Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2019 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Wymogi technologiczne stawiane pracom hydroizolacyjnym i okładzinowym w nieckach basenowych (cz. 1.)

mgr inż. Maciej Rokiel  |  IZOLACJE 9/2008  |  27.10.2010
Ciąg dalszy artykułu...

Wykonanie hydroizolacji niecki

Ponieważ niecki basenowe są dość specyficznymi konstrukcjami, sposób wykonania hydroizolacji wymaga starannego zaplanowania organizacji prac. Konieczne jest zatem utrzymywanie stabilnych warunków cieplno-wilgotnościowych dla każdej nakładanej warstwy zaprawy uszczelniającej. W związku z tym zakazane jest prowadzenie innych prac w trakcie fazy izolowania niecki.

Rys. M. Rokiel
Rys. 5. Błędne skonstruowanie przelewu skutkujące wnikaniem wody w konstrukcję niecki i plaży [20] – basen z uszczelnieniem zespolonym: 1 – niecka, 2 – konstrukcja plaży, 3 – uszczelnienie zespolone, 4 – ceramika basenowa, 5 – zaprawa cementowa, 6 – droga penetracji wilgoci

Podobnie należy zadbać o czystość podłoża, nie tylko przy nakładaniu pierwszej warstwy, lecz także następnych (zakaz chodzenia po nałożonej warstwie szlamu) oraz podczas klejenia okładzin ceramicznych (aby uniknąć zanieczyszczenia warstwy hydroizolacji, okładziny ceramiczne należy wykonywać nie później niż kilka dni po jej związaniu).

Wszelkiego rodzaju przerwy robocze (nawet te, gdzie zastosowano dodatkowe uszczelnienia w postaci np. taśm bentonitowych i/lub warstwy sczepne), a także krawędzie styku dna niecki ze ścianami i inne krawędzie, np. schody) należy uszczelnić systemowymi taśmami uszczelniającymi, wtapianymi zawsze w pierwszą warstwę nakładanej masy uszczelniającej. Przy układaniu szlamów temperatura powietrza i podłoża powinna wynosić przynajmniej +5°C, choć za optymalną uznaję się temperaturę od +15°C do +20°C.

Mineralne podłoże w momencie aplikacji szlamu musi być matowowilgotne. Oznacza to, że pory podłoża nie mogą być w pełni nasycone wodą. Woda naniesiona na tak przygotowane podłoże musi w krótkim czasie ulec wchłonięciu, nie może występować na powierzchni efekt perlenia.

Nawilżanie podłoża zaleca się przeprowadzać w dwóch etapach, pierwsze kilka–kilkanaście godzin przed aplikacją i drugie bezpośrednio przed nakładaniem szlamu. Sposób ten jest szczególnie zalecany w okresach letnich, przy relatywnie wysokiej temperaturze otoczenia. Nie jest tu wystarczające lekkie zwilżenie podłoża bezpośrednio przed aplikacją. Niedopuszczalne jest także nakładanie szlamu na podłoże z zastoinami wody.
Gotową do użytku masę należy nakładać warstwą o równomiernej grubości. Tego typu zaprawy nakłada się pędzlem, szczotką lub pacą (zależnie od wytycznych producenta). Istotne jest tylko to, by pierwszą warstwę starannie wetrzeć (zazwyczaj twardą szczotką) w przygotowane podłoże.

Następne warstwy (wymagane jest położenie przynajmniej 2 warstw) nakłada się zgodnie ze wskazówkami producenta, ale nie wcześniej niż po związaniu poprzedniej, tak aby nie uległa uszkodzeniu. Istotne jest, żeby w jednym przejściu nie nakładać warstwy grubszej niż 1 mm. Zignorowanie tego zalecenia grozi powstaniem na powierzchni zaprawy rys skurczowych. Podczas aplikacji należy kontrolować grubość nałożonej powłoki. Można to robić, porównując ilość zużytego materiału do zaizolowania danej powierzchni z ilością wynikającą z karty technicznej produktu. Przerw technologicznych przy nakładaniu nie wolno wykonywać w narożach.

Nakładanie mechaniczne (natryskowe) umożliwia szybkie wykonywanie uszczelnień dużych powierzchni. Jest to metoda pozwalająca na znaczną oszczędność czasu i kosztów. Typy agregatów natryskowych i dysz należy dobierać zgodnie z wytycznymi producenta zaprawy uszczelniającej oraz przewidywanymi warunkami na terenie budowy.

 

Czytaj dalej Wymogi technologiczne stawiane pracom hydroizolacyjnym i okładzinowym w nieckach basenowych

Artykuł pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 9/2008

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Przeglądaj materiały budowlane w okazyjnych cenach!


Panele warstwowe są dostępne w różnych kolorach, grubościach izolacji i mogą być produkowane w oparciu o indywidualne wymagania dotyczące długości. ZOBACZ »


Jak dobrać posadzkę do obiektu?


Wybierz posadzkę, która będzie funkcjonalna i łatwa w czyszczeniu.... ZOBACZ »


Jakie są rodzaje płyt warstwowych?

Prace uszczelniające - postaw na niezawodne rozwiązania »

Ukryte mocowanie oznacza, że łączniki płyt są niewidoczne, co poprawia...
czytaj dalej »

Obecna praktyka projektowania i wykonywania budowli ziemnych i podłoży nawierzchni drogowych mnoży przypadki zastosowania... czytaj dalej »

Pierwszy krok do pozbycia się wilgoci »


Walka z pojawiającą się wilgocią na ścianach powinna zacząć się od... ZOBACZ »


Wybierz najlepszy materiał do ocieplenia budynku »

Balkony i tarasy - jaką technologię wykonania wybrać?

W obszarze izolacji termicznej, akustycznej i przeciwogniowej, poddaszy oraz ścian działowych o konstrukcji... czytaj dalej » Bardzo istotne jest odpowiednie wykończenie okapu tarasu czy balkonu... czytaj dalej »

Ten system gwarantuje doskonałą izolację termiczną i akustyczną »


Innowacyjny system o wyjątkowym i ekskluzywnym wyglądzie, który poprawia współczesne przestrzenie mieszkalne. ZOBACZ »


Doskonała alternatywna dla tradycyjnych izolacji »

Wibroizolacja i wibroakustyka - co warto wiedzieć?

Dzięki swoim właściwościom – m.in. wysokiej odporności na ściskanie, wodoszczelności, paroszczelności... czytaj dalej » To jedyna dostępna na polskim rynku ściana dwuwarstwowa, w której obie warstwy – mur i ocieplenie, wykonane są z tego samego materiału... czytaj dalej »

Zatrzymaj ciepło i ochroń dom przed zimnem »


Dużym zainteresowaniem właścicieli domów cieszy się też... ZOBACZ »


Czego użyć do izolacji dachu?

Czego jeszcze nie wiesz o izolacji balkonów?

Dostarczamy innowacyjne systemy hydroizolacji oraz pokryć dachowych, mające na celu zmianę sposobu życia i pracy naszych klientów... czytaj dalej » Tradycyjne systemy balkonowe sprawdzają się tylko i wyłącznie wtedy, kiedy wykonawstwo jest na najwyższym poziomie... czytaj dalej »

Najtańszy sposób na wykonanie stropu? Sprawdź »


Przekonaj się, jak wiele zalet ma nowa generacja stropów gęstożebrowych ZOBACZ »


Trwałe mocowanie izolacji - czego użyć?

Jak zabezpieczyć budynek przed wilgocią?

Które parametry gwarantują stabilność układu ociepleniowego i przeciwdziałają drganiom wywołanym przez siły ssące wiatru?
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr...  czytaj dalej »


Czego użyć do izolacji kanałów wentylacyjnych?


Systemy ochrony energii w budownictwie i w instalacjach technicznych, spełniają najbardziej restrykcyjne normy europejskie definiując... ZOBACZ »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Synthos S.A. Synthos S.A.
Grupa Kapitałowa Synthos S.A. jest jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce. Spółka jest pierwszym w Europie...
1/2020

Aktualny numer:

Izolacje 1/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Szron na dachu
  • - Ile można zyskać na termomodernizacji?
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.