Pobierz pełny numer IZOLACJI

Pełny numer IZOLACJI 6/2018 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu

Wymogi technologiczne stawiane pracom hydroizolacyjnym i okładzinowym w nieckach basenowych (cz. 1.)

mgr inż. Maciej Rokiel  |  IZOLACJE 9/2008  |  27.10.2010
Ciąg dalszy artykułu...

Odpowiednie wykonanie samej konstrukcji niecki ma zatem zasadniczy wpływ na późniejszą bezproblemową eksploatację basenu. Zresztą kłopoty mogą pojawić się w najmniej oczekiwanym miejscu. Dodanie do betonu środków uszczelniających może być przyczyną pogorszenia przyczepności do podłoża zaprawy do układania płytek i kształtek (dlatego wytyczne [1] odradzają stosowanie domieszek uszczelniających do betonu).

Rys. M. Rokiel
Rys. 2. Możliwe drogi penetracji wody i wilgoci w konstrukcję basenu i plaży przy błędach konstrukcyjno-materiałowych: basen z przelewem typu Wiesbaden

Tak wysoki reżim technologiczny dotyczy nie tylko niecek z betonu wodonieprzepuszczalnego. Także niecki uszczelniane za pomocą szlamów czy powłok żywicznych wymagają równie wysokiego reżimu. Oczywiste jest, że powierzchnia betonu musi być nośna, stabilna i czysta, tzn. wolna od wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń i substancji mogących pogorszyć przyczepność powłoki uszczelniającej (środki antyadhezyjne, luźne i niezwiązane cząstki, mleczko cementowe, kurz itp.). Ale nie każdy zwraca uwagę, że powierzchnia pod uszczelnienie zespolone powinna być odpowiednio równa, zarówno ze względu na powłokę uszczelniającą, jak i okładzinę ceramiczną. Przy tym ze względu na hydroizolację bardziej istotny jest brak ostrych krawędzi, które mogą spowodować pocienienie powłoki hydroizolacyjnej, natomiast ze względu na okładzinę ceramiczną układaną na kleju cienkowarstwowym (grubość warstwy kleju do 5 mm) ważniejsze są miejscowe wklęsłości lub wypukłości.

Równie istotny jest ostateczny efekt wizualny, o który trzeba zadbać już na etapie projektowania konstrukcji. Rozmieszczenie przerw roboczych i szczelin dylatacyjnych, a także skimmerów, reflektorów itp. musi być skorelowane z układem płytek w niecce basenowej. Oznacza to, że także wymiary niecki, przelewów itp. muszą być zgodne z modularnymi szerokościami płytek i kształtek basenowych. Ponadto rozmieszczenie przerw roboczych musi uwzględniać możliwość zabetonowania taśm uszczelniających w sposób, który pozwoli ominąć rury instalacyjne oraz nie spowoduje kolizji ze zbrojeniem niecki.

Rys. M. Rokiel
Rys. 3. Możliwe drogi penetracji wody i wilgoci w konstrukcję basenu i plaży przy błędach konstrukcyjno-materiałowych: basen z przelewem fińskim

Logiczną konsekwencją tego podejścia jest odpowiednie opracowanie rysunków konstrukcyjnych niecki i rysunków szalunków pozwalających na precyzyjne określenie lokalizacji i obsadzenie w szalunkach odpływów, napływów, opraw reflektorów itp. Do tego płytki ciągnione układa się metodą grubowarstwową (grubość zaprawy rzędu 3 cm) na specjalną zaprawę. Ten typ okładziny ceramicznej (rys. 1) wymaga stosowania specjalnych kształtek i elementów. Ponadto wymagane są szczegółowe rysunki wykonawcze, uwzględniające układ poszczególnych rodzajów płytek i kształtek, gdyż metoda ta umożliwia wykonanie wyłożenia niecki bez jakiegokolwiek cięcia płytek. Kształt i wymiary konstrukcji niecki muszą być zatem dopasowane do wymiarów niecki po wykonaniu okładziny ceramicznej, wymagana jest więc współpraca producenta płytek z projektantem już na etapie koncepcji projektu.

Hydroizolacja niecki – uwagi technologiczne


Rys. M. Rokiel
Rys. 4. Możliwe drogi penetracji wody i wilgoci w konstrukcję basenu i plaży przy błędach konstrukcyjno-materiałowych: basen terapeutyczny

Sposób wykonania hydroizolacji musi uwzględniać zjawiska fizyczne zachodzące w wypełnionej wodą niecce. Do najważniejszych i powodujących jednocześnie przy niewłaściwym wykonawstwie najwięcej problemów (zwłaszcza przy basenach z tzw. wysokim lustrem wody) można zaliczyć obciążenie wodą wywierającą parcie hydrostatyczne, co może skutkować penetracją wody nawet w warstwy plaży basenowej za dylatacją główną.
Rys. 2–4 obrazują to zjawisko. Związany z nim jest typowy błąd pokazany na rys. 5–6, którego skutkiem jest wnikanie wilgoci w nieckę i warstwy plaży. Niecka została wykonana z betonu wodonieprzepuszczalnego, jednak zawiodła koordynacja wymiarowa poziomu głowicy basenu z poziomem plaży i wielkością kształtki przelewowej. Wykonano zatem „nadlewkę” pozwalającą na uzyskanie identycznego poziomu przelewu i plaży. Takie działanie spowodowało jednak penetrację wilgoci w warstwy plaży, a także, na skutek braku uszczelnienia dylatacji głównej, w płytę nośną plaży. Widać więc, że błędy w tym obszarze mogą prowadzić do przecieków nawet przez dylatacje główne.
Wykonanie uszczelnienia zarówno ze szlamu, jak i reaktywnej żywicy wymaga odpowiedniego przygotowania podłoża. Zalecaną metodą uszorstnienia powierzchni, usunięcia zanieczyszczeń i/lub niestabilnych cząstek jest piaskowanie lub hydropiaskowanie.

 

Czytaj dalej Wymogi technologiczne stawiane pracom hydroizolacyjnym i okładzinowym w nieckach basenowych

Artykuł pochodzi z: miesięcznika IZOLACJE 9/2008

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Najlepszy system stropowy?


Betonowe stropy można produkować na różne sposoby – z betonu przygotowanego na placu budowy lub w fabryce, gdzie panują kutemu optymalne warunki. ZOBACZ »Odkryj nowy wymiar bezpieczeństwa dla Twojego domu »

Żaluzje ceramiczne, szklane, wentylowane. Co wybrać?

Każdemu z nas zależy na zapewnieniu odpowiedniego bezpieczeństwa swoim bliskim i miejscu, które jest dla nas najważniejsze. Wybór...
czytaj dalej »

Które rozwiązanie sprawdzi się w Twoim przypadku? Jak ochronić wnętrze przed słońcem, hałasem lub zimnem? czytaj dalej »

Czym skutecznie zaizolować fundament?

Zadaniem hydroizolacji jest zablokowanie dostępu wody i wilgoci do wnętrza obiektu budowlanego. Istnieje kilka rodzajów izolacji krystalizujących, a ich znajomość ułatwia zaprojektowanie i wykonanie szczelnej budowli. czytaj dalej »

 


Izolacja natryskowa - co warto wiedzieć?

Dobierz najlepszy materiał izolacyjny »

Produkty polimocznikowe można stosować wszędzie tam, gdzie wymagana jest... czytaj dalej » Niski poziom ochrony cieplnej generuje wysokie koszty utrzymania budynku, stanowiące duże obciążenie budżetu... czytaj dalej »

Uszczelnianie trudnych powierzchni! Zobacz, jak to zrobić skutecznie »


Doszczelniając przegrodę od strony wewnętrznej budynku ograniczamy przenikanie pary wodnej do warstwy izolacyjnej, natomiast... ZOBACZ »


Fakty i mity na temat szarego styropianu »

Jak zabezpieczyć rury przed stratami ciepła?

Od kilku lat rośnie popyt na styropiany szare. W Niemczech i Szwajcarii większość spr... czytaj dalej » Czym powinieneś kierować się przy wyborze odpowiedniej izolacji rur? czytaj dalej »

Jak wykonać trwałe posadzki?

Jakich technologii oraz materiałów użyć do wykonania podłóg przemysłowych, naprawy betonów lub przeprowadzenia renowacji posadzek?  czytaj dalej »


Najlepszy produkt na tynku termoizolacji? Sprawdź »

Jak uzyskać pełne uprawnienia architektoniczne?

Obniżona wartość λ pozwala zmniejszyć straty energetyczne oraz wydatki na eksploatacje budynków.
czytaj dalej »

Zobacz, jak otrzymać uprawnienia do samodzielnego wykonywania zawodu architekta w Polsce i UE czytaj dalej »

Dlaczego hydroizolacja budynków jest tak ważna?

Sprawdzony sposób na przyspieszenie ocieplenia »

W budynkach nowo wznoszonych barierę dla wody gruntowej stanowi hydroizolacja zewnętrzna ścian piwnic i izolacja pod płytą fundamentową... czytaj dalej » Jakiego produktu użyć, by aplikacja była łatwa, efektywność większa, a tempo pracy ekspresowe? czytaj dalej »

Czego użyć do izolacji podłóg, dachów i fasad?


Istotną różnicą pomiędzy styropianami białymi i grafitowymi jest ich odporność na ZOBACZ »Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Izolacje.com.pl... dowiedz się więcej »
Triflex Polska Triflex Polska
Triflex zyskał na rynku europejskim pozycję lidera w zakresie opracowywania, kompleksowego doradztwa oraz zastosowania uszczelnień i powłok...
7/8/2019

Aktualny numer:

Izolacje 7/8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Wtórne hydroizolacje poziome
  • - Mocowanie elewacji wentylowanych
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl

.