budowlane!


Wiedza i umiejętności praktyczne zdobyte podczas studiów drugiego stopnia... ZOBACZ »


Jak zapewnić dobrą wibroakustykę budynku?

Rewolucja na rynku termoizolacji?

Zapewnienie dobrej wibroakustyki dla budynku to coraz częściej wyzwanie dla świadomych i wymagających klientów. czytaj dalej » Utrzymanie odpowiedniej temperatury wewnątrz obiektu, położonego w wymagającej strefie... czytaj dalej »

Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr...  czytaj dalej »


Na czym polegają prace uszczelniające?

Wszystko o izolacji instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych »

Prace uszczelniające mają na celu odcięcie niebezpiecznych materiałów, substancji lub po prostu... czytaj dalej » Produkty przeznaczone do instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych, jak i... czytaj dalej »

Chemia budowlana - porady ekspertów »


Masz wątpliwości i pytania jak rozwiązać Twój problem techniczny? Dobierz stosowną technologię do Twoich potrzeb... ZOBACZ »


Czego użyć do izolacji dachu?

Czym ocieplić piwnicę lub garaż?

Rozwiązaniem, które zapewnia optymalne zaizolowanie są... czytaj dalej » Izolacja stropów nad garażami podziemnymi musi spełniać wysokie wymagania akustyczne, cieplne i przeciwpożarowe... czytaj dalej »

Malowanie kafli krok po kroku »


Malowanie kafli to wciąż mało popularny sposób zmiany wystroju wnętrza... ZOBACZ »


Co warto wiedzieć o systemach natryskowych?

Jak zabezpieczyć budynek przed wilgocią?

Budynek ocieplony pianką jest szczelny akustycznie a przede wszystkim...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Planujesz wymianę dachu? Sprawdź »


Dzięki lekkości dachówek nie ma potrzeby wzmacniania Twojej starej struktury dachowej. W niektórych przypadkach jest nawet... ZOBACZ »


Elewacja, która wygląda jak drewno, marmur czy kamień »

Szukasz pomysłu na wykończenie elewacji? Sprawdź

Ładna fasada stanowi wizerunek budynku. Estetyczny wygląd elewacji często...
czytaj dalej »

Tynki cienkowarstwowe tworzą ochronno-dekoracyjną zewnętrzną warstwę o wysokiej odporności na... czytaj dalej »

Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
7/8/2020

Aktualny numer:

Izolacje 7/8/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Tarasy wentylowane
  • - Zastosowanie kruszyw lekkich
Zobacz szczegóły
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Flowcrete Polska Sp. z o.o.
Flowcrete Polska Sp. z o.o. Jesteśmy producentem i dystrybutorem materiałów do wykonywania bezspoinowch posadzek żywicznych -...
Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Dlaczego warto zadbać o balkon i taras?

Trudno wyobrazić sobie nowoczesny dom bez jego wizytówki, czyli balkonu lub tarasu. Elementy te stanowią dodatkową powierzchnię, która pozwala na chwilę oddechu na...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.