Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Wymogi technologiczne stawiane pracom hydroizolacyjnym i okładzinowym w nieckach basenowych (cz. 1.)

mgr inż. Maciej Rokiel  |  IZOLACJE 9/2008  |  27.10.2010
Ciąg dalszy artykułu...

Polecanym materiałem do wykonywania reprofilacji niecki jest system zapraw naprawczych PCC. I to z kilku powodów. Są one fabrycznie przygotowane i zarabiane na budowie czystą wodą, ich parametry są więc powtarzalne. Poza tym cechują się one odpowiednią przyczepnością do podłoża, niskim skurczem (lub wręcz jego brakiem) i szybkim czasem schnięcia. Nie jest to materiał najtańszy, jednakże umożliwia nakładanie warstwy o grubości nawet 2 mm. Wytyczne [1] dopuszczają stosowanie na warstwy wyrównujące na dnie niecki jastrychów zespolonych klasy przynajmniej CT C25 F4, zgodnych z normą PN-EN 13813:2003 [4], ale powołując się równolegle na normę DIN 18560 [5], wymuszają minimalną grubość 20 mm i ograniczają maksymalną grubość do 50 mm.

Na ścianach natomiast, oprócz wspomnianych zapraw PCC, wytyczne dopuszczają stosowanie cementowych zapraw klasyfikowanych jako PIII według DIN 18550 [6] (o wytrzymałości na ściskanie wynoszącej przynajmniej 10 MPa).

W każdym wypadku należy zadbać o bardzo dobrą przyczepność warstwy reprofilacyjnej do podłoża. Zaprawom PCC zapewnia ją systemowa warstwa sczepna (może ona być pominięta jedynie przy szpachlowaniu wyrównującym – przy grubości warstwy reprofilacyjnej nieprzekraczającej 4–5 mm, jednak wówczas konieczne jest nakładanie zaprawy szpachlowej w dwóch przejściach – pierwszą warstwę należy starannie wetrzeć w matowowilgotne podłoże tak, by wypełnić wszystkie pory, drugą warstwę można nakładać pacą metodą mokre na mokre). Dla jastrychu zespolonego wykonuje się także warstwę sczepną z materiału zalecanego przez jego producenta.

Stosowanie klasycznej zaprawy cementowej do wyrównywania powierzchni ścian niecki nie jest najszczęśliwszym rozwiązaniem. Po pierwsze wymaga ona sezonowania przez min. 28 dni, po drugie właściwości aplikacyjne i przyczepność bez dodatku polimerów mogą być niewystarczające. Konieczne jest więc dodanie emulsji polimerowej i/lub stosowanie dodatkowych zabiegów (obrzutka, warstwa sczepna).

Obowiązujące u nas warunki techniczne wykonania robót oraz normy nie precyzują dopuszczalnych odchyłek dla robót basenowych. Warto skorzystać w tym miejscu z niemieckiej normy DIN 18202 [7], która podaje dopuszczalne odchyłki dla warstw wyrównujących ściany: dla odległości między punktami pomiarowymi 0,1 m oraz 1, 4 i 15 m dopuszczalne odchyłki od linii prostej wynoszą odpowiednio: 3, 5, 10 i 25 mm, natomiast dla warstw wyrównujących na dnie niecki dla odległości między punktami pomiarowymi 0,1 m oraz 1, 4 i 15 m dopuszczalne odchyłki od linii prostej wynoszą odpowiednio: 1, 3, 9 i 15 mm.

Reasumując, powierzchnia pod powłokę hydroizolacyjną musi spełniać nie tylko wymagania producenta powłoki uszczelniającej, podane w specyfikacji warunków technicznych wykonania i odbioru robót, ale musi uwzględniać także wymogi wynikające ze specyfiki stosowanych płytek basenowych. Konieczne jest także bardzo staranne oczyszczenie powierzchni przeznaczonej do uszczelnienia i utrzymywanie jej w czystości w trakcie wykonywania prac hydroizolacyjnych.

Wszelkie środki i substancje, które mogą wpłynąć na pogorszenie przyczepności (np. środki adhezyjne stosowane przy szalunkach lub inne środki pielęgnacyjne, podobnie jak mleczko cementowe) należy obowiązkowo usunąć. Rysy o szerokości powyżej 0,5 mm muszą być zainiektowane ciśnieniowo żywicą przed rozpoczęciem prac.

Czytaj dalej Wymogi technologiczne stawiane pracom hydroizolacyjnym i okładzinowym w nieckach basenowych

Artykuł pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 9/2008

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Najlepszy system stropowy?


Betonowe stropy można produkować na różne sposoby – z betonu przygotowanego na placu budowy lub w fabryce, gdzie panują kutemu optymalne warunki. ZOBACZ »Odkryj nowy wymiar bezpieczeństwa dla Twojego domu »

Żaluzje ceramiczne, szklane, wentylowane. Co wybrać?

Każdemu z nas zależy na zapewnieniu odpowiedniego bezpieczeństwa swoim bliskim i miejscu, które jest dla nas najważniejsze. Wybór...
czytaj dalej »

Które rozwiązanie sprawdzi się w Twoim przypadku? Jak ochronić wnętrze przed słońcem, hałasem lub zimnem? czytaj dalej »

Czym skutecznie zaizolować fundament?

Zadaniem hydroizolacji jest zablokowanie dostępu wody i wilgoci do wnętrza obiektu budowlanego. Istnieje kilka rodzajów izolacji krystalizujących, a ich znajomość ułatwia zaprojektowanie i wykonanie szczelnej budowli. czytaj dalej »

 


Izolacja natryskowa - co warto wiedzieć?

Dobierz najlepszy materiał izolacyjny »

Produkty polimocznikowe można stosować wszędzie tam, gdzie wymagana jest... czytaj dalej » Niski poziom ochrony cieplnej generuje wysokie koszty utrzymania budynku, stanowiące duże obciążenie budżetu... czytaj dalej »

Uszczelnianie trudnych powierzchni! Zobacz, jak to zrobić skutecznie »


Doszczelniając przegrodę od strony wewnętrznej budynku ograniczamy przenikanie pary wodnej do warstwy izolacyjnej, natomiast... ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Jak zabezpieczyć rury przed stratami ciepła?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Czym powinieneś kierować się przy wyborze odpowiedniej izolacji rur? czytaj dalej »

Jak wykonać trwałe posadzki?

Jakich technologii oraz materiałów użyć do wykonania podłóg przemysłowych, naprawy betonów lub przeprowadzenia renowacji posadzek?  czytaj dalej »


Najlepszy produkt na tynku termoizolacji? Sprawdź »

Jak uzyskać pełne uprawnienia architektoniczne?

Obniżona wartość λ pozwala zmniejszyć straty energetyczne oraz wydatki na eksploatacje budynków.
czytaj dalej »

Zobacz, jak otrzymać uprawnienia do samodzielnego wykonywania zawodu architekta w Polsce i UE czytaj dalej »

Dlaczego hydroizolacja budynków jest tak ważna?

Sprawdzony sposób na przyspieszenie ocieplenia »

W budynkach nowo wznoszonych barierę dla wody gruntowej stanowi hydroizolacja zewnętrzna ścian piwnic i izolacja pod płytą fundamentową... czytaj dalej » Jakiego produktu użyć, by aplikacja była łatwa, efektywność większa, a tempo pracy ekspresowe? czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji podłóg, dachów i fasad?


Istotną różnicą pomiędzy styropianami białymi i grafitowymi jest ich odporność na ZOBACZ »Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Triflex Polska Triflex Polska
Triflex zyskał na rynku europejskim pozycję lidera w zakresie opracowywania, kompleksowego doradztwa oraz zastosowania uszczelnień i powłok...
7/8/2019

Aktualny numer:

Izolacje 7/8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Wtórne hydroizolacje poziome
  • - Mocowanie elewacji wentylowanych
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.