Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Wymogi technologiczne stawiane pracom hydroizolacyjnym i okładzinowym w nieckach basenowych (cz. 1.)

mgr inż. Maciej Rokiel  |  IZOLACJE 9/2008  |  27.10.2010
Ciąg dalszy artykułu...

Polecanym materiałem do wykonywania reprofilacji niecki jest system zapraw naprawczych PCC. I to z kilku powodów. Są one fabrycznie przygotowane i zarabiane na budowie czystą wodą, ich parametry są więc powtarzalne. Poza tym cechują się one odpowiednią przyczepnością do podłoża, niskim skurczem (lub wręcz jego brakiem) i szybkim czasem schnięcia. Nie jest to materiał najtańszy, jednakże umożliwia nakładanie warstwy o grubości nawet 2 mm. Wytyczne [1] dopuszczają stosowanie na warstwy wyrównujące na dnie niecki jastrychów zespolonych klasy przynajmniej CT C25 F4, zgodnych z normą PN-EN 13813:2003 [4], ale powołując się równolegle na normę DIN 18560 [5], wymuszają minimalną grubość 20 mm i ograniczają maksymalną grubość do 50 mm.

Na ścianach natomiast, oprócz wspomnianych zapraw PCC, wytyczne dopuszczają stosowanie cementowych zapraw klasyfikowanych jako PIII według DIN 18550 [6] (o wytrzymałości na ściskanie wynoszącej przynajmniej 10 MPa).

W każdym wypadku należy zadbać o bardzo dobrą przyczepność warstwy reprofilacyjnej do podłoża. Zaprawom PCC zapewnia ją systemowa warstwa sczepna (może ona być pominięta jedynie przy szpachlowaniu wyrównującym – przy grubości warstwy reprofilacyjnej nieprzekraczającej 4–5 mm, jednak wówczas konieczne jest nakładanie zaprawy szpachlowej w dwóch przejściach – pierwszą warstwę należy starannie wetrzeć w matowowilgotne podłoże tak, by wypełnić wszystkie pory, drugą warstwę można nakładać pacą metodą mokre na mokre). Dla jastrychu zespolonego wykonuje się także warstwę sczepną z materiału zalecanego przez jego producenta.

Stosowanie klasycznej zaprawy cementowej do wyrównywania powierzchni ścian niecki nie jest najszczęśliwszym rozwiązaniem. Po pierwsze wymaga ona sezonowania przez min. 28 dni, po drugie właściwości aplikacyjne i przyczepność bez dodatku polimerów mogą być niewystarczające. Konieczne jest więc dodanie emulsji polimerowej i/lub stosowanie dodatkowych zabiegów (obrzutka, warstwa sczepna).

Obowiązujące u nas warunki techniczne wykonania robót oraz normy nie precyzują dopuszczalnych odchyłek dla robót basenowych. Warto skorzystać w tym miejscu z niemieckiej normy DIN 18202 [7], która podaje dopuszczalne odchyłki dla warstw wyrównujących ściany: dla odległości między punktami pomiarowymi 0,1 m oraz 1, 4 i 15 m dopuszczalne odchyłki od linii prostej wynoszą odpowiednio: 3, 5, 10 i 25 mm, natomiast dla warstw wyrównujących na dnie niecki dla odległości między punktami pomiarowymi 0,1 m oraz 1, 4 i 15 m dopuszczalne odchyłki od linii prostej wynoszą odpowiednio: 1, 3, 9 i 15 mm.

Reasumując, powierzchnia pod powłokę hydroizolacyjną musi spełniać nie tylko wymagania producenta powłoki uszczelniającej, podane w specyfikacji warunków technicznych wykonania i odbioru robót, ale musi uwzględniać także wymogi wynikające ze specyfiki stosowanych płytek basenowych. Konieczne jest także bardzo staranne oczyszczenie powierzchni przeznaczonej do uszczelnienia i utrzymywanie jej w czystości w trakcie wykonywania prac hydroizolacyjnych.

Wszelkie środki i substancje, które mogą wpłynąć na pogorszenie przyczepności (np. środki adhezyjne stosowane przy szalunkach lub inne środki pielęgnacyjne, podobnie jak mleczko cementowe) należy obowiązkowo usunąć. Rysy o szerokości powyżej 0,5 mm muszą być zainiektowane ciśnieniowo żywicą przed rozpoczęciem prac.

Czytaj dalej Wymogi technologiczne stawiane pracom hydroizolacyjnym i okładzinowym w nieckach basenowych

Artykuł pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 9/2008

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Budujesz lub remontujesz? Sprawdź ceny materiałów!


Niezależnie od tego, jak duże przedsięwzięcie przed Tobą, warto być zaopatrywał się w miejscu z gwarancją zapasu, ceny i dostępności... ZOBACZ »


Wybierz najlepszy materiał do ocieplenia budynku »

Balkony i tarasy - jaką technologię wykonania wybrać?

W obszarze izolacji termicznej, akustycznej i przeciwogniowej, poddaszy oraz ścian działowych o konstrukcji... czytaj dalej » Bardzo istotne jest odpowiednie wykończenie okapu tarasu czy balkonu... czytaj dalej »

Najtańszy sposób na wykonanie stropu? Sprawdź »


Oprócz znacznych oszczędności finansowych wynikających między innymi z braku dodatkowych ociepleń, możliwości prowadzenia w stropie... ZOBACZ »


Chcesz ograniczyć straty ciepła z budynku? Zobacz »

Jak usunąć wilgoć ze ścian?

W obecnych czasach rosnące ceny energii cieplnej i eketrycznej skłaniają do analizy strat ciepła w budynkach mieszkalnych. Jedynym sposobem ograniczenia kosztów jest...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Jak dobrać posadzkę do obiektu?


Wybierz posadzkę, która będzie funkcjonalna i łatwa w czyszczeniu.... ZOBACZ »


Jakie są rodzaje płyt warstwowych?

Prace uszczelniające - postaw na niezawodne rozwiązania »

Ukryte mocowanie oznacza, że łączniki płyt są niewidoczne, co poprawia...
czytaj dalej »

Obecna praktyka projektowania i wykonywania budowli ziemnych i podłoży nawierzchni drogowych mnoży przypadki zastosowania... czytaj dalej »

Zarabiaj pieniądze sprzedając prąd »

Ilość energii jaką jest w stanie „wyprodukować” dany system fotowoltaiczny, zależy w głównej mierze od...  czytaj dalej »


Dowiedz się więcej o hydroizolacji dachów »

Innowacyjny system kompozytowych wzmocnień konstrukcji »

Dostarczamy innowacyjne systemy hydroizolacji oraz pokryć dachowych, mające na celu zmianę sposobu życia i pracy naszych klientów... czytaj dalej » W przypadku gdy temperatura przekroczy temperaturą zeszklenia, wówczas żywica nie jest... czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji kanałów wentylacyjnych?


Systemy ochrony energii w budownictwie i w instalacjach technicznych, spełniają najbardziej restrykcyjne normy europejskie definiując... ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Szukasz wpustu balkonowego dobrej jakości?

wpusty balkonowe suez
Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Wpust balkonowy prosty, wpust balkonowy skośny, ogrzewany lub nieogrzewany? Co wybrać? czytaj dalej »

Czego jeszcze nie wiesz o izolacji natryskowej?


Poliole to grupa wyrobów przeznaczonych do wytwarzania szerokiej gamy poliuretanów, które... ZOBACZ »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Synthos S.A. Synthos S.A.
Grupa Kapitałowa Synthos S.A. jest jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce. Spółka jest pierwszym w Europie...
11/12/2019

Aktualny numer:

Izolacje 11/12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Modernizacja poddaszy użytkowych
  • - Okładziny podłogowe
Zobacz szczegóły
Membrana PWP 100 - szybki sposób na skuteczną hydroizolację dachu

Membrana PWP 100 - szybki sposób na skuteczną hydroizolację dachu

ECOLAK to producent wysokiej jakości membrany hydroizolacyjnej PWP 100. Firma stawia przede wszystkim na jakość oferowanego produktu.
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.