Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Wymogi technologiczne stawiane pracom hydroizolacyjnym i okładzinowym w nieckach basenowych (cz. 1.)

mgr inż. Maciej Rokiel  |  IZOLACJE 9/2008  |  27.10.2010
Ciąg dalszy artykułu...

Odpowiednie wykonanie samej konstrukcji niecki ma zatem zasadniczy wpływ na późniejszą bezproblemową eksploatację basenu. Zresztą kłopoty mogą pojawić się w najmniej oczekiwanym miejscu. Dodanie do betonu środków uszczelniających może być przyczyną pogorszenia przyczepności do podłoża zaprawy do układania płytek i kształtek (dlatego wytyczne [1] odradzają stosowanie domieszek uszczelniających do betonu).

Rys. M. Rokiel
Rys. 2. Możliwe drogi penetracji wody i wilgoci w konstrukcję basenu i plaży przy błędach konstrukcyjno-materiałowych: basen z przelewem typu Wiesbaden

Tak wysoki reżim technologiczny dotyczy nie tylko niecek z betonu wodonieprzepuszczalnego. Także niecki uszczelniane za pomocą szlamów czy powłok żywicznych wymagają równie wysokiego reżimu. Oczywiste jest, że powierzchnia betonu musi być nośna, stabilna i czysta, tzn. wolna od wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń i substancji mogących pogorszyć przyczepność powłoki uszczelniającej (środki antyadhezyjne, luźne i niezwiązane cząstki, mleczko cementowe, kurz itp.). Ale nie każdy zwraca uwagę, że powierzchnia pod uszczelnienie zespolone powinna być odpowiednio równa, zarówno ze względu na powłokę uszczelniającą, jak i okładzinę ceramiczną. Przy tym ze względu na hydroizolację bardziej istotny jest brak ostrych krawędzi, które mogą spowodować pocienienie powłoki hydroizolacyjnej, natomiast ze względu na okładzinę ceramiczną układaną na kleju cienkowarstwowym (grubość warstwy kleju do 5 mm) ważniejsze są miejscowe wklęsłości lub wypukłości.

Równie istotny jest ostateczny efekt wizualny, o który trzeba zadbać już na etapie projektowania konstrukcji. Rozmieszczenie przerw roboczych i szczelin dylatacyjnych, a także skimmerów, reflektorów itp. musi być skorelowane z układem płytek w niecce basenowej. Oznacza to, że także wymiary niecki, przelewów itp. muszą być zgodne z modularnymi szerokościami płytek i kształtek basenowych. Ponadto rozmieszczenie przerw roboczych musi uwzględniać możliwość zabetonowania taśm uszczelniających w sposób, który pozwoli ominąć rury instalacyjne oraz nie spowoduje kolizji ze zbrojeniem niecki.

Rys. M. Rokiel
Rys. 3. Możliwe drogi penetracji wody i wilgoci w konstrukcję basenu i plaży przy błędach konstrukcyjno-materiałowych: basen z przelewem fińskim

Logiczną konsekwencją tego podejścia jest odpowiednie opracowanie rysunków konstrukcyjnych niecki i rysunków szalunków pozwalających na precyzyjne określenie lokalizacji i obsadzenie w szalunkach odpływów, napływów, opraw reflektorów itp. Do tego płytki ciągnione układa się metodą grubowarstwową (grubość zaprawy rzędu 3 cm) na specjalną zaprawę. Ten typ okładziny ceramicznej (rys. 1) wymaga stosowania specjalnych kształtek i elementów. Ponadto wymagane są szczegółowe rysunki wykonawcze, uwzględniające układ poszczególnych rodzajów płytek i kształtek, gdyż metoda ta umożliwia wykonanie wyłożenia niecki bez jakiegokolwiek cięcia płytek. Kształt i wymiary konstrukcji niecki muszą być zatem dopasowane do wymiarów niecki po wykonaniu okładziny ceramicznej, wymagana jest więc współpraca producenta płytek z projektantem już na etapie koncepcji projektu.

Hydroizolacja niecki – uwagi technologiczne


Rys. M. Rokiel
Rys. 4. Możliwe drogi penetracji wody i wilgoci w konstrukcję basenu i plaży przy błędach konstrukcyjno-materiałowych: basen terapeutyczny

Sposób wykonania hydroizolacji musi uwzględniać zjawiska fizyczne zachodzące w wypełnionej wodą niecce. Do najważniejszych i powodujących jednocześnie przy niewłaściwym wykonawstwie najwięcej problemów (zwłaszcza przy basenach z tzw. wysokim lustrem wody) można zaliczyć obciążenie wodą wywierającą parcie hydrostatyczne, co może skutkować penetracją wody nawet w warstwy plaży basenowej za dylatacją główną.
Rys. 2–4 obrazują to zjawisko. Związany z nim jest typowy błąd pokazany na rys. 5–6, którego skutkiem jest wnikanie wilgoci w nieckę i warstwy plaży. Niecka została wykonana z betonu wodonieprzepuszczalnego, jednak zawiodła koordynacja wymiarowa poziomu głowicy basenu z poziomem plaży i wielkością kształtki przelewowej. Wykonano zatem „nadlewkę” pozwalającą na uzyskanie identycznego poziomu przelewu i plaży. Takie działanie spowodowało jednak penetrację wilgoci w warstwy plaży, a także, na skutek braku uszczelnienia dylatacji głównej, w płytę nośną plaży. Widać więc, że błędy w tym obszarze mogą prowadzić do przecieków nawet przez dylatacje główne.
Wykonanie uszczelnienia zarówno ze szlamu, jak i reaktywnej żywicy wymaga odpowiedniego przygotowania podłoża. Zalecaną metodą uszorstnienia powierzchni, usunięcia zanieczyszczeń i/lub niestabilnych cząstek jest piaskowanie lub hydropiaskowanie.

 

Czytaj dalej Wymogi technologiczne stawiane pracom hydroizolacyjnym i okładzinowym w nieckach basenowych

Artykuł pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 9/2008

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Budujesz lub remontujesz? Sprawdź ceny materiałów!


Niezależnie od tego, jak duże przedsięwzięcie przed Tobą, warto być zaopatrywał się w miejscu z gwarancją zapasu, ceny i dostępności... ZOBACZ »


Wybierz najlepszy materiał do ocieplenia budynku »

Izolacja kominku? Sprawdź, czego użyć »

W obszarze izolacji termicznej, akustycznej i przeciwogniowej, poddaszy oraz ścian działowych o konstrukcji... czytaj dalej » Dowiedz się więcej o izolacjach technicznych czytaj dalej »

Najtańszy sposób na wykonanie stropu? Sprawdź »


Oprócz znacznych oszczędności finansowych wynikających między innymi z braku dodatkowych ociepleń, możliwości prowadzenia w stropie... ZOBACZ »


Chcesz ograniczyć straty ciepła z budynku? Zobacz »

Jak usunąć wilgoć ze ścian?

W obecnych czasach rosnące ceny energii cieplnej i eketrycznej skłaniają do analizy strat ciepła w budynkach mieszkalnych. Jedynym sposobem ograniczenia kosztów jest...
czytaj dalej »

Wilgoć pojawiająca się w budynku i związana z nią pleśń szkodzą naszemu zdrowiu, powodują wyższe rachunki za ogrzewanie i niszczą mury. czytaj dalej »

Jak dobrać posadzkę do obiektu?


Wybierz posadzkę, która będzie funkcjonalna i łatwa w czyszczeniu.... ZOBACZ »


Gdy ważna jest termoizolacyjność i estetyka...

Prace uszczelniające - postaw na niezawodne rozwiązania »

Ukryte mocowanie oznacza, że łączniki płyt są niewidoczne, co poprawia...
czytaj dalej »

Obecna praktyka projektowania i wykonywania budowli ziemnych i podłoży nawierzchni drogowych mnoży przypadki zastosowania... czytaj dalej »

Zarabiaj pieniądze sprzedając prąd »

Ilość energii jaką jest w stanie „wyprodukować” dany system fotowoltaiczny, zależy w głównej mierze od...  czytaj dalej »


Dowiedz się więcej o hydroizolacji dachów »

Innowacyjny system kompozytowych wzmocnień konstrukcji »

Dostarczamy innowacyjne systemy hydroizolacji oraz pokryć dachowych, mające na celu zmianę sposobu życia i pracy naszych klientów... czytaj dalej » W przypadku gdy temperatura przekroczy temperaturą zeszklenia, wówczas żywica nie jest... czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji kanałów wentylacyjnych?


Systemy ochrony energii w budownictwie i w instalacjach technicznych, spełniają najbardziej restrykcyjne normy europejskie definiując... ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Szukasz wpustu balkonowego dobrej jakości?

wpusty balkonowe suez
Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Wpust balkonowy prosty, wpust balkonowy skośny, ogrzewany lub nieogrzewany? Co wybrać? czytaj dalej »

Czego jeszcze nie wiesz o izolacji natryskowej?


Poliole to grupa wyrobów przeznaczonych do wytwarzania szerokiej gamy poliuretanów, które... ZOBACZ »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Synthos S.A. Synthos S.A.
Grupa Kapitałowa Synthos S.A. jest jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce. Spółka jest pierwszym w Europie...
11/12/2019

Aktualny numer:

Izolacje 11/12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Modernizacja poddaszy użytkowych
  • - Okładziny podłogowe
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.